VS en EG graven zich in voor handelsoorlog 7 „Vermogenspositie Philips niet verder verslechterd" u Winst BP boven verwachting Economie EMU mag later van Bundesbank Ruding: bezuinigingmaatregelen Clinton zijn niet toereikend LM verwacht in rode cijfers te belanden 6TELVEEN - De KLM heeft harde concurrentie op de Noordat- iet tweede kwartaal van het lo- lantische routes. Daarnaast zette ilighde boekjaar (juli tot en met sep- 'hee|ber) een kwartaalwinst na be- Mo^ngen behaald van 170,1 mil- lam^ gulden. Dat is 22,4 miljoen origjder dan in de vergelijkbare pe- e tvje van het voorgaande jaar. Tsj^blijkt uit de kwartaalcijfers die g hijjren bekend zijn gemaakt. renJanks een stijging van het ver- :ie rf daalde het saldo bedrijfsin- atieisten en -lasten met 9,8 mil- ;e-ni Ze gingen van 242,6 miljoen ginjet tweede kwartaal van 1991 egeif 232,8 miljoen dit jaar. Een lostynder is, aldus de KLM, vooral n bije schrijven aan de veranderin- ten. in de wisselkoersen en de kei lt vi de overcapaciteit op de vracht- markt de tarieven in deze sector onder druk. Over het uiteindelijke resultaat van het gehele boekjaar is de KLM- directie niet optimistisch: ze gaat uit van een verlies. De KLM schrijft dit toe aan de tarievenslag, terwijl de sterke gulden ook nog eens negatief op het bedrijfsresul taat drukt. Naar verwachting zul len deze effecten zich in de tweede helft van het boekjaar versterkt voortzetten'. Een belangrijke rol speelt daarnaast de deelneming van de KLM in de zwaar verlieslij dende Amerikaanse luchtvaart maatschappij Northwest Airlines. Vakcentrales werken samen LONDEN Het Britse olieconcern British Petroleum (BP) heeft in het derde kwartaal van dit jaar zijn nettowinst met een derde zien stijgen van 129 tot 172 miljoen pond ster ling (tegen de huidige koers 469 miljoen). Dit resultaat is berekend op basis van vervan gingswaarde. Gebaseerd op de historische kostprijs daalde het kwartaalresultaat met een kwart van 156 tot 117 miljoen pond 318 miljoen), zo heeft BP gisteren bekend gemaakt. In het algemeen wordt het resultaat op basis van vervangingswaarde als een bete re indicatie voor het reilen en zeilen van BP beschouwd dan de andere berekeningsmetho de, omdat de schommelingen van de olieprijs er niet zo zwaar in meewegen. HOUTEN De drie vak centrales FNV, CNV en MHP gaan meer samen werken. Door naar het Bin nenhof toe eensgezinder te gaan opereren, willen ze de organisatiegraad van werk nemers trachten te verbe teren. Tegelijkertijd bena drukken de centrales ech ter niet van plan te zijn de eigen autonomie op te ge ven of de samenwerking een formeel karakter mee te geven. Noorwegen wil Europese top over werkloosheid OSLO De Noorse premier Gro Harlem Brundtland heeft gisteren gepleit voor een brede Europese top over de verder stijgende werkloos heid. Zij wil dat komend voorjaar de ministers van financien en economische zaken van de 12 EG-lidstaten en de 7 landen van de EVA om de tafel gaan zitten om te bekijken hoe de werkloos heid kan worden teruggedrongen. Brundtland zei dat zij de regeringsleiders van de 18 andere landen heeft aangeschreven met het verzoek de werkloosheidstop te steunen. Volgend jaar treedt het door EG en EVA gesloten akkoord over de Europese Economische Ruimte in werking. Die ontwikkeling biedt een goed kader om tot een in ternationale aanpak van het werkloosheids vraagstuk te komen, zei Brundtland. Hoogovens schrapt nog duizend banen extra IJMUIDEN/ANTWERPEN Bij Hoogovens in IJmuiden zullen tot en met 1994 nog eens duizend arbeidsplaatsen extra moeten verdwijnen. De concernleiding kondigde eerder al een reductie van 2300 arbeidsplaatsen voor het staalbedrijf aan. Het wegwerken van de overcapaciteit in de Europese staalindu strie, die in 1996 circa 20 procent bedraagt, zal circa 2,2 miljard gulden kosten. Ongeveer de helft hiervan zal uit de beschikbare EGKS-reserves kunnen komen, de rest moet worden opgebracht door overheden en via vrijwillige bijdragen van producenten. Dit aan de Europese Commissie gerichte voorstel lanceerde Hoogo vens-topman O.H.A. van Royen gisteren op een bijeenkomst in Antwerpen. Herstel van de Europese staalindustrie kost in de ko mende driejaar 50.000 arbeidsplaatsen. Van Royen (die eind 1992 met pensioen gaat) vindt dat Oosteuropese landen de kans moeten hebben hun produkten in West-Europa af te zetten. Zij moeten dan echter met de Europese Commissie nieuwe afspraken maken om te trachten een proces van geleidelijkheid door te voeren. Van Royen is niet tegen fusies met andere staalbedrijven, maar dan wel i en voor bepaalde produkten. hun kiacSharry weg sEG- ^derhandelaar erhJSSEL Landbouwcom- achgaris Ray MacSharry is gis- opgestapt als onderhan- iliejar namens de Europese Ge- ien^nschap in het GATT-over- >rbi£ver de liberalisering van de ,te jpldhandel, heeft een bron ,eog>gd. MacSharry, een Ier, lut(}de de onderhandelingen in kader van de Algemene ireenkomst over Handel en ""~ieven (GATT) samen met de i3derlandse EG-commissaris 19 ir externe betrekkingen pis Andriesssen. Het terug- ï'4 jen van MacSharry als on- '8 handelaar kan een gevolg ij van een geschil binnen de 16 leden tellende Europese Omissie. De voorzitter van ig Dommissie, Jacques Delors, !5 volgens bronnen tegen een idelsakkoord met de Vere- '6 Se Staten zijn. BRUSSEL Er wordt drei gende taal gesproken in het hoofdkantoor van de GATT (de 108 landen tellende we reldorganisatie die over han del en tarieven waakt) in Ge- nève. Het woord 'handels- loorlog' is al gevallen. Ameri ka wil, nadat de driedaagse besprekingen tussen de EG en de VS dinsdagavond mis lukten, Europa met zeer for se handelssancties ter waar de van 1 miljard dollar te lijf. De eerste stormlopen van de VS zijn, althans voorlopig afgesla gen, want in de GATT Raad, die deze week in Genève bijeen kwam, blokkeerden de EG-lan- den de Amerikaanse sancties voorlopig. Dat hoeft de VS ove rigens niet te beletten om, met de GATT-regels in de hand, toch tot actie over te gaan. De nu ontstane ruzie heeft minder met de al zes jaar durende GATT-besprekingen over het vrijmaken van de wereldhandel - ook wel Uruguay Ronde ge noemd - te maken, dan met een al lang lopende geschil tussen Amerika en Europa over de oliehoudende zaden. Dat zijn zaden, zoals zonnebloempitten, raapzaad en sojabonen, die tot bak- en braadolie worden ge perst. De Amerikanen zijn niet te spreken over het feit dat de producenten van de jaarlijks 13 miljoen ton oliehoudende zaden in Europa, forse EG-subsidies ontvangen. Dat schaadt de posi tie van de Amerikaanse produ centen op de wereldmarkt aan zienlijk. Om die reden hebben de VS het geschil tot twee keer toe voorgelegd aan een speciale GATT-commissie die in beide gevallen de EG in het ongelijk stelde. Compensatie In plaats van zijn leven te bete ren, bood Brussel de Amerika nen in juli een geldelijke com pensatie aan. Maar het EG-aan- bood werd door Washington als 'niet hoog genoeg' van de hand gewezen. Vervolgens drongen de VS aan op een arbitragecom missie die een bindend oordeel moest uitspreken. Dat werd door de EG geweigerd. Een maand geleden besloten de VS het daarom over een andere boeg te gooien. Ze kondigden handelssancties tegen de EG- landen aan. Rufus Yerxa, de Amerikaanse ambassadeur bij de GATT in Genève, heeft woensdag dus gedaan wat hij al eerder in het vooruitzicht stel de. Hij heeft de GATT Raad - het hoogste besturende orgaan van de organisatie - toestem ming gevraagd om sancties te gen de EG op te leggen. Een be slissing daarover werd evenwel door de EG-landen - die ook in de Raad zitting hebben - ge blokkeerd. Dat wil overigens niet zeggen dat daarmee de zaak is afge daan. Want de GATT-regels staan de VS toe ook zonder in stemming van de Raad tot maatregelen over te gaan. GATT-regels De procedure werkt dan als volgt: - De VS moeten een lijst samenstellen van de produkten waarvan ze de importen wil be moeilijken. Hoewel niet bekend is om welke produkten het gaat, zullen vooral kaas, wijn, likeu- rep en mogelijk ook snijbloe men op die lijst staan. Franse produkten zullen het zwaarst worden getroffen, omdat Frankrijk, dat de grootse pro ducent van oliehoudende zaden in de EG is, de meeste obstakels tegen een akkoord heeft opge worpen. - De VS moeten ook de hoogte van de sancties aange ven. Die moet in overeenstem ming zijn met de schade die de Amerikaanse producenten van oliehoudende zaden hebben ge leden. Volgends de Amerikanen gaat het hier om 1 miljard dol lar. Overigens willen ze, om het kabaal niet te groot te maken, de sancties in 'tranches' opleg gen, te beginnen met impor theffingen op produkten met een waarde van 300 tot 400 mil jard dollar. - Op de betreffende produkten worden door de VS veel hogere importheffingen gelegd, zodat ze in de VS veel duurder en daarom moeilijker te verkopen zijn. - De VS-lijst moet vervol gens bij de GATT worden gede poneerd en ter kennis worden gebracht van de landen die er door worden getroffen. Pas der tig dagen na het ter kennis- brengen van de lijst, mogen de sancties effectief worden toege past. Die 'afkoelingsperiode' is bedoeld om beide partijen als nog rond te tafel te krijgen. - Het is vrijwel zeker dat de EG de Amerikaanse maatregelen met tegenmaatregelen zal be antwoorden. De Europese Com missie moet voorstellen op dat stuk voorleggen aan de EG-mi- nisterraad die vervolgens de de finitieve beslissing neemt. Ove rigens voorzien de GATT-re gels niet in de mogelijkheid van tegenmaatregelen. Die worden in feite eenzijdig opgelegd. Als dat gebeurt is een z.g. 'handels oorlog' een feit. In Brussel wordt er overigens op gewezen dat alle politieke mogelijkheden nog niet zijn uit geput. Volgens een hoge EG- functionaris 'zijn we nog steeds in contact met de VS. We praten nog altijd. Daarom zou het me verbazen als de onderhandelin gen tussen en Washington en Brussel niet binnen enkele we ken worden hervat. We hebben altijd nog die afkoelingsperiode van dertig dagen. En daar is ook Washington zich zeer van be wust". Ander wapen De EG-ambassadeur bij de GATT, Tran van Thinh, heeft gisteren een ander politiek wa pen in de strijd geworpen. „Als de Amerikanen ons sancties op leggen, dan kan er niet meer verder worden gepraat in de Uruguay Ronde", zei hij in Ge nève. Zijn redenering: „Waar om zouden wij nog over het vrij maken van de wereldhandel praten met een partij die actie tegen ons onderneemt?" Op grond van die redenering zijn de partijen er nagenoeg toe ver oordeeld opnieuw aan de onder handelingstafel plaats te ne men. Daar komt nog bij dat de huidige Amerikaanse regering niet of nauwelijks de politieke macht heeft om de sancties kracht bij te zetten. Ontketent de huidige Amerikaanse rege ring een handelsoorlog, dan is dat een onderneming die de nieuwe ploeg van Bill Clinton straks moet overnemen. In de praktijk betekent dat dat alle mogelijkheden nog niet zijn uitgeput. Maar dat Uruguay Ronde opnieuw tot stilstand is gekomen en, als gevolg van het conflict over de oliehoudende zaden, zelfs dicht bij een com plete mislukking is, staat als een paal boven water. Prof. dr. h. Schlesinger: „De monetaire unie heeft een dak nodig en dat is de politieke unie". foto: anp Idoor PEET VOGELS jfers Unilever l gatief beïnvloed or lage koersen 5 [ervolg van de voorpagina) 3 ÏTERDAM De huidige 7 |rs van Unilever worden jszins negatief beïnvloed 3 r de lagere koersen van het 3 |d sterling en de dollar. In derde kwartaal van 1991 3 de Engelse munt gemid- i I elf cent minder waard (nu 20) en de 'greenback' zelfs lent 1,67). Bij gelijke wis- joersen zou de winst van ^ever zelfs zes procent zijn pest. netto-omzet kwam opnieuw en de twintig miljard uit op 14 miljard tegen 19,54 mil- I in de vergelijkbare periode jaar eerder. Na drie kwarta- ïigt de omzet van 58,56 mil- reeds 2,18 miljard gulden en die van vorig jaar. Bij een Bi van de concernomzet met iTEKfocent van 19,54 miljard edaan|j 20,14 miljard De bruto- QKlSe verbeterde de brutomar- itédaaan 9,8 naar 9,9 procent, laatsta oterird levensmiddelenconcern ielenijk een onveranderd interim- ~coufaend uit van 1,48 gulden i,FHaandeel. Het overeenkoms ten,!)! dividend van de Britse tak, lever PLC, bedraagt 5,20 Ce. j uursvoorzitter F.A. Mal- is zeer te spreken over de rs. Vooral Europa deed het I. Ijsthee in Zuid-Europa zeer succesvol, evenals toi- rtikelen en chemische pro- lj en. De bedrijfswinst in het e kwartaal ging omhoog 1,23 miljard gulden naar miljard en de brutowins- ge verbeterde van 10,4 10,8 procent. k vy AMSTERDAM De presi dent van de Duitse Bundes bank, H. Schlesinger, tilt niet zo zwaar aan de invoe ring van de ene Europese munt in 1999. Liever ziet hij dat er eerst overeenstem ming is over de voorwaarden van een politieke unie. „De monetaire unie heeft een dak nodig en dat is de politieke unie", zei de president tij dens een lezing op de Vrije Universiteit in Amsterdam. Schlesinger heeft er geen moei te mee als er een Europa van twee snelheden komt. „In het verdrag van Maastricht is daar zelfs al rekening mee gehouden. Landen die niet aan de eisen van de EMU voldoen, lage infla tie en begrotingstekort en een nationale schuld die maximaal 60 procent van het bruto natio naal produkt bedraagt, kunnen altijd op een later tijdstip mee doen". Schlesinger zijn dat de Bundes bank „onaangenaam verrast" was toen de lidstaten in Maas tricht besloten de EMU uiter lijk in 1999 in te voeren. „Wij hadden liever gezien dat dat men eerst overeenstemming had bereikt over de politieke unie. Een monetaire unie kan niet bestaan zonder een politie ke unie die gericht is op solida riteit tussen de landen". Welvaart De Duitsers hebben volgens hem niets te winnen bij de EMU, maar veel te verliezen als er geen politieke unie komt. Dat geldt overigens ook voor de andere rijke EG-landen. „De EMU lost de verschillen in wel vaart tussen de verschillende EG-landen niet op. Het gevolg zal zijn dat er een massale trek naar de rijkere EG-landen komt met alle problemen vandien. Daarom pleiten wij voor een po litieke unie die gebaseerd is op solidariteit tussen de armere en rijkere lidstaten. Slechts op die manier is een meer gelijke spreiding van de welvaart te be werkstelligen". Bovendien vond hij het tactisch verkeerd de eenwording van Europa aan data te koppelen. „De landen hadden eerst aan het idee van een politieke unie moeten wennen. Op het mo ment dat iedereen het eens was over de uitgangspunten had men met de invoering kunnen beginnen". Nu de verschillende landen zich vastgelegd hebben op een datum worden de ont wikkelingen ineens definitief voor de burgers. Het gevolg is dat er steeds meer oppositie on der de bevolkingen komt tegen de EG. Uitstel Eerdere besluiten tot verdere samenwerking werden steeds genomen als iedereen het er over eens was. Schlesinger vindt dan ook dat de invoering van EMU en EPU beter een paar jaar kan worden uitge steld. In ieder geval pas invoe ring als de burgers zich ook met de eenwording verzoend heb ben. De president van de Bundes bank benadrukte nogmaals dat de nieuwe centrale bank voor de EG onafhankelijk van de po litiek moet opereren. „In het verdrag zijn daarvoor de voor waarden wel vastgelegd, maar sommige landen, waarbij hij met name Frankrijk aanhaalde, vinden dat de centrale bank slechts uit moet voeren wat de politici beslissen". Volgens Schlesinger is politieke invloed op het geldbeleid van de centra le bank fnuikend voor een sta biele munt. Hij toonde zich dan ook niet helemaal gerust over de onafhankelijke positie van een Europese centrale bank. DEN HAAG De nieuwe Amerikaanse president Bill Clinton moet er voor waken dat de door hem gepredikte stimulering van de economie door middel van een verho ging van de overheidsbeste dingen niet ten koste gaat van het begrotingstekort. Op de noviteitenpresentatie van de Camping en Caravan RAI is deze pick-up kampeerunit te zien die bovenop een personenauto kan worden j|— m F0T0:ANP Bezuinigingen op de defensie uitgaven en hogere belastingen voor bovenmodale inkomens zijn niet toereikend. Ook de subsidies en de miljardenver- slindende bureaucratie in en rond Washington moeten onder het mes. Klare taal uit de mond van dr. Onno Ruding, voorma lig minister van financiën (1982-'89) en sinds 1 maart dit jaar vice-president bij Citicorp, de moedermaatschappij van Amerika's grootste bank Citi bank. Ruding, even terug in Ne derland, sprak gisteren in Den Haag op uitnodiging van de Amerikaanse Kamer van Koop handel. Het onderwerp liet zich raden: de Amerikaanse econo mie onder Clinton. De nieuwe president wil de ko mende jaren vooral de werk loosheid aanpakken. Daartoe moeten de overheidsuitgaven omhoog. Vooral de infrastruc tuur van het land zal daarvan profiteren. Om deze extra in vesteringen te bekostigen moeten de belastingen voor in komens boven de 200.000 dol lar omhoog en zal er drastisch worden gesnoeid in de defensie uitgaven. Frisse ideeën die Ru ding verwelkomt, mits ze niet ten koste gaan van Amerika's grootste manco: het enorme be grotingstekort. Het is de top bankier een doorn in het oog dat zowel Bush als Clinton in hun verkiezingsprogramma's nauwelijks aandacht schonken aan maatregelen om dit deficit te verminderen. Alleen de onaf hankelijke kandidaat Ross Pe rot hamerde erop dat het tekort een groot probleem vormt. Mede daarom moet er volgens Ruding in 1996 terdege reke ning worden gehouden met Pe rot. Wil het begrotingstekort van de VS onder .Clinton niet verder stijgen, dan zijn aanvul lende bezuinigingsmaatregelen volgens de voormalige NCW- voorzitter onontbeerlijk. Te denken valt daarbij aan ver mindering van subsidies, maar ook aan de „enorme bureaucra tie in en rond Washington riïi' i8ie Verenigde Staten ging het er minder, De marktaande- 8#fie in yhet begin van dit jaar Jen gewonnen, bleven be- maar de bedrijfswinst van 354 miljoen gulden 329 miljoen. „In de rest de werld bleven de winsten 341 ien", aldus topman Mal- Minder caravans verkocht AMSTERDAM Er worden in Nederland de laatste maanden aanzienlijk minder caravans verkocht, maar over het alge meen wel duurdere en volledi ger uitgeruste. In de categorie toercaravans werd de eerste helft van dit jaar elf procent minder verkocht, maar op die markt werd toch ongeveer een zelfde omzet bereikt. Omdat het ook bij de stacara vans en de vouwwagens minder goed gaat, meent drs. L.A. de Winkel, voorzitter van de Cara van en Camping RAI, nog eens te kunnen constateren dat 'zijn' branche zeer gevoelig is voor wat hij noemde 'nog niet echt een economische recessie'. Consumenten aarzelen kenne lijk wat met hun bestedingen. EINDHOVEN De voorzie ningen die nodig zijn om de nieuwe herstructuering te fi nancieren, behoeven de ver mogenspositie van Philips niet verder te verslechteren, aldus Henk Appelo, vice- voorzitter van de raad van bestuur van Philips, want in de komende tijd zullen de schulden al verder kunnen worden verkleind. Binnen het concern zijn werk groepen opgericht die plannen maken voor de verkoop van on roerend goed, vermindering van de voorraden en verbete ring van de debiteurencontrole. Uiteindelijk wil Philips met dit 'asset management' de schul den met enkele miljarden gul dens terugdringen. In het derde kwartaal bedroeg het aandeel van het eigen vermogen in het totale vermogen 25,5 procent, tegen 26,2 procent in het twee de kwartaal. Geruchten dat Philips liquiditeitsproblemen heeft, verwees Appelo naar het rijk der fabelen. „We zitten al tijd nog binnen de limieten die we met de banken hebben afge sproken", zei hij. Bonden De vakbonden hebben intussen met grote zorg gereageerd op het forse verlies van Philips in het derde kwartaal en de aan kondiging dat er opnieuw zal worden gereorganiseerd. Volgens bestuurder N. Broers van de Industriebond FNV ziet de toekomst van Philips er zeer dreigend uit. Ernstige kritiek heeft Broers niettemin op de beslissing van Philips om in 1993 over de hele wereld de loonsom te bevriezen op het ni veau van dit jaar. Een dergelij ke centralistische aanpak werkt niet, aldus Broers. Bestuurder A. Verhoeven van de Unie BLHP meent dat de continuïteit van het concern op de langere termijn in gevaar door de nu geleden verliezen. Hij verwacht dat de loonmaat regel zeker zal helpen om de po sitie van Philips te verbeteren. Desondanks verwacht hij dat gedwongen ontslagen onont koombaar zijn. Volgens bestuurder J. Hermus van de Vereniging van Hoger Philips Personeel VHPP is in grijpen in de verliesgevende di visies onvermijdelijk. Het be sluit het loonniveau te bevrie zen op het peil van dit jaar noemt hij 'demotiverend'. „Centurion wordt daardoor de nek omgedraaid", meent hij. Bestuurder R. van Splunder van de Industrie- en Voedings bond CNV is ook tegen een be vriezing van de loonsom. Voor de medewerkers bij consumen tenelektronica en componenten zou dat kunnen betekenen dat zij eerst loon moeten inleveren om vervolgens het risico te lo pen hun baan te verliezen door de nu aangekondigde ingrepen, aldus van Splunder. Wisselkoersen De divisie consumentenpro- dukten (consumentelektronica, huishoudelijke apparatuur en produkten voor persoonlijke verzorging) zag zijn omzet in het derde kwartaal licht terug lopen van 6535 miljoen tot 6504 miljoen gulden. Het bedrijfsre sultaat liep terug van 149 tot 27 miljoen gulden als gevolg van de verliezen bij consumentene lektronica. Over het tot deze groep behorenden Polygram (80% Philips) merkte Appelo op dat het zeker niet in de be doeling ligt een groter deel van deze zeer winstgevende dochter naar de beurs te brengen. De omzet van de divisie componen ten en halfgeleiders verminder de van 1897 miljoen tot 1570 miljoen gulden. Het bedrijfsre sultaat kwam uit op 48 miljoen gulden, tegen honder miljoen gulden een jaar eerder. De omzet van de divisie verlich ting verminderde als gevolg van wisselkoerswijzigingen met ne gentig miljoen tot 1655 miljoen gulden. Dankzij kostenbespa ringen en enige vergroting van het marktaandeel bij duurdere lampen kon het bedrijfsresul taat opgevoerd worden van 109 tot 173 miljoen gulden. Bij professionele produkten en systemen zakte de omzet van 2971 miljoen tot 2478 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat liep 62 miljoen gulden terug tot 48 miljoen gulden. De omzet van de sector diversen (onder meer voor derden verrichte dienstenzakte van 540 miljoen tot 497 miljoen gulden. Het be drijfsresultaat steeg van acht tien tot 27 miljoen gulden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7