eloning voor ermiste recorder van rampvliegtuig 3 Ontspannen sfeer rond bezoek van koningin Beatrix aan de Antillen Werkgever hoeft zieken niet zelf te begeleiden Baksteen kan Nederland oerbossen teruggeven Binnenland "IRechter oordeelt bij verstek harder Rolls Royce wint geding over naam DEN HAAG Het loont de moeite voor verdach ten om te verschijnen bij de behandeling van hun St&trafzaak. Bij afwezigheid (verstek) ter rechtzit- in dting legt de rechter doorgaans een zwaardere itraf op, zo blijkt uit een onderzoek van de juris- en A. Slotboom en H. Koppe. De juristen verge leken de uitspraken van rechters bij zaken waar Ie verdachte wel en niet waren verschenen. In ken waar de verdachte wel aanwezig was, week .iiet vonnis van de rechter in acht van de tien ge- ihn^aiien af van de eis van de officier van justitie. In s uHe zaken waar de verdachte verstek liet gaan, hofyeek de rechter slechts in vijf van de tien vonnis- veten af van de eis. En een afwijkend vonnis bete- vrijcent volgens Slotboom en Koppe in vrijwel alle S gievallen een lichtere straf, e r»- Jaarlijks tien miljard zwart geld witgewassen HEERLEN Jaarlijks wordt tien miljard gul den zwart geld witgewassen. Dit heeft prof. J. van Dijk, directeur criminaliteitspreventie van het ministerie van justitie, gisteren in Heerlen bekendgemaakt. Van Dijk presenteer de in de politieschool in Heerlen het rapport „De georganiseerde criminaliteit, een drei gingsbeeld en een plan van aanpak". Van Dijk waarschuwt voor de toenemende vervlechting van de criminele organisaties met de legale bo venwereld, waardoor delen van overheid en bedrijfsleven een grotere kans lopen te worden gecorrumpeerd. Een overleggroep van het Na tionale Platform Criminaliteitsbeheersing gaat onderzoeken of ethische bedrijfscodes het bonafide bedrijfsleven minder vatbaar maken voor criminele organisaties. FNV wil afspraken over recht op deeltijdwerk DEN HAAG De FNV zet het recht op volwaar dig deeltijdwerk op de agenda van het centraal overleg tussen werkgevers en werknemers. Dit recht zal ook wettelijk moeten worden vastge legd. Iedere werknemer die dat wil moet zijn of haar aantal werkuren kunnen verminderen. Vice-voorzitter K. Adelmund van de FNV zei dit vandaag in Den Haag op de manifestatie „De ge deelde tijd" over de combinatie werken, opvoe den en verzorgen. Daar werd onder meer het deze week al gepubliceerde onderzoek onder wer kende ouders gepresenteerd. De resultaten ge ven aan dat veel vrouwen na de geboorte van hun kind willen blijven werken, maar dan in deeltijd. Ook jonge vaders willen minder werkuren om tijd vrij te maken voor hun kinderen. MAASTRICHT De exclusieve seksclub Rolls Mens Club in Maastricht moet stoppen met het gebruik van beeldmerken van autofabrikant Rolls Royce. Ook moet de naam van de zaak worden veranderd. De „herensociëteit" verloor gisteren het kort geding dat Rolls Royce had aangespan nen voor de rechter in Maastricht. De geëiste schadevergoeding van 50.000 gulden hoeft de seksclub echter niet te betalen. De autofabrikant stapte twee weken geleden naar de rechter omdat de reputatie van het merk schade zou lijden door de negatieve associatie met prostitutie-activitei- ten. Ook zou de exclusiviteit van het merk verlo ren gaan als de Rolls Mens Club haar naam zou blijven voeren. Rolls beriep zich daarbij op de Be nelux Merkenwet. HOOFDDORP - De Rijks s djLuchtvaart Dienst (RLD) ineJooft 10.000 gulden uit voor erufle nog steeds vermiste cock- pit-voice-recorder van de op 4 oktober in de Bijlmer ver- ovepngelukte El Al Boeing. Via ineieen politiebericht op de tele- 3 bdvisie zal de RLD het publiek wevolgende week oproepen om it aide cockpit-voice-recorder in wete leveren. De mogelijkheid dat de recor der, waarop de gesprekken in de cockpit vastgelegd staan, is verbrand, acht de RLD zeer i klein. Een maand na de ramp met de Boeing-747 van El Al is - het nog steeds een raadsel wat •'de oorzaak van het ongeval is a geweest. Volgens onderzoeks- '^icleider Wolleswinkel is inmid dels gebleken dat de ophang- pinnen van motor-3, die het eerst is afgebroken, verschijn selen van metaalmoeheid ver vrachttoestellen waar nieuwe bouten waren aangebracht cor- rosieverschijnselen en breuken zijn gevonden. Hieruit blijkt toonden. Maar dat is op zichzelf volgens Wolleswinkel dat de geen reden voor het wegvallen van de motor van het vliegtuig. Volgens Wolleswinkel zal nader onderzoek moeten uitwijzen wat er in de constructie van het vliegtuig mis is geweest. Volgens de RLD valt de Israëli sche vliegtuigmaatschappij El Al niet te verwijten dat het ver ongelukte toestel met oude breekbouten vloog. Zes jaar ge leden adviseerden vliegtuig bouwer Boeing en de Ameri kaanse luchtvaartdienst (FAA) de oude bouten, waarmee de motor aan de vleugel hangt, te vernieuwen. Maar bij de inspec ties die de afgelopen weken zijn gehouden bleek dat ook bij de nieuwe bouten van een zelfde kwaliteit zijn als de oude. De RLD zal de rechtermotor die het eerst van het vliegtuig is ge vallen, uit elkaar halen. Daar naast wordt verder gewerkt aan een animatie van de vlucht aan de hand van de gegevens van de flight-data-recorder, waarop de vluchtgegevens zoals hoogte en snelheid staan aangegeven. Het laatste, zwaarbeschadigde, deel van de flight-data-recorder blijkt toch nog goed afleesbaar te zijn. Wolleswinkel verwacht dat het vooronderzoek naar de oorzaak en de toedracht van de ramp nog zeker negen maan den in beslag zal nemen. i „|d kL sel WILLEMSTAD - Het is als toremet een echtpaar dat gaat scheiden, zegt Ronald A. Ca- wol priles Martina, perschef van het kabinet van de Gevol- machtigde Minister van de Nederlandse Antillen. „Als ze uit elkaar zijn, worden ze goede vrienden". '87 beduidend toegenomen. „Er is geen duik- of surfschool waar geen Nederlanders bij betrok ken zijn". Die invloed van Ne derlanders wordt niet door ie dereen als positief ervaren. „Er is wel jaloezie op Van der Valk, vanwege zijn hotel, autover huurbedrijf, catamaran-cruises en de twaalfduizend toeristen die hij naar het eiland haalt. Maar men heeft hem wel alle fa ciliteiten gegeven. Bovendien hebben we het over een hotel dat daarvóór drie miljoen gul den per jaar verlies leed. Er is een spreekwoord in het papia- mento dat zegt: als je met je hand in de bek van de leeuw Snelle toename seropositieve gevangenen DEN HAAG - Het aantal ge vangenen dat besmet is met het aidsvirus HIV neemt snel toe. Bedroeg het aantal seropositie ve gedetineerden in 1990 nog 133, vorig jaar werden 172 ge vangenen positief op het HIV- virus getest. Dit blijkt uit het gisteren gepresenteerde jaar verslag van de geneeskundig in specteur delinquentenzorg. De inspecteur signaleert ook een verdere groei van het drugsge bruik binnen de gevangenismu ren. Het aantal heroïnever- slaafden nam toe van 4863 naar 6063, het aantal verslaafden aan cocaïne van 1380 naar 2014. De cijfers hebben betrek king op ongeveer 21.000 men sen die in de loop van 1991 wa ren ingesloten. Verkeers minister Maij heeft gisteren het startsein gegeven voor de campagne 'Licht overdag. Veiliger overdag'. „Als motor voertuigen overdag dimlichten voeren, ken er sneller en beter gereageerd worden. Een fractie van een seconde kan het verschil betekenen tussen leven of dood, tussen gezond en gehandicapt", aldus Maij tijdens een toelichting. Het verkeer in ons land eist jaarlijks zo'n 1300 levens en tienduizenden gewonden, van wie de helft ernstig. FOTO: ANP Dreigend doemdenken door BERT JANSMA Neemt het doemdenken bezit van ons? Het lijkt er verdraaid veel op. Misschien ligt het aan mij. Misschien zit ik dezer dagen niet goed in m 'n vel. Maar ik heb via 't nieuws de laatste dagen zoveel narigheid binnengekregen, dat ik 'teven niet meer kan hebben. Het begon donderdagavond toen een professor in de economie met verbijsterende stelligheid kwam meedelen dat het met Philips nu echt gedaan is. 'Een gloeilampen fabriekje in het zuiden des lands, dat blijft er over', zei hij verziend en alwetend. De Britse Times heeft in Amsterdam rondgekeken en 'Sodom aan de Amstel'gezien. De KLM, lees ik, doet het ook al minder. Philips, KLM, Hoogovens, DSM, Fokker, DAF. Het gaat er waarachtig op lijken dat we de BV Nederland maar op moeten doeken En dan komt het bericht dat in Den Haag het Gemeentemuseum zogoed als geen bezoekers meer trekt. Honderdduizend zouden ze er moeten halen dit jaar. Afhankelijk van wie aan het woord is komen de voorlopige cijfers voor de eerste negen maanden op respectievelijk 22.500en 57.500. Welk cijfer dan ook, het is schrikbarend vooreen museum dat vroeger op tweehonderdduizend bezoekers kon rekenen. Je gaat je afvragen wat meneer Fuchs hier gedaan heeft. Persoonlijk de publiciteit gehaald, dat wel. Hij wilde een aantal kunstwerken uit de collectie verkopen. O wacht even, was dat misschien een stunt om meer mensen te trekken die ze snel nog even wilden zien Niet gelukt. Fuchs wilde van zijn museum geen 'kermis' maken. Wie wél trouwens? Maar één leuke klapper van een tentoonstelling, niet alleen voorde elite van kenners, maar waarvan u en ik zouden zeggen: Hé, da 's een mooie reden om te gaan kijken Nee dus. Terwijl dat museum van u en van mij wel voor 13 miljoen op de begroting staat. Ter vergelijking: Boymans in Rotterdam trok de eerste negen maanden 140.000 bezoekers, het Haagse Museon (naastFuchs'gebouw) 180.000. Ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die denken dat Fuchs hier heeft zitten wachten tot hij in het Stedelijk terechtkon. O ja, hij heeft dat Paleisje aan het Voorhout tot museum gemaakt. We zagen hem kortgeleden nog met een echte kunstenaarshoed op het journaal persoonlijk de laatste hand aan de kapitale houten vloer leggen. Dat wel. Maar nu lees ikinde krant dat 't daar ook al niet alles is. Ik wacht met smart op de zondag zonder krantekoppen. Gewoon doen alsof je neus bloedt. Of de buitenwereld niet bestaat. Geen doemdenken. Ik kan me even niet voorstellen dat er mensen zijn die echt een Krant op Zondag willen. DEN HAAG Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken vindt het bij nader inzien toch niet nodig bedrijven te verplich ten een begeleidingsplan op te stellen voor zieke werknemers. Het is voldoende als werkge vers daarvoor een contract af sluiten met externe deskundi gen. Dit blijkt uit het wetsvoorstel voor aanpassing van de ziekte wet, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. Het parle ment heeft de laatste tijd gere geld geklaagd dat het wetsvoor stel lang op zich liet wachten. De belangrijkste maatregel in het voorstel is dat werkgevers worden verplicht de eerste zes ziek'teweken zelf 70% van het salaris van de betrokken werk nemers te betalen. Voor bedrij ven met maximaal vijftien werknemers gelden in dat geval drie weken. In de cao-onder handelingen zullen werkne mers en werkgevers opnieuw afspraken moeten maken over Die haat-liefdeverhouding heb ben de Antillianen en Aruba nen ook een beetje met Neder land. Aruba wordt uiteindelijk niet zelfstandig in '96 en de ove rige vijf eilanden van de Antil- bent, moetje oppassen", len willen ook bij het koninkrijk Nederland blijven. Het bezoek van koningin Beatrix, prins Claus en hun drie zonen, die vandaag op Curagao aankomen, zal dan ook anders van sfeer zijn dan in 1987, de laatste keer dat het staatshoofd 'overzee' De verhoudingen in het konink rijk lagen toen anders, minder ontspannen dan nu. Aruba had nog maar een jaar de 'status aparte'. De samenwerking na de vliegramp vorige maand in de Bijlmer, waar veel Antillia nen en Arubanen slachtoffer van werden, is een recent voor beeld van de goede relatie, zegt Martina. Op de eilanden zelf is de aanwe zigheid van Nederlanders sinds De koningsgezindheid op Cura gao, Bonaire, Saba, St. Eustati- us, St. Maarten en Aruba is volgens Martina 'waarschijnlijk oprechter' dan in Nederland. „De eilandbewoners zien de ko ningin echt als hun bescherm vrouwe. De vijijaarlijkse bezoe ken van koningin Beatrix geven daar uiting aan". Hoe er op de Nederlandse Antil len over de band met moeder land Nederland wordt gedacht, is volgens Martina bij het vorige bezoek van koningin Beatrix duidelijk gemaakt door de elf honderd inwoners van het der tien vierkante kilometer grote eiland Saba: 'Houdt u ons des noods als souvenir'. een aanvulling tot 100%. Overi gens houden werknemers bij verlof voor zwangerschap en bevalling gedurende zestien weken recht op het volledige sa laris. Voor de aanvulling van de uit kering tot 100% van het salaris kunnen werkgevers zich niet meer verzekeren bij de bedrijfs vereniging. Ze kunnen daar voor alleen nog terecht bij par ticuliere verzekeringsmaat schappijen; er moet dan wel een premie worden betaald waar- Donnerwetter mee de kosten kunnen worden gedekt. Dat houdt in, dat bedrij ven met een ziekteverzuim dat hoger is dan het landelijk ge middelde een hogere premie moeten betalen. Een lager ver zuim betekent echter ook een lagere premie. Minister De Vries van sociale zaken diende gisteren een wets voorstel in, waardoor werkge vers een zogeheten arbodienst moet inschakelen, die zich moet bezighouden met de arbeidsom standigheden van werknemers. De minister voldoet daarmee aan een richtlijn van de EG, die op 1 januari 1993 van kracht wordt. De invoering gaat overi gens in fasen. Bedrijven met de grootste risico's voor de gezond heid moeten vanaf 1 januari 1995 aan de verplichting vol doen. Voor de overige bedrijven is dat 1 janauri 1997. Het kabinet streeft ernaar het gemiddelde ziekteverzuim in drie jaar te laten dalen van 8,4 tot 6,9 procent. Daarmee wordt vanaf 1994 jaarlijks een bedrag bespaard van 1,3 miljard gul den. Duitse brandweerlieden dragen een 'slachtoffer' weg. Het ge beurde gisteren in het grensge bied bij Oldenzaal waar onder de naam Donnerwetter '92 een ram penoefening voor Nederlandse en Duitse brandweermannen en politie werd gehouden. Een on geluk met een tankwagen met ammoniak en een kettingbotsing werden daarvoor in scène gezet. Over de afstemming van de ver schillende hulptroepen was men zowel aan Duitse als aan Neder landse zijde tevreden. FOTO'ANP Plan tegen lampendiefstal in tuinbouw DEN HAAG - In het Westland worden bij tuinders jaarlijks naar schatting duizenden assimilatielampen gestolen. Deze worden on der meer gebruikt door illegale hennepkwekerijen. Binnen enkele maanden willen de Haagse politie, verzekeraar Hagelunie en pro ducenten van de lampen, waaronder Phiüps, een gezamenlijk plan presenteren om de diefstal tegen te gaan. De diefstal van de lam pen die tussen de 500 en 1000 gulden per stuk kosten, is een pro bleem dat in heel Nederland in agrarische gebieden voorkomt, al dus een politiewoordvoerder. De Haagse politie trof laatst bij een inval bij een illegale hennepkwekerij honderd van de licht- en warmtegevende lampen aan. In het plan zullen voorstellen worden gedaan over het merken van de lampen, mogelijkheden om de de montage te bemoeilijken en inbraakalarm. ADVERTENTIE Agent ontslagen wegens wangedrag AMSTERDAM De korpslei ding van de Amsterdamse poli tie heeft maatregelen getroffen tegen de vijf agenten van het bu reau Warmoesstraat. Een van de agenten is ontslagen, de vier anderen worden overgeplaatst. rs Vorige maand bleek uit een on- derzoek dat de agenten hadden gedronken onder diensttijd, en zich onbeschoft hadden gedra gen tegenover het publiek. ADVERTENTIE Doe mee met het NATIONALE BELEGGINGS SPEL Voor Informatie: Org. bureau N.B.S. Postbus 509 2700 AM Zoetermeer ZEIST Over 25 jaar heeft Nederland haar 'tropisch re genwoud' weer terug. Kun nen we van Limburg naar Rotterdam lopen, door een oerbos met arenden en ooie vaars. Simpelweg door nu 400 kilometer geulen te gra ven, parallel aan de grote ri vieren. Een ecologisch her stel dat bovendien geen cent kost. „Het enige.wat nodig is, is poli tieke durf en bestuurskracht", aldus L. de Jong van het Wereld Natuur Fonds. Vandaag pre senteert het Wereld Natuur Fonds (WNF) in Arnhem zijn spectaculaire plan 'Levende Ri vieren' aan minister Maij-Weg gen. Volgens de makers 'het plan van de toekomst'. „Na tuurlijk ziet iedereen weer be ren op de weg, maar er is geen speld tussen te krijgen", aldus De Jong, beleidsmedewerker natuurbescherming bij het WNF. 'Lévende rivieren' geeft oerbos aan Nederland, klei aan de baksteenindustrie en be spaart Verkeer en Waterstaat kostbare dijkverzwaringen. Het plan is geen dagdroom van het Wereld Natuur Fonds, maar een realistisch rapport, samengesteld door het Water loopkundig Laboratorium, het Landmeetkundig bureau en ad viseurs in waterstroming en hy drobiologie. Dood Langs alle grote rivieren in Ne derland lopen geulen waarin ooit water stroomde. Voor de dertiende eeuw waren er im mers geen dijken en kon de ri vier zijn eigen weg zoeken. Door bedijking slibten de geu len dicht met klei en verdwenen talloze planten en dieren. De ui terwaarden werden het terrein van de boer. Maar ook de na tuur in de rivier is voor een groot deel vernietigd. De aanleg van kribben (eind vorige eeuw) zorgde weliswaar voor een goe de afvoer van ijs, maar vaagde de laatste zand- en grindban- ken weg waarop allerlei plan tjes en diertjes leefden. De ver ontreinigingen door rioolwater en industrieel afvalwater heeft de rivier tenslotte gemaakt tot „een groot dood systeem". „Waar ooit ooibossen waren, moerassen, watertjes, stroom- dalflora, visarenden, ooievaren en kwakken, zijn nu weidevo gels met weidegras", aldus De Jong. Maar de dode rivier kan weer levend worden. „De ne venstromen van de rivieren zijn er nog. We moeten alleen de zo- merkades opruimen en de geu len uitgraven, want ze zijn hele maal volgelopen met klei". Wanneer in de geulen weer wa ter gaat stromen, zal er weer ooibos ontstaan. Op het hout zullen zich kleine organismen hechten die algen eten uit het voorbij stromende water. Deze filterdiertjes zuiveren niet al leen het water maar zijn ook voer voor vissen, die op hun beurt weer een aanlokkelijk maal vormen voor vogels. Baksteen Langs de Maas, Waal, Rijn, Be nedenrijn en IJssel moet vol gens het WNF alle landbouw grond worden opgekocht en 400 kilometer geul gegraven. De miljarden-operatie kan worden betaald met klei. De Jong: „Er komt een hoeveelheid klei van de uiterwaarden die voldoende is om de steenfabrieken vijftig tot zestig jaar van grondstof te voorzien. Nederland zal weer meer met baksteen moeten gaan bouwen en minder met be ton. Maar dat moet ook zonder ons plan. Het Limburgse mer gel en grind raken langzaam aan op, terwijl de aanvoer van klei oneindig is". Volgens het WNF hoeft het plan de overheid geen cent te kosten en kan zij zelfs geld be sparen. Omdat het rivierwater weer de ruimte krijgt, is de wa terstand bij hoogwater een me ter tot anderhalve meter lager dan nu, waardoor de voorgeno men kostbare dijkverzwarin gen wellicht achterwege kun nen blijven. De lagere water stand heeft volgens het WNF geen negatieve gevolgen voor de scheepvaart. „Als we morgen beginnen, heb ben we over vijftien tot vijfen twintig levende rivieren. Een wilg en een populier groeien zo een paar meter per jaar. Neem nu de Millingerwaard ten oos ten van Nijmegen, waar de idee voor dit plan is geboren. Dat ge bied is 25 jaar geleden ontkleid en is nu één ondoordringbaar oerwoud. Elke keer als ik daar kom, val ik weer om van verba zing". Bogers kozijnenH het betere raamwerkl feBogers draai-/kiepramen met vi|f doordachte F kiepstanden en inbraakveilig hangen sluitwerk In ^onderhoudsvrije kunststof voor een lange levensduur' WEn met extra stevige 3-kamerprofielen die samen met dubbelglas voor een optimale isolatie zorgen Wat ^ook bij onze kwaliteit hoort, is perfecte service en een ^vakkundige montage door uitsluitend eigen medewerkers Als ""betrouwbare kwaliteit binnen uw denkraam past. stuur dan nu voor informatie de bon in Of bel even Showrooms in Beuningen Zilverwerf 19. 08897-77277 Den Haag. Noordeinde 142-144. 070-3600816 Nijmegen. Ziekerstraat 87. 080-241144 Alle showrooms zi j n ook D Vs V_J L ïx*3 zaterdag geopend' js uw woning beter af la. over de kwaliteit, isolatie, inbraakveiligheid en afwerking van Bogers koziinen wil ik meer weten Postcode/plaats Telefoon

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3