Het armoedescenario van Gerrit Zalm Stress bij politie niet langer taboe Binnenland Brinkman wil alleen nog (CDA)-Kamerleden van 'vlees en bloed' Busbedrijven praten over gebiedenruil Weer gevallei van polio Beschermde vogels vanuit Tanzania naar Nederland ZEIST Vanuit Tanzania vindt een onge breidelde handel plaats in beschermde vogels naar onder meer Nederland. Dit concludeert Vogelbescherming Nederland op grond van een onderzoek naar de internationale vogel- handel. Volgens een gisteren gepubüceerd rapport is Tanzania een van de belangrijkste exporte rende landen. Europese handelaren kost het weinig moeite om de Tanzaniaanse natuur beschermingswetten te omzeilen, aldus Vo gelbescherming. Nederlandse handelaren spelen daarbij volgens de vereniging een es sentiële rol. Vogelbescherming zegt bij Tan zaniaanse vogelexporteurs bestellijsten te hebben gezien van Nederlandse handelaren. Ook zouden er vangnetten vanuit Nederland naar Tanzania worden gestuurd. Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - Tweede-Kamerleden moeten veel meer mensen „van vlees en bloed" zijn dan nu het geval is. CDA-fractieleider Brinkman heeft dit gisteren gezegd in Den Haag op een bijeenkomst van het Genootschap van Hoofdredacteuren. Brinkman is van plan dit criterium te gaan hanteren bij het beoordelen van de leden van zijn fractie die graag weer op de kanidatenlijst willen voor de volgende Kamer verkiezingen (1994). Brinkman noemde het zorgelijk dat parlementariërs momenteel zo weinig bekendheid genie ten. Dat geldt in zekere zin ook voor hemzelf. Het komt maar al te vaak voor dat mensen op straat hem groeten met: „Dag, minister Brinkman". Veel burgers blijken zich hem dus veel beter te herinneren als minister van WVC (1982-1989) dan als fractieleider van het CDA, hoe wel hij notabene ook nog eens door premier Lubbers tot kroonprins is gekozen. Volgens Brinkman is het geringe 'soortelijk gewicht' van de Tweede Kamer ook het gevolg van het monisme. Het feit dat de meerderheid van de volksvertegenwoording in steeds sterkere mate is gaan meeregeren met het kabinet, „maakt het lastig duidelijk te maken wat de afzonderlijke verantwoordelijkheden zijn". Dat is echter geen excuus voor de huidige parle mentariërs maar een reden te meer om te zorgen dat er een „ander type Kamerlid" komt, aldus de CDA-fractie leider. Als de Tweede Kamer en ook de gemeenteraden en de provinciale staten beter gaan functioneren, dan zal au tomatisch ook de roep verstommen om staatsrechtelijke veranderingen, zoals het referendum en de gekozen be stuurder (minister-president en burgemeester), meent Brinkman. „Dan hoeven we de politiek niet nodeloos in gewikkeld te maken met allemaal nieuwe ballen aan de kerstboom". Brinkman denkt dat politici als D66-leider Van Mierlo, die vurige pleidooien houden voor dit type staatsrechtelijke vernieuwing, nog teveel in de jaren zes tig en zeventig leven, toen dit soort ideeën door de politi cologie werd gelanceerd. „Burgers zijn niet meer zozeer geïnteresseerd in de vorm van de instituties als wel in de prestaties van de politiek. Ze willen weten wat er nu ei genlijk in een kabinetsperiode bereikt is op terreinen als de bestrijding van de criminaliteit en het terugdringen van het mestoverschot". De CDA-voorman liet zich in dat verband ook negatief uit over de vele vormen van in spraak en medezeggenschap die in de jaren zestig en ze ventig hun oorsprong vinden. Hij doelde op inspraakpro cedures, medezeggenschapsorganen en dergelijke. Deze nieuwe verschijningsvormen van de democratie hebben niet meer tevredenheid bij de burger veroorzaakt, stelde Brinkman. Hij noemde het „waanzinnig" dat het ook straks, na het aanvaarden van de Tracé-wet, door toe doen van actiegroepen nog gemiddeld zo'n vier jaar kan duren eer de overheid zelfs maar kan beginnen met de aanleg van een weg of spoorweg. Gymnasium Leeuwari verliest kort geding its! LEEUWARDEN De gemeente L^jjlt den heeft 26 oktober terecht een be^ ee genomen over de vorming van twe^n£je scholengemeenschappen. et President mr. W. van den Berg van dye t( warder rechtbank heeft gisteren het t^et van de oudervereniging en de mede^ u schapsraad van het Stedelijk Gymnas^en uitvoering van het besluit te verbied^j wezen. De oudervereniging en medeh^ schapsraad hadden 28 oktober in een lQze ding een verbod op uitvoering van hejge besluit geëist. De ouders en het personeel zijn tegen a on waarin het Stedelijk Gymnasium rnl^, gaan in een brede scholengemeenscfceen vrezen dat het karakteristieke gym^er] onderwijs daarbij zal verdwijnen. L De vijftiende minister wordt hij wel genoemd, Gerrit Zalm, directeur van het Cen traal Planbureau (CPB). Vorige maand liet hij zijn instituut doorrekenen wat een be vriezing van alle lonen zou opleveren en zie: het kabinet nam de suggestie dankbaar over. Of de sociale partners ook voor het bevriezingsscenario zullen zwichten, is twij felachtig. Bij het alternatief - een loonmaatregel - heeft Zalm echter grote reserves. ,,De maatschappij leent zich niet meer voor zo'n type beleid", stelt hij vast. Een inter view met een belangrijke ambtenaar achter de schermen. DEN HAAG - Volle asbak ken, bodempjes koude koffie, stapels ongeordende nota's, rapporten en cijferlijsten. De werkkamer van CPB-direc- teur Gerrit Zalm draagt nog de sporen van de hectische dagen die achter hem liggen. Het kabinet vroeg om een ac tueler economisch 'weerbe richt', in de Sociaal Economi sche Raad moest gesleuteld worden aan een meerjarig akkoord voor het sociaal-eco nomische beleid in verband met de Europese Monetaire Unie. Het akkoord kwam er, het weerbericht voorspelde een snel naderende depres- Zalm: „We hebben ons huis werk in feite over moeten ma ken, omdat we geconfronteerd werden met twee onverwachte ontwikkelingen. Het uiteen spatten van het Europese Mo netaire Stelsel, waarbij sommi ge munten met wel twintig pro cent werden gedevalueerd. En het signaal dat de economische groei in Europa sterk tegenvalt. Beide ontwikkelingen hebben een ander, somberder beeld op geleverd, ook voor de overheids financiën". Geheel eigener beweging, er kent Zalm, heeft hij zijn mede werkers gevraagd een mogelij ke remedie tegen dat naderend onheil uit te werken: bevriezing van lonen, uitkeringen en amb tenarensalarissen. Het zou lei den tot besparingen op de rijks begroting, een lagere inflatie, toch nog behoud van koop kracht en gunstiger ontwikke ling van de werkgelegenheid. Dankbaar nam het kabinet de suggestie over. Dreigde zelfs even met een loonmaatregel om ook de vakbeweging rijp te ma ken voor het idee. Laconiek Zalm is niet ontevreden. Een maand geleden, roept hij in her innering, was de bereidheid bij de vakbonden om de lonen vér gaand te matigen nog ver te zoeken. FNV-voorzitter Steke lenburg reageerde ronduit laco niek op de berichten over de vrije val van het Britse pond, de Italiaanse Ure en Spaanse pese ta. „Wij kunnen onze looneisen toch moeilijk aanpassen aan elke ontwikkeling op de valuta markten", riep hij uit. Inmiddels heeft Stekelenburg zijn looneisen verlaagd van ruim 4 naar 2,5 procent. En vandaag leggen de vakcentrales en werkgevers de laatste hand aan een gezamenlijk voorstel waarin wordt opgeroepen tot een nog forsere loonmatiging. Het kabinet bereikte een ak koord over aanvullende ombui gingen voor volgend jaar ten be drage van 2,75 miljard. Zalm: „Dat strookt vrij aardig met het probleem zoals wij het in kaart hebben gebracht. En wat me opvalt is dat de bonden en werkgevers het probleem intus sen serieus nemen. Dat doet me welgenoegen". Het zou voor het eerst zijn dat de vakbeweging haar looneisen ba seert op economische ontwikke lingen die zich nog moeten voor doen. „Dat is inderdaad het pro bleem. We zitten niet in de situ atie van 1982, toen er elke maand tienduizend werkne mers op straat kwamen te staan en het kabinet vrij snel een cen traal akkoord met de sociale partners kon sluiten. Het heeft nu meer tijd nodig voordat het doordringt dat er minder te ver delen valt. Maar dat neemt niet weg dat we nu al signalen uit het bedrijfsleven zelf komen dat het slechter gaat. Ik noem concerns als Daf, Fokker, Phi lips en Hoogovens. De komende maanden zullen er nog wel meer sombere berichten vol gen". Als je naar ministers als De Vries luistert, krijg je bijna het idee dat dejiemel naar beneden komt. Is dat wel zo verstandig, vraag ik me af, omdat depressie ve bewindslieden nu niet be paald voor een nieuw econo misch élan zullen zorgen. Dan deden de Amerikaanse presi dentskandidaten het met hun geloof in God en de Amerikaan se veerkracht misschien beter. „Het verschil is dat de VS al uit het dal aan het klimmen zijn. Daar is ook reden voor een wat positiever verhaal. Maar ik kan niet zeggen dat de politici bij ons onzin verkopen. De winst gevendheid verslechtert voor het derde achtereenvolgende jaar, de arbeidskosten per een heid produkt stijgen, de werk loosheid loopt weer op, de eco nomische groei zakt in. Sombe re prognoses zijn slecht voor het vertrouwen in de economie, dat is waar. Misschien zullen de mensen wat meer kopschuw worden bij het kopen van een huis of het beleggen in aande len. Maar als de bewindslieden vrolijker zouden doen, dan ging dat ten koste van hun geloof waardigheid". Het kabinet zet hoog in: als het aan deze regering ligt worden cao's opengebroken en alle lo nen bevroren. Dat maakt een be vriezing van uitkeringen en ambtenarensalarissen beter ver koopbaar. Maar waarom zou een renderend bedrijf zijn per soneel in januari geen loonsver hoging mogen geven Dat leidt tot hogere belastinginkomsten en meer binnenlandse bestedin- „Klopt. Maar toch is voor be vriezing in de marktsector veel méér te zeggen dan voor het vrij laten van de lonen. Het leidt tot een lagere prijsstijging, meer banen en een hogere export. De detailhandel heeft er wel nadeel van, in termen van afzet, maar daar staat het voordeel van la gere arbeidskosten tegenover. Voor de economie als geheel is bevriezing geen slechte zaak. Niemand is gediend met een loonstijging die onze economi sche mogelijkheden teboven gaat, ook de kruidenier op de hoek niet". Elke loonstijging hoger dan nul is teveel gevraagd „Als je kijkt naar de winstge vendheid en de loonkosten wel". Dat de winstgevendheid van het bedrijfsleven verslechtert als het economisch wat minder gaat, is toch onontkoombaarEn moeten we daar nachtmerries van krijgen, nu de vermogen spositie van de meeste bedrijven heel behoorlijk is? „Het is waar dat de winstge vendheid ook elders in Europa verslechtert. Maar je moet je zelf de vraag stellen of dat je norm is. Er zijn goede redenen waarom Nederland sneller zou moeten reageren. Ik denk met name aan de groei van het ar beidsaanbod die hier veel hoger is dan in de rest van Europa. Bovendien kunnen we profite ren van het feit dat de koop kracht door de hardere gulden sowieso een plus laat zien. Het idee is eigenlijk: lever dat voor deel nu in, zodat je in 1994 niet teveel in de min komt en écht door de zure appel heen moet bijten". De Rotterdamse hoogleraar Bomhoff schreef: de gebedsmo lens van de loonmatiging draai en weer volop. En dat terwijl de lonen hier al twintig procent la ger liggen dan in Duitsland. Het kabinet zou zijn energie be ter kunnen besteden aan het on derwijs en de aanleg van wegen Gerrit Zalm, directeur van het Centraal Planbureau. FOTO: SP en spoorlijnen. Daarmee wordt de economie een betere dienst be wezen. „Dat hameren op loonmatiging is ook geen leuke boodschap. Ik kan me wel iets voorstellen bij een reactie van: laten we het eens over iets anders hebben. Maar ik houd staande dat er alle reden is de looneisen nu fors terug te schroeven". Kan het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks „Of het kabinet desnoods met een loonmaatregel kan komen, dat is voer voor juristen. In de loonwet staat dat zo'n besluit alleen genomen kan worden bij een zich plotseling voordoende noodsituatie, veroorzaakt door een of meer externe schokken. De vraag is, wat is een noodsitu atie?" Doe eens een poging? „Een externe schok kun je de crisis van het Europese Mone taire Stelsel wel noemen. Als we daar niet goed op reageren kun nen we grote problemen krijgen met onze concurrentiepositie. Ik zou spreken van een proble matische situatie". Dat klinkt al minder rampzalig dan een noodsituatie. „Nu ja, er zal uitvoerig op ge studeerd moeten worden of die noodsituatie-bepaling uit de loonwet geldt. Het lijkt mij geen 'clear cut case'. De vraag is inte ressanter of het wel wijs is een loonmaatregel te treffen. Kijk, in de jaren vijftig kende Neder land een geleide loonpolitiek. De voordelen op korte termijn waren aanzienlijk, het leidde tot een vlot herstel. Maar ach teraf werd geconcludeerd dat de lonen kunstmatig op een te laag niveau waren gehouden. Je kreeg een inhaalslag in de jaren zestig, een forse loongolf. Daar zijn we niet echt veel wijzer van geworden. En we moeten niet over het hoofd zien dat in de ja ren tachtig een beweging is ge maakt naar decentralisatie en meer vrijheid. In de jaren vijftig werd een geleide loonpolitiek nog geaccepteerd omdat de bur gers toen veel gedisciplineerder en loyaler waren. Sommige din gen die toen nog konden, kun nen nu niet meer. Dit type be leid leent zich niet meer voor de maatschappij zoals die nu be staat". Tot slot nog iets heel anders: toen dit kabinet in 1989 aan trad, lag er een onbetaalde reke ning van zes miljard gulden. Hoe groot acht u de kans dat een volgende regeerploeg straks ook nog een vlekje heeft weg te wer ken? Zalm pakt de 'beleidsbrief die Kok, Lubbers en De Vries za terdag naar de Tweede Kamer hebben gestuurd er bij. Hij oor deelt: „De nu afgesproken be zuinigingen voor 1993 geven ook een bodem voor de oplos sing van het begrotingspro bleem in 1994. Maar dan res teert er nog een gat van zo'n vier a vijf miljard gulden waaro ver men zich in het voorjaar moet buigen. Als het kabinet dat helemaal kan dichten is het een kunststukje, want ook nu al zit er weinig muziek in de cij fers voor 1994. Alleen de uitga ven aan het buitenland, de ren telasten en werkloosheidsuit gaven en uitgaven aan infra structuur stijgen nog iets. Over de besluiten die dan genomen moeten worden, zal het volk niet staan te juichen". Postzegelboekje Mr. Pieter van Vollenhoven signeert het postzegelboekje van de 12-jarige concertpianiste Polina Leshenko. Van Vollenhoven nam in th^p Spant in Bussum de eerste kinderpostzegels met als thema 'Kind en muziek' in ontvangst. De in Israël woonachtige Russische pianiste e de daar in verband met de presentatie samen met het Goois Jeugdorkest. FOT ar LELYSTAD De psycho loog prof. dr. Jacques Win nubst werd tien jaar geleden, samen met een collega, om advies gevraagd door de hoofdcommissaris van een middelgrote stad. Er was, vertelde de hoofdcommissa ris, een enorme rel geweest over de bouw van een par keergarage. Van vier hoog re gende het stenen, ledikanten en kasten op de mobiele een heid. Het stadsbestuur zag uiteindelijk van het garage plan af. Tegen het politie-op- treden was een enorme hetze ontstaan, waardoor het korps zich behoorlijk ge kwetst en in de steek gelaten voelde. In de navolgende maanden ste gen het ziekteverzuim en ver loop naar recordhoogten. Ten einde raad vroeg de hoofdcom missaris een 'oude rot' in het korps spreekuur te houden voor de beschadigde agenten. In een achteraf-kamertje kwamen ze binnengeslopen, want praten over je problemen en emoties kon eigenlijk niet. Het was het tijdperk van de besmuikte hulp verlening. De beide psychologen deden en kele suggesties en gebruikten termen als stress en overspan nenheid. Ze zouden de reactie van de hoofdcommissaris niet snel vergeten. „Lichtelijk over stuur riep hij: maar heren, in mijn korps is geen stress en overspannenheid. De mensen zijn alleen wat uit hun doen". Winnubst, hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie van de Universiteit van Utrecht, haalde het voorbeeld vanmor gen aan tijdens een werkconfe rentie in Lelystad over voorko ming van stress bij de politie. Hij wilde er vooral mee illustre ren dat er in tien jaar erg veel is veranderd. Praatgroep Onlangs sprak hij enkele agen ten in dezelfde stad en vroeg hen hoe het kwam dat ze hun werk volhielden. Een boom van een agent antwoordde dat bij scholing in het kunnen voeren van slecht-nieuws gesprekken en in het omgaan met geweld en stress hem op de been had ge houden. Ook van de praat groep, waarin agenten na een gruwelijke gebeurtenis hun emoties kwijt konden, onder vond hij veel steun. „Stress, burnout, psychotrau- ma en stressmanagement, het mag nu allemaal", liet Win nubst de ongeveer 350 aanwezi gen weten. Volgens drs. J. Ketwaru, initia tor van de conferentie en werk zaam bij de Directie Politie van het ministerie van binnenland se zaken, behoort het politie werk tot de stressgevoeligste beroepen. „Politiemensen krij gen geregeld te maken met ca lamiteiten, situaties waarbij hun eigen leven of dat van an deren wordt bedreigd. Emotie volle gebeurtenissen zoals ver keersongevallen, rampen, ge weld en achtervolgingen kun nen vroeg of laat iets in een agent doen knakken". Onregel matige diensten, zware belas ting en spannende situaties, waarmee vooral politiemensen worden geconfronteerd, vergro ten in sterke mate ook de kans op relatieproblemen, zo consta teerde dr. C. Schaap, universi tair hoofddocent psychologie te Nijmegen. Het aantal echt scheidingen onder politiemen sen zou dan ook aanmerkelijk hoger liggen dan bij andere be roepen. Mag je van een agent dan niet gewoon verlangen dat hij of zij zonder meer tegen spanning, belasting en schokkende ge beurtenissen kan? Professor Winnubst beantwoordde die vraag zelf met 'ja en nee': „Ja, je mag verwachten dat ze tegen een stootje kunnen. Ze worden er op geselecteerd, gekeurd en kiezen er zelf voor. Nee, je mag niet verwachten dat de politie anno 1992 zonder meer tegen stress en psychotrauma kan. De wereld verandert zo snel dat het belangrijk is politiemensen te leren waar negatieve invloe den, de stressbronnen, op de loer liggen en hoe ze ermee moeten omgaan". „Blijft op vang uit dan is het met de loop- Wapenen Uit onderzoek is gebleken dat stress overigens niet per defini tie negatief en schadelijk hoeft te zijn. Het zou bij het functio neren van de mens horen en zelfs een fundamenteel of vings- en aanpassingsml nisme zijn. Mensen ku zich er ook tegen wapen» zich erin trainen, verzei Winnubst. Bovendien stress, psychotrauma (daL gevolg van een zeer ingrijp gebeurtenis die niet op nor wijze kan worden verwerltp burnout ('opgebrand' zijntj; een langer durende ontrejhc van het psychische en fyd evenwicht) verschijnselen|s zowel de organisatie al h werknemer in pr event ie vih iets tegen kan doen. Van (F1 litie-organisatie verwacht nubst onder meer een r* vaardige verdeling van de iP druk, inspraak én goedé"1 ding, steun bij problemer adequate beloning. Doo' streven naar een zo gezond gelijk leven (gezond eten,^ roken, sport en voldav nachtrust) kan de agent^ zelf zijn steentje bijdragen.^ li Aandacht [j Preventie van stress oplr werk en opvang van agentëf schokkende gebeurten* krijgen volgens de psychi volop aandacht. Dat kan zijn mening niet worden van de problemen die mi grijpende, snelverlopende 1 anderingsprocessen verto houden, zoals fusies, reor^ saties, bezuinigingen en rt nalisatie. „Ik verzeker u d* geen gebied is waarop zo m« rechten van de werknel wordt gesold als op dat vai! organisaties en fusies"f UTRECHT De streekver- voersbedrijven Centraal Ne derland, de VAD, Zuid-Hol land en Westnederland voe ren besprekingen over een nieuwe gebiedsindeling, die tot vormen van nauwe sa menwerking moeten leiden. Voor het eind van dit jaar moeten de besprekingen zijn afgerond. Dat zegt desgevraagd C.J. de Jong, directiesecretaris van Centraal Nederland in Utrecht. Volgens De Jong kijken de vier vervoersmaatschappijen naar een nieuwe en efficiëntere gebiedsindeling, waarbij per ge bied één maatschappij het bus vervoer moet gaan verzorgen. Dat betekent vergaande samen werking tussen de verschillen de streekvervoersbedrijven die nu nog actief zijn in meerdere vervoersregio's. In de provincie Utrecht zijn dat Centraal Ne derland en de VAD. Voorzitter Mienk Graatsma van de ondernemingsraad van Centraal Nederland heeft op zich geen bezwaar tegen de be sprekingen die de directies nu voeren. Wel moeten er volgens hem goede argumenten op tafel komen om tot zo'n herindeling te besluiten. Onder het personeel is onrust ontstaan door geruchten over herindelingen en fusies. Nu de directies de doelstellingen van de besprekingen bekend heb ben gemaakt, is die onrust voor lopig weggenomen, aldus Graatsma. De Vervoersbond FNV zegt op de hoogte te zijn van de ge sprekken over herverkaveling. Woorvoerder Bert Duim vindt de nieuwe bezuinigingsopera ties van minister Maij-Weggen op dit moment meer bedreigend voor het streekvervoer dan de gesprekken over nieuwe ver voersregio's. UTRECHT - Het ad mensen dat vermoedelijk lio heeft, is gisteren opjj pen tot dertig. In Goes werd een tweejarig getje uit Tholen ontslagei het ziekenhuis nadat or zoek had vastgesteld dat hi lio heeft. Hij is de derde p patiënt in Zeeland. In hel phia Ziekenhuis in Rotter werd gistermiddag een ac! rig meisje uit 's Gravendee genomen met vermoedelijl lio. Beide kinderen waren gevaccineerd. Het eerste van polio-besmetting deed op 18 september in Streef

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4