De economische versukkeling Reizen Gouden stad aan Westkust van VS Hotels Lege kamers ondanks sterren Zie de economische berichtgeving sinds september, en het wordt je bang te moede. Een valutacrisis, sombere ramingen over de wereldeconomie en dalende bedrijfswinsten hebben in Nederland voor lichte paniek gezorgd. De term recessie valt. Moeilijke jaren? Zeker. Maar we kunnen wel wat lijden. Ch^DSMltJSKNP Jfl chiDSM&sKNP Ch§DSMl$SKNP RDAG LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1992 door Dick van der Meer n ons altijd zo naar stabiliteit J hunkerende landje is wat schrikachtig gereageerd op de economische tegenwind die twee maanden geleden opstak. Vooral de politiek was in rep en roer. Zelfs premier Lubbers werd er door aangestoken en 5 maakte een vergelijking met 1982, toen er maandelijks meer dan tienduizend werklozen bijkwamen. %)n afgelopen zondag sprak Robeco-top- man Korteweg al van een recessie; een beladen woord, dat beelden oproept van massawerkloosheid en armoede. zgt)p Prinsjesdag leek ër nog niets aan de ^fcand. Het weerpraatje van het Centraal Planbureau, neergelegd in de Macro Economische Verkenningen, paste goed bij de herfst. Hier en daar werd het wat killer, maar Nederland zat er rela- an tief warmpjes bij, niet in het minst door de gedegen begroting die het kabinet van had ingeleverd. En volgend jaar zou zich een nieuwe lente aandienen. De heftige valutacrisis zorgde voor een eerste schok, enigszins ten onrechte. Het moment en vooral de omvang wa- P ren niet voorzien, maar dat het Britse 1 pond en de Italiaanse lire ver boven hun stand leefden was al lange tijd duidelijk. Allerlei Haagse cijferaars wierpen zich vol overgave op de gevolgen van 'de har de guldenGunstig voor de inflatie, maar vooral nadelig voor de export, vond men. Niet onbelangrijk, die gevolgen, maar toch heel wel in te passen in de dagelijk se gang van zaken. Tussen de zorgelijke gezichten op de televisie ontbrak dan ook dat van president Duisenberg van De Nederlandsche Bank, in de regel toch niet te beroerd voor een waarschu- wend geluid. Integendeel, over de nade len was hij vrij luchtig en op een iets langere termijn moest de harde gulden vooral positief worden beoordeeld. De essentie van de CPB-cijfers ging dan ook pas onderuit toen internationale economische organisaties, zoals de Oeso en het IMF, hun groeiramingen voor de wereldeconomie naar beneden bijstelden. En met name in Duitsland ging het hard omlaag. Tussen de twee seizoenen diende zich toch een econo mische winter aan. j,fk heb in september al gezegd dat de Oeso-ramingen wel èrg optimistisch Waren", reageert in Rotterdam prof.dr. J.C. Siebrand. ,,ikben er niet blij mee, maar ik heb wel gelijk gekregen". Waarmee maar gezegd wil zijn dat hem geen onverbeterlijk optimisme kan worden verweten. Dus betekent het iets als de hoogleraar macro-economie nu zegt: „Het woord recessie zou ik niet durven gebruiken. Er is geen sprake van over de hele linie grote verliezen, ontzettend veel faillissementen of veel te hoge loonstijgingen. In de raming is nog steeds sprake van groei. Maar ge middeld staan de indicatoren er niet erg goed voor en we gaan zeker een aantal magere jaren tegemoet". Een aantal? „De dynamiek precies voorspellen is lastig. Duurt het tot 1993, '94 of zelfs '95? Het is koffiedik. Ik verwacht voorlopig geen uitbundige economische activiteit, ook niet in '94. Daarna kan het aantrekken, maar niet uitbundig", len, Toch is er meer aan de hand dan de on- vermijdelijke periode van laagconjunc tuur. „Het is normaal datje na een ople- —j vingeven in de versukkeling komt", 1 stelt Siebrand vast, „en dat begon in 1990 in de Verenigde Staten. Maar de I Golfoorlog heeft, vooral psychologisch, schade toegebracht aan de wereldeco- j nomie. En abnormaal is de afremmende invloed vanuit de monetaire hoek". Met dat laatste doelt hij op het hoge renteniveau in Europa. Normaal ge- I sproken gaat de rente omlaag bij een I abn amro aab all-in abnamrobl.gr aegon ahold akzo alrenta amevc bolsc buhrmtetc -csmc daf dordtsche dsm conjuncturele daling. Zijn de centrale banken medeschuldig aan de recessie? „Ho ho", protesteert de hoogleraar, „de centrale banken moesten wel, want er dreigde inflatie en er werd te weinig ge spaard. Maar wellicht heeft Duitsland een beetje erg strak beleid gevoerd", geeft hij toch iets toe. Daarbij speelt mee dat de meeste over heden nog met forse tekorten zitten. Niet meer zo groot als in de jaren tach tig, maar zeker geen nul. Als het wat minder gaat, moeten ze meer lenen. Die vraag naar kapitaal houdt mede de ren te hoog. Niet alleen de overheden staan er beter voor dan bij de neergang in het begin van de jaren tachtig, ook de financiële positie van het bedrijfsleven in Neder land en de meeste andere EG-landen ziet er veel rooskleuriger uit. En verge lijken met een goed jaar, dat 1991 voor Nederland was, valt al snel negatief uit. Daarmee zijn de onheilspellend aan doende tijdingen van de laatste weken over dalende bedrijfswinsten en reorga nisaties echter niet geheel verklaard. Zo blijkt de crisis in de Europese chemie onverwacht toch een hardnekkig ka rakter te hebben. Aan het begin van dit jaar dacht menig chemisch concern nog het ergste achter de rug te hebben, maar de verliezen op kunststoffen hou den aan. De industrie wordt geconfron teerd met overcapaciteit, dumping door Oosteuropese concurrenten en bijge volg lage prijzen. Sinds kort oefent ook de lage dollar negatieve invloed uit. DSM zag zijn nettowinst in het derde kwartaal met 64 miljoen gulden kelde ren tot 53 miljoen gulden. Het concern verwacht voor het vierde kwartaal een verdere verslechtering van het resul taat. Akzo gaat overigens niet gebukt onder deze malaise. Dat komt doordat het zijn afhankelijkheid van bulkche- hunt.doug. intern.mul intnedgrc kon.knp kim kon olie nedlloyd oeé - 'pakhoed c philips pó)ygr?m robecó rodamco rolifiGo micaliën in de afgelopen jaren drastisch heeft verminderd. Het is met name deze sector van de chemie die het moeilijk heeft. Niettemin wil Akzo zijn pers.o- neelsbestand met drie tot vier procent per jaar inkrimpen. Ook de Europese staal- en aluminium- industrie wordt in toenemende mate geplaagd door overcapaciteit, goedkope Oosteuropese importen en de lage dol lar. Meldde Hoogovens in augustus bij de presentatie van de halfjaarcijfers nog dat het resultaat in het tweede halfjaar fors lager zou zijn dan in de eerste zes maanden 70 miljoen), vorige week moest het zelfs een verlies van 250 mil joen gulden aankondigen. Bij het staal bedrijf worden 2300 banen geschrapt en ook andere onderdelen van het con cern zullen moeten afslanken. Overcapaciteit en dalende prijzen spe len ook het papierconcern KNP ernstig parten. Bij Océ-van der Grinten is de winst door de valutacrisis 'geheel ver dampt'. Dramatisch gaat het bij het eens zo trotse Philips, dat donderdag het eerste kwartaal verlies (uit gewone bedrijfs voering) uit de honderdjarige historie moest melden. In het derde kwartaal kwam het elektronicaconcern 154 mil joen gulden in het rood te staan. De el lende lijkt nog niet voorbij, want er zal opnieuw fors moeten worden gesaneerd in vooral de consumentenelektronica en de naar deze sector toeleverende componentenbedrijven. De ongemeend felle concurrentiestrijd op de pc-markt deed eerder al een aan tal Nederlandse distributeurs de das om. Computerproducent Tulip kon de abn amrofe aab all-in abnamrolÉ aegon ahold akzo alrenta •amevc •botst buhrmtetc csmc dat dordtsche dsm i klappen vorig jaar nog redelijk opvan gen, maar vorige week kwam de mede deling dat er voor geheel 1992 gerekend moet worden op een 'beduidend' ver lies, mede als gevolg van reorganisatie kosten van tien miljoen gulden. Vanwe ge de reorganisatie verdwijnen er bij het bedrijf negentig van de 450 arbeids plaatsen. Ook Albert Heijn gaat de komende tijd de kosten versneld naar beneden druk ken. Het gaat weliswaar nog goed met de grootgrutter, maar het is niet moei lijk te voorspellen dat de bestedingen van de consumenten zullen gaan dalen. Traditioneel zijn de consumptieve be stedingen een erg belangrijke factor in de ontwikkeling van de economie, die een demping van de teruggang zouden kunnen bewerkstelligen. Maar door de hoge rente en de sombere vooruitzich ten hoeven we daar volgens Siebrand voorlopig geen soelaas van te verwach ten. „Je ziet het in de Verenigde Staten, waar geprobeerd is met een lage rente de economie te stimuleren. Maar als mensen niet het idee hebben dat het goed gaat, doen ze niets". Een tweede variabele, de investeringen, noodt ook al niet tot optimisme. De winstperspectieven zijn afgekalfd door een afnemende vraag en, alweer, de hoge rente schrikt af. Uitbreidingen worden zeldzaam, krimp is de regel. Aan de bestedingskant van de efconomie opereert dan ook nog de overheid. Hier vormen echter de uit de hand gelopen overheidstekorten in de jaren zeventig nog een belemmering. „Anders hadden overheden kunnen zeggen: we gooien er wat geld tegenaan. Maar die mogelijk heid is er nog nauwelijks". Wat dat betreft is de VS, het land met de grootste schuld ter wereld, in feite uit geschakeld als motor van de wereldeco nomie. De dip begon daar en eigenlijk 202 60-- -20.2 60 .•62 30 foto Ben Blumers had de opleving zich er al moeten aan dienen. Daarop waren ook de positieve voorspelling van eerder dit jaar geba seerd. Men had beter kunnen weten, vindt Siebrand. „Wat Amerika nog parten speelt is de politiek van Reagan. Infra structuur en onderwijs zijn sterk ver waarloosd, terwijl het overheidstekort almaar is opgelopen. Die erfenis heeft 'steeds boven de conjunctuur gehan gen". Het verklaart waarom de VS, ondanks een lage rente en een flink lagere dollar koers, niet in staat is geweest zijn inter nationale concurrentiepositie te verbe teren. Ruimte voor stimulering van de economie moet volgens de hoogleraar komen uit besparingen. „Er is structu reel veel te weinig gespaard. Onder Bush gebeurde er helemaal niets, dus wat dat betreft is het gunstig dat Clin ton komt. Al kan een president dat na tuurlijk niet in vier jaar verhelpen". De besparingen zijn de rode draad in Siebrands verhaal. In dat opzicht mag Japan, waar altijd extreem veel geld op zij wordt gelegd, een voorbeeld zijn. Wel is daar vorig jaar ook de klad in de groei gekomen en is men ontzettend ge schrokken van de zwakke plekken in de economie die zijn blootgelegd. De ban ken zijn in de problemen gekomen door de gekelderde aandelenkoersen en de vele dubieuze leningen die ze hebben verstrekt. Maar de Japanse overheid heeft de fi nanciële ruimte om een stimulerings programma ter waarde van 147 miljard gulden op te zetten. De export is nog steeds fantastisch en bovendien profi teert Japan van de forse groei in een aantal andere Oostaziatische landen. Voor de westerse wereld geldt juist het omgekeerde. De malaise is overal tege lijk en de landen kunnen elkaar niet uit het dal trekken. Daarom is de ontwikkeling in Duitsland zo'n tegenvaller. Of het nu nodig is el kaar in pessimistische voorspellingen naar de kroon te steken, zoals in dat land gebeurt, is sterk de vraag. Maar een feit is dat men zich sterk heeft ver keken op de kosten van de eenwording. „De politiek", analyseert Siebrand, „heeft die kosten onderschat. Deels be wust, denk ik, want als Kohl tevoren had gezegd dat het heel erg duur zou worden en dat de belastingen flink om hoog zouden moeten, was het misschien niet gelukt. Toch geloof ik dat als de nood aan de man komt, er veel mogelijk is. Als het echt moet, zullen ze nationale solidariteit betrachten en ervoor beta len. Het oosten van Duitsland kan op wat langere termijn wel een succesver haal worden. Met veel management- steun is daar echt veel te bereiken" Met de 'boom' in Oost-Azië is al een lichtpuntje genoemd. Maar er is meer waarom we niet per se hoeven te wach ten op de traditionele impulsen uit de economische theorie, zoals het opraken van voorraden, het vervangen van ka- potte machines en het effect van loon matiging. Want daar gaat wel wat tijd overheen. „Een leuke prikkel zou het slagen van de GATT-'onderhandelingen zijn", al dus Siebrand. Het verder vrijmaken van de wereldhandel zou een forse im puls betekenen, al is het gesternte niet gunstig. De VS en de EG kunnen de be langrijkste belemmeringen voor een ak koord maar niet uit de weg ruimen. Maar de dreigende handelsoorlog als gevolg van de aangekondigde Ameri kaanse sancties maakt de perspectieven dan ook weer veel somberder. Een positief punt is de mogelijkheid om j op defensie te besparen. „Dat kan voor j financiële ruimte zorgen. De aloude wijsheid datje een gulden maar één i keer kunt uitgeven gaat hier wel een i beetje op. Het is wat suggestief, maar er j valt een relatie te leggen tussen hoge defensie-uitgaven en een laag investe ringsniveau". Tenslotte in dit rijtje hoopt, nee, rekent Siebrand op een zekere soepelheid van de (monetaire) autoriteiten en de vak beweging. „De overheid moet voorzich tig zijn met het steeds doortrekken van het beleid als dat een negatieve ontwik keling versterkt. Dat betekent niet: alle remmen los. Maar wel een zekere flexi biliteit als het gaat over zaken als het fi nancieringstekort. Je kunt bij voor beeld bepaalde structurele uitgaven die je toch moet doen naar voren halen". Een geluid dat ook minister Andriessen van economische zaken al voorzichtig heeft geuit. Nederland kan bogen op relatief hoge besparingen, wat de financiële armslag ten goede komt. De vakbeweging lijkt bereid tot een vrij vergaande loonmati ging. Kunnen we het hier bij zwaar weer toch redelijk droog houden? „Je kunt elkaar natuurlijk een recessie in praten", waarschuwt Siebrand. „en verder is het niet zo interessant of we misschien drie kwartalen een negatieve groei hebben (de definitie van een re cessie). Waar het om gaat is of de werk loosheid heel sterk gaat stijgen en of het overheidstekort explosief toeneemt. Ik zie daar geen redenen voor. Zo scheef zijn de verhoudingen niet dat een diepe en langdurige internationale economi sche crisis onvermijdelijk is. En zelf kunnen we ook wel wat afremmen". Dus geen Britse toestanden? „Sinds de Tweede Wereldoorlog sparen de Britten al veel te weinig. Je hebt onder That cher een opleving gezien. Door de priva tiseringen werd het overheidstekort ge flatteerd en door sterfhuisconcstructies ging de produktiviteit omhoog, maar een omvangrijke en moderne industrie is er niet mee opgebouwd. Nederland heeft geen failliet beleid zoals daar". eindredactie rené van zanten vormgeving peter J. C. martens

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23