Mensen Ze heeft een ijzeren strot dk fe 61 Ria Lubbers en de bewondering voor de Masai OLGA LOWINA Beeldtaal N a de lawine aan televisieprogramma's rond de presidentsverkiezingen, zou j< kijker het idee kunnen krijgen dat het Amerikaanse volk tamelijk gestoord is. En dat he eigenlijk verbazingwekkend is dat zo'n enorm land blijkbaar niemand kan voortbrengen di uitziet alsof hij werkelijk voor vak van president heeft doorgeleerd. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 door Willem Pekelder Olga Lowina is weer hele maal terug. Studenten, discotheken, het jubile rende COC, iedereen weet de 'Rotterdamse nachtegaal' te vin den. „Een mens is een mens, ik maak geen onderscheid. Ik ben tot juni volgend jaar volgeboekt", zegt de 67-jarige jodelzangeres, die van avond te zien is in Koos Postema's 'Klasgenoten'. Zelfs voor stickies rokende hippies heeft ze opgetreden. „Dat was in Pa- radiso in de jaren zestig. Ik moest over de drugsverslaafden heenstap pen om het podium te bereiken. Ik ben niet gauw bang, maar toen kneep ik hem toch wel", erkent de in Alpenkleding gestoken zangeres. In haar huis aan de Vergeet-mij- nietstraat in Rotterdam loopt ze druk heen en weer met koffie, koek jes, knipsels en kiekjes. „Ik ben op mijn dertiende begonnen met zin gen. Als ik niet jodelde, waren de mensen mij allang vergeten. Dat jo delen maakt mij speciaal", zegt Olga, terwijl ze haar gouden plaat uit 1976 laat zien, onderscheidingen uit Oostenrijk en haar vele lp's. Olga's steunpilaar in al die jaren is haar echtgenoot Lou Marti (83) ge- 'Ik moest ooit naar de keelarts, omdat ik poliepjes op mijn stembanden had. Die dokter zei dat hij nog nooit zulke grote stembanden had gezien'. weest. Haar ontdekker, impresario, chauffeur en liedjesschrijver. „Mijn man, met wie ik al 42 jaar getrouwd ben, ging altijd met mij mee naar op tredens. Nu niet meer". „Ik ben vijfentwintig keer bestraald en mijn benen zijn ook niet meer zo goed", zegt Lou, die vroeger ook ar tiest was en bovendien een eigen theaterbureau had. De carrière van Olga Lowina heeft maar één stille periode gekend en dat was halverwege de jaren zestig. „Iedereen was toen gek van The Be atles. Zelfs mijn dochter liep in zo'n Beatle-jurk. Van 1963 tot 1967 heb ik niet opgetreden, totdat de kran ten gingen schrijven: Waar is toch die Olga Lowina gebleven?" De pers is niet altijd haar grootste vriend geweest. Een dagblad schreef kortgeleden dat ze niet meer op houdt met jodelen als ze eenmaal een borrel op heeft, een andere krant beweerde dat ze rookt als een ketter. „Helemaal niet waar, ik doe geen van beide", roept Olga fel. Over die roddels is ze eigenlijk veel kwader dan over haar overlijdensbericht dat ooit in een krant verscheen. „Een dag erna belde de journalist op die dat geschreven had. Hij schrok zich dood dat hij mij aan de lijn kreeg. Hoewel ik me er niet zo druk over maakte, heeft die krant me de vol gende dag helemaal gerehabili teerd". Wat de in Haaksbergen geboren jo delzangeres ook stoort, is dat ze vaak gekscherend Olga Lawine wordt ge noemd. „Een lawine op zich is al erg genoeg", vindt ze. Misschien heeft ze die bijnaam te danken aan het stormachtige volume dat ze zelfs zonder microfoon weet te produce ren. „Ik moest ooit naar de keelarts, omdat ik poliepjes op mijn stemban den had. Die dokter zei dat hij nog nooit zulke grote stembanden had gezien". Om te bewijzen dat ze geen onzin vertelt, verrast ze de fotograaf op een onvervalste Olga-jodel. „Ja, ik c/> Ed vanThijn Martin Scorsese Gedenkteken voor decembermoorden p 8 december is het precies tien jaar geleden dat in Suriname de decembermoorden plaatsvonden. Op het Waterlooplein in Amsterdam wordt dan een gedenksteen onthuld, waarvoor nog 10.000 gulden nodig is. Om dat bedrag bij elkaar te krijgen, is een comité van aanbeveling opgericht waarin zestien bekende Nederlanders zitting hebben, onder wie burgemeester Van Thijn van Amsterdam en VN-rapporteur voor de mensenrechten prof.dr. Kooymans. Het gedenkteken is volgens de organisatoren niet alleen een eerbetoon aan de vijftien critici van het regime Bouterse die in 1982 werden vermoord, maar ook een roep om gerechtigheid. Synode niet tegen 'Last temptation' Christ'. Dit blijkt uit een brief van de synode aan tachtig verontruste kerkeraden en kerkleden. De synode sust de gemoederen door erop te wijzen dat in de IKON-serie 'Jezus in de film' niet de hele film van Martin Scorsese, maar slechts enkele fragmenten zullen worden uitgezonden. Ook andere films komen aan bod, zoals 'Jesus Christ superstar'. De synode vindt het een prima zaak dat de IKON aandacht besteedt aan Jezus in de film. „Het is goed als christenen zich bezinnen op de beelden die van Jezus worden getekend en op de vraag wat 'menswording' en 'zoonschap' concreet betekenen en of wij met onze verbeelding aan beide aspecten recht doen". Een spelletje Eurocratie O. De e Gereformeerde Kerken zullen de IKON niet oproepen af te zien van uitzending van de omstreden Jezusfilm 'The last temptation of f ud-minister W.F. de Gaay Fortman riep 'God zegen de greep' gisteravond op de vierde verdieping van de Bijenkorf in Den Haag. Hij wierp drie dobbelstenen en opende daarmee het spel Eurocratie. Zijn vroegere collega Max van der Stoel speelde voor de socialistische partij mee, maar boekte weinig succes. foto Stephen Evenhuis Oud-minister De Gaay Fortman doet de eerste gooi voor een spelletje Eurocratie. Zijn vroegere collega Van der Stoel (midden) denkt nog tegenstand te kunnen bieden. Binnenkort verlaat Van der Stoel de voor de Mensenrechten. Raad van State en wordt hij Hoge Eurocratie is een spel over Commissaris bij de Verenigde Naties democratie in Eux-opa dat door de 44- jarige Jan Hoeksma is ontwikkeld. Deze jurist heeft, nadat hij in 1990 werkloos was geraakt, van zijn spel zijn werk gemaakt. „In mei van dit jaar zijn we met de verkoop begonnen. Er zijn nu tweeduizend spellen verkocht. Niet alleen in Nederland natuurlijk, maar in alle landen van de Europese Gemeenschap". De twaalf lidstaten zijn in het spel gewoon één staat met één regering en één parlement. De lidstaten zijn, in overeenstemming met hun grootte, met één of meer steden op het speelbord vertegenwoordigd. De spelers strijden als politieke partijen om de macht. Door het winnen van verkiezingen in steden krijgen zij leden van het Europees Parlement. Spelers die alle steden van een lidstaat hebben, krijgen elke keer als zij langs Brussel komen Europese ministers. De speler die als eerste zijn kabinet van twaalf ministers bij elkaar heeft gedobbeld en over voldoende steun in het parlement beschikt, wordt als winnaar van het spel uitgeroepen tot premier van Europa. De Gaay Fortman had aan het begin gezegd: „Het knappe van het spel is dat het echt laat zien hoe het er in het politieke leven aan toe gaat". Wie hem gisteren bezig zag, moet concluderen: Dat klopt. En het spel is nog leuk ook. redactie Joke Korving bijdrage Christl Visser Oude kleren naar de Derde Wereld stu ren, is lief maar onverstandig. Plaatse lijke kleermakerbedrijfjes gaan erdoor naar de knoppen. Dat zegt Ria Lubbers die tijdens een reis door Kenia en Tan zania zag, dat op alle markten 'bergen met tweedehands kleding' te koop zijn tegen prijzen waar de eenvoudige kleer makers in het land zelf niet tegenop kunnen. „Stom", vindt de echtgenote van de minister-president. Prinsjesdag 1992. Premier Ruud Lub bers vertrekt in jacquet naar de Ridder zaal. Echtgenote Ria Lubbers gaat met een rugzak de deur uit. Zij is op weg naar Afrika, naar de stam van de Masai. De katholieke medefinancierings-orga- nisatie Cebemo, die met geld uit de pot van minister Jan Pronk en in samen werking met de plaatselijke bisdommen kleine ontwikkelingsprojecten in de Derde Wereld steunt, vroeg haar of ze eens een kijkje in de keuken wilde ne men. In de hoop dat ze ook het positieve van ontwikkelingssamenwerking zou willen zien en er, eenmaal terug, over zou vertellen. Ria Lubbers zei ja. „Wantje hoort alleen nog maar over de ellende in Afrika, net of er helemaal niets goeds gebeurt". Met Martine Benschop van de Cebemo trok ze van vrouwengroep naar vee- teeltschool, van groentetuinen naar cursussen ter stimulering van lokaal lei derschap. Ze raakte onder de indruk van het almaar 'knokken en motiveren' om projecten te laten slagen, maar ook van de Masai zelf en hun manier van leven: direct en tot de essentie teruggebracht. Langzaam „Wat me het meest opviel, was hoe traag alles gaat. Dat komt natuurlijk door het klimaat en door de andere mentaliteit. Het verbaasde mij geweldig, de eerste dagen. Dat ongelooflijk langzame. Ik werd er de eerste week doodmoe van. Maar de tweede week denk je: ze hebben Ria Lubbers: 'De verschillen vallen op een gegeven moment weg'. gelijk, waarom zouden we zoveel haast moeten hebben". „Kijk, als wij nou maar zo beschaafd wa ren geweest om die landen met rust te laten, om er niet onze neus in te steken, om er geen fabrieken te bouwen en er geen geld te willen verdienen, dan was er niets aan de hand geweest. Maar het is wel gebeurd. Een stad als Nairobi, middenin dat Masai-gebied, groeit steeds verder uit. Al die Westerse in vloeden komen er binnen. Dan kun je zeggen, laat maar waaien. Of je denkt: als dat zo doorgaat, komen de Masai in de problemen en daar moeten we hen te gen wapenen. „Dan moetje hen leren datje geen 100 kilometer nodig hebt om koeien te laten grazen, maar dat het ook anders kan. Dan moetje zeggen: beste meneer de Masai, wilt u over tien jaar nog met uw vierhonderd koeien grazen, dan moet u het anders gaan doen, want u hebt die eindeloze vlakten straks niet meer. Dat is waar die ontwikkelingswerkers mee bezig zijn". „Iets anders. Die Masai hebben altijd ki lometers gelopen voor water. Maar als wij nou weten datje het ook uit de grond kunt halen, moeten wij dan zeggen: dat weten we wel, maar we vertellen het niet? Blijven jullie maar lekker roman tisch lopen? Dat zit niet in de mens. Kennisoverdracht is een van de belang rijkste drijfveren. Wij zijn toch ook blij als we iets opsteken van een ander?" Verschillen Tijdens haar reis vergat Ria Lubbers bij na dat ze blank is: „Heel gek. Op een ge geven moment vallen de verschillen weg. Ik merkte dat ik net zo smal ging denken en ook net zo omslachtig ging praten als zij. Je went aan alles. Datje het zonder stromend water en elektrici teit moet doen. Datje tussen ongedierte slaapt". „En het is er soms zo mooi. Dan rij je uren en uren door een vlakte die niet te overzien is, en dan staat er ineens op een steen een man. Zo krankzinnig. Datje denkt, waar komt die nou in godsnaam vandaan?" „We waren op een landbouwprojektje, waar ze al hadden geleerd datje moet bemesten. Maar hoe doe je dat? Nou, zij hadden een eigen systeem uitgevonden. Twee grote zakken mest op een ezel, van onder verbonden door een pvc-buisje met gaatjes erin. Apetrots! Daar moetje dan een beetje om lachen. Maar het is toch fantastisch, dat een ontwikkelings werker meehelpt dat te bedenken? Je kunt wel een heleboel spullen neerzet ten en dingen vertellen en aanleren, maar dat is net als wanneer een tech neut tegen mij begint over een nippeltje van de 24ste graad, dan denk ik ook, gooi maar in mijn pet". Lekker leven „Als kind was ik al niet zo dol op die ver halen over oom Piet doet goed in Tanza nia. Die paters hadden het vroeger lang niet slecht, woonden meestal in het bes te huis van het dorp. Dat is niet meer zo. Maar ook de ontwikkelingswerkers van nu hebben het materieel best goed. En ze hoeven een boel niet, daar. Ik heb be wondering voor wat ze doen, maar ik zie ook dat er heel veel vrijheid is en heel veel lekker leven". „De dingen die minder zijn, vallen erte gen weg. Ik merkte het zelf ook. In het begin was ik moe en vond ik alles een beetje vies. Maar al gauw denk je, eigen lijk best makkelijk. Watje hier in Neder land allemaal niet moet, sociale ver plichtingen waar je geen zin in hebt, fa miliebanden die je moet onderhouden, dan dit weer en dan dat weer, altijd op je tenen lopen". „Daar geldt dat alles wat lukt meegeno men is. Ik heb wel eens het idee dat de mensen daar onze burgermaatschappij niet zo zien zitten. Als ontwikkelings werker genietje aanzien. Je bént ie mand. Er zijn wel dingen die je mist, maar daar staat het gevoel tegenover van potverdorie, ik doe 't toch maar". „Soms is het werk er ook gewoon boei ender dan het hier zou zijn. Ik sprak er met een fysiotherapeute, die gehandi capte kindertjes behandelt. Ze vertelde dat ze het heel wat leuker vond dan een praktijk in Nederland, waar ze mis schien 27 knieën op een dag onder ogen krijgt". Da's gek, want als er nu één publieksbreed medium bestaa dan is het wel de televisie en zi het als televisiemaker voor lief moeten nemen datje ook naar gevoelen simpele, voor de han< liggende zaken nog eens overduidelijk moet uitleggen. Ondanks al die programma's werd er van de kijker dus ook e; stevige portie zelfwerkzaamhe; verwacht. Wie zijn ogen 11 inderdaad goed gebruikte, konj doorkrijgen dat het belangrijk! om veel te snappen de beeldtaa; was. Zeker in het geval van Clinton; Toen ik hem voor de eerste kee op het scherm zag, was er allee dat haar en die iets te dikke konen. Een gouverneur, nou ja I dat zal wel, maar een president Maar tijdens iedere uitzending j die volgde zag je Clinton als hel j ware naar zijn nieuwe status toegroeien. Het beeld vertelde j wat anders alleen in heel veel woorden te vangen was. Bij Bush was ongeveer het i omgekeerde te volgen. Een aanvankelijk geroutineerd vrij zekere verschijning werd gaandeweg een aarzelende zwiffel-zwaffel. De satire van h team van 'Saturday night live' I deed de rest, al is de Amerikaartl humor in deze duidelijk botter van bijl dan de Europese. Tja, en Ross Perot, bij hem ben toch niet heel veel verder gekomen dan die oren en dan ogen met piepkleine, hard prikkende cactusjes in de hoeki Een drammer met een gigantische smak geld, op den duur zijn dat vermoedelijk de linkste. Het is de verdienste van de NO! VARA-coalitie dat de zo verkregen informatie op de dinsdagavond voorafgaande aa) de uitslagén van 's nachts, met een aantal korte documentaire) kon worden aangescherpt. Met name de impressie van de stad Richmond verdiepte de blik op I Amerikaan en gaf misschien w« als beste aan waarom die steeds globaal de president krijgt die In verdient. De beeldtaal werd overigens nii gediend door de star om het uui( geprogrammeerde eenzame verschijning van correspondeni j Paul Sneijder in Amerika. Die zo duidelijk zijn klus te doen, di i een wat levendiger aanpak vani aan de overzijde van de oceaan j het extra geld dik waard zou zijj geweest. Er had dan bovendien! bezuinigd kunnen worden op dl1 aanwezigheid van Hans Gruijters, die me langzamerhai iets te vaak - en te arrogant - d< j algemeen deskundige uithangt PS. De verbale dwaalwegen vai NOS-commentator Evert ten 1 Napel leveren bijna een feuillefc op. Toen woensdag een speler vi AEK Athene een PSV'er tegen hielen schopte, debiteerde hij fijntjes: 'Van achteren, typisch Grieks dus'. foto Harry Verkuylen Vanavond in 'Klasgenoten' van Koos Postema: de jodelzangeres Olga Lowina. heb een strot van ijzer", lacht de zangeres. „Dat zei ooit een producer met wie ik een plaat opnam in de stu dio. Die man was heel verbaasd dat ik van tien tot vijf uur zonder hape ring had gejodeld". Hoewel ze al vanaf haar jeugd zingt over bergen, edelweiss en oom Hein- rich in Tirol, bezocht ze de Oosten rijkse Alpen pas voor het eerst in 1967. „Ach ja, hoe gaat dat. Je hebt kinderen. Bovendien, wie ginger vroeger nu met vakantie?" Maar toe ze eenmaal in Tirol arriveerde, was ze geroerd door de enorme overeen komst tussen haar liedjes en de wer kelijkheid. „En natuurlijk heb ik daar gejodeld in de bergen. Prachtig klonk dat met die echo". In de jaren daarna bleef ze de ge mzen en andere bergbewoners regel matig met haar liederen verblijden. Maar het reizen bleef niet beperkt tot Oostenrijk. Naar Mallorca ging het en naar Tenerife. „Vaak gratis reisjes, waar dan tegenover stond dat ik moest optreden voor toeris ten", glundert de jodelzangeres. In welk land ze ook moest optreden, ze zong altijd in het Nederlands. „Waarom zou ik Duits gebruiken? Vlak na de oorlog kon je daar hele maal niet mee aankomen, zeker niet in Rotterdam". Maar heidideldom en holdrio, ach dat verstaan ze überall. Wie vooral lüisterde naar al di programma's kon dat idee blij I behouden. Wat nimmer werd I invalshoek van de lekologie gekozen. Geen presentator, ge deskundige die op de gedachte kwam dat het voor degene die niet een beetje bekend is met h Amerikaanse systeem, de wett regels en gewoonten van het k heel lastig kan zijn om het wez van de verkiezingen en de hele santekraam er omheen te doorgronden. FRAljl HAPP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 22