HELP SOMALIË GIRO 5657 drievoudige crisis verlamt üuropese Gemeenschap Carter wil voor Clinton werken Buitenland Izetbegovic verhindert evacuatie uit Sarajevo „We moesten wel reageren" MEMISA Duits geld om joods leed te verzachten Rusland helpt Tadzjieks bewind Aardbeving in Turkije 'ranse wijnboeren Lien importheffing iet angst tegemoet SARAJEVO De regering van Bosnië-Hercegovina heeft gisteren de evacuatie uit de Bosnische hoofdstad Sarajevo van enkele duizen den slachtoffers van de bur geroorlog verhinderd, zo heeft de Kroatische radio ge meld. Het Bosnische Rode Kruis was van plan vanaf vrijdag tot zon dag zo'n 4000 mensen vanuit jevo met bussei Alija Izetbegovic echter „onder welke omstandigheden dan ook" het vertrek goed te keuren van weerbare mannen tusen de 18 en de 60 jaar. Daarop schort te het Rode Kruis de evacuatie „tot nader order" op. Het was al de derde keer in enkele we ken dat het Rode Kruis de po- Servische en Bosnische media meldden intussen het voort gaan van hevige gevechten in de noordelijke stad Gradacac, een van de weinige nog be staande moslim-bolwerken. Het Joegoslavische persbureau Tanjug meldde hevige gevech ten in het oosten rond de plaat sen Stolac en Ljubinje en radio Zaghreb meldde beschietingen door de Serviërs van Zavidovic en Bugojno ten noorden en ten oosten van Sarajevo. Door het aftreden gisteren van Stjepan Kljuic, een gematigd Kroatisch lid van het collectieve presidium van Bosnië-Hercego vina, is een constitutionele cri sis ontstaan. Volgens regerings woordvoerder Kemal Muftic wilde Kljuics partij, de Kroati sche Democratische Unie (HDZ) dat hij terugtrad. De spanningen tussen Bosnische Kroaten en moslims, bondgeno ten in hun strijd tegen de Ser viërs, zijn de laatste tijd opgelo pen. De moslims beschuldigen de Kroaten van samenzwering met de Serviërs in een poging Bosnië op te delen langs etni sche scheidslijnen. Muftic zei dat hij het aftreden van Kljuic zag als een teken van verslech terende relaties tussen Bosni sche moslims en Kroaten. De Verenigde Staten willen een verscherping van de VN-sanc- ties tegen Servië en met name wat betreft goederen die in transit via Servië gaan, zo is gis teren bekend geworden. Op de zelfde dag gaven de VS een nieuw rapport vrij waarin spra ke is van vrijwel onvoorstelbare oorlogsmisdaden die in Bosnië- Hercegovina zijn bedreven. Een inwoner van Sarajevo sjouwt met een stuk hout van een elektrici- teitspaal waarmee hij zijn huis warm wil stoken. FOTO: EPA Idoor AART HEERING ROME De aanval donderag- avond van joodse jongeren op het hoofdkwartier van de Ro meinse neonazi's vormde een In de nacht van zondag op maandag hadden de skinheads op de etalageruiten van twee honderd winkels van meren deels joodse eigenaren gele Da vidssterren geplakt met de tekst: de zionisten uit Italië. •We hebben onze ouders zien huilen voor de Davidssterren die de nazi's op hun deuren hadden geplakt, net als vroe ger", aldus een van de actie voerders. „De woede was te groot. We moesten wel reage ren, om te laten zien dat we ons dit maal niet zonder slag of stoot zullen laten deporteren". Het hoofd van de Italiaanse po litie, prefect Vincenzo Parisi, heeft de joodse gemeenschap gisteren alle bescherming be loofd tegen eventuele agressie. Hij zinspeelde op een mogelijk verbod van de neonazistische Movimento Politico, waar de aanval tegen gericht was. Der gelijke organisaties zijn welis waar officieel verboden, maar tot nu toe hebben zij (net als in In Somalië werkt MENSEN IN NOOD aan de voedselvoorziening. Een medisch team van MEMISA zet een gezondheidscentrum op. 'Reporter' (KRO) was er bij: Somalië heeft uw steun echt nodig - Giro 5657/MEMISA, Rotterdam o.v.v. 'Somalië'. Mensen in Nood Duitsland) vrijwel ongestoord kunnen functioneren. In iCalië is naar aanleiding van de recente gebeurtenissen een heftige discussie losgebarsten over de vraag of Italië op weg is naar e^n nieuw antisemitisme. Het opinieblad L'Espresso pu bliceerde eerder deze week de samenvatting van een opinie peiling volgens welke 10,5 pro cent van de Italianen (6 miljoen mensen) van mening zou zijn dat de joden Italië moeten ver laten. 34 Procent zou hen niet als ech te Italianen beschouwen en 56 procent zou hen van gierigheid betichten. Kranten err televisie maakten daarover grote ophef, maar toen L'Espresso in de winkel lag, bleek dat de cijfers slechts betrekking hadden op de 44 procent van de ruim dui zend ondervraagden die posi tief hadden geantwoord op de vraag, of de Italiaanse joden zich in cultureel en maatschap pelijk opzicht van hun landge noten onderscheiden! De geruchtmakende cijfers moeten dus minstens worden gehalveerd, zodat het aantal Italianen dat de joden wil uit wijzen niet boven de vier pro cent uitkomt. En dat komt on geveer overeen met het aantal „halve garen" dat ieder land nu eenmaal rijk is, betoogde de joodse commentator Arrigo Levi in de* Corriere della Sera. Levi wijst erop, dat Italië nau welijks een antisemitische tra ditie heeft en dat honderddui zenden Italianen in de oorlog hun leven hebben geriskeerd om hun joodse landgenoten te redden. Ook de opperrabbijn van Rome, Elio Toaff, is van mening dat de naziskins een geïsoleerd groepje vormen bin nen het Italiaanse volk. waar het antisemitisme niet diep is geworteld. ieuw plaveisel or Rode Plein SKOU Moskouse arbeiders zijn deze |c begonnen het plaveisel op het Rode p te vervangen. Niemand zal ontkennen de stenen versleten zijn en nodig vervan- t mflmoeten worden, maar stadsverbetering wekt het doel. Het gaat er vooral om de com- drejistische tegenstanders van president ale ts Jeltsin tegen te houden die vandaag bij daggraf van Lenin de 75ste verjaardag van *in Holsjewistsiche Revolutie van 1917 willen en denken. Tot het ineenstorten van dë Sov- ïrsofiie in december 1991 was de herdenking a pde revolutie op het Rode Plein een jaar- N; hoogtepunt van het communistische sy- m. Duizenden speciaal uitgezochte ar iërs en militairen paradeerden elk jaar op vember aan het politburo voorbij. BONN Duitsland heeft een overeenkomst ondertekend om joodse slachtoffers van de nazi-vervolging uit Oost-Eu ropa en de voormalige Sovjet unie schadeloos te stellen. Volgens het akkoord zal Bonn tot 1 miljard mark uitkeren aan mensen die tot nu toe geen of slechts een geringe compensatie ontvingen voor het hun tijdens het Derde Rijk aangedane leed. Aan het ak koord dat vorige week in alle stilte in Bonn is ondertekend, zijn zestien maanden van on derhandelingen vooraf ge gaan. Op de Duitse begroting van 1993 zijn al herstelbeta lingen van 100 miljoen mark voorzien. Bijna een derde van de Duit sers gelooft dat de nazi-tijd ook enkele positieve kanten had, zo blijkt uit een opinie peiling van het Duitse onder zoeksbureau Infas. Van de 3000 ondervraagden in zowel Oost- als West-Duitsland zei echter 64 procent dat het Der de Rijk geen enkele goede kant bezat. Op de vraag of „de joden er zelf schuldig aan zijn dat ze in de geschiedenis zo vaak vervolgd zijn", ant woordde in het westen tien procent bevestigend, in het oosten vier procent. De vraag: „Zijn ze voor een deel zelf schuldig aan de vervolgin gen", vond instemming bij 28 procent van de Westduitsers en bij 26 procent van de Oost duitsers. DOESJANBE - Rusland heeft besloten hulp te geven aan het bewind in Tadzjikistan, waar al enkele maanden een burgeroorlog woedt. „Tadzjikistan is belangrijk voor Rusland. Het land heeft belangrijke grenzen. Het is onmis baar voor Rusland dat de grenzen van Tadzji kistan gesloten blijven en dit is ook in het be lang van alle landen in Centraal-Azië", aldus de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrej Kozyrev. Hij kwam uit Alma Ata waar de presidenten van de Centraalaziatische repu blieken hadden vergaderd over de etnische oor logen in verscheidene gebieden. Tadzjikistan, de. armste van de vroegere Sovjetrepublieken, grenst in het zuiden aan Afghanistan. De Rus sen vrezen wapensmokkel uit dat land. IZMIR Een aardbeving heeft gis teren steden en plaatsen in het wes ten van Turkije opgeschrikt. Vol gens het persbureau Anatolië zijn bij de aardschok geen slachtoffers gevallen, maar is wel lichte schade aangericht. Duizenden mensen ren den in paniek de straat op toen zij de schok voelden en durfden pas na ge ruime tijd hun huizen weer binnen te gaan. De beving had een kracht van 5,5 op de schaal van Richter en werd gevoeld in de havenstad Izmir en de provincies Manisa, Mugla, Ay- din, Denizli, Balikesir, Canakkale en Bursa. Griekenland tekent Schengen-akkoord MADRID Griekenland heeft giste ren als negende EG-lidstaat het ver drag van Schengen ondertekend. Het verdrag regelt de controle aan de bui tengrenzen van de EG, terwijl aan de binnengrenzen snellere doorgang mo gelijk wordt door het terugdringen van de bureaucratie. Van de twaalf EG-lidstaten hebben Groot-Brittannië, Ierland en Dene marken 'Schengen' nog niet onder schreven. De Britten en Ieren willen baas blijven over hun eigen grenzen, terwijl Dene marken bang is dat de paspoortunie met andere Scandinavische landen door het verdrag in gevaar zal komen. elke mo(j WASHINGTON - De voorma lige Amerikaanse president ^Timmy Carter heeft gisteren.ge- zegd dat hij geen vaste aanstel ling in de regering van de toe komstige president Bill Clinton zal accepteren als die hem werd aangeboden, maar dat hij be reid is onder Clinton aan spe ciale projecten te werken. De Democraat Carter zei voor het televisiestation ABC dat hij, als hij „als enige over de juiste kwalificaties beschikt", geïnte resseerd is in opdrachten van de toekomstige president. Hij zei dat de nieuwe regering ,ad hoe een beroep kan doen op zijn kwaliteiten als bemiddelaar bij conflicten. In het Midden-Oosten wordt gespeculeerd dat Carter Ameri kaans afgezant voor die regio wil worden. Carter en Clinton zijn al vijftien jaar zeer goed persoonlijk bevriend. Clinton heeft gisteren de on enigheid beslist in het kamp van zijn medewerkers en cam pagneleiders over wie de leider wordt van de ploeg die de rege ringswisseling en belangrijkste benoemingen moet gaan voor bereiden. Clinton heeft geko zen voor een oplossing waarbij twee man met de taak worden belast: Vernon Jordan en War ren Christopher. Jordan (57), een zwarte advo caat die lange tijd de Nationale Urban League heeft geleid, een van de belangrijkste organisa ties die opkomt voor de burger rechten, wordt voorzitter van de ploeg van medewerkers. Warren Christopher, die vice- minister van buitenlandse za ken is geweest, krijgt de titel van directeur en moet de lopen de zaken regelen. Idoor J0 WIJNEN BRUSSEL Een stortvloed van slechte berichten en niet meer te controleren geruch ten, gelardeerd met met on derlinge ruzies, heeft ver twijfeling en paniek gezaaid in de boezem van de zeven tien leden tellende Europese Commissie in Brussel. Een woordvoerder van de Com missie moest gisteren voor hon derden toegestroomde journa listen bekennen dat hij strikte instructies had geen medede lingen over de paniekstemming in de Commissie te doen. Daar mee demonstreerde de fel op zijn huid gezeten functionaris ongewild dat Commissie-voor- zitter Jacques Delors en zijn se condanten door allerlei op el kaar inwerkende omstandighe den volledig uit elkaar zijn ge speeld en de EG in een onge kend diepe crisis terecht is ge komen. Terwijl landbouwcommissaris Ray MacShariy donderdag een brief op het bureau van Delors legde waarin hij meedeelde ont slag te nemen als GATT-onder- handelaar, kondigde de Ameri kaanse regering forse handels sancties tegen Europa aan. En liet de Britse premier John Ma jor weten dat l\ij de Engelse ra tificatie van de akkoorden van Maastricht heen wil tillen over het Deense referendum dat zeker niet eerder dan volgend jaar mei plaatsvindt. MacSharry beschuldigde De lors ervan de onlangs in Chica go gehouden GATT-onderhan- delingen tussen de VS en de EG te hebben „ondermijnd". De ge frustreerde Ier gaf er dan ook de brui aan en wil niet meer bij de GATT-onderhandelingen betrokken worden. Delors vindt dat MacSharry zich niet aan zijn onderhandelingsman daat heeft gehouden. In zijn ge sprekken met de Amerikaanse minister van landbouw in Chi cago, zou MacSharry zich bui ten het raamwerk van de EG- landbouwhervormingen heb ben begeven, iets wat de Ierse commissaris overigens met de grootst mogelijke klem ont kent. De vice-voorzitter van de Europese Commissie, Frans Andriessen, heeft al meerdere malen laten doorschemeren het niet eens te zijn met de houding van Delors. Delors raakt steeds meer be klemd tussen zijn nationale am bities (hij lonkt naar de opvol ging van president Mitterrand) en zijn Europees prestige. Het is bovendien niet uitgesloten dat Delors zijn geloof in de af ronding van 'Maastricht' dat hij als zijn politiek mag num opus beschouwt heeft verloren en dat hij daarom een goed heenkomen zoekt voordat de mislukking van de Europese Unie een feit is. Duidelijk is in elk geval dat De lors zich heeft laten meeslepen Voorzitter Delors van de Europese Commissie werd gisteren in Londen belaagd door de pers. door de paniek die in Parijs is ontstaan over de Franse parle mentsverkiezingen van vol gend jaar mei. Zoals de kaarten nu liggen, gaan president Mit terrand en zijn socialistische partij een verpletterende ne derlaag tegemoet. Vooral het platteland veer twintig Franse kiezer boos. De Frans grootste tegenzin de EG-land- bouwhervormingen geslikt, die hun miljarden aan subsidies gaan kosten. Diezelfde boeren, wanhopig gesteund door de Franse regering, vinden dat een GATT-akkoord hen nog meer schade zou toebrengen. Dat bracht Parijs en Delors er toe zich met alle middelen te- verzetten. sis gaat oplossen is verre van duidelijk. Andriessen heeft in ieder geval laten weten dat hij de hoogste GATT-onderhande- laar van de EG is en dat hij be reid is opnieuw met de Ameri kanen te gaan praten. Maar of hij in de nu ontstane chaos in staat is een handelsoorlog tus sen de EG en de VS te voorko men en aldus als Brussels ster houding van Frankrijk, volk men onduidelijk. Zoveel is i ker: 'Maastricht' is onverwac op een laag pitje gezet, GATT-besprekingen zitten vi ledig in het slop, de verhoudi gen met de VS zijn grondig v» ziekt en de Europese Comm sie heeft alle samenhang daardoor alle slagkracht ver ren. De Gemeenschap zit in e de zijn gijzelaar in een veldslag die de onze niet is. Wat hebben wij te maken met een handelsoor log tussen Frankrijk en Ameri ka. We voeren in totaal jaarlijks veertig miljoen flessen witte' wijn uit en dragen voor een be langrijk deel bij aan het over schot op de handelsbalans. Daarom moeten beide partijen weer snel rond de onderhande lingstafel gaan zitten", meent voorzitter Pierre Bouard van de Elzasser wijnboeren. Mocht dit niet gebeuren, dan blijven de Franse wijnboeren met die gigantische plas witte wijn zitten. „Dat betekent au tomatisch dat de prijzen scherp zullen dalen. Veel wijnboeren zullen dan toch moeten verko pen want de meesten hebben niet voldoende kelderruimte", verwacht André Ltirton uit de Entre-deux-Mers-streek. Alle Franse wijnboeren hopen derhalve dat de resterende elf EG-landen voldoende druk op de Franse regeerders uitoefe nen om alsnog toe te geven in het handelsconflict. Zij zijn er van overtuigd dat de door mi nister van landbouw Jean-Pier re Soisson gepredikte oplossing wat al te simplistisch is. Deze riep tijdens de behandeling van de landbouwbegroting op tot 'strafmaatregelen' maar drong er bij de Fransen voorat op aan om veel witte wijn te drinken. „Drink witte wijn. Wijn uit de Elzas, chablis, wijn uit de An- jou, juranon. Ga er rustig te genaan. Dat zal het nationale antwoord zijn op de Ameri kaanse strafmaatregelen", al dus de minister, die zelf uit Bourgondië komt. van het Zuidfranse Marmande zijn bezaaid met appels, door plaatselijke boeren uit protest tegen de landbouwpoli- de EG. FOTO AP (jusior il, zdLKO V00RD0UW :t Al ^C^IIJS „Hoeveel kan ik nindn0g niet zeg£en> maar grap gaat ons een boel ie-aï kosten". Michèle Ver- angix. woordvoerster in het ;n. lis van de kwaliteit' van vairoducenten van de gewo- n wcBordeaux- en Bordeaux protérieur-wijn ziet met °Pst de Amerikaanse im- theffïng van tweehon- ;kke* Procent °P de witte wijn en ^moet. ^edc °f vlnt het gaat momenteel he- f^al niet zo goed in de wijn- -mftlel. Verleden jaar hadden "Vrijwel geen oogst als gevolg extde koudegolf, die alle knop- enki0p de struiken deed dood- betten, nu hebben we kwanti- En èn kwaliteit en gooien de -anhrikanen de deur op slot". elfjens Vernoux worden met ir Re de goedkopere wijnen uit en bikrijk de dupe van de im- votheffing, die op 5 december ingaan als Europa niet ak- rd gaat met de voorstellen „®len de GATT over de doua- ^eeen handelstarieven. „Onze ?rJen worden vooral gekocht Is nu mensen uit de midden- all^pen. Juist voor hen wordt ïen Hjn onbetaalbaar. De grote tgondische, Elzasser of ieaux-wijnen worden er gekocht door de aller- iten". Elzas, waar met name de 'rztraminer is bedreigd, al even fel gereageerd, zijn het slachtoffer. We

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5