'Recht doen kan alleen met mate' Afscheid van fietsende boerenzoon 2° Zaterdag Leidse Courant zaterdag 7 november 1992 Hij was liever tot zijn zeventigste doorgegaan als hoogleraar criminologie, familie- en jeugdrecht aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Zo was het ook contractueel vastgelegd. Maar de overheid beschikte anders: 65 jaar is de absolute grens. Prof.dr. G.P. Hoefnagels, tevens schrijver en senator (D66), móest met emeritaat. foto Tieleman van Rijnberk Prof. dr. G. P. Hoefnagels: „Je kunt niet zomaar ineens zeggen: lang leve de illegalen". door Rene van Leusden „Reparatie ik geloof heilig in het repareren van de samenleving. Ei genlijk ben ik echt een dokter". Prof. dr. G. P. Hoefnagels (Peter), zegt het met volle overtuiging. De hoogleraar klinkt welhaast opgeto gen, alsof hij plotseling inziet dat hij toch een beetje is geworden wat hem aanvankelijk voor ogen stond: dok ter. Die studie was direct na de oor log zijn grote wens. Helaas ontbrak het geld en beurzen bestonden nog niet, zodat de jonge Hoefnagels zich genoodzaakt zag zijn talenten op een ander terrein te ontplooien. De keuze viel op rechten. „Het werd zeer abstract gegeven. Ik vond het wel boeiend maar dacht: het heeft toch betrekking op mensen. Toen heb ik er psychologie bijgedaan". Grote leermeesters, onder wie Pom- pe (strafrecht), Buytendijk (psycho logie) en Eggens (privaatrecht), droegen bij tot wat hij is geworden: een wetenschapper die de menselij ke maat zoekt en voor zijn mening doorgaans een gewillig oor vindt. Kritiek schuwt hij daarbij niet. „Ik heb altijd veel en vrij kritiek ge leverd. Nooit op men sen. Wel op macht, dus ook de rechterlijke macht. Ik denk wel dat we blij mogen zijn met een rechterlijke macht zoals we die nu in Ne derland hebben. Straf recht beoefenen is een hopeloze zaak. Als je als rechter dag in dag uit twintig tot veertig mensen langs je tafel ziet gaan die je alle maal een straf moet geven, valt dat niet mee. En dan is het vaak ook nog een straf die niets met het delict van doen heeft. Een cel heeft geen ver band met diefstal. Diefstal heeft te maken met teruggeven, schade ver goeden. De enige straf met maat is de schadevergoeding, de rest is een uitvinding die met een dagelijkse routine wordt toegepast. Ik vind te rugbetalen, herstel van schade, al tijd het belangrijkste". Ook bij de zwaardere delicten „Nee, het kan niet met alle straffen, zoals bij geweld. Maar idealiter zeg ik: alle menselijke gevolgen voor het slachtoffer zou de dader moeten her stellen. Dat snapt iedereen, ook de delinquent. Terugbetalen, eigenlijk zou dat de normale straf moeten zijn. Dan heb je tenminste een maat". Hoe zou u een tasjesdief laten terug betalen „Het zijn tamelijk laf gemotiveerde lieden. Hun slachtoffers zijn meestal de fysiek zwakkeren in de samenle ving. Terugbetalen zou wel helpen, maar inderdaad hoe betaal je het feit dat die oude vrouw niet meer buiten durft te komen? Ik weet het niet. Dat moeten we uitvinden". Roethofprijs 'Repareren' het werkwoord komt geregeld terug in het gesprek met de hoogleraar. Een mooi voorbeeld van repareren noemt hij de Hein Roet hofprijs, die jaarlijks wordt toege kend aan een project tegen veelvoor komende criminaliteit. Hoefnagels is al jaren voorzitter van de jury. On langs viel een 'terugbetaalproject' van de gemeente Hoorn in de prij- Hoorn liet vandalen consequent al les terugbetalen. Het verhaal was al- doorHenkStouwdam Henk Lubberding heeft nooit model gestaan voor de gemiddelde wielren ner. Hij was de eerste coureur met lang haar, introduceerde de haar band en voetzooltjes, deed aan krachttraining toen andere renners daar nog nooit van hadden gehoord, stopte veel haptonomie in zijn aan pak, stelde een goede koers boven een goede uitslag en is uniek onder de professionals door zestien jaar lang Peter Post als ploegleider trouw te blijven. Het kan niet anders of achter die wielrenner gaat een bij zonder mens schuil. In nog een ander opzicht plaatst Lubberding zich buiten de gevestig de orde. De renner is altijd in z'n ge boorteplaats Voorst blijven wonen. Het dorp tussen Apeldoorn en Zut- phen is de rode draad in het leven van Lubberding. Vanaf 4 augustus 1953, de dag dat Lubberding ter we reld kwam, woont hij er. Voorst heeft Lubberding overwe gend veel goeds gebracht. In het be schermde boerenmilieu aan de Gra venstraat groeide hij op met vader, moeder, opa, oma en zijn één jaar ou dere zus Gerda. Henk was indertijd een energiek baasje, die genoot van tijd: je kunt van een kale kip geen ve ren plukken. Wat hier in Nederland niet allemaal voor excuses zijn be dacht om vandalen te ontzien... ze waren van een lagere sociale en eco nomische klasse, ze waren zielig en in de gezondheidszorg. Ik zei: doen Desnoods met de deurwaarder. Nu ziet iedereen dat in, het slachtoffer, de dader, de samenleving. Van de 125.000 gulden schade in Hoorn, werd 122.000 binnengehaald". „Zo ben ik er ook heilig van over tuigd dat als de overheid de wao met een had aangepakt door naar de uit voering te kijken, dat er dan niet ge woon via deze regeling mensen had den kunnen worden weggeorgani seerd. Dan hadden we nu een vette wao-pot gehad voor de echt zieke mensen. Waren we echt aan het re pareren gegaan. Die dingen moet je niet te ver laten doorsudderen". Illegalen „Dat geldt ook voor de bijstand en il legalen-discussie. Op zeker moment blijft er van de criteria die je hebt ge steld niets over. Nou, ik wil best ge loven dat niet heel Marokko en heel Turkije hier kunnen zijn. We stellen dus criteria. En Kosto is daar met zijn men sen zorgvuldig mee be zig. De Kamer ziet daarop toe. Dan kun je niet zomaar ineens zeggen: lang leve de il legalen. Want je zegt dan tevens dat ze voor gaan op anderen die in de ry staan. Daar komt gedonder van. Dus zeg ik: repareer dat nu. Ga gewoon bij sturen. Ga es kijken wat we aankunnen. Want de mensen in de wijken moeten het opknappen, die zitten er mee. Die hebben plotseling met an dere culturen te maken. Die moeten ineens cultureel-antropoloog wor den, zonder dat ze er voor hebben ge leerd. Daar moetje gewoon eerlijk in zijn". Repareren, maar hoe dan „Wat ik eerst zou willen weten is hoe wij in Nederland kunnen meewer ken aan de opvang van de stroom buitenlanders. Die stroom is groot, die zal heel groot blijven. De vraag is: hoe kunnen wij hier op een ade quate manier mensen opvangen. We kunnen de grens niet open zetten en zeggen: kom maar binnen. Als we het ernstig menen met onze beginse len en onze gastvrijheid, dan kun nen we illegalen niet vóór laten gaan voor de vele buiten- en binnenlan- ders die wél aan criteria voldoen. Als er teveel illegalen zijn ligt dat aan de manier waarop de uitvoering en ar beidsmarkt in Nederland werken, dat stroperige". „Het is ook geen probleem van links of rechts. Kijk, als het zo is dat links zegt: kom maar binnen en rechts zegt: blijf maar buiten, dan vergeten ze dat het om mensen gaat. Waar we elkaar nationaal op moeten zien te vinden, is een gezamenlijk stand punt over wie en hoeveel van wie we willen helpen. En daar houden we ons dan aan. We hebben nu weer dingen laten aanrommelen. Het is onzin te menen dat we niet wisten dat er in de Bijlmer, Den Haag en de Westlandse kassen illegalen zijn". „De zaak is opgeblazen. We zijn geen nuchter volk. Dat meen ik echt. Als we dat wel waren, zouden we repare ren. We zijn een volk dat altijd in eens omslaat. Nu moeten we niet achter illegalen aanjagen. Recht doen kan alleen met mate". de geneugten op de boerderij. In te genstelling tot zijn zus, die er nooit een geheim van maakte het boeren leven later allerminst te zullen mis sen. „Ze is verhuisd naar Epe en... woont in een boerderij", merkt broerlief met enige spot op. „Ze heeft zelfs een paard, ha ha ha". Gento Lubberding kreeg op z'n elfde een racefiets nadat hij had besloten te gaan wielrennen in plaats van voet ballen. Hij kent nog alle details. Een glimmende, oranje tweedehands van Filipo uit Zutphen. Daags na de aan schaf werd hij lid van ETP Zutphen en zijn eerste wedstrijd reed Lubber ding in Vorden. En met succes, want hij won. „Mijn vader had me gebracht, maar kon niet blijven omdat hij moest melken. Ik moest dus op de fiets naar huis. Trots als een pauw hield ik de bos bloemen - rode anjers - in m'n hand en het gewonnen fototoe stel droeg ik om mijn nek. Thuis wa ren ze apetrots op me en ik nog meer op mezelf. Die overwinning vergeet U heeft eens gezegd dat de overheid zelf de meeste schuld heeft aan van dalisme en normvervaging. „Wat ik het overheidsvandalisme op grote schaal noemde, heeft betrek king op het onderwijs. Die voortdu rende reorganisaties. Nu weer die basisvorming. Een ramp. Dat bedoel ik nou met repareren. Als ze op het departement nu zouden zeggen: we gaan dit en dat op de scholen verbe teren, dan zijn ze aan het bijsturen. Maar elke keer weer die nieuwe en nog grotere gebouwen en fusies. Een verouderde veranderingsstrategie uit de jaren zeventig. Achterlijk. Ze ik m'n leven niet. Veel van wat ik als prof heb meegemaakt, ben ik verge ten, maar die zege staat in mijn ge heugen gegrift. Ik weet nog goed dat de anjers in een zilveren vaas een ereplaats op de tafel kregen". Als junior vormde Henk Lubberding met zijn plaatsgenoten Leo Steur en de broers Chris en Alex Bongers een gevreesd kwartet, dat tot in Brabant de koersen onveilig maakte. „Toen werkten we al samen", verklaart Lubberding het succes. „Van dat groepje deed ik voornamelijk het vuile werk. Dat zat er al vroeg in. Ik vloog er altijd in". „Soms leverde dat prijzen op, maar meestal greep ik er naast. Maar dan won meestal wel een ander van onze groep. Vooral Chris Bongers was in die tijd zeer rap in de sprint. Ik bleef vaak achter met een stapel premies, die meestal bestonden uit waarde bonnen van de plaatselijke fietsen maker." Via de familie Bongers (van wie Ger- rit ooit een gerenommeerd amateur was) werd Lubberding aanbevolen bij de ploeg van Jan van Erp, waar weten absoluut niet wat ze doen. Watje wel zeker weet is dat al die on derwijzers en leraren voor hun rechtspositie vechten. Dat zou niet nodig mogen zijn. Die moeten voor de klas staan. Het is een verschrik kelijke zaak wat nu al dertig jaar in het onderwijs aan de gang is. Je moet een departement hebben dat zich dienstbaar opstelt: waar kun nen we helpen. Het gaat om het con tact leraar-leerling. Al die vergade ringen. Een leraar hoort niet te ver gaderen. Die moet les geven". En meer aandacht voor de leerling betekent minder vandalisme Henk Lubberding: 'Ais ik op mijn loopbaan terugkijk, heb ik een voldaan gevoel'. van Jan Gisbers ploegleider was. Van de vijf jaar die Lubberding er reed, kwamen zijn kwaliteiten pas „Tuurlijk. Dan voelen die zich thuis op school. Kijk, vernieuwing was best nodig, maar waarom niet be scheiden, geluidloos en ondersteu nend. Wat'nu nodig is, is vooral rust. Je kunt geen leraar de klas insturen die voortdurend moet vrezen of hij volgend jaar nog wel les mag geven". Antillen De koninklijke familie bezoekt de An tillen. Uw visie daarop als Antillen- kenner? „Ik ga in januari voor het 26ste jaar naar de Antillen. Voor lezingen en colleges. Toen ik er in 1967 samen de laatste twee jaar naar boven. Lub berding: „Daarvoor deed ik maar wat. Totdat de twee Jannen (Van Erp en Gisbers, red.) me een keer apart namen en vertelden mogelijk heden in me te zien. Ze wilden met me doorgaan onder voorwaarde dat ik serieuzer werd en harder ging trainen. Die waarschuwing heb ik me ter harte genomen en vanaf dat moment is het wielrennen een se rieuze aangelegenheid geworden". „Toen ik meer ging winnen, nam de belangstelling van mijn ouders toe. Een keer kwamen ze zelfs kijken. In Apeldoorn waar ik in de sprint ver loor van Jan Spijker. Bij thuiskomst zei m'n moeder verwijtend: 'waarom hield je de laatste meter de benen stil?' 'Omdat ik niet meer kon', ant woordde ik. 'Onzin', zei m'n moeder, 'die ander kon ook nog'. Dat was de enige keer dat ze zich in kritische zin met m'n wielerzaken heeft be moeid". Zijn profcontract verdiende Lubber ding in 1976 in de Tour de l'Avenir, het inmiddels ter ziele gegane kleine broertje van de Tour de France. met mijn vrouw voor het eerst kwam was het er allemaal nog zo onschul dig". „Nederland levert 300 miljoen gul den per jaar. Is veel hoor. India krijgt van ons 15 cent per hoofd van de bevolking en Indonesië een gul den. Op de Antillen is het duizend gulden per hoofd van de bevolking. Dat betalen we al bijna 40 jaar. En dan weetje van gekte niet meer wel ke hotels, World Trade Centres en luchthavens je nog moet bouwen. „Achter al dat fraais op Curagao lig gen de verpauperde wijken Wishi en Marchena. Ik heb minister Hirsch Ballin gevraagd grote projecten voor Bondscoach Joop Middelink had Lubberding geselecteerd voor een in dat jaar 'smerig zware ronde'. Hij reed fantastisch, won een etappe en werd achter de Zweedse klimgeit Sven-Ake Nilson derde in het eind klassement. Franse ploegen toonden belangstelling voor de slungel uit Voorst, maar concrete aanbiedingen kreeg Lubberding van Piet Libregts namens Frisol en Peter Post van het toenmalige Ti-Raleigh. Lubberding koos voor Post, van wie hij nu, zestien jaar later, afscheid gaat nemen. Er komt definitief een eind aan een uniek samenwerkings verband, dat hem onder meer de gele en witte trui in de Tour, twee^Neder- landse titels en talloze andere suc cessen opleverde. Afwijkend Aan het begin van Lubberdings af- scheidsjaai-beloofde Post zijn trouw ste renner een functie in de ploeg. Post moet nog met een aanbieding komen voor een functie waarbij Lub berding nog niet had stilgestaan, maar zoals de zaken er nu voorstaan die wijken te beginnen. De huizf deugen niet, het aantal banen en h. onderwijs evenmin. Terwijl het ge c er is. Ik ga me daar sterk voor nfe| ken. Geen woorden maar daden, f°' voorkant van Curasao is verzorg1* de achterkant is mijn Leitmotiv". „Ik hoop dat koningin Beatrix h weet. dan zal ze er zeker aandacf?* aan besteden. Dan wil ze er naar t<L Ik heb een plan voor Curagao klaa liggen. Is al met de minister bespif11 ken in de Kamer. Doel: de hulp nis16 op het onderwijs betrekken en voor zorgen dat schoolverlaters da[r banen krijgen. En dat ze niet in e|0< dead-end in Spijkenisse of de Bijlmp1 belanden. Dus je lost niet alleen darl iets op, maar ook hier". L Drugs sp' Blijft u pleiten voor legalisering ucVj harddrugs, ook nu er stemmen ziu. opgegaan (Centrale Recherche Info matiedienst) om het soepele soP^ drugsbeleid terug te draaien rj „Dat is van het grootste belang. aPP je die drugs niet legaliseert of er ee 11 soortgelijke oplossing voor vindt bij de softdrugs, dan komen harip" criminelen in de bovenwereld tP" recht. Onder deze minister vanjusr tie hoeven we niet aan legaliserii^6 van drugs te denken. En alléén jif Nederland kan het niet. Maar Nj derland is wel heel vindingrijk. <lf 1 moet het allemaal niet zo officiej 3 doen, gewoon net als bij de marihuE? na. Belangrijkste is dat we de handi demotiveren. Dat verklaart waaroine ook de mafia tegen legalisering is".r^ Met emeritaat. Betekent dat voor jvx een rustige oude dag „Ik had niet zo'n behoefte aan em<ve ritaat. Het is ook heel onnatuurlijm ineens op je 65ste op te houden. Ï5P was liever tot m'n 70ste doorgegaan Zo was het ook contractueel bepaalt Maar de overheid had er geen booc c schap aan. Ik ga op de Erasmus UniW' versiteit gewoon door, zij het niet oin kosten van 's lands schatkist. De fi PP culteit heeft me een gastvrijheid), overeenkomst aangeboden. En da-^0, heb ik mijn werk in de Eerste Kr.' mer, mijn literaire werk en mijn bijp reau voor scheidingsbemiddeling". „Er kwamen wel eens mensen bij m u voor advies inzake scheiden. Op ze y kere dag kwam er een vrouw. Ik sta de haar voor aan haar man te vrage n wat hij ervan vond. Mensen veror j' derstellen dat ze zelf alle ellend ,r hebben en de ander niet. Toen ont dekte ik dat ze bij mij aan tafel el y kaars informatie toetsten. Boven dien ontdekte ik dat er een emotie nele component ging werken. Min der dan twee mensen heb ik daarni nooit meer willen ontvangen. Een advocaat gaat van het gelijk vai zijn cliënt uit. Dat kan die advocaa niet helpen. Maar het gevolg is da de .betrokkenen zich verschansei achter een vestingwal en dan is he J oorlog. Het gebeurt in de bemidde p ling ook wel dat ze na hun verhalei weer bij elkaar komen. Dat gebeurt in mijn praktijk vake Vl dan vroeger, vermoedelijk doorda y mijn vraagstelling specifieker is ge worden. Ze ervaren de vragen al: heilzaam. Ook als het om scheidei 1 gaat. Je kunt zeer goed voor je be Ci lang opkomen en toch.een overeen y' komst bereiken. Ik licht ze voor ove' wet en rechtspraak. Het werk ver S( eist een stevige kennis van het fami 11 lierecht. Ik combineer de psycholo y gie van het scheidingsproces met di juridische aspecten. Het is vredes recht. Dat is beter dan oorlogs recht". i o d d 1 v, E i neemt de Voorster renner afscheiq van Post. „Als Post had gezegd P! Henk, hier heb je de ploeg en jij benl volledig verantwoordelijk, had ik het aangedurfd. Maar nu niet. Ik zie hel niet zitten om opnieuw onder Post tf -r moeten werken. Ik heb veel respect voor hem, maar ook afwijkende idee ën. En die zou ik dan als ploegleidei niet zelf in praktijk kunnen bren- gen". F „Je merkt nu aan Walter Planckaert en Theo de Rooy, dat zij bij veel za- s ken nog worden gestuurd door Post. Ik wil mijn eigen gang kunnen gaan. Daar komt nog bij dat er volgend P jaar van de oude ploeg weinig over- blijft. De kern, waarmee ik wel had willen werken, is er dan niet meeri Dat geldt ook voor het personeel"F Zich geheel op de werkzaamheden op de boerderij storten, wil Lubber ding ook nog niet. Hij hoopt nog eni- ge jaren zoiets als pr-werk te kunnen doen. Hij meent daarvoor geknipt te Jj zijn met zijn ervaringen als wielren- j- ner. „Een beetje coördinerend werk, dat ligt me wel. Daarvoor zijn in de maatschappij toch ook mensen no dig?" ,,'t Is mooi geweest. Ik ben 39 jaar en er aan toe om te stoppen. En als ik op mijn loopbaan terugkijk, heb ik een voldaan gevoel". 'Als er teveel illegalen zijn ligt dat aan de manier waarop wij in Nederland werken, dat stroperige'. Zijn laatste kunstje vertoont Henk Lubberding morgen in Japan. Uitgerekend aan de andere kant van de wereld sluit de Voorster boerenzoon zijn wielerloopbaan af. Een afscheid in stijl, vindt Lubberding. „Dat aparte hoort een beetje bij mij".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 24