Roy en Willems halen hun gram Weerzien in het Zuiderpark Sparta bindt klanten niet ilap PSV pas na ust goed op gang Volendam weer in Aanvallende rol rCro Ahead Eagles de beste debutant Sport RKC wint thuis weer niet Noorwegen overklast dames opnieuw Leidse Courant MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 idhoven De overwinning 5-0 van PSV tegen Fortuna ird lijkt niet niks, maar het het wel. De landskampioen ïlde wassen-beeldenvoetbal, in de slotfase liep de score [tot het niveau dat het ver- tussen de lijstaanvoerder [de nummer laatst enigszins talte gaf. tuna's coach Chris Dekker een wat merkwaardige ilwijze bedacht. Vijf verde- ïrs tegenover vier aanval- was niet zo gek, maar de van de flankverdedigers :ken en Paul Janssen begon aan de rand van het straf- lopgebied. Vanenburg en Ka- jha mochten steeds in alle -Jheid de bal aannemen. Een irbeeld van onverdachte boe- islimheid. Het Eindhovense ;etal zou dan immers met de gaan lopen en daardoor de voor zichzelf en ploeggeno- in het centrum afsluiten, tweetal liep inderdaad en [t overtuiging, maar wel zeer igzaam en omslachtig in de Tot zover slaagde Dekkers ttiek voortreffelijk, maar de >rtzetting was minder in- ïkwekkend. In de drukte het doel dienen verdedi- ïgsfoutjes achterwege te blij- h. Dat nu gebeurde niet. W kwam in de eerste helft tot stien doelpogingen en zowaar k nog tot een treffer, van left. In de tweede helft lag het rendement hoger, doelpunten van Kieft (twee), Beerens en El- lerman met dank aan de Lim burgse verdedigers van wie al leen doelman Hesp de strijd echt aan kon. Geen beroep Romario en PSV gaan niet in beroep tegen de schorsing voor drie wedstrijden van de Brazili aan. De Braziliaan kreeg zijn straf, via de waarnemer bij de wedstrijd Willem II - PSV, we gens een trappende beweging naar zijn tegenstander Bogers. Manager Ploegsma vertelde dat de club geen winst verwacht uit een beroepszaak. „Misschien krijg je er een wedstrijd af, mo gelijk wordt de voorwaardelijke schorsing van één wedstrijd omgezet in een onvoorwaarde lijke. Bovendien is het programma zodanig (Fortuna en Dordrecht thuis, Utrecht uit) dat het waarschijnlijk niet onverstan dig is de zaken zo te laten als zij zijn". OPSTELLINGEN: PSV: Van Breukelen; Van Aer ie, Koeman (Beerens), Van Tig- gelen en Heintze; Linskens en Numan; Vanenburg, Kieft, El- lerman en Kalusha. Fortuna Sittard: Hesp; Kicken, Maessen, Barmentloo, Szalma en Paul Janssen; Van de Heuvel en Driessen; Hofman, Sneekes (Usta) en Anton Janssen. ;en Met de komst van hebl-itz Korbach durft Volendam aan te vallen en dat was t seizoen nog maar zelden ge- mrd. Het heeft geholpen. Vo- ndam veroverde in een leuke ?nb%,dstrijd een punt van FC Elz%ente. Rfen leuke bijkomstigheid voor Volendammers was dat er eer vijf dorpelingen in de basis Dat was ook lange tijd R^et meer voorgekomen. Eén Ohm de vijf was een debutant. e achttienjarige Hans Bond, de linkervleugel een sterk ervanger van de geblesseerde ierghuis. „Het grootste talent lat hier rondloopt", conclu- eerde Korbach. 'olendam schiep zich binnen sn kwartier vier kansen, waar- an de mooiste tot een hooghal an Burleson leidde. De naar degjn doel terugsprintende De en Honing kon nog net ten koste Haan een hoekschop redden. Vo- ïrdajndam zette Twente bij tijd en m*. Bijle klem. „We hadden een 1 o%ntal niet helemaal fitte sp'e- ets irs, maar er waren geen betere en \bor handen", lichtte Twente's %an na afloop toe. 1. K)e tweede helft was minder 'dreigender ook voor Volendam, zeker nadat De Boer een verdedigingsfout had ge bruikt om het eerste doelpunt binnen te koppen. Volendam had moeite met deze tik. Het spel werd slordiger, het tempo verdween, de buit leek voor Twente. Korbach greep in. Hij verving Reiziger op het middenveld door verdediger Stuyt en stuur de Binken naar de aanval. Het bleek succesvol, hoewel het uit vallen van de Twentenaar Zwij- nenberg ook meesprak. In de periode dat de bezoekers even met tien man speelden, trok Vo lendam de zaken recht. De Frei- tas en Smeets slingerden zich door de verdediging en Pastoor werkte de combinatie perfect af (1-1). „Toch nog een punt", ver zuchtte een opgeluchte Kor bach. OPSTELLINGEN: Volendam: Zoetebier; Van Loon, Binken, Molenaar en Sier; Pastoor, Reiziger (Stuyt) en De Freitas; Steur, Burleson (Smeets) en Bond. FC Twente: De Koning; Ten Hag, Paus (Peeper), Karnebeek (Pahlplatz) en Elzinga; Zwij- nenberg, Hoogma en Arts; Pol- ley, De Boer en Kool. fs Hu Deventer Go Ahead Eagles zeferlengde zaterdagavond tegen n wfordrecht '90 (2-1het ongesla- thuisrecord en blijft de bes- debutant in de eredivisie. De 'er l9-jarige Erwin Looms was de s daevierde man met twee treffers, k Zaterdagavond kon trainer rersleijen niet meer om hem edejeen toen Boere tegen Dor- '90 weer speelgerechtigd Vandaar dat hij, bij wijze eerfan experiment, het duo geza- trefhenlijk in de punt van de aan- posteerde. Het effect was Dordrecht, onder de na zijn rode kaart te len Vitesse geschorste doelman ïiele, kreeg in de eerste tien zatninuten twee doelpunten te plailikken. Beide keren was het ie. Looms die raak knalde. hebben het onbenullig reconstrueerde d lerainer Han Berger van Dor- „Hoewel ik Ricardo t vde Jongh absoluut niet de geef. Het duurde tot aan dstite rust voordat we orde op za- tpaten hadden gesteld" ^a de wervelende start verloor op So Ahead Eagles (zonder Arts, Voor het eerst sinds ruim zeven weken maakte Bryan Roy weer z'n opwachting in de hoofdmacht van Ajax. Met een voorzet stond de afgeschreven linksbuiten aan de basis van de verlossende gelijkmaker tegen MW: 2-2. door Gijsbert Spierenburg Amsterdam Bryan Roy en Ron. Willems zijn bij Ajax ge voeglijk afgeschreven. Van Van Gaal mogen ze vertrekken, lie ver vandaag nog dan morgen. Volgens de coach kunnen ze voor de sterrenformatie nauwe lijks meer iets betekenen. Het is dat de Amsterdammers op het ogenblik door zoveel blessures worden geplaagd, an ders had het tweetal gistermid dag in de Meer niet eens in de dug-out gezeten. Diep in de tweede helft smaakten beiden zowaar weer eens het genoegen te mogen invallen. Davids maakte plaats voor Roy, Alflen voor Willems. De nood moet bij Van Gaal werkelijk hoog zijn geweest. In het drama van het duel paste het vervolgens volledig dat uit gerekend Roy en Willems voor de verlossende gelijkmaker zorgden. Op de enig juiste wijze haalden de reserves zes minu ten voor tijd hun gram. Roy gaf een voorzet volgens het boekje en Willems werd de held met een feilloze kopbal. Krediet Of Roy nu zijn plaats heeft her overd?, vroeg iemand na afloop aan Van Gaal. Over het ant woord hoefde de coach geen se conde na te denken. „Davids heeft de laatste weken perfect gespeeld. Het zou niet correct zijn om hem na één mindere wedstrijd te vervangen. Davids krijgt van mij evenveel krediet als Roy destijds van mij heeft gehad". Van Gaal is en blijft de mening toegedaan dat Roy naar een an dere club mag uitzien. De coach laat zich het hoofd niet op hol brengen. In z'n analyses („Roy heeft de vorm nog niet te pak ken. Hij heeft vandaag alleen een voorzet gegeven waaruit de gelijkmaker is ontstaan") is hij koeler dan de supporters. Vol gens een deel van de aanhang, die Roy met een ovationeel ap plaus begroette, moet de pinge laar zelfs weer in Oranje. Roy heeft dit seizoen twee volle dige wedstrijden voor de Am sterdamse hoofdmacht ge speeld, drie keer was hij inval ler. Na de Europa Cup-wed- Overmars en Maes) langzaam maar zeker grip op de situatie. Toen Dordrecht meer risico's nam en achterin een-op-een speelde, kwam de thuisclub on der druk te staan. Ensink verij delde twee doelpogingen van Langerak. Uiteindelijk was het Van Wattum die Dordrecht aan de verdiende 2-1 hielp door de bal uit een vrije trap fraai in te schieten. Minstens zo fraai was de vrije trap van Barendse en kele minuten later. Nu bleef Ensink overeind en sleepte Go Ahead weer twee punten bin nen. „Elf punten uit elf wed strijden", glimlachte Versleij- en. „Ik geloof dat we dat een goede start kunnen noemen". OPSTELLINGEN: Go Ahead Eagles: Ensink; Hulshoff, Marbus, Steinmann en Van Blerk; Pothoven, Schen- ning en Boere; Heering, Looms en Rorije (Knippenberg). Dordrecht '90: De Jongh; Boes- sen, Wilsterman, Van Wattum en Rietbroek (Jerry Simons); Schmidt, Slagboom en Barend se; Wouden, Van der Merwe (Fok) en Langerak. Bryan Roy zet M VV'er Yvo Joordens op het verkeerde been. strijd tegen Salzburg (16 sep tember) heeft hij het bij Van Gaal definit ief verbruid. Net als Willems, die dit seizoen nog geen minuut in actie was ge weest. De ex-Twentenaar heeft slechts stad en land afgelopen om elders onderdak te komen, tot op de dag van vandaag ech ter tevergeefs. Wellicht dat hij na zijn fraaie treffer van giste ren met wat meer succes de boer op kan. Uit vorm Ajax incasseerde tegen MW z'n vijfde verliespunt. Het heeft er nu al drie meer dan PSV, dat soepel op z'n zoveelste kampi oenschap lijkt af te stevenen. Op de ranglijst zijn de Amster dammers zelfs zeven punten achter geraakt. De ploeg van Van Gaal heeft weliswaar nog twee wedstrijden in te halen (Vitesse-thuis, Volendam-uit), maar de tijd van vanzelfspre kende overwinningen lijkt voorbij. De vorig seizoen zo bewierookte UEFA Cup-winnaar is hopeloos uit vorm. De afgelopen weken heeft het geen fatsoenlijke wed strijd meer gespeeld. De tan dem Jonk-Bergkamp is de weg kwijt en de verdediging lijkt per wedstrijd meer op een vergiet waaruit de bodem is weggesla gen. In de laatste vier wedstrij den werd doelman Van der Sar niet meer dan acht keer gepas seerd. Het is alleszeggend dat voor de ontluistering 'topclubs' als VW (3), Den Bosch (2), Vi- tória Guimaraes 1) en MW (2) verantwoordelijk zijn geweest. Het gemis van de routiniers Menzo en Silooy doet zich ge ducht gevoelen. Evenals de af wezigheid van (vooral) Winter en Van 't Schip. De 'Italianen' behoorden niet zozeer tot de uitblinkers, met hun routine bewaarden ze in slechte tijden wel de balans in het elftal. De inbreng van Winter, zowel in verdedigend als aanvallend op zicht, viel niet te onderschat ten. Vink en Alflen, die hem moeten doen vergeten, spelen voor het mooie een tempo te Voor Ajax breken er nerveuze weken aan. Zondag moet het al naar de Kuip en nog deze maand is de eerste van de twee UEFA Cup-wedstrijden tegen FC Kaiserslautern. Als het tij niet spoedig keert, vliegt de hoofdstedelijke trots onherroe pelijk de cup uit. Ook de Duit sers kan het onmogelijk zijn ontgaan dat de Amsterdam mers nauwelijks meer kunnen verdedigen. Vorm Vorm is een vluchtig begrip, waarmee coaches zich geen raad weten. Ook Van Gaal niet. „De passes zijn onzuiver en de individuele acties leveren niet het rendement op dat we ge wend zijn. Het is moeilijk te achterhalen hoe het komt dat de ploeg zo uit vorm is. De tech nische staf onderkent het pro bleem en doet er ondertussen alles aan het op te lossen. Mis schien dat we er door keihard te werken weer bovenop komen. Maar dat is makkelijker gezegd dan Waalwijk Zes optredens van in eigen stadion leverden er dién treffer en twee punten" op. vieHet tweede punt kwam gister- ghtiniddag tegen Willem II; net als iegen Vitesse bleef het 0-0. 'ii flGelaten stapte trainer Leo van eizctfeen over het bedenkelijke ni- zwyeau van zijn ploeg heen. „De in tekortkomingen zijn bekend. ShMs het met voetbal niet lukt, irgdnoet het met hard werken", kbifysieke strijd, ook van de kant op van Willem II, compenseerde scoihet gebrek aan inventiviteit. RKC wacht nog steeds op de te rugkeer van Decheiver, Willem II speelde zonder Van Geel. „Toch was het geen bloedeloze 0-0", concludeerden Van Veen en collega Jan Reker. OPSTELLINGEN: RKC: Teeuwen; Hutten, Wer- dekker, Brands en Richardson; Sijahailatua, Maas, Van Hoog- dalem en Brard; Boogers en Lu- hukay. Willem II: Jansen; Meijs, Ver hagen, Hofstede en Bogers; Feskens, Van Gastel, Latupa- reisa en Vincent; Sylla en Smits. Den Haag Het weerzien in het Zuiderpark deed de talloze ex-spelers van ADO, Holland Sport en FC Den Haag duidelijk deugd. Op uitnodiging van ex ploitant' Alrecon waren tiental len ex-spelers naar het Zuider park getogen om daar een kaart voor het leven in ontvangst te nemen. Directeur Theo Bravenboer van Alrecon overhandigde in het partycentrum de eerste klantenkaart van ADO Den Haag aan ex-international Theo Timmermans. Ex-voet ballers, die meer dan vijftig wedstrijden in het eerste elftal speelden, zijn nu tweewekelijks welkom op de tribune van het Zuiderpark, waar voor de oude glorie speciale plaatsen zijn ge reserveerd. Het samenzijn, waarvoor ook de oud-trainers Rinus Loof en Evert Teunissen zich meldden, maakte de tongen flink los. Oude, sterke verhalen werden opgerakeld, schitterende herin neringen werden aangehaald en na afloop werd met de huidi ge selectie van ADO tijdens een buffet nader gefilosofeerd over de gewonnen wedstrijd tegen Heerenveen. ADO Den Haag heeft tot nu toe overigens bijna duizend klan tenkaarten aan de man ge bracht. Voor toeschouwers die deze kaart aanschaffen vervalt voortaan de legitimatieplicht. Elders die middag was door de aan ADO Den Haag gelieerde stichting Business to Business overigens ook een samenzijn georganiseerd. In het accoun tantskantoor van Moret, Ernst en Young, hadden zakenlieden een bijeenkomst tijdens welke voorzitter Ton Smit enige kri tiek uitte op het bestuur van de voetbalclub. „Maar", zei Smit, die onlangs uit het bestuurscollege van de voetbalclub stapte, „we hebben vandaag een onderhoud met Theo Bravenboer. Ik hoop dat dan problemen worden opge- foto Stephen Evenhuis Directeur Theo Bravenboer van Alrecon (links) reikt de eerste klantenkaart van ADO Den Haag uit aan twaalfvoudig international Theo Timmermans. André Roosenburg, een ex-speler van ADO uit de jaren veertig, kijkt toe. Raalte Volgens de verwach tingen zijn de Nederlandse voetbalsters uitgeschakeld in de strijd om het Europese kam pioenschap. Zaterdag verloren de Oranje-vrouwen in de kwart finales te Raalte ook de tweede wedstrijd tegen Noorwegen: 0- 3. Een maand geleden scoorden de Noorse vrouwen ook drie keer. Fysiek, technisch en taktisch was het verschil te groot met Noorwegen, dat bij de vrouwen tot de wereldtop mag worden gerekend. Met de moed der wanhoop spartelde Nederland het eerste half uur tegen, daar na werden de vrouwen simpel opgerold. Noorwegen had me dedogen, anders was de uitslag veel hoger uitgevallen. Bondscoach Jan Derks was zo danig teleurgesteld dat hij in bedekte termen uithaalde naar de voetbalbond. Hij meende dat wanneer de KNVB het vrou- werivoetbal ziet als iets ludieks, zoals de gemiddelde supporter, Nederland nooit verder zal ko men dan de kwartfinales. Reiskosten Derks droeg tegelijkertijd op lossingen aan. „Een landelijke competitie, net als in Noorwe gen. In dat uitgestrekte land wordt niet moeilijk gedaan over In de Watergraafsmeer hand haafde MW gisteren zijn onge slagen record in uitwedstrijden, nota bene met tien man. Rey- ners moest na een uur van scheidsrechter Schuurhuizen opkrassen na zijn zoveelste overtreding op Overmars. De snelle rechtsbuiten was met voorsprong de beste Ajacied. De titel 'man of the match' ging echter naar aanvoerder Blind, vermoedelijk omdat deze giste ren zijn 250ste officiële wed strijd voor de Amsterdammers speelde. Het was lang geleden dat MW in Amsterdam kans zag een puntje weg te snoepen. Sinds april 1980 (Ajax - MVV 3-6) was dat niet meer gebeurd. In de laatste vier seizoenen hadden de Maastrichtenaren in de hoofdstad zelfs geen doelpunt meer gemaakt. Gisteren lukte het de formatie van Vergoossen tot twee keer toe via clubtopsco rer Meijer en PSV-huurling Scheepers. Jonk en Vink ston den erbij en keken er (machte loos) na. Voor de jarige PSV'er zou de sensatie compleet zijn geweest, indien hij in de laatste minuut bij een uitbraak nog maals had gescoord. Van der Sar bracht met zijn Octupus-ar- men ternauwernood redding. De openingstreffer van de Am sterdammers kwam op naam van Van Loen, die de gebles seerde Pettersson verving. De lange Utrechter had succes met een kopbal uit een voorzet van Blind. Het was zijn eerste doel punt in deze competitie. Vorig seizoen maakte hij er nog tien. De dagen van de stormram in de Meer zijn geteld, zeker nu het vaststaat dat Petterssdn nog twee jaar blijft. Zaakwaar nemer Jansen is inmiddels op de hoogte van zijn ongenoegen. OPSTELLINGEN: Ajax: Van der Sar; Vink, Blind, De Boer; Alflen (Willems), Jonk, Kreek; Overmars, Berg kamp, Van Loen, Davids (Roy). MW: Van Grinsven; Joordens (Hofman), Benneker, Dela- haye, Van As (Dikstaal); Li- bregts, Visser, Reyners; Schee pers, Lanckohr, Meijer. reiskosten. Daar zijn centrale trainingen vanzelfsprekend. In ons land zijn de vrouwen over geleverd aan goedwillende ama teurs op clubniveau. Je moet beginnen meisjes van 14 jaar aan de 'jongenscompetitie' te laten deelnemen. Daar worden ze hard van, spelen in een hoger tempo en krijgen meer wed strijdgevoel", meende bonds coach Derks. Aanvoerder Nathalie Geerts was de enige die zich met de te genstander kon meten. Bij gebrek aan afspeelmogelijk- heden zakte ook zij na de her vatting naar een bedenkelijk ni- Rotterdam Sparta was giste ren op het volgepakte Kasteel in een gulle bui. Niet alleen de toegang was gratis, ook de pun ten werden cadeau gedaan. FC Utrecht won zonder al te veel problemen met 1-3. De derde zege op vreemde bodem maakte de nederlaag van 2-0 vorige week tegen Go Ahead Eagles enigszins goed. Sparta deed voor 12.000 toe schouwers allerminst aan klan tenbinding. De Rotterdamse formatie leed kennelijk aan faalangst. De ploeg van trainer Rob Jacobs speelde het grootste deel van de wedstrijd, de derde binnen acht dagen, krachteloos en onsamenhangend. De gele genheidssupporters zullen zich nog wel eens bedenken, voordat ze voor het volgende duel op Spangen een kaartje kopen. Ja cobs was evenwel een andere mening toegedaan. „Ik vond het best een aantrekkelijke wedstrijd", trachtte de gezette coach de waarheid en het matte spel te verbloemen. De wedstrijd werd gemaakt en gecontroleerd door FC Utrecht. Al na anderhalve minuut nam de subtopper afstand van de middenmoter. Uit een door doelman Metgod slecht ver werkte hoekschop van Ooster huis schoot De Koek hard en hoog in, 0-1. De snelle achter stand inspireerde Sparta tot een kort offensief. Met een drie tal goede reddingen voorkwam doelman Van Ede de gelijkma ker. De Koek haalde een door geschoten vrije trap van Bogar- de van de doellijn. Oosterhuis brak in de 23ste mi nuut het verzet van de thuis ploeg. De vaardige aanvaller scoorde uit een pass van Smola- rek, ha dekkingsfouten bij Snoei en Veldman. Van der Net verzuimde vlak voor de rust in riante positie Sparta vroegtij dig uit te schakelen. Metgod blokkeerde het schot van de ij verige middenvelder. In de 58ste minuut bracht libe ro Van den Berg, met twee doel punten topscorer van Sparta, uit een fraai uitgevoerde vrije trap even de spanning terug. Drie minuten later herstelde Van der Net met een stuiterend schot de marge van twee tref fers. De wedstrijd was op dat moment gespeeld. FC Utrecht liet in de saaie slotfase nog en kele goede kansen liggen. Het stuurloze Sparta, dat de eerste thuisnederlaag dit seizoen leed, snakte naar het eindsignaal. Charles van der Steene, com mercieel directeur van Sparta, noemde het experiment bij de thuiswedstrijd geslaagd. Het publiek had gratis toegang tot driekwart van het stadion. Voor een plaatsje op de eretribune moest de normale prijs worden betaald. „Het is voor herhaling vatbaar, maar dit seizoen niet meer", verklaarde Van der Steene. „Dat kan niet de bedoe ling zijn van betaald voetbal. We zullen met andere acties het publiek voor Sparta trachten te interesseren". Een groep sponsors maakte het 'open huis' op Spangen moge lijk. Aan het bestuur werd een bedrag van 30.000 gulden be taald. Het duel met FC Utrecht was begroot op 3500 toeschou wers, met een recette van 25.000 gulden. OPSTELLINGEN: Sparta: Metgod; Doomernik, Van den Berg, Veldman en Snoei; Vurens, Bogarde, Valke en Van Mol; Rodrigues (De Ge trouwe) en Helder. FC Utrecht: Van Ede; Van der Meer (Van Diemen), Liesdek, De Koek en Vierklau; Roest, Bijl, Van der Net en Plugboer; Oosterhuis en Smolarek (Van der Ark).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15