Bevriezing uitkeringen en salaris ambtenaren A5 C3 C6 PvdA wil snelle aanpak van 'ingenieuze' belastingtruc WD valt over d'Ancona's visie op mannelijke collega's Veense kroegentocht op rolschaatsen te gevaarlijk Joodse jongeren in Rome kiezen aanval Unilever houdt winststijging vast VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 22 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Leider Duitse joden verwijt justitie laksheid Start Clinton magistraal,maar problemen kolossaal LEIDEN OMGEVING Leidenaar hecht aan vastigheid op 3 Oktober L as. «I Boekenprijs publiek voor Betty Mahmoody £eld6c6owamt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25488. Losse nummers 1,50. Vannacht in het zuiden nog plaatselijk mist. Overigens veel bewolking en overdag van het noorden uit nu en dan regen. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 12 graden. Wind uit zuidwest tot west, ma tig, kracht 3 a 4, aan de kust krachtig, 6. Tramcontroleur door passagier neergestoken ROTTERDAM Een controleur van het Rot terdamse openbaar vervoerbedrijf RET is gister avond neergestoken. Hij maakte opmerkingen over het feit dat een passagier zijn voeten op een bank had gelegd. Bij het verlaten van de tram stak de passagier de controleur in de onderbuik. De man is in het Dijkzigtziekenhuis geopereerd. Zijn toestand is stabiel. De dader wist te ontko men. Het incident was voor de medezeggen schapscommissie van de RET aanleiding om het veiligheidsbeleid vanmorgen in een vergadering aan de orde te stellen. De controleurs willen dat de plannen die enkele maanden geleden aan de gemeenteraad zijn gepresenteerd om het open baar vervoer veiliger te maken, nu versneld wor den uitgevoerd. Ongerustheid over uitstel Britse ratificatie DEN HAAG/LONDEN - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken maakt zich „ongerust" over het uitstel van de ratificatieprocedure van het Ver drag van Maastricht in het Verenigd Koninkrijk. Tijdens de tweede dag van het ratificatiede bat in de Tweede Kamer zei Van den Broek te vrezen „voor een grote mate van onze kerheid voor een lange periode". Nadat de Britse premier John Major woens dagavond met de hakken over de sloot een motie door het Britse Lagerhuis had ge loodst om door te gaan met het ratificatie proces, kondigde hij gisteren aan dat de af ronding van deze procedure pas na een nieuw Deens referendum in mei te ver wachten is. Van den Broek noemde deze gang van zaken „teleurstellend" en „niet goed te begrijpen". De bewindsman herin nerde er aan dat de Britse minister van bui tenlandse zaken Douglas Hurd zich in sep tember in New York nog eens had gebon den aan een spoedige ratificatie. De tegenstand die Major vervolgens binnen zijn eigen gelederen ondervond zou roet in het eten hebben kunnen gooien, als de mo tie was verworpen. „Maaf dat is nu juist niet gebeurd en toch heeft hij zijn voornemen om spoedig te rati ficeren teruggedraaid", aldus Van de Broek. Pagina A5: Labour: Major is gewetenloos Heiikopterramp Groot alarm na moord op in de Kau sus ^wee Belgische politieagenten AN AP A In het Kau- kasus-gebergte in de AALST In de Oostvlaamse gemeente Aalst zijn afgelopen nacht buurt van de Russische twee politie-agenten doodgeschoten. Zij hadden inbrekers betrapt stad Anapa aan de Zwar- in een supermarkt. De daders zijn gevlucht. De agenten kwamen te Zee is een legerheli- rond 03.00 op de plek van het misdrijf, nadat ze door de alarmin- kopter neergestort. Een- stallatie van de supermarkt waren gewaarschuwd. Ze werden vrij- endertig inzittenden wel onmiddellijk onder vuur genomen. Eén agent stierf achter het vonden de dood, aldus stuur van het politiebusje, zijn collega op een meter van het voer- een bericht van het pers- tuig. Een tweede busje van de gemeentepolitie zette de achtervol- bureau Interfax. ging in, maar raakte het spoor kwijt van de daders, die in een De oorzaak van het on- Volkswagen Polo vluchtten. Het misdrijf roept herinneringen op geluk is niet bekend. aan de overvallen van de Bende van Nijvel, in het midden van de ja- Volgens Interfax sluiten ren tachtig. Zeven jaar geleden werden bij een overval, eveneens de autoriteiten sabotage op een supermarkt in Aalst, acht mensen doodgeschoten. De Belgi- niet uit. Het persbureau sche politie heeft na de aanslag van afgelopen nacht groot alarm meldde niet wanneer het geslagen. Ook in de Nederlandse provincies Noord-Brabant en ongeluk was gebeurd. Limburg zijn douane en politie gewaarschuwd. Olga Lowina heeft een ijzeren strot GEESTELIJK LEVEN/OPINIE A2 BINNENLAND A3/4 BUITENLAND A5/6 BEURS A6 ECONOMIE A7 LEIDEN/REGIO B1/2/3 AUTO B2 DIENSTVERLENING B4 KERKDIENSTEN B4 LAND EN TUINBOUW 84 SPORTB5/6 RTV-PROGRAMMA'S B7 SERVICE B8 CULTUUR C1T/M5 MENSEN C6 PvdA: meer modern straatmeubilair LEIDEN Er zouden meer modern vormgegeven glas- en papierbakken, transformator huisjes, bankjes, prullenbak ken en straatlantaarns moeten komen. Daarvoor pleitte PvdA- 'er R. Hillebrand gisteren tij dens de behandeling van de be groting ruimtelijke ordening. Hillebrand vond dat Leiden de afgelopen jaren al voldoende aandacht had besteed histo risch verantwoorde straatver lichting, bestrating en dergelij ke. Juist voor de moderne ste delijke vormgeving wilde hij meer aandacht. Zijn eigen wet houder Van Rij beloofde hem dat niet letterlijk, maar stelde wel de instelling van een com missie stedelijke vormgeving in het vooruitzicht. Die zich voor al moeten bekommeren om de kwaliteit van de ingerichte openbare ruimte. Het is de be doeling dat de commissie daar bij onder meer let op rondslin gerende verkeersborden die verkeerd zijn geplaatst of on ooglijke verdeelkastjes, aldus Van Rij. DEN HAAG Uitkerings gerechtigden en ambtenaren krijgen er per 1 januari geen cent bij. Bovendien moet er een loonstop van een half jaar komen voor alle werkne mers in de marktsector. Dit voorstel hebben de ministers De Vries (sociale zaken) en Kok (financiën) vanmorgen bij de ministerraad op tafel gelegd. Bevriezing van salarissen en uitkeringen hoeft nog niet te leiden tot een noemenswaardig verlies aan koopkracht terwijl de werkgelegenheid een impuls krijgt, schrijven de beide be windslieden. Dank zij een lage re inflatie en enkele lastenver lichtende maatregelen kunnen de bestedingen van de burgers nog ongeveer op peil blijven. Het kabinet wil nog vandaag knopen over het voorstel door hakken. In hun notitie gaan de beide mi nisters er van uit dat op de be groting voor 1993 voor in totaal een kleine drie miljard gulden wordt omgebogen, waarvan de helft via incidentele maatrege len die alleen volgend jaar geld opbrengen. Het zogeheten 'structurele' deel van de bezui nigingen is niet helemaal inge vuld. Kok wil sommige departe menten nog tot het vroege voor jaar van 1993 de tijd geven om met concrete maatregelen te komen. Inzet van Kok en De Vries is wel om te voldoen aan de finan ciële afspraken uit het regeer akkoord. Uiterlijk in april 1993 moet duidelijk zijn dat het fi nancieringstekort op het afge sproken niveau van 3,75 pro cent komt. Wat de druk van be lastingen en premies betreft wordt gemikt op het maximale niveau van 53,6 procent. De verhoging van de belastingvrije voet met 86 gulden wordt inge trokken en de belastingschijven met 0,75 procent voor de infla tie gecorrigeerd. In het voorstel van Kok en De Vries wordt niet voldaan aan de uitdrukkelijk wens van een ka mermeerderheid (CDA/WD) om de bezuinigingsvoorstellen gedetailleerd uit te werken. Zo wordt een deel van de bezuini gingstaakstelling over de mi nisteries van defensie, volks huisvesting en verkeer en wa terstaat en landbouw 'versleu teld', zonder dat te snoeien be grotingsposten worden aange geven. Ook boeken Kok en De Vries honderd miljoen gulden bezuiniging in op de algemene post 'subsidies'. Afgezien is van het idee het ex tra geld dat met Prinsjesdag nog werd uitgetrokken voor on der meer de criminaliteitsbe strijding, weer te schrappen. Investeringen, fraudebestrij ding en justitie worden in het voorstel vrijwel geheel buiten schot gelaten. Ook ontzien Kok en de Vries uitgaven die van be lang zijn voor de werkgelegen heid, zoals de uitgaven voor wo ningbouw. Wel stellen zij een zogeheten 'vacaturekorting' in de overheidssector voor. Dit houdt in dat ministeries maar een beperkt deel van de vacatu res mogen vervullen. Tenslotte wordt het budget dat de depar tementen hebben voor 'mate riële uitgaven' gekort. Uit deze post wordt onder meer de lease van dienstauto's gefinancierd. Pagina A3: Tijdbom onder cen traal overleg i de vlucht Het geweld in Noord-Ossetië drijft velen op de vlucht, ondanks het feit dat Russische troepen de regio grotendeels beheersen na het gisteren bereikte staakt-het-vuren Moskou heeft een voorlopige bestuur ingesteld over de Noordkaukasische regio, waarvan opstandige Ingoesjen een deel opeisen. Alleen in enkele dorpen waar Ingoesjen in de meer derheid zijn zou nog worden gevochten. FOTO: AP DEN HAAG Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën moet haast maken met het aan pakken van een belastingtruc met zogenoemde vervangings reserves. Want dit kost de schatkist jaarlijks tientallen miljoenen guldens. Deze boodschap zal PvdA-ka- merlid Vermeend volgende week bij de behandeling van de begroting van financiën richten aan de CD A-staatssecretaris. De belastingtruc wordt in het fiscale wereldje beschouwd als een 'ingenieuze vondst' met als uiteindelijke doel het niet dan wel minder betalen van ven- nootschapsbelsti ng. Een schoolvoorbeeld van deze constructie speelde zich al lang geleden, in '82, af rond het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne. De eigenaar, Maat schappij tot Exploitatie van On roerend Goed Hoog Catharijne BV, verkocht in dat jaar het winkelcentrum aan het Alge meen Burger lijk Pensioen fonds. De prijs die het ABP be taalde, was veel hoger dan het bedrag waarvoor Hoog Catha rijne in de boeken stond bij de verkopende partij. Laatstge noemde kon zich om die reden dan ook 'rijk rekenen'; zij had immers een forse winst ge maakt. Volgens de Nederlandse belastingregels laat de fiscus zo'n winst vier jaar lang onge moeid (dus geen vordering ven nootschapsbelasting) ervan uit gaande dat de verkoper nader hand toch weer nieuw onroe rend goed zal verwerven. Die onbelaste winst heet vervan gingsreserve. In de 'affaire Hoog Catharijne' was echter van begin af aan duidelijk dat de vervangingsreserve niet zou worden gebruikt voor de aan schaf van ander onroerend goed. De aandeelhouders van de Maatschappij tot Exploitatie Hoog Catharijne verkochten hun aandelen door aan een be drijf, dat geen plannen had om die vervangingsreserve - waaro ver normaliter 48 procent ven nootschapsbelasting had moeten worden betaald - aan te wenden voor het kopen van on roerend goed. Na vier jaar bleek dat de BV was uitgeweken naar het Engelse eiland Man, een be kend belastingparadijs. De BV was leeggehaald. De fiscus kon het terugvorde ren van de vennootschapsbelas ting wel vergeten. Idoor GIJS KOREVAAR DEN HAAG - Welke collega heeft minister d'Ancona op het oog gehad toen zij zich op officieel bezoek in Athene laatdunkend uitliet over haar mannelijke mede-mi nisters? Deze vraag intri geert de vrouwelijke WD- kamerleden zozeer dat zij in schriftelijke vragen aan de minister om opheldering ver zoeken. D'Ancona gaf op een EG-con- gres over vrouwen in belangrij ke functies onder meer een be schrijving van onzekere, man nelijke collega's: „Zij buigen iets naar achteren om macht en autoriteit uit te stralen. Zij stoppen hun duimen tussen hun riem en gaan zo langzaam en zacht praten, dat je ze bijna niet meer kunt horen". Volgens een woordvoerder van de minister sprak d'Ancona over de houding van mannen ten opzichte van vrouwen op hoge posten. De bewindsvrouw heeft in haar speech haar alge mene ongenoegen geuit dat vrouwen in verantwoordelijke banen niet serieus worden ge nomen door de mannelijke col lega's. Het ging er niet om één persoonlijke collega te schet sen, aldus de woordvoerder. De WD-vrouwen hebben toch de kamervragen gesteld. Als grap met een serieuze onder toon. Natuurlijk zijn zij heel be nieuwd naar wie nu als voor beeld heeft gediend in d'Anco na's omschrijving. Maar tegelijk vinden de kamer leden dat een minister op een officiële EG-conferentie haar collega-bewindslieden niet zo in hun hemd mag zetten. Dat doe je niet, concluderen de liberale, vrouwelijke kamerle- Flatportaal in brand ALPHEN AAN DEN RIJN - Een portaal van een pas ge bouwde flat aan de Evenaar in Kerk en Zanen in Alphen is gis teren door brand flink bescha digd. Een 31-jarige vrouw moest met haar kat uit haar flatwoning worden geëva cueerd. Zij werd naar zieken huis Rijnoord overgebracht om dat zij wat rook had binnenge kregen. De overige woningen aan het portaal waren nog niet bewoond. De brand onstond door werkzaamheden aan de vloer van de galerij. Die werd met een brander gedroogd. Het materiaal vloog brand. Minister d'Ancona. ROTTERDAM Overeen komstig de voorspelling van topman F.A. Maljers bij de cij fers over het tweede kwartaal van dit jaar heeft Unilever de winststijging van de eerste zes maanden in het derde kwartaal weten vast te houden. De cijfers van zowel het derde kwartaal als van de eerste negen maan den laten een winststijging zien van 4 procent. In het derde kwartaal ging de winst, op basis van gemiddelde wisselkoersen in elke periode, van 1075 mil joen naar 1121 miljoen of per aandeel van 3,84 naar 4,01. De eerste negen maanden laten een stijging van het nettoresul taat zien van 2836 miljoen naar 2945 miljoen of per aan deel van 10,11 naar 10,52. Unilever keert een onveran derd interimdividend uit van 1,48 per aandeel. Het over eenkomstige dividend van de Britse tak, Unilever PLC, be draagt 5,20 pence (5,03 pence) per aandeel. Pagina A7: Cijfers Unilever ne gatief beïnvloed door lage koersen ROME - In Rome is gister avond het hoofdkwartier van een groep skinheads aangeval len door 60 joodse jongeren die gewapend met stokken het clubhuis verwoestten. Enkele uren voor de aanval kwamen berichten uit Noord- Italië over schendingen van joodse graven en waren in een voorstad van Rome gele sterren geklad op winkels van joodse fa milies. De verantwoordelijk heid voor de aanval op het club huis van de skinheads, die zich de Politieke Westerse Beweging noemen, werd korte tijd latei- opgeëist door leden van de jood se gemeenschap in Rome. In een vooral door joden be woonde wijk verbrandden zij een vlag met een wolvetand, het symbool van de 'Beweging'. „Indien de Italiaanse staat ons niet verdedigt", verklaarde een van de aanvallers, „dan zullen wij ons zelf verdedigen". De na tionale leider van de Beweging verzekerde de pers dat zijn groep niet „antisemitisch is, maar antizionistisch". Een van de skinheads moest in een zie kenhuis worden behandeld voor kneuzingen. De politie leg de gisteravond een veiligheids kordon rond de joodse wijk in het centrum van Rome. Ver scheidene bewoners hebben de nacht op straat doorgebracht uit vrees voor represailles van de nazi-skins. Maurizio Boccac- ci, de leider van de Romeinse neo-nazi's, kondigde een harde reactie aan en uitte daarbij nau welijks verhulde bedreigingen aan het adres van de opperrab bijn van Rome, Elio ToafT. Binnen de joodse gemeenschap is verdeeld gereageerd op de ge beurtenissen. De officiële woordvoerder Clau- sio Fano wees vanmorgen de ge welddadige actie af, omdat „ge weld alleen nieuw geweld ver oorzaakt" en volgens Nobel prijs-winnares (fysica) Rita Levi Montalcini is het beter om de „nazi-skins dood te zwij gen". Maar in het Romeinse getto zijn de merendeels jonge daders als helden onthaald. ROELOFARENDSVEEN - De traditionele rolschaats- kroegentocht in de week van de Veense kermis staat op de tocht. De Werkgroep Verkeerszaken heeft uit overwegingen van ver keersveiligheid aan het b en w van Alkemade geadviseerd de rolschaats-kroegentocht te sta ken. Het college heeft het ad vies overgenomen met dien ver stande dat aan het Oranje-co mité eerst nog de kans wordt geboden om zelf zorg te dragen voor de noodzakelijke verkeers veiligheid bij dit evenement. Volgens een intern rapport van de werkgroep deden zich tij dens de kroegentocht onaan vaardbaar gevaarlijke ver keerssituaties voor. „Deelne mers reden vier a vijf rijen dik midden over de weg en zelfs de Alkemadelaan werd gebruikt als rolschaatsbaan. Velen kon den zich amper fatsoenlek voortbewegen op de rolschaat sen. Het Oranje-comité kon of wilde niet op afdoende wijze toezicht houden tijdens het eve nement", zo constateert men. De werkgroep vindt dat niet kan worden toegestaan dat de veiligheid voor zowel de deelne mers als het-overige verkeer op een dergelijke manier in gevaar wordt gebracht. „Hoewel er dit jaar noch vorig jaar echte onge lukken zijn gebeurd, wil dit niet zeggen dat we daarop moeten wachten". Volgens de werk groep moet de kroegentocht voortaan maar op een 'gewone' manier, dat wil zeggen lopend, fietsend of met een bus gehou den worden. Prijs voor AZL-arts Bergman UTRECHT - De dermato-venereologe dr. W. Bergman, staflid van de afdeling dermatologie van het Academisch Ziekenhuis Lei den, heeft vandaag de Van Haren Noman Prijs 1992 uitgereikt ge kregen. De prijs, 15.000 gulden, wordt door de geneesmiddelenfa brikant Glaxo beschikbaar gesteld aan de Nederlandse Vereniging voor Dermatologie en Venereologie (huid- en geslachtsziekten) om research op het gebied van de dermatologie te stimuleren Ze is ge noemd naar dr. D. van Haren Noman, die van 1885 tot 1896 hoog leraar dermato-venereologie was in Amsterdam. De vereniging kent haar een keer in de twee jaar toe. Bergman heeft veel onder zoek gedaan naar melanoom (een veel voorkomende vorm van huidkanker) en het verband tussen melanomen en een bepaald soort moedervlekken. 4 00 en 15 00 uur.»-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1