Bouw Mcdrive hangt af van Carla Kerner Ieiden& Omgeving Getalenteerde Ter Aarders exposeren in De Aarlezer Te grote gevoelens spelen Imperiim parten nperium speelt Romo en Jeannette van ean Anouilh. Vertaling, bewerking en regie: tuud Wessels. Gezien in het Microtheater op november. Herhalingen vanavond en op londer-, vrij- en zaterdagen tot en met 21 no- REGIOJOURNAAL kffieamcert De muziekgezelschappen zaen morgen in het Zoeter- uxdse Muziekcentrum voor et uniek koffieconcert. Naast dorganiserende Sint Jan's fdare zijn ook drumfanfare DRijntamboers en de Sus- stwald Musikanten van de ptij. Het koffieconcert is het eete officiële optreden van de mwe dirigent Jan Wijen- b%. Aanvang 12.00 uur en de eree is gratis. Jugdtheater IZoeterwoudse jeugd is mor genmiddag om drie uur wel kom bij een jeugdtheatervoor stelling in Ons Huis. Sander Ko brengt dan het stuk 'De verdwaalde vuilniszakHet gaat over een meisje van wie haar lievelingsknuffel bij het vuilnis is gezet. Ze besluit het achterna te gaan en verstopt zich dapper in een vuilniszak. Zo komt ze in een vreemde we reld van levend en zelfs spre kend vuilnis. Zal ze ooit nog haar knuffel terugvinden Als kinderen van 4 tot 12 jaar dat willen weten moeten ze zon dagmiddag naar Ons Huis gaan. De entree is drie gulden per persoon. Segovia Guitar Quartet Het Segovia Guitar Quartet, bestaande uit Wim spruyt, Sa- kia Spinder, Domingos Wil lem Lohy en de uit Roelof- arendsveen afkomstige Joop Koek, treedt morgen om 13.00 uur op in Dorpshuis De Alke burcht aan de Noordhoek in Roelof arendsveen. Het pro gramma meldt temperament volle Spaanse en Zuidameri- kaanse muziek, die speciaal voor een kwartet is geschreven. Ook speelt het kwartet zondag eigen arrangementen van be kende orkestwerken van M.de Falla, M.Ravel en J.Brahms. WEEKEINDE Bijdragen van Frank Buur man, Rudolf Kleijn en Mo nique Roso. Open deur(l) Dat WD-raadslid Laila Dries- sen omstreden is, mag als be kend worden verondersteld. Verguisd door de één, bejubeld dqpr de ander. Voor de ene col lega een lichtend voorbeeld, de moeder van de benjamins in de raad, voor de ander een bijzon der irritante verschijning die nooit schijnt door te hebben wanneer ze maar beter haar mond kan houden. Zoals deze week. Laila heeft het als geboren WD'er moeilijk met een door gewinterde PvdA'er als Tjeerd van Rij op de post volkshuis vesting. Vooral Laila laat geen gelegenheid voorbijgaan om Tjeerd eens flink de oren te wassen als de positie van de bungalowbewoner uit de Me ren wijk in het geding is. Van Rij op zijn beurt laat dergelijke litanieën meestal gelaten over zich heen komen, onder het motto 'ieder diertje haar ple ziertje'. Maar als het te lang duurt slaat zelfs hij even onopgemerkt zijn ogen ten hemel, vraagt aan Onze Lieve Heer waarom uit gerekend de Leidse raadscom missie voor volkshuisvesting met zulke minkukels zit opge scheept, en doet vervolgens weer alsof hij elk woord van mevrouw Driessen serieus neemt. Open deur (2) Zelfs als ze de ene na de andere open deur intrapt: „We moeten wel heel voorzichtig zijn met wat de toekomst nog brengt". „De ontwikkelingen maken het noodzakelijk dat er knopen wörden doorgehakt". „We le ven nu eenmaal in een sterk veranderende samenleving, waarin een heleboel ontwikke lingen op elkaar wachten". Van Rij fronste zijn wenkbrau wen en had ook geen enkele noT tie van haar boodschap aan het college. Maar hij bleef luisteren, ho pend dat er toch nog iets zin nigs zou volgen. Maar waar had ze het nou toch over Het gat van de Slaaghwijk „Sinds er irx het midden van de Slaaghwijk een enorm gat is gegraven, is het in de rest van de Merenwijk vreselijk drassig. Misschien is er iets veranderd in de grondwaterstand of zo". Natte voeten in de Merenwijk, en niet in de laatste plaats voor Laila zelf, want zij woont er. Betere volksvertegenwoordi ger bestaat er niet, zou je bijna zeggen. Maar de logica en snedigheid van de PvdA'er is en blijft moeilijk te overtreffen. Natte voeten in de Merenwijk „Tja, oktober regenmaand". Bekeuring (1) Jan Hoekema, raadslid voor D66 in Leiden is niet voor een kleintje vervaard. De leden van de Leidse raad wisten wel dat hij in het dagelijks leven iets belangrijks deed op Buiten landse Zaken. Maar er was een artikel in het opinieblad Vrij Nederland voor nodig om dui delijk te maken dat hij niet zo maar de zoveelste ambtenaar was in de D66-fractie. Jan, zo bleek, is een van de bright young men die minister Van den Broek adviseert over de burgeroorlog in Joegoslavië. Het nummer van Vrij Neder land waarin Hoekema en zijn collega's toegaven de crisis in die bijna-Balkanstaat te heb ben onderschat ging dan ook gretig rond deze week bij de le den van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden, in afwach ting van de in aller achting ge stegen whizz-kid Jan die he laas wat was vertraagd voor de begrotingsbehandeling. Dat Jan zich in het dagelijks le ven bezighoudt met de ramp spoed in brandhaard Joegosla vië, wil echter niet zeggen dat hij de beperkte verkeersoorlog in het Leidse over het hoofd ziet. Een belangrijk deel van zijn bijdrage aan het begro tingsdebat ging over zijn eigen strijd om het bestaan als fiet ser. Jan had onlangs een bekeuring gehad toen hij kennelijk met zijn gedachten in Bosnië in grote haast over het Stations plein spoedde. Een pijnlijke er varing. Hij vond het net zo ver velend als iedere andere bur ger dat waarschijnlijk ook had gevonden. Bekeuring (2) Als raadslid greep hij direct zijn kans om te zien hoe de po litie dé burger bejegent. De dienstdoende koddebeier slaagde met glans voor dat exa men. Jan had een fijn gevoel overgehouden aan de manier waarop hij uitgelegd kreeg waarom nu juist hij, juist daar, juist die bekeuring kreeg. De aanslag op zijn beurs deed di rect minder pijn. Maar ondanks de prachtige uitleg was hem één ding niet duidelijk. Was het Stations plein nu een van die beruchte black spots Plekken waar om de haverklap ongelukken ge beuren en waar de politie met haar controles in feite levens reddend werk doet Of hadden die agenten toch niets beters te doen? Burgemeester Goekoop kon hem geruststellen. Ja, het Sta tionsplein is een black spot. En die agenten deden dus gewoon hun plicht. Voor Jan Hoekema was daarmee de zaak nog niet afgedaan. Was het de burge meester ook opgevallen dat de laatste tijd niet alleen fietsers, maar ook steeds meer automo bilisten door rood rijden, luid de zijn volgende vraag. Dat de burgemeester dergelijk gedrag ook veroordeelde, doet nu even minder ter zake. Want met die vraag kwam de aap fei telijk uit de mouw. Jan Hoeke ma, de man die betrokken is bij het bezweren van crises in Bos nië, is ook een heel gewone fiet ser. Zo een die als hij bekeurd wordt omdat zijn achterlicht niet brandt, vraagt waarom de politie niets aan al die fietsen diefstallen doet of die als hij door rijdt wil weten waarom die rotauto's niet worden aan gepakt. Het raadslid is een éch te volksvertegenwoordiger. Blijft de twijfel of zijn vragen nu ter zake waren of dat hij ge woon nog een keer proveerde zijn niet verwerkte gram te ha len over een lullige bekeuring. Annexatie De strijd om de Oegstgeester Broek- en Simontjespolder tus sen Leiden en Oegstgeest heeft deze week een wat grimmiger karakter gekregen. Wethouder Ton Kohlbeck van Oegstgeest gooide tijdens de al gemene beschouwingen op de Oegstgeester begroting voor 1993. olie op het vuur toen hij buurgemeente Leiden openlijk van expansionisme beschuldig de. Tot nu toe liet vooral de on stuimige Leidse wethouder Tjeerd van Rij, de Napoleon van de negentiger jaren, mid dels gespierde taal weten dat de Oegstgeester polder aan Leidens gemeentegrenzen voorbestemd is om een nieuwe Leidse woonwijk te worden. Leiden is immers geheel volge bouwd en de Sleutelstad groeit al eeuwen ten koste van de randgemeenten buiten haar singels verder. Met name het gebruik van het woord 'anne xatie' door Tjeerd Van Rij is Ton Kohlbeck danig in het ver keerde keelgat geschoten. Het gebruik van dergelijke woorden is vernietigend voor de samenwerking in de Leidse regio, vindt Kohlbeck, en hij zou het op prijs stellen als de Leidse gemeenteraad hierover een standpunt zou innemen. Of van de Leidse gemeente raad een meer genuanceerd standpunt in het voordeel van Oegstgeest valt te verwachten is overigens maar de vraag. De meeste partijen hebben het bouwen voor de eigen inwo ners een hoge prioriteit in hun verkiezingsprogramma's gege ven en het ligt niet voor de hand dat Tjeerd op dat punt tot de orde wordt geroepen. Op het Leidse Stadsbouwhuis is zelfs al een complete woonwijk inge tekend in-de Broek- en Simont jespolder en de bestuurders hebben nu al bedacht dat het er autoluw moet worden. Hans van der Vlist van de pro vincie zou inmiddels hebben laten weten dat er van annexa tie geen sprake zal zijn. Maar het is wel de provincie die de polder in haar plannen steeds voor woningbouw heeft aange wezen en Leiden indirect heeft aangemoedigd om op dit pad verder te gaan. De vraag is nu hoe ver Tjeerd, met de provinciale vrijbrief in de hand, nog denkt te gaan. De discussie over de vorming van een regio zou voor Leiden aan leiding kunnen zijn om een plan voor een stadstaat uit te werken: een Groot Leiden met zoveel mogelijk gebied er aan vastgeplakt, met het Leidse college van burgemeester en wethouders in een centrale be sturende rol. Dat bespaart de inwoners van Oegstgeest in ie der geval de kosten van de bouw van een nieuw gemeente huis; dat kan dan beter in de vorm van een extra vleugel van het Leidse Stadsbouwhuis ge stalte krijgen. Tovenaarsleerling Tjeed Tjeerd van Rij. Wethouder volkshuisveng en,ruimtelijke ordening van Leiden. En tovenaarsleerling. Bij de opening van de Zijlpoortsbrug, wensdag 4 november 1992. foto: wim van noort TER AAR Werk van getalenteerde Ter Aarders is gedurende de maand november te zien in bibliotheek De Aarlezer, Beukenpad 1 in Ter Aar. De tentoonstelling omvat werk van J. de Bruin (pente keningen), Paulus Egberts (pentekeningen), Hans Hinfelaar (olie verfschilderijen), A. Hoogervorst (glasgravures), Marco Lek (air- brushtechnieken), Sandra Lek (diverse technieken), Greet Metz (diverse technieken), Wil Valentijn (gemengde technieken), Ge rard Verschragen (diverse technieken), Marijke Westerwaal (aquarel). Half november komen hier nog de collages van basis schoolleerlingen bij. De bibliotheek is geopend op maandag, woensdag en vrijdag van twee tot vijf uur en op vrijdagavond van half zeven tot half negen en op zaterdag van tien tot twaalf uur. Met uitzondering van woensdag 18 november, want dan is de Ds Aarlezer gesloten in verband met interne verhuizing. In verband met het 10-jarig bestaan van De Aarlezer komt verha- lenvertelster Gerry Cuiper op zaterdag 12 december op bezoek. De jeugd tot en met 14 jaar kunnen tot en met 30 november een ver haal inzenden. Het beste verhaal wordt voorgedragen door Gerry Computer weggehaald ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit het ge bouw van de stichting Vakopleiding Weg vervoer aan de Anto- nie van Leeuwen- hoekweg zijn gister morgen een computer en een laserprinter weggehaald. De dief of dieven moeten rond een uur of tien in een onbewaakt ogenblik met lege handen het pand zijn binnenge wandeld en er met de apparatuur weer uit gekomen zijn. Beroepenmanifestatie in De Bron in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de derde maal wordt dinsdag in centrum De Bron in de Ridder hof in Alphen de beroepenmanifestatie gehouden. De mani festatie richt zich op leerlingen uit de hoogste klas sen van het basisonderwijs, hun ouders en hun leer krachten. In vele tientallen presentaties worden be roepen uitgebeeld, waaraan de bezoeker actief kan deelnemen. Voorbeelden zijn werken met een druk pers, reclameletters maken, het werken met een kas sa, bloemschikken, timmeren, metselen, kappen, werken in de gezondheidszorg, enz. De manifestatie vormt het sluitstuk van de Promotiecampagne Be roepsonderwijs, die op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in de Al- phense regio is georganiseerd. De toegang is gratis. De beroepenmanifestatie is overdag geopend van ne gen tot vijf uur en 's avonds van zeven tot negen uur. Dorpshuis officieel geopend De voormalige Sint Michaël- school in Hazerswoude-Dorp is omgetoverd tot dorpshuis. Gis termiddag verrichtten burge meester M. Boelen, wethouder G. Hoogendoorn en het PvdA- raadslid G. van der Lecq de offi ciële opening. Een laken dat over een schoolbord hing, werd verwijderd en de naam 'Sint Mi- chaëlschool' kwam tevoorschijn. Het drietal veegde dit snel weg en schreef vervolgens 'Het Dorpshuis' op het bord. Het multi-functionele centrum biedt onderdak aan de biblio theek, voor muzieklessen, soci aal-cultureel werk en podiumac tiviteiten. Het beheer is in han den van Jacqueline Slingerland. foto: henk van den ende Warmtekracht installatie bij kwekerij in gebruik WOUBRUGGE - Burgemees ter W. van Beek van Jacobs- woude heeft gistermiddag de warmtekrachtinstallatie (WKK) bij VDE-plant BV in Woubrugge officieel in gebruik gesteld. Deze installatie is tot nu toe de grootste die door Energie- en watervoorziening Rijnland (EWR) wordt geëx ploiteerd. De warmte wordt ge leverd door de verwarming van de kassen van de kwekerij. De electriciteit wordt aan het dis tributienet van EWR geleverd. Doordat warmte en electriciteit direct bij de klant worden ge produceerd, vindt er geen ener gieverlies door transport plaats. Dit is zowel gunstig voor het milieu (er behoeft minder te worden opgewekt) als voor het energiebedrijf. Het voordeel van de klant betreft een aan zienlijke korting van EWR op de warmteprijs. De EWR wil in de toekomst de plaatsing van warmtekrachtin stallaties stimuleren. t Extra subsidie Kagers bij aankoop compostvat cien heeft zelfs rechten gestudeerd, maar is verbitterd na een ontrouwe liefde. Hij wil naar Afrika en ver drinkt zijn lijden. Vader is een slappe lui zonder behoefte aan organisatie. Zusje Jeannette wil nergens voor deu gen, dook sinds haar veertiende met- elke man de koffer in, liegt als het haar uitkomt, maar steekt haar me ning niet onder stoelen of banken. Een pittig ding dus. Romeo Frédéric wordt binnen een paar uur smoorver liefd op haar. En trekt zowaar, kandi daat-notaris of niet, de uiterste conse quentie: hij gaat met haar weg en laat Julia zitten. All you need is love. Loopt het goed af? Nee, het loopt slecht af, met bijna-zelfmoorden, ver keerde huwelijken en veelntluiste- ring. Wat een draak zult u zegfi, en te recht. Romeo en Jeannetlis pube raal in de slechte zin van ït woord, met zijn anti-burgerlijkhe en anti- hypocrisie, zijn absolute euties, zijn candleligt-smartlapperij e zijn pla- tromantische taalgebruikVoor een schoolvoorstelling kan :t goede diensten doen, hoe dichteie spelers bij die wereld staan, hoechter en hartverscheurender het ta kan zijn. Puberaal is soms heel moo Gisteren, bij een volwasse amateur toneelvereniging met eni ambitie, wilde het niet van de grcd komen. Regisseur Ruud Wessels et Romeo en Jeannette bij Imperium serieus en traditioneel spelen. Er kan geen rela tivering, vondst of grapje af bij al dat gefleem over zuiverheid en pure ge voelens. En de spelers moeten ook nog zo vaak kwaad moeten worden, een heksentoer voor amateurs. Ze hebben verder te kampen met een toneeltoon tje en een vaak matige timing. David Teigeler (Lucien) heeft er nog het minst last van, maar die heeft ook de makkelijkste rol: cynisme is niet de moeilijkste emotie. Het stuk duurt veel te lang, ondanks Wessels' bewer king, maar er kan ook niet worden ontkend dat de spelers er na de pauze wat meer grip op krijgen. Misschien komen ze er nog wel in, later. JSIDERDORP De stem (ran het CDA-raadslid me- rouw C. Kerner-Schellin- srhout is doorslaggevend, ranneer de gemeenteraad Iran Leiderdorp maandag avond een besluit neemt over (le bouw van een McDonalds Hrive-in restaurant en een |\C-motel aan de rijksweg a4. Carla Kerner is van plan tie raadsvergadering van maandagavond bij te wonen, hoewel haar zwangerschaps verlof als wethouder pas aan het eind van deze maand af loopt. 13 Eind augustus zette de Leider- porpse raad een eerste stap in ,L 0e richting van de bouw van de ir- pmstreden McDrive, die naast B" het AC-Restaurant moet ko- j1Q ben. Met de kleinst mogelijke meerderheid van tien tegen ne- stemmen nam de raad een voorbereidingsbesluit om de bouw mogelijk te maken. Ook toen was de aanwezigheid van mevrouw Kerner beslissend. De fracties van CDA en WD ener zijds, en die van D66, PvdA en GL anderzijds zijn hopeloos verdeeld over de komst van het snelrestaurant. De eerste ver antwoordelijke voor het ruim telijke ordeningsbeleid in het college van B en W, D66- wet houder J.H. Veldstra-van Donk, verzet zich met haar fractie en de oppositiepartijen tegen bouw van de McDrive. Het verzet komt voort uit de vrees voor de verkeersaantrek- kende werking. Voor de positie ve opstelling van CDA en WD speelt de werkgelegenheid, met name van kansarme groepen, een belangrijke rol. Omdat het bouwplan in strijd is met het bestemmingsplan wil het college van B en W, een spoedprocedure op grond van artikel 19 WRO starten om de bouw mogelijk te maken. Een dergelijke procedure wordt ge woonlijk niet in de raad zelf be handeld. De raadsminderheid heeft echter gebruik gemaakt van de bevoegdheid de verle ning van de vrijstelling van het bestemmingsplan in de raad zelf ten principale te bespre ken. Behalve over de bouw van het McDonalds Drive-Inn-Restau- rant zal de raad ook een besluit nemen over de bouw van een AC-motel. De plannen daarvoor kunnen op een raadsbrede steun rekenen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling tevens een besluit te nemen over de bouw van een kantoor- en be drijfspand naast Alberts Cor ner, waarin onder meer de au tomobielbedrijven van Kam steeg zouden worden geconcen treerd. In de planontwikkeling door Lucas Bouw is echter ver traging gekomen. 20.000e bezoeker bij Space Expo De imtevaarttentoonstelling Noordwijk Space Expo, verwelkomde gisteren de 200.000e bezoeker. Uit handen van Wubbo Ockels kreeg de gel kige een reis voor twee personen aangeboden naar de lanceerbasis Koeroe in Frans Guyana. Tevens werd gistermiddag de prijswin- naaan de in de herfstvakantie gehouden kleurwedstrijd bekend. foto: henk van den ende ALKEMADE - Speciaal voor de inwoners van Kaageiland houdt de gemeente Alkemade een ex tra compostvatenactie. In plaats van de gebruikelijke vijftig pro cent subsidie op compostcontai- ners geeft de gemeente nu aan Kagers een subsidie van 75 pro cent. Deze actie is een alterna tief voor het ontbreken van de mogelijkheid van gescheiden in zamelen van groente-, fruit- en tuinafval op het eiland. In de Kaag wordt het vuilnis nog op gehaald in ouderwetse plastic zakken omdat de grote vuilnis wagen die containers kan legen, te groot is voor het pont. Inmid dels hebben zich 37 bewoners van het eiland aangemeld als be langstellende. Komende week beslist de commissie financiën over een krediet van zesduizend gulden voor de aanschaf van 50 vaten. kamer is een grote puinhoop en (uist daar komt de keurige Parijse Je- nnette haar verloofde Frédéric en fcijn moeder voorstellen aan haar fa milie. In die provinciale zwijnestal Ivonen haar luie vader, bittere broer en wilde zus. Dom zijn ze niet, ze pra len met een ironie die opleiding en denkvermogen verraadt. Broer Lu- door DICK VAN TEYLINGEN

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11