Akkoord over bezuiniging van 2,75 mld Lauwe reacties op pakket met bezuinigingen "Bon bini reina Beatrix" uit honderd kindermonden Binnenland .1 Politie wil hulpagenten met vuurwapen uitrusten Prof. Oort Kamerlid: Aanpak van overleden spijbelaars 'zwaktebod' De helden van toen GIRO 953 Homo's hebben het nog steeds lastig in leger Twee arrestaties wegens vrouwenhandel CDA-vrouwen willen af van 'dienstplicht thuis' DEN HAAG De politiechefs van de 25 te vormen politieregio's vinden dat hulpagenten met vuurwapens moeten worden bewa pend. Zij nemen daarmee stelling tegen het standpunt van minis- p g|ter Dales van binnenlandse zaken, de politiebonden en een Kamer- at jneerderheid, die vinden dat handboeien en wapenstok voldoende iciëz^n' ^us*e van rÜks- en gemeentepolitie tot 25 regiokorpsen a.j..en het korps Landelijke Politiediensten, worden volgend jaar acht honderd hulpagenten aan-de regiokorpsen toegevoegd. Zij krijgen vana een opleiding van zes maanden een algemene opsporingsbe- tOjvoegdheid, die afhankelijk van hun taak, kan worden beperkt. Mi ni (jnister Dales heeft nu laten weten dat zij vindt dat surveillanten heizich niet in situaties moeten begeven waarin het risico bestaat dat ezij een vuurwapen moeten gebruiken. De korpsbeheerders menen dat de burgemeesters van de centrumgemeenten van de po- ojjlitieregio's over de bewapening zouden moeten beslissen. Dales is daar niet mee eens. Bliksem toegenomen ARNHEM/DE BILT Het aantal bliksem inslagen in Nederland is in 1992 plotseling sterk toegenomen ten opzichte van voorgaan de jaren. Dat zeggen de KEMA in Arnhem en het KNMI in De Bilt. Het aantal bliksemont- ladingen naar aarde in de jaren vóór 1992 va rieerden tussen 200 en 250 duizend. In de eer ste tien maanden van 1992 werden al bijna 400 duizend inslagen geteld. Slechts een deel daarvan treft mensen of dieren of richt mate riële schade aan. De KEMA registreert blikse- montladingen sinds 1987 met een combinatie van computers, radio-ontvangers en anten nes. Ook alle ontladingen boven de grensge bieden met Duitsland en België en een deel van de Noordzee worden automatisch geteld. Daarnaast bepaalt het systeem vrij nauwkeu rig de plaats van elke inslag. LEIDEN - Op 92-jarige DEN HAAG - „Een zwaktebod". Dat oordeel velt WD- leeftijd is donderdag prof. kamerlid Franssen over het wetsvoorstel van PvdA- dr. Jan Hendrik Oort staatssecretaris Wallage om het spijbelen aan te pakken, overleden. Professor Oort Het voorstel gaat ervan uit dat leerlingen van boven de heeft nationaal en inter- elf jaar zelf kunnen worden aangesproken op hun afwe- nationaal naam gemaakt zigheid. Zij zouden dan in een uiterste geval een geldboe- als astronoom. Hij was te kunnen krijgen. Achterliggende gedachte van Wallage werkzaam bij de Rijksuni- is dat hij hiermee de leerlingen, die door hun ouders niet versiteit Groningen en bij meer in de hand zijn te houden, zelf kan aanpakken, het sterrenkundig insti- Franssen, die op zich best voor een strengere benadering tuut Kapteyn. Vanaf 1924 van spijbelaars is, vindt de staatssecretaris een verkeer was Oort verbonden aan uitgangspunt heeft. „Volgens mij zijn het juist de ouders, de Sterrenwacht in Lei- die verantwoordelijk zijn voor de opvoeding", aldus de den, waarvan hij tussen WD'er. Hij is van mening dat gemeenten meer activitei- 1945 en 1970 directeur ten moeten ontplooien om de spijbelaars achter de broek was. te zitten. ger Op m((Vervolg van de voorpagina) mdjDEN HAAG - Als het kabi- 1 net erin slaagt de 'loonpauze' ls ntot stand te brengen (het 'no- regret scenario', noemt het ^kabinet dit plan) moet toch l^nog 2,75 miljard gulden wor den bezuinigd om het fïnan- volgens plan k€te beperken. Volgens eerste berekeningen kan dit bedrag oplopen tot zes miljard gul- Jden in 1994. Dit als gevolg van het 'naijl-effect' van de conjuncturele inzinking van Jvolgendjaar. Overigens is er nog steeds geen hajsprake van een echte recessie. De groei komt uit op 11 procent de jaren '92 en '93 samen. ""In het regeerakkoord was uitge- gaan van een groei van 2,5 pro- ^cent per jaar, terwijl in de oor- daSpronkelijke begroting voor vol gend jaar nog van drie procent voor dit en volgend jaar werd voorzien, ard Na lange discussies kwamen de ark ministers zaterdag overeen, dat on van het benodigde bedrag 1,5 du miljard gulden structureel, dat zu]wil zeggen blijvend, bezuinigd j wordt en zeshonderd miljoen gulden incidenteel (eenmalig). *Het resterende deel - 750 mil- j.joen gulden - laat het kabinet r d' voorlopig open. Hierover valt pas in het voorjaar een beslis- eei sing. vai Voor het structurele gedeelte van de bezuinigingsoperatie hebben de ministers tot 23 no- dji vember de tijd gekregen om ideeën aan te dragen. Tot het moment dat Kok als minister van financiën zijn goedkeuring aan deze departementale plan nen heeft gehecht, mogen de vakministers geen nieuwe ver plichtingen aangaan. Deze ab solute 'uitgavenstop' geldt voor alle nieuwe projecten tenzij er een wettelijke verplichting is. Als richtlijnen voor de invulling heeft Kok zijn collega's aange raden te denken aan apparaats kosten van de departementen, latere vervulling van vakatures De zeshonderd miljoen 'inci denteel' heeft het kabinet ge vonden door investeringen van diverse departementen uit te stellen. In het voorjaar moet het kabinet tenslotte beslissen of het nog nodig is de genoemde 750 miljoen gulden om te bui gen. Het was volgens Kok in een toe lichting zaterdag na afloop van het kabinetsberaad niet moge lijk nog meer te bezuinigen. Aan de ene kant zien de minis ters nog maar weinig mogelijk heden om te snijden en aan de andere kant wilde het kabinet voorkomen dat door te vergaan de ingrepen de 'toch al broze conjunctuur' verder onder druk werd gezet, aldus Kok. van DEN HAAG Het is uiterst twijfelachtig of een meerder heid van de Tweede Kamer de bezuinigingsplannen van het kabinet wel voldoende vindt. Het zaterdag bereikte principe-akkoord betreft het bezuinigen van in totaal 2,75 miljard gulden. Vooral de ministeries van on derwijs en VROM moeten het i re- ontgelden; zij leveren respectie- 1 en velijk 273 miljoen en 220 mil- lout joen in. Defensie moet met 180 'rs. miljoen minder zien rond te ko- irdl" men. Verkeer en waterstaat zal voor 129 miljoen moeten schrappen, k De VVD noemt de bezuinigings- )uw operatie niet stevig genoeg. Ka- 1 merlid De Korte veroordeelt het pakket als 'een halfslachtig antwoord op de problemen waarmee Nederland werkelijk te maken heeft'. „Het roept de werknemers op om pas op de plaats te maken, maar ver zuimt zelf zijn huishoudboekje tot op orde te brengen", aldus de VVD'er. Bij het CDA hult men zich voor alsnog in een diep stilzwijgen over de bezuinigingen. Op basis van eerdere uitspra ken van fractievoorzitter Brinkman, die bepleitte dat op termijn een bedrag van zeven tien miljard gulden zou moeten worden gesnoeid, verwacht men in Den Haag dat de chris- e' ten-democraten het huidige be- zuinigingsbesluit te zwak zul len vinden. Vooralsnog beperkt het CDA j zich tot het commentaar: „We Premier Liberia-Peters staat naast koningin Beatrix en prins Claus vlak na aankomst van de koninklijke familie op luchthaven Hato op Cura cao. Naast prins Claus poseren gouverneur Jaime Saleh en de prinsen Willem Alexander, Johan Friso en Constantijn. foto: anp WILLEMSTAD - Meisjes van elf zijn overal in de we reld hetzelfde. Ze giechelen, vooral om jongens. Zo'n meisje is Tesseline uit Wil lemstad, Curasao. Gekleed in een smetteloos witte jurk met oranje sjerp zingt ze in het koor ter verwelkoming van koningin Beatrix en haar gezin op het vliegveld Hato. TeSseline giechelt met een vriendin om de jongens van de jeugd luchtvaartbrigade die in een ander vak op het platform staan opgesteld. Tesseline zingt Curagaose volksliedjes, zegt ze. Geoefend hebben ze niet spe ciaal. „Die weten we wel". Verder zijn er padvinders, veel padvinders op het vliegveld. Him opstelling ïs een kwartier voor de landing van de PBX met de hoge gasten nog niet hele maal duidelijk. Ook moet de rode loper nog worden gezogen en staat er een auto met pech op de taxibaan van de regerings Fellowship. Maar dat zijn zaken waar niemand zich zorgen over maakt bij 33 graden Celsius op Curagao. Tijdens het geschuif met padvinders ziet iemand plotseling een zilver stipje aan de horizon. „Daaf zijn ze!" Al les en iedereen valt alsnog op zijn plek. „Bon bini reina Bea trix", welkom koningin Bea trix. Ientje van Hoboken (65) uit Den Haag, gekleed in oranje blouse, heeft een plekje vooraan de hekken bij de pers. In de twintig minuten dat de ceremo niële ontvangst op het vliegveld zaterdagmiddag heeft geduurd, heeft ze een fotorolletje van 36 opnamen vol. Daar móet een goede bij zitten. Foto's waar in Nederland halsreikend naar wordt uitgekeken door een groep van zo'n tien Oranje fans. „Persfoto's die je bij kran ten kunt bestellen kosten tien gulden. Ik maak er tien voor de zelfde prijs". Mevrouw van Hoboken uit Den Haag reist de koningin op eigen kosten achterna na tijdens haar trip naar Curagao, Bonaire en Aruba. De andere eilanden laat ze zitten, dat wordt te duur. Op Curagao waar ze als kind lang heeft gewoond, heeft ze een lo geeradres en op Aruba ook. Mevrouw Van Hoboken volgt de koningin het liefst overal. Haar 'buit' is deze weken te zien in de bibliotheek van Wil lemstad op Curagao. De exposi tie van haar foto's en andere 'Oranje' snuisterijen is afgelo pen donderdag geopend in aan wezigheid van 'prominenten'. Kroon „Het is de kroon op mijn hob by", zegt -ze. „Een expositie over de koningin op mijn gelief de eiland". Ientje van Hoboken - wiens vader bij de Shell op Curagao werkte heeft vanaf haar prille jeugd een voorliefde ge had voor het koninklijk huis. De romantiek, denkt ze. „Ik heb Emma ook altijd een prach tig merfs gevonden". Als schoolmeisje hielp ze bij het planten van de Beatrix-boom, ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix. „Ik vind het fantastisch dat kroonprins Willem-Alexander nu een pla quette gaat onthullen bij die boom". De tentoonstelling in de biblio theek omvat ook briefkaarten die ze in 1939, op verlof in Ne derland, aan haar vader op Cu ragao stuurde over de geboorte van prinses Irene. „Achterop staat 'goed bewaren', dus toen was ik al bezig met verzame- Voor de overtocht naar de An tillen heeft ze 'een sponsor op Curagao, anders had ik het niet kunnen betalen'. Twee 'niet te tillen'-tassen met Oranje-spul letjes heeft ze met een vracht vliegtuig laten overkomen. „Ik was gevraagd alles wat rood- wit-blauw is mee te nemen. En oranje crêpe-papier, want dat is hier niet betalen" Vier Harley Davidson motoren van de politie proberen met si- rene-geloei de weg vrij te ma ken voor de limousines die ko ningin Beatrix, prins Claus en hun drie zonen naar het luxe strandhotel Avila moeten bren gen om een dagje bij te komen voordat het bezoek officieel be gint. Door het half geopende autoraam schudt de koningin eerst nog tientallen handen. Dan zoeven de auto's weg naar het streng beveiligde Avila, het dit jaar gerenoveerde resort waar naar verluidt ook Albert Heijn en Freddy Heineken een appartement hebben. zullen de voorstellen zorgvuldig in de fractie bespreken". Goed keuring voor de bezuinigings maatregel krijgt het kabinet ook nog niet van D66. De demo craten wachten eerst het over leg met de sociale partners af. Het belang van de werkgelegen heid wordt uit het bezuini gingsplan nog niet duidelijk, zo reageerde de woordvoerder van Van Mierlo. Of de ingeboekte bedragen reëel zijn, moet blij ken uit de invulling ervan, voegde hij daar aan toe. PvdA positief De PvdA is wel positief over de bezuinigingsoperatie. Kamer lid Melkert noemt de voorstel len 'daadkrachtig en evenwich tig en een goede aanzet voor een succesvol overleg met de sociale partners'. Niettemin maakt Melkert een voorbehoud over de mate waar in investeringsuitgaven voor bij voorbeeld de bouw van sociale huurwoningen en de infra structuur' (wegen, tunnels, bruggen etcetera) onder druk moeten komen te staan. Op welke posten bewindslieden Maij (verkeer en waterstaat) en Alders en Heerma (VROM) zul len gaan snijden, moeten zij zelf nog gaan bepalen. Het feit dat het kabinet van het te bezuinigen bedrag van 2,75 miljard circa zevenhonderd miljoen heeft doorgeschoven naar voorjaar '93 stuit bij Mel kert niet op problemen. „Die marge is ruimschoots binnen wat normaal bij de voorjaarsno ta moet worden opgelost", al dus de PvdA'er die veronder stelt dat het kabinet nu orde op zaken heeft gesteld. Prins Willem Alexander (wit shirt) is bezig met zijn duikapparatuur. Gisteren, tijdens de rustdag, ging hij met vrienden duiken bij het eiland Klein Curagao. door BERT JANSMA Met het ouder worden verlies je behalve je haren je helden. Wat dat haar betreft, ij delheid niets dan ijdelheid. En die helden De tijd is als een camera die de wereld in een steeds veranderend perspectief laat zien. Scherpe contouren brokkelen af en je hebt de achterkant van de dingen gezien. Zo gaat dat, niets mee mis. Maar niettemin kan je met al je vergaarde nuances en relativerende kennis behoorlijk klem komen te zitten, dat merkte ik dit weekeinde. Kleindochter van acht logeerde bij ons en wilde voor het slapen gaan graag een verhaal over vroeger. Nee, dit keer geen hoofdstukjes uit de familiemythologie en niets uit de fabeltjeskrant van de fantasie. Het moestovermensen van 'echtvroeger'gaan. Dat betekende dus een duik in de historie. Misschien kwam 't omdat ik er niet op voorbereid was, maar ik bracht het er niet best af. Ik realiseerde me opeens dat ik geen geschiedenisverhalen panklaar voor het oplepelen had. Dat ik geen helden in voorraad bezat zonder rafels. Ik probeerde het met Jan van Schaffelaar, met Gijsbreght van Aemstel, om het Haags te houden met Johan de Witt, met Louise de Colignyom een vrouw in het verhaal te hebben. Maar ik stuitte voortdurend op de vraag van kleindochter ofiemandnu 'goed' of'slecht' was. En alsze slecht waren waarom ze dat waren. Grote vragen, waarop je vlak voor het slapen verdraaid weinig antwoorden hebt. Van Schaffelaar mag zich dan opgeofferd hebben voor zijn soldaten door van die toren te springen, waarom haatten z'n Hoekse tegenstanders die Kabeljauw zo dat ze zelfs zijn lijk verscheurden En waren de Kabeljauwen nu goed en de Hoeken slechtEn waar moest ik jandorie gaan staan tussen Floris V, Gijsbreght, en Geeraert van Velsen Wacht 'ns, dacht ik, dat van de boekenkist van Hugo de Groot is een leuke anecdote. Maar was Maurits van Oranje de grote boosdoener Kleindochter wilde de antwoorden graag luid en duidelijk. Geen gezeur met nuances. „Vertel dan maar van Odysseus, dat is tenminste een prachtig verhaalzuchtte ze teleurgesteld in opa 's vertelkwaliteiten. Van de Sirenen wist ze al, en van Scylla en Charybdis had ze ook gehoord. Ik begon aan de Cyclopen, maar zag opeens zoveel bloedige details dat ik stokte. Homerus moet in z'n hiernamaals in een bulderend gelach zijn uitgebarsten bij een verteller met zoveel scrupules. Maar ik zat met een mond vol tanden. Ik heb Gustav Schwab's versie van de Griekse mythen en sagen maar weer te voorschijn gehaald. Ik zoek nu nog naar een lekker ongen uanceerd boekje over onze nationale geschiedenis. Ik moet hoognodig weereen handjevol helden van toen ontdekken. MENSEN MET EEN LICHAMELIJKE HANDICAP MENSEN MET MOGELIJKHEDEN. Nationaal Revalidatie Fonds Amersfoort, telefoon 033 - 75 80 50 Idoor KEES JONKER AMERSFOORT - Minister Ter Beek van defensie be treurt het dat binnen de krijgsmacht nog steeds pro blemen zijn met de omgang criminerende, heterofiele mili- ledingen van de krijgsmacht schijnt te kunnen, is ook (ge woon met homoseksuele en ws- bische collega's om te gaan. Dit komt voort uit vooroordeleaj', aldus Ter Beek. De minister vindt een mentali teitsverandering onder de dis met homofielen en lesbien nes. De PvdA-bewindsman merk te dit zaterdagmiddag op tij dens een bijeenkomst van de Stichting Homoseksualiteit en Krijgsmacht in Amers foort. foto: anp „Wat helaas niet binnen alle ge- tairen noodzakelijk, zij het dat zo'n verandering niet als dic taat kan worden opgelegd. „I^et is bijna een balanceer-act", al dus Ter Beek, „bij een te gefor ceerde benadering bestaat het gevaar dat in plaats van begrip en acceptatie juist extra weer stand wordt gewekt. Bij een te voorzichtige benadering blijft er teveel bij het oude". DEN HAAG De Haagse politie heeft een 22-jarige in woner van Lelystad en een 34-jarige Delftse gearres teerd. Zij worden ervan verdacht on der valse voorwendsels Thaise vrouwen naar Nederland te hebben gehaald om hen onder dwang in de prostitutie te laten werken. Drie Thaise vrouwen, van 26, 26 en 23 jaar oud, hebben ver klaard dat ze zijn bedreigd en mishandeld. Zij werden ge dwongen nagenoeg al hun ver diensten af te geven aan de ge arresteerde man en vrouw. De politie denkt dat er nog meer Thaise vrouwen op deze manier in Den Haag of elders in het land werken. Dë twee verdach ten, die eind oktober zijn opge pakt, hebben tot nu geweigerd verder iets te zeggen. Hun op stelling bemoeilijkt het onder zoek. De Haagse rechtbank heeft bepaald dat de twee in hechtenis moeten blijven op verdenking van vrijheidsbero ving, bedreiging, mishandeling en 'vrouwenhandel'. EDE Het CDA-Vrouwenbe- raad heeft de mannelijke leden in de partij uitgedaagd nu de dienstplicht voor mannen wel licht wordt afgeschaft met zichzelf en met elkaar een ge sprek aan te gaan, hoe zij de dienstplicht van de vrouwen thuis kunnen afschaffen. Dat gebeurde tijdens de lande lijke raadsvergadering van het CDA-Vrouwenberaad, waarin voorzitter Toos Jongsma-Roe- lants een creatieve rol van de overheid bepleitte als het gaat om de financiering van de kin deropvang. Volgens haar hoort kinderopvang niet thuis bij de sociale vernieuwing. Het gaat niet om het wegwerken van achterstanden, maar om de ou ders een vrijere keuze te kun nen laten maken om in hun le ven het leren, werken, opvoe den en verzorgen te combine ren. De overheid doet er goed aan toe te zien op een betere spreiding van de opvang, zeker op het platteland, op een unj- forme regeling voor ouderlijke bijdragen en op kwaliteit en continuïteit. Daarnaast moet,en de mogelijkheden voor fiscale aftrekbaarheid van kosten voor kinderopvang worden ver ruimd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3