T Leidenaar hecht aan vastigheid op 3 Oktober Huurders mogen straks worden geweigerd Sleutelpas voor alle Leidenaren ALLERLEIDS Leiden EN OMGEVING LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 D66: 'Vervanging riolering kan veel goedkoper' LEIDEN raadslid W. Egels kan het her stel van de riolering in Leiden veel goedkoper dan de dienst ci viele werken heeft becijferd. Tijdens de behandeling van de begroting ruimtelijke ordening gisteren, onthulde hij dat er een veel goedkopere manier be stond om de rioolbuizen te her stellen. Daarbij hoeven de rioolbuizen niet te worden opgegraven. Zij worden van binnenuit hersteld door de binnenwand van een buis opnieuw te bekleden. Ga ten en lekken worden op die manier gedicht. Behalve een aanzienlijke financiële bespa ring levert het ook veel minder overlast voor de burgers op: er hoeft tenslotte geen weg te wor den opengelegd. Egels rekende voor dat de Duit se methode 500 tot 600 gulden per strekkende meter kost, ter wijl civiele werken rekent op minimaal 1000 gulden per strekkende meter. Alleen al voor volgend jaar kwam hij uit op een besparing van 1,5 mil joen gulden, precies het bedrag dat de verhoging van het lo- zingsrecht moet opbrengen. En daarmee wilde het college juist volgend jaar de extra werk zaamheden aan de riolering betalen. Triomfantelijk klonk het dan ook: „We zouden dan geheel kunnen afzien van de verhoging van de lozingsrech ten". Hoofd civiele werken L. Baren- dregt was 'bijzonder geïnteres seerd in hoe het goedkoper kon' en zou de zaken narekenen. Milieuraad bezorgd over tropisch hout LEIDEN De Leidse Milieu raad wil dat de gemeente Lei- den zo snel mogelijk het ge bruik van tropisch hardhout gaat aanpakken. Hoewel Lei den eerder is teruggefloten om dat het rechtstreeks verbieden j van hardhout wettelijk niet is toegestaan, zijn er wel andere mogelijkheden. Zo zou de ge meente bij het aanbesteden van projecten zelf kunnen bepalen dat aannemers geen tropisch hardhout gebruiken. Aanleiding om een brandbrief i over dit onderwerp te schrijven zijn verschillende projecten waarbij de gemeente zelf be trokken is bij de toepassing van tropisch hardhout. Het gaat i daarbij om de beschoeiing van i de passantenhaven, de be schoeiing van de Rijnkade/Zee- 1 heldenbuurt, de beschoeiing van het Galgewater, de steiger aan de Bernhardkade en, welis waar indirect, de plannen voor i renovatie in Groenoord. Eerder is door de gemeente aangevoerd dat het gaat om ge- i certificeerd hardhout. Hout dat i op verantwoorde manier zou zijn gewonnen. Maar ook wet- houder H. de la Mar van milieu heeft al meer dan eens laten l blijken niet veel waarde aan dat predikaat te hechten. Munitie gevonden LEIDEN - Een 17-jarige Lei- denaar heeft gisteren een hoe veelheid munitie bij de Leidse politie ingeleverd die hij in de struiken had gevonden bij het voormalige HCG-terrein aan de Zoeterwoudseweg. Het ging om een band losse flodders voor een mitrailleur. De politie heeft de I munitie overgedragen aan de J marechaussee die een onder- 3 zoek instelt naar de herkomst. Vrouw geslagen LEIDEN Een 20-jarige Leid- se heeft gisteravond rond tien voor negen klappen opgelopen in het station. De vrouw stapte II uit de trein waarna een onbe- i kend gebleven man met een fiets over haar voeten reed. I Toen ze daar wat van zei pro- beerde de man haar in eerste in- stantie te schoppen. Vervolgens j pakte hij haar beet en sloeg haar in het gezicht. Hoewel er omstanders waren, greep nie mand in. Pas toen ze het station j was uitgevlucht en de man haar op de trappen bij het Stations plein weer wilde slaan, kreeg ze hulp van een voorbijganger. Die ontzette haar, zodat ze haar weg kon vervolgen om met de bus te vertrekken. Aanpassingen vallen wel goed LEIDENAARS - Leide- naars houden niet van veran dering bij de viering van de 3 Oktoberfeesten. Dat blijkt uit een enquête die de 3 Octo ber Vereeniging dit jaar tij dens de optocht heeft gehou den. De respons was groot. Van de 15.600 op straat uit gedeelde formulieren kwa men er ruim 3.600 weer te rug. Het was voor het eerst dat een dergelijk onderzoek De ondervraagden laten zich duidelijk uit over hoe volgens hen met name de optocht daar ging de enquête ook over er uit moet zien. En hoewel gehecht wordt aan vas tigheid wordt ook niet iedere verandering afgewezen. Zo moet de optocht om 13.00 uur beginnen, zoals dit jaar voor het eerst het geval was, meent tach tig procent van degenen die rea geerden. Ruim de helft van de ondervraagden kon zich vinden in de gewijzigde route van de optocht. Ruim zestig procent vond het niet noodzakelijk om de Haarlemmerstraat, die dit jaar voor het eerst is overgesla gen, in de route op te nemen. Niettemin zeggen de meeste ondervraagden jaarlijks naar dezelfde plek te gaan om de stoet voorbij te zien trekken. De liefhebbers die zich jaarlijks uren tevoren met stoeltjes in de Haarlemmerstraat installeer den, moeten dan toch op hun neus hebben gekeken. De tevredenheid over de op tocht zelf is niet heel erg groot. Maar ontevreden zijn de toe schouwers al evenmin, zo blijkt uit de rapportcijfers die de orga nisatie krijgt. Een 6,9 voor de inhoud en een 6,2 voor de orga nisatie. Duidelijke tevreden heid is er als het gaat om het aandeel muziek en ruiters in de stoet. Maar de kwaliteit en het aantal praalwagens daar is men minder over te spreken. Even min als de lengte van de op tocht. Vooral het lange wachten en de vele voor de toeschouwers onverklaarbare gaten en op stoppingen zijn ergerniswek kend. Maar weinig ondervraag den kwamen met ideeën om daar iets aan te doen. De op tochtcommissie van de 3 Octo ber Vereeniging is naar aanlei ding van de enquête vooral blij omdat blijkt dat het evenement zo leeft onder het publiek en dat het zich duidelijk heeft uitge sproken. Voorzitter L. Heruer van de commissie zegt zich de kritiek aan te trekken en de komende maanden na te gaan hoe daar iets aan valt te doen. Nieuwe brandmelder Burgemeester C. Goekoop heeft gisteren bij de brandweer een nieuw brandmeldsysteem in gebruik genomen. Op het systeem zijn ruim 200 bedrijven en instellingen aangesloten. Daaronder het Aca demisch Ziekenhuis, chemische bedrijven, maar ook monumenten zoals Molen De Valk. In principe kan het aantal aansluitingen worden uitgebreid tot 2000. Het systeem kan behalve voor brandalarmen ook voor meldingen van explosiegevaar en van giftige stoffen wor den gebruikt. Leverancier van het systeem is PTT Telecom. Dat be drijf heeft naar aanleiding van de plaatsing ervan ook een film ge maakt, waarvoor vorige week een 'nep-brand' werd aangericht bij molen De Valk. Leiden is de tweede regio dat een dergelijk computer gestuurd systeem heeft. Eerder dit jaar werd een soort gelijke brand melder in Arnhem geïnstalleerd. Op de foto directeur L Crousen van PTT Telecom district Den Haag en burgemeester Goekoop na de overdracht van het systeem. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De woningcorpo raties in Leiden mogen met ingang van 1 januari poten tiële huurders weigeren. Dat staat expliciet genoemd in de nieuwe verordening op de woonruimteverdeling. De raadscommissie voor volks huisvesting en ruimtelijke ordening is er gisteren mee Het artikel is op verzoek van de woningbouwverenigingen op genomen in de nieuwe woon- ruimteverordening. Letterlijk staat er dat de woningbouwver eniging een huurder mag wei geren als uit bewijsmateriaal blijkt dat hij of zij de omwonen den overlast bezorgt. Als be wijsmateriaal worden onder meer gerechtelijke uitspraken met betrekking tot woninguit zetting en politierapporten over overlast beschouwd. Groen Links was de enige frac tie die nog bezwaar maakte te gen de tekst van het artikel. Fractievoorzitter J. Laurier: „De strekking van de tekst is heel ruim, en gaat misschien verder dan we willen". Hij had er geen onoverkomelijk be zwaar tegen als het artikel zou worden opgenomen, maar wen ste wel een andere, helderder formulering. Wel vreesde hij dat door deze toevoeging be paalde groepen, zoals ex-psy chiatrische patiënten, moeilij ker zouden integreren omdat zij meer konden worden tegen gewerkt. Psychologisch De raadscommissie kon gister avond laat akkoord gaan met de verordening zoals die uiteinde lijk door wethouder T. van Rij (volkshuisvesting/PvdA) was gepresenteerd. Het nieuwe sy steem van woonruimteverde ling kan daarmee vanaf 1 janu ari worden ingevoerd. Het bete kent dat woningzoekenden hun huizen voortaan uit aanbiedin gen moeten kiezen en dat zij zelf moeten reageren. De woon krant geeft eenmaal per twee weken een overzicht van de vrijgekomen huurwoningen. Grofweg zijn er drie groepen: starters (mensen die pas begin nen), doorstromers (die een huurwoning achterlaten) en vestigers (van buiten de regio Leiden). In de groep starters heeft de oudste de meeste rech ten. Bij de doorstromers kan de langstwonende zijn recht laten gelden. Van de vestigers heeft degene die het langste econo misch gebonden is, de meeste kans op een woning. Overgang Tijdens de besprekingen om trent dit nieuwe systeem is door alle fracties in de gemeenteraad gepleit voor een overgangsrege ling voor de mensen die nu al ja ren staan ingeschreven voor andere woonruimte. In het oor spronkelijke voorstel was daar in niet voorzien, waardoor zij in één klap al hun rechten zouden verspelen. Volgens wethouder Van Rij zou een overgangsrege ling de werking van het markt mechanisme verstoren. Uiteindelijk heeft hij toch toe gestemd in een overgangsrege ling, maar vooral „om het draagvlak in de stad te vergro ten". In de overgangsregeling tellen de jaren van inschrijving mee voor de kans op een wo ning. Daar zitten twee beper kingen aan vast: de maximale wachttijd die wordt meegeteld is vijfjaar, terwijl de overgangs regeling voor slechts een jaar geldt. Daarna staan de woning zoekenden weer op gelijke hoogte met anderen. Het was dan ook niet zö vreemd dat de PvdA-woordvoerder R. Hille- brand weliswaar partijge noot van Van Rij de regeling 'vooral een psychologisch ef fect' toedichtte. „Met deze overgangsregeling bieden we niet veel aan de mensen die al lang staan ingeschreven". On danks dat verwijt berustten alle andere woordvoerders met hem in deze overgangsregeling, om dat een verdergaande regeling het nieuwe systeem zou ver stoppen. Een ander struikelblok werd gevormd door de regeling, voor urgenten. Volgens de ontwerp verordening krijgen urgenten eenmaal een woning aangebo den. Alle politieke fracties wa ren het er echter over eens dat ook urgenten recht hebben op een keuzemogelijkheid. Maar Groen Links en D66 vonden dat urgente gevallen een eerste aanbod mochten weigeren, waarna een tweede moest vol gen. De andere partijen een meerderheid dus kon ermee leven als urgenten op hetzelfde tijdstip uit twee woningen kon den kiezen. Dat zal dan ook als experiment gedurende een half jaar worden uitgevoerd. Voor deze werkwijze is wel de volledi ge medewerking van alle wo ningcorporaties nodig, omdat zij gelijktijdig op zoek moeten naar een passende woning. LEIDEN Als een pas voor alle Leidenaren en niet al leen voor minima. Zo om schreef wethouder Hans de la Mar gistermiddag de Sleü- telpas die er per 1 januari echt komt. De pas geeft de bezitter recht op kortingen bij een groot aantal bedrijven en bij de schouwburg, het LVC, het LAK, de Waag-con- certen, Molen De Valk, K O, speel-o-theken en buurthuizen. De la Mar en zijn collega Hen- nie Koek (sociale vernieuwing) ondertekenden gisteren na mens de gemeente een aantal contracten met deelnemende bedrijven. De la Mar die bin nenkort zelf een andere woning betrekt, kondigde prompt aan aan dat hij zich met de pas in de hand bij een deelnemend schil dersbedrijf zal melden. Boven dien verkondigde de wethou der, kennelijk happig op een goedkope knipbeurt, aan het wel heel jammer te vinden dat er geen vertegenwoordiger van een deelnemende kapperszaak aanwezig was bij de onderteke ning. De officiële ondertekening van gisteren gold als de feitelijke in troductie van de Sleutelpas. Be halve de culturele instellingen doen 64 bedrijven mee. Ge hoopt wordt dat dit aantal ver der groeit. „Nog twee erbij en het is een 65pluskaart", grapte De la Mar. Wat ernstiger ver klaarde hij tevreden te zijn over het bereikte uitgangspunt. „Dit aantal deelnemers biedt mis- Film De film 'Not a pretty picture' wordt vanavond gedraaid bij politiek info centrum De Invals hoek aan de Koppenhinksteeg 2. De film bevat een reconstructie van een verkrachting en omvat in feite de ervaringen van de re gisseuse en van de hoofdrol speelster. Zaal open om 20.00 uur, aanvang 20.15 uur, toegang f2,50. Concordia De Leidse muziek- en showband Concordia heeft een nieuwe sponsor. Het gaat om het litho- bedrijf Grafisch Scan Techniek uit Zoeterwoude. Dat bedrijf heeft het muziekgezelschap een geldbedrag toegezegd voor de aankoop van instrumenten voor een nieuwe dwarsfluitsectie. De omvang van het bedrag is niet bekend gemaakt. Volgens Con cordia gaat het om een bedrag van vijf cijfers. Bingo Carnavalsvereniging De Spoor- bumpers houdt zondag een bin gomiddag in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. De zaal is open om 13.30 en de bingoballetjes rollen vanaf 14.00 uur. Oost-Timor De situatie op Oost-Timor staat centraal tijdens een thema-bij eenkomst zondag in hét politiek Infocentrum De Invalshoek. In 1975 viel Indonesië Oost-Timor binnen en zij houdt het land nog steeds bezet, ondanks herhaalde veroordelingen in de Verenigde Naties. Er worden twee video films vertoond en een spreekster is uitgenodigd. Adres: Koppen hinksteeg 2. Aanvang: 20.00 Mis De hoogmis van 11.00 uur in de Hartebrugkerk aan de Haar lemmerstraat is zondag inte graal op de radio te beluisteren. De mis wordt zowel door de KRO via Radio 5 direct uitge zonden als door de Wereldom roep. De mis wordt opgeluisterd door het gemengd koor van de Hartebrugkerk onder leiding van René Verhoe ff. Dat koor zingt onder andere de Missa Oc- tavi Toni van O. di Lasso. De Schola Cantora brengt de ge bruikelijke gezangen. Pater G. van Schie gaat voor in de vie ring. Lezing met debat Het humanistisch Verbond in Leiden houdt zondag een open bare discussie onder het motto: 'Paranormale verschijnselen, geloven wij daarin?'. Spreker is Rob Nanninga, secretaris van de Stichting Skepsis. De bijeen komst vindt plaats in Restau rant Koornbrug aan de Nieuwe Rijn 19 in Leiden en begint om 15.00 uur. Ontspanning Het Bloks dameskoor treedt zondag op tijdens een ontspan ningsmiddag voor ouderen in verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan 1. De zaal gaat om 14.00 uur open. Het programma begint om 14.30 uur. Voor vervoer kan worden gebeld met 071-313987 of 310916. 'Provincie moet polder aanwijzen voor woningbouw' LEIDEN Als de gemeenten in de regio Leiden op 1 januari 1993 nog geen polder hebbén weten te vinden die geschikt is voor woningbouw, moet de pro vincie Zuid-Holland maar een bouwlokatie aanwijzen. Dat dreigement sprak de Leidse wethouder T. van Rij Lyolks- huisvesting/PvdA) gisteren uit tijdens de behandeling van de begroting ruimtelijke ordening. Gevraagd naar de stand v&n za ken op het gebied van de regio nale samenwerking, zei Van Rij vooral voor de verre toekomst somber gestemd te zijn. Met re giogemeenten valt heel goed te praten over het overnemen van de Leidse woningbouwcontin- genten. Zo bouwt Leiderdorp voor Leiden 30 huurwoningen in de sociale sector. Ook Oegst- geest is bereid een deel van de Leidse woningbouwbehoefte voor haar rekening te nemen. „Maar na 2000 hebben we een nieuwe polder nodig om te be bouwen. De Broek- en Simont- jespolder is dan ook niet meer genoeg, zeker niet omdat alle prognoses voor de woningbouw nu alweer zijn achterhaald". In het portefeuillehoudersoverleg ruimtelijke ordening waarin alle wethouders ruimtelijke or dening van de regiogemeenten en Leiden zitting hebben is op dit punt geen akkoord te ver wachten. „En als daar al geen overstemming wordt bereikt, gebeurt dat in de gemeentera den al helemaal niet", aldus een sombere Van Rij. Kind gewond LEIDEN Een zesjarig kind heeft gisteravond een hoofd wond opgelopen bij een aanrij ding op de Vrijheidslaan. Het kind zat bij haar vader in de auto. Hij verloor de macht over het stuur toen hij vanaf de He renstraat richting 5 Meilaan reed. Om een botsing met een verkeerszuiltje te vermijden draaide hij naar rechts en boste vervolgens tegen een verkeers licht. Achteraf bleek dat de 28- jarige Leidenaar had gedron ken en meer alcohol in zijn bloed had dan toegestaan. Hij is in het AZL, waar zijn dochtertje werd behandeld, aangehouden. Bomen bij brug weigeren dienst LEIDEN De Rijnzichtbrug, tussen Haagweg en Morsweg, is gisterochtend drie kwartier ge blokkeerd geweest nadat de slagbomen bij de brug blokkeer den. Tussen elf uur en kwart voor twaalf moest het verkeer worden omgeleid. Daarbij ont stonden aanzienlijke opstop pingen. 930001 Zo gaat de Sleutelpas eruit zien. schien mogelijkheden anderen over de streep te trekken. Als één cd-zaak ziet dat zijn concur rent meedoet, dan zal hij ook aan willen haken". De gemeen te gaat er vanuit dat deelname voor bedrijven, ondanks de kor tingen, aantrekkelijk is door ex- ILLUSTRATIE: PR tra omzet die wordt behaald. Daarvoor wordt gratis reclame gemaakt, bijvoorbeeld in de Stadskrant die Leiden vanaf ja nuari wil uitgeven. De Sleutelpas wordt aan mini ma beschikbaar gesteld voor tien gulden, nauwelijks meer De wethouders Hennie Koek (so ciale vernieuwing) en Hans de la Mar (sociale zaken en milieu) to nen voorbeeldexemplaren van de Sleutelpas. Links een verte genwoordigster van een deelne mend bedrijf, boetiek The Way Inn. FOTO: WIM VAN NOORT dan de kostprijs. Studenten betalen 50 gulden en mensen met een inkomen boven het mi nimum 75 gulden. Volgens De la Mar is het in alle gevallen vrij snel mogelijk de kostprijs terug te verdienen. De gemeente gaat er vanuit minimaal 5.000 kaar ten te verkopen. Als dat aantal verder oploopt wordt winst ge maakt met de kaart. Eventuele opbrengsten komen volgens de wethouder weer ten goede aan de gebruikers, in de vorm van extra aanbiedingen of acties. Het is niet de bedoeling dat de kaart een melkkoetje wordt voor extra inkomsten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9