ENSEN Prinselijk drama verder uitgemolken Cursus helpt zinvol verder leven met aidsvirus HeelBZN wacht op baby van Carola C3 NeVoBo moet snel expertise inhuren C5 CHARLES EN DIANA FRANS HAPPEL De Bruin Mé LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1992 ?ddb Bob vanHuët rins Charles en prinses Di ana lijken nooit rust te krij gen. Een horde verslagge vers van de Engelse popu- eu- re pers volgde het prinselijk paar ze week tijdens het staatsbezoek Zuid-Korea en de berichten zijn ter.irmerend. 'Tortured' (weige rt 'Veld betekent of zelfs gemarteld) 1 tte de Daily Mirror boven een foto ïarop prins en prinses hun gezich- D van elkaar wegdraaiden en in- irdaad hoogst somber keken, ■■low much longer can this tragedie ,0 Ion?", vroeg de krant zich quasi sta(izorgd af - stilletjes hopend na- jj£ (Urlijk dat de huwelijksperikelen veri|n het prinselijk paar zich nog vele ren zullen voortslepen. Andere 90;-anten besloten alleen de diep iest en wat ziek lykende Diana uit vergroten en haar weer promi- int op de voorpagina te zetten, verigens kon men opmaken dat de swuste foto was gemaakt tijdens m kranslegging bij het monument in de Onbekende Soldaat uit de Ko- a-oorlog. Bepaald geen gelegen- »id om breeduit te lachen. Dlop wordt gespeculeerd over de •aag of de koninklijke suite in het )tel in Seoel één of meerdere bed- Hoewel het paar vastbesloten was te scheiden, zou koningin Elizabeth nog een 'proeftijd' van drie maanden hebben geëist. Diana's schoonvader prins Philip zou de prinses in een krenkende brief hebben duidelijk gemaakt hoe hij over haar denkt. dén telt. Naar verluidt zouden pa leisfunctionarissen op Buckingham enige gespecialiseerde journalisten willen doen geloven dat het bezoek aan Zuid-Korea aantoont dat het tussen de twee lang niet zo slecht gaat als de tabloids beweren. Al klinkt het nu weer uit Seoel dat prin ses Diana ziedend is op diezelfde pa leisfunctionarissen omdat er wat haar betreft geen sprake van is dat ze ooit nog samen met Charles onder de lakens zou willen. Of dat allemaal nog niet erg genoeg is, heeft journalist-zakenman An drew Morton een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de paperbackversie van zijn bestseller 'Diana: her true story'. Om de koninklijke koe verder uit te melken heeft hij z\jn boek ge actualiseerd met een hoofdstuk, waarin voornamelijk de koninklijke reacties op het boek staan. De exclu sieve voorpublicatie-rechten heeft Morton verkocht aan The Sun. Werkelijk nieuwe onthullingen zou het supplement niet bevatten. Veel hadden de tabloids al geraden. Mor ton 'bevestigt' dat de ruzie tussen prins en prinses verder opliep na het verschijnen van de Diana-biografie. Charles verwijt Diana hieraan te hebben meegewerkt. Hoewel het paar daarna vastbesloten was te scheiden, zou koningin Elizabeth nog een 'proeftijd' van drie maanden hebben geëist. Diana's schoonvader prins Philip zou de prinses in een krenkende brief hebben duidelijk ge maakt hoe hij over haar denkt. Volgens Morton heeft Diana het he lemaal verspeeld bij haar schoonfa milie die haar verantwoordelijk acht voor het schandaal. De prinses zou zijn gewaarschuwd dat ze de macht over haar kinderen (troonopvol gers!) verliest als ze na een eventuele scheiding in het buitenland gaat wo- F0T0 AFP Tijdens hun bezoek dinsdag aan Gloucester Valley in Zuid-Korea leken Charles en Diana vrolijk, maar volgens Andrew Morton is het huwelijksdrama alleen maar erger geworden. nen. Een als verzoening georgani seerde 'tweede huwelijksreis' afgelo pen zomer mislukte nadat de prinses haar echtgenoot had betrapt op een telefoongesprek met zijn oude vrien din Camelia Parker Bowles. Op zijn beurt was Charles niet echt blij met de publicaties rond de afge luisterde en als echt geïdentificeerde autotelefoongesprekken waarop een man Diana zijn 'eekhoorntje' noemt. Morton beweert tenslotte dat ook premier Major zich zou hebben ge manifesteerd door prinses Diana te waarschuwen de media niet 'uit te melken'. Maar voorlichters van de premier hebben dat ontkend. De schrijver vaart er ondertussen wel bij, hij heeft al ruim drieëneenhalf miljoen gulden verdiend aan zijn ko ninklijke roddels. Prinses Diana haalde gisteren fel uit naar pers wegens de berichtgeving over haar verhouding met kroon prins Charles en haar relatie met ko ningin Elizabeth. „Niet waar en pijnlijk", zo kwalificeerde ze de arti kelen. „De suggestie dat zij zich an ders hebben opgesteld dan sympa thiek en ondersteunend, is niet waar en bijzonder pijnlijk", aldus Diana in een ongebruikelijke publieke ver klaring van Buckingham Palace. Michael Jackson steunt Somalië Me. .et zijn nieuwe single 'Heal the world' vraagt Michael Jackson het publiek bij te dragen aan een leefbare wereld. Zijn Nederlandse platenmaatschappij doet een duit in het zakje en staat van elke verkochte cd-maxi van 'Heal the world' twee gulden af aan de Stichting mensen in nood ten bate van Somalië. Wie niet geïnteresseerd is in Michael Jackson of de cd-versie al heeft, kan toch helpen door geld over te maken aan de stichting, ten bate van Somalië. Het gironummer is 11.11.22.2. Zes keerzoveel loon voor Clinton JTaJs aspirant-president Bill Clinton in januari van Little Rock naar het Witte Huis verkast, krijgt hij heel wat meer geld te besteden. Ook wachten hem ettelijke emolumenten. De Clintons verhuizen van de bescheiden ambtswoning van de gouverneur van Arkansas naar het indrukwekkende perceel aan Pennsylvania Avenue 1600, met balzalen, tennisbanen; een zwembad, tientallen slaapkamers, een groot aantal badkamers en een schijnbaar onbeperkte hoeveelheid kastruimte. En de presidentiële toelage van 340.000 gulden betekent dat zijn salaris bijna zes keer groter is dan het loon dat hij in Little Rock verdient. Dat is niet alles: de nieuwe baan brengt een groot aantal huisbedienden, koks, werksters en twee Boeing-747's. En niet te vergeten de geheime dienst, die hem op zijn wenken bedient. Het salaris van de gouverneur van Arkansas bedraagt, zo ligt in de wet vast, zestigduizend gulden. Dit is het laagste traktement in de Verenigde Staten voor een gouverneur. Extra heeft hij kosteloze huisvesting en een auto met chauffeur, die continu ter beschikking staat. Ironisch genoeg heeft het parlement van Arkansas het salaris van de gouverneur dinsdag opgetrokken naar honderdduizend gulden per jaar, maar pas per 1 januari. Japan in extase door glamour-huwelijk k^inds Marilyn Monroe haar huwelijk aankondigde met Joe Di foto EPA Treintje voor Unicef. Donald (3) bewondert doorMarklin ontworpen treintjes met handtekeningen van allerlei beroemdheden. Ze worden geveild ten bate van Unicef. beroering geweest. De romance tussen de twee beroemdste lijfelijkheden van het land, een sumoworstelaar en een naaktmodel, heeft een hysterie veroorzaakt waarop Madonna jaloers kan zijn. In een klap zijn de 140 kilo zware sumokoning Takahanada (20) en de slanke televisieactrice Miyazawa (19) tieneridolen geworden. Op de eerste persconferentie van het stel kwamen vierhonderd verslaggevers opdraven om de confidenties van Miyazawa aan te horen. „Hij zei: Laten we trouwen en ik zei: Okay", vertelde ze. Het hele land zat aan de televisie gekluisterd; een special van drie uur met gedetailleerde roddels over de romance onderbrak het geplande programma. De affaire was vooral een schok voor Japan omdat niemand had gedacht dat twee van de meest onder de loep genomen persoonlijkheden van het land iets anders gemeen zouden hebben dan hun roem. Vlak voor de aankondiging van de bruiloft had de half-Japanse en half-Nederlandse Miyazawa nog gezegd: „Ik wou dat ik een echt vriendje had. Het lijkt wel of mannen er niet geïnteresseerd in zijn om met me uit te gaan. Ik moet een partner zoeken. En ik denk dat het wel even zal duren voordat het lukt". The Sunday Times De schokkende boodschap krijgen datje met het aidsvirus bent besmet. Hoe ga je om met het verdriet, de wanhoop en woede? Hoe geef je weer inhoud aan een leven dat uitzichtloos lijkt Er spelen nog zoveel meer problemen bij seropositieve mensen, zegt staffunctio naris Rob Huijsen van het Aids Projek- ten Buro in Den Haag. „Bij voorbeeld, hoe vertel ik het mijn ouders en vrien den? Hoe moet mijn houding tegenover mijn werkgever zijn? Kan en mag ik nog wel verliefd worden De 'Seropositieven Kursus' helpt bij het zoeken naar de antwoorden op deze vra gen. Op maandag 16 november is de eer ste bijeenkomst in het Aids Projekten Buro. Acht weken duurt de cursus, die bestemd is voor mensen uit Den Haag en omstreken. Stapsgewijs leren om het leven weer in eigen hand te nemen. Het werkboek 'Strategieën voor overle ven', geschreven door de Amerikaanse psychologen M. Delaney en P. Gold- blum, reikt daarvoor mogelijkheden aan. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij thuis gespreksthema's voorberei den. Herkenning De (gratis) cursus wordt geleid door een hulpverlener en door iemand die zelf met hiv is besmet. Hij herkent als geen ander de problemen die hij inmiddels zelfheeft overwonnen. „Iedereen zal foto Theo Böhmers Rob Huijsen: 'Je gaat met mensen om die met de essentie van het leven bezig zijn'. herkenning bij elkaar vinden. Dat is de kracht van de groep", zegt de arts Rob Huysen (37) die vanaf 1984 hulp biedt aan seropositieven en aidspatiënten. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor mensen die sinds kort met het besef le ven dat ze met hiv zijn besmet en voor degenen die het al wat langer weten, maar daar zelden of nooit over hebben gesproken. Huijsen: „Je hebt geen klachten, bent nog niet ziek. Bij de een kan dat een jaar duren, bij een ander tien tot vijftien jaar. Niemand kan je vertellen wanneer je ziek zult worden en die onzekerheid is het grootste pro bleem. Toch moetje de draad van het le ven weer zien op te pakken". Blijven functioneren Vooral niet thuis gaan zitten en je pa tiënt voelen, is zijn advies. „Het is ver keerd om met werken te stoppen; Je moet blijven functioneren als lid van de maatschappij". Die raad is niet zo een voudig op te volgen, realiseert Huijsen zich maar al te goed. „Ik zal niet ontken nen dat het een periode is die afschuwe lijk kan zijn". Zelf begeleidt hij met een hulpverlener van het RIAGG mensen bij wie de diag nose aids is gesteld of die al klachten over hun gezondheid hebben. Deze groep is onlangs gestart en komt eens in de veertien dagen bij elkaar. Nieuwe le den zijn overigens nog steeds welkom. Inleveren De problemen in deze groep zijn van een andere orde, zegt Huysen. „Aids heb ben, betekent in mijn ogen datje veel moet inleveren. Niet alleen je toekomst verwachtingen, maar ook lichamelijk kun je steeds minder. Het inleveren gaat met emoties gepaard en die moetje uiten. Dat gebeurt op de bijeenkomsten. De deelnemers geven zelf aan over wel ke emoties ze willen praten". Herken ning vinden bij anderen is bij deze groep van even groot belang. „Het maakt mensen sterker", zegt Huijsen. De ontmoetingen zijn een soort rust punt voor de groep. „Er wordt ook best gelachen. Al heb je nog een jaar te leven, dan kun je er nog dingen uithalen. Het moet geen spiraal naar beneden zijn. Als je aids hebt, zijn er nog mogelijkheden genoeg. Daar werkje met elkaar aan. Het is zeker niet de bedoeling om bij el kaar te gaan zitten treuren, want dan ben je niet goed bezig. Onze opzet is juist om mensen weerbaarder te ma ken". Zwaar en waardevol, noemt hij zijn baan. „Je werkt met mensen van wie je afscheid moet nemen. De dood hoort voor mij inmiddels heel gewoon bij het leven, terwijl die voor de meesten van mijn leeftijd nog ver af is. Waar ik het moeilijk mee heb, is het inleveren. Je gaat om met jonge mensen en je ziet dat zij steeds een stukje terug moeten. Daar word ik soms wanhopig van". De afgelopen jaren hebben hem gelou terd, zegt Rob Huijsen. „Je hebt met mensen te maken die met de essentie van het leven bezig zijn. Alle franje is er af is en dan kom je tot de kern. Daar leer je veel van". Voor meer informatie kan op werkda gen worden gebeld naar 070-3649500. H et leukste van de week was ongetwijfeld de meneer De Bruin uit Middelburg die met zijn zogenaamd vele vrouwen de redactie van het RTL 4- programma 'Lief en leed' een loer draaide. Dat was lachen. Het gezicht van presentatrice Maya Eksteen toen haar plotseling duidelijk werd dat ze achttien minuten uitzending met een volkomen niks-onderwerp bezig was geweest, vergeet ik nooit meer. En maar boos zijn nadien. En maar roepen dat het een 'misselijke grap' was. En maar de beledigde onschuld spelen. Want onzettend integere programmamakers waren zeer ten onrechte misbruikt. Hoe zal de eerste aanmelding van De Bruin over zijn Anton Heyboer-schap bij 'Lief en leed' ontvangen zijn? Zo ongeveer.'Hé jongens, bingo. Helemaal prijs. Een vent met drie vrouwen. Biedt zich zelf aan. In Zeeland nog wel. Dat wordt smullen. Meteen doen, voordat hij zich bedenkt'. Met door gretigheid geblindeerde ogen stortte heel 'Lief en leed»! zich op De Bruin. Die met zijn vrouwen in het complot waarschijnlijk nog geeneens zo heel veel toneel hoefde te spelen. Nog veel leuker was het gesprek daags nadien in wat RTL 4 een media-programma noemt. Daar probeerde het opperhoofd van 'Lief en leed' De Bruin flink de oren te wassen. Dat lukte voor geen kant, omdat de Zeeuw er wel een beetje uitzag als een te pakken provinciaal, maar toch tekst voor drie had. Het opperhoofd was onverstandig. Was niet zo slim om zijn breedste glimlach van dienst te produceren en om zijn opponent geheel a la Sonneveld het graf in te prijzen. Nee, hij kwam in feite nog eens bewijzen, dat zij die gewend zijn om van een zuchtje wind een flinke storm te blazen, zelfbij het eerste buitje verkouden zijn. De pseudo-veelwijver zal inmiddels een ego hebben waarmee hij nogjaren kan stralen. Hem moet verder dus ook maar niet te veel eer worden toebedacht, want voordatje het weet hebben we er weer een vip bij. Toch moet De Bruin nog worden nagegeven dat hij met zijn actie een overigens voor de hand liggend idee ter veler navolging in praktijk bracht. De boulevard-bladen kunnen nog wat beleven. Denk eens in wat er voor mogelijkheden liggen voor al degenen die tijdens party's, bijeenkomsten, enzovoort, worden 'betrapt' en dan voorpagina-berichtgeving opleveren in de trant van 'Wat heeft Drs. P met Danny de Munk?'. Er is van alles te organiseren. Ik laat de voorbeelden over aan de veel meer gevarieerden van geest, ook al om me niet te laten afglijden in het bedenken van de idiootste relaties. Hoe ook, het moet te regelen zijn dat de redacties van die bladen en evenzeer ook van bij voorbeeld alle koppel-programma's op televisie binnen de kortst mogelijke tijd de radeloosheid nabij zijn. Dank u hartelijk voor mijn Op goed geluk-reisje naar de Bahama's, maar we hebben stiekem allebei onze eigen partner meegenomen. Hoe bedoelt u, mijn 'nieuwe, geheimzinnige liefde'? Da's mijn zus. Dus.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15