Danen tilt ADO uit moeras B 'Burenruzie' tussen Hellas en Hermes eindigt onbeslist Becker is eindelijk weer eens ouderwets B5 Autosport B5 Marco van Basten blijft scoren B2 Cambuur is duurder voor fans Feyenoord Eerste zege Van Velde Dertien Hagenaars in de nationale hockeyselectie Y<v -TBC* LEIDSE COURANT MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 De Roerdomp zit in 't riet. Hij is er wel maar je ziet hem niet. De Stichting Natuur- en Vogelwacht onderhoudt en beheert rietvelden o a. ten behoeve van de Roerdomp Steun ons, wordt donateur Giro 550.30.20 St. Natuur- en Vogelwacht Weerdestein 41, 3328 MK Dordrecht Tel. 078-174983 finst Berger, bmmers twaalfde elaide Gerhard Berger ;ft de laatste Grand Prix van formule 1-seizoen 1992 ge- nnen. De Oostenrijker zege- rde in het Australische Ade- ide voor de Duitser Michael mhumacher en de Brit Martin ndle. Jan Lammers finish- met drie ronden achterstand twaalfde. Zie verder pagina C5 |ax eerder tegen aiserslautern isterdam Ajax heeft de liswedstrijd tegen Kaisers- itern, in de derde ronde van toernooi om de UEFA-be- een dag vervroegd. Het ftCQUfcel is nu op dinsdag 24 novem- sr in Amsterdam. De wijziging een gevolg van rechtstreekse -uitzendingen. Op woensdag tserneelt PSV in Portugal de eer- in fue wedstrijd in de Champions ed -sague tegen Porto. De wed- uwo-ijd wordt rechtsreeks uitge- ast. inden, teg rejjinker tot medio j|gl995 bij Feyenoord ?br»euwarden Regi Blinker djft tot medio 1995 bij Feye- x>rd. Het bestuur kwam de srlenging van het contract, it na dit seizoen afliep, over- ïn in Friesland, waar Feye- Dord gisteren won van Cam- jur. De 23-jarige linkerspits is ïzig aan zijn zevende jaar bij •ort» Rotterdammers. Feyenoord en aderhandelt nog over de con- t, diactverlenging van Gaston 'naaaument. om. in.!oft leidt Japan miaar de titel firoshima Japan heeft het ziatisch voetbalkampioen- ;hap behaald. In de finale in liroshima, won de ploeg van federlandse coach Hans Ooft vet 1-0 van titelverdediger iaoedi-Arabië. „Het Japanse joetbal heeft grote vooruitgang bmaakt", aldus de ex-manager en FC Utrecht, die zeven Aaandren geleden bij de Japan- Iers in dienst trad. ISV verhoogt zijn Europese prijzen lindhoven PSV zal voor de ^Jrie thuiswedstrijden in de ^jhampion's League, tegen AC v^ilan, Porto en Göteborg, pas- ^^-partouts verkopen. De prijs ^^>or de kaarten varieert vol- ens manager Ploegsma tussen ^jigeveer 235 gulden voor de ^luurste en 75 voor de goed koopste plaatsen. De Eindho- ^Jense club verhoogt, gezien de Mwvaliteit van de tegenstanders, ijn prijzen met vijfentwintig rocent, zo deelde Ploegsma erder mee. Sriathlonbond schorst erste dopingatleet .Imere Het bestuur van de iin Nederlandse Triathlon Bond eeft Ber Heijn voor een jaar eschorst wegens doping. Het is e eerste keer dat de NTB het èbruik van verboden middelen ■zrrestraft. Er wordt sinds 1988 ij nationale kampioenschap pen en internationale wedstrij- PUTien in Nederland gecontro leerd. Heijn werd tijdens de ®|®ïolland Triathlon in Almere 1 /finnaar in de veteranenklasse 15-650Er werden sporen van imfetamine in zijn urine aan- ;etroffen. j^fan 't Schip krijgt 3LJen nieuwe trainer !36 lenua John van 't Schip Tijgt een nieuwe trainer. Bru- io Giorgi diende gisteren na de erloren thuiswedstrijd tegen iagliari (2-3) zijn ontslag in. De 1-jarige trainer, afkomstig van italanta, trok zijn conclusies lit de slechte prestaties van f .ijn voetbalteam in de laatste —Seken. Genoa staat in de Itali- Tanse competitie op de twaalfde L »laats met acht punten uit ne- A jen wedstrijden. ïroers Madiot laar Subaru parijs De broers Mare en fvon Madiot tekenen morgen iBen contract bij de Amerikaan se wielerploeg Subaru, waar- ■Eiiee ook de Nederlandse sprin ger Wiebren Veenstra een ver bintenis is aangegaan. De Ma- "foots reden afgelopen seizoen Eronder succes voor Duitse ploeg melekom. Subaru, een Japanse Autofabrikant, opereert wat het Wielrennen betreft komend sei- toen vanuit Duitsland. Leeuwarden Het bestuur van Cambuur Leeuwarden heeft de extra veiligheidskosten voor het duel tegen Feyenoord proberen door te berekenen aan de Rotterdamse supporters, door duurdere kaartjes te ver kopen. Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik sprak schande van de 'truc', die hij discriminerend noemde. De Friese club had 1200 kaar ten voor staanplaatsen naar Rotterdam gestuurd. Elk plaatsbewijs moest tien gulden meer dan normaal (25 tegen 15 gulden) opbrengen. Feyenoord ontdekte de verhoging toen al 400 kaarten waren verkocht, waarna de club besloot de reste rende tickets terug te zenden naar Leeuwarden. Cambuur had tot de actie beslo ten wegens de dure veiligheid soperatie rond het stadion. Er waren 300 agenten op de been. De onderneming kostte 250.000 gulden, waarvan 50.000 voor rekening kwam van de club. Vandaar de doorbere kening naar de Feyenoord-sup- porters. „De vervuiler moet maar meebetalen", aldus secre taris Vellinga. Feyenoord-voorzitter Van den Herik was furieus: „Wij zien de maatregel als pure discrimina tie. Ik heb dit nog nooit meege maakt en vindt het principieel onjuist. Ik vraag me zelfs af of het wettelijk mag. Het geeft geen pas een bepaalde groep vooraf te veroordelen Inzeil Gerard van Velde heeft zijn eerste internationale zege van het schaatsseizoen te pakken. De sprinter won in In zeil de 500 meter in 38,30 sec. Van Velde, bij de Olympische Spelen vijfde op de 500 meter en vierde op de 1000 meter, was één-honderdste van een secon de sneller dan de Zuidkoreaan Yoon-Man Kim. Nico van der Vlies was in 1.16,48, een per soonlijk record, de verrassende winnaar op de 1000 meter. Van Velde nam revanche op Kim, die hem in Albertville op de kilometer in een recht streeks duel had verslagen. De Aziaat won zilver. Van Velde miste het brons op één-hon derdste. Bij een test kwam Van Velde tot 37,9. Van der Vlies klokte 38,9, Herma Meijer 42,5, Christine Aaftink 42,7. De omstandigheden op de piste in Inzeil waren uiterst matig: regen en wind. Twee sprinters uit de ploeg van De Vegt ver schenen niet. Renkse Vellinga heeft last van haar rug, Jan Brouwer had te hard getraind en werd 'op rust' gezet. Bierbrouwer vijfjaar lang hoofdsponsor Madrid Heineken is de ko mende vijf jaar hoofdsponsor van het golftoernooi om de we reldbeker. De Nederlandse bierbrouwerij was reeds enige jaren co-sponsor van het inter nationale evenement. Heineken is de laatste jaren de golfwereld gaan bestormen. De World Cup voor landenteams met twee spelers is het vierde toernooi met een hoofdsponsor schap. Het Nederlands Open, het Australisch Open en de Hei neken Classic in Perth gingen voor. „Maar dit is nog niet het einde", zei directielid Leendert Schouten, „nog lang niet". De reden dat de sponsor in golf ging komt omdat deze balsport in vele landen vele uren op tele visie is. Het eerstvolgende toernooi om de wereldbeker wordt volgend jaar op de golfbaan van Lake Nona bij Orlando in Florida ge houden, waarschijnlijk tussen 16 en 20 november. De wereld beker bestaat dan 40 jaar. Amerika won de wereldbeker gisteren in Madrid voor de acht tiende keer. Zweden werd twee de. De Nederlandse combinatie Smits van Waesberghe/Van der Velde eindigde ver in de achter hoede. Zie verder pagina C10 ADO Den Haag staat als zesde geklasseerd in de eerste divisie, maar de koppositie is in zicht. De Hagenaars komen eindelijk in de buurt van de plek, die past bij de kwaliteiten van de selectie. door Dennis Mulkens Den Haag ADO Den Haag zette gisteren met de 3-1 winst op Heerenveen een niet onbe langrijke stap in de juiste rich ting. In de strijd om de tweede periode moeten de Hagenaars alleen nog VW voor zich dul den. Uitgerekend de Limbur gers komen volgende week woensdag voor een inhaalwed strijd naar het Zuiderpark. „We hebben het nu volledig in eigen hand", sprak technisch directeur Nol de Ruiter, die eerst komende zondag met zijn elftal het uitduel met Telstar wacht. In het geval van twee overwin ningen kunnen de Hagenaars de eerste positie innemen en dat is ook de plek waar het elftal met een - naar eerste divisie normen gemeten - surplus aan kwaliteit thuishoort. Verschillen De Ruiter heeft - nu Edwin Grünholz is afgehaakt - een se lectie van 21 spelers, waarin de kwaliteitsverschillen soms mi niem zijn. Door blessures en schorsingen heeft de ex-bonds- coach nog niet het meest ideale elftal op kunnen stellen. Zo ont braken gisteren Danny Hoek man en Cor Lems, niet de twee minsten trouwens, wegens res pectievelijk een schorsing en ziekte. Desondanks had ADO Den Haag, met ook nog eens Emiel van Eykeren, Marco Gentile en Frans Danen op de bank, niet eens zo veel moeite de wedstrijd tegen de Friezen in winst om te zetten. Het heeft even geduurd, maar na gisteren lijkt De Ruiter dan toch overtuigd van de kwalitei ten van Frans Danen. De bal- vaardige en bij het publiek po pulaire Hagenaar moest 53 mi nuten langs de lijn toezien, maar omdat Zier Tebbenhof in de ogen van zijn trainer faalde mocht hij toch opdraven. ADO Den Haag had overigens al in de vijfde minuut via Jef frey Talan een voorsprong op gebouwd, maar verzuimde voor de rust via bij voorbeeld Van der Laan, Karlas, Tebbenhof en Metman, de score nog verder uit te bouwen. Danen maakte nog geen tien minuten deel uit van het na de pauze eerst stroef draaiende elftal toen Heerenveen na een voorzet van Jan de Visser, die Erwin Hermes pijnlijk aftroef de, via Marco Roelofsen de ge lijkmaker achter de solide doel man Stam mikte. Frans Danen tilde de thuisclub echter voor de ogen van 3200 kijkers uit het moeras. Een corner van Van der Laan werd doorgekopt door Adam en voor de vierde keer in het seizoen leidde dit ritueel tot een treffer. Ditmaal rondde Da nen met het hoofd af. Pret De pret was voor Danen com pleet toen hij na een combinatie met Talan ook nog eens koel bloedig 3-1 kon inschieten. „Het is een voetbalwet dat ie mand die zo goed invalt een week later in de basis staat op gesteld", zei De Ruiter, die nog wel een kleine slag om de arm wilde houden. „Ik heb inderdaad gezegd dat ik geen plaats zag voor Van der Laan en Danen samen in één elftal, maar we zijn inmiddels acht weken verder en nu blijkt het te kunnen. Door te praten, door de jongens duidelijk te ma ken wat in mijn ogen de bedoe ling is. Frans heeft dat goed op gepikt". Danen was de vierde speler die dit seizoen als centrale spits werd geprobeerd. Zier Tebben hof, Remco Torken en Emiel van Eykeren gingen hem met niet bijster veel succes voor. Tebbenhof kreeg gisteren de ene na de andere hoge bal te verwerken, terwijl De Ruiter juist pleit voor combinatievoet bal. Danen: „Het is een makkelijke plaats. Je hoeft alleen maar met een vent in je rug de bal opzij te leggen naar een medespeler. Dat is voor mij geen probleem". Volgens Danen zelf, die in de bekerwedstrijd tegen Halsteren als invaller ook al eens twee maal scoorde, is het echter nog geen wet van Meden en Perzen dat hij tegen Telstar speelt. „Tot mijn grote verrassing stond ik afgelopen dinsdag in het tweede elftal ineens als diepste spits opgesteld. Dat ging goed en daar had ik mijn invalbeurt waarschijnlijk aan te danken. Wekenlang zat ik op de tribune, was ik niet eens goed voor een plaats bij de eer- Jeffrey Talan vecht een kopduel uit met twee spelers van Heerenveen. foto Stephen Evenhuis ste zestien, en nu hoor ik ineens bij de eerste elf. Ik wacht eerst wel af voordat ik het zelf wil ge loven". ADO Den Haag: Stam; Hermes (Van Eykeren), Heesen, Adam, Karlas; Meijer, Valk; Talan, Doesburg, Groen, Verbeek (Ca- Van der Laan, Tebbenhof (Da- mataru); Echteld (Schaap), De nen), Metman. Jong, De Visser; Roelofsen, Heerenveen: Swager; Huizinga, Tammer, Alberda. door Peter Lotman Den Haag Zoals elk seizoen stond Hellas-Hermes ook dit maal weer bol van de enerver ende momenten. Weer bleek dat de stand op de ranglijst geen enkele garantie geeft voor de uitslag van deze derby: 17-17. De ploeg van trainer/coach Hans Beugel, verrassend onge slagen koploper in de eredivisie van de zaalhandbalcompetitie, was de grote favoriet. Maar bij Hellas, dit seizoen worstelend met zichzelf, was men ervan overtuigd, dat de aartsrivaal met een uitgekiende tactiek te kloppen was. Rockport/Hellas-coach Peter Barreveld posteerde afwisse lend Bart van der Knaap en Al- bert Meulink bij Hermes-spel bepaler Bart Engelvaart. Beide Hellenen volbrachten hun ver dedigende taak uitstekend en het pleit derhalve voor Engel vaart dat hij ondanks die per soonlijke bewaking toch een na drukkelijk stempel op de wed strijd kon drukken. De andere 'smaakmaker' van Eagle/Hermes, Eugéne Furth, had de pech dat hij in het begin van het bikkelharde gevecht een klap van de robuuste verde diger Henk Uijthof op zijn oog kreeg. De rest van het duel pro beerde Furth ('een smerige overtreding') de zwelling met een ijszak te onderdrukken. Het feit dat de 'burenruzie' tus sen Hellas en Hermes bij vlagen ontaardde in een ordinaire wor- De Hermes-verdedigers Hans Nugteren (links) en Hans Valk kunnen ditmaal niet verhinderen dat Vincent Hofland voor Hellas doorbreekt. stelpartij kon voor een belang rijk deel op het conto van de onervarenscheidsrechters Scholten en Stolk worden ge schreven. „Onbegrijpelijk", oordeelde Hellas-trainer Barre veld, „dat de scheidsrechters- commissie dit koppel op zo'n beladen wedstrijd zet". En ook zijn collega Beugel was aller minst tevreden over de leiding. „Direct vanaf het begin waren zij veel te tolerant en in het laatste kwartier hebben zij dui delijk tegen ons gefloten". Beugel doelde daarmee op de periode dat Hermes een knap opgebouwde marge van zes doelpunten 10-16) volledig uit handen gaf. Toen zelfs de meest fervente Hellas-supporter dacht dat de partij beslist was, ontketende Hellas een slot-of- fensief. De thuisclub knokte alle tegenslag van de laatste we ken van zich af en kwam zo waar drie minuten voor het ein de op gelijke hoogte: 16-16. In die fase namen de resoluut ingrijpende arbiters inderdaad een paar ongelukkige beslissin gen ten nadele van Hermes (vooral Sidney Berendsen werd hiervan de dupe), maar het zou te ver voeren de inhaalrace van Hellas alleen daaraan toe te schrijven. Hermes moest het zichzelf kwalijk nemen dat het na driekwartier dominerend handbal de zege alsnog uit de vingers liet glippen. „De accu was gewoon leeg", gaf de hardwerkende aanvoerder Hans Nugteren als verklaring. „Met onze smalle basis kosten dit soort wedstrijden zó ontzet tend veel kracht". De tussenstanden 0-5 (binnen tien minuten), 5-9, 7-11 (rust), 9-14 en 10-16 wezen er op dat ook Hellas aanvankelijk niet ontkwam aan de dadendrang van koploper Hermes. Boven dien mocht de thuisclub het zich aanrekenen dat het drie strafworpen (Hofland, Nieberg en Meulink) onbenut liet. Hans Valk had vijftien seconden voor het einde de winnende treffer voor Hermes in zijn hand. Vrij- gespeeld aan de cirkel schoot hij de bal echter tegen de lat. Daar mee hield hij, ongewild, de te rechte 17-17 eindstand op het scorebord. Doelpunten Hellas: Leo Nie berg (8 waarvan 6 strafwor pen), Albert Meulink (3/2), Vin cent Hofland (3), Paul Lieben, Sandor Nagy en Bart van der Knaap. Hermes: Bart Engel vaart (10/6), Sidney Berendsen (3), Ronald Kersbergen (2), Hans Valk en Hans Nugteren. Stand (na 6 wedstrijden): Her mes 11, E&O 9. Aalsmeer 8, Sit- tardia 8, V&L 6, Blauw Wit 6, Swift 6, ESCA 6, Tachos 5, Olympia 4, Hellas 3 en Delta Sport 0. Den Haag Bondscoach Roe land Oltmans heeft vijf hockey ers van HDM, vijf van HGC en drie van HC Klein Zwitserland in zijn nieuwe selectie opgeno men. Gisteren maakte de opvol ger van Hans Jorritsma de vijf entwintig namen bekend die tot zijn eerste voorlopige selectie behoren. Van de nieuwe groep zijn nog slechts zeven spelers afkomstig uit de olympische ploeg, die af gelopen zomer in Barcelona vierde werd. Bart Looije (toen tweede doelman), Floris-Jan Bovelander, Mare Delissen, Stephan Veen, Jacques Brink man, Bastiaan Poortenaar en Wouter van Pelt zijn aangeble ven. Na de Spelen zijn acht spelers met. hun internationale loop baan gestopt: Frank Leistra, Harry Kwinten, Cees-Jan Die- peveen, Pieter van Ede, Gijs Weterings, Hendrik-Jan Kooij- man en Maarten van Grimber gen. Taco van den Honert en Leo Klein Gebbink zijn respectieve lijk vanwege studie en werk tij delijk niet beschikbaar. Trainingssessies Tot de winterstop komt de se lectie vanaf 11 november onder leiding van Oltmans elke woensdag bijeen. Daarna wordt de frequentie tot de Kerstperio de opgevoerd naar vier trainin gen per week. Na een rustperiode van twee weken staan er in het kader van de voorbereiding op een zeslan- dentoernooi in het Pakistaanse Lahore (februari) gedurende drie weken zelfs acht trainings sessies per week. Dan worden ook enkele vriendschappelijke wedstrijden tegen Frankrijk ge speeld. De voorlopig selectie ziet er als volgt uit: Lemaire, Gehner, Van Pelt, Pijpers, Van Waveren (al len HDM), Looije Delissen, Dic- ke, Poortenaar, Veen (HGC), Buma, Westbroek, Van der Zwan (Klein Zwitserland), Bas tiaan van Ede, Drenth, Peters (Amsterdam), Bovelander, Ja- zet, Moolenburgh, Smolenaars, Van Wijk Bloemendaal), Brinkman, Pierie (Kampong), Gregory van Hout (Tilburg), Reuver (Pinoké).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13