Horecagelegenheid in Groen-complex ongewenst Leiden Omgeving Groen Links: 'Meer vluchtelingen welkom in Leiden' Katwijker goed over de schreef Jongen betrapt met vuurwerk Auto's gemeente rijden op aardgas .iiiww Beroepsonderwijs en regionaal bedrijfsleven zoeken elkaar op IHoge Rijndijk niet geschikt voor ouderen Leidse Courant woensdag 4 november 1992 LEIDEN De fractie van Groen Links in Leiden vindt dat de jemeente best meer vluchtelingen kan opnemen, dan tot dus- rer wordt gedaan. Nederland is niet zo vol, dat moet worden gestopt met het op nemen van vluchtelingen. Er kunnen er best meer komen", al- Jus Groen Links-raadslid R. van Schreven, üroen Links-wethouder H. de la Mar merkte op dat niet pre ses moet worden vastgehouden aan de huidige verplichting t»m vastgesteld aantal vluchtelingen op te nemen. „Dat getal bindt niet. Ik verwacht dus dat het aantal vluchtelingen zal Dlijven stijgen. En ik krijg geen signalen dat dit in Leiden op Droblemen stuit", aldus de wethouder. WASSENAAR - Een 36-jarige man uit Katwijk is gisteren in Wassenaar aangehouden omdat zijn auto nogal wat technische mankementen ver toonde. De auto was niet verzekerd, had gladde banden, de handrem ont brak nagenoeg geheel en de man had ook nog eens geen deel III voor het voertuig. Bovendien was voor de auto geen wegenbelasting betaald. De auto is voor een technisch onderzoek in beslag genomen. Het is nog maar de vraag of de Katwijker zijn auto weer terugkrijgt. De man werd aan gehouden op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Houtlaan. WASSENAAR Een 15-jarige jon gen uit Wassenaar is gisteravond in de wijk Oostdorp aangehouden toen hij vuurwerk afstak. Het ging hierbij om strijkers, dat verboden vuurwerk is. De jongen is overgedragen aan het HALT-bureau. De politie in Wasse naar heeft al aangekondigd strenger op vuurwerk te zullen controleren. Het is vrij normaal wanneer de vuur werk te vroeg wordt afgestoken, maar dat begint meestal vlak na 5 de cember. Dat het dit jaar al begin no vember de kop opsteekt, heeft de Wassenaarse politie ertoe gebracht om nu al alert te zijn op vuurwerk. Exhibitionist actiefin Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een nog onbekende man schept er de laatste dagen in Alphen behagen in, zijn ge slachtsdeel te tonen aan jonge fietsters. Een 13-jarig meisje uit Nieuwkoop werd gister morgen ap de Treinweg met de man geconfronteerd. Haar moeder heeft later aangifte gedaan. Zij wist ook te melden dat op de Kortsteekterweg een ander meisje de exhibitionist tegenkwam. De man reed in een donkerblauwe personen auto en droeg een blauwe bla zer en een zonnebril. 'Zijlbedrijven inzetten bij wieden onkruid' LEIDEN - Wethouder H. de la Mar (sociale zaken, milieu) gaat onder zoeken of het mogelijk is werkne mers van de Zijlbedrijven in te zetten bij het wieden van onkruid in de stad. Nu de gemeente geen chemische be strijdingsmiddelen meer gebruikt om onkruid te lijf te gaan, tiert het on kruid welig in de stad, merkten enke le raadsleden gisteren tijdens een commissievergadering op. „Zwerf vuil en hondepoep blijven erin han gen", aldus Pvda-raadslid C. de Boer. Groen Links-raadslid R. van Schre ven opperde het idee om de Zijlbedrij ven in te schakelen bij het schoonma ken en bijhouden van het groen. LEIDEN Alle dienstauto's van de gemeente Leiden rijden vanaf begin volgend jaar op aardgas in plaats van op LPG. Dat heeft wethouder H. de la Mar aangekon digd. De gemeente wil overschakelen op aardgas omdat auto's op aardgas minder lawaai maken en minder schadelijk stoffen uitstoten (een kwart minder aan C02) dan voertuigen die rijden op LPG. Bovendien is aardgas minder explosief. Het is de bedoeling dat er bij alle gemeentelijke diensten, van politie tot reiniging, aardgasvulstations komen te staan. Het idee om de plannen voor aardgasgebruik samen met het EWR te ontwikkelen, dreigt te mislukken, aldus De la Mar. On der de werknemers van de EWR zou de animo om op aardgas over te schakelen niet groot zijn. „Maar doet het EWR niet mee, dan ontwikkelt het college de plan nen verder zelf wel", aldus de wethouder. Omwonenden op achterste benen: De belangstelling voor de bouwplannen was groot. Inzet: De maquette van het Groen-complex nieuwe stijl. FOTO'S-WIM VAN NOORT LEIDEN De omwonenden van het voormalige drukke rijcomplex Groen aan de Langegracht en de Pieters- kerkchoorsteeg vrezen nog meer overlast als er in het complex een horecagelegen heid wordt gevestigd. Ook met de bouw van een flatje op de huidige binnenplaats, zijn de omwonenden niet blij. Ze vinden de flat te ver uitste ken boven de omringende panden. Dit waren de voornaamste be zwaren die omwonenden gister avond lieten horen tijdens een druk bezochte informatie bijeenkomst over de prestigieu ze bouwplannen voor de voor malige bedrijfsruimten van Groen. Drukkerij Groen was tot enkele jaren geleden gehuisvest in een achttal monumentale panden in de Pieterswijk: deels aan de Langebrug en deels aan de Pie terskerk Choorsteeg. Ter aan vulling op die bedrijfsruimte, had Groen ook het binnenter rein volledig bebouwd. Toen het bedrijf verhuisde naar de Rooseveltstraat, stonden de panden, die al niet meer in opti male staat verkeerden, lange tijd leeg. Begin dit jaar werden ze gekraakt en verder uitge woond. De groep krakers, die voornamelijk - bestond uit En gelsen, wist zich onlangs op een zeer omstreden manier uit te laten kopen door de nieuwe ei genaar. Gisteren ontvouwde hij zijn plannen met het complex voor de omwonenden. Daaruit bleek dat architect Bob van Beek uit Oegstgeest de re novatie van alle acht monu mentale panden voor zijn reke- ping neemt. Daarin zouden winkels en woningen moeten komen. Hierover liet geen en kele aanwezige een kwaad woord horen. Wel over een in grijpender onderdeel van de plannen: de nieuwbouw op het binnenterrein. De bedoeling is de huidige bebouwing van dit terrein te slopen om plaats te maken voor een flatje en een horecagelegenheid of winkel. Wat er aan open ruimte over blijft wordt ingericht als plein tje of tuin. De plannen voor nieuwbouw werden door een groot aantal aanwezigen onder vuur genomen. Daarbij stuitte vooral de mogelijke vestiging van een horecagelegenheid op enorme weerstand. House-parties Wat Pieterskerkhof-bewoner Van der Waals in de wandelgan gen opmerkte, was eigenlijk ty perend voor de houding van de meeste omwonenden van het voormalige drukkerijbedrijf „Ach, van die krakers had ik geen centje last. Mijn woning grenst aan wat hun tuin was. Ik hoorde vrijwel nooit wat. Maar van die horeca in de buurt, daar heb ik last van". Bij niemand opluchting over het vertrek van de krakers die toch berucht wa ren voor hun house-parties, geen jubelstemming over het feit dat er eindelijk iets gaat ge beuren met de eerst leegstaan de, toen gekraakte panden. Nee, de omwonenden stonden op hun achterste benen toen het woordje 'horeca' viel. Dat er in de plannen een 350 vierkante meter tellende ruimte is gere serveerd voor een horecagele genheid, maakte hen laaiend. Want dat is nu juist wat zij niet willen: nog meer horeca in de buurt. Hoewel hen werd verze kerd dat ook exploitanten van een gewone winkel zich er kun nen vestigen, was niemand er gerust op dat dit ook werkelijk zou gebeuren. En de toezegging van de gemeente, die beloofde dat als er een horecagelegend- heid komt, dit er eentje wordt van de 'beschaafde' soort, („een gelegenheid waar weinig lawaai wordt geproduceerd"), leverde slechts hoongelach op. „Be schaafde horeca, dat kennen we", fluisterde iemand. Ook het bouwplan voor de flat viel niet in goede aarde. Het drie verdiepingen tellende com plex werd met elf meter te hoog bevonden, ondanks het idee van de architect om de flat trapsge wijs te laten aflopen. „Het blijft een te groot verschil met de wo ningen ernaast: het P. G. Speckhofje heeft maar één woonlaag met een kap", klonk het uit de zaal. Ambtenaar van de gemeentelij ke directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer, G. Schramm, wees de omwonenden erop dat zij de komende veertien dagen schriftelijk bezwaar kunnen in dienen bij de gemeente. In de cember buigt de raadscommis sie volkshuisvesting en ruimte lijke ordening zich over de plan nen en-de ingediende bezwaren. Vraag naar vakbekwaam personeel twee keer hoger dan aanbod "'«Hagenaar bekent betrokkenheid 50 5o bij juwelenkraak 13270 1050 23Q LEIDEN Een 28-jarige Ha- 22.30 genaar heeft bekend dat hij be- 2230 trokken is geweest bij een in- 144 4(^)raak op 20 oktober bij een ju- i890Welier aan de Rosmolen. Er 1850 rerd toen voor tienduizenden 1830 guldens buitgemaakt. De man 31.80 werd zondagnacht rond half J^jprie gearresteerd in de Haar- i759ilemmerstraat toen hij probeer- 17591de bij een juwelier in te breken. 175 9ii J J 17591! 337.ioToen de ma in werd aangehou- 2^ Jjden was hij bovendien in het be- 277 i2zit van een sleutel die naar later Pijnleek hoorde bij een diezelfde s^ogdag bij een garage aan het Kort 504 CÓGalgenwater gestolen auto. De ^•%uto werd aan de Oude Rijn aangetroffen. Idoor JANKEES FAAS REGIO Er is onvoldoende aansluiting tussen de regio nale arbeidsmarkt en het be roepsonderwijs Duin- en Bol lenstreek. In 1990 was de vraag naar vakbekwaam per soneel onderwijs uit het LBO twee keer zo hoog dan het aanbod van leerlingen. Om deze kloof te dichten hebben de Kamer van Koophandel Rijnland en het Beroepson derwijs Duin- en Bollen streek elkaar gevonden in de beleidsnota 'Ruim baan voor een bewuste keuze'. De samenstellers van de nota zijn T. Blokland, directeur van de KTS in Voorhout, en L. van der Hooft, directeur van het Be- roepencollege Rijnmond in Kat wijk. De nota heeft naast deze twee scholen ook betrekking op de MVO-school in Lisse, de Paulus-LTS in Hillegom en het Groen College in Rijnsburg. Uit een marktstudie van de ar beidsbureaus in de Duin- en Bollenstreek blijkt dat 35 pro cent van de vakatures door de ondernemers in onze regio als moeilijk vervulbaar worden ge zien. Het gaat dan met name om de agrarische sector (62%), bouw (40%), industrie (38%) en zake lijke diensten (36%). De geringe aantrekkingskracht van leerlingen voor het be roepsonderwijs heeft volgens Blokland te maken het feit, dat deze vorm van onderwijs in een verdomhoekje zit. „Leerlingen en hun ouders kiezen niet graag voor beroepsonderwijs, omdat dit als minderwaardig wordt ge zien. Bij de testen in de hoogste klasse van de basisschool wordt vaak gezegd: 'Als je nergens voor geschikt bent, kun je nog altijd bakker worden of tim merman'. Het gaat ons erom wat te doen aan deze domme vooroordelen". De eerste stap om van de voor oordelen af te komen was enke le maanden geleden de naams wijziging van LBO in VBO (Voorbereidend Beroepsonder wijs). Verder gaat het de VBO erom enkele misstanden uit de weg te ruimen. Blokland: „De bouw heeft bij een grote groef) het imago van de steiger op gaan. Uitzonderingen van per sonen, die op hun 35ste in de WAO terechtkomen worden daarbij tot regel verheven. Wij willen laten zien, dat de bouw veel meer facetten in zich heeft". Schroom Het beroepsonderwijs is niet meer uitsluitend een zaak van jongens. Van der Hooft: „Je merkt dat meisjes makkelijker hun schroom verliezen om bij ons onderwijs te volgen. Aange zien per 1 augustus 1993 de ba sisvorming in het beroepson derwijs van kracht wordt zullen nog meer meisjes in een klas ko men te zitten met jongens". Via open dagen en de drie jaar geleden begonnen Promotie campagne Beroepsonderwijs proberen scholen leerlingen be wust te laten kiezen van hun in stelling. Van der Hooft: „Het is een gegeven, dat mensen met een beroepsopleiding eerder een baan vinden dat leerlingen die van de MAVO komen. Ook het beroepsonderwijs biedt meer dan alleen vakken, die leerlingen opleidingen voor een bepaalde baan. Zo zijn wij ver plicht een tweede taal aan te bieden. Andersom zie je ook, dat de MAVO meer gaan doen aan zaken als techniek en ver zorging". De eerste resultaten in de gro tere samenwerking tussen bedrijfsleven en het beroepson derwijs zijn volgens Van der Hooft reeds te merken. „Het beroepsonderwijs is vrij duur. We moeten immers steeds nieu we technieken en materialen aanschaffen. We doen in deze gevallen een beroep het Kat- wijkse bedrijfsleven. Aangezien een donatie uit deze hoek is toe gezegd hebben we de leerlingen het nodige te bieden". Vrouw kijkt om en breekt been LEIDEN Een 39-jarige vrouw heeft gisterochtend rond kwart over tien op de Haagweg haar been gebroken. Dat ge beurde kort nadat ze bijna een aanrijding had gehad met twee fietsers. Nog onder de indruk van het voorval keek ze om en kwam vervolgens met haar snorfiets ten val. Daarbij brak ze haar been. Boete voor illegale vuilverbranding KATWIJK Een bedrijf aan de Rijnsoever in Katwijk is door de politie op de bon geslingerd voor het illegaal verbranden van vuil. De bedrijf liet afval, variërend van geverfd en onge verfd hout tot piepschuim, in rook opgaan. De politie in Kat wijk heeft aangekondigd hard tegen dergelijke activiteiten te zullen optreden. ALLERLEIDS Oorsmeer ^OETERWOUDE - Meer Specifieke voorzieningen 3jroor ouderen aan de Hoge ^Rijndijk in Zoeterwoude, uit breiding van 'Tafeltje-dek- 08i2fe''een centraal gemeentelijk 24Jineldpunt voor ouderen en Sneer nieuwbouwwoningen iyoor ouderen. Dat zijn de be langrijkste adviezen van de 48^Werkgroep Gecoördineerd ^Ouderenbeleid in Zoeter- Voude. Gisteravond presen teerde de voorzitter van de ^werkgroep, oud-minister ^jE.H. Toxopeus, de nota die 3r,poor de werkgroep is opge- $teld' Ij jjJZoeterwoude telt tal van orga nisaties die zich inzetten voor 75'tie ouderen. Naast een scala aan 45lhctiviteiten zijn er nog volop pensen. Naarmate het aantal ouderen toeneemt zullen die volgens de werkgroep ook meer noodzakelijk zijn. Met name aan de Hoge Rijndijk ontbreken een aantal faciliteiten voor ou deren die wel zeer gewenst zijn. Zo is er behoefte aan bejaarden- gymnastiek en pleit de werk groep voor een centraal punt voor de ouderen. In de dorps kern is dat Huize Emmaus, de Rijndijk kent zo'n voorziening hiet. Op een centraal punt die nen kruisvereniging, huisarts, ^fysiotherapie en spreekuren an en van sociale zaken en maat schappelijk werk geconcen- te zijn. Ook is dag-op-, •ang aan de Hoge Rijndijk geen jverbodige luxe in de ogen van n?ng; cpe werkgroep. Ex-minister E. Toxopeus overhandigt de ouderennota aan wethouder Hogenelst. Het takenpakket van de indica tiecommissie Leiderdorp/Zoe- terwoude dient te worden uit gebreid. Daarbij denkt de werk groep aan- het afgeven van een indicatie voor alarmerings-ap- paratuur en kortdurende dag en nachtopvang. Die opvang is voor veel mensen van groot be lang. Het ontbreken van finan ciële middelen mag volgens de werkgroep geen reden zijn de opvang te stagneren. Desnoods moet het gemeentebestuur met een aanvullende bijdrage over de brug komen, zo is de redene ring. Alarmeringssystemen worden toegejuicht maar dienen voor rekening van de gebruiker te komen. De buurtbus wordt als een goede voorziening van I FOTO: HENK VAN DEN ENDE openbaar vervoer gezien maar de vaste route dient plaats te maken voor een bel-systeem dat beter aart zou sluiten bij de behoefte. Wethouder Hogenelst, die het rapport in ontvangst nam, zeg de toe serieus te bekijken op welke wijze het gemeentebe stuur aan de wensen van de ou deren tegemoet kan komen. LEIDEN Nu eens geen wan deling langs hofjes, renaissan cistische geveltjes of Rem^ brandtplekjes, maar langs het erfgoed van het Leids indus trieel verleden. En de beschrij ving bij die wandelroute is niet lovend geschreven door de VW danwel enige andere toeristi sche instelling, maar door een onafhankelijke redactie. Leiden en Den Haag vormden de proeftuin voor de Nijmeegse uitgever Dwarsstap. Die wilde na de uitgave van zeer gedetail leerde algemene wandel- en fietskaarten eens wat anders. En waagde het om een indus triële wandelroute uit te zetten. Vladimir Mars was degene die voor Dwarsstap de nodige kilo meters aflegde. In Leiden ver keerde hij in het gezelschap van Cor Smit, lid van STIEL, de stichting industrieel erfgoed Leiden. De onafhankelijke sta tus van het tweetal heeft geleid tot een aardige wandeltocht, die een goed beeld geeft van de ooit rijke industriële geschiedenis van Leiden. Daarbij zijn niet alleen de mooi ste gevels uitgezocht, zoals die van het Van Wijk-complex aan de Hogewoerd of van het ge bouw van uitgeverij A.W. Sij- thoff aan de Doezastraat. Ook het Parmentiercomplex ont breekt niet. Aardig is daarbij dat de schrijvers tevens kort hebben aangegeven dat de Par- mentierpanden gaan verdwij nen. De gemeenteraad heeft in middels groen licht gegeven voor de bouw van een disco De meelfabriek aan de Zijlsingel. theek met parkeergarage op die plek. Niets meer dan de waar heid, maar een VW-boekje meldt dergelijke wetenswaar digheden niet zo snel. Ook an dere kritische noten hebben de auteurs niet geschuwd. Zo we ten zij over het Sijthoff-gebouw te melden dat de toegangspartij 'spijtig geheel versjteerd' is. De routebeschrijving van 'Wan delingen in en om Den Haag en Leiden' bevat 23 routes die voe ren van Den Haag naar Lisse en De Zilk en met een grote boog ook nog Zoetermeer aan doen. Het hoofdstuk Leiden bevat be halve de industrieel-archeologi- sche route, de hofjeswandeling en een wandeling over de Leid se vesten. In de omgeving zijn routes uitgestippeld langs land FOTO: TEJO RINGERS goederen, langs idyllische plek je voert naar 't Huys te War- mont. Een wind- en waterdicht mapje met de wandelroutes is te koop bij de VW-kantoren en bij de betere boekhandels. De wandelroute, die door Dwarsstap is vastgelegd, sluit naadloos aan bij de nieuwe wandelroute die STIEL zelf heeft uitgezet. De stichting deed dat ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. In dat kader wordt de wandelroute op twee dagen in november gelo pen onder leiding van een gids van STIEL. De wandelingen vinden plaats op vrijdag 6 no vember en zondag 15 novem ber. Aanmelden: tel. 071- 154470. Het saxofoonkwartet Oorsmeer treedt morgen op in Cultureel Centrum De X, Haarlemmer straat 52. Het Leidse viertal, on der wie Tommy Freke, ex-Toy Factory, speelt swingende en energieke nummers. Aanvang: 21.30. Toegang is gratis. Speelgoed Vrijdag wordt in buurthuis Op Eigen Wieken een speelgoed beurs gehouden. Inname: vrij dag van 13.30-14.30. Volgnum mers vanaf 13.00 uur verkrijg baar. Inbreng: maximaal 26 stuks. Verkoop tussen 19.30 en 20.30. Afrekenen tussen 21.30 en 22.00. Molentocht De Wandelkring Leiden houdt zaterdag een Molentocht over 10 of 15 kilometer. Wie meedoet aan de voltallige Molenserie, krijgt een fraaie beker. Start: VVV, Stationsplein Leiden. Starttij d: 09.00-13.00. In schrijfgeld: zes gulden per tocht per persoon. De Leidse Molen tocht kost 2,50. Speelgoed en hobby Buurthuis Cornelis Joppensz biedt zaterdag onderdak aan een speelgoed- en hobbybeurs die van 10.00 tot 15.00 uur duurt. Een vijfde deel van de op brengst komt ten goede aan het buurthuis. Inbreng op vrijdag van 09.00 tot 17.00 en 20.15- 21.30. Informatie en reserve ring: tel. 071-132462 (alge- meen)/124011 (treinen)/131069 (postzegels). Speciale wandeling langs industrieel erfgoed in Leiden

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9