EIDEN B Weer tekort voor Leidse Schouwburg Hospita's zijn niet altijd eng Bouw Mcdrive hangt af van 1 stem B3 Van Bochove geeft startsein kerstactie voor Moskou Schilderspleintje over twee maanden definitief af Groepje gelovigen bidt voor bezoekers Rasti Rostellishow EN OMGEVING LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1992 REIDEN De Leidse ihouwburg heeft over 1991 tekort geboekt van 120.000 gulden. Dat is veel iiinder dan in 1990, toen een lalf miljoen gulden moest icfyorden bijgepast. Toch is vethouder H. Koek (cul- 7 uur/PvdA) nog niet tevre- len. Zij wil dat de Schouw burg een sluitende begroting iresenteert. Je oorzaak van deze overschrij- ling is niet precies bekend. tvee jaar na de spraakmaken- 'Schouwburgaffaire' hangen nog steeds donkere wolken ven het theater aan de Oude rest, maar het lijkt wat op te laren. Wethouder H. Koek iltuur) zei gisteren tijdens ;n commissievergadering ech- er nog steeds bezorgd te zijn iver het financiële reilen en zei- en van de schouwburg. Vol- [ens haar is de overschrijding nogelijk te wijten aan het feit dat de Schouwburg noodge dwongen met oproepkrachten werkt. Het zou moeilijk zijn om aan technisch personeel te ko men. Congressen De wethouder ziet geen oplos sing in het duurder maken van entreekaartjes om het bedrag weer terug te verdienen. „Als de prijzen te hoog worden, komt er niemand meer", is haar over tuiging. De Schouwburg wordt toch al niet platgelopen door publiek: het theater had vorig jaar een bezettingsgraad van zestig procent. Volgens de wet houder zit de Schouwburg wat de tarieven betreft al echt aan de marge. Koek gaat wel samen met de schouwburgdirectie on derzoeken of het mogelijk is om meer rendement te halen uit het verhuren van de Schouw burg voor congressen en derge lijke. Ze zou van de directie heb ben gehoord, dat het met de verhuur al de goede kant op gaat. „Er is veel belangstelling voor vanuit het bedrijfsleven, heb ik begrepen". Om te vermijden dat de ge meente in de toekomst weer met overschrijdingen wordt ge confronteerd, is het volgens haar nodig om met de Schouw burg tot budgetafspraken te ko men. „Want we móeten ernaar toe dat de Schouwburg een sluiten de begroting kan presenteren", aldus Koek. Stukken beter Na de 'Schouwburgaffaire' in 1989, die leidde tot de arresta tie van de toenmalige directeur en het aftreden van de verant woordelijke wethouder F. Kuij- ers, was de verwachting bij de gemeente dat het onder een nieuwe directeur op het finan ciële vlak allemaal stukken be ter zou gaan. Studentenhuis eert zijn 'moeder' LEIDEN Wie het woord fhospita' in studentenkrin gen laat vallen, wordt direct bestookt met de meest afgrij selijke verhalen. Ze snuffelen in je spullen, laten geen da mes- dan wel herenbezoek toe, vallen op de meest onge lukkige momenten binnen en zijn dus vooral vervelend. Niet voor niets is het het hoogste streven van een stu dent om in een 'vrij' huis te recht te komen, zonder hos pita die over je schouder meekijkt of je je wel netjes ge- Maar die gedachten hebben de bewoners van 't Heerenhoeck- ie, op de hoek Rapenburg/Her- ensteeg, allang niet meer bij een hospita. Integendeel. „Het woord 'hospita' heeft voor ons een heel andere bijklank dan voor veel andere studenten", bekent Oskar Corsmit. Hij is huisoudste van het studenten huis, dat gisteren voor zijn hos pita mevrouw Schild een groot Feest organiseerde. Een eer die niet elke hospes of hospita te beiirt valt. Maar me vrouw Schild is dan ook een heel ander geval. Hoe anders? Corsmit zoekt naar woorden jonder exact de juiste te kun nen vinden. „Ze is een soort vriendin, maar ook weer niet helemaal. Ze voelt het-aan als êén van ons ergens mee zit. Dan komt ze naar je toe, vraagt wat ïr aan de hand is en pept je weer Dp. Maar ze blijft daarna niet tielig doen. Het is even praten en daarna gaat het leven ge hoon weer verder' Suikeroma Mevrouw Schild moet in de loop van de 40 jaar dat zij al in 't Heerenhoeckje komt, zo'n 70 studenten aan zich voorbij heb ben zien trekken. Een hechte, vaste groep, waardoor ze ieder een ook goed leert kennen. Corsmit: „Ze vertelt graag over vroeger, maar we vragen er ook tiaar. Natuurlijk horen we al die verhalen graag". Dat er vroeger maar drie 'heeren' woonden in het pand dat nu door tien kerels wordt gedeeld. Dat de studenten die vroeger op Rapenburg 110 woonden, 'ech te heren' waren, die je met 'U' aansprak. „In die tijd was er echt sprake van een werkgever- werknemerrelatie. De relatie was veel afstandelijker. Daar is nu weinig meer van te bespeu ren". De werkdag van de hospita be gint om stipt negen uur 's mor gens. „Ze komt om negen uur binnen, wekt ons om half tien en om tien uur zitten we alle maal beneden aan de koffie. Dan ben je wel wakker. Wie te lang blijft liggen, krijgt haar aan de deur". De oorspronkelij ke werkzaamheden van me vrouw Schild beperkten zich tot het schoonhouden van de ge meenschappelijke ruimtes. „Onze kamers zijn toch ons ter rein, en bovendien kun je haar nietje vuile onderbroeken laten opruimen". Maar de huishou delijke taak heeft ze in al die ja ren uitgebreid met de rol van vriendin, koffïe-buurvrouw en suikeroma. Tot wederzijds ge noegen. Eremedaille „Natuurlijk heeft ze ook haar lieverdjes, en dat merk je na verloop van tijd ook wel. Wie hier pas binnenkomt, wordt door haar niet met open armen ontvangen maar met gepaste afstandelijkheid. Dat verandert naarmate ze je beter leert ken nen. Ze informeert ook nog steeds naar vroegere bewoners, die haar na aan het "hart lig gen". Mevrouw Schild heeft in haar 40-jarig dienstverband zeker bijgedragen aan de hechte sfeer. Alle 70 huisgenoten en oud-huisgenoten waren gister avond uitgenodigd om haar ju bileum, haar verjaardag èn het 45-jarig bestaan van het stu dentenhuis te vieren. Ze heeft overigens ondanks haar ge hechtheid aan de 'heeren' te kennen gegeven dat haar leef tijd haar noopt het wat kalmer aan te doen. Voor haar verdiensten, die zich niet alleen beperken tot Rapen burg 110 maar zich uitstrekken over de hele stad, kreeg ze giste ren de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld door wethouder en locoburgemees ter T. van Rij. Knipkaart voor schoolzwemmen LEIDEN De PvdA-fractie in Leiden wil kinderen van de ba sisschool, die niet binnen een jaar hun zwemdiploma halen, een knipkaart bij een zwemvere niging aanbieden. Daarmee wil zij tegemoet komen aan de pro blemen die ontstaan door de be zuinigingen op het schoolzwem men. Leerlingen moeten daarbij binnen een jaar hun diploma ha len. Als ze niet slagen, moeten ze het jaar daarop met een nieuwe groep leerlingen meedraaien, tot ze het diploma halen. Het probleem is dat die kinderen elke week een hele ochtend school moeten missen. Met een knipkaart zouden ze na school tijd zwemles kunnen krijgen. I FOTO: HENK VAN DEN ENDE Wethouder Aart van Bochove gaf gisteren het startsein voor de kerstactie door het eerste pakket voor Moskou te kopen. LEIDEN De Leidse wethou der Aart van Bochove heeft gis teren "bet eerste van 800 kerst pakketten gekocht die bedoeld zijn voor gezinnen in Moskou. Van Bochove gaf daarmee het startsein voor een actie die niet alleen draait om materiële hulp, maar ook om persoorilijk contact met Moskovieten. Het idee van de actie komt van Dik Kompier, leraar tekenen en handvaardigheid aan het Bona- ventura College. Bezoeken aan Moskou en de berichten over de situatie op dit moment in die stad brachten hem op het idee voor de actie 'Solidariteit '92'. De bedoeling van de actie is dat deelnemers een kerstpakket kopen voor 50 gulden plus een bijdrage van ƒ12,50 in de trans portkosten. Tegelijk krijgen ze een aantal persoonlijke gege vens van een gezin uit Moskou. Dat biedt de mogelijkheid het aangeschafte pakket aan te vul len met een persoonlijke brief of met iets extra's. Studenten sla vistiek hebben zich al aangebo den als vrijwilliger om taalpro blemen op te lossen bij de com municatie. Volgens de initia tiefnemer is het idee ook in Moskou aangeslagen. Vier vrij willigers hebben er gegevens verzameld en de naar hun me ning meest behoeftige gezinnen geselecteerd. De actie wordt in Leiden begeleid door een aan bevelingscommissie met daarin onder anderen burgemeester C. Goekoop, de wethouders Aart van Bochove en Hennie Koek, rector Th. Pleij van Bonaventu- ra, E. Schouten van de raad van Kerken, de katholieke deken P. van 't Walderveen, D. Drechsel van de Pieterskerk, prof. A. Rörsch en de huisartsen S. Kooijman en H. Meijer. Voor de verkoop van de pakketten is een samenwerking aangegaan met supermarkt Hoogvliet aan het Levendaal. De bedoeling is dat uiteindelijk 800 pakketten wor den verstuurd. Die worden op 11 en 12 december verzameld en gaan op 14 december per vrachtauto naar Moskou. LEIDEN Het langverwachte Schilderspleintje aan de Wed- desteeg, tegenover de plek waar ooit het geboortehuis van Rem brandt stond, moet over acht weken af zijn. Dat beloofde wet houder H. Koek (cultuur/PvdA) gisteravond tijdens de behande ling van de cultuurbegroting. Vorig jaar oktober vroeg het college van b en w om een kre diet van 300.000 gulden om, in het kader van het Rembrand- tjaar, een schilderspleintje aan te leggen. Daar zou een kunst werk komen, bestaande uit een zuil en vijf in hoogte oplopende panelen. Het geheel staat op een grastapijt en acht bomen die twee vierkanten vormen moeten het geheel complete ren. De ontwerper, Guus Bay ards, ziet het als zijn hommage aan Rembrandt. Medio dit jaar werd de gemeen teraad al enigszins onrustig toen het Rembrandtjaar vor derde, maar het pleintje er nog steeds niet lag. Een verschil van mening met botenverhuurder Sjaak Veringa zou toen voor vertraging hebben gezorgd. Gisteren bleek dat het kunst project nog meer vertraging had opgelopen. De bewoners van de Witte Poortkazerne onder wie het bureau voor in dustrieel ontwerp Ninaber, Peeters en Crouwel - hadden namelijk een deel van het plein tje willen gebruiken als par keerplaats. De vraag was alleen hoe groot dat deel zou worden. Inmiddels is die discussie ook beëindigd, en hoopt de directie cultuur snel met de aanleg te 'kunnen beginnen. Als het pro ject is voltooid, is het Rem brandtjaar overigens officieel al afgelopen. Dubbel feest Het was gisteren dubbel feest in de Waalse Kerk aan de Leidse Bree- straat. Drie basisschoolklassen werden er in het zonnetje gezet door de vereniging Oud Leiden die op haar beurt deze week haar negen tigste verjaardag viert. De leerlingen van (toen) groep zeven van de Zijlwijkschool en de Noorderkring uit Leiden en Elckerlyc uit Roelof- arendsveen wonnen eerder dit jaar prijzen in de door Oud Leiden uit geschreven wedstrijd 'Hoe zie je je stad, je omgeving, nu en in de toekomst'. In totaal deden daar 55 schoolklassen aan mee. De win naars kregen uit handen van voorzitter P. Obbema van Oud Leiden gisteren een herdenkingsbeker. Voor het zover was werden ze ge- tracteerd op een optreden door acteur Peter van der Linden. Die bracht op geheel eigen wijze een sprookje voor het voetlicht. FOTO: HENK VAN DEN ENDE 'Rembrandt had geen cent om aan hont te krabben' LEIDEN Het Rembrandthuis blijft de gemoederen in de gemeen teraad bezig houden. Het omstreden initiatief van wethouder J. Walenkamp (toerisme) om het geboortehuis van Rembrandt in Leiden na te bouwen, werd gisteravond weer onder vuur genomen. WD-raadslid A. Geertsema had begrepen dat de Lakenhal voor dit huis een aantal zeventiende eeuwse meubeltjes beschikbaar wil stellen. Het leek hem een merkwaardig idee. „Mooie zeventiende eeuwse meubeltjes! Terwijl Rembrandt nauwelijks een cent had om mee aan zijn kont te krabben". Bij wethouder H. Koek was overi gens niets bekend over dit initiatief van de Lakenhal. „Maar het lijkt mij geen goed idee", voegde ze eraan toe. Over het plan van Wa lenkamp wilde ze verder geen uitspraak doen. „Het blijft een toeris- tistische attractie en dat is geen onderdeel van mijn beleid". Leidse wijk wint prijs LEIDEN De Leidse wijk Noord Rijnevest heeft een prijs van duizend gulden in de wacht gesleept via deelname aan de landelij ke wedstrijd 'Een kern waar pit in zit'. De buurtvereniging had voor die wedstrijd ingeschreven met de in mei vorig jaar gehouden tentoonstelling over de geschiedenis van de wijk rond de Waard en Oranjegracht, ook wel bekend als 'Leidse Jordaan'. De tentoon stelling trok honderden bezoekers. In aansluiting erop werd een 'bloemenactie' gehouden. Daartoe werd gecollecteerd en van de opbrengst zijn in de buurt bloemen en planten gepoot. Waarschijn lijk gebeurt dat komend jaar weer. De prijs die nu is gewonnen bestaat behalve uit het geldbedrag ook uit een oorkonde. De prijs wordt op vrijdag 13 november uitgereikt in het Provinciehuis in Den Haag. LEIDEN „Levensgevaar lijk! Niet datje er direct dood aan gaat, maar als je je een jaar lang met deze zaken be zighoudt, zou je wel eens in een psychiatrische inrichting kunnen belanden". Leidenaar George Taytelbaum (27) geeft zijn visie op het feno meen hypnose, dat volgens hem valt onder het hoofdstuk 'zwar te magie'. En bij zwarte magie horen boze geesten, die weer op gespannen voet staan mèt God. De hypnose-show van Rasti Rostelli, die in de Leidse Stads gehoorzaal al enkele weken vol le zalen trekt, is hem dan ook een doorn in het oog. Taytel baum, in het dagelijks leven verpleegkundige, verkondigt al jarenlang in zijn vrije tijd op straat in Leiden het evangelie 'en staat nu avond aan avond, vlak voor aanvang van de show van Rostelli, met een achttal mede-gelovigen VQor de Stads gehoorzaal. Ze verkondigen Gods woord en delen zelfge maakte folders uit over de geva ren van hypnose. Tijdens de show gaan ze even naar huis en bidden ze voor de mensen die onder hypnose worden ge bracht. Daarna komen ze terug om de deelnemers bij de uit gang 'op te vangen'. Het initiatief komt niet van een bepaalde kerk of groepering, al dus Taytelbaum, maar is spon taan bij een groepje gelovigen ontstaan. Hij zeifis niet eens lid van een bepaalde kerk. „Ik ben niet geïnteresseerd in kerken of kerkelijke organisaties, ik wil gewoon de mensen bereiken met de blijde boodschap", aldus Taytelbaum. Hij wijst erop dat in de bijbel veelvuldig wordt gesproken van occulte zaken en toverij en de schadelijkheid ervan. „Er ko men geen krachten vrij die in je zelf zitten, zoals vaak wordt ge suggereerd, maar er komen tij dens de hypnose machten in het spel die je in een bepaalde rich ting duwen". Na elke show probeert het groepje in contact te komen met de mensen die door Rasti Ros telli zijn gehynotiseerd. Met hen zijn al diverse 'goede ge sprekken' gevoerd, aldus Tay telbaum. Daaruit bleek volgens hem dat de meeste zich onbe haaglijk, onwel en angstig voel den. Volgens hem een teken aan de wand. Men kan zich maar beter tot God richten, is zijn overtuiging. Zelf heeft Taytelbaum de show niet gezien, geeft hij toe, maar hij vindt dat hij er desondanks een oordeel over kan vellen. Hij zou er van alles over in de krant hebben gelezen. Verder is hij op de hoogte van allerlei paranor male zaken door er 'weten schappelijke literatuur' op na te slaan. Tot dusver heeft het groepje ge lovigen geen enkele bezoeker ervan kunnen weerhouden om de show te bezoeken, maar dat hadden ze ook niet echt ver wacht, aldus Taytelbaum. „Het gaat er niet om de show te on dermijnen, of Rostelli als per soon aan te vallen, we willen ge woon het gevaar van hypnose 'an sich' aan de kaak stellen". Je zou denken dat het een pak van zijn hart is, dat Rostelli vanavond voor het laatst in Lei den te zien is. Maar voor Tay telbaum en de zijnen gaan de acties gewoon door. In die zin, dat het groepje heeft inmiddels al contact opgenomen met mede-gelovigen die de folder willen gaan verspreiden in de volgende gemeenten waar Ros telli optreedt. -In—

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9