Broeders tussen de moorkoppen De ontmaskering van een muzikale edelman .21 Cultuur Leidse Courant vrijdag 6 november 1992 Drie eeuwen nadat het geschreven werd, brengt Brederode's 'Moortje' twee broers weer samen. Artistiek leider Hans Croiset van Het Nationale Toneel en Brederode-expert Jules Croiset buigen zich samen over het bewerken van een klassieker vol pittige erotiek. KOSTUUMONTWERPEN RlEN BEKKERS 't Haagse dochtertje, te spelen door Sjoera Retèl. doorReneede Haan 'Doet, leeft ende leest wel'. Temid den van honderd moorkoppen be sluit Hans Croiset zijn openings woord voor de voorstelling 'Moortje' bij Het Nationale Toneel. Het 17de- eeuwse werk van Brederode moet op 21 januari in première gaan als een groot opgezet muziektheaterstuk. Met een maaltijd tussendoor, een rij dend orkest en een grote ijsvlakte als decor. Zelfs onder de vloer kan be licht worden. De regie is in handen van artistiek leider Hans Croiset, die voor het eerst najaren zijn broer Jules - Bre- derode-acteur bij uitstek - weer be naderd heeft om een rol bij hem te spelen. Passages van zijn rol, de schuinsmarcheerder Kakkerlak, heeft hij bij diverse gelegenheden al opgevoerd, tot op Huis ten Bosch aan toe. Hij zal die ervaring geheel naast zich moeten neerleggen. Zoals ook Hans Croiset zijn kennis van die taal probeert los te laten. „Jules en ik hebben Brederode-les gehad van een goede leermeester, zijnde onze vader. Van die prachtige i-klanken van destijds zou je nu knettergek worden". Bevlogen vertelt de leider hoe hij in 1957 voor het eerst 'Moortje' opge voerd zag, als een Holland Festival- produktie. „Ik ben een mens die de mooie dingen onthoudt. Die voor stelling zie ik nog zo geuren. Ik ben er schatplichtig aan. En aan Ton Lutz die me met de Spaanse Braban der verzeild deed raken in Bredero de". Honderd paar ogen kijken boven hun moorkoppen naar hem op. Op deze eerste ochtend wordt onthuld hoe Het Nationale Toneel met 'Moortje' om zal gaan. Anne-Wil Blankers is voor de gelegenheid even binnengestapt. Haar oude collega's Wim van den Heuvel en Anne-Marie Heyligers zullen deelnemen aan het monsterproject. Wordt het boertig? Modernistisch?. Croiset probeert een indruk te geven aan de hand van een decor-maquette, kostuumteke- ningên en muziekbanden van Vin cent van Warmerdam. „We gaan niet het Jan Steenbeeld in het Hollandse winterlandschap weergeven. Wij zijn op iets anders uit. De strakheid van Saenredam. De bestaande Brederode-cultuur bleef Anton Pieck-kunst op de schoorsteen. Brèro als losbol. Dat is hij niet. Zijn humor is geen omweg. Het is een bodem". „Na grondig onderzoek - we zijn hier al een jaar mee bezig - blijkt dat Nederland van 1615 nauwelijks ver schilt met nu, als je het geautomati seerde verkeer en de communicatie middelen even weglaat. We zijn nog steeds zulke schooiers als het gaat om uitbuiting, geile lust en draai deurneigingen". Croiset hertaalde zelf het in oud-Ne derlands geschreven stuk. Hij streeft in tekst authenticiteit na. De rijm moet verdoezeld worden waar hij knullig overkomt en accent krij gen in passages met schitterende binnenrijm. „Die strooien we erin als peperkorrels", meldt de aanvoer der. „Het moet begrijpelijk worden en tegelijk wil ik dat de Hollanders voelen welk warm taalbesef we zijn kwijtgeraakt". Het wordt een pittige produktie. Met naast tekstrepetities ook zan goefeningen. Het eerste grote prak tische probleem is het wegvallen van de rol van Roemer, die oorspronke lijk door Adriaan Olree vervuld zou worden. Croiset heeft talloze kandi daten gesproken. De onderhandelin gen ketsten af op financiën. In een pauze-moment fluistert hij: „Ik ga die rol gewoon zelf doen. Ik ben gek natuurlijk, maar er zit waarschijn lijk niets anders op". Inmiddels hengelen spelers als Rei nout Bussemaker, Alexander van Heteren, Herman Frank, Sjoera Re tèl en de Vlaamse Chris Thijs naar de bedoelingen van hun regisseur, met klem antwoordt deze dat hij zich nergens op wil laten vastpinnen. Computertje „Zelfs de tekst kan veranderen. Ik heb dit allemaal geschreven vanach ter mijn computertje. Nu ik jullie stemmen hoor, klinkt het totaal an ders. Misschien gaan we wel meer terug naar het origineel dan in deze bewerking". „Voor de mensen die vroeger met mij gewerkt hebben, zoals Jules en Alexander, wil ik dit zeggen. In de af gelopen jaren hoop ik zo veranderd te zijn, dat jullie niet dezelfde tegen komen als toen. Het minutieuze, tot het uiterste alles voorbereidende, dat ik tot en met 'Adam in Balling schap' heb gehad, is voorbij. Ik zoek het meer in het samen vinden met de acteurs. Mijn tijd bij De Appel heeft daar veel toe bijgedragen". Voordat de officiële lezing van het eerste bedrijf begint, wordt het ope ningsbeeld geschetst. Een veld van kruiend ijs, waarop het volk met hooivorken opkomt voor de belege ring van Amsterdam. „Geen naturalistisch rommeltje, maar een beeld dat stilgezet kan worden, verduidelijkt ontwerper Jos Groenier. „Hans wil de heftige mo nologen zoveel mogelijk in het pu bliek houden, maar dan zo dat het koor de tekst kan gaan overnemen, dempen". Het is tijd voor een proeve van be kwaamheid. Brederodes eerste zin nen worden wat schuchter gelezen. De meeste spelers hebben allerlei vertalingen en oorspronkelijke ver sies op hun tafeltje liggen, om te con troleren of Croiset zijn huiswerk wel goed gedaan heeft. Deze glimlacht en benadrukt dat op alles wat men niet begrijpt ogenblikkelijk gerea geerd moet worden. Hij heeft zich de taal zo eigen gemaakt, dat de gekste woorden hem inmiddels vertrouwd klinken. Cruciaal „En langzaam beginnen, jongens. De eerste tien minuten zijn cruciaal in deze produktie. Dan trekken we de mensen wel of niet mee De lezing gaat gloeien als de Vlaam se Chris Thijs het levensverhaal van Moy Aal doet, een vrouw die het in de liefde niet zo nauw neemt. Haar zinnen zijn voor velerlei uitleg vat baar. Woorden als quansuis, lareien (larie vertellen) rollen bij eenieder over de tong als delicatessen die wel of niet verteerbaar zijn voor een he dendaags publiek. In een aantal ge vallen wordt Jules Croiset te hulp geroepen om uitsluitsel te geven. Zo ook bij de franzoise ziekte. Weet ie dereen dat het syfilis betekent? En waarom staat er dan een maagkwel ling achter, in de tekst? De hilariteit vindt een hoogtepunt in de regels: 'Daar mij als brandend lont de vingren van uw handen ont vonkten 't ingewand'. Alex van Heteren zit er mee: „Is dit wat ik denk dat het is? Met hun vin gers, deden ze dat in die tijd. Dat weet Jules wel". Geslacht De erotiek spettert er van af. Met termen als tochtig, queen (een oude afgelikte vrouw), bijslapen, de muts op hebben van iemand (verliefd zijn). Moy Aal haalt heel wat over hoop. Ze wil in de tekst naar 'ie mands geslacht vernemen, omdat broer en zus zo op elkander zwe men'. Het woord 'zwemen' betekent 'op elkaar lijken', heldert de drama turge op. Dat wist niemand. Dus het publiek zal er straks ook een andere betekenis aan hechten. Croiset verdedigt: „Maar 'zwemen' rijmt zo mooi op 'naar het geslacht vernemen". Broer Jules' springt erin: „Als ik in formeer naar het geslacht, weet ik nog niet of jij mijn broeder bent". Hans: „Je gaat me toch niet vertel len dat de mensen niet begrijpen wat 'geslacht' hier betekent. Je hoeft niet onder mijn rokken te kijken om te zien dat ik jouw broer ben, wel?". De lach breekt elke spanning af. De theaterfamilie is weer thuis, dankzij de kleurrijke zinnen van Brederode. 'Moortjes' kop is eraf. Hans Croiset sluit mild af: „Ik ga morgen om elf uur door. Met wie er is". Kackerlack de panlikker krijgt gestalte van Jules Croiset. door onze kunstredactie jTer gelegenhpid van zijn driehon derdste geboortedag wordt deze maand Unico Wilhelm Graaf Van 'Wassenaer Obdam (1692-1766) fees telijk herdacht als belangrijk diplo maat en als componist van een aan tal werken, waarvan enkele tot 1980 'aan de bekende Italiaan Pergolesi werden toegeschreven. Tot en met '22 november is er in Unico's geboor tehuis, Kasteel Twickel in het Over ijsselse Delden, een expositie die, naast niet eerder tentoongestelde meubelen, glas en textiel, de parti tuur van de beroemde zes 'Concerti Armonici' omvat. Twee eeuwen lang zijn die composi ties gepubliceerd onder diverse na men. Men noemde niet alleen Pergo lesi als componist, ook Ricciotti, Zelfs Handel. Zo was Stravinsky er van overtuigd dat hij Pergolesi on- dér handen-had, toen hij in 1920 op •een deel uit die 'Concerti Armonici' de tarantella baseerde die een plaats kreeg in zijn balletmuziek 'Pulcinel- la!. Door Stravinsky gearrangeerde, zogenaamde Italiaanse muziek, die door een Nederlandse graaf blijkt te fiijn gecomponeerd: dat haalde in 1980 de voorpagina van menige -krant. Qnbekend Dr. Albert Dunning, toendertijd ver bonden aan de Rijksuniversiteit Utrecht, was door zijn vondst plotse ling een van Europa's bekendste musicologen. Tegenwoordig woont hij in Italië. Maar hij heeft het zoe ken naar meer onbekend materiaal van en over Unico Wilhelm nog niet gestaakt. Kasteel Twickel in 1727. Dodonea Lucia van Goslinga. Unico koos voor een politieke loop baan in het Haagse omdat die hem meer invloed zou geven dan een car rière in Overijssel. Hij werd Hoog heemraad van Rijnland, raad in het college van de Admiraliteit op de Maas en later bewindvoeder van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC). Zijn macht nam sterk toe na de dood van zijn broer. Hij werd lid van de Staten van Holland en onder hield nauwe contacten met de ande re diplomaten en politici in Europa. Zo onderhandelde hij met Frankrijk over vrede. Om die reden wordt Uni co als een sleutelfiguur beschouwd in de 18de-eeuwse Republiek. Rentmeesters Het drukke diplomatieke werk weerhield hem er niet van zich in tensief bezig te houden met het be heer van zijn landgoederen in Hol land en Overijssel: hij stelde nauw keurige richtlijnen op voor zijn rent meesters, liet kaarten maken en in troduceerde de pachtboeken. De ex positie die nu op Twickel wordt ge houden, maakt duidelijk dat de graaf niet alleen een groot analyticus was, maar ook een erudiet man met ge voel voor humor. En uiterst muzi kaal. Unico schreef de muziek niet onder zijn naam omdat hij er geen behoefte aan had met dit talent te pronken. Dat paste een edelman niet. Daarom kon het tot 1980 duren alvorens kwam vast te staan dat de 'Concerti Armonici' van zijn hand waren. Het manuscript werd in dat jaar door Dunning gevonden in de bibliotheek van kasteel Twickel. Vanaf dat mo ment bestaat er grote belangstelling voor de persoon van Unico. Bij toeval ontdekte de Belgische flui tist Wim Brabants onlangs in de bi bliotheek van Rostock drie fluitso- nates die Unico op 22-jarige leeftijd heeft gecomponeerd, tien jaar voor dat hij de 'Concerti Armonici' schreef. Eind vorige maand werden die onlangs door Saul Groen uitgege ven drie sonates voor altblokfluit en basso continuo in Amsterdam geïn troduceerd. Omdat nog lang niet alle archieven zijn onderzocht, verwach ten musicologen dat de komende ja ren nog meer composities van Unico Guillelmo Conté di Wassenaer-Ob- dam, zoals hij in de universiteitsbi bliotheek van Rostock heet, worden gevonden. rep en roer. Unico Wilhelm Graaf van Wassenaer Obdam, schilderij van J.F. Douven (1719). In de Nederlands Hervormde Kerk in Delden, waar graaf Unico werd gedoopt, gaf het Combattimento Consort Amsterdam deze week een uitvoering van de 'Concerti Armoni ci'. Ze zijn al door heel wat ensem bles op lp of cd gezet waarbij overi gens in de meeste gevallen - zonder twijfel om commerciële redenen - de naam Pergolesi wordt aangehouden. Dat concert in Delden werd gegeven in samenhang met de opening van de expositie in kasteel Twickel. Graaf Unico Wilhelm kan, ook al zou hij nooit gecomponeerd hebben, in onze geschiedenisboeken niet wor den gemist. Hij maakte deel uit van de hoogste adel in de Nederlanden: zijn vader, Jacob baron van Wasse naer en heer van Obdam (1645- 1711) was generaal in het Staatse le ger, statenlid en diplomaat. Zijn moeder, Adriana Sofia, erfdochter van Twickel, was Twentse van ge boorte. Vandaar dat Unico op 2 no vember 1692 in Kasteel Twickel het levenslicht zag. Behalve normale lessen kreeg de jonge edelman onderwijs in muziek en dans. Zijn lerares was een onge trouwde tante die grote bekendheid genoot als muzikante. Unico bracht zijn jeugd vooral in Den Haag door. De familie bewoonde het huis op de hoek van Kneuterdijk en Lange Voorhout, dat later als paleis een van Den Haags beroemdste gebou wen werd. Na het overlijden van zijn twee oudere broers kwam vast te staan dat Unico het landgoed Twic kel zou erven. Rechten Aan de Universiteit van Leiden stu deerde Unico rechten. Evenals ande re adellijke jongeren maakte hij na zijn studie een rondreis door Europa (1715-1717). Tijdens deze zoge noemde Grand Tour bezocht hij on der meer Duitsland en Frankrijk. Mogelijk was hij ook in Engeland en Italië. Eenmaal terug verbleef hij 's zomers meestal in Twente en was hij 's winters in Den Haag te vin den. Hij handhaafde dit levensritme na zijn huwelijk met de Friese freule Een diplomaat met allure was hij. Maar ruim twee eeuwen na zijn dood werd ontdekt dat Unico Wilhelm Graaf van Wassenaer Obdam ook een belangrijk componist is geweest. De ontdekking van een 18de-eeuws manuscript bracht het Nederlandse muziekleven in

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18