m fit Cultuur Nieuw Kalenders Idealisme Gekke honden Huiskamer tf Eindelijk Minder vet Geheimen Hollanders II Leidse Courant vrijdag 6 november 1992 EXPOSITIES doorCees van der Geer RAM GALERIE Hoornbrekerstraat 8, Rotterdam: Josephine Sloet; werken op papier. Geopend: do-zo 13.00-18.00. T/m6 december. Vaak wil de aanduiding 'nieuw werk' niet meer zijn dan een tijdsaanduiding; het werk is van recente datum. Werkelijk nieuw is het meestal niet. De Haagse schilderes Josephine Sloet exposeert haar recente werk in Rotterdam onder de titel 'Water'. Dat een deel van dit werk wezenlijk nieuw is, anders dan het voorgaande, vermeldt ze niet! Kenmerkend voor veel van haar voorafgaande schilderijen is de gecentraliseerde opbouw van de compositie. Het midden van doek of blad wordt beheerst door een grote, meestal donkere vlek op een lichtere ondergrond. Die vlek fungeert als drager voor een voorstelling van plantaardige (direct gestempelde?) vormen en krijgt daardoor betekenis: is ze een wolk van geur, een boeket, of aarde en daarmee ook symbool van groei en leven? En van dood? Een ander thema in Sloets werk is het zwarte kader, dat op zijn bovenste twee hoeken klimopbladeren draagt. Het sporadische groen dat er soms in voorkomt, krijgt in al dat zwart een heftige betekenis. In het recente werk is de compositie nu opgebouwd uit drie losse, vrijstaande elementen, soms nog aangevuld met vlekken en lijnen. De mogelijkheden tot associatie zijn vele. Misschien Hoekje in de huiskamergalerie van Karla Kersten en Gé van Steenbergen: alleen kunst die aan de eigen standaard voldoet. ligt daar ook wel hun oorsprong en is hun vorm geboren uit het spel van water en verf, gestuurd en in de hand gehouden door de kunstenaar zelf. Spanning in de voorstelling verkrijgt Sloet door de onderlinge verhouding van de drie elementen, die ze als toneelspelers op het papier plaatst. De kleuren die Sloet gebruikt leggen het verband met het vroegere werk en brengen het onder de noemer die voor vrijwel Sloets gehele ceuvre geldt: de natuur. En Ets van Yoka Voorbach, te zien bij Inkt. net als die haTiteert zij vele, soms raadselachtige, maar altijd prachtige vormen. Een bezoek aan haar tentoonstelling betekent tevens een kennismaking met het werk van de Amerikaanse kunstenares Heide Fasnacht, die met materialen als katoen en rubber een heel eigen geografie verbeeldt. INKT Grote Halstraat 3, Den Haag: Yoka Voorbach; etsen. Jacqueline Besemer, Rop te Riet, Desmond Vink; foto's. Geopend: di-za 11.00- 17.00, zo-ma 14.00-17.00. T/m 25 november. De etsen van Yoka Voorbach zijn te lezen als een persoonlijke meetkunde en als plattegronden, maar ook als aanzichten van staande objecten die lijken op aambeelden en leesten. Voorbach drukt die voorstellingen niet in het gebruikelijke grafische zwart, maar in paarse inkt, afgezet tegen een vlekkeloos wit. Dat het paars te verdragen is, dankt het aan de behandeling van de etsplaat, waarin naast de lood-, deel- en andere lijnen sporen van krasjes, putjes, stippeltjes en streepjes zijn achtergebleven. Dat levert een 'veroudering' op die de strakke symmetrische vormen verzacht tot tekens met een verleden. Een bescheiden aanwijzing tot een zo langzamerhand wel gewenste verandering vormen wellicht de twee etsen die groot op linnen zijn afgedrukt. Samen met Voorbach exposeren bij Inkt ook nog drie fotografen: Rop te Riet met een reportage over de Schilderswijk, Jacqueline Besemer met heftige, bewogen foto's die echter niet de dramatiek van het thema 'De vrouw in het zand' zichtbaar maken, en Desmond Vink. Hij accentueert zijn thema 'Identiteit' door elk van zijn portretten op een halfhoog, van boven afgeschuind zuiltje te presenteren. Voorbach is ook een van de twaalf kunstenaars die werk bijgedragen heeft aan de negende editie van de Inkt-kalender: twaalf originele bladen grafiek, uitgevoerd in vijf verschillende grafische technieken (ets, foto, zeefdruk, houtsnede en lino). De Inkt-kalender verschijnt in een oplage van driehonderd exemplaren en kost 600, dat wil zeggen vijf tientjes per prent. Voor een bedrag van slechts veertig gulden levert Inkt dan ook nog een wissellijst. Geen geld. Duurder is de Grafiekmap van Atelier '92, die verkrijgbaar is bij het Museum Meermanno- Westreenianum. De 'Ateliermap' bevat werk van zes kunstenaars, ieder met een andere grafische techniek. De oplage is vijftig exemplaren en dat verklaart ook, dat de prijs hoger ligt: 925. In Delft is de map in te zien en te koop bij het Kunstcentrum (Kruisstraat 71). Bijzonder aan de Grafiekkalender van Galerie 'Bekijk het maar' is, dat de prenten wel door zes kunstenaars ontworpen zijn, maar dat de uitvoering van hun ontwerp overgelaten is aan de zeefdrukker Kor Hendriks. De prijs van deze kalender is 225. Losse prenten zijn verkrijgbaar voor 110 per stuk. Meer informatie (070) 363 7388. Tot slot attendeer ik u graag op de Boymans-Weekagenda. Het thema van deze aan de hand van de collectie samengestelde agenda is 'Woord en beeld', geïllustreerd met reprodukties van o.a. Jan van Scorel, Claes Oldenburg, Albrecht Dürer, Jan Steen, Theo van Hoytema en Jan Toorop. Afgehaald aan het Rotterdamse museum kost de agenda 19,50, per post 25. GALERIE DE ZAAL Koornmarkt 4, Delft: 'Drie solo's - René Heyvaert, Arie Berkulin en Carlo Verbist. Geopend: do-zo 12.00- 17.00. T/m 6 december. Sympathiek aan het programma van galerie De Zaal is, dat het meer door idealisme dan door zakelijke overwegingen geïnspireerd wordt. Artistieke kwaliteit staat hoog in het vaandel en verkoopbaarheid is daarbij mooi meegenomen. Zo ook nu weer met de expositie van René Heyvaert, een Belgische architect die pas laat voor de kunst koos en aan een eigenzinnig oeuvre begon, dat door een vroege dood niet tot voltooiing kwam. Heyvaert toont zich in De Zaal een eclectisch kunstenaar in die zin, dat hij voorwerpen door zijn selectie en de daarop volgende presentatie tot kunst verheft. Ingrepen zijn meestal gering. Een gevolg van die werkwijze is, dat er van onderlinge samenhang, naar materiële verschijning althans, weinig sprake is. Het zijn de intentie en de spirituele achtergrond die aan dit ceuvre zijn samenhang verlenen. Vergeet niet boven even naar een beeld van Arie Berkulin te kijken: een koperen godin met het lijf van een stoomboot. Prachtig! MADD0X Koningin Wilheminahaven N.Z. 2, Vlaardingen: Ed Kooiman en Michel Rummel; installaties. Geopend wo- zo 12.00-21.00. T/m 6 december. ;r voor de deur, wel zeeschepen en op de zolders worden geen netten meer geboet, maar de sfeer van het Vlaring van de haring' hangt nog wel in het pand, waar Maddox gevestigd is. Eens was dit gebouw de zetel van twee van Vlaardingens grootste rederijen, Hoogendijk en Kwakkelstein. Nu is er een autohandel en hebben Vlaardingse kunstenaars sinds enkele weken op ,de eerste etage een zo grote ruimte, dat er plaats is voor exposities, concerten en een (voorlopig nog bescheiden) restaurant. De initiatiefnemer en naamgever van 'Maddox' - het staat voor 'mad dogs' (gekke honden) - is Bert van Zanten, een idealist met een praktische inslag en een vermogen tot delegeren. Zo trok hij voor de programmering van de expositieruimte de filosoof Henk Slager aan en voor de concerten de musicus Luc Staub. Slager mikt met zijn programmering op kunstenaars wier projecten belangrijk zijn en een bijdrage leveren aan de actuele discussie, maar die door geringe kans op verkoop minder snel in het galeriecircuit gerealiseerd zullen worden. Hoewel, op de opening vorige week zaterdag van de tentoonstelling 'Systematiek van foto Fred van Rijen het toeval' met werk van Ed Kooiman en de Duitser Michel Rummel was ook de Amsterdamse galeriehouder Fons Welters aanwezig. Kunstenaars en ook galeriehouders en kunstcritici die belangrijke, maar riskante projecten toch gerealiseerd willen zien, kunnen kontakt opnemen met Slager (010- 434 6661). Op het programma van Maddox staat verder nog een tentoonstelling over design. Niet vreemd daaraan is dat twee ontwerpers, de Amerikaanse Michelle Marks en de Fransman Cyriel Compeyron, een etage hoger hun studio's hebben. Beginnende ontwerpers kunnen zich bij Maddox melden. Het muziekaanbod omvat zowel wereldmuziek en jazz als klassiek. Elke eerste zondag van de maand, steeds om vier uur, is er kamermuziek. (Maddox ligt op twee autominuten van de afslag Vlaardingen-Oost en op loopafstand van h$t Station Vlaardingen- Centrum.) VOORWAARD Hoge Nieuwstraat 38, Dordrecht. Geopend: wo-vr 19.30-22.00, za 13.00-17.00. T/m 1 december. Wat vijfjaar geleden begon met tonen van werk uit eigen collectie is nu uitgegroeid tot een galerie die enig in zijn soort is: Huiskamergalerie Voorwaard in Dordrecht. In een klein, vroeg-18de- eeuws, tot woning verbouwd pakhuisje presenteren Karla Kersten en Gé van Steenbergen werk dat moet voldoen aan slechts één voorwaarde: „Omdat we midden in de expositie leven, willen we alleen werk exposeren dat aan onze, watfonu it gesproken standaard voldoet". De afgelopen vijfjaar was dat werk van o.a. Aj-ie de Groot, Otto Egberts, Bert Loerakker, Jean-Pierre Zoetbrood en Frank van den Heuvel. Een mooi programma. Momenteel zijn in de huiskamer - en in de twee kleine werkkamertjes boven - houtsneden van Cees Andriessen en textiele sculpturen van Corrie Brands te zien. rA Luchtvervuiling Bodemvervuiling Verzuring Ontbossing Tienduizenden vogels worden de dupe van milieuvervuiling Vogelbescherming maakt zich sterk om de achter uitgang van de vogel stand te keren. Wordt nu voor f 35,- lid van Vogelbescherming en u redt talloze vogellevens en hun leefmilieu. STEUN VOGELBESCHERMING GIRO 29213 ZEIST GEEF OM DIT KIND Liliane Fonds Voor directe hulp aan gehandicapte kinderen in ontwikkelingslanden GIRO 66.77.67 Voor alle banken rek. nr. 70.70.70.198 Postbus 75, 5250 AB Vlijmen Telefoon: 04108-9029 CD'S CLAW BOYS CLAW 'Sugar' - EMI Het heeft lang geduurd, om precies te zijn zes elpees - als we de compilatie-plaat niet meerekenen - maar nu heeft Claw Boys Claw dan toch het juiste akkoord te pakken. De valse noot in het kwartet was zanger Peter Te Bos die het muzikale feestpakket op een geweldige manier ontsierde. Veel hinder heeft Claw Boys Claw daar gek genoeg nooit van ondervonden, al moet daarbij als kanttekening worden geplaatst dat muziek heel anders luistert met wat pilsjes achter de kiezen. Maar je kan niet altijd blijven feesten en dat heeft Claw Boys Claw ook ingezien. Met 'Sugar' slaat de groep dan ook een nieuwe richting in en ontvouwt zich een veertiendelige vertelling, die vooral in zijn sensualiteit straalt. Te Bos heeft zijn 'piepende', overstuurde uithalen thuisgelaten en zoekt het nu in de diepte. Dat donkere, soms dromerige stemgeluid blijkt dan ineens perfect te passen in de broeierige sfeer die door het instrumentarium wordt geschapen. De kracht in het veelal swingende, licht erotisch getinte materiaal ligt in de sobere aanpak. De muziek krijgt de kans te ademen, de instrumenten de mogelijkheid te stralen. Daarbij lijkt de komst van ex-Fatal Flowers-bassist Geert de Groot een duidelijke aanwinst. Zijn spel fonkelt, zoals de (funky en bluesy) gitaarpartijen van John Cameron tintelen. En dat alles met dank aan producer Magie Stick (Urban Dance Squad) die het, ongetwijfeld tot groot genoegen van iedereen, als eerste voor elkaar kreeg het monster in Claw Boys Claw te temmen. Eindelijk. (HP) B0NJ0VI 'Keep the faith' - Phonogram Na vier jaar zonder een plaat, maar met het (nog altijd) fantastische 'New Jersey' onder handbereik en de nodige solo-uitstapjes als prettige tussendoortjes, is Bon Jovi terug met 'Keep the faith'. Dat dit vijfde album in de winkel ligt, danken we aan de nuchtere kijk van de musici. Het vijftal realiseerde zich op tijd de kracht van hun samenwerking en koos dus niet het solo-pad. foto Sacha Pieterse Peter Te Bos: donker, soms dromerig stemgeluid. Dat de koers een andere zou worden, was vanaf het begin duidelijk. Tenslotte had de muzikale bagage wat meer gewicht gekregen door het soundtrack- en produktie-werk van Jon Bon Jovi, het solo-uitstapje van gitarist Richie Sambora en de filmmuziek-escapades van toétsenman David Bryan. Het resultaat is dat 'Keep the faith' de rockaanpak van 'New Jersey' heeft, maar zijn bombastische behuizing grotendeels heeft verloren. Natuurlijk zijn er nog de geheide meezingers als 'I believe', maar de groep is het experiment niet geheel uit de weg gegaan. In het titelnummer is een dansritme verwerkt, bij 'If I was your mother' wordt Jons stem vervormd, terwijl het bijna tien minuten durende epos 'Dry County' bol staat van de dramatiek met veel en ernstig piano- werk en een prachtige gitaarinvulling. Het rockmateriaal klinkt minder vet, maar heeft daarmee niets aan kracht ingeboet, dankzij de hitgevoelige produktie van Bob Rock. Voor wie Bon Jovi meer vindt dan een Amerikaanse muziekmachine, zijn er de teksten. Ze vormen een ontdekkingsreis tussen humor en ernst. O ja: let even op de foto's in het cd-boekje. Ze zijn van Anton Corbijn. (HP) TRAINS AND BOATS AND PLANES 'Engulfed' - Cloudland/Semaphore Op de wereldkaart van de popmuziek neemt Denemarken een onbeduidende plaats in. Een groep als Trains And Boats And Planes (TABAP) zou daar verandering in kunnen brengen. De eerste volwaardige cd van dit kwartet uit Kopenhagen verdient, na de begin dit jaar verschenen mini-plaat 'Hum', beslist aandacht. Op het eerste gehoor wat melancholisch en zwaar op de hand door de cello van Soma Hammerlund en de sonore Michael Gira-achtige stem van Nikolqj Norlund, bestrijkt de groep een breed en veelkleurig palet van sferen. Door het gebruik van semi- akoestische gitaren, cello en een soms toegevoegde altviool, maakt TABAP (mee)slepende pop die zich niet zo makkelijk in een categorie laat onderbrengen. Geen wonder dat de eigenwijze Amerikaanse producer Mark Kramer zich over de Denen heeft ontfermd. Kramer speelt fluit in een intrigerend dreigende versie van 'Run for your life' (van The Beatles) en heeft produktioneel de cadans van de cello tot middelpunt van de muziek gemaakt. Het resultaat is Marjol Flore een collectie betoverende popnummers die niet meteen al hun geheimen prijsgeven. (EQ) HERMAN VAN VEEN 'You take my breath away' - Poly dor MARJOL FLORE 'Lieder en Chansons' - Brigadoon Chanson Het is Herman van Veen niet gelukt ons de adem te benemen met zijn internationale cd 'You take my breath away'. Om de simpele reden dat hij in het Engels en Frans zijn bezieling niet kwijt kan. Waar in de gelijknamige tv-show de hoogtepunten lagen in Brels 'Marieken' en 'Wie' van Liselore Gerritsen, missen we op de cd elke uitschieter. Alleen in de vertolking van het Franse lied 'Guigi' gloort enige dramatiek. De overige nummers zijn een schitterende orkestratie van klassiek popmateriaal, met de stem van onze nationale poëet ernaast. Het is achtergrondmuziek voor bij het haardvuur, een soort eigen 'Candlelight' van een andere Van Veen dan we gewend zijn. Zijn collega Maijol Flore probeert tegelijkertijd internationaal de aandacht op zich te vestigen met 'Lieder en Chansons'. Dat lukt haar door vertollftngen van een prachtige collectie Frans en Duits repertoire. Van Brei tot Brecht, ze beheerst het allemaal feilloos, als een vakvrouw, die zich terecht weieens miskend voelt in ons land. De reden daarvan schemert door op deze nieuwe cd. Waar de rollende r in het Frans prachtig opklinkt, irriteert dat Aznavour-timbre in enkele Duitse nummers. Dan blijkt het duidelijkst dat de vakvrouw in Marjol FJore soms te veel de overhand heeft en de emoties van haarzelf zijn wegdrukt. Met iets minder verkramptheid zou haar toon iets eigens kunt krijgen, dat haar ook in eigen land doet opvallen als een bijzondere chansonnière. (RdH) bijdragen: hans plët, erik quint en RenéedeHaan

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20