Positie Oegstgeest is niet zo vrolijk 'De kerk past begrip en bescheidenheid' Warmonders moeten in 1993 dieper in de buidel tasten 'Na eerste expositie ontstaat hopelijk een domino-effect' Leiden Omgeving BOUWPLANNEN? Bibliobus weg uit Nieuwe Wetering BI O Leidse Courant a VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 I BiiSnelkrakers ^aangehouden ^®REGIO Een team van re- ^r;hercheurs uit Den Haag, 35g'_.isse, Noordwijk en Oegst- da-5eest heeft drie inwoners van Den Haag aangehouden die snel kraken hebben gepleegd in augustus en september. '^»fïet ging om twaalf snelkraken .n kledingzaken, waarvoor 1 8";erst auto's in Den Haag wer- 8"ien gestolen. Met een putdek- 1 ^"$el werden de glazen toegangs- f leuren van winkels ingegooid, "'"waarna in enkele minuten tijd ö"iure kledingstukken, meestal ^®";ruien en jassen, uit de winkel j;:j* weden gegraaid. Er werden oo.jwee snelkraken in Oegstgeest r8"jepleegd en verder sloeg het ;rio toe in Lisse, Boskoop en plaatsen in de provincies y^oord-Holland, Noord-Bra- P^Dant en Utrecht. q In totaal hebben de daders, 23, 1r"25 en 27 jaar oud, voor 300.000 gulden aan kleding buitge- naakt. Daarvan is maar een «"klein deel teruggevonden. De ^"tleding werd meestal gelijk 'ioorverkocht. De gestolen au- o's zijn vrijwel allemaal weer gerecht. 'De auto's werden steeds in Den '"["daag en omgeving achtergela ten. 0S"De hoofddader, een 25-jarige ^"Hagenaar, is in verzekerde be waring gesteld tot de rechtzit- [ing. Hij moest al twee jaar uit- fitten wegens het plegen van soortgelijke feiten. 7- jng an 15; 7- os- ïe- ns- 1,5; rs- OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk dtceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-cerlificial. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. ni AC/*_ MTUVCU Fabnek en showroom De Lasso 60. Roetotarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 ALKEMADE De gemeente Alkemade overweegt geen gebruik meer te maken van de bibliobus in Nieuwe Wetering. Ook wil men de bus voortaan wisselend stationeren in Rijpwetering en Oud Ade. De avondsta- uren in Rijpwetering zullen worden ver plaatst naar de late namiddag. Maandag bespreekt de commissie Welzijn de be zuinigingsvoorstellen. De verdwijning van de bi bliobus in Nieuwe Wetering is mogelijk door de realisatie van het buurtbusproject met een halte plaats in Nieuwe Wetering. Hierdoor wordt de Openbare Bibliotheek De Bloemlezer ook voor Nieuwe Weteringers zonder ander vervoer ook bereikbaar. De tarieven voor de bibliobussen van de Provinci ale Bibliotheek Centrale worden per 1 januarfbé- hoorlijk verhoogd van ruim 21.000 gulden-naar ruim 26.000 gulden. Dit betekent een stijging van 23%. Door de stopplaats Nieuwe Wetering van het programma te schrappen, bespaart men bijna achtduizend gulden. De kosten van dé Sè- biobus in Nieuwe Wetering komen neer op^245 gulden per lid op jaarbasis, tegen bijna 40 gulden per lid van de openbare bibliotheek De Bloemie- zer in Roelofarendsveen en Oude Wetering, in- Nieuwe Wetering is slechts 5% van de bevolking (32 personen) lid van de bibliobus, tegen 15%"van de Rijpweteringers (222 personen )en 11% van.de inwoners van Oud Ade (83 personen). Overigens lezen de 32 boekenleners van Nieuwe Wetering wel meer boeken (ruim 4100) dan de 83 biblio busleden in Oud Ade, waarvan vorig jaar sléchts bijna 3800 leningen werden genoteerd. Zn Nieuwkoop gaat depot klein chemisch afval der Van Rij ten aanzien van de Oegstgeester Broek- en Si- montjespolder het woord 'anne xatie' was gebruikt. „Wanneer deze woorden vallen is dat ver nietigend voor samenwerking in de Leidse regio. Het is mij een lief ding waard als de Leidse gemeenteraad een duidelijk standpunt hierover laat horen. Als regiogemeente zouden wij dit zeer op prijs stellen". Kohl- beck verklaarde overigens dat gedeputeerde H. van der Vlist hem had laten weten dat er van annexatie absoluut geen sprake zal zijn. De raad schaarde zich overi gens wel achter een toekomsti ge regiovorming. „Oegstgeest is daarin een onderdeel van de ge combineerde eenheid van Duin en Bollenstreek en Leidse regio. Deze regio behoort uit te groei en tot een volwaardige be stuurslaag met eigen verant woordelijkheden", aldus CDA- fractievoorzitter Hellinga. Hij vond bovendien dat de be stuursleden van het orgaan via direkte verkiezingen dienen te worden gekozen. Burgemeester Scheenstra antwoorde dat de huidige gewestvorming recht streekse verkiezingen van een bestuur niet toe laat. „Wij heb ben dus nog wat zendingswerk te verrichten". Het niet doorgaan van de vuil verbrandingsinstallatie nabij Ypenburg werd door wethouder Kohlbeck een bestuurlijk echec genoemd. De 35 deelnemende gemeenten in de SAVA bleken tegenstrijdige belangen te koes teren. Het gaat Oegstgeest geld kosten. „En van de verkoop van de grond die hiervoor was aan gekocht moet men niet al teveel opbrengst verwachten", aldus wethouder Van de Reijden die verklaarde dat er nog op terug wordt gekomen. Vooralsnog schat hij de schade voor Oegst geest op een bedrag van ruim 2 miljoen gulden. Daar staat een meevaller in verband met het niet doorgaan van stortplaats 'De Does' in Leiderdorp tegen over. Oegstgeest krijgt volgend jaar een bedrag van rond de 5 ton terug. „Genoeg om de stij ging van reinigingsrechten te dempen", aldus Van der Reij den. Deelname om te komen tot een vergistingsinstallatie op het ge bied van huisvuil kreeg de sym pathie van de raad. Alleen frac tievoorzitter Poelmans van D66 stelde dat het wel eens een vergissingsinstallatie kon worden en vond het nog te vroeg. „Wij kunnen toch niet over iets beslissen dat nog in een experimenteel stadium is". Sanering terrein Beukenlaan bijna ten einde De sanering van het terrein van Van Wieringen aan de Beukenlaan in Deze is naar de Grondbank in Rotterdam gebracht. Voor de sanering Leimuiden is bijna klaar Gisteren is begonnen met het verwijderen op het terrein van de voormalige kwekerij heeft de gemeenteraad van de sterkst verontreinigde grond. Tot een diepte van 4,5 meter ruim anderhalf miljoen gulden uitgetrokken. Behalve de grote diepte wordt de carboleum en pak's bevattende grond afgegraven schoonmaak, wordt het terrein ook alvast bouwrijp gemaakt. De eer- en naar Ecotechniek in Utrecht gebracht. Daar wordt de grond gerei- ste paal voor de bouw van bijna dertig woningen gaat begin decem- nigd en elders weer gebruikt. De afgelopen maand is men bezig ge- ber de grond in. weest met het afgraven van de iets minder verontreinigde grond foto: wim van noort i foto: george nusmeijer WARMOND De inwoners van Warmond zullen volgend jaar diep in de buidel moeten tasten. Zo zal voor het eerst sinds jaren op de onroerend- goedbelasting een inflatie-cor rectie worden toegepast. De ta rieven worden met drie procent verhoogd. Ook de reinigings rechten gaan fors omhoog. De maatregelen maken deel uit van een dekkingsplan om een gat in de begroting van drie ton te dichten. De gemeenteraad ging er gisteravond zonder pro blemen mee akkoord. Voor de toekomst hoopt de ge meente meer inkomsten te krij gen uit de onroerendgoedbelas- ting met de realisering van En depoel III en het KPM-gebied. Met name het CDA wil hieraan de hoogste prioriteit geven, evenals aan de uitbreiding van campings in het Lage Land. „Verdere vertraging kunnen we ons niet permitteren," aldus J. Bonnet. „Voor 1993 kan voor het verlies aan inkomsten nog een éénmalige dekking worden gevonden. Voor 1994 en volgen dejaren moeten de plannen ten uitvoer worden gebracht". B en w hopen in het tweede kwartaal van het volgend jaar de betreffende bestemmings plannen vastgesteld te hebben. Een en ander is mede afhanke lijk van de bezwaren die er te gen ingediend worden. Aangezien de financiële ruimte de komende tijd beperkt is, is er weinig ruimte voor nieuw be leid. Toch heeft het college daar nog 20duizend gulden voor vrij gemaakt. Een invulling is er nog niet aan gegeven. Volgens Progressief Warmond (PW) kan het college haar aandacht ook beter richten op het uitvoe ren van het al bestaande beleid. In de algemene beschouwingen noemt de oppositiepartij een aantal zaken die voor dit jaar op de begroting stonden en die niet gebeurd zijn. Zoals bijvoorbeeld het verbeteren van de voorlich ting, het opstellen van een bo- menbeheersplan, een recreatie nota en een oplossing voor het accommodatie vraagstuk. „In het verleden hebben we vaak teveel toegezegd", erkende bur gemeester G. v.d.Wel. „Nu heb ben we aangegeven waar ruim te voor is". Het accommodatie- vraagstuk, met name de bouw van een sporthal. Endepoel III, de recreatienota en de voorlich ting zijn zaken die wat het colle ge betreft de hoogste prioriteit krijgen. Namens de WD vroeg me vrouw C.A.M.Saris ook aan dacht voor kleinere problemen, zoals de hondenpoep. „Helaas moeten we ook nu weer de alge mene beschouwingen bevuilen met woorden over dit onder werp. Het standpunt van het college dat dit probleem nu een maal onoplosbaar is, vind ik be stuurlijk uitgesproken zwak. Als een schijnbaar onbelangrij ke zaak de bevolking zo bezig houdt, dan is het niet onbelang rijk meer. Zo langzamerhand hebben veel burgers problemen met elkaar, omdat de één een hond heeft en de ander niet," aldus de liberale. opknappen NIEUWKOOP - Kosteloos-in- - leveren van klein chemisch af- val door bedrijven is binnen kort in Nieuwkoop niet meer' mogelijk. Het depot is momen teel nog gesloten omdat de ge meente Nieuwkoop geen kans zag om op korte termijn te.vol-- doen aan de eisen van dé Ar-' beidsinspectie. Burgemeester en wethouders stellen nu-voor1 om verbeteringen aan te bren gen. De eisen van de Arbeidsinspec- tie hebben betrekking op de - aanwezigheid van persoonlijke' beschermingsmiddelen en. vei ligheidsvoorzieningen, de af stand van het depot ten opzich te van gebouwen en een hek-' werk om het depot. De meest ingrijpende eis die de Arbeidsinspectie echter stelt, is de aanwezigheid van een aparte sorteerruimte voor chemisch" afval. Een dergelijke ruimte zou een investering vergen van' meer dan 125.000 gulden. B en w achten deze eis buiten alle proporties, te meer omdat het depot maar een half uur per dag was geopend. Inmiddels heeft de inspectie de gemeente' laten weten, dat die sorteer ruimte er niet hoeft te komen, mits de openingstijd van het de pot tot enkele uren bep.ei&t 1 blijft. Het college stelt dan ook voor om na de heropening het depot op dinsdag tussen half vijf en zeven uur en op wQensj dagmiddag tussen één en drie uur te openen. Met de nog overblijvende aan passingen van het depot is een bedrag gemoeid van ttféa 11.300 gulden. Daarnaast wil het college een container kopen ter waarde van 7000 gulden. Tot voor kort was het voor de bedrijven in Nieuwkoop moge lijk chemisch afval kosteloos in' te leveren. Na de heropening van het depot kan dat niet meer omdat er inmiddels goede irilë- vermogelijkheden bestaan Voor bedrijven bij vergunninghou ders en regionale inzamelaars. Het voorstel komt woensdag ter sprake in de commissie welzijn. Nieuwe galerie in Hazerswoude HAZERSWOUDE - 'Galérie Pastel' is de naam van een nieu we expositieruimte in Hazers- woude-Dorp. Yvonne Volwerk heeft de benedenverdieping van haar dijkwoning aan de Voor weg daarvoor ingericht. Om de twee maanden zal er een nieu we expositie te zien zijn. Half november wordt de galerie geopend. Acht amateur-kunste naars tonen tijdens de eerste expositie in Galerie 'Pastel' een veelheid aan verschillende technieken. Zo zijn er onder an dere poppen, kaarten, aquarel len en keramieken te bezichti gen. De meeste exposanten ko men uit Rijneveld en hebben hun werk nog nooit eerder ten toongesteld. Een aantal werken zijn ook te koop. Het idee voor een galerie in Ha zerswoude-Dorp kwam, onge veer twee maanden geleden van Juul Molenaar en Yvonne Vol werk. Molenaar heeft zelf vroe ger geschilderd en maakte deel uit van de voormalige Culturele Raad in Hazerswoude. Ze maakt onder andere batiks en beschildert eieren. Het tweetal heeft heel wat werk moeten verzetten. „Het was een hobbyruimte, waar inmid dels veel spullen terechtgeko men waren die ik eigenlijk niet gebruikte en die moest natuur- Jozien Stolwijk, Yvonne Volwerk (midden) en Etty Lapré exposeren hun werk in de nieuwe Galerie Pastel ii tergrond een wanddecoratie, voorstellend de skyline van San Francisco van Lidie van der Spek. lijk eerst leeg en worden opge knapt", vertelt Volwerk, Eerste expositie Toen dat eenmaal in gang was gezet, zochten de initiatief neemsters in hun nabije omge ving naar bereidwillige expo santen. „Zo'n eerste expositie is het moeilijkst", stelt Molenaar, „wantje moet ergens beginnen, daarna ontstaat hopelijk een soort domino-effect. We hopen dat het de mensen aanspreekt en dat de galerie bekendheid krijgt". Het is de bedoeling dat de exposities ongeveer elke twee maanden worden ver nieuwd. Een van de Rijneveldse expo santen is Jozien Stolwijk. Haar schildertechniek is acrylverf met pastel. „Maar," zegt zij, „dat verandert steeds. Nu maak ik bijvoorbeeld ook beel den met chamotte-klei. Dat is een grof soort klei met kleine steentjes erin. Je kunt er ook grote bouwwerken mee maken, maar het probleem is dat het dan niet in mijn oven past". Stolwijk geeft twee ochtenden per week les in tekenen en aquarelleren. Daarnaast pro beert zij twee ochtenden aan haar eigen werk te besteden. Zij wil zich graag verder ontwikke len. „Maar helaas wordt dat snel te kostbaar", constateert zij spijtig, „en het is best moei lijk om werk te verkopen". Haar werk omschrijft zij zelf als een weergave van indrukken. Stolwijk: „Ik probeer mensenfi guren te maken en die te ab straheren". Als voorbeeld noemt zij haar 'impressie van het consultatieburo'. „Die heb ik gemaakt toen ik zelf in de kleine kinderen zat", verduide lijkt zij. „Het zijn indrukken die ik krijg. Daar komt weer een golf, denk ik dan en dan begin ik gewoon". Natuur De techniek van Etty Lapré, ook een Rijneveldse, is aquarel. „Ik heb vroeger wel met olie verf gewerkt, maar dat vond ik zo'n gedoe", vertelt zij. „Je hebt veel ruimte nodig voor een ezel en de verf moet drogen". Haar schilderijen tonen veel bloemen en landschappen. „De natuur boeit me", verklaart zij haar onderwerpen. „Ik schilder veel tijdens vakanties en dé schilderes waar ik nu eenmaal per week les van krijg, woont in een prachtige omgeving". La pré, onderwijzeres in ruste, heeft tot enkele jaren geleden nooit les gehad. „Ik klungelde maar wat aan", zegt zij zelf. „Maar ik heb wel veel opgesto ken van mijn tijd op de kweek school. Er brak toen net een tijd aan dat men anders tegen te kenlessen ging aankijken. De kreet 'tekenen is een wereld taal' probeerde ik aan de kinde ren in de klas over te brengen vertelt Lapré verder. „Dat Vond ik heel leuk om te doen. Tegen woordig worden kinderen veel meer van het begin af aan bege leid, maar vroeger kon je óf goed tekenen, óf helemaal niet". Onderwijzer Jozien Stolwijk betreurt ,het toch dat blijkbaar de onderwij zer bepaalt hoe goed een kind kan tekenen. „Soms moet ik leerlingen eerst van alles, fifle- ren, voordat zij weer vanuit zichzelf kunnen tekenen",-legt zij uit. Juul Molenaar stemt daar mee in. „Vraag kindaren maar eens iets te tekenen, en ze doen het gewoon. Ieder op hun eigen manier. Dat kunnen vol wassen al niet meer". Behalve van Etty Lapré en Jo zien Stolwijk is in GaleriefPas tel'ook werk tentoongesteléimn de volgende k u nstena reesen Lolo Kelder (gedecoreerde kaar ten); Anke Blankevoort (sierob- jecten van keramiek) die onder andere aan de Rietveld Acade mie studeerde en van wie zelfs Koningin Beatrix werk heeft aangekocht; Lidie van der Spek textiele werkvormen); Joke van Rij (zijdeschilderen); Nelly Ha- ze windes (keramiek).mef èeh respectabele leeftijd van 79jaar; en Aletta Smolders {poppen I. De galerie is met ingang van 18 november geopend voor publiek van woensdag t/m vrijdag Pan 14.00-17.00 uur. Vanaf 28 no vember kunt u ook elke zaterdag terecht van 10.00-17.00 uur. Het adres is Galerie 'Pastel', Voor weg 30, Hazerswoude-Dorp: ALPHEN AAN DEN RIJN „De kerk moet homo's iniet veroordelen. Mensen moeten met liefde accepte ren dat anderen anders leven, zeker als er liefde in het spel is". Woorden van bisschop Bar van Rotterdam gis teravond in Hotel Toor in Alphen. Daar waren leden Van de Marienburgvereniging samen gekomen om in een open gesprek met de bisschop te proberen weder- W zijds begrip te kweken. V In een serie van drie gesprekken, verdeeld over het ge- hele bisdom is de bisschop in gesprek met kritische ge lovigen. „Vanuit de leer is er geen uitspraak over ho- A mofilie, de moraaltheologie zegt dat er geen lichame- xj |ijk contact mag zijn tussen mensen van hetzelfde ge- slacht. Ik vind het onterecht om een uitspraak te doen, als de geaardheid gericht is op hetzelfde geslacht. Iede re tijd waarin andere dingen aan de orde komen, past de kerk begrip en bescheidenheid". Over de leer van de kerk zei Bar dat deze hem dierbaar is, maar als het gaat om het heil van de mensen, maakt hij de leer er dienstbaar aan. „Ik vind het prettig om met mensen met een andere visie te spreken. Ik heb wel geleerd om niet gelijk met eem oordeel klaar te staan, maar me af te vragen,van waaruit komen die ge dachten die voor me neer worden gelegd". Over het priestertekort zei Bar dat het helemaal niet negatief hoeft te zijn dat er parochies zijn zonder pries ter. „Parochies moeten niet afhankelijk zijn van een van een priester. Overal zijn parochies levensvatbaar door de vele werkzaamheden van de gelovigen zelf. Er wordt erg veel door parochianen gedaan. Daarom zie ik met vertrouwen de toekomst tegemoet. Toch blijf ik hopen op verruiming van het priesteraanbod door het aanstellen eens van gehuwde priesters. Dat leeft meer en meer bij de bisschoppen. De vrouw in het ambt zie ik op dit moment niet zo. Niet omdat er theo logisch wat op in te brengen is, maar vanuit de traditie gezien is er meer kans op het aanstellen van diakens en pastoraal werkers. Het delen en breken met mensen uit roomse en reformatorische kringen raad ik ten zeerste af. Iedere richting heeft zijn eigen rijkdom aan liturgie. Ga je dat samenvoegen dat breek je van elke rijkdom een stuk af. Dat is verarming van twee kanten. Dat is niet verstandig". De leden van de Marienburg- groep ervoeren de avond als zeer openhartig van beide zijden. De illusie dat bisschop en Marienburgers er uit zouden komen, was bij voorbaat niet aanwezig. Toch was er ruimte en openheid naar elkaar toe, en dat is de positieve ervaring geweest van deze bijeenkomst. I'DEGSTGEEST - „Het is niet zo vrolijk". Dit ant ivoord op de vraag 'Staan we er slecht voor?', was van wet houder J. van der Reijden. het was de centrale vraag tij dens gisteren in Oegstgeest gehouden algemene be schouwingen op de begroting voor het volgend jaar. IVan der Reijden, die vanwege zijn voorgenomen verhuizing nog nauwelijks twee maanden heeft te gaan, verklaarde dat de gemeente op langere termijn de buikriem wel zal moeten aan- m trekken. „Maar hoezeer kan Sterk fluctueren, dus wil ik voorzichtig zijn", nam hij een slag om de arm. na-Behalve sombere financiële be- 1SE Spiegelingen sprak de raad uit voerig over bestuurlijke ver ier nieuwing, privatisering van ta- 3S- ken, de bestemming van de ief Broek- en Simontjespolder, het ch echec van het niet doorgaan bij van de vuilverbrandingsinstal- rs_ latie bij Ypenburg (SAVA) en de Haaswijkgelden. Annexatie Wethouder T. Kohlbeck ver klaarde het betreurenswaardig jte vinden dat de Leidse wethou-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11