Stichting Skepsis wil fantasten ontmaskeren Jezuïeten wijzen egoïstische dieren hun plaats Geestelijk Leven Opinie COMMENTAAR Zondaar in plaats van slachtoffer Limburgse scholenvereniging wijst reglement Gij sen af Vertrouwenspersonen voor slachtoffers seksueel geweld J CeidóeSouïont 21A Leidse Courant i zaterdag 7 november 1992 'Oecumene betekent voor Rome terugkeer naar Moederkerk' DEN BOSCH Paus Johannes Paulus II en Vaticaanse instanties verzekeren bij herhaling dat de Rooms-Katholieke Kerk er niet op uit is dat alle andere kerken tot haar terugkeren. De voorzitter van de Sint Willibrordvereniging, dr. A.H.C. van Eijk, is er echter niet overtuigd dat Rome hierin oprecht is en werkelijk de 'terugkeer-oecume- ne' heeft afgezworen. De Willibrordvereniging is het rooms-katholieke adviesorgaan voor de oecumene en onderhoudt nauwe betrekkingen met de grote prote stantse kerken in Nederland. In een verklaring naar aanleiding van Wil- librordzondag - morgen - komt Van Eijk tot zijn conclusie na lezing van het antwoord van het Vaticaan op het eindrapport van de gezamenlijke anglicaans/rooms-katholieke com missie. Uit dit antwoord, dat eind vorig jaar werd gepubliceerd, blijkt dat Rome er vooral op heeft gelet of de formuleringen van de commissie over het ambt en de eucharistie overeenstemmen met de katholieke leer. De meetlat was niet het katho lieke geloof, maar de leer die in de loop der eeuwen is geformuleerd. Dat het ook anders kan, toonde Rome in 1984 aan toen het enkele af spraken over de bediening van sa cramenten maakte met enkele zoge naamde oud-oosterse kerken, die bij het concilie van Chalcedon (451) paus Leo I de rug toekeerden. Het Vaticaan erkende in 1984 dat men indertijd in de discussie over de god en mensheid van Christus weliswaar hetzelfde bedoelde, maar dit ver schillend uitdrukte. Van Eijk vraagt zich af, waarom Rome tegenover de anglicanen, die hij omschreef als 're- formatorisch-katholiek', niet het zelfde kan doen inzake de eucharis tie en de ambten als zij over een zo veel fundamenteler zaak als de per soon van Christus wel tot overeen stemming kon komen met de oud- oosterse kerken. Hij kan niet aan de indruk ontkomen dat Rome niet naar overeenstemming met de angli canen streeft maar erop uit is hen in de schoot van de Rooms-Katholieke Kerk te laten terugkeren. Niet de bloemen en de bomen, alleen de tuin is ons eigendom Chinees spreekwoord Bisschop Bar vraagt IKON Jezus-film niet uit te zenden ROTTERDAM - Mediabisschop R.Ph. Bar heeft IKON-directeur dr. R.L. Haan dringend opgeroepen af te zien van uitzending van de omstreden Jezus- film 'The last temptation of Christ' „vanwege het scandalum dat deze film oproept". Verscheidene bis schoppen hebben de laatste weken reacties ontvan gen van mensen die bijzonder verontrust zijn over het voornemen van de IKON de film van regisseur Martin Scorsese uit te zenden, schrijft Bar. Mensen hebben hem gewezen op het godslasterlijke karakter, van de film. Zij vinden de in de film vertolkte visie op Jezus Christus kwetsend voor het christelijk geloof en begrijpen niet dat een interkerkelijke omroep een film wenst te vertonen die zoveel onjuistheden bevat over het leven van Christus. Bisschop Bar kan veel van deze reacties begrijpen en vraagt Haan daarom van uitzending af te zien. door MARINUS V.D BERG In mijn dagboek ligt een klein briefje. Een jonge vrouw heeft het me in een pauze gegeven. Ik mag het van haar na de pauze voorlezen. Ze schrijft: „Ik ben seksueel misbruikt door mijn vader. Na jaren kom je er achter dat je geen „goedeouders hebt. Je bent de illusie kwijt van „goede"liefdevolle ouders. Enje bent je ouders kwijt, niet door de dood maar door hun ontkenning. Hoe ga je met zo'n verlies om. Daarbij komt ook nog dat de kerk vergevingpropagandeert. Dan is alles goed". Het wordt heel stil als ik het voorlees. Dat deze dingen zo dichtbij kunnen liggen hadden velen waarschijnlijk niet verwacht. De stilte heeft de sfeer van geschokt te zijn. Je denkt dat zulke dingen ver weg, elders gebeuren. Er zijn dingen waarvan je heel stil wordt en waaroverje het liefst in kleine letters zou willen schrijven of waaroverje zou willen zwijgen. Maar dat kan niet meer als je in contact komt met hen die direct of indirect het slachtoffer zijn van seksueel misbruik. Niet alleen vrouwen, meisjes, maar ook jongens en mannen. Dit jaar had ik acht zulke contacten met acht verschillende personen. Ik zou ook met kleine letters willen schrijven als het gaat om seksueel misbruik door priesters of kloosterlingen. De KRO-televisie Kruispunt besteedt hieraan morgenavond aandacht. De bisschoppen willen geen onafhankelijke vertrouwenscommissie. Dat is te begrijpen vanuit hun eigen verantwoordelijkheiden positie, maarte bevragen vanuit de positie van de slachtoffers. Bovendien is ook de vraag of naast de eigen verantwoordelijkheid van de bisschop een onafhankelijke vertrouwenscommissie niet op een eigen wijze belangrijke hulp kan geven. Slachtoffers en daders hebben, onafhankelijk van elkaar hulp nodig. Wie over zonde (s)preekt en over vergeving moet duidelijk maken dat in ieder geval de slachtoffers geen zondaars zijn. Bovendien heb ik ernstige vragen over de vraag of „het wel goed is" en of er wel sprake is van vergeving als er geen duidelijk gebaar is gemaakt naar het slachtoffer. Jezus spreekt toch over „het gaan naar je broeder, je naaste om met hem in het reine te komen". Wordt er niet te eenzijdig gesproken over vergevingTe uitsluitend in de relatie van de mens met God. Zo komen slachtoffers in de kou of wordt nog eens hun schuldgevoel versterkt. Nu op zo 'n pijnlijke wijze duidelijk wordt dat zowel jongens als vrou wen slachtoffer blijken te zijn van seksueel misbruik door hen die de kerk vertegenwoordigen, komt de vraag op op het ook niet tot de verantwoordelijkheid van de kerkelijke leiding behoort om aan de slachtoffers te laten blijken dat zij oog heeft voor de toegebrachte schade. Een schade die niet gering is. De gevolgen zijn diepingrijpend: angst voor herhaling, aangevreten zelfvertrouwen, schaamte en minderwaardigheid, depressies, zelfdodingen pogingen daartoe, kinderloosheid. Ik zou er met kleine letters over willen schrijven, maar dat zou verraad zijn aan de slachtoffers. UTRECHT De strijd tegen al te lichtzinnig geloof in paranor male verschijnselen lijkt de af gelopen vijfjaar weinig resulta ten te hebben opgeleverd. De stichting Skepsis probeert dit geloof op wetenschappelijke wijze te ontmaskeren, maar zag de belangstelling voor het para normale en het occulte sinds haar oprichting in 1987 alleen maar toenemen. Secretaris Rob Nanninga van de stichting die vandaag in Zwolle over paranormale ver schijnselen congresseert, laat zich er niet door ontmoedigen. In die vijf jaar hebben publika- ties en simpele onderzoekjes sommige gelovigen ook min of meer bekeerd. Hij wijst op een vooraanstaand astroloog die is gaan twijfelen aan zijn eigen voorspellingen. „Het is dus wel mogelijk om mensen tot andere gedachten te brengen." Maar deze bekeringsijver is niet Nanninga's belangrijkste drijf veer. „Ik hoef mensen niet zo nodig van hun geloof af te hel pen." Belangrijker is dat er ge degen informatie over paranor male verschijnselen wordt ge geven, op basis waarvan men sen hun keuzen kunnen ma ken. „Kijk eerst naar de feiten, neem dan pas een beslissing." Een dergelijk adres voor „goe de, verantwoorde informatie" was er tot 1987 niet, zegt Nan ninga. Terwijl toch heel wat mensen in deze bonte wereld van geloof en bijgeloof hun heil zoeken en er enorme sommen gelds omgaan. Bovendien wer pen zich met name in de media steeds meer „zogenaamde des kundigen" op die onjuiste in formatie geven over paranor male zaken. Reden voor een groep 'sceptici' om in 1987 naar Amerikaans voorbeeld een stichting in het leven te roepen, met als doel in formatie te geven en weten schappelijk onderzoek te doen. Dat gebeurt vooralsnog op be scheiden voet, want de stich ting met ongeveer 900 begun stigers heeft het financieel ge zien niet breed. De meeste vreemde verschijn selen waaieren uit over de Vere nigde Staten, niet voor niets het land waar ook de sceptici zich het krachtigst roeren. Alleen de Het zweven bij transcendente meditatie is een van die vormen waar- tegen de stichting Skepsis ten strijde trekt. foto: pers unie recente UFO-ontvoeringen blij ken hier nog niet aan te slaan. „Misschien is dat toch echt te gek voor ons." Dat geldt niet voor het vuurlo- pen, dat volgens Nanninga ook in Nederland snel aan populari teit wint. Channeling, astrolo gie, alternatieve geneeswijzen, mysterieuze 'cropcircles' in het landschap, zwevende tafels, yoga, bijna-dood-ervaringen, uittredingen, kwakzalverij, hekserij - je kunt het zo gek niet bedenken of Skepsis houdt zich ermee bezig. Het kan allemaal heel onschul dig zijn, zegt de secretaris. Af en toe de tarotkaarten raadplegen kan helemaal geen kwaad. Zo slaan anderen de bijbel op een willekeurige plaats open, op zoek naar een antwoord op hun problemen, en zo greep Nan ninga vroeger bij relatieproble men naar de eerste de beste bladzij uit zijn psychologie- handboek. De problemen ontstaan zodra „allerlei vogels" de mensen angst aanjagen en met dubieu ze adviezen hen grote bedragen aftroggelen. „Iedereen die een cursus heeft gevolgd, begint zelf een cursus. Iedereen kan zo maar een academie starten. En de mensen met de beste babbels stoten door naar de top." „Ik zal niet zeggen: paranorma le verschijnselen bestaan niet. Maar er zit veel kaf tussen het koren", aldus Nanninga. Pas als alle normale verklaringen zijn uitgeput, kan wellicht het etiket paranormaal op vreemde verschijnselen worden geplakt. Zo kunnen uittredingen „ge woon psychologisch" worden verklaard: mensen dromen dat ze buiten hun lichaam treden, zonder dat ze natuurlijk werke lijk hun lijf verlaten. Nanninga vervolgt: channelers, die boodschappen uit bijvoor beeld de hemel doorkrijgen, zijn „gewoon mensen met een heel rijke fantasie". Hun fantasie wordt alleen maar rijker naar mate mensen meer waarde hechten aan wat zij zeggen. En voorspellingen in het populaire radio-programma Het Zwarte Gat zijn verdacht: „Die Anton Paauwe, die weet 't allemaal te precies. Zo'n man zou eens ont maskerd moeten worden." Toevalstreffer Het succes van paragnosten en de vele andere voorspellers be gint vaak met een grote toevals treffer. Daardoor raken ze geïn teresseerd in het paranormale. Vervolgens stellen zij hun Moslim vrouwen komen op adem Een groep moslim vrouwen bidden in een moskee in Zagreb, Kroatië, nadat zij uit de hel van Bosnië hadden weten te ontkomen. De vluchelingen- organisatie van de verenigde Naties gaat er van uit dat tot nu toe meer dan 350.000 vluchtelingen uit Bosnië onderdak in Kroatië heeft gevonden. foto: epa ROERMOND - Het bestuur van de Vereniging voor Voortgezet Onderwijs in Limburg (VWOL) heeft het reglement van bisschop Gij- sen voor het katholieke on derwijs in het bisdom Roer mond (ARKOR) afgewezen. De vereniging zal bij de Neder landse Katholieke Schoolraad (NKSR) de zogeheten 'consta terende verklaring' aanvragen, waarmee zij te kennen geeft het aanzienlijk soepeler reglement dat in de zes andere bisdommen van kracht is, te volgen. Bij de ROME Het dier is minder dan de m'ens, omdat het egoïs tisch is. Dat is de strekking van een redactioneel artikel in het jongste nummer van Civilta Cattolica, het gezaghebbende blad van de Italiaanse jezuïe ten. In het aan de menselijke waar digheid gewijde artikel stellen de jezuïeten, dat „alle andere schepselen in zichzelf opgeslo ten zijn en 'egoïstisch' en zoe ken naar wat nuttig is voor hen zelf of voor het. voort.hest.aan van de soort. De mens is daar entegen als enige in staat liefde te geven en zo buiten zijn egoïs tische belang te treden en met een ander een relatie aan te gaan van geven en gemeen schap". De dieren zijn daarom 'inferieur' aan de mens, die een „waardigheid bezit die niet te vergelijken valt met die van enig ander wezen". De diervijandige houding van de volgelingen van Loyola is met name de Italiaanse Groe nen in het verkeerde keelgat ge schoten. De kamerleden Carla Rocchi en Fulco Pratesi hebben een lijst van dramatische en waar gebeurde episoden van onbaatzuchtige liefde van die ren. Zoals de Duitse herder die sterft bij zijn poging om een jon getje te redden dat in het water was gevallen en het hondje dat zijn verlamde baas redt van de uitdroging door hem dagen lang natte washandjes te brengen. Het ware egoïsme is dat van de mens, dat zijn en andermans milieu uitbuit en verpest, in plaats van er in harmonie mee te leven, zoals de dieren, aldus de Groenen. Het Italiaanse Verbond tegen Hp Vivispntip hppff Hp ip,„ïptpr, van 'middeleeuws obscurantis me' beschuldigd en in La Stam pa citeert de biologe Isabella Coifmann een reeks van tegen voorbeelden, waaruit blijkt dat ook dieren wel degelijk tot al truïsme in staat zijn. Zo onder steunen walvissen en dolfijnen met hun vinnen gewonde soort genoten die zo aan de opper vlakte kunnen komen om lucht te happen. Marmotten en bavi anen beschermen hun kamera den door rechtop op wacht te staan, hoewel ze daardoor grote risico's lopen. En olifanten en chimpansees treden vaak op als jongen. (Veel van deze voor beelden zijn niet verklaarbaar in de klassieke evolutietheorie van Darwin, die uitsluitend is gebaseerd op het recht van de sterkste. De jezuïeten, die het darwinisme ooit verketterden, blijken daarin nu roomser dan de paus. Overigens is de opstelling van de Italiaanse jezuïeten ook bin nen de katholieke traditie zelf lang niet algemeen aanvaard. Sint Franciscus' voorliefde voor de vogelen des velds is bekend en een moderne navolger van hem, de Romeinse parochiaan per jaar zijn kerk open voor de dieren, al dan niet onder bege leiding van hun baas. Paus Pau lus VI troostte ooit een jongetje, dat zijn hond verloren had door te zeggen dat hij hem in het Pa radijs weer terug zou zien, en Johannes Paulus II heeft eens verklaard, dat ook de dieren hun deel van de 'adem van de Heilige Geest' ontvangen. Aan hem was ook de petitie gericht waarin duizenden Amerikaan se Groenen vroegen om ook de dieren een onsterfelijke ziel toe te kennen. Voor zover bekend, is de paus daarop echter het Handelsoorlog drempel steeds lager en worden bepaalde verschijnselen al snel paranormaal genoemd, legt Nanninga uit. „Hoe meer be vestiging zij krijgen, hoe meer zij in zichzelf gaan geloven." „Neem astrologen. Zij kunnen hetzelfde voorspellen met eer verkeerde horoscoop. Maar dat wordt nooit gecheckt." Skepsis heeft het plan geopperd om bij horoscopen in populaire tijd schriften een soort waarschu wing te plaatsen. Het bestuur van het Nederlandse Genoot schap van Praktiserende Astro logen ging na lang overleg ak koord met de tekst 'Deze ru briek is voornamelijk bedoeld als amusement', maar werd la ter door de achterban terugge floten. „Misschien waren ze bang zich op een hellend vlak te begeven door openlijk afstand te nemen van de populaire ru brieken", commentarieert Skepter, het blad van de stich ting. Vooralsnog blijft het dus bij pu- blikaties, onderzoekjes en één keer per jaar een congres, zoals vandaag in Zwolle. Het thema is dit keer New Age. „Gaat het hier om een door commercieel succes in leven gehouden 'schijn'beweging, of om een werkelijk belangrijke alterna tieve visie op de mens en de we reld? Zit er een waardevolle kern in of is het allemaal holis tisch gebabbel", vraagt de stichting in de uitnodiging. Anders dan andere keren zijn er op dit congres niet alleen „harde tegenstanders" uitge nodigd. Eigenlijk is Karin Spaink, die in de publiciteit goed scoorde met haar boek te gen de 'orenmafïïa', de enige skepticus, zegt Nanninga. Daarnaast zijn kritische New Age-sympathisanten uitgeno digd. Discussie en kritiek kan Skepsis wel gebruiken. Die kritiek komt inmiddels ook van binnenuit. De stichting is te intellectualistisch bezig, klaagt een lezer van Skepter: de massa gelovers in het paranor male, de trouwe luisteraars van Het Zwarte Gat en bezoekers van Paravisie worden met hoog wetenschappelijke bijdragen zeker niet bereikt, een klein clubje van stemde verachters loven blijven als zij zich blijft distantiëren van de gewone mensen. VWOL zijn vijftien katholieke scholen voor LBO/MAVO als mede twee instellingen voor middelbaar beroepsonderwijs aangesloten met in totaal 10.000 leerlingen. Algemeen se cretaris J. van Pol zegt desge vraagd dat het WVOL-bestuur zich niet kan verenigen met de visie van Gijsen dat een katho lieke school in de zending van de kerk moet delen en dus moet evangeliseren. Het besluit van de VWLOL is unaniem genomen. Het bisdom heeft niet gedreigd de scholen het predikaat katholiek te ont zeggen. De nu losgebarsten handelsoorlog tussen de Verenigde Sti ten en de Europese Gemeenschap is een direct gevolg van halsstarrige opstelling van zowel de Verenigde Staten a Frankrijk in het GATT-overleg. EG-commissaris Frans A driessen wil de schuld vooral schuiven op de Amerikane die volgens hem niet genoeg water in de wijn doen. EG-lant bouwcommissaris Ray MacSharry verwijt de Franse vooi zitter van de Europese Commissie Delors dat die hem gehii derd heeft in de besprekingen. MacSharry is inmiddels u dat overleg gestapt. Het belangrijkste geschilpunt is de hoq, veelheid oliehoudende zaden die beide landen mogen ves bouwen en op de wereldmarkt kunnen brengen. Over vrije wel alle andere onderhandelingspunten is men het eens g$ worden. De oliehoudende zaden gooiden zand tussen de ra- deren. De Amerikanen willen agrarische importprodukten uit Eu ropese landen vanaf 5 december gaan belasten met een mi|« jard dollar extra. Daarbij hebben zij vooral het oog laten va len op luxe produkten. Zo willen zij de EG straffen voor hd handhaven van subsidie aan boeren die produkten verbou wen waaruit olie gewonnen wordt. Omdat het vooral Frank rijk is dat de aangevochten subsidies niet verder wenst tj verlagen, komt een groot deel van de Amerikaanse import belasting waarschijnlijk terecht bij Franse witte wijn. Dfl kans is echter niet gering dat ook Nederlandse exportpro dukten als snijbloemen, paprika's en kaas bij import in di VS extra belast zullen worden. I Andriessen heeft deze week al aangekondigd dat als dl Amerikanen oorlog willen, ze die wat hem betreft kunnej krijgen. Ook MacSharry meent dat de gemeenschap teruf moet slaan als Amerika klappen uitdeelt. I Door deze ruzie wordt de kans op een GATT-akkoord ovejc verdere vrijmaking van de wereldhandel een stuk kleinetf Dat akkoord, waar nu al zes jaar over gepraat wordt, is be^ doeld om een stevige impuls te geven aan de sukkelende wei reldeconomie. Oplossing van het conflict is daarom niet a}< leen noodzakelijk voor de strijdende partijen maar van wél reldbelang. die de problematiek op landelijk niveau heeft aangekaart. 1 De initiatiefgroep hoopt verdej te bevorderen dat kerken zie) verantwoordelijk verklare'" voor een zorgvuldige en nie versluierende benadering va het seksueel misbruik. Verde wil zij meewerken aan prevee tieve maatregelen en streeft z, naar de opstelling van een bi roepscode die pastores onde meer verbiedt een seksuele r( latie met een cliënt aan te gaai Ook wil zij een landelijk erkei de klachtenprocedure ontwil kelen. Tenslotte onderzoekt werkgroep de mogelijkhedë van opvang en behandeling va de pastores die zich aan sel sueel misbruik schuldig hebbe gemaakt. De rooms-katholiek bisschoppen hebben de initia tiefgroep laten weten dat sel sueel misbruik door pastore niet door onafhankelijke vei trouwenspersonen, maar doo de bisschoppen zelf moet woi den afgehandeld. LEUSDEN Vrouwen en mannen die door hun predi kant of pastor seksueel zijn misbruikt, kunnen sinds deze week terecht bij tien vertrouwenspersonen. Het gaat om deskundige kerkle den die zich betrokken weten bij het probleem van het sek sueel misbruik in pastorale relaties en getraind zijn om zorgvuldig te luisteren naar de slachtoffers. Het netwerk van vertrouwen spersonen is een initiatief van een werkgroep met mensen uit diverse kerken, aangevuld met stafleden van vier organisaties, waaronder het KRO-Omroep- pastoraat en het IKON-radio- pastoraat. Vrouwen uit Eindho ven stonden in 1989 aan de wieg van deze werkgroep. In die stad waren sommigen van hen door dezelfde pastor misbruikt. Zij wendden zich tot de gerefor meerde predikant G. van Dam, Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie-ten abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071-134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 071 -132221,070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. W. C. Leune (tel 070 - 3190 808). Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49): G.- J. Onvlee (chef-redacteur), F Buurman. K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R Koldenhof, M. Kroft. drs. J. Nihof, T Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P v. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka. Redacties Den Haag en omgeving (tel. 070 - 3190 800), sport (tel. 070 - 3190 826) en kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met redactie Het Binnenhof/ Haagsche Courant De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v; - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn versp - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland er België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K Swiers, M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit H B in 't Hout (chef). H.B. Btjleveld, drs J. Feenstra, D J. Hofland, K Jonker, P. Koopman, drs. G Korevaar, D.W. van Rietschoten, C P. Visser en K van Wees. Algemeen coordi nator: J.A LM Timmers. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene). R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B van Huet (Londen), M. de Koninck (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Voordouw (Parijs), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en j publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs. M deCocq. n 08.30 tot 17.00 u n 18.00 tot 19 00 uur, op za. van 14.00 tot Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op me 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28.20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Telefax 071 - 140 66 lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties (kantoor Rijswijk) 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2