£eidóc (Bomo/nt Duizenden burgers weg uit Sarajevo Moeizaam overleg tussen werkgevers en werknemers Stijging huren maximaal 6 procent Blauwbaard gerehabiliteerd A3 A11 >e!to*fcst DINSDAG 0 NOVEMBER 1992 [_J :c'i /-7 jggj Vannacht nog een enkele bui en minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Overdag veel bewol king en perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Zuidelijke wind aan de kust in de middag draaiend naar west en 20 PAGINA'S Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune aan (je kust mogelijk enige tijd in twee katernen 84ste jaargang no. 25491Losse nummers 1,50. storm, windkracht 9. Schoolbus botst op vrachtwagen: 25 doden CAIRO Achttien schoolkinderen en zeven onderwijzers zijn om het leven gekomen toen de bus waarin zij reden gisteravond op een snelweg bij Safaga aan de Rode Zee op een vrachtwagen botste. Dertien kinderen, onder wijzers en de chauffeur van de bus raakten zwaar gewond, vijftien kinderen en onderwij zers kwamen er met lichte verwondingen van af. De schoolkinderen, tussen de zes en twaalf jaar oud, waren na een excursie naar Cairo op weg naar huis toen de bus achter op een vracht wagen reed die een grote boor vervoerde. Het apparaat stak zo'n twintig meter uit aan de achterkant en was niet voorzien van een waar- schuwingslicht. Het is niet duidelijk of de vrachtwagen reed of stilstond. Kamerlid hekelt taal op radio en tv Amerika mag in Irak olie boren DEN HAAG De Nederlandse Taalunie zou op de één of ande re manier iets moeten doen aan het magere Nederlands van discjockeys, tv-spelleiders en soms ook sportjournalisten. Dat vindt het Tweede-Kamerlid Van der Heijden (CDA), tevens lid van de Interparlementaire Com missie (IPC) voor de Taalunie. De negatieve gevolgen die kinderen van het magere taalgebruik op de omroep ondervinden, zijn „onein dig" veel groter dan de goede in vloeden van een dictee van de le raar Nederlands, zei Van der Heij den gisteren tijdens een Taalunie vergadering in Den Haag. „Als we serieus iets willen verbeteren dan moet het ook langs de weg van de spelleiders die een vocabulaire van 500 woorden uitwisselen met hun arme slachtoffers". Van der Heijden vond wel enig be grip bij de rest van de commissie, maar algemene instemming kwam er niet. Tweede-Kamerlid Valk (PvdA) vroeg zich met de anderen af hoe Van der Heijden één en an der wil verwezenlijken en zijn CD A-collega Beinema, tevens IPC-voorzitter, zag de terugtre dende overheid al in het gedrang komen. BAGHDAD De Iraakse olieminister Osama Abdul-Razzak Al-Hiti heeft gisteren gezegd dat in het woestijngebied in het westen van Irak enorme olievoorraden zijn gevonden. Vol gens Al-Hiti zouden de Iraakse reserves groter kunnen zijn dan die van Saudi-Arabië, de grootste olieproducent ter we reld. Al-Hiti nodigde de internationale olie-industrie uit om mee te helpen met de exploitatie van de nieuw ontdekte vel den, zodra de VN hun handelsembargo tegen Irak hebben in getrokken. Hij zei dat er aanwijzingen bestaan voor uitge strekte velden met „een zeer goede kwaliteit" ruwe olie langs de zuid- en de noordrand van de westelijke woestijn. De minister stelde de aangetoonde oliereserves van Irak op 110 miljard vaten. Aangezien de aangetoonde reserves van Sau- di-Arabie 260 miljard vaten groot zijn, zouden de nieuw ont dekte velden minstens 150 miljard vaten moeten bevatten, om Irak aan een groter potentieel dan Saudi-Arabië te hel pen. Volgens olie-experts zijn reserves van dergelijke om vang in Irak onvoorstelbaar. Drie Britse ministers 'fout' in Irak-zaak LONDEN - Drie Britse ministers en een staats secretaris zijn in opspraak gebracht tijdens een proces in Londen over de illegale export aan Irak van materiaal dat voor militaire doeleinden kon worden gebruikt. Het Hof sprak drie vroegere me dewerkers van het bedrijf dat de goederen leverde vrij, nadat was gebleken dat het ministerie van handel de transactie had goedgekeurd. De opposi tie eist een onderzoek naar de verantwoordelijk heid van de regering in deze affaire. Volgens de ad vocaten van de machinefabriek Mantrix Churchill hebben ministers Michael Heseltine van handel, Malcolm Rifkind van defensie, Kenneth Clarke van binnenlandse zaken en staatssecretaris Tris tan Garel-Jones van buitenlandse zaken getracht „de waarheid te verhullen" tijdens het proces. SARAJEVO Duizenden burgers hebben zich vanmor gen verzameld om onder de hoede van het Rode Kruis de Bosnische hoofdstad Saraje vo te verlaten. De vluchtelin gen wachtten in de vrieskou met enkele schaarse bezittin gen bij het busstation op het vertrek. De groep bestaat voornamelijk uit kinderen, vrouwen en oude re mannen die zijn vrijgesteld van militaire dienstplicht. De Bosnische autoriteiten verhin deren het vertrek van mannen en jongens die in staat worden geacht Sarajevo te verdedigen tegen de Servische milities die de stad al maanden in een wurggreep houden. De bedoe ling is dat het Rode Kruis in drie dagen tijd zo'n 6000 men sen uit Sarajevo vervoert. Het wordt de grootste operatie in zijn soort sinds het begin van de belegering van Sarajevo in april. De eerste bussen zouden in konvooi naar Split en naar Belgrado vertrekken. Morgen vertrekt een speciaal konvooi van moeders en kinderen naar Tsjechoslowakije. Van dit kon vooi zal ook een bus met ernstig zieke kinderen deel uitmaken. De Europese Gemeenschap gaat in samenwerking met de Verenigde Staten en Canada 5000 a 6000 Bosnische ex-ge vangenen opnemen, zo werd gisteren meegedeeld na afloop van de bijeenkomst van de EG- ministers van buitenlandse za ken in Brussel. Servische en Kroatische mili ties zijn in de Zuidbosnische re gio Hercegovina in hevige ge vechten verwikkeld. Daarbij zijn enkele honderden slachtof fers gevallen. Ettelijke gezin nen zouden op de vlucht zijn ge slagen. Het noorden van Bosnië is eveneens het toneel van ge vechten. Prinsen in synagoge De prinsen Willem-Alexander, Johan Friso en Constantijn wonen een bijzondere dienst bij in de Mikve Israël-Emanuel Synagoge in Willemstad. De dienst maakte gisteren onder deel uit van het programma tijdens het koninklijk bezoek aan de Antillen. De synagoge is de oudste nog in gebruik zijnde in de Nieuwe Wereld. FOTO:ANP Pagina A3: 'Willem-Alexander heeft een kasteeltje, echt waar' ADVERTENTIE Idoor KEES JONKER DEN HAAG De huren van goed gesitueerde woningen moeten volgend jaar niet maximaal 7,5 procent, maar zes procent omhoog. De huurverhoging van de slecht gelegen woningen kan be perkt blijven tot 4,75 pro cent. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting gaat vrijdag aan het kabinet goedkeuring vragen voor het verlagen van de maximale huurverhoging. Zelf had hij aanvankelijk 7,5 pro cent voorgesteld. Maar gisteren gaf hij in.de Tweede Kamer toe, dat een dergelijke maatregel wel erg fors zou zijn. Het voorstel van CDA en PvdA om de maximale huurverho ging met anderhalf procent te verlagen, werd dan ook meteen positief ontvangen door Heer- ma. Hij liet zelfs weten dat - als de kamerleden niet met het idee waren gekomen - hij zelf daartoe het initiatief zou heb ben genomen. Goedkeuring van het kabinet is niettemin nog nodig. De staats secretaris hoeft zich echter geen al te grote zorgen daarover te maken. Want het verlagen van de maximale huurverho ging heeft, zoals hij gisteren de kamercommissie voorlegde, geen enkele invloed op zijn be groting voor volgend jaar. Omdat Heerma dit debat met de kamercommissie eerst had willen afwachten, viel de eer voor het indienen van het woonlasten verlagende voorstel ten deel aan kamerleden De Pree (PvdA) en Koetje (CDA). Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd Idoor C0CK RIJNEVEEN en DICK HOFLAND DEN HAAG Het is zeer de vraag of werkgevers en werkne mers er vandaag in slagen af spraken te maken over het soci aal-economisch beleid voor 1993 en eventueel volgende ja ren. De twee partijen streven er wel naar om morgenavond met een gezamenlijk voorstel het vermoedelijk laatste overleg met het kabinet in te gaan. De gesprekken worden door be trokkenen gekenmerkt als „moeizaam" en „stroef'. Evenalè gistermiddag overleg gen de sociale partners vanmid dag en vanavond zonder het ka binet, nadat een centraal ge sprek gisterochtend na ruim twee uur al was afgebroken. Er was toen geen akkoord bereikt over de gewenste loonontwik keling. Werkgevers en werknemers praten in hun overleg al wel aan de hand van een concepttekst voor een centraal akkoord, waarin staat dat wordt ge streefd naar loonmatiging - wens van de werkgevers - en het scheppen van werkgelegen heid -wens van de werkne mers. Er worden geen percentages of aantallen genoemd. De globale bewoordingen moeten ertoe lei- PARIJS - De Franse geschie denisboekjes moeten worden veranderd, tenminste als een „eretribunaal" dat gisteren in Parijs bijeenkwam zijn zin krijgt. Het tribunaal rehabili teerde Gilles de Rais, een van de beruchtste moordenaars van Frankrijk die model heeft gestaan voor Blauwbaard uit de vertellingen van de 17de eeuwse Franse schrijver Char les Perrault. 552 Jaar nadat Gilles de Rais werd opgehan gen en verbrand wegens sek sueel misbruik van en moord op 150 kinderen, hekserij, ket terij en sodomie, bepaalde een zelf benoemd tribunaal dat de man ten onrechte was veroor deeld. Negen 'wijzen', onder wie rechters en een voormali ge minister van justitie, kwa men bijeen in het gebouw van de Franse Senaat om de zaak te heropenen tegen Gilles de Gedenkplaats bij plek vliegramp AMSTERDAM Er komt een tijdelijke gedenkplaats in de buurt van de plek waar op 4 ok tober een Boeing 747 van El Al op twee flats in de Bijlmer stort te. Het dagelijks bestuur van de stadsdeelraad zuidoost heeft dat besloten. Volgens een woordvoerder van het deelbe- stuur is er nog steeds veel be hoefte aan een plaats waar bloe men kunnen worden neerge legd. Er wordt een soort etagère van twee verdiepingen gemaakt rond een boom.-Op de planken van de etagère en aan een roos ter kunnen bloemen en kran sen worden gehangen. De grond rond de gedenkplaats wordt bestraat met gewassen grinttegels. Langs een speciaal aan te leggen voetpad worden bankjes geplaatst. Volgens de woordvoerder blijft de tijdelijke gedenkplaats tot er, in 1993, een definitief monument is. den dat het kabinet er geen pro bleem mee heeft. Dan zou over heidsingrijpen, zoals een loon maatregel, van de baan zijn. Nadat het overleg met het kabi net gisterochtend was afgebro ken, togen de vakcentrales licht optimistisch naar het overleg met de werkgevers in de Stich- Rais, strijdmakker van Jean ne d'Arc. Anderhalf uur had den zij er voor nodig om tot de slotsom te komen dat Gilles in 1440 veroordeeld was op basis van ondeugdelijk bewijsmate riaal. Er was gemarteld om be kentenissen af te dwingen en bovendien werden enkelen van zijn rechters financieel beter van de val van Gilles de Rais, een van de rijkste en machtigste mannen uit die tijd. Na deze conclusie verzocht het tribunaal, dat overigens geen enkele rechtsgeldigheid heeft, president Mitterrand de naam van Gilles te zuiveren. De surrealistisch aandoende zitting kreeg een extra drama tisch tintje toen Michel Fleu- ry, timmerman en vice-voor- zitter van een historisch ge nootschap uit West-Frankrijk, waar Gilles vandaan kwam, in RHENEN Scouts uit Cu- lemborg beginnen aanstaan de zaterdag met het bouwen van een ark van Noach in Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Het is de bedoeling dat de ark bevolkt zal worden met knuf feldieren, die eind december geschonken worden aan een weeshuis in Oost-Europa. De knuffeldieren moeten worden geleverd door bezoekers van de dierentuin. Voor vijf gul den kunnen ze een plaatsje reserveren op de ark voor hun knuffeldier. De opbrengst van de actie wordt geschonken aan het Chipangali Reservaat in Zim babwe. In dit reservaat wor den zwarte neushoorns (de ting van de Arbeid. De werk geversorganisaties echter mop perden nog na over de dit week einde gereed gekomen bezuini gingsplannen van het kabinet. „Het heeft het overleg bepaald niet geholpen", meende VNO- voorzitter Rinnooy Kan. Pagina A3: Dreiging van loon maatregel nog niet van de baan de getuigebank verscheen. Volgens hem was er geen en kele reden het oorspronkelijke vonnis aan te vechten. „Er is een mythe gecreëerd om hem sympathiek te laten overko men", aldus Fleury. „Het is allemaal intellectueel terro risme". Fleury beschuldigde de man die de hele zaak aan het rollen had gebracht van incompetentie. Dat was Gil bert Prouteau, die een boek heeft gewijd aan Gilles de Rais. Een van de argumenten die hij gebruikte was dat er nooit lijken gevonden zijn van slachtoffers van Gilles. Het tribunaal liet zich weinig gele gen liggen aan Fleury's ver klaring. In plaat van een be ruchte moordenaar moet hij erkend worden als een van de mannen die „aan de zijde van Jeanne d'Arc Frankrijk red de". zogenaamde puntlipneus- hoorns) opgevangen en gefokt om ze voor uitsterven te be hoeden. Het Chipangali Reservaat heeft veel geld nodig. Het na tuurgebied wordt geteisterd door droogte. Onlangs kon er met steun van Nederlandse dierentuinen een wate^ut geslagen worden, maar door het extreme klimaat is ook ex tra krachtvoedsel voor de zeldzame neushoorns nodig en speciale diergeneeskundi ge zorg. De ark wordt op 28 november in de vijver bij het restaurant van de dierentuin te water ge laten. Het schip met knuffel dieren zal tot eind december te zien zijn in Rhenen. Brand in Sassenheim Een grote uitslaande brand heeft vanochtend vroeg de vleeswarenfabriek van Van der Mey aan de Hoofdstraat 20 in Sassenheim in de as gelegd. De schade wordt geschat op bijna zes miljoen gulden. De brand brak rond kwart voor vier uit in een loods met verpakkingsmateriaal en greep vervolgens razend snel om zich heen. Het korps van Sassenheim kreeg hulp van de brandweerkorpsen van Voorhout. Lisse en Leiden. Rond half zes was de brandweer de brand meester. Het nablussen nam vandaag de hele dag nog in beslag. Er vielen geen gewonden. FOTO: WIM VAN NOORT Ouwehands Dierenpark bouwt Ark met knuffeldieren Juitsers herdenken Krlstallnacht ekenhuizen komen met pijnlijke maatregelen sp< Verdrag Maastricht nog niet „doodverklaard" T7TTT Sluiting van buitenbaden onafwendbaar Krajicek hunkert naar vrije dagen CULTUUR en Webster was ien van de vijf grootsten" Guido Belcanto, de missionaris van het levenslied w'geestelijk leven/opinie iet iinnenland utenland onomie Beurs eiden/regio dienstverlening 7 .fcport ltdlweten& werken i :ultuur mensen service fd3urgemeester gelooft niet in interklaas NEVELD Burgemees- A.C.Ph. Hardonk van Bar- spriveld weigert aanstaande za- jtinjrdag sinterklaas te ontvan- m in zijn gemeente. De nieu burgemeester, lid van de feipP, vertelde de plaatselijke ec]rj(iddenstandsvereniging dat wJor hem „geloven zeer belang rijk is" en dat hij „grote moeite cht'et het sinterklaasverhaal" •ht Beft. Hij voelt zich „hypo- ïeftpt" als bij met die instelling id af goedheiligman hartelijk wel- e dpm zou heten. De gemeente je arneveld heeft nu loco-burge- leester Van Boven opgetrom- ield om de ontvangst zaterdag een? verrichten. Hardonk ontving l0r(j zijn vorige gemeente Olde- ierfoek sinterklaas evenmin.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1