itart Clinton magistraal, naar problemen kolossaal Milan Panic in vicieuze cirkel 5 Buitenland ;rse kabinet valt Bloedbad in huis ANC-lid iabour-leider John Smith: remier Major is gewetenloos Argentijnen staken voor sociale rechtvaardigheid 'Politie van Sao Paulo liquideerde gevangenen' BLIN Het Ierse kabinet van premier Al- 1 Reynolds is gisteren gevallen tijdens een nming over een motie van wantrouwen, i de uitgebrachte stemmen waren er 88 te- 1de regering; alleen de 77 leden van Rey- |s Fianna Fail-partij stemden vóór. Ierland hu op 26 november nieuwe verkiezingen Hen. De stemming wordt verbonden met referendum over de toelaatbaarheid van ftus dat aanvankelijk voor 3 december op programma stond. De val van het Ierse ka rt, een coalitie van Reynolds conservatieve ina Fail met de Progressieve Democraten I van Des O'Malley (zes zetels in het parle- lt) werd algemeen verwacht, nadat de PD aangekondigd dat haar zes parlementsaf- 1 karigden tijdens de stemming van gisteren ijde van de oppositie zouden kiezen. Bild: RAF-Ieden binnenkort vrij HAMBURG - De tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde terroris ten van de Rote Armee Fraktion (RAF) Hanna Krabbe, Karl-Heinz Dellwo en Lutz Taufer komen nog dit jaar op vrije voeten. Dit heeft de Bild Zeitung vandaag gemeld. Het ge rechtshof in Düsseldorf wil hun straf fen voorwaardelijk maken, zo meldde de krant onder aanhaling van justi tiële kringen. Krabbe, Dellwo en Taufer waren in 1977 door het ge rechtshof in Düsseldorf wegens twee-' voudige moord bij een overval op de Duitse ambassade in Stockholm tot levenslang veroordeeld. Recorddonatie VS aan Unicef NEW YORK - De VS hebben een gift van 170 miljoen gulden aan het kinderfonds van de Ver enigde Naties geschonken. Het gaat om de grootste donatie in één keer sinds Unicef 46 jaar geleden werd opgericht. Naar Unicef liet weten overhandigde Edward Perkins, de Ameri kaanse ambassadeur bij de VN, een cheque ter waarde van 170 miljoen gulden aan James Grant, de directeur van Unicef. Vorig jaar droeg Washington voor 145 miljoen gulden bij aan de kosten van Unicef. SEBOKENG Onbekenden zijn gisteren in het woonoord Sebo- keng bij Johannesburg het huis van een ANC-lid binnengevallen en hebben daar zes mensen doodgeschoten. Onder de slachtoffers was een 18-jarige vrouw die dinsdag een kind had gebaard. Later werden bij een overval op een huis in Sebokeng, ten zuiden van Jo hannesburg, nog eens twee mensen doodgeschoten. Unita verovert provinciehoofdstad CAXITO Troepen van Unita hebben volgens de Angolese televi sie de provinciehoofdstad Caxito veroverd. Hierbij vielen vele do den. De Angolese regering heeft vandaag voor het eerst bevestigd dat de hoogste militair van Unita gedood is bij de hevige gevechten die in het weekeinde gewoed hebben tussen de opstandelingenbe weging van Jonas Savimbi en het regeringsleger. Strijders van Unita hebben het regeringsleger verdreven uit de hoofdstad van de provincie Bengo, volgens vluchtelingen op de Angolese tv. Wraak Lichtend Pad LIMA De derde man binnen de speciale Peruaanse anti-terreur- eenheid Dincote, kolonel Manuel Tumba, is door rebellen van het Lichtend Pad gedood. Tumba werd gisteren doodgeschoten toen hij in de ochtend zijn huis verliet. Hij was het bestuurlijke hoofd van Dincote, de eenheid die in september Lich tend Pad-leider Abimael Guzman oppakte. Tumba was de derde Din- cote-man die sinds september het slachtoffer werd van een aanslag en de tweede die het met dood moest bekopen. De leden van de eenheid proberen hun namen zorgvuldig ge heim te houden uit angst voor re presailles van de terroristen. Israëlische raket doodt eigen soldaten JERUZALEM Vijf Israëlische soldaten zijn om het leven gekomen en zes gewond geraakt toen hun eenheid in de Negev- woestijn tijdens een oefening per abuis werd getroffen door een raket. Het was het ergste ongeluk tijdens een legeroefe- ning sinds 17 juli 1990, toen vijf soldaten in de Negev werden gedood door een artil leriegranaat die per abuis op hun stelling was afgeschoten. Twee gewonde soldaten werden in ernsti ge toestand opgenomen in het Seroka- ziekenhuis in Beersheva. Alle schietoefeningen zijn afgelast han gende een onderzoek naar de gevolgde procedures. IARC DE KONINCK |TLE ROCK/WASHING- N Luttele dagen na een i de opwindendste presi- Itsverkiezingen in zijn ge- iedenis probeert Amerika balans op te maken van er is gebeurd en wat er r de boeg ligt van het te iden schip van staat. Ma- iraal is president-elect 1 Clinton van start ge- I heeft van kinds af aan voor moment gerepeteerd en zijn ite geruststellende bood- appen aan de wereld en aan Amerikaanse zakenleven eg hij dan ook uit met grote sidentiële autoriteit. Maar js rommelen vervaarlijk aan horizon de reusachtige con- ien die hem spoedig op zijn ?e gehalte zullen testen, ajdens de stembuscampagne ft Clinton zich zorgen ge- jkt over Irak en de mogelijk- i dat een overmoedige Sad- ji Husayn Amerika opnieuw gaan uitdagen omdat hij in |hdad wèl de Golfoorlog en aartsvijand George Bush in Bhington niet de frustraties het Amerikaanse volk heeft rleefd. Een Saddam-Clin- -confrontatie, en daarmee vroege beproeving van de jheid en het temperament t de nieuwe leider van de feterse wereld, lijkt onvermij- lijk in de maak. eerste schotenwisselingen een Amerikaans-Europees idelsconflict hebben intus- geklonken en kunnen Bill nton op de dag van zijn beë- ing, 20 januari, in het heetst i een commerciële wereld- log parachuterén. Het di- ima voor de aanstaande pre- »nt is kolossaal. „Als Bush' lerhandelaar Carla Hills al i harde is, wacht maar eens Clinton zijn handelsminis- benoemt!", klonk gisteren de dreigende voorspelling i een hoge EG-functionaris Vashington. itnuchtering ;eren is kiezen, zei iemand, kiezen is nooit de sterkste It geweest van de behendige iticus Bill Clinton. Zal hij in i eerste honderd dagen, die zelf heeft aangekondigd als vliegende start, meteen al aantal van zijn verkiezings- kften op de lange baan dur- schuiven om te kiezen voor (hts enkele projecten (alge- he ziekteverzekering?; be- jingverlichting voor kleine esteerders?) waaraan het (erschaarse overheidsgeld hij geërfd heeft voorlopig fdt besteed? Of zal hij blijken ii de volgens Bush 'waffling '■flopper' te zijn die van alles Blijk een beetje wil en daar- Nieuw voorstel Boris Jeltsin aan VS MOSKOU - De Russische president Boris Jeltsin heeft de Verenigde Staten gisteren voorgesteld een verdere reductie in de arsenalen strategische kernwapens door te voeren. Jeltsin zal het voorstel verder uitwerken tijdens een komende Ameri kaans-Russische top tussen Jeltsin en de toekomstige Ameri kaanse president Bill Clinton. Volgens Mamedov gaat het om een „radicale" beperking met 65 tot 75 procent. Jeltsin haalde gisteren verrassend Sergej Sjachraj terug in de regering. Sjachraj geldt als vertrouweling van de Russische president en is benoemd tot vice-premier en minister voor nationaliteiten- vragen. Jeltsin moest zijn adviseur voor etnische vraagstuk ken Galina Starovojtsova ontslaan om plaats te creëren voor Sjachraj. De benoeming volgt twee dagen nadat de conserva tieve Burgerunie de druk op Jeltsin opvoerde. De gekozen president Bill Clinton. om per saldo van alles voorna melijk niets terecht zal bren gen? Amerika wacht gespannen, hoopvol en sceptisch tegelijk, de eerste momenten van de waar heid af. Vanuit Little Rock, waar Clinton aan de ingewik kelde organisatie van de machtsovername werkt, klin ken reeds de signalen van ont nuchtering bij monde van Ame rika's nieuwe spreekbuis Geor ge Stephanopoulos: „We zijn niet van de ene op de andere dag in onze problemen verzeild geraakt, we zullen er niet van FOTO: EPA de ene op de andere dag uitgera ken". Misschien dat de cyclische go den van de economie naar pre sident Clinton zullen glimla chen. Er waren gisteren op nieuw enkele cijfers die wijzen op een doorzettende klim uit de recessie. Geen koning Terwijl in de receptie-circuits in Washington de speculaties gonzen over wie op welke top posten benoemd gaan worden, probeert het Congres op Capitol Hill zichzelf een houding te ge ven tegenover de komende re gering. Op papier zou president Clinton moeten kunnen lezen en schrijven met het Congres, waarin hij zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaar digden een royale absolute meerderheid van Democrati sche partijgenoten weet. Ter wijl bovendien de Republikein se oppositiepartij in totale ver wildering het verlies van het Witte Huis probeert te verwer ken. Maar die voor Clinton schijnba re luxe kan verraderlijk blijken. Het verkiezingsresultaat laat een sterk veranderd Ameri kaans politiek landschap zien, waarin de zwaarste aardschok ken nog lijken te moeten ko men. Clinton heeft ten slotte niet meer dan 43 procent gekre gen van de 55 procent van de stemgerechtigden die het de moeite waard hebben gevonden naar de stembus te komen. Dat is de actieve steun van nog geen kwart van de bevolking. „Hij moet zich geen koning wa gen. Hij zal elk van zijn voor stellen zwaar moeten bevech ten in een nieuw en eigenzinnig Congres, waarin nu meer vrou wen en minderheden zitten dan ooit", heeft Democratisch frac tieleider in de Senaat, George Mitchell, al verklaard. En oppo sitieleider Bob Dole reageerde op Clintons vredelievende woorden jegens de Republikei nen met een ouderwets vijandig klinkend: '57 procent van de kiezers heeft tegen hem ge stemd! Hij heeft bepaald geen mandaat!'. Talent Bovendien is de 19 procent van de stemmen die naar de excen triekeling Ross Perot zijn ge gaan er verbluffend veel en een teken van electorale instabili teit in het land. Perots sugges tie om van dat enorme stuw meer van ontevredenen een waarachtige landelijke derde partij te maken, zal ook talrijke Democratische Congresleden er extra toe aanzetten vooral hun eigenbelang dat in hun thuisdistricten ligt en min der de partijdiscipline en het Clinton-belang te dienen. Over twee jaar zijn er al weer con gresverkiezingen en deelname van een derde partij zal de con currentie heftiger en de ref lexen egoïstischer maken. Grote vraag is ook wie zich bij de Republikeinen als de toe komstige generatie vari leiders zullen melden en in welke rich ting ze hun partij zullen sturen. Als dat, zoals verwacht, een minder rechtse koers wordt die de partij weer aantrekkelijk moet maken voor die midden groepen die nu naar Clinton zijn verhuisd, dan kan dat voor de centristische nieuwe presi dent een politiek ongemakke lijk resultaat opleveren. Een Bosnische grafdelver moet ook een voetbalveld in Sarajevo bij zijn werkterrein betrekken. Op de uitgebreide begraafplaats worden zowel christenen als moslims ter aarde besteld. FOTO: EPA BRUSSEL Om premier Milan Panic van Klein-Joe- goslavië te spreken, moet je niet in in Belgrado zijn. Beter is het om mee te vliegen op een van zijn vele reizen. Als de premier al in eigen land is, dan heeft hij geen tijd om ie mand te zien, omdat hij of juist terug is uit China, of een reis naar Rusland of de EG moet voorbereiden. Deze week gaat de reis naar België, daar was hij nog niet ge weest. „Ik doe wat belangrijk is voor mijn land, ik probeer steun te krijgen in het Westen en in de hele wereld", legt hij uit in het vliegtuig naar Brussel. Be halve enkele Belgische politieke leiders ontmoet Panic de voor zitter van de Europese Com missie, Jacques Delors, en spreekt hij het Europees Parle ment toe. Hij zal Delors vragen de economische sancties tegen Joegoslavië te verlichten, des noods maar tijdelijk. „Ik moet iets kunnen laten zien aan de bevolking. De sancties treffen de verkeerde mensen. De politi ci leven nog steeds in welvaart, de gewone mensen, de scholen en de ziekenhuizen worden ge troffen. Europa moet de sanc ties verlichten, al is het maar tot de verkiezingen die eind van dit jaar gehouden worden". Als de 'communisten van Milo sevic' winnen of de verkiezin gen zijn niet vrij geweest, kun nen de sancties weer in volle he vigheid worden ingesteld, meent Panic. Officieel spreekt hij nog steeds als eerste minister van Joego slavië, maar de 62-jarige Panic lijkt op een generaal zonder le ger: sinds de belangrijkste ka mer van het parlement in Bel grado eerder deze week het ver trouwen in hem opzegde, is zijn machtsbasis erg smal gewor den. Het was slechts aan de Montenegrijnse afgevaardig den in de minder belangrijke se naat te danken dat hij niet met hangende pootjes naar Amerika moest terugkeren. Met slechts één stem verschil hielden de Montenegrijnen hem in het za del. In Nederland zou hij na een dergelijke nederlaag als aange schoten wild verder gaan, maar in Joegoslavië gelden andere politieke waarden, zo meent Panic. „Het beïnvloedt mijn po sitie in het geheel niet. De ka mer der republieken wordt door een partij beheerst, de socialis ten van de Servische president Milosevic maken daar de dienst uit. Het ging de Montenegrij nen echter te ver, die vonden het niet democratisch". Het volk Liever dan over de stemming in het parlement praat hij over de stemming onder het volk. Be langrijker dan politieke steun is volgens hem de omslag in het denken onder de Serviërs en Montenegrijnen. Trots tovert hij een veelvuldig gekopieerde krantepagina met een groot Milan Panic. FOTO: AP aantal tabellen op tafel: „De uitslag van een opiniepeiling. Dat het volk in Panic de man van de toekomst zag, dat wist ik al. Panic is de toekomst, Milose vic is het verleden. Maar dat ik zo populair ben verrast me, ik scoor zelfs op het politieke vlak hoger dan Milosevic". In het Europees Parlement houdt hij een rede van dezelfde strekking, maar daar stuit zyn theorie op de nodige scepcis. „Het is allemaal mooi wat hij zegt, maar het heeft allemaal niet veel te betekenen als hij zijn beloften niet kan waarma ken, omdat het gezag hem ont breekt", aldus de Nederlandse Europarlementariër Bertens van D66. Blijkens de vele vra gen uit de zaal vertolkt hij daar mee de stemming in het parle ment. „Panic vraagt Europese steun om binnen Joegoslavië meer macht te krijgen, Europa wil hem pas helpen als blijkt dat hij genoeg macht heeft om iets te kunnen veranderen", vat een ander lid de vicieuze circel waarin Panic zich bevindt sa men. Toch is de premier zelf schuld aan de patstelling, zo denken diplomaten in Belgrado. „Hij is veel te veel op reis, hij heeft te veel aandacht voor het imago in het buitenland, schenkt te wei nig aandacht aan de politieke problemen in zijn eigen land", aldus een westerse waarnemer. Premier Panic heeft zijn han den meer dan vol aan de aan staande verkiezingen, maar hij ontkent deze te verwaarlozen. „Eerlijke verkiezingen zijn niet mogelijk zolang de media onder controle staan van een partij". Europa zal daarin oook een rol moeten spelen, zo meent de pre mier. Het democratiseringspro ces is volgens hem in volle gang, „maar we gaan niet per Concor de, eerder per paard en wagen. Mijn nederlaag in het parle ment is een hobbel in de weg, maar de wagen rijdt verder". Heeft hij er spijt van zijn lucra tieve bestaan als internationaal zakenman te hebben opgegeven voor de Servische politiek? Zou hij opnieuw overkomen als het vaderland een beroep op hem zou doen? Na enig aarzelen komt het antwoord: „Ik ben pa triot. Ik had alleen niet ver wacht dat ik zo vaak misbruikt zou moeten worden om daar achter te komen". New York e fervolg van de voorpagina) NDEN De Labour-op- dtie beschuldigde de zwoe- ide premier Major giste- i prompt van een nieuwe Inezwaai. Eerder deze ik wekte hij stellig de in- ik niet te willen wachten de Denen om sterker te an op de aanstaande EG- lin Edinburgh. bleek dat een misvatting, pwetenloos en onverant- )rd", vond Labour-leider in Smith er van. Het uitstel I de hoge prijs zijn geweest de premier aan anti-Maas- ihtse partijgenoten moest kien om het Lagerhuisde- Ivan woensdag niet te ver- ien. Een nederlaag had Ma- f positie als premier vrijwel ïoudbaar gemaakt. In de gedunde kringen van Con- servatieve Euro-sceptici heer ste gisteren een zeer bittere stemming. Een aantal Lager huisleden beklaagde zich over de manier waarop de partijw- hips dissidente Tories tot de orde hadden gebracht, waar bij zelfs zou zijn 'gedreigd'. „Er zijn immorele en onethi sche middelen gebruikt die het doel van het parlement, namelijk vrije discussie en vrijheid van stemmen, volko men ondermijnen", aldus een boze Nicolas Winterton. Hij was een van de 26 Conserva tieven die uiteindelijk niet door de knieën gingen. Anderen deden dat wel, maar onder zeer grote druk. Oud partijleider Norman Tebbit, een verklaard tegenstander van Maastricht en spreekbuis van de Euro-fobe Margaret Thatcher, meende dat „gren zen waren overschreden". Naar verluidt zou de vrouw van een afgevaardigde zijn ge beld met de mededeling dat haar man zijn carrière wel kon vergeten als hij de rege ring niet steunde. Andere Euro-sceptici moesten hun mening wijzigen na ongebrui kelijke druk vanuit lokale par tijbesturen. „Dit was obsceen en grof', klaagde een Lager huislid. Partijleider Nor man Fowler ontkende de aantijgin gen en vond dat het gebruike lijke politieke spel was ge speeld. De leider van de Liberaal-De mocraten, Paddy Ashdown, werd gisteren uitgefloten en toegesist vanaf de oppositie- banken toen hij het Lagerhuis betrad. Vooral dank zij zijn 'principiële' pro-Europese op stelling had premier Major de moeilijkste test uit zijn carriè re doorstaan. Major prees Ashdown voor zijn inzicht. Show in New York: de lentemode van Scaasi Boutique zegt veel maar onthult weinig. FOTO: AFP BUENOS AIRES - De druk op de Argentijnse president Carlos Menem en zijn bril jante minister van economi sche zaken, Domingo Caval- lo, om meer sociale elemen ten in hun economisch beleid te stoppen, neemt toe. De overkoepelende peronisti- sche vakcentrale CGT, waar bij miljoenen werknemers en honderden vakbonden zijn aangesloten, organiseert maandag een nationale alge mene staking tegen het libe- raliseringsbeleid van Menem en Cavallo. Het is de eerste grote staking sinds Menem, in naam zelf peronist, in juli 1989 aan de macht kwam. Vriend en vijand geven toe dat Menem en Cavallo de laatste jaren opzienbarende presta ties hebben verricht: de eco nomie is gesaneerd, de over heidsfinanciën zijn op orde, de hyperinflatie is bedwongen, de begroting is in evenwicht gebracht en de overheid int tegenwoordig zelfs belastin gen. De regering slaagde er in buitenlandse investeringen aan te trekken hoewel minder dan verwacht en de gemiddelde Argentijn kreeg zelfs vertrouwen in de toekomst. Voor de noodzake lijke pijnlijke, ingrepen on der meer afschaffing en ver mindering van subsidies en sociale voorzieningen, ontslag van ambtenaren en verlaging van hun salaris, verkoop van staatsbezit; zelfs atoomcen trales werden te koop aange boden bestond onder de bevolking aanvankelijk veel begrip. Maar de afgelopen maanden groeide toch de ar beidsonrust en wezen critici, maar ook partijgenoten en vrienden, Menem erop dat de regering meer aandacht moet besteden aan de sociale pro blematiek. SAO PAULO Uit onderzoek van het Criminologisch Insti tuut van Sao Paolo blijkt dat de militaire politie van die stad vo rige maand doelbewust elf ge detineerden heeft gefusilleerd bij het neerslaan van een ge vangenisopstand. Deze onaf hankelijke overheidsinstantie heeft de afgelopen weken speurwerk verricht naar de oor zaken van de slachting. Het rapport spreekt van een liqui datie met voorbedachten rade. Minstens 85 gevangenen zijn in koelen bloede binnen hun cel len om het leven gebracht door mitrailleursalvo's. De onder- zoeksexperts maken er voorts melding van dat zij in hun werkzaamheden consequent zijn belemmerd door hoogge plaatste officieren van de mili taire politie. De onderzoeksre sultaten staan haaks op de ver klaringen van de autoriteiten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5