Kabinet geeft ruimte voor loonstijging I PREI EN SPEKLAPJES. A2 A7 A9 Aanslagambtenaren tegen automatisering Duitsland zit met kater na geweld tijdens demonstratie Alexander Dubcek (70) overleden MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 22 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Studentenpastoraat: heiligen afstoffen en niet meer Sölle lezen Paul van Vliet is 'veel liever zanger dan een schreeuwer' LEIDEN OMGEVING Facelift voor Damplein, uitbreiding Leidsenhage geestelijk leven/opinie binnenland buitenland economie beurs cultuur service j leiden/regio Ij dienstverlening rtv programmas mensen sportbi £cldóe Somcmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25490. Losse nummers 1,50. Vannacht enige tijd regen. Daarna half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur om streeks 7 graden. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Zuidwestenwind, matig, kracht 4, aan de kust krachtig, 6, vannacht eerst nog hard, 7. Overval in Haagse bioscoop DEN HAAG - Twee gewa pende mannen hebben gister avond de beheerder van de bioscoop Metropole aan de Carnegielaan in Den Haag overvallen. De mannen, die een nylon kous over het hoofd hadden, gingen tijdens de pauze van de laatste voorstelling het kantoortje van de beheerder binnen en bedreigden de man met een vuurwapen. Ze dwongen hem een kluis te openen. Ze verdwenen met 40.000 gulden. WAGENINGEN - De aansla gambtenaren bij de belasting dienst verzetten zich tegen de volledig automatische verwer king van de aangiftebiljetten inkomsten- en vermogensbelas ting. Wij zijn voor snelheid, maar niet ten koste van alles, aldus voorzitter Van Amsterdam van hun vakorganisatie VCAC van daag op de ledenvergadering in Wageningen. Hij vreest dat opbrengst en het voorkomen van fraude eronder zullen lijden. Automatisch verwerken bete kent dat dé (die dan behandelfunctionaris gaat heten) geen aangifte meer 'regelt', maar de aangifte in toetst. Het systeem geeft aan als een telling verkeerd is toege past, of wanneer een kosten post ten onrechte in mindering is gebracht. ,,Op de inventiviteit, de intuïtie en ervaring van de aanslagamb tenaar wordt vanaf dat moment geen prijs meer gesteld. Lo gisch, want je kunt na uren beeldschermstaren niet ver wachten dat iemand zich af vraagt of er misschien wel min der rente is aangegeven ten op zichte van vorig jaar, of dat er een gedeelte van het vermogen opeens is verdwenen," aldus de VCAC-voorzitter. Het enige dat volgens hem nog wordt ver wacht is 'snelheid'. „Maar niet ten koste van alles. Controle dient een wezenlijk onderdeel te blijven van de be lastingdienst en kan niet wij ken voor een politieke doelstel ling, om een zo breed mogelijk draagvlak voor de belasting dienst te scheppen". Van Amsterdam vroeg zich af wat zo'n breed draagvlak waard is, als opbrengst en het voorko men van onjuiste aangiften er onder lijden. Doden bij explosies Franse raffinaderij MARSEILLE Een olieraffinaderij nabij Marseille in Zuid-Frankrijk is vanmorgen getroffen door een reeks ontploffingen, waarbij ten minste drie doden en twaalf ge wonden zijn gevallen. Vier werknemers van de Total-raffinaderij in La Mede werden vanmorgen nog vermist. De krachtigste ont ploffing deed in omliggende plaatsen ruiten springen en werd tot in Marseille, 30 kilo meter verderop, gehoord. In de raffinaderij brak brand uit. De oorzaak van de ontplof fingen is mogelijk een gaslek. Daardoor ont stond volgens raffinaderijdirecteur Rene Peyronnel een brand waardoor een van de gasscheidingsinstallaties explodeerde. Daarna volgden nog verscheidene explosies. Omstreden wethouder Apeldoorn stapt toch op APELDOORN De Apeldoornse wethouder C. Bol huis (CDA) zal toch uit het college van B en W stappen. Dat heeft de wethouder de gemeenteraad dit weekein de per brief laten weten. Bolhuis zet zijn stap om „per soonlijke redenen". De wethouder raakte enkele we ken geleden in opspraak toen gesuggereerd werd dat hij met een eigen cateringbedrijfje in oprichting inge schreven zou hebben op de aanbesteding voor de cate ring in het nieuwe Apeldoornse stadhuis. Hij zat onder de laagste prijs. Op verzoek van de wethouder stelde een extern bureau een onderzoek in naar zijn handel en wandel. Op basis van die gegevens besloten de frac tievoorzitters vorige week dinsdag dat er geen reden was de wethouder tot aftreden te dwingen. Wel vonden verscheidene fractievoorzitters dat Bolhuis beter „de eer aan zichzelf kon houden". door PAUL KOOPMAN en DICK HOFLAND DEN HAAG - Het kabinet heeft vanochtend in het cen traal overleg met werkgevers en werknemers enige ruimte geboden voor een reële loon stijging in 1993. „De nullijn is onze inzet, maar geen dictaat", zei minister De Vries van sociale zaken, nadat het overleg vanochtend na en kele uren praten werd afgebro ken. De vakorganisaties FNV en CNV hadden kort daarvoor een loonbevriezen, zoals het ka binet voorstelde 'onacceptabel' genoemd. Het centraal overleg werd opge schort om werkgevers- en werk nemersorganisaties in de gele genheid te stellen gezamenlijk een voorstel aan het kabinet uit te werken. Vanmiddag om twee uur zouden de bonden en werk gevers met elkaar om de tafel gaan zitten. Pas woensdaga vond schuift het kabinet weer aan. Al vrij snel in de ochtend bleek dat de vakcentrales en werk geversorganisaties sterk van mening verschillen over het be zuinigingspakket waartoe het kabinet afgelopen zaterdag be sloot. VNO en NCW noemen de voorgestelde maatregelen 'bo terzacht' en maken zich ernsti ge zorgen over de lastendruk op het niveau van het loonstrook- je. FNV en CNV toonden zich positiever. Volgens minister De Vries heeft hij de zorgen van de werkgevers over de zogeheten 'micro-las tendruk' kunnen wegnemen. „Ook bij bevriezing van de in komens gaan werknemers er nog ruim 1 procent op vooruit", aldus de minister. Hij erkende dat nog een flinke ruimte zit tussen de nullijn die het kabi net voorstelt (te bereiken via een loonstop van zes maanden) en de gemiddelde loonstijging van 2,5 procent waar de vakor ganisaties op aankoersen. Vorige week stond het centraal overleg nog op springen, nadat minister De Vries tijdens een toespraak in Utrecht in bedekte termen had gedreigd met een loonmaatregel. Dat dreigement heeft het kabinet echter inge trokken, stelden CNV-voorzit- ter Anton Westerlaken en FNV-voorman Johan Stekelen burg vast. „De blokkade is van tafel", aldus Westerlaken. Vooral de uitlatingen van mi nister Kok van financiën zou den de lucht hebben gezuiverd. De bewindsman liet weten dat er „beter een akkoord kan ko men dat iets afwijkt van het ide aal van het kabinet" dan dat het resultaat door een gedwon gen looningreep tot stand komt. Vooral de dreigende groei van de werkloosheid baart zorgen. Die kan oplopen van 485.000 dit jaar tot 545.000 in 1994 (be rekend volgens de oude metho de; volgens het CBS zijn er zo'n tweehonderdduizend werklo zen minder). Dit zou weer tot gevolg hebben dat de overheid meer geld kwijt is aan itkerin- gen. Een van de maatregelen waar mee het kabinet de eigen uitga ven wil beheersen is een bevrie zing van de lonen voor ambte naren en trendvolgers. Ook de uitkeringen moeten netto gelijk blijven. „In dit licht kan van de regering niet anders worden verwacht dan dat dit richtsnoer van koopkrachtbehoud voor 1993 inzet is voor de inkomens ontwikkeling in de collectieve sector", aldus de brief waarin Lubbers, Kok en De Vries hun 'nader beleidspakket' bekend maken. In de gezondheidszorg zijn al loonafspraken gemaakt voor volgend jaar. Deze cao wil het kabinet derhalve openbre ken. Voor de uitkeringen moet het kabinet een uitzondering maken om koopkrachtbehoud te bereiken. Deze gaan per 1 ja nuari bruto nog 0,7 procent om hoog. Vanwege de zogenoemde politieke koppeling wordt daar mee ook de inflatiecorrectie op de belastingschijven, waarvan vooral de hogere inkomens pro fiteren, beperkt tot hetzelfde percentage van 0,7. Pagina A3: Akkoord over be zuinigingvan 2,75 miljard f F De Duitse president Von Weiszacker wordt door een cordon ME'ers afgeschermd van relschoppers, vlak na zijn toespraak. foto: Idoor FRANS WIJNANDS ADVERTENTIE BERLIJN Slaande politie agenten, angstig schreeuwen de mensen, de Duitse bonds president Von Weiszacker op het podium, maar onzicht baar achter een cordon ME'ers in gevechtsuitrusting, beschermende paraplu's bo ven zijn hoofd om eieren en stenen op te vangen en af te weren. Wat velen in Duitsland stille tjes gevreesd hadden gebeur de: grof geweld en storende onderbrekingen op de grote nationale demonstratie tegen vreemdelingenhaat in Berlijn, waar meer dan 350.000 men sen aan deelnamen; een over rompelend grote opkomst. Linkse autonome groepen uit Berlijn hadden zich ongehin derd tot vlak bij het podium in de Lustgarten, hartje Berlijn, verzameld, lang voordat er uit Oost- en West-Berlijn twee in drukwekkende stoeten met honderdduizenden vreedza me demonstranten dat plein bereikten. „Links of rechts, die begrip pen doen er niet meer toe. Het zijn minderheden die het de mocratische Duitsland tot zwijgen proberen te brengen. We moeten eindelijk de meer derheid aan het praten krij gen", zei de plaatsvervangend voorzitter van de socialisti sche SPD, Wolfgang Thierse, vlak na de gewelddadige uit barstingen tijdens de demon stratie. Duitsland, Berlijn, zit met een geweldige kater. Wat in feite het slotstuk van een weekeinde vol demonstra ties tegen vreemdelingenvij andigheid had moeten wor den, werd een beschamende vertoning, omdat vooral de beelden van geweld en intole rantie het televisiescherm vulden. Pagina A5: Oproep Von Weis zacker aan diggelen geslagen Poliogeval in Gouda GOUDA Er is opnieuw een (vermoedelijk) geval van polio gemeld. Deze keer gaat het om een 40-jarige man uit Gouda. Ook deze man heeft zich om re ligieuze redenen niet laten inenten. In totaal zijn er nu 27 poliogevallen gemeld. Aanpak van grijs rijden uitgesteld Amokmaker richt bloedbad aan MORRO BAY Een man heeft zaterdag in het Amerikaanse Cali fornia een bleodbad aangericht en daarbij zichzelf dood geschoten. Hij wilden kennelijk wraak nemen omdat hij zijn huis en kaartclub was uitgezet. Hij schoot zes mensen dood en verwondde een ander zwaar voordat hij zichzelf met een pistool door het hoofd schoot. DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën stelt zijn plan het 'grijs rijden' van particulieren onmogelijk te maken een half jaar uit. Van Amelsvoort wilde het voordeli ge grijze kenteken aanvankelijk per 1 januari afschaften voor alle auto's onder de 2500 kilo. Een kamermeerderheid vrees de dat het bedrijfsleven door deze maatregel onnodig gedu peerd zou worden. Via het uit stel wordt voorkomen dat de be handeling van de wet op de nieuwe autobelasting in gevaar komt. Deze wet moet 1 januari ingaan omdat er anders geen al ternatief is voor de bijzondere verbruiksbelasting (BVB) op nieuwe auto's die dan vervalt. Zonder nieuwe wet zouden au to's gemiddeld 8000 gulden goedkoper worden en de schat kist één miljard aan inkomsten derven. Wijk Zoetermeer blank na lek waterleiding ZOETERMEER Een lek in de hoofdwaterleiding heeft zater-' dagavond laat een gigantische ravage aangericht op de Meerzicht laan in Zoetermeer. Nadat de waterleiding onder het wegdek het rond elf uur had begeven, stroomde in korte tijd de laan onder wa ter. De tienduizenden liters water stroomden in de richting van een aantal flats, maar bereikten de kelderboxen net niet. Rond twee uur 's nachts werd door het verzakken van een fietspad ook een gasleiding beschadigd. Er onstond een lek en circa vijftig wo ningen kwamen zonder gas te zitten. Prei, kort afgesneden, QQ —kilo ^Speklapjes, zonder zwoerd, 500 gram S75 3.99 QQ 3 kilo ©O©® -'s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PRAAG Alexander Dub cek, het symbool van de Praagse Lente, is zaterdaga vond op 70-jarige leeftijd overleden. Dubcek stierf aan de gevol gen van een auto-ongeluk, waarvan hij 1 september het slachtoffer werd. Sindsdien was hij verzorgd in een Praags ziekenhuis, tot eer gisteren zijn hart-, nier- en longfunctie het begaven. Zowel de vroegere Tsjechoslo- waakse president Vaclav Havel als het voormalige Sovjet- staatshoofd Michail Gorbatsjov gaven het afgelopen weekeinde blijk van hun respect voor Alexander Dubcek. Havel zei hem te hebben leren kennen als een „vriendelijke en bescheiden man". Dubcek heeft een „signi ficante rol gespeeld in de ge schiedenis van Tsjechoslowa- kije", aldus Havel. Gorbatsjov gaf in een verkla ring blijk van grote verwant schap met Dubcek. De in 1921 in Slowakije geboren Dubcek dankte zijn roem aan zijn po ging in 1968 het communisme te hervormen tot een systeem 'met een menselijk gezicht'. Volgens Gorbatsjov, die zei te „buigen" voor Dubcek, had de wereld er vandaag heel anders uitgezien als „wij allen het pad hadden gekozen dat Tsjechoslo- wakije in 1968 probeerde op te gaan". In Tsjechoslowakije zelf heeft het overlijden van Dubcek wei nig reacties uitgelokt. Dat is enerzijds het gevolg van het feit dat alle staatsorganen geduren de het weekeinde op non-actief staan, maar anderzijds ook een uitvloeisel van de controverse die rond de persoon van Dubcek heerste. Pagina A4: Dubcek, een politi cus met een menselijk gezicht Voorhouts bollenbedrijf volledig in de as gelegd Het Voorhoutse bloembollen-exportbedrijf Martin vanDiest aan de Jacoba van Beierenweg is gistermidr dag in vlammen opgegaan. Slachtoffers zijn er niet gevallen, en over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Het vuur ontstond eind van de middag. Het nablussen heeft nog de gehele nacht ge duurd. Volgens een woordvoerder van de politie in Voorhout loopt de schade in de miljoenen. De vlam menzee werd bestreden door de brandweerkorpsen van Leiden, Voorhout, Noordwijk, Lisse en Sassen- heim. De brand was na anderhalf uur onder controle. Het bloembollenbedrijf moet als verloren worden beschouwd. De politie had haar handen vol aan de honderden belangstellenden die op de brand afkwa men. Volgens de politiewoordvoerder heeft de drukte geleid tot verkeersopstoppingen en enkele aanrij dingen. foto: wim van noort Pagina AIO: Rook was tot in Den Haag zichtbaar

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1