ARTISTIEKE HANDEN Zelfvertrouwen is de basis voor succes Hermes Escort en Orion kunnen concurrentie weer aan Sport ADO Den Haag eist dat Edwin Grünholz traint Tips Duindigt Auto HUZARENSTUKJE VAN FORD AMATEURKUNSTMANIFESTATIE ZONDAG 8 NOVEMBER PIETERSKERK - LEIDEN GEOPEND VAN 11.00-17.30 UUR 61 Leidse Courant vrijdag 6 november 1992 Den Haag ADO Den Haag heeft Edwin Grünholz schrifte lijk gesommeerd op de training te verschijnen. Het betreft hier een formeel verzoek omdat de Haagse voetbalclub geen af stand wil doen van de transfer rechten. Grünholz besloot on langs zijn contract in te leveren, omdat hij het niet langer kan opbrengen in het tweede elftal te voetballen. ,,Ik heb best wel begrip voor de situatie", zegt technisch direc teur Nol de Ruiter. „Maar we hebben om zakelijke redenen Grünholz nu toch een brief moeten sturen. Ik hoop van harte dat hij alsnog aan een an dere club komt. We zullen in elk geval geen huursom voor hem vragen". Mogelijk overigens dat FC Zwolle de 23-jarige Ha genaar voor een aantal proef- trainingen zal uitnodigen. Deze eerste divisieclub toonde zich eerder al geïnteresseerd. De Ruiter kan komende zon dagmiddag in het Zuiderpark tegen Heerenveen over een na genoeg fitte selectie beschik ken. ADO Den Haag kan niet beschikken over de geschorste Danny Hoekman. Zijn plaats zal worden ingenomen door Er- win Metman. Onze tips voor de koersen van zondag op de draf- en renbaan van Duindigt zijn: 1. BZN-prijs (2000): 1. Guy van de Lente, 2. Coastal Road, 3. Gobbie Westland, 4. Gimme The Money. (3,6,5,1). 2. Troost-prijs (ren) (1300): 1. Run On Rebel, 2. Watermill Gonda, 3. Tornado Bright, 4. Trashbed. 1,8,3,4). 3. David H-prijs (voor ama teurrijders) (2000): 1. Fermano Hanover, 2. Eliot Buitenzorg, 3. Farouche Prince, 4. Benji Ha nover. (5,2,7,4). 4. Mercedes Hippo Toto Su pertrio (2100): 1. Green Spirit, 2. Vjeselchak, 3. Domingo Pitt, 4. Fire Avon. (10,8,4,9). 5. Winterslaap-prijs (ren voor Arabische volbloeds) (1200): 1. Agar's Habi, 2. NF Dead Cert, 3. Amir Moshari, 4. Nefoed. (1, 5,2,3). 6. Anton-prijs (dubbel-win- nend-1) (2000): 1. Geraldine A., 2. Go Get The Money, 4. Walnut Ridge Angel, 4. Geert Wielinga. (13,15,7,9). 7. Ina-prijs (ren voor amatri- ces en amateurs) (dubbel-win- nend II) (1800): 1. Watermill Deux, 2. Why Daros, 3. Zolly's Treasure, 4. You Sure. (9,10,1, 2). 8. Ciao Magnus-prijs (2600): 1. Furie Lobell, 2. Goliath Boshoe- ve, 3. Franklin Delano, 4. Flus hing Rudy. (7,3,1,4). 9. Cesarewitch (ren) (3600): 1. Cocorigi, 2. Butter Fingers, 3. Steellash, 4. Vestal Bell. (3,1,2, 7). 10. Sydney Raaphorst-prijs (ren) (1800): 1. Gadiraan, 2. Christo Balito, 3. Fantasy, 4. Free for All. (1,2,6,4). 11. Elionora Oldeson-prijs (2000): 1. Famico Westland, 2. Eventide, 3. Amazing Star, 4. Damiaan S. (8,1,3,2). Zelden zal een ploeg de competitie in de eredivisie zaalhandbal zó verrassend zijn begonnen als Eagle/Hermes. Vooraf als degradatie-kandidaat bestempeld, gaan de Hagenaars nu ongeslagen aan de leiding. Een opvallende rol in de succesrijke formatie van trainer Beugel vervult Eugène Furth. door Peter Lotman Den Haag - In de sporthal aan de Laan van Poot staat voor Hermes morgenavond de krachtproef met stadgenoot Rockport/Hellas op het pro gramma. Altijd al een titanen strijd, maar nu wegen de weder zijdse belangen zwaarder dan ooit. Hellas immers is de competitie zwak gestart en bezet, tegen de verwachting, slechts de voor laatste plaats. Het is trainer Barreveld en zijn mannen er dus alles aan gelegen om juist rivaal Hermes op dit moment de eerste nederlaag te bezor gen. Zware partij Als het aan Eugène Furth ligt, zal het zover echter beslist niet komen. De 26-jarige kracht van Hermes beseft dat het een zwa re partij zal worden. „Maar", zo is hij er zeker van, „we zullen er alles aan doen om ons niet door Hellas de eerste punten te laten afnemen. Vorig seizoen, toen we favoriet waren voor de play offs, hebben we twee keer van Hellas verloren. Dat zal ons niet weer gebeuren. We willen natuurlijk juist nu bewijzen dat we wèl van Hellas kunnen win- Eugène Furth is aan zijn vierde seizoen bij Hermes bezig en de technisch begaafde handballer speelt momenteel de sterren van de hemel. Is hij een laat bloeier of is hij de afgelopen ja ren door de verschillende trai ners, die hem regelmatig op de wisselbank lieten plaatsnemen, onderschat? Furth, die zijn handballoopbaan op achtjarige leeftijd begon bij Wings, met de nodige zelfkennis: „Ik heb steeds de pech gehad dat er op mijn plaats in de linkerhoek an dere goede spelers voor mij stonden. Sidney Berendsen is bijvoorbeeld een kanjer en Ro bin van Olphen was ook niet de minste. Dit seizoen zijn er dooi de smalle basis meer mogelijk heden voor mij", aldus Furth, die sinds kort ook furore maakt op de opbouwpositie. Voor de opmerkelijke successen van Hermes heeft Furth wel een verklaring. De tengere speler, die het niet van kracht moet hebben, maar opvalt door zijn bekeken schoten: „Ik denk dat in het begin onderschatting een rol speelde. En toen we de eerste twee wedstrijden won nen, kregen we natuurlijk enorm veel zelfvertrouwen. De sfeer in de ploeg is fantastisch. Er is zo veel spelplezier en dan merk je dat iedereen veel meer voor elkaar over heeft. Er wordt ook ontzettend hard gewerkt op de trainingen. Daarnaast spe len we een uitgekiende tactiek. Vooral verdedigend zijn we ij- zersterk". Bijna was Eugène Furth, in het dagelijks leven assistent ac countant, aan het einde van het vorig seizoen naar Quintus ver trokken. Niet omdat hij het door de leegloop bij Hermes niet meer zag zitten. „Nee, in tegendeel", legt hij uit. „Ik wil de aanvankelijk weg, omdat ik niet weer een seizoen op de bank wilde zitten. Maar toen duidelijk werd dat Hermes een krappe selectie over hield, dacht ik: dat is mijn kans. Daar om ben ik gebleven. En ik kan niet zeggen dat ik er spijt van heb". foto Robert van Stuyvenbed Eugène Furth (met bal) levert een belangrijke bijdrage aan de successen van Hermes. Duitse auto-industrie: groot banenverlies Stuttgart In de Duitse auto industrie en bij de toeleverende bedrijven kan het verlies aan banen in de komende jaren op lopen tot 200.000, aldus de VDA, het verbond van Duitse autofabrikanten. Nu werken er in de sector nog 765.000 men sen, 15.000 minder dan een jaar geleden. Prelude met VTEC-techniek Birmingham De 2.3 liter mo tor uit de Prelude verdwijnt. Honda vervangt hem door' een 2.2 liter VTEC-motor. De vier- cilinder VTEC-motor heeft Honda als eerste toegepast in deCRX. De zestien kleppen worden be diend door twee bovenliggende variabele nokkenassen die er voor zorgen - afhankelijk van het toerental - dat zowel de stand als ook het tijdstip waar op de twee in- en de twee uit laatkleppen open en dicht gaan kan variëren. Ondanks de iets kleinere cilin derinhoud is de 2.2 liter injec tiemotor sterker. De Prelude VTEC heeft een vermogen van 136 kW/185 bij 6800 tpm. Zijn maximale kop pel ligt op 212 Nm bij 5300 tpm. Van 0 tot 100 km/u vergt 7,3 se conden. Topsnelheid: 226 km/u. Prijs en introductiedatum zijn nog niet bepaald. Actiemodellen van Volkswagen Leusden Op basis van de Polo Fox en op basis van de Pas sat Edition CL heeft Volkswa gen actiemodellen gelanceerd: de Polo Mio en de Passat Arri- va. Tegen een geringe meerprijs hebben beide uitvoeringen een aantal aantrekkelijke extra's meegekregen. GK bestelt 1500 ZX'en Amsterdam Het Gemeen schappelijk Administratie Kan toor (GAK) heeft' 1500 Citroëns van het type ZX besteld. Het GAK beheert een park van bijna 15.000 auto's en is daar mee de grootste fleetowner in Nederland. Het gaat hier om driedeurs mo dellen met een 1.4 liter benzine- of een 1.9 liter dieselmotor. door Henk Lambregtse Om te bewijzen dat Opel op het sportieve vlak een steeds grote re rol wil spelen ondertreept het Duitse merk dit met het uit brengen van de Calibra Turbo en de Vectra Turbo: sportieve- lingen van het zuiverste water. Ze zijn in eerste instantie be doeld voor de gewone weg. Maar door de aanwezigheid van een turbocompressor krijgen hun tweeliter motoren zoveel extra blaaskracht toegediend, dat zij op race-circuits beslist geen gek Figuur slaan. En daar zullen ze ongetwijfeld binne- kort ook verschijnen. Met deze twee auto's heeft Opel definitief een streep onder het imago van burgermans auto ge zet. Met glans bewees de Cali bra Turbo op de Duitse autoba nen het geweld van de Alfa 164 3.0 V6 te kunnen weerstaan. De auto's zijn niet alleen snel, maar beschikken daarnaast over een rotsvaste wegligging en een vergevingsgezind wegge drag. Niet zo verbazingwek kend als men bedenkt dat alle wielen permanent worden aan gedreven. Om het enorme ge weld adquaat te kunnen stop pen hebben zij beide ABS (anti- blokkeerremsysteem). De stuurbekrachtiging die zij even eens standaard hebben is niet te sterk en niet te slap. Om het sportieve karakter te onderstrepen is aan de motor een zesversnellingsbak gekop peld, waarvan de stap naar de vijfde bewust moet worden be geleid: écht soepel is anders. Naar zes is geen enkel pro bleem. De zesde versnelling doet volop mee. Airbag Beide auto's worden nu nog ge leverd zonder airbag. Per 1 ja nuari komt daarin verandering. Tegen extra betaling is dan een airbag voor zowel beide voor- stoelen leverbaar. Wat de Calibra op de Vectra voor heeft is zijn uiterst sportie ve uiterlijk terwijl hij toch ruimte heeft voor vier perso nen, in lederen zetels. Wel moeten de achterpassagier over soepele ledematen beschikken. De Vectra is vierdeurs, heeft een betere instap en zit achter in ruimer. De sportiviteit van de Vectra is foto Henk Lambregtse Opel heeft aan de reeks twee snelheidsduivels toegevoegd. De Vectra Turbo en (foto) de Calibra Turbo. Opel Calibra en Vectra met extra blaaskracht al terug te vinden in het inte rieur - sportstoelen en sport stuur. Zijn ware karakter komt echter pas aan het licht bij het intrappen van het gaspedaal. De viercilinder 2.0 liter turbo- injectiemotor voorzien van zes tien kleppen-techniek en twee bovenliggende nokkenasen kan vergeleken worden met een wolf in schaapskleren. Het hoeft niet per se hard te gaan; maar voor wie dat wil kan in een mum van tijd snelheden van ver boven de 200 km/u be reiken. Van nul tot 100 km/u kan wor den bereikt in 6,8 seconden. De topsnelheid bedraagt 245 km/u. Het verbruik is sterk afhanke lijk van hoe met het gaspedaal wordt om gegaan. Op de Duitse autobaan gaf de boordcomputer boven de 200 km/u een verbruik aan van 1 op 6. Maar een ver bruik van 1 op 9/10 is haalbaar, echter dit degradeert beide sportievelingen weer tot bur germansauto's. De prijs van de Calibra Turbo 4x4 is 82.000 gulden. Voor de Vectra Turbo moet 76.500 gul den worden neergeteld. Twee jaar heeft Ford slechts nodig gehad om een geheel nieuwe Escort en Orion op de weg te zetten. Dit mag best een huzarenstukje worden genoemd, dat onder druk van de nieuwe V olkswagen Golf en de op volger van de Opel Kadett, de Astra tot stand is gekomen. door Henk Lambregtse Terughollende verkopen heb ben Ford min of meer in paniek gebracht. Om het maar dicht bij huis te houden: de Escort en Orion verloren in ons land ver leden jaar een vol punt markt aandeel en dat betekent ruim 4500 auto's minder verkocht. Tot september is de situatie er niet beter op geworden. Tegen het geweld van de nieu we Volkswagen Golf en Vento, de Opel Astra en de Astra sedan kom Ford niet op. Als oorzaken noemt Han Plaggemars, alge meen directeur van Ford Ne derland, de laatste facelifting van beide Ford-modellen en het missen van de 'veiligheids- trein'. Zowel de nieuwe Volks wagens als de Opeis werden ge ïntroduceerd met dubbele sta len balken in de portieren. Het dramatische verkoopver- lies heeft Ford doen besluiten in een recordtijd van twee jaar zowel de Escort als de Orion te vernieuwen en te voorzien van de nieuwe zestienkleps zogehe ten Zeta-motoren met een in houd van 1.6 en 1.8 liter. De overige, reeds bestaande, acht- kleps motoren hebben een in houd van respectievelijk 1.3 en 1.4 liter, waarvan de laatste binnenkort gaat verdwijnen. Met de 1.8 liter Zeta-motor werd al eerder kennis gemaakt, maar de 1.6 liter zestienklepper is gloednieuw. Vooral van de foto Henk Lambregtse De nieuwe Ford Escort/Orion is in twee jaar geheel vernieuwd. Aan de buitenkant springt de nieuwe neus in het oog. 1600 motor heeft Ford hoge verwachtingen. Na een flinke proefrit in een Escort en in een Orion, respectievelijk een hatchback- en een sedanmodel, waarvan de voorwielen werden aangedreven door de 1.6 zes tienklepper, kan de conclusie niet anders luiden dan dat Ford knap werk heeft geleverd. Bij de tijd Alle modellen - er is ook een tweedeurs cabriolet en een sta tionwagen, de Clipper - zijn weer geheel bij de tijd en kun nen de concurrentie volledig aan. Dat Ford geen half werk heeft geleverd volgt wel uit het gegeven dat de auto's op 792 punten zijn gewijzigd en dat is duidelijk te merken. Direct na het instappen en na vastpakken van het stuur merk je dat het met de kwaliteit wel goed zit. Het zijn auto's geworden waar de degelijkheid vanaf straalt. Dat geldt zowel de binnen- als de buitenkant. Bovendien vol doen ze aan de strengste veilig heidseisen van dit moment. Ook Ford heeft dus de portieren extra verstevigd. Over het rijden en daar is het allemaal om begonnen kan eveneens de loftrompet worden gestoken. De wegligging is zon der meer de sterkste kant van de auto's. Vooral in bochten komt dit tot uiting. Het moet hard gaan wil hij zijn ware aard van voorwielaandrijyer prijsge ven. Onder normale omstandig heden wordt dan ook iedere kromming in de weg zeer neu traal verwerkt. De 1.6 zestienklepper levert goed werk af. Wie echter forse prestaties verlangt - snel weg bij een verkeerslicht of even rap inhalen - moet met een duide lijke geluidstoename genoegen nemen. Dit geluid heeft echter een sportieve ondertoon en zal dus menige (jonge) rijder aan spreken. Aan de motor is stan daard een goed schakelende versnellingsbak gekoppeld. De motor heeft een inhoud van 1597 cm3 en de kleppen worden bediend door twee bovenliggen de nokkenassen. Bij 5500 toe ren per minuut wordt het maxi male vermogen van 65 kW/90 pk bereikt en bij 3000 tpm wordt het maximale koppel van 130 Nm behaald. Vanuit stivo stand kan in 12,3 seconds naar de 100 km/u worden gfj" sneld en als topsnelheid stafre 177 km/u in de boeken. Het vel bruik zal schommelen tusse^j de 1 op 11 en 1 op 13. Lu NeUS al Aan de buitenkant valt gelijk nieuwe neus op, maar ondanüt het feit dat de Fords ronde|y° vormen hebben gekregen zijl ze nog duidelijk als Escort Orion herkenbaar. Dat geld' ook voor interieur: anders maqi y herkenbaar. Voorin voldoend^ ruimte, maar achterin beperkj,|C Bij de driedeurs versies is hejee achterin wat moeilijk instappej2; omdat de stoel niet automatisd0 f naar voren schuift wanneer cbic rugleuning wordt omgeklapt7 Vooral de Orion heeft een gj^j gantische kofferruimte, hoew( de bagaruimte er van de Escoê'C best mee door kan- Dat Ford volop de concurrent» strijd aan wil gaan en vast plan is het verloren gegane tel rein snel terug te winnen blijl vooral uit de prijzen. De got koopste Escort 1.3 CL drit deurs staat voor 27.350 guldejj. in de prijslijst. Voor de goet koopste zestienklepper mot 29.350 gulden op tafel wordt gelegd. De goedkoopste Orioj (standaard 4-deurs) kost 28.9r' gulden en in zestienklepsuil voering moet voor de goedkooj ste 30.950 gulden worden bt taald. Wie stuurhulp wil mot daar 1990 gulden extra vot neertellen. Een wis-/wasinsti latie daarentegen op de achtei, ruit van de Escort is standaartff Een antiblokkeerremsysteem als extra (niet op alle modellei leverbaar. Wie een airbag (luchtkussen in het stuur/dasl board ter voorkoming van letsi bij een frontale botsing) zal tt volgend jaar moeten wachten. Plaggemars onthulde tijdens dl"' introductie de naam van de oprr volger van de Sierra. Deze Mor? deo zal rond de kerst voor her® eerst in ons land te zien zijn. |8S \jcJ-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14