£eidóe (Boma/nl Wallage wil spijbelaar vanaf14jaar laten werken Kabinet houdt loonmaatregel achter de hand A3 C5 D1 D3 VS beschermen plutoniumschip „Saab ontslaat 2300 werknemers" EG-landen laken Engelse houding over Maastricht li I Positie van Nederlandse taal wordt versterkt ZATERDAG 7 NOVEMBER 1992 28 PAGINA'S in vier katernen ittiiwinmi vermiste recorder van rampvliegtuig ouj< Izetbegovic verhindert jgen evacuatie uit Sarajevo LEIDEN OMGEVING Weer tekort voor Leidse Schouwburg Prinselijk drama verder uituitgemolken Jent ting' het JS tl 1de tel ii|jf Jl I Heieen Crielaard ziet e®rlf overlevingskansen anh De economische versukkeling 'Recht doen kan alleen met mate' GEESTELIJK LEVEN/OPINIE/\2 BINNENLAND A3/4 BUITENLAND A5 ECONOMIE A6 OPINIEA7 LEIDEN/REGIO81/2/3 DIENSTVERLENING B2 RTVPROGRAMMA'S B4/5 MENSENCl CULTUURC3 SPORTC5 SERVICEC7 ZATERDAGD1T/M6 DafBus krijgt s nil unorder van 25 min ^enl EINDHOVEN - Daf Bus, 'ie 3 dochteronderneming van Uni- ted Bus Groep, heeft een order vani ontvangen voor 95 stads- en tan streekbussen voor Omnibus t zij) Service Authority in Ghana. De lien order heeft een omvang van 25 >p dl miljoen gulden, zo heeft de on- dernemming gisteren bekend- rhai ëemaakt- DafBus leverde de af- Y gelopen jaren al vaker aan Gha- na. Het bedrijf heeft er „inmid- dels een sterke marktpositie op gebouwd". De carrosserie van var de bussen wordt in Ghana ge in bouwd, terwijl Daf Bus verant- woordelijk blijft voor de leve- er vl ring van het complete voertuig. Verder levert de onderneming sch teckn^scke ondersteuning en training. De order bestaat uit 35 stadsbussen en zestig ^^streekbussen. De levering zal rond april 1993 plaatsvinden. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25489. Losse nummers 1,50. Veel bewolking en van het noor den uit nu en dan regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 13 graden. Wind uit zuidwest tot west. matig, kracht 3 a 4, aan de kust krachtig, 6. Morgen eerst droog en mogelijk wat zon. Vanaf dinsdag wissel vallig weer Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. PARIJS Het Japanse vrachtschip Akatsuki Maru legt vandaag aan in de Franse haven Cher bourg om de omstreden lading plutonium van de Franse opwerkingsfabriek van COGEMA aan boord te nemen. Het schip was afgelopen week einde al in Cherbourg verwacht. Het laden van de 1,7 ton hoog-radioactieve plutonium zal onge veer 24 uur in beslag nemen. De pers kan via een videoscherm getuige zijn van de operatie. Door milieu-organisaties en verschillende regeringen is bezwaar gemaakt tegen het gevaarlijke trans port. Verschillende landen hebben het schip op dracht gegeven hun territoriale wateren te mij den. De Akatsuki Maru zal tijdens de reis naar Japan bewaakt worden door Amerikaanse oor logsschepen en vliegtuigen. Kabinet denkt over beroepsleger Idoor CHRISTL VISSER DEN HAAG Het kabinet denkt erover de militaire dienstplicht op termijn af te schaffen. Tot nu toe is in kleine kring van bewindslie den van gedachten gewisseld over de overgang naar een klein be roepsleger. Verwacht wordt dat het kabinet volgende week over de plannen komt te spreken. De koers die nu is ingezet, wijkt af van de aanbevelingen van de com- missie-Meijer. Die adviseerde eind september juist om de dienstplicht te handhaven, zij het korter en op nieuwe leest geschoeid. De com missie kwam tot dit advies op grond van een veiligheidsanalyse, die grootschalige conflicten niet uitsluit. Minister Ter Beek achtte die kans dit voorjaar vrijwel uitgesloten. Tijdens een bijeenkomst met de commissie-Meijer op het Instituut Clingendael, in juni, was hij ineens minder overtuigd. Maar naar ver luidt is hij nu weer teruggekeerd naar zijn eerdere standpunt. De fensie zou 'de brug over' zijn. De meerderheid van de Tweede Kamer zit al langer op de lijn van afschaffing van de dienstplicht. De eerste reacties op de aanbevelin gen van de commissie waren dan ook negatief. Vliegtuig met kroonprins na start terug wegens pech SCHIPHOL Het regeringsvliegtuig PH-PBX, met kroon prins Willem-Alexander als co-piloot, is gisteren tot twee maal toe na de start op Schiphol teruggekeerd wegens een manke ment. De Fokker vertrok uiteindelijk om vijf uur in de middag, ruim zeven uur later dan gepland. Oorzaak van de vertraging was een defecte transponder, het apparaat dat de hoogte waar op het toestel vliegt doorgeeft aan de verkeersleiding op de grond. Nadat het mankement bij de tweede reparatie was ver-' holpen vertrok de kroonprins alsnog naar de Nederlandse An tillen, waar hij zal deelnemen aan het werkbezoek van de ko ninklijke familie. De PBX is niet in staat de afstand in een keer te overbruggen, zodat wordt gevlogen met tussenlandingen in Canada en de Verenigde Staten. Koningin Beatrix, prins Claus en hun andere zonen reizen wel rechtstreeks, met een toestel van de KLM. Ze zijn vanmorgen vertrokken. Pagina A3: Koningin Beatrixals beschermvrouwenaar de An tillen STOCKHOLM De Zweedse autofabrikant Saab zal 2300 werknemers ontslaan omdat het bedrijf wegens de stagnerende afzet moet afslan ken. Dat heeft de krant Svènska Dagbladet gis teren gemeld. Een woordvoerder weigerde op de cijfers in te gaan, maar gaf toe dat de automarkt de afgelopen jaren in moeilijkheden is gekomen, waardoor ook Saab niet aan reorganisatie kan ontkomen. Alleen al in de Scandinavische lan den verloor Saab in de eerste zes maanden van dit jaar dertien procent afzet. Volgens Svenska Dagbladet wil Saab het personeelsbestand bin nen vier jaar terugbrengen van 9200 naar 5000 man. De Zweedse autofabrikant Volvo maakte deze week bekend 4500 mensen te ontslaan in de komende twee jaar. DEN HAAG - Leerlingen vanaf 14 jaar die notoir spij belen en echt niet geschikt zijn voor het schoolse onder wijs kunnen van het gemeen tebestuur toestemming krij gen gedeeltelijk te gaan wer ken. Ze zullen nog wel voor een deel naar school moeten blijven gaan. Dit is de strekking van een wetsvoorstel van staatsecreta ris Wallage, waarin de leer plichtwet op bepaalde punten wordt aangescherpt. Wallage wil dat kinderen vanaf 12 jaar zelf verantwoordelijkheid dra gen voor hun schoolgedrag. Wie spijbelt, krijgt een berisping, een boete of komt voor de rech ter. Wie dan nog doorgaat met spijbelen kan vanaf zijn veer tiende, na een verzoek van zijn ouders, toestemming krijgen in het leerlingwezen verder te gaan, met bijvoorbeeld een dag naar school en vier dagen wer ken. De maatregel geldt slechts in incidentele gevallen, en is niet bedoeld voor leerlingen die ge woon de pest aan school heb ben. Het gaat om probleemjon geren, wier problemen niet op gevangen kunnen worden in de schoolsituatie. Deze „vervan gende leerplicht" moet voorko men dat ze zonder afgemaakte opleiding werkloos worden. Wallage stelt verder een aantal maatregelen voor om spijbelen tegen te gaan. Zo moet de leèr- plichtambtenaar in de gemeen te alleen de ernstige gevallen controleren. Nu wordt hem elk verzuim gemeld. Bij kortere af wezigheid moeten de scholen het zelf oplossen. Wallage wil de leerplicht ook gaan toepassen op groepen jon geren die volgens de wet wel meerderjarig zijn. Hij denkt dan vooral aan allochtone meis jes die al op zeer jeugdige leef tijd getrouwd zijn en daardoor volgens de Nederlandse wet meerderjarig en niet leerplich tig zijn. Ander opvallend punt in zijn wetsvoorstel is dat alleen als een van. de ouders door zijn beroep geen gebruik kan ma ken van schoolvakanties, het kind buiten die. vakantie van school mag. Dat kan dan voor maximaal tien dagen. Nu is het nog zo dat dat alleen mag bij „gewichtige omstandigheden", maar elke school interpreteert dat begrip op eigen wijze. Bosniërs in de rij Bosnische vluchtelingen in Travnik staan in de rij op brood te wachten. Zo'n 15.000 moslim-vluchtelingen hebben hier een tijdelijk onderkomen gevonden nadat ze door de Serviërs uit Jajce zijn verjaagd. De Wereldraad van Kerken en de Konferentie van Europese Kerken (KEK) hebben bij premier Lubbers en de regeringsleiders van zestien andere westerse landen aangedrongen op een ruimhartige toelating van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. De Wereldraad (320 leden) en de KEK (120 leden) be schouwen de regeringsleiders als de laatste hoop voor de duizenden mensen die de burgeroorlog proberen te ontvluchten. Pagina A5: Izetbegovic verhindert evacuatie uit Sarajevo FOTO: AP Idoor J0 WIJNEN BRUSSEL De EG-ministers van buitenlandse zaken zullen tijdens hun overleg maandag in Brussel „een zeer hartig woord je spreken" over wat een hoge EG-diplomaat gisteren als „een perfide streek van de Britten" aanduidde. Het besluit van de Britse pre mier John Major de Engelse ra tificatie van de verdragen van Maastricht tot na het nieuwe Deense referendum te ver schuiven, betekent niet alleen dat 'Maastricht', maar ook het financiële vijf-jarenplan van de EG en de onderhandelingen over de toetreding van nieuwe lidstaten een jaar vertraging dreigen op te lopen. „Dat is tegen alle afspraken in", aldus dé EG-diplomaat, die zei te vrezen „dat we op die ma nier met een volledig leeg pak ket naar de EG-top in Edin burgh gaan". De top in Edin burgh, die begin december wordt gehouden, dreigt „een tweede Birmingham" en daar mee een volledige mislukking te worden. Verwacht wordt dat de EG-lan den, die op een snelle onderte kening van de akkoorden van Maastricht uit zijn, hun druk op het Verenigd Koninkrijk de komende weken sterk zullen verhogen. De EG-minister zul len maandag ook spreken over de handelssancties die de VS aan de EG willen opleggen na het mislukken van de GATT- besprekingen in Chicago begin deze week. Pagina A5: Drievoudige crisis verlamt Europese Gemeen schap WD'er Bolkestein: Ambtenaren moeten illegalen aangeven LUNTEREN - Als ambtena ren een illegaal in Nederland verblijvende buitenlander op het spoor komen, moet zij dat melden aan de vreemdelingen politie. WD-fractieleider Bol kestein riep het kabinet giste ren tijdens een bijeenkomst van Vereniging van Staten- en Raadsleden te Lunteren op een dergelijke meldingsplicht in te stellen. Volgens de WD-voorman is Het probleem van de illegalen de laatste weken 'in een stroom versnelling' geraakt. Ten eerste door de 'bizarre nasleep van het drama in de Bijlmermeer', toen tot 'verbijstering' van velen 'honderden illegalen zich voor legalisatie kwamen melden'. Daarna verscheen het rapport van de gemeente Den Haag over de ruim twintigduizend il legalen in de Hofstad. Het Haagse rapport toont aan dat illegalen 'een zware last' zijn voor de grote steden, meent Bolkestein. „Hun aanwezig heid leidt tot versterking van de ethnische concentratie in de oude wijken, verpaupering van het woningbestand en risico's voor de volksgezondheid", al dus de liberaal. Bolkestein ondersteunde daar om gisteren 'volmondig' het be leid van staatssecretaris Kosto van justitie die een actiever op sporingsbeleid wil. Bolkestein: „De Nederlandse overheid moet de illegalen één glashelde re boodschap overbrengen: Het spijt ons wel, maar u kimt hier niet blijven. De illegalen leven van hoop. Elke dubbelzinnig heid voedt die hoop". De WD'er pleitte er voor illega len systematisch van collectieve voorzieningen uit te sluiten, met uitzondering van acute me dische hulp. „Ziekenfondsen, bedrijfsverenigingen, woning bedrijven, nutsbedrijven, on derwijsinstellingen en de bur gerlijke stand dienen sluitende controles te verrichten". Bovendien moeten ambtenaren van de burgerlijke stand bij het inschrijven in het bevolkingsre gister naar een verblijfstitel vragen, aldus Bolkestein, die er op wees dat een dergelijke con trole nu onmogelijk is. Komen de ambtenaren op deze wijze een illegaal op het spoor moeten zij worden verplicht dit te mel den, onderstreepte de WD'er. De werkgevers die illegalen in dienst nemen, moeten verder hard worden aangepakt. Een hogere pakkans en een forse verhoging van de boetes, stelde Bolkestein voor. Hij voegde daaraan toe dat ook verhuur ders, die kamers aan illegalen verhuren, net als de bedrijven strafbaar moeten worden ge steld. Dat is nu niet het geval. De ambtenarenbond AbvaKabo noemde Bolkesteins idee van een meldingsplicht al meteen 'van de gekke'. Volgens een woordvoerster zou met het plan een heksenjacht op illegalen worden geopend en daar voelt de bond niets voor. Hogeschpol Rotterdam Oi ADVOCATEN VAN ROY c.s Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 door RIK IN 'T HOUT GIJS K0REVAAR AUTOVERHUUR F.PRAM&IEiaS Verhuur van luxe auto's en busies vanaf 35- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Geen krant ontvangen Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Het kabinet zal maandag niet „met het mes op tafel" gaan onder handelen over een centraal akkoord. Kringen rond pre mier Lubbers hebben dit gis teravond gezegd. „De inzet is om overeenstemming te be reiken, niet om een dictaat op te leggen" aldus een door gaans zeer betrouwbare bron. De vakcentrales FNV, CNV en MHP lieten gisteren weten dat zij maandagochtend onmiddel lijk zullen opstappen als het ka binet niet bij aanvang van het centraal overleg duidelijk maakt dat het géén loonmaat regel wil nemen. Het kabinet is volgens ingewijden „dus" niet van plan met een loonmaatre gel onder de arm aan het over leg met de sociale partners te beginnen. Het is echter ook niet zo dat het kabinet minister De Vries (soci ale zaken) heeft teruggefloten. De Vries zinspeelde donderdag op een looningreep, voor het ge val de sociale partners niet be reid zouden zijn vrijwillig een 'pauze' van een half jaar in te lassen, waarin de lonen bevro ren blijven op het niveau van 31 december 1992. Volgens de eerder genoemde kringen rond Lubbers delen alle ministers, ook die van de PvdA, deze mening. Met dien verstande dat zij aan willen koersen op een centraal ak koord. Mocht dat onverhoopt mislukken, dan moet het kabi net terugvallen op de eigen ver antwoordelijkheid. De minis terraad heeft zich er nog niet over gebogen of dit ook kan lei den tot een loonmaatregel. Waarnemers leiden daaruit af dat het dreigement van De Vries vooral bedoeld was om met name bepaalde FNV-bon- den te doordringen van de noodzaak tot vergaande loon matiging. Overigens hebben de ministers gisteren (officieel) niet over het centraal overleg van maandag gesproken. De bewindslieden besteedden wel uren aan de voorgestelde bezuinigingen op de diverse begrotingen. Na de eerste discussieronde deden premier Lubbers en vice-pre mier Kok een enigszins aange past voorstel. Het totaalbedrag van 2,75 miljard gulden bleef gehandhaafd, maar de gedetail leerde voorstellen van Kok in zijn brief van donderdagavond werden grotendeels geschrapt. Beren- en poppenbeurs Grote drukte op de beren- en poppenbeurs gisteren in de Rotterdam se Ahoy. Hier zijn honderden poppen en beren in alle maten te kijk en te koop. Ook vandaag nog kan het publiek genieten van het speel goed, dat tegenwoordig vooral de belangstelling van de volwasse nen heeft. FOTO:ANP ROME De Taalunie zal de komende tijd de positie van de Neder landse taal proberen te versterken. De organisatie zal meer dienst verlening geven aan de 250 buitenlandse universiteiten waar Ne derlands wordt gegeven. Verder wil de unie actief deelnemen aan de discussie in Europa over de erkenning van taalgebieden. Dat heeft een medewerker van het mipisterie van onderwijs en we tenschappen vandaag in Rome gezegd tijdens het congres 'Verle den en toekomst van de Nederlandse taal'. Juist in Italië versche nen in februari ten onrechte berichten dat Nederland zijn taal zou opheffen. De ministers D'Ancona (WVC) en Ritzen (onderwijs) kregen vori ge maand het verzoek van de Tweede Kamer om de positie van het Nederlands te steunen in verband met de integratie van Europa. De Taalunie, die dat beleid moet uitvoeren, zal zich vooral richten op landen van de EG, de Verenigde Staten, Indonesië, Zuid-Afrika, Suriname en de Nederlandse Antillen. In de wereld spreken onge veer 21 miljoen mensen Nederlands. Het Nederlands is daarmee ongeveer de dertigste taal.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1