El Neergang Philips zet door ^Sl XCWtóv vvUAU/ilv John Major met hakken over de sloot Samenwerking Randstad beter dan opsplitsing Clinton bereidt direct overname macht voor A2 A3 A5 A6 A7 B1 B3 „VS leggen heffing op import uit EG" DONDERDAG M jL 5 NOVEMBER 1992 MM MM f W m M J~" H m ln algemeen d* B' ,r.tf-* H MM MfyM ^^M^M en westenwind, kracht 3 a 4, in het 20 PAGINA'S Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. noordelijk kustgebied af en toe in drie katernen 84516 Jaar9an9 n° 25487. Losse nummers 1,50. vrij krachtig, 5. GEESTELIJK LEVEN Hervormde Kerk wil 88 arbeidsplaatsen laten verdwijnen BINNENLAND CDA bereid huidige wao'ers te ontzien BUITENLAND Jeltsin offert Gajdar op aan hervormingen Metaalwerkgevers luiden de noodklok CULTUUR Stef Bos op zoek naar het tijdloze LEIDEN OMGEVING Leiden heeft meer sporthallen nodig Getergde Romario haalt zijn gram Boris Jeltsin ontslaat adviseur MOSKOU De Russische pre sident Boris Jeltsin heeft giste ren zijn adviseur etnische za ken, de radicale democrate Ga lina Starovoitova, ontslagen Noch de woordvoerder van Jelt sin, die het besluit bekend maakte, noch de secretaresse van Starovoitova, wilde de re denen van het ontslag toelich ten. De adviseur werd benoemd nadat Jeltsin in 1991 de verkie zingen won. Zij moest zich voor al met de problemen van de Russische bevolking in andere republieken bezighouden. Met de elektrische tandenborstel HP 5211 van Philips (winkel waarde f 149.-) is goed en veilig poetsen voordeliger dan ooit! Stuur deze bon samen met uw aankoopbon èn uw naam. adres en bank/girorek.nr. naar Philips Nederland, p/a Ekkersrijt 4402, 5692 DK Son (o.w. Actie Tandenborstel). Dan storten wij f 15.— op uw rekening. De actie loopt van 1 okt. t/m 31 dec. 1992. U kunt inzenden lol 15 jan. 1993 (max. lx per gezin). PHILIPS m Idoor BOB VAN HUËT LONDON Conservatieve Euro-sceptici hebben de Britse premier John Major een verne derende nederlaag bespaard in het Lagerhuis. Dank zij stern- onthouding van enige dwarslig gers haalde de regering een nip te meerderheid voor de omstre den motie ter voorbereiding van de ratificatie van het Ver drag van Maastricht. Major ging met de hakken over de sloot: 319 stemmen voor de mo tie, 316 tegen en 12 onthoudin gen. Een aantal EG-sceptici heeft zich beklaagd over de manier waarop de whips (partijfunctio narissen) dissidente Tories zou den hebben 'bedreigd' om niet tegen de regering te stemmen. Naar verluidt zou in de wandel gangen flink met onderschei dingen zijn gezwaaid of zouden openbare werken zijn' toege zegd aan afgevaardigden die alsnog voor de motie zouden stemmen. Premier Major staat de laatste weken onder zware druk. Zo moest hij terugkomen op de Britse deelname aan het Europese Monetaire Stelsel, het economische beleid totaal herzien en de sluiting van de kolenmijnen uitstellen. Mo menteel is het kabinet in felle discussies verwikkeld over nieuwe bezuinigingen. Ver schillende Tory-dissidenten die gisteravond blank stemden, lie ten meteen weten opnieuw in het verzet te gaan wanneer het NEW YORK De VS zijn van plan vandaag strafhef- fingen te leggen op Europese importen. Hiermee zou Washington een nieuwe stap zetten op weg naar een transatlantische handelsoorlog, zo heeft de New York Times vandaag gemeld. De maatregel van de Ameri kaanse regering volgt op het mislukken, dinsdag, van de besprekingen tussen de VS en de EG over land bouwsubsidies. De krant baseert zich op niet bij name genoemde Amerikaanse ambtenaren. Op het kantoor van de handelsvertegenwoordiger van de Amerikaan se regering was niemand voor commentaar beschik baar. Een heffing van 100 procent of meer komt op luxe Europese exportartikelen tot een waarde van 600 miljoen gulden, met name op witte wijn uit Frankrijk. Pagina A6: Andriessen wil VS met gelijke munt beta len Brit 40 jaar in Thaise cel BANGKOK Een Thaise rechtbank heeft een 27-ja- rige Brit tot 40 jaar gevan genisstraf veroordeeld we gens bezit van 400 gram he roïne. Peter Hetter, een handelsvertegenwoordiger uit Stoke-on-Trent, had een bekentenis afgelegd om te vermijden dat hem le venslang zou worden opge legd, maar had eerder te gen verslaggevers gezegd niet te hebben geweten dat hij heroïne in bezit had. De Brit werd in januari in Nieuwe reorganisaties aangekondigd Romario schiet PSV bij laatste acht in EC I DEN HAAG De tweede ronde van de strijd om de Europa Cups voetbal is voor de Nederlandse clubs ongekend succesvol afgeslo ten. PSV bereikte via het Griekse AEK (3-0 dank zij driemaal Roma rio) de zo begeerde plek bij de laat ste acht in de als lucratief be schouwde poules. Feyenoorcfc ver sloeg Luzern met 4-1 in een wed strijd, waarin de Zwitsers met ne gen spelers eindigden en Ajax won, overigens karig, met 2-1 van Gui- mares. Sensationeel was de uit schakeling van Europa Cup I-hou der Barcelona, dat op eigen veld on deruit ging tegen CSKA Moskou. Verdrag van Maastricht offi cieel ter ratificatie aan het La gerhuis wordt voorgelegd, be gin volgend jaar. Maar of de stoere taal ook dan tot stoere daden zal leiden is twijfelach tig. Deze eeuw werd slechts één keer een regering door de eigen achterban gevloerd. Dat was in 1922. Pagina A3: Wegdoen gulden: Nederland wikt, Brussel be schikt Pagina A5: Belgische Senaat achter Maastricht Brandweer duikt portemonnee op KOUDEKERK - Een 41-jarige vrouw uit Koudekerk is gisteren met haar fiets in de Oude Rijn terechtgekomen. Dat gebeurde toen ze op de Gnephoek tussen Alphen en Koudekerk probeerde drie naast elkaar fietsende meisjes in te halen. Fietssturen kwamen daarbij met elkaar in aanraking en de vrouw verloor haar balans en reed de Rijn in. Omstanders hielpen haar op de kant en trokken ook haar fiets de wal op. De uitgerukte duikploeg van de brandweer kon niettemin toch nog van nut zijn. Die wist de portemonnee van de vrouw, die voorin haar fietsmandje had gelegen, nog op te vissen. Ambtenaren kunnen eerste klas reizen Recordvoorschot voor Elton John LOS ANGELES De Britse pop zanger Elton John en zijn tekst schrijver Bernie Taupin krijgen een voorschot van 39 miljoen dol lar van het Amerikaanse media- en amusementsconcern Time Warner. Een dergelijk bedrag is in de muziekgeschiedenis niet eerder als voorschot betaald. Time War ner maakte gisteren bekend dat zijn muziekuitgeverij Warner- /Chappell Music de exclusieve ver kooprechten krijgt van de num mers van Elton John vanaf 1974 tot en met zes nog te verschijnen albums. Het duo John/Taupin blijft eigenaar van de nummers. Indianen gijzelen honderden mensen CANA BRAVA Indianen in het noord oosten van Brazilië, die woedend zijn over de moord op een van hun stamleden, heb ben ongeveer 400 mensen in gijzeling ge nomen. Duizend woedende Indianen slo ten na de moord de snelweg die langs het reservaat loopt af en gijzelden de inzitten den van bussen en vrachtauto's. Kinderen en vrouwen werden vrijgelaten, maar gis teren werden nog 400 mensen vastgehou den. Water en voedsel beginnen een pro bleem te vormen. Vijandigheden tussen de 5000 Indianen en 2400 niet-Indianen die in Cana Brava wonen zijn al 50 jaar oud. „De Indianen hebben er genoeg van dat blanken op hun land wonen. EINDHOVEN - Philips heeft in het derde kwartaal van 1992 een verlies geleden van 154 miljoen gulden. Het derde kwartaal van vorig jaar liet nog een winst zien van 188 miljoen gulden. Philips wil nu harde en duidelij ke maatregelen nemen om de situatie te verbeteren. De con cernleiding sluit niet uit dat het jaar met een nettoverlies moet worden afgesloten. Het inte rimdividend is inmiddels gepas seerd. Het verlies is uniek in de geschiedenis van het concern. Nooit eerder heeft Philips een negatief kwartaal resultaat ge meld, maar onverwacht komt de mededeling overigens niet. Het verlies van Philips hangt met name samen met de slechte gang van zaken bij consumen tenelektronica, de deelnemin gen in Grundig en MEC en de divisie componenten en halfge leiders. „Als de situatie voor deze divisies niet was verslech terd, was er 850 miljoen gulden meer winst gemaakt", aldus fi nancieel directeur H. Appelo. Over de eerste negen maanden maakte Philips een nettowinst van 102 miljoen gulden. „De di visies verlichting en professio nele produkten en systemen hebben 400 miljoen gulden meer bijgedragen aan het resul taat. Voor mij een teken dat de operatie Centurion wel degelijk resultaten heeft opgeleverd". De slechte gang van zaken maakt het noodzakelijk dat Philips nog verder gaat snijden in de divisies consumentenelek tronica en componenten en halfgeleiders. „We zullen dui delijke en harde maatregelen moeten nemen, de tijd van de kaasschaaf is voorbij", ver klaarde Appelo. Pagina A6: Philips moet op nieuw veel geld reserveren Advies aan provinciebesturen: Idoor HENK DE KAT DEN HAAG - De drie Rand stad-provincies moeten om te beginnen intensiever gaan samenwerken. Als vervolg daarop hoort op de duur een fusie tussen Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht tot de serieuze mogelijkhe den. Tot dat advies zijn de colleges van Gedeputeerde Staten van de betrokken provincies geko men. Ze hebben dat vanmiddag in Den Haag bekend gemaakt. Het standpunt is gebaseerd op onderzoeken van prof. T.A.J. Toonen van de Rijksuniversi teit Leiden en van drs. L. Geut van Bureau Berenschot. Zij hebben het afgelopen half jaar gekeken naar de positie van de Randstad in Europees verband, en naar de toekomst ervan bin nen Nederland. De twee onder zoekers zien drie mogelijkhe den: handhaving van de provin cies zoals ze nu zijn, samenwer king en fusie. De eerste situatie wijzen ze nadrukkelijk af. Vol gens de drie GS-colleges is dat terecht. Ook zij kiezen voor nauwere samenwerking, met een fusie als mogelijk perspec tief. Daarmee geven ze aan hoe zij de toekomst zien, nadat rond grote steden als Den Haag, Rot terdam en Utrecht een nieuwe regiobestuur is gevormd: de rest van de Randstad moet dan vallen onder de samenwerken de provincies. DEN HAAG Ambtenaren die werkzaam zijn op een mi nisterie, kunnen vanaf april volgend jaar eerste klas reizen. De ambtenarenbonden en het ministerie van binnenlandse zaken zijn dit onlangs overeen gekomen. Een ambtenaar mag de kosten voor een eerste-klas- reis alleen declareren als hij het kaartje overlegt. Het is overi gens de vraag of de regeling lang van kracht zal blijveri. Dat komt omdat binnenlandse za ken met de NS aan het onder handelen is over een OV-j aar- kaart voor ambtenaren. Idoor MARC DE KONINCK LITTLE ROCK - Amerika's nieuwgekozen maar pas op 20 januari te installeren president Bill Clinton is in de eerste uren na zijn stembusoverwinning meteen begonnen aan het ui terst ingewikkelde proces van machtsovername. Hij heeft een overgangscom missie gevormd die voor de taak staat honderden kilo's docu menten van de regering-Bush door te nemen, aanvankelijke beleidsprioriteiten voor te stel len aan de aanstaande presi dent en eerste personeelsselec- ties te maken voor duizenden politieke benoemingen in top- banen in de komende Democra tische regering. De zogeheten 'president elect' legde gisteravond in Litte Rock een korte verklaring af, waarin hij het belang beklemtoonde van continuïteit in de bestaan de Amerikaanse buitenlandse politiek. Clinton zei dat Ameri ka 'maar één president tegelijk' heeft, dat dat voorlopig nog George Bush is en dat met name de buitenlandse politiek tijdens de overgangsperiode uitsluitend in diens handen ligt. Kennelijk gericht tot Sad dam Hussayn, in wiens Irak de stembusnederlaag van Bush uitbundig gevierd is, zei Clin ton: „Laat welke tegenstander dan ook zich niet vergissen in Amerika's nationale vastbera denheid". Clinton was vorig jaar, net als diens vice-president Gore maar in tegenstelling tot de meeste Democratische Congresleden, vóór de oorlog tegen Saddam. De aanstaande president sprak ook zijn steun uit voor de lopen de internationale onderhande lingen over kernwapenreductie (START), over een wereldvrij- handelsverdrag (GATT) en over vredesregelingen in het Midden-Oosten en in voormalig Joegoslavië. Pagina A5: Dans rond fopba nen begonnen Belgische Senaat achter Maastricht BRUSSEL Na de Kamer van Volksvertegenwoordigers is ook de Senaat in België akkoord ge gaan met het Verdrag van Maas tricht. Het wetsontwerp ter goedkeuring van het nieuwe EG-verdrag werd gisteren met 115 tegen 26 stemmen en een onthouding door de Senaat aan vaard. De tegenstemmen kwa men van de Vlaams-nationalisti sche Volksunie, het extreem rechtse Vlaams Blok en de mi lieupartijen Ecolo en Agalev. Schrapen Somalische kinderen, op zoek naar de laatste restjes voedsel, schrapen kookpotten leeg. De voedselvoorziening in Bardera is drastisch verslechterd door felle gevechten tussen verschillende milities. In Bardera zitten bijna 200.000 hongerige Somaliërs samengepakt in kampen. FOTO: AFP Franse militairen van een VN-bataljon in de Kroatische stad Karlovac helpen een oudere dame uit de vrachtwagen waarmee zij en tientallen andere vluchtelingen uit Bihac in Bosnië-Hercegovina zijn ge haald. FOTO'AP Pagina A5: Serviërs bestoken laatste moslim-steden In veiligheid

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1