AFRIKA STERFT VAN DE HONGER GIRO 555 Pop-bouwvakkers wachten baby af Jonge hond en oude rakker Te dikke knipoog naar Kunst DAT LATEN WE TOCH NIET GEBEUREN! DEN HAAG Cultuur Tate's Bruckner is ongenietbaar C I Leidse Courant zaterdag 7 november 1992 i Potok presenteert zelf nieuw boekje QgDen Haag De beroemde ^^Amerikaans-joodse auteur Chaim Potok komt naar Den ek-JIaag. Hij schreef speciaal voor lm de Nederlandse markt het !mbboekje 'De troop-leraar'. De ti- 3t". tel slaat in dit geval op een man n 1die joodse jongens leert voorzin- n in de synagoge. 'otok zal woensdagavond in de synagoge aan de Jan Evert- itraat in Den Haag het eerste ixemplaar van 'De Troop-le- •aar' aanbieden aan Tweede imervoorzitter Deetman, te- (vens voorman van de Stichting (Behoud Oude Haagse Synago- rek r za' eers^e honderd ^."exemplaren van een handge- amb schreven opdracht voorzien. De opbrengst van deze boekjes is voor de synagoge. Dank zij de goede relatie tussen uitgever Phil Muysson van Bzztöh en Potok krijgt Neder- land volgens eerstgenoemde al- itijd de première van de boeken van Potok. 'De Troop-leraar' zal waarschijnlijk alléén hier worden verkocht. Het is ook het eerste boek van Potok, die ook 'schilder is, waarvoor hij zelf het kda 'omslag-°ntwerP gemaakt. n b'VPR0 wint met '"""'Op afbetaling' Barcelona De VPRO heeft met de driedelige dramareeks 'Op afbetaling' een van de drie eerste prijzen gewonnen van ihet Spaanse tv-festival Premios Ondas. 'Op afbetaling', waar voor Jan Blokker het scenario baseerde op de gelijknamige ro man van Simon Vestdijk, werd geregisseerd door Frans Weisz. Iln de belangrijkste rollen zijn Gijs Scholten van Aschat, Re- née Soutendijk, Annet Malher- be, Willem Nijholt en Coen Flink te zien. De prijs wordt op 16 november in Barcelona uitgereikt. Ahoy' onderwater voor Wagner-opera Rotterdam Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Ahoy' in 1996 zal dat complex gedeeltelijk onder water wor den gezet voor een produktie van Wagners opera 'Der flie- gende Hollander'. Dat is het voornemen van het Amster damse organisatiebureau The Companions, dat jaarlijks in Ahoy' een grootschalige opera- produktie tot stand brengt. De toeschouwers zullen zich tij dens de voorstellingen rond een groot bassin bevinden, waarin de decors zijn opgebouwd. ,,Een bassin aanleggen en dat vol spuiten is technisch heel sim pel", zegt W. Schipper, direc teurvan Ahoy'. In januari en februari volgend jaar wordt - zonder water - in Ahoy' Verdi's 'Nabucco' opge voerd en in 1994 Bizets 'Car men'. Voor 1995 gaat het waar schijnlijk om Mozarts 'Don Gio vanni' of Verdi's 'Otello'. „Wie uren telt, is niet geschikt voor het artiestenvak. Je moet een soort gekte hebben om het te kunnen uitoefenen. En dan bestaat de kans dat applaus een soort voeding wordt waar je niet meer buiten kan", zegt Jan Keizer van BZN. door Hans Piét Volendam „Als Carola deze, of volgende maand, wanneer de baby er is, besluit dat ze liever moeder wil zijn dan zangeres, is het met BZN gedaan. Dan ga ik een solo-cd maken. Maar ik zal niet de eerste zijn die zegt: ik stop. Daarvoor is BZN veel te leuk". Dit zegt Jan Keizer, het zingen de boegbeeld van Volendams muzikale trots. „Voor de groep is het goed dat we er een half jaartje uit zijn. Wij komen na melijk na zo'n periode altijd weer als herboren tevoorschijn. Ik heb eens gezegd dat het ver trek van Annie Schilder en het herseninfarct van Carola, hoe erg ook, belangrijke impulsen waren om verder te gaan. Op zulke momenten zetten we onze schouders er extra onder". Jan Keizer maakt een ontspan nen indruk. Hij heeft de BZN- bar in Volendam uitgekozen om 'Rhythm of my heart' toe te lichten, het nieuwe album dat op 12 november bij de NCRV van beelden wordt voorzien. Terwijl de geur van koffie en vis hun bijdragen leveren aan de authentieke sfeer die dit IJssel- meer-dorp kenmerkt, blijkt de innerlijke rust van Jan toch meer op een op uitbarsten staande vulkaan dan hij wil toe geven. „Ik heb gisteravond en vanmor gen constant achter de piano gezeten. Mijn vrouw was naar de fitness en mijn kinderen het huis uit. Op zo'n moment kan ik in alle rust met het instru ment aan de gang. Daar zit geen enkele druk achter hoor, maar ik denk wel dat je die gekte moet hebben om dit vak te kun nen uitoefenen. Wie uren telt, is er niet geschikt voor". „Wat ik in zo'n rustperiode merk is, dat ik het publiek ont zettend ga missen. De eerste twee weken gaan nog, daarna begint het te kriebelen. Als ik BLUES dan Piet Veerman, mijn over buurman, naar een optreden zie vertrekken, denk ik: zal ik vragen of ik mee mag! Applaus wordt toch een soort voeding waar je niet meer buiten kan. Het uitblijven ervan bezorgt mij een leeg gevoel, misschien ook omdat mijn ijdelheid en eergevoel niet meer worden ge prikkeld". Schuldgevoel „Wanneer ik de hele dag niets doe, krijg ik een schuldgevoel. Dat heb ik overgehouden uit de tijd dat BZN als een soort fa briek functioneerde. De oefen ruimte was de werkvloer waar wij, alsof we aan de lopende band stonden, liedjes produ ceerden. Niet dat wij het ons ge makkelijk maakten, helemaal niet. We gingen echt voor eerste klas materiaal. Dat repetitielo kaal was in Monnikendam en daar waren we elke dag van de week, behalve op maandag, van negen uur 's morgens tot zeven uur 's avonds te vinden. We gin gen echt als bouwvakkers naar ons werk, dus met een brood trommeltje onder de arm". „Die gezamenlijke inspanning om tot een liedje te komen, heb ben we lang volgehouden. We zijn er na 'Mon amour', onze doorbraak, mee begonnen en pas zo'n vier jaar geleden mee gestopt. 'Mon amour' was trou wens onze allerlaatste stro halm. Jan Tuijp heeft in die tijd wel eens geroepen: 'bij mij lig gen de muizen dood voor de kast'. En dat was ook echt zo. Wij pelden garnalen om in le ven te blijven". Schrijfstijl Inmiddels heeft iedereen bin nen het BZN-idioom zijn eigen schrijfstijl ontwikkeld en wordt vooral vanuit de thuisbasis ge werkt. Jan: „Veel mensen den ken dat ik nooit thuis ben, maar dat moet je dan maar eens aan mijn vrouw vragen. Ze is er ook Bisschop vraagt afstel Jezus-film Rotterdam Mediabisschop R. Ph. Bar heeft IKON-direc- teur R.L. Haan dringend opge roepen af te zien van uitzending van de omstreden film 'The last temptation of Christ'. Dit 'van wege het scandalum dat deze film oproept'. Verscheidene bisschoppen heb ben de laatste weken reacties ontvangen van mensen die bij zonder verontrust zijn over het voornemen van de IKON de film van regisseur Martin Scor sese uit te zenden, schrijft Bar. Deze mensen wijzen op het godslasterlijke karakter van de film. Zij vinden de in de film vertolk te visie op Jezus Christus kwet send voor het christelijk geloof en begrijpen niet dat een inter kerkelijke omroep' een film wenst te vertonen die zoveel on juistheden bevat over het leven van Christus. Bijzonder boek over Anton Pieck Hattem In het Anton Pieck Museum in Hattem is gisteren een bijzonder boek over deze te kenaar gepresenteerd. 'Anton Pieck en zijn werkkamer. Een jofl verhaal tussen 1895 en 1987' heet het in een oplage van 1000 ^exemplaren verschenen werk. ek- w Het werd vervaardigd door de Vlaamse dr. Ingrid van de Wijer (37), die lang met de in 1987 overleden Pieck is opgetrokken. Het zeer luxueus uitgevoerde boek bestaat onder meer uit de weergave van door Pieck inge- j sproken cassettebanden en j tweehonderd nooit eerder ge- publiceerde foto's die door hem i werden gemaakt. Verder zijn er uiteraard tekeningen en aqua- J rellen van Pieck in te vinden. iDe tekenaar en de auteur had- den een zeer goede relatie, j blijkt uit het boek. 'Wij zijn wel ;een beetje uit hetzelfde deeg. i Wat ben jij toch voor iemand j dat wij ineenglijden zo hele-1 maal?', zei Pieck op 4 juni 1987 ^^•tegen Van de Wijer. ^KHet boek is alleen te koop in het ÏAnton Pieck-museum en kost 175 gulden. AHOY', ROTTERDAM Robert Cray Band met de Miami Horns en B.B. King met zijn blues band. door hanspiët Het was geen slecht idee van or ganisator Mojo om Robert Cray het podium te laten delen met B.B. King, omdat het een mooie gelegenheid bood om de jonge hond eens met de oude rakker te vergelijken. Opvallend daarbij was dat het publiek in Ahoy' uiterst mat re ageerde op de verrichtingen van Robert Cray, terwijl King, ondanks het uur dat tussen bei de concerten lag, een uiterst en thousiaste menigte tegenover zich vond, waarvan een deel overigens wel vroegtijdig de zaal verliet. Beide gitaristen zijn exponen ten van de cocktail-blues, mu ziek die niet echt is besteed aan puristen omdat hij niet genoeg bloedt. Toch is het geen echte tekortkoming. Er staat name lijk zoveel warmte en vakman schap tegenover, dat - ondanks Jan Keizer (midden): 'Als Carola liever moeder wil zijn, is het met BZN gedaan'. vaak bij als ik aan het compone ren ben, want mijn gitaren en de piano staan beneden. Geluk kig is ze een heel nuchtere Vo- lendamse, die niet direct staat te gillen dat ik weer een hit heb geschreven als er iets af is. Ze hoort het trouwens ook niet meteen. Maar als ze direct en thousiast reageert bij een melo dietje dat ik alleen op gitaar speel, dan mag je er vanuit gaan dat het een sterk nummer is". „Als de melodie, die ik veelal sa men met Jack (Veerman) com poneer, klaar is, wordt het tijd voor een tekst. Het maken er van staat voor mij gelijk aan puzzelen. Tekst en muziek moeten namelijk perfect in el- „Ik doe het graag, maar het valt vaak niet mee. Zeker niet als je een Frans nummer schrijft, want er moet toch een knap verhaaltje in zitten, dat nog goed klinkt ook. Wat ik probeer is gevoelens over te brengen, zonder betweterig te zijn. Ik vind niet datje op een romanti sche melodie een wereldoorlog kunt aanpakken". Rap „Watje van ons ook niet hoeft te verwachten is, dat we ons la ten meeslepen door muzikale stromingen. Rap en house gaat aan ons voorbij, ook omdat ik denk dat BZN zelf een stroming is, al claimen jvij niet de uitvin der ervan te zijn. Veranderin gen zoeken we vooral in het aantrekken van nieuwe arran geurs of door het gebruik van instrumenten die niet direct in de etalage van de muziekhandel zijn te vinden". „Als ik mij niet met muziek hoef bezig te houden, blijf ik er ver bij uit de beurt. Ik draai ook nauwelijks cd's. Doe ik dat wel, dan grijp ik net zo lief naar een Franse chanson als naar een aria uit een opera of naar een pianoconcert van Chopin. Maar het is eigenlijk nooit echt ont- foto Phonogram spannend, want je luistert toch met een oor van: kan ik hier wat van meepikken of van opste ken". „Ik bedoel, als ik naar Linda Ronstadt luister, zit ik met een brok in mijn keel. Wat die vrouw met haar stem kan! Maar als ik dan aan een liedje bezig ben, komt die muzikale bagage toch weer in mijn ge dachte langs fietsen. Wat dat betreft is schilderen een veel idealere bezigheid. Dat is echt een mooie hobby. Als ik mijn palet met verf heb gevuld en het witte doek staart mij aan, dan ben ik weg, dan zit ik op een an dere planeet". Vlaamse auteurs jaloers op ons literatuurbeleid door onze correspondent Antwerpen De Antwerpse Boekenbeurs - de 56ste alwee^ - is elk jaar een groot succes. Maar de Vlamingen vormen geen volk van boekenwurmen. Zo besteedt 45 procent van de 17- en 18-jarigen zoveel tijd aan tv-kijken dat ze zelfs nooit eeh krant lezen. In Vlaanderen verschijnen per jaar iets meer dan 3000 nieuwe boeken, in Nederland - met 2l(2 keer meer inwoners - bijna 14.000. Het gaat, wat Vlaande ren betreft, dan ook nog vooral om strips en kinderboeke^. Vijftig procent van de boekein voor de Vlaamse lezersmarkt wordt geïmporteerd uit Neder land, dat zelf slechts 10 procent uit Vlaanderen afneemt. De Vlaamse cultuurminister Hugo Weckx zei bij de opening van de beurs, dat hij serieus overweegt een leenrechtvergo^- ding in te voeren zoals in Ne derland. Hij wil ook de subsi dies voor auteurs in Nederlarid en Vlaanderen beter op elkaar afstemmen. Het literatuurbeleid in Nedef- land doet Vlaamse schrijvers watertanden. Het steekt de Vla mingen bij voorbeeld, dat er m Nederland al wel een vaste boe kenprijs bestaat, terwijl in Bel gië de grote winkelketens zoals Fnac en de Standaard Boek handels elkaar nog steeds kun nen beconcurreren met stunt prijzen. In het Nederlandse taalgebiqd blijkt er verder ook een grodt verschil te bestaan in de vakop leiding voor de boekenbranche. In Nederland is er een degelijkje vakopleiding, in Vlaanderen enkel een schriftelijke cursus voor wie zich wil bijscholeü. Aan leesbevordering wordt in Vlaanderen trouwens ook al weinig gedaan en de bibliothe ken zijn hopeloos ouderwets. Door de geringe financiëfe steun van Vlaanderen aan zijh auteurs, kan hier slechts eeji handjevol schrijvers leven van het schrijversvak. Een groqt deel doet het schrijven 'erbijf, naast de dagtaak als leraar, ra diomaker of loodgieter. Ande ren leven onder de armoede grens. het beproefde recept - er veel te genieten valt. Bovendien zijn Robert en B.B. twee totaal ver schillende stilisten. Cray is nog hapgraag bij elke aanmoediging, tei*wijl King met zijn tot kameijaslengte uitge rekte groene colbert en witte overhemd de gastheer speelt. Gracieus wandelt hij door zijn repertoire, nooit te veel noten spelend, maar als ze klinken, zijn ze zo zuiver en zo mooi dat je soms even ademloos bent. Een lichte verkoudheid dreigde wat roet in het eten te gooien. Hoewel! B.B. King heeft genoeg tropenjaren erop zitten om zo'n ongemak moeiteloos op te van gen. Je speelt dan gewoon wat meer en geeft de groep die je bij je hebt, alle ruimte. En dan te kent zich ook heel duidelijk het verschil met Robert Cray af. B.B. King is gewoon 'meneer gi taar'. De jonge bluesheld daarente gen heeft een instrument vast en ruilt het bij elk nummer graag in voor een ander exem plaar. Zijn spel wordt ook meer gedragen door zijn begeleiders, foto Rob Verhorst B.B. King: gewoon 'meneer gitaar'. zoals de blazers en het lekker jengelende orgeltje. Bij King neemt iedereeen duidelijk gas terug om de meester 'aan het wooi*d te laten'. Het levert i bod op, waarbij het spel van Cray toch net iets meer emotie in zich draagt dan dat van King. Maar mogen we dat B.B. kwa lijk nemen n& zo'n eindeloos THEATER BELLEVUE, AMSTERDAM Orkater met 'AsVers'. Tekst: Peter Zegveld en Dick Hauser. Muziek: Thijs van der Poll en Eddy B. Wahr. Licht: Stefan Dijkman. Met: Simone de Jong, Dick Hauser, Thijs van der Poll, Eddy B. Wahr, Peter Zegveld en Ben Ramakers. Herhalingen: o.m. vanavond t/m 14 november weer in Bellevue, 24 t/m 28 november Rotterdam (Lantaarn), 6 t/m 9 december Amsterdam (Schouwburg), 11 januari Den Haag (Schouwburg) en 14 januari Rotterdam (Schouwburg). door WYTZIA Soetenhorst Een remake van 'Alice in Won derland': daar doet 'AsVers' van Orkater nog het meest aan denken. Aan een naar sprookje met een konijn, een duivel in een rode jas en een klein on schuldig meisje. Een vreemd en beklemmend verhaal dat geen begin en geen einde heeft en daarom maar van achter naar voren wordt gespeeld. De voor stelling heeft iets weg van jeugdtheater. Veel kinderen zullen de nachtmerrie herken nen, waarin het meisje verzeild raakt en ook meeleven met het naïeve figuurtje dat door Simo ne de Jong wordt neergezet. Hangen Orkater gaf opdracht aan Dick Hauser en Peter Zegveld om een musical te schrijven voor het gezelschap dat bekend staat om het maken van absurd the ater. Het resultaat 'AsVers' blijft hangen tussen associaties, gekke vondsten en stevig mu ziektheater. Met veel geluid en een nogal mager verhaaltje - wat dat betreft wordt de musi caltraditie in ere gehouden - ónrolt zich zo een enge droom op het toheel. Hét meisje en haar ouders wo nen in een huis waar alles rond is, met een gat erin. De tafel, de stoelen en het breiwerkje van moeders. Maar Orkater gaat verder en laat pa een pijp stop pen waar de tabak weer uitvalt, terwijl ma hem een donut aan reikt. Uit het gat in de tafel komt een griezelman die het meisje meesleurt naar zijn on derwereld. Daar doodt hij een konijn, het enige lieve op die kille plek, en probeert daar ook nog eens haar fantasie om te brengen. Zij moet haar wereld van cow boys, indianen, filmsterren en kannibalen tegenover hem ver antwoorden. En hoewel zij daarin niet lijkt te slagen, triomfeert zij uiteindelijk toch nog over hem. Verkleed als sexy bunny in een nachtclub brengt ze de man het hoofd op hol en dat wordt hem uiteindelijk noodlottig. Lekkere, stevige muziek, een knipoog naar kunst met een hoofdletter en grappige achter- over-leun-momenten, daar is Orkater goed in. Het zit alle maal in 'AsVers', maar het komt jammer genoeg niet dui delijk naar voren. De voorstel ling is over de hele linie nogal wankel en hangt van te veel ideeën aan elkaar. Na een ijzersterk begin verslapt de aandacht als Ben Ramakers als de man vertelt wat hem drijft. Nep Italiaans, Frans en Latijn moeten zijn woorden kleur gev-en; het ligt er echter bijna te dik boven op dat het ei genlijk allemaal nergens over gaat. Dan duren tien minuten ineens heel lang. Ook het slot, of dus eigenlijk het begin, hangt er wat verloren bij. In die scène zien we vijf man nen die op een knullige wijze re peteren. Het moet kennelijk nog maar eens onderstreept worden dat Orkater het zoge naamde echte toneel niet se rieus neemt. Maar dat wisten we al lang. DE DOELEN, ROTTERDAM Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jeffrey Tate, m.m.v. Bi-uno Leonardo Gelber (piano); pianoconcert nr.5 van Beethoven en symfonie nr.4 van Bruckner. door Aad van der Ven De verhouding tussen dirigent Jeffrey Tate en het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft plotseling, dat wil zeggen met ingang van deze week, iets van een uitgestelde echtscheiding gekregen. Beide partijen zijn in elkaar teleurgesteld, maar ze moeten nog tot september 1994 met elkaar samenwerken. De vraag is of het orkest zelfs op die termijn aansluitend een nieuwe chefdirigent kan con tracteren, want in die professie wordt alles jarenlang van tevo ren gepland. Intussen wordt van Tate en het RPhO tact ge vraagd en concentratie op dat gene waarom het gaat. Zoals Brabant toont werk Italiaanse Nederlanders Den Bosch Het Noordbra bants Museum in Den Bosch herbergt van 11 december tot 21 februari een tentoonstelling van tekeningen van Nederland se en Vlaamse kunstenaars in Italiaans bezit. Het gaat om ruim honderd te keningen uit de 16de en 17de eeuw van o.a. Kasper van Wit tel, Maarten van Heemskerck, Gerard Terborgh, David Te- niers, Jan Brueghel en Pieter Paul Rubens. De meeste wer ken zijn Italiaanse landschap pen en stadsgezichten, vooral van Rome. Sinds het einde van de Middel eeuwen trokken Nederlandsta lige kunstenaars massaal naar Italië om inspiratie op te doen uit de klassieke oudheid en de Italiaanse barok. Velen van hen verbleven langere tijd in Rome en wisten de goegemeente re gelmatig te shockeren door hun legendarische drinkgelagen. Hun werk werd grif gekocht door vermogende Italianen, zo dat zich in Italiaanse collecies ook nu nog een groot aantal Ne derlandse tekeningen bevindt. In 1984 is een begin gemaakt met het inventariseren. In de collecties van het Gabinetto Nazionale della Stampa, het Nationale Prentenkabinet in Rome, zijn zo circa 220 tekenin gen aangetroffen, die alle wor den gereproduceerd in een boek dat binnenkort verschijnt. gisteravond op Beethoven en Bruckner. Een concert vol muzische ver voering werd het bepaald niet. De uitvoering van Bruckners vierde symfonie ontbeerde in spiratie en gevoel voor de geëi gende sonoriteit. Vooral in de eerste twee delen kwam de mu ziek volstrekt niet van de grond. De interpretatie was voor liefhebbers van deze mu ziek net zo ongenietbaar als die van Bruckners negende symfo nie door dezelfde musici, zoals die door EMI op cd is gezet. Als er één genre is waarmee Tate geen affiniteit heeft, dan is het wel de wereld van Bruck ner, met zijn mysterieuze ver menging van poëzie en monu mentaliteit. Het laatste aspect komt er bij Tate relatief nog het best af. Dat bleek duidelijk in het laatste deel. Maai- dat het Nederlandse muziekleven aan dergelijke Bruckner-interpre- taties behoefte heeft, nee. Bruno Leonardo Gelber zat nog maar amper een maand geleden op hetzelfde podium om met Tate en het RPhO Brahms' eer ste pianoconcert uit te voeren. Hoe markant de weergave van Beethovens vijfde concert gis teravond ook was, de groots heid en indringendheid van die Brahms-interpretatie werd niet bereikt. Wat zijn nijdige, bovenmatig felle versie van het laatste deel betreft, geen wonder dat Gelber op deze wijze te werk ging. Het etherische, langzame deel dat er aan vooraf ging was door het Rotterdamse publiek daad krachtig kapot gehoest, zo zelfs dat de pianist al spelend het au ditorium woedende blikken toe wierp. Het RPhO had nota bene juist gisteravond bij de ingang pa piertjes verspreid, waarop het publiek vriendelijk werd ver zocht de musici in dat opzicht te ontzien. Dat hebben Gelber, Tate, RPhO, Beethoven en Bruckner geweten. DE SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17