I Joodse gemeenschap verwijt Duitse justitie laksheid tegen racisme Haat tussen moslims en christenen laait op in Nigeria Geestelijk Leven/ Opinie Meerderheid Limburgse basisscholen negeert reglement Gij sen Drie bisschoppen VS ondertekenen protest tegen Vaticaans homodocument COMMENTAAR 21A Leidse Courant i vrijdag 6 november 1992 Alleen het einde is voor allen gelijk Anton Quintan* door HENK VAN 'T KLOOSTER DEN HAAG Meer dan de helft van de 395 rooms-ka- tholieke basisscholen in het bisdom Roermond heeft in middels geweigerd zich te on derwerpen aan het strenge onderwijsreglement (AR- KOR) van bisschop Gijsen. Deze scholen hebben geko zen voor het soepeler regle ment dat in de overige bis dommen geldt. Eind oktober hadden 223 van de 395 rooms-katholieke bassi- scholen in Limburg bij de Ne derlandse Katholieke School raad (NKSR) een zogeheten „constaterende verklaring" aangevraagd, zegt directeur drs. B.M. Janssen van het uit voerend bureau van de NKSR. Met zo'n aanvraag geven zij te kennen, dat zij het reglement willen volgen dat in de zes ande re bisdommen geldt en waarvan de uitvoering in handen is ge legd van de NKSR. Van de 64 katholieke scholen voor speciaal onderwijs hebben er inmiddels 25 zo'n verklaring en van de 117 scholen voor voortgezet onder wijs 33. De overige scholen heb ben nog geen besluit genomen, zullen Gijsens reglement vol gen of gaan hun eigen weg. Tot de laatste groep behoren de 22 scholen die zijn aangesloten bij het MOL (Middelbaar On derwijs Limburg), de grootste vereniging van scholen voor HAVO/VWO in Limburg. Deze scholen weigerden dit vooijaar het reglement van Gijsen over te nemen, maar hebben niet de constaterende verklaring aan- De woordvoerder van het bis dom wil geen mededelingen doen over het aantal scholen dat inmiddels met het ARKOR heeft ingestemd. Het bisdom maakt pas eind dit jaar de ba lans op en tot die tijd worden geen cijfers verstrekt, zegt hij desgevraagd. Volgens Janssen bestaat in kringen van de NKSR de indruk dat nog maar weinig scholen het reglement van Gijsen hebben goedge keurd. Het zou daarbij vooral gaan om 'parochiescholen'; scholen waar het kerkbestuur tegelijkertijd het schoolbestuur Gijsen heeft de scholen in Lim burg tot 1 januari 1993 de tijd gegeven hun statuten aan het ARKOR aan te passen. Dit re glement geeft niet alleen de bis schoppelijke afgevaardigde een veto-recht in het bestuur, maar ontneemt de besturen boven dien de zeggenschap over het benoemen of ontslaan van gods dienstleraren. De zeggenschap van de besturen wordt verder beperkt doordat van de leer krachten wordt geëist dat hun levenswandel in overeenstem ming is met de bepalingen van het ARKOR. BERLIJN De voorzitter van de centrale raad van de joden in Duitsland, Ignatz Bubis, verwijt de justitie in zijn land laksheid bij de be strijding van het toenemend racistisch geweld. Degenen die zich aan zulk geweld schuldig maken, worden vrij gelaten of krijgen slechts een lichte straf, merkt Bubis op in een vraaggesprek met de krant Berliner Zeitung. De staat moet flinker optreden, meent Bubis, want zonder krachtige maatregelen zal het racistisch geweld niet vermin deren. „Iemand die molotov cocktails in een huis werpt of begraafplaatsen schendt, moet niet direct na verhoor worden vrijgelaten maar streng worden gestraft. Het probleem is dat dat praktisch nooit het geval is", klaagt Bubis. In de nacht van maandag op dinsdag zijn ongeveer negentig zerken omvergegooid en ge deeltelijk vernield op de joodse begraafplaats in Wuppertal. De afgelopen weken zijn soortgelij ke vernielingen aangericht op joodse begraafplaatsen in Karlsruhe, Stuttgart, Dort mund en Strausberg. In een poging de indruk tegen te gaan dat zij de skinhaeds die vreemdelingen aanvallen, met zachte hand aanpakt, heeft een Duitse rechtbank woensdag voor het eerst een lange gevan genisstraf opgelegd aan jonge ren die een opvanghuis voor buitenlanders in Ketzin in de voormalige DDR in brand had den gestoken. Een rechtbank in Potsdam veroordeelde een werkloze man van 21 jaar tot zeven jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Een man van 20 jaar gaat vier jaar de gevan genis in. De voorzitter van de Duitse rooms-katholieke bisschoppen conferentie, dr. Karl Lehmann, heeft kort voor de herdenking van de Kristallnacht van 9 no vember 1938, toen vele joden werden gearresteerd en joodse bezittingen in brand werden ge stoken, alle christenen in Duitsland opgeroepen deel te nemen aan demonstraties te gen de groeiende vreemdelin genhaat en het antisemitisme in Duitsland. Het is verschrikkelijk dat jood se gemeenten en individuen anonieme brieven met verach telijke laster en bedreigingen hebben ontvangen, schrijft Lehmann. Bewoners van joodse bejaardenhuizen vragen zich angstig af, of zij het volgende mikpunt van geweld zullen worden en mannen en vrouwen die de afgelopen decennia jood se gemeenten opnieuw hebben opgebouwd, zijn erover gaan twijfelen of „het terecht is ge weest dat zij de Duitsers weer hun vertrouwen hebben ge schonken." Protest hervormden tegen film IKON DEN HAAG - Het dagelijks bestuur van de Hervormde Kerk heeft in een brief aan de IKON verzocht The Last Temp tation of Christ niet uit te zen den. Net als de gereformeerden, reageren de hervormden naar aanleiding van om en nabij tachtig brieven aan het kerkbe stuur waarin geprotesteerd wordt tegen de film. "Wij menen er goed aan te doen u op deze verontruste stemmen te attenderen", aldus het be stuur. "Ook zelf hebben wij met zorg van de berichten omtrent een eventuele door de IKON te verzorgen uitzending van de film kennisgenomen". Het be stuur meent dat "met uitzen ding aan de zaak van het Evan gelie geen dienst wordt bewe zen". Desgevraagd zegt secretaris-ge- neraal dr. K. Blei van de Her vormde Kerk: "Het beeld van Christus in de film is verre van Schriftuurlijk. Het provoceert. Wat heb je daaraan?" Op de vraag of het niet vreemd is dat hervormd en gereformeerd kerkbestuur gescheiden op trekken, antwoordt hij: "Er zijn allerlei zaken waarin we een eigen verantwoordelijkheid hebben". Evangelische Kerk blijft miljoenen stoppen in Sonntagsblatt SUHL Het voortbestaan van het omstreden weekblad 'Deut- sches Allgemeines Sonntags blatt' is de komende drie jaar verzekerd. De synode van de Evangelische Kerk in Duits land (EKD) heeft gisteren er mee ingestemd dat het week blad tot 1996 jaarlijks een sub sidie ontvangt van negen mil joen mark (ongeveer 10 miljoen gulden). De uitgever van het weekblad, de Hansischen Druck- und Ver- lagshaus in Hamburg, had dit bedrag geëist om het voortbe staan te kunnen garanderen. De Hamburgse onderneming zal bij de exploitatie nauw sa menwerken met uitgever van de Süddeut.sche Zeitung in München. Conservatieve leden van de EKD hebben gepleit voor stop zetting van de subsidie omdat zij het blad te progressief vin den. Zo zei synodelid Gottfried Sprondel uit Osnabrück bij de bespreking in de synode dat het Sonntagsblatt een blad van een bepaalde richting is gebleven en ook met een nieuw concept geen forum van het Duitse pro testantisme zal worden. Daarentegen pleitte de voorzit ter van het bestuur, bisschop Klaus Engelhardt, uitdrukke lijk voor het behoud van het weekblad. Hij meende dat zijn kerk, die vaak zo'n moeite heeft aan haar opdracht om haar op vattingen wereldkundig te ma ken, juist een forum voor de uit wisseling van verschillende standpunten nodig heeft. NEW YORK - Drie rooms-ka tholieke bisschoppen in de Ver enigde Staten behoren tot de ondertekenaars van een verkla ring waarin de houding van het Vaticaan tegenover homosek suelen wordt afgewezen. Het Vaticaan riep de bisschop pen deze zomer in een docu ment op de gelijkberechtiging in de wetgeving van hetero- en homoseksuelen c terreinen, zoals het onderwijs en de krijgsmacht, te bestrij den. Het document was speciaal gericht aan de Amerikaanse bisschoppen. De organisatie 'New Ways Mi nistry', die streeft naar verzoe ning tussen katholieke homo seksuelen en de leiding van de kerk, heeft de verklaring rond gestuurd. Daarin wordt onder streept dat aan het Vaticaanse document allerlei misvattingen over homoseksualiteit ten De leiding van de kerk is er bij voorbeeld ten onrechte bang voor dat homoseksuelen in vloed uitoefenen "op de seksuele geaardheid van de kinderen met wie ze werken of leven. Ook gaat het Vaticaan er ten on rechte van uit dat homoseksue len zich onmiddellijk aange trokken voelen tot iedere per soon van hun geslacht met wie ze in aanraking komen, en dat zij hun seksuele aandrang niet kunnen beheersen. Er is daar om geen enkel gevaar dat de wettelijke bescherming van ho moseksuelen het huwelijk en het gezin ondermijnt, aldus de verklaring. De drie bisschoppen die de ver klaring hebben ondertekend zijn bisschop Walter Sullivan van Richmond, hulpbisschop Thomas Gumbleton van De troit en emeritus-bisschop Charles Busweli van Pueblo. Ook een groep benedictinessen en de rooms-katholieke vredes beweging Pax Christi hebben hun handtekening gezet. Nonnen geëvacueerd Een tank van de Verenigde Naties passeert een aantal nonnen in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Zij werden gisteren samen met een aan tal priesters uit Sarajevo geëvacueerd nadat de spaning tussen de katholieke Kroatën en de moslims verder was opgelopen. foto: epa Schrijfster Wilma 'Ik kom met haast' is de titel van de bro chure die Kees van Baardewijk uit Apeldoorn samenstelde over de in 1967 in Beekbergen over leden schrijfster Wilma Ver- maat. Nadat in 1981 een her denking voor deze sociaal bewo gen christelijke schrijfster was gehouden, werd in 1984 een stichting gevormd, die tot doel had de geschriften van deze protestants-chrustelijke auteur opnieuw in de belangstelling te brengen. Daartoe wordt er jaar lijks een 'Wilma-dag' georgani seerd, waarop referaten worden gehouden over de schrijfster en/of één van haar boeken. Wil ma leefde van 1873 tot 1967. In middels zijn drie romans, 'Als het dode hout gaat zingen', 'De lichte nacht' en 'Gods gevange ne' bij uitgeverij Bosch en Keu- ning in herdruk verschenen. BEROEPINGEN Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bergschenhoek T. Schut te. kandidaat te Kampen. Nederlandse Gereformeerde Kerken Beroepen te Katwijk(part-time) P.A. Strating, kand. te 's-Gravenhage Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Meeuwen P. Blok te Koot wijkerbroek. ZANGON KATAF - De gele bloemen die tegen de zwart geblakerde muren groeien kunnen de bloedsporen niet verbergen, evenmin als de haat die de christenen in de Nigeriaanse plaats Zangon Kataf er in mei toe dreef 1.800 moslims te vermoor den. De strijd gaat door en zal blij ven doorgaan tot we vrij zijn en ze niet langer de baas over ons spelen", zegt Bala, lid van de Kataf-stam die verantwoorde lijk was-voor de moorden. Bala, een twintiger, staat bij een kerk langs de weg buiten Zangon Kataf. Zijn achternaam wil hij niet noemen, omdat zijn vader en broer zijn beschuldigd van moord en hij bang is dat ook hij gearresteerd wordt. Hij voelt zich niet schuldig over het bloedbad, dat doet denken aan de „etnische zuiveringen" in Bosnië. Een aantal politici, zoals Tom my Ikimi, de leider van de Re publikeinse Partij, heeft de re gering opgeroepen te voorko men dat het bloedbad in Zan gon Kataf een precedent gaat scheppen voor meer aanvallen op minderheden. Leiders van zowel christenen als moslims echter beschuldigen de rege ring ervan niets te doen om ver der geweld te voorkomen. Islamitische strijders verover den het noorden van Nigeria 200 jaar geleden in een jihad (heilige oorlog). In grote delen van Afrika kwamen de islam en het christendom aan het eind van de 18de eeuw met de komst van de Europese kolonisten met elkaar in botsing. In Nige ria kwamen de vijandigheden de afgelopen decennia, sinds het land zijn onafhankelijkheid terugkreeg, opnieuw aan de op pervlakte. Steeds vaker kwam het tot botsingen tussen sektes en stammen en die botsingen werden steeds gewelddadiger. Door de op 5 december te hou den presidentsverkiezingen zijn de tegenstellingen, die drei gen het land uiteen te doen val len, verder verscherpt. De oorlog in Biafra maakte in de jaren zestig, ten koste van honderdduizenden mensenle vens, een eind aan de poging van het oosten van Nigeria om zich af te scheiden. Een kwart eeuw later wordt het land ech ter nog altijd verscheurd door wrijvingen tussen regio's, aan hangers van religies en stam men. Nigeria, dat 88,5 miljoen inwoners telt, kent meer dan 200 stammen. Jarenlang hebben de christe nen in het noorden de islamiti sche meerderheid ervan be schuldigd hen te overheersen. De christelijke Katafs willen dat een stammenhoofd de isla mitische emir vervangt aan wie zij belasting en trouw verschul digd zijn. De moslims is het een doorn in het oog dat de christe nen de islamitische regels nege ren, die bijvoorbeeld voorschrij ven dat vrouwen hun lichaam moeten bedekken. In Zangon Kataf barstte de bom door een conflict over de bouw van een grotere markt. De mos lims verzetten zich daartegen omdat de christenen er volgens hen van plan waren om, in strijd met de Koran, varkens te gaan slachten. De christenen op hun beurt beschuldigden de moslims ervan hun greep op de handel te willen behouden. Op 15 mei omsingelden christe nen de stad, waarna ze zich, ge wapend met kapmessen, knup pels, speren, geweren en pijl en bogen, twee dagen lang overga ven aan een massale moord- en plundertocht. Slechts vijf ge bouwen in de stad bleven onbe schadigd. Alle andere werden in brand gestoken. Alleen de zwartgeblakerde muren staan nog overeind. Volgens Rahila Hadea Cudjoe, een rechter van het hooggerechtshof die het on derzoek naar het bloedbad leid de, werden zeker 1.800 van de 10.000 inwoners vermoord. „Ze hebben drie van mijn kin deren vermoord", zegt Musa Korau en ze laat foto's zien van haar 17-jarige zoon, haar vijfja rige dochter en haar vierjarige zoon. „Ze hebben geprobeerd de benen van mijn oudste zoon af te hakken. Toen dat niet luk te gooiden ze benzine over hem heen en gooiden ze hem bran dend hier op de veranda", ver telt ze. Het nieuws van het bloedbad leidde tot rellen in Kaduna. Verschillende kerken en mos keeën werden in brand gesto ken. Bendes van beide zijden vermoordden in totaal zo'n 300 mensen die niet konden citeren uit de bijbel of de koran. De meeste slachtoffers in Kaduna waren christenen. Het religieu ze conflict heeft aan tiendui zenden mensen, voor het me rendeel christenen, het leven gekost. Nog eens duizenden mensen kwamen om bij gevech ten tussen islamitische stam- meri. Zangon Kataf is nu een spook stad. Overlevende moslims zijn elders ondergebracht in scho len en andere overheidsgebou wen. In Kaduna zijn drie kam pen ingericht voor christenen wier huizen zijn verbrand. „Het ergste is dat ze elkaar alle maal kenden in Zangon Kataf', zegt rechter Cudjoe in een in terview. „Ze wisten wie ze ver moordden". Tientallen mensen zijn gearresteerd op aanwijzing van overlevenden, die de moor denaars kenden, vertelt ze. De rechter zegt geschokt te zijn door de door beide kanten ten toongespreide onverdraag zaamheid, waarmee ze tijdens haar onderzoek werd gecon fronteerd. Als de verdachten worden ver oordeeld zullen waarschijnlijk rellen uitbreken onder christe nen. Als ze niet worden veroor deeld zullen moslims in opstand komen. Reeds voor het bloedbad stel den religieuze leiders pogingen in het werk om de partijen na der tot elkaar te brengen. Zes maanden geleden belegden oud-minister Isa Kaita, een moslim, en aartsbisschop Peter Jatau een vergadering, die re sulteerde in de aanbeveling aan president Ibrahim Babangida om christelijk-islamitische commissies in het leven te roe pen, die oplossingen zouden moeten zoeken voor alle moge lijke problemen. „Waarom is er niets onderno men?", zo vraagt Kaita zich af. „Als er iets met onze aanbeve lingen was gedaan dan zou het bloedbad in Zangon Kataf denk ik niet hebben p Wao: vreugde en ergernis Arbeidsongeschikten kunnen waarschijnlijk bin nenkort de vlag uitsteken. De PvdA houdt vast aan het ont zien van de huidige wao'ers, krijgt steun van een overgrot Kamermeerderheid en het CDA zal dat niet onoverkomelij] vinden al is de ergernis bij die fractie groot. Met name he feit dat de PvdA de christen-democraten zo 'overvraagt door ook de verslechtering voor de komende wao'ers eei jaar uit te willen stellen, is slecht ontvangen. In de boezen van het CDA was namelijk het bevriezen van de uitkeringei voor de huidige wao'ers onder de vijftig al opgegeven. Maa voordat zoiets openlijk wordt toegegeven, wordt de politiek" druk flink opgevoerd. Uitgerekend fractievoorzitter Brink man heeft nogal fors zijn nek uitgestoken door recent wee ferm te pleiten voor bevriezing van de bestaande wao-uitke ringen. Er moest dus een flinke tegenprestatie van de Pvd7 komen. Die tegenprestatie had moeten bestaan uit een for sere aanpak van de nieuwe wao'ers. Maar in plaats van iet: aan het CDA toe te geven heeft PvdA-vice-fractievoorzitte: Leijnse nog iets extra's geëist. Hij wil nu niet alleen de hui dige wao'ers ontzien, maar vraagt ook voor de aankomendi arbeidsongeschikten een jaar clementie. Die beproefde tak tiek van 'overvragen' ergert het CDA. Want in het politieki spel van loven en bieden is het de CDA-fractie erg moeilijl gemaakt de nieuwe groep arbeidsongeschikten extra te la ten inleveren. Er is achter de schermen een vreemd spel tussen CDA ei PvdA gespeeld. Het CDA wilde de PvdA-fractie zolang mo gelijk in het ongewisse laten over het politieke wisselgeld Zo is het de CDA-fractiewoordvoerder simpelweg door frac tievoorzitter Brinkman verboden om met de PvdA aan eer begin van een compromis te werken. Dat geeft aan dat d< CDA-fractie lang gehoopt heeft de strijd alsnog te winner waardoor alle opwinding over de wao niet voor niets zou zijr gebleken. Het moet ook bij de PvdA-achterban raar overko men dat de PvdA-fractie een overwinning boekt op eer wetsvoorstel waar ze een paar duizend leden en honderd duizenden kiezers mee heeft verloren. Eerst heeft de fractii een half jaar lang in overvolle zaaltjes met verontruste le den verdedigd dat de huidige uitkeringen bevroren moester worden en nu streeft de fractie voluit naar het ontzien var de huidige wao'ers. Het is zeer de vraag of veel van de weg gelopen PvdA'ers na de bekering op 1 mei van dit jaar terug komen. Het is in elk geval een bekering die veel uitleg ver dient. Leijnse beroept zich op het feit dat de PvdA bij herha ling heeft gezegd dat gunstiger prognoses over de groei var het aantal wao'ers moet leiden tot het ontzien van de huidi ge wao'ers. INMIDELS is er discussie ontstaan over de mate waarin dt prognose is verbeterd. Verwachtte het kabinet op het mo ment dat tot bevriezing werd besloten (juli vorig jaar) dal het aantal wao-uitkeringsjaren dit jaar op 833.000 zou lig gen, in de nieuwste raming van Sociale Zaken zijn dal 24.000 uitkeringen minder. Voor 1994 ziet het beeld ei maar liefst 65.000 uitkeringsjaren vrolijker uit, zodat dï PvdA triomfantelijk zijn gelijk lijkt binnen te halen. Het ka binet heeft echter van meet af aan gezegd, dat de bevriezing van de wao-uitkeringen pas ongedaan kan worden gemaakl op het moment dat er minder dan 758.000 volledige arbeids ongeschikten (uitkeringsjaren) zijn. De Sociale Verzeke ringsraad telt er nu 793.000, zodat kabinet en CDA volhou den dat het nog lang niet goed zit met de 'volume-ontwikke ling'. Sterker nog, de ambtenaren van Sociale Zaken zier nog steeds een voorzichtige groei in de wao ook al is die radi caal minder dan verwacht. NU de PvdA de meerderheid van de Kamer achter zich heeft en het CDA en Kabinet niet langer met een crisis drei gen, begint de politieke koehandel. De PvdA mag dan de overwinning voor de huidige arbeidsongeschikten mee naai huis nemen, het CDA zal met steun van de WD zorgen dal de nieuwe gevallen forser worden aangepakt. Overigens za] die 'forsere aanpak' van het CDA niet zo veel zwaarder uit vallen dan wat het kabinet nu al voorstelt met steun van de PvdA. Op z'n slechtst zal de overgangsperiode voor de nieu we arbeidsongeschikten sneuvelen. Het huidige kabinets voorstel zegt dat naarmate iemand langer heeft gewerkt hr langer zijn wao-uitkering (70 procent laatstverdiende loon! moeten houden. Die overgangsperiode kan maximaal viei jaar duren. Na verloop van jaren valt hij echter terug op eer lagere uitkering. Deze uitkering is gebaseerd op een nieuwe rekenformule. Die resulteert er in dat een toekomstige wao'er voor elk jaar dat hij ouder is dan achttien een iets ho ger percentage van zijn laatstverdiende inkomen krijgt. Dat inkomen is ten minste de bijstandsuitkering en ten hoogste 70 procent van het laatstverdiende loon. De forsere aanpak van het CDA voor de nieuwelingen in de wao betekent al leen dat de toekomstige arbeidsongeschikten in één keei naar die lagere uitkering brengen, zonder de overgangspe riode. Dat voorstel zal ongetwijfeld weer de woede van d€ vakcentrales wekken, omdat die een verslechtering van de wao onbespreekbaar vinden. Het is dan ook beslist niet uit gesloten dat het CDA ook op dat punt zijn zin niet krijgt Het kabinet moet in het centraal akkoord namelijk nog iets toegeven aan de werknemers om hen over de streep te trek ken verder de lonen te matigen. Een dreigende verslechte ring voor nieuwe wao'ers is daar een slecht overtuigings middel. fieidoe Somo/nt Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 071 -132221070 - 3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17 00 uur Directeur/hoofdredacteur J. W C Leune (tel. 070 - 3190 808). Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-redacteur), F Buurman, K van Kesteren, R. Kleijn, drs.fl Koldenhof, M Kroft, drs J Nihof. T Pieters en M. Roso. Redacties Den Haag en omgeving (tel. 070 - 3190 8C en kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking n Haagsche Courant. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn versp - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, c dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiers, M van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit H B in 't Hout (chef), H.B. Bijleveld. drs J Feenstra, D J Hofland, K. Jonker, P. Koopman, drs g. Korevaar, D W van Rietschoten. C.P. Visser en K van Wees Algemeen coordi nator: J.A.L.M. Timmers. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene). R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B van Huët (Londen), M de Koninck (Washington). F Undenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W Voordouw (Panjs). drs. R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado). F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en Kublicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster drs I. de Cocq.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2