acelift voor lamplein, itbreiding ieidsenhage Eiland van Ome Nick is nationaal bekend Kwekerij dreigt eiland te worden in Forepark 9 Nieuwe spitsbus naar Forepark Leiden Omgeving breekt Politie volgt nat voetspoor eten van vandalen kredietOEGSTGEEST/LEIDEN Door een nat voetspoor te volgen van het Kort Galgewater naar de Rijnsburgersin- EN AAN DEN gel heeft de Leidse politie gisteren rond twaalf uur vijf Een 47-jarige vandalen aan kunnen houden. Het ging om viermannen lit Rotterdam is en een vrouw, in leeftijd variërend van 19 tot 28 jaar. aangehouden Buurtbewoners hadden gezien hoe het vijftal op het MMj hotel in Alphen. Kort Galgewater een roeiboot en zichzelf tot zinken er voor honderd bracht. Druipnat liepen ze daarna naar huis. De gewaar- i een copieuze schuwde agenten hoefden hun waterspoor slechts te jd verorberd, volgen. Na hun aanhouding bleek dat het vijftal ook ver- Was 'vergeten' de nielingen had aangericht in Oud Poelgeest in Oegst- ng ervoor te vol- geest. In drie hotelkamers werd de vloerbedekking be- Op het bureau smeurd met eigeel en werden de matrassen kapotgesne- dat de man al 21 den en naar buiten gegooid. Vervolgens ging het vijftal, I jerder voor het- dat stiekem naar binnen was geslopen er weer vandoor. vergrijp was aan- Na hun aanhouding bekenden ze ook „een feestje te den. hebben gehouden in een hotel in _^lstudies centrumgebied ^dschendam: Molenwerf uren afgesloten Inbrekers legen na bommelding collectebussen LEIDEN De Molenwerf, het parkeer terrein bij Molen de Valk, in Leiden is vrij dagnacht twee uur afgezet na een bom melding. De melding kwam kort voor twee uur vanuit Leeuwarden. Daar had iemand de politie gebeld met de mededeling dat tussen twee en vier uur 's nachts een bom onder een aan de Molenwerf geparkeerde bus zou ontploften. Met de bus waren mensen naar een feest in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare gebracht. Toen onder een van de bussen inderdaad een pakje bleek te liggen is vanaf twee uur tot vier uur de Molenwerf afgezet. Het ter rein is vrijgegeven toen er niets ontplofte. De plastic zak onder de bus bleek achteraf ook geen bom te bevatten. LEIDEN Ongeveer 35 collectebussen met vermoe delijk in totaal ongeveer 3.000 gulden zijn zaterdag nacht door inbrekers leeg gehaald. De collectebussen, voor de actie Jantje Beton, stonden in het onderkomen van de Paulus zeeverken- nersgroep aan de Leidse Mariënpoel^traat. De die ven kwamen daar binnen door een ruit te vernielen. Dat moet zijn gebeurd tus sen twee uur 's nachts en tien voor half negen 's mor- Minister Maij: miljoenen extra voor nieuw station Leiden DEN HAAG/LEIDEN Minister Maij Weg gen van Verkeer en Waterstaat is bereid 60 a 80 miljoen gulden uit te trekken voor het nieuwe verkeersplan bij het station Leiden. Het geld zal in de jaren 1993 tot en met 1995 beschikbaar komen, zo heeft zij de Tweede Kamer laten weten. In een motie had een ka mermeerderheid aangedrongen op versnel ling van het project Leiden, dat naast spoor- verdubbeling de bouw van een nieuw station, verkeerstunnels en een nieuw stationsplein behelst. Door andere infrastructuurprojecten iets uit te stellen, heeft Maij geld vrij weten te maken voor een eerdere realisering van het nieuwe Leidse station. Acht gewonden in één auto LEIDEN Een terreinwa gentje met daarin negen mensen gepropt is zater dagochtend om half vijf in Leiden op de hoek Nieuwe Beesten markt-T weede Binnenvestgracht over de kop geslagen. De 25-jarige bestuurder verloor toen hij linksaf sloeg de macht over het stuur, de auto kwam uiteindelijk tegen een paal tot stilstand. Acht inzitten den zijn met uiteenlopende verwondingen naar het Eli- sabethziekenhuis ver voerd. Jongen gewond door vuurwerk ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 14-jarige jongen uit Alphen is vrijdagavond zwaar gewond geraakt aan zijn hand. Hij was bezig strijkers af te steken. Het slachtoffer is met spoed opgeno men in het Academisch Zieken huis in Leiden. Na het incident wil de politie in Alphen wel meer aandacht gaan besteden aan vuurwerkoverlast. „Maar onze bezetting en dat is een bekend probleem laat niet toe dat we altijd adequaat op klachten kunnen inspelen", al dus een woordvoerder van de gemeentepolitie. SCHENDAM - Ver eng van de oude bebou- ulangs de oostzijde van 'ramplein. Herinrichting gebieden rond de sluis fit Damplein en uitbrei- 'jran het winkelarsenaal tenbare ruimten in Leid- -ijn enkele van de elemen- '|it de tussenrapportage de stedebouwkundige beving v.an het centrum- l5l van Leidschendam. De s zijn verricht door stede- ïtfundig adviesbureau OD 7n opdracht van het ge- glebestuur. De tussenrap- iije is vandaag gepresen- ■i door wethouder J. Vol- 9r (WD, ruimtelijke orde- JTImnen zijn een uitwerking ■■Ie Structuurschets Cen- jjebied, die eind 1990 is 'er%omen. Het centrumge- 'e loopt vanaf de sluizen, het aangebied, via het Raad- !ehtWartier langs de ,un%achlaan naar winkelcen- Leidsenhage. Omdat het 'Uk:oed mogelijk is het gehele 1 in één keer te bespreken, l v- r drie deelstudies van ge- t: Damlaan, Damplein en fPVing; het gebied rond het "aant (Dagmarkt) en Raad- YfEwinkelcentrum Leidsen- y^n omgeving. rdai deelstudie Damlaan valt u er met de ruimtelijke Pur\eit van het Damplein kvat mis is. Hogere bebou- ^seraan de oostzijde van het ~|akvaar nu een jongerencen- rdafs gevestigd en nieuwe be- eijW op de plaats van de grootschalig uitgevallen elzaak, zijn de belangrijk- urhnenten, die het plein wat aanzien moeten geven. ioorgaande aiitoverkeer, a het plein nog diagonaal VSTiijdt, moet worden ver- naar de noordwest- en '^westzijde. E^pbied rond de sluis moet '")orlopende bestrating van r~tr weer terugkrijgen. W^jes moeten markeren Xi| het autoverkeer nog jj toegelaten. Behalve en- n^platanen wordt alle op- junie beplanting verwijderd, -[teiten in de sociaal-cultu- "jrifeer moeten worden aan- Jjj/ldigd, zoals restaurants, en anti der BV. Snelder ontwierp de uitbreiding van het stadskan toor maar gaf daarbij ook een visie op de omgeving van het stadskantoor en de westzijde van de Bachlaan en het Kwa drant. Belangrijkste verschil in beide visies is dat OD 205 de Bachlaan opvat als een brede verkeersader, terwijl Snelder het gebied tussen de Oude Trambaan en de Koningin Wil- helminalaan een promenade achtig karakter geeft. In de tus senrapportage komt OD 205 tot een synthese, waarbij een door Snelder voorgestelde openbare verblijfruimte, haaks op de Ko ningin Wilhelminalaan cen traal staat. De bebouwing van het Kwadrant moet aansluiten op de richting van de overige bebouwing. Door uitbreiding van het win kelcentrum Leidsenhage kan gelijktijdig iets worden gedaan aan de geïsoleerde ligging. Daarmee kan worden aangeslo ten op het centrumgebied. De uitbreiding wordt maximaal 13.500 vierkante meter be drijfsvloer oppervlak. Er ko men twee supermarkten, een aantal kleinere winkels van verschillende grootte en een ge deelte niet-winkelfuncties. Te denken valt aan kantoren. Er wordt vanuit gegaan dat de huidige hoeveelheid parkeer plaatsen in stand blijft. Als be staande parkeerplaatsen bezet gaan worden door nieuwbouw, moeten elders op het terrein parkeerplaatsen worden terug gebracht. Naast de ontwikkeling van het winkelcentrum worden twee plaatsen in de directe omgeving aangewezen voor mogelijke wo ningbouw: de. Bachlaan/ hoek Noordsingel en aan de Heuvel- weg aansluitend aan het par keerterrein P10 en de Laven del. De bebouwing wordt drie a Artistieke handen weer zeer in trek De amateurkunst manifestatie Artistieke Handen heeft gisteren weer enkele duizenden bezoekers getrokken in de Leidse Pieterskerk. Hoewel de beurs twee keer per jaar wordt gehouden blijft de animo ervoor groot; zeker met de feestdagen in het vooruitzicht. De beurs is bij uitstek een gelegenheid om een origineel Sinterklaas- of Kerstcadeau te kopen. De kwaliteit van de kunst met een kleine ,,k" is heel behoorlijk en soms bijna professioneel. „In het begin waren we niet zo kritisch, maar tegenwoordig maken we door middel van ons toegestuurde foto's een selectie, om een bepaald kwaliteitsniveau te handhaven. Maar het blijft natuurlijk amateurkurfst De deelnemers verkopen hun produkten in de eerte plaats om geld te krijgen voor nieuwe materialen", vertelt organisatrice Anneke Claassen. Er wordt ook naar gestreefd om zoveel mogelijk variatie te krijgen. Met meer dan 150 deelnemers was dat ook gisteren weer erg goed gelukt, al blijven de bloemenkunstenaars nog altijd ver in de meerderheid. FOTO: WIM VAN NOORT De drie deelplannen hebben tot nu toe de ontwerpstatus. De plannen moeten nog nader wor den onderzocht op hun haal baarheid op financieel-econo- misch gebied, op verkeerstech nisch gebied en op volkshuis gebied Kwadran- llhuis zijn inmiddels twee le weer geweest: OD b architectenbureau Snel- De gemeente houdt er drie in-' formatie-avonden over: maan dag 16 november (Damlaange- bied), dinsdag 17 november (kwadrant/Raadhuis) en woensdag 18 november (Leid senhage). De bijeenkomsten vinden plaats in de hal van het raadhuis en beginnen steeds om 20.00 uur. De eerste politie ke behandeling van de drie deelplannen vindt maandag 23 november (17.00 uur) plaats in de raadscommissie voor ruim telijke ordening. VOORSCHOTEN - Al in de vroege ochtenduren stroomt een rijk gevarieerde schare klanten binnen. Eerst ko men om een uurtje of half ze ven de bouwvakkers en de stratenmakers opdagen en pakweg een uur later drup pelen de verpleegsters uit de nachtdienst binnen. Nadien arriveren de vertegenwoor digers die, op weg naar hun klanten, even een kopje kof fie achterover willen slaan. De hele dag door is het een ko men en gaan van vrachtwa genchauffeurs. „Waar je ook komt: of dat in Zeeland of in Groningen is, daar zul je ho ren dat de chauffeurs onze tent kennen", zegt Hans Eek hof (58), sinds twaalf jaar de trotse eigenaar van het petit- restaurant Het Eiland van Ome Nick. Deze uitspanning ligt op een voorname plek langs de Veurseweg vlakbij kasteel Duivenvoorde tussen Voorschoten en Leidschen dam. Een gelegenheid, die niet alleen doordeweeks maar ook in het weekeinde een tref punt voor vroege vogels vormt. Op werkdagen gaat Het Eiland weliswaar om zes uur open, maar op zaterdag en zondag kunnen de klanten ook al om acht respectievelijk negen uur terecht voor hun eerste kopje koffie. Dat hen wordt geserveerd door Hans Eekhof, zijn vrou<v Greet of hun zoon Rob. Of in de zomer maanden, als het wat drukker is, door een van de vier ambu lante krachten, zoals dat in het jargon van de horecaman heet. De dorstige klant kan naast het kopje koffie ook te recht voor een biertje of wat sterkers. En voor wie het weten wil: de verpleegsters die uit de nacht dienst komen, werken 's mor gens vroeg een complete war me maaltijd met een glas bier erbij naar binnen. „Dat vind ik geen enkel probleem. Vroe ger heb ik ook vaak onregel matige diensten gedraaid, dus ik weet wat dat is. Voor die meiden is het als het ware avond". Zo rond Pasen van het volgend jaar hoopt het drietal zijn klanten in een nieuw onderko men van dienst te kunnen zijn. Want de oude houten ba rak waarin Het Eiland al jaren zit is compleet uitgewoond. Onlangs heeft de aannemer de restanten van de houten ba rak met de grond gelijkge maakt. Het oude vertrouwde bouwsel maakt plaats voor een gloednieuw stenen op trekje, waarin toch de roman tiek van het oude zal blijven hangen. „Want ik hoor mijn klanten nu al vragen: je maakt er toch geen kouwe, luxe zaak van?", zegt Eekhof. Hij denkt de oude sfeer enigszins terug te brengen door de 'hanebal- ken' in de zoldering van het nieuwe etablissement te voor zien van opgezette beesten en allerhande curiosa. Maar tot Pasen blijft het nog een beetje behelpen aan de Veurseweg. De aannemer heeft naast de plek waar de nieuwbouw verrijst drie zoge noemde portocabins neerge zet, die tijdelijk tot restaurant zijn omgetoverd. Inderdaad, het blijft behelpen. Want wie nu de tijdelijke nering binnen stapt schiet, als-ie niet uit kijkt, gelijk het toilet in. En bij gebrek aan ruimte staat de af wasmachine in het halletje. „Hé, wat gezellig", riep een van de vaste klanten eergiste ren uit, die zich kennelijk in het tijdelijke onderkomen al direct thuisvoelde. „Je moet een beetje aandacht voor de mensen hebben. Een beetje een biechtvader zijn. Dat lukt in een groot horeca bedrijf vandaag de dag niet meer", zo onthult Eekhof het geheim van een goede gast heer. „En", vervolgt hij, „ie dereen is welkom. Behalve mensen met een stuk in hun kraag, dat is zeer irritant, die vloeien trouwens uit hun ei gen afzo spreekt Eekhof uit ervaring. Zijn vrouw Greet vult aan: „We hebben hier een nette tent. Er is hier nooit ru zie en er wordt al helemaal niet gevochten. En de politie hebben we hier al helemaal nooit binnengehad", zegt ze. De geschiedenis van het eiland van Ome Nick gaat te rug tot 1936. De naam is af komstig van een van de eerste uitbaters, ene Nick Sonne- veld. Hij vond dat zijn zaak als het ware op een eiland lag, aangezien er zowel voor als achter een sloot was en de in gang slechts via een bruggetje bereikbaar was. Maar ook dat wordt na Pasen volgend jaar anders. LEIDSCHENDAM - Werk nemers van bedrijven die zich vestigen in het Forepark in Leidschendam kunnen di rect met de bus bij hun werk plek komen. Streekvervoerder Westneder land begint met een recht streekse busverbinding tussen NS-station Voorburg, via het sprinterstation Voorburg/Leid- schendam naar het nieuwe be drijventerrein. De bus gaat waarschijnlijk rijden vanaf eind november, zodra de eerste on dernemingen zich hebben ge vestigd in het Forepark. De kosten voor de openbaar- vervoerverbinding zijn voor re kening van de bedrijven in het Forepark. Zodra de lijn behoor lijk draait, neemt Westneder land de zaak weer over. Een soortgelijke afspraak heeft de busmaatschappij eerder al ge maakt met bij voorbeeld woon- warenhuis Ikea in Delft, dat deels op kosten van het bedrijf is opgenomen in de dienstrege ling. Het Forepark is uitsluitend tij dens de spitsuren bereikbaar met de nieuwe buslijn. Zowel in de ochtend als 's middags zet Westnederland vier bussen in op de route. De dienstregeling van de spitsbus is afgestemd op die van het treinverkeer. De ex tra bussen gaan rijden onder lijnnummer 133, zodra de hui dige lijn 133 (Delft-Zoetermeer) in januari vervalt en opgaat in lijn 121. Rommelmarkt levert 26.000 gulden op VOORHOUT De rommel markt van het pastores-con vent van de Raad van Kerken in Sassenheim heeft afgelopen za terdag ruim 26.000 gulden op geleverd. De markt werd gehouden in bloembollenmagazijn 't Sol daatje in Voorhout. De op brengst gaat naar Roemenië. jigen dreigt aansteker Pr°|EN Omdat hij zou sn gedreigd met een pi- en bovendien vernielin- ^ad aangericht is een 15- Hagenaar gistermid- fNKPnd tien voor zes op het m Leiden uit een trein phd. wjigen had een aantal kle- ^%£ken vernield. Medepas- 's voelden zich bedreigd t ze de indruk hadden dat vuurwapen had. Dat wa- ^vleek achteraf een aanste- zijn. Toch is tegen hem s-verbaal opgemaakt om- ok het dreigen met een ^jerp dat op een pistool lijkt laar is. LEIDSCHENDAM - Een paprika-kwekerij naast de A12 (Den Haag-Utrecht) staat vooralsnog de uitvoe ring in de weg van de tweede ontwikkelingsfase van het bedrijventerrein Forepark. Na ruim vier jaar onderhande len over een uitkoopregeling zijn de gemeente Leidschen dam en de betreffende tuin dersfamilie nog altijd niet tot overeenstemming gekomen. Oorzaak van deze vertraging is het feit dat er na een aanvan kelijk akkoord over de koop ter plekke sporen zijn aange troffen van een vervuilde bo dem. De kosten van een noodza kelijke sanering werden aan vankelijk geschat op meer dan een miljoen gulden. Een goed kopere oplossing, het afdekken van de bodem met een schone laag, kost altijd nog de helft van dat bedrag. De gemeente wenst een deel van die kosten te ver halen op de huidige eigenaar, omdat de bodemvervuiling zou zijn ontstaan door ophogingen van het terrein met verontrei nigde grond. Mevrouw C. de Vreede is zich als eigenaar van de kwekerij echter van geen kwaad bewust. „Wij zijn hier in 1955 gekomen. Voor die tijd al heeft de gemeen te Den Haag op deze plaats af val gestort", weet zij. Haar raadsman mr. L. Geelkerken beaamt deze versie van het ver leden: „De aangetroffen zware metalen in de bodem moeten af komstig zijn van het Haagse huisvuil. Het zou dan ook niet reëel zijn om van mijn cliënt een bijdrage van enkele tonnen in de saneringskosten te ver langen". Onteigenen De ontstane impasse dreigt er intussen toe te leiden dat de pa prika-kwekerij straks een eiland wordt binnen het toe- en Leidschendam gezamenlijk tot ontwikkeling wordt ge bracht. Het is de bedoeling dat in de loop van volgend jaar wordt begonnen met de uitgifte van de ongeveer dertig hectare grond onder de rook van het Prins Clausplein. Nog deze maand presenteert het bestuur van het bedrijvenschap Fore park een vernieuwde schets van de gewenste ontwikkeling. Daaruit blijkt dat in de bocht van de rijkswegen 4 en 12 onder meer ruimte is voor de bouw van twee kantoortorens van 35 tot 40 meter hoog. wanneer over enkele maan- komstige bedrijventerrein, dat den het bestemmingsplan voor door de gemeenten Den Haag deze locatie is gewijzigd, kan de gemeente eventueel trachten het tuindersbedrijf met behulp van de rechter te onteigenen. Zo'n procedure zou zich dan nog jaren kunnen voortslepen. „Als dat allemaal te lang gaat duren zullen we in dit gebied moeten kiezen voor een fasege wijze aanpak", voorziet direc teur Gutlich van het bedrijven- schap. „Maar ik hoop dat beide partijen het alsnog tijdig eens worden". Rond de paprika-kwekerij, waar de oogst van dit jaar bijna is binnengehaald, liggen andere agrarische bedrijven er inmid dels verlaten bij. Het welig tie rende onkruid bij de buren waait dan ook geregeld over naar het erf van de familie De Vreede. En het pad dat mede naar het tuindersbedrijf leidt, is nauwelijks meer begaanbaar door de groeven van zware rupsbanden. De onzekerheid over de toe komst vormt voor de achterge bleven tuindersfamilie echter het grootste probleem. „Mijn zoon wil het bedrijf graag elders voortzetten, maar hij kan voor lopig nog geen stappen in die richting ondernemen", aldus mevrouw De Vreede. „En we weten nog steeds niet of we hier volgende maand weer kunnen ALLERLEIDS Postzegels De Leidse postzegelvereniging de Postzegelvrienden houden vanavond weer een ruil- en con tactavond in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169. Ook niet- leden zijn welkom. Inlichtingen 071-765828. Voorlichting De Emilie Knappert scholenge meenschap in Leiden houdt dinsdag een groot voorlich tingsevenement in het gebouw aan de Vijf Meilaan 210. Van 19.00 tot 21.30 uur wordt infor matie gegeven over alle oplei dingen van de Emilie Knappert en de beroepsmogelijkheden. Kraak mislukt LEIDEN Een poging om een voormalige directiewoning van het Academisch Ziekenhuis Leiden te kraken is gisteren mislukt. De bewaking van het AZL waarschuwde gisteren rond half zes de politie omdat onbekenden de woning waren binnengedrongen. Het bleek om zes mensen te gaan, in leef tijd variërend van 17 tot 33 jaar. Van drie van hen, Britten, ble ken de verblijfspapieren niet in orde. Zij zijn overgedragen aan de vreemdelingenpolitie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9