Resultaat van Akzo hoger dank zij VS 7 Impasse in GATT-overleg domper op Uruguay Ronde Economie Samenwerken in kernenergie moet meer internationaal" Duitse spoorwegen op weg naar bankroet Weerstand tegen nieuwe auto belasting neemt toe >incode- traker kan ien mille verdienen Zorgen over Duitse belastingverhoging Postbank introduceert nieuw systeem voor buitenlandse betalingen Siemens vernieuwt BB-sirenesysteem CHEVENINGEN Premier Lubbers denkt dat het een goe- e zaak kan zijn als er weer een Europese organisatie komt die jch bezighoudt met de veilige toepassing van kernenergie. Hij >ierp gisteren in Scheveningen een balletje op om „Euratoom ieer uit de kast te halen". Tijdens een congres van het Ener- ieonderzoekcentrum Nederland (ECN) zei hij dat Europa een ,ap verder zou kunnen gaan dan het Internationaal Atoom nergie Agentschap dat toeziet op de veiligheid van kernener- ie in de diverse landen. Momenteel steunt de EG het oplossen an de veiligheidsproblemen rond kernenergie in Oost-Euro- a. Volgens Lubbers zou men niet alleen naar de veiligheidsas- ecten moeten kijken, maar zou men ook-de mogelijkheden loeten onderzoeken om te investeren in kernenergie. FRANKFURT De Duitse spoorwegen koersen in een steeds hoger tempo af op een bankroet. Door de verslechte ring van de economische situatie en de vermindering van het vrachtvervoer zullen de Westduitse Bundesbahn en de Oostduitse Reichsbahn hun gezamenlijke verlies dit jaar zien oplopen van 9,6 miljard mark tot 14 miljard mark. De schuldenlast zal aan het eind van het jaar bijna 60 miljard mark bedragen. Dit staat in een analyse van topman Heinz Dürr waaruit gisteren is gepubliceerd door het Duitse pers bureau DPA. Eind augustus werd nog gesproken van een verlies van twaalf miljard mark over dit jaar. In 1991 ver loor de Bundesbahn 5,3 miljard mark en de Reichsbahn 4,3 miljard mark. Zonder dramatische veranderingen zal het eigen vermogen van de Bundesbahn 15 miljard mark) al in 1993/94 zijn opgesoupeerd en dat van de Reichsbahn (13 miljard mark) in 1995/96, aldus Dürr. Chinezen kunnen tele-winkelen PEKING China is opnieuw overstag gegaan voor een produkt van de wester se consumptiemaatschappij: het tele winkelen. Vanaf morgen brengen twee televisiekanalen uit de hoofdstad Pe king twee winkelprogramma's, zo meld de de krant Peking Ribao. De program ma's leiden de kijkers door verschillen de warenhuisafdelingen, waarna tele foonnummers in beeld verschijnen waar de getoonde produkten besteld kunnen worden. De afgelopen jaren zijn de lo nen van de stedelijke bevolking dras tisch gestegen. De Chinezen kunnen het verdiende geld echter niet of nauwelijks uitgeven aan dure luxe-goederen omdat deze er eenvoudig niet zijn. 'Advertentiebudget overheid uitgehold' DEN HAAG Het brengen van advertenties onder het hoge btw-tarief zorgt voor een forse korting op de publiciteitsbud- getten van de overheid en aan de overheid gelieerde instellin gen. De tijdschriften-uitgevers verenigd in de Notu hebben premier Lubbers gisteren per brief gewezen op deze uitwer king van de btw-verhoging voor advertenties, per 1 januari. Over een advertentie is dan 17,5 procent btw verschuldigd, tegen zes nu. Deze btw kan worden teruggevorderd, maar niet door financiële instellingen, verzekeringstussenperso nen, stichtingen en verenigingen met ideële doelen, alle on derwijsinstellingen en instellingen van de overheid. Voor hen betekent de wijziging een rechtstreekse korting van 11,5 pro cent op hun publiciteitsbudget, zo zegt de Notu. De organisa tie noemt tegenover Lubbers zo'n verlaging, „versterkt door aangekondigde bezuinigingen op de overheidsvoorlichting", ongewenst. „Voor de overheid bestaat juist een groeiende noodzaak haar beleid aan de burgers te verduidelijken". Economische barometer VS opnieuw gedaald WASHINGTON - De „index of lea- ding indicators", een soort barometer waarvan de economische ontwikkeling in de Verenigde Staten voor de komen de maanden kan worden afgelezen, is in september met 0,3 procent gedaald, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendgemaakt. Het is de vierde achtereenvolgende maand waarin de index terugliep. De daling in augustus is herzien van 0,2 tot 0,3 procent. Er was verwacht dat de index in september zou afkalven met 0,1 procent. Van de elf componenten waaruit de index bestaat waren er de afgelopen maand zes negatief en vijf po- MSTERDAM De verras- ïnd goede cijfers van Akzo omen grotendeels door de tiede gang van zaken in de erenigde Staten. „Wij heb- en de indruk dat de econo- lie van de VS weer aantrekt, •aardoor is de teruggang in uropa helemaal gecompen- jerd", aldus S. Bergsma, lid an de raad van bestuur gis- ïren tijdens de presentatie an de cijfers over het derde wartaal in Amsterdam, 'oor het hele jaar rekent kzo op een hogere netto winst dan de 690 miljoen gul- en over 1991. Iet ene na het andere chemie- edrijf heeft lagere resultaten ekend moeten maken. Akzo ag de winst echter licht stijgen Dt ruim 162 miljoen gulden, êrwijl de omzet met 200 mil- >en gulden daalde tot 4 miljard ulden. „Een goede mix aan rodukten, een goede geografi- the spreiding en een voortdu- ende efficiëncyverbetering ijn de belangrijkste oorza ken", aldus Bergsma. Vooral in de VS trokken omzet en winst aan. Akzo haalt onge veer 25 procent van de omzet uit de VS. „We hebben ook 25 procent van ons geïnvesteerd vermogen in de VS zitten. De dollardaling leidt voor ons dus ook tot lagere inkoopkosten. Al leen de omrekening van de winst in dollars naar guldens pakt ongunstig uit. In het derde kwartaal was de dollarkoers 1,65 gulden, tegen 1,97 in het derde kwartaal vorig jaar", ver klaarde Bergsma. Desondanks steeg de winst in guldens. Akzo meent dan ook dat de ergste re cessie in de VS voorbij is. „We hebben gedurende het hele jaar de activiteiten zien aantrekken. We leveren verf voor de woning bouw en bijvoorbeeld rubber chemicaliën voor de autobande nindustrie. Beide bedrijfstak ken zijn conjunctuurgevoelig en doen het nu beter. We ver wachten dat die trend zich doorzet", aldus Bergsma. Crisis Akzo mag dit jaar ook voor het eerst haar supersterke kunst stofvezel Aramide verkopen in de VS. „We hebben nu al een marktaandeel van 15 procent. Mede daardoor spelen we nu quitte met Aramide. Bovendien verwachten we voor het eind van het jaar toestemming te krijgen voor de introductie van de anti-conceptiepil Marvelon. We rekenen op een omzet van 150 miljoen gulden met Marve lon in de VS". Dat de recessie in de VS net overdrijft op het moment dat het in Europa misgaat is na tuurlijk meer geluk dan wijs heid voor Akzo. Toch doet het bedrijf het in Europa minder slecht dan veel andere chemi sche bedrijven. De spreiding over verschillende produkten is bij Akzo dan ook beter dan bij de meeste collega's. „We doen veel in speciale chemische pro dukten. Daarnaast zijn verven en lakken en natuurlijk de pharmaceutische tak solide winstmakers. Akzo doet min der in de basischemie en de bulkprodukten en die worden nu het zwaarst getroffen door de crisis. Per saldo is de crisis zelfs goed voor Akzo, want onze inkoopkosten van die buikpro- Het nieuwe hoofdkantoor van Akzo in Arnhem. dukten zijn nu ook lager", re kent Bergsma voor. Akzo haalt nog wel eenderde deel van de omzet, 4,2 miljard over de eerste negen maanden, uit zout en basischemie. Deze divisie levert echter maar een kwart van de winst. Het grote prijsvarken van Akzo is en blijft de farmaceutische divisie, die op een omzet van 2,5 miljard gulden over de eerste drie kwar talen een bedrijfsresultaat haalde van 400 miljoen gulden. Het lijkt er dus op dat Akzo tij dig de bakens verzet heeft door meer op de gespecialiseerde produkten te mikken. Er is ech ter nog een derde factor die het succes van Akzo verklaart, de voortdurende verbetering van de efficiëncy. „Jaarlijks moet 4 procent van het personeel ver dwijnen om de kostenstijgingen op te vangen. Dit jaar hebben we ongeveer 2200 arbeidsplaat sen afgestoten, waarvan er ove rigens 1000 vervallen zijn om dat de bedrijven zijn verkocht", aldus Bergsma. Akzo gaat de komende jaren door met de re organisaties. Belangrijkste kandidaten zijn de vezeldivisie waar nu bijna 20.000 van de 63.000 mensen werken en de kantoormensen. „We zijn bezig de werkmaatschappijen zelfs tandiger te laten werken. Dat betekent dat er veel functies op het hoofdkantoor overbodig worden". (Vervolg van voorpagina) IRUSSEL Zou het in Chica- o gehouden overleg tussen ladigan en MacSharry tot een Dorbraak hebben geleid, dat Duden de 108 bij de GATT (de Igemene overeenkomst inzake andel en tarieven) aangeslo- »n landen wellicht nog dit jaar e zogeheten Uruguay Ronde iet met succes hebben kunnen fsluiten. Dat zou de wereld- andel een oppepper van 200 liljard dollar in vijf jaar heb- en gegeven. ifschoon de Amerikaanse land- Duwminister gisteravond ver- laarde bereid te zijn verder te raten met de EG, is de Bush- ïgering politiek vleugellam ge- orden. De verkiezingsuitslag betekent dat met een nieuwe en - als het om de internationale handel gaat - andersgezinde Amerikaanse regering gepraat moet worden. Waarschijnlijk zijn de driedaag se besprekingen tussen Madi- gan en MacSharry niet veel meer dan een ritueel geweest. De zakelijke verschillen waren niet groot meer en de onder handelaars waren elkaar zeer dicht genaderd. Maar de politie ke verschillen van inzicht wa ren daarentegen nog steeds zeer aanzienlijk. Frankrijk Zo wilden de Fransen - de groot ste landbouwexporteurs van de EG - de gesprekken met de Amerikanen over de presi dentsverkiezingen heen tillen. Die poging vormde de opmaat van het Franse plan een GATT- akkoord op veilige afstand te houden tot mei volgend jaar. Dan gaan de Fransen opnieuw ter stembus. De socialisten van president Mitterrand willen tot die tijd niets ondernemen dat de militante, maar electoraal ook machtige Franse boeren in de gordijnen jaagt. Die bood schap heeft Brussel - dat na mens de EG de GATT-onder- handelingen voert - uistekend begrepen. De beide EG-hoofd- rolspelers, de commissarissen Andriessen (internationale handelszakenen MacSharry (landbouw) hebben met forse tegenzin aan de Franse druk om de besprekingen op de lange baan te schuiven, toegegeven. Andriessen en MacSharry, die de Europese Commissie wel licht in december verlaten, zien zich daarmee beroofd van een belangrijk persoonlijk succes. Bovendien werden ze in eigen kring tegengewerkt. Het was vooral Euro-commissievoorzit ter Jacques Delors die als Fransman en als socialist de zij de van Parijs koos en zijn beide commissarissen onvoldoende onderhandelingsruimte liet. Het nu al jaren slepende gevecht over de vrijhandel krijgt, juist als gevolg van de Amerikaans verkiezingsuit slag, een ander richting. Niet alleen worden de besprekingen opgeschort, maar zal de positie van de VS door de regering- Clinton opnieuw tegen het licht worden gehouden. Wending De Democraten - die van huis uit een veel sterkere neiging tot handelsprotectionisme hebben dan de Republikeinen - zullen de Uruguay Ronde mogelijk een hun welgevallige wending ge ven. Tot dusver hebben de GATT-besprekingen de schijn gewekt als zouden ze over de vrijmaking van de wereldhan del op o.m. het stuk van de land bouw, de intellectuele eigen dommen en de diensten gaan. Dat ideaal bleek niet haalbaar en is in feite ook nooit volledig nagestreeft. Een GATT-ak- koord zou hooguit tot een aan tal afspraken leiden waarbin nen allerlei vormen van 'geac cepteerd' protectionisme zou worden toegestaan. Zo hadden de Amerikanen er zich allang mee verzoend dat EG haar landbouwsubsidies niet volle dig konden opgheven. Daarom hoopten ze op een verlaging van de gesubsidieerde EG-landbou- wexporten van maximaal 24 procent. Bovendien waren de VS bereid de uitgangspunten van de Europese landbouwher vormingen de aanvaarden. Ze waren tenslotte zelfs bereid in te stemmen met directe inko- mensteun aan de EG-boeren, hoewel die steun niet anders dan als een vorm van protectio nisme kan worden aangemerkt. Alle bij de GATT betrokken partijen wisten dat de Uruguay Ronde - vooral op het stuk van de landbouw - in feite niet op een complete vrijmaking van de mondiale handel was gericht, maar op een reeks van beleefde afspraken die met vrijhandel niet veel van doen hebben. Een en ander wordt nu nog moeilij ker gemaakt door de komst van de Clinton-regering die veel meer voor een soort 'geleide vrije handel' lijkt te voelen. Zoals de zaken nu liggen, lijkt het er eerder op dat de de Uru guay Ronde haar zevende jaar ingaat. DEN HAAG De weerstand tegen de invoering van de Be lasting Personenauto's en Motorrijwielen (BPM) groeit. Sommige onderdelen in het wetsontwerp die staatssecretaris van Amels- voort (financiën) wil door voeren, moeten volgens een kamermeerderheid zelfs ge heel achterwege blijven. Zo ziet de kamer de voorgestel de milieudifferentiatie niet zit ten. Schoon en zuinig rijden zou worden beloond, vuil en onzui nig rijden flink bestraft. Boven dien is het parlement van me ning dat de regering op 1 janua ri moet volstaan met de techni sche invoering van het wetsont werp. Pas na zorgvuldig overleg is invoering eventueel in een la ter stadium mogelijk. De grote kamerfracties stelden dat giste ren tijdens de door de Bovag ge- jaarlijkse auto- In verband met de huidige ont wikkelingen rond het wetsont werp werd het eerste gedeelte van de autodag in het Haagse Congresgebouw omgegooid. Het kreeg een demonstratief karakter dat uitmondde in het aannemen van een petitie, waarin onder meer uitstel van tenminste een halfjaar van het gewraakte wetsontwerp wordt geëist. De petitie die unaniem door de aanwezige leden van de afdeling auto (7500 leden) van de Bovag werd aangenomen, is gistermiddag officieel aan kabi net en parlement overhandigd. Meerderheid Uitstel is nodig om het voorstel te verbeteren en een goede in voering mogelijk te maken. Bo vendien moet de lastenverzwa ring van 700 miljoen gulden on gedaan worden gemaakt. Ook moet de afschaffing van het grijze kenteken voor bedrijfs wagens tot 2500 kilogram uit het wetsontwerp. Daarnaast moet de extra administratieve rompslomp, geschat op 35 mil joen gulden ongedaan worden Al eerder sprak een grote meer derheid in de Tweede Kamer zich uit tegen de manier waarop Van Amelsvoort via de BPM misbruik door particulieren van grijze kentekens wil aan pakken. Van de invulling die de staatssecretaris aan de nieuwe belasting wil geven, blijft wei nig over als het aan de politiek ligt. Omdat Europese regels nu eenmaal bepalen dat Nederland per 1 januari de huidige Bijzon dere verbruiksbelasting (BVB) moet vervangen door een ander systeem, zien CDA, PvdA, WD en D66 geen mogelijkheid om de wet in zijn geheel uit te stel len. Met de omzetting van de BVB in de BPM is, zo zeggen zij, bovendien een bedrag van 3,5 miljard gulden gemoeid. Alleen PvdA-woordvoerder Van der Vaart zei gisteren bereid te zijn eerst de reactie van Van Amelsvoort te willen afwachten op het punt van de milieudiffe rentiatie. Als Van de bewinds man niet duidelijk kan maken aan welke eisen moet worden voldaan wil een auto in de cate gorie 'schoon' vallen, dan wil ook de PvdA uitstel van de maatregel. Chaos Volgens WD-woordvoerder Jorritsma is het maar de vraag of de normen die Van Amels voort in zijn wetsvoorstel voor stelt, inderdaad schoon rijden stimuleren. CDA-woordvoerder Reitsma wil eerst nader overleg met de auto-branche. Boven dien wil hij afwachten welke milieunormen binnen de EG worden vastgesteld. Voorzitter H. van der Sluijs van de afdeling auto van de Bovag (garagehouders en dealers) denkt dat invoering van de BPM weieens net zo'n chaos kan worden als de studiefinan ciering. Van der Sluijs wijst op de korte termijn waarop de nieuwe wet moet worden inge voerd. „Op zijn vroegst begin december weet de branche wat er op 1 januari precies gaat ver anderen. We mogen dus als branche tussen kerst en Nieuw jaar alle software veranderen om de fiscale capriolen in goede administratieve banen te lei den". De Bovag constateert dat er geen groei meer valt te ver wachten van het autogebruik. De komende jaren zullen de au toverkopen stabiel blijven. De markt zal er volgens de Bovag zelfs met tien procent op ach teruit gaan, als de door het ka binet voorgestelde maatregelen je MSTERDAM - Bezitters 'e In de pincode kunnen rustig ian slapen. Ondanks alle ïrontrustende berichten dat code te kraken zou zijn, Èrtrouwen de bankiers hun incode volledig. Technisch is lies perfect, het zwakke punt i- Drmen alleen maar de 14 mil- e ien bankpasbezitters. •- lie de code wel kan kraken lag als beloning bij de pasje- ij litgevers 10.000 ophalen. >- lit is gisteren gebleken tijdens ?n toelichting van de Neder- n indse Vereniging van Banken MVB). s Jitzondering J. |e bankiers reageerden daar- il lee op de onthulling van Vrij lederland afgelopen week dat !- p pincode niet geheim is, maar 5_ pgevraagd kan worden door de n hder meer de politie, j. |e ABN AMRO gaf de pincode i- pn een verdachte door. Vol- ie lens L. Overmars, directeur ;t an de Nederlandse Vereniging k an Banken (NVB), was die ac- ir Ie van de politie een „uitzonde- ,e ing". In een „normale" situa- s. ie kan alleen de klant een pin- n ode opnieuw aanvragen. „Dat )t |e politie dat deed, was een in- -j ireuk op de procedure", aldus Dvermars. BONN Het Duitse bedrijfs leven is bang dat Duitsland op een recessie afstevent. Vooral de mogelijke belastingverho gingen baren de ondernemers zorgen, naast de dalende export als gevolg van de dure mark. Dit blijkt uit een onderzoek van de DIHT, de overkoepelende or ganisatie van de Duitse Kamers van Koophandel. Tot voor kort heeft bondskan selier Kohl belastingverhoging als middel om de oplopende kos ten van de Duitse hereniging te betalen, steeds afgewezen. Maar vorige week liet hij weten dat de belastingen in 1995 om hoog moeten. Volgens de Duitse minister J.W. Möllemann (economische zaken) wordt over de eventuele belastingverhogingen voor het einde van deze maand beslist. Op een bijeenkomst in Den Haag zei hij gisteren dat er nog geen besluit is genomen. Tot 1994 denkt hij dat het mogelijk is de extra lasten via besparin gen op de overheidsuitgaven te kunnen financieren, maar voor de jaren na 1995 toonde hij zich daar niet zo zeker van. „Vanaf 1995 zal er nog eens vierhon derd miljard mark voor de voor malige DDR nodig zijn. Of dat nog financierbaar is zonder ver hoging van de belastingen, be twijfelen velen", stelde Mölle mann, die naar Den Haag was gekomen om Nederlandse on dernemers te interesseren voor het overnemen van te privatise ren Oostduitse bedrijven en voor investeringen in de nieuwe deelstaten van de Bondsrepu bliek. In het Duitse dagblad Handels- blatt van gisteren schreef de minister ook nog dat de Duitse overheid dit jaar wordt gecon- fonteerd met een extra tegen valler van twintig miljard mark. De opbrengst van de door hem voorgestane verhoging van de inkomstenbelasting met 7,5 procent na 1995 raamt hij op 25 miljard mark. Het tekort op de begroting van Duitsland zal dit jaar uitkomen op 44 miljard mark tegen een tekort van 38 miljard mark het afgelopen jaar. „De omvorming van de voorma lige Oostduitse staatseconomie tot een vrije-markteconomie duurt langer en kost meer dan we twee jaar geleden dachten. De investeringen die daarvoor nodig zijn kari Duitsland niet alleen dragen. Daarvoor zijn ook geld en kennis uit het bui tenland nodig", zo hield de Duitse minister zijn Nederland se gehoor voor. Mölleman bevestigde dat de Duitse economie in een moeilij ke fase verkeert, met nog slechts een geringe economi sche groei. Ook in de ex-DDR gaat het minder goed dan eerder werd verwacht. Zo zal de economie van de nieuwe deel staten dit jaar geen groei van zeven, maar slechts van drie procent te zien geven, vertelde de bewindsman. AMSTERDAM - Veertien Eu ropese giro-instellingen, waar onder de Nederlandse Post bank, introduceren op 17 no vember een nieuw betalingssys teem voor grensoverschrijden de betalingen, genaamd Euro giro. In Nederland kunnen cliënten met ingang van 1 janu ari 1993 van Eurogiro gebruik maken. Dat heeft een woord voerster van de Postbank giste ren desgevraagd bevestigd. De Postbank is een volledige doch teronderneming van ING Groep. Eurogiro stelt de ruim veertig miljoen cliënten van de betrok ken banken in staat via de giro geld naar het buitenland over te maken tegen een vaste prijs van omgerekend 9,50 per trans actie. Op dit moment moet voor een betaling via het zogeheten Swift-betalingssysteem ƒ11 worden betaald. Swift biedt als voordeel dat ook transacties tussen banken en giro-instellin gen kunnen worden verricht. Eurogiro is alleen geschikt voor transacties tussen giro-instel lingen onderling. Verder garandeert Eurogiro de opdrachtgever dat het over te maken bedrag binnen vier da gen staat bijgeschreven op de rekening van de begunstigde. Deze relatief korte tijdsspanne hangt volgens de Postbank woordvoerster samen met de strakke afspraken die de in- Bankcheque In het nieuwe betalingssysteem participeren giro- en postban ken uit Oostenrijk, België, De nemarken, Finland, Frankrijk, Duitsland, Finland, Frankrijk, Ierland, Luxemburg, Noorwe gen, Spanje, Zweden, Zwitser land, Groot-Brittannië en Ne derland. Momenteel is de meest gebruik te manier om geld naar het bui tenland over te maken het uit schrijven van een bankcheque. Daarmee zijn relatief hoge kos ten gemoeid, vooral bij de over boeking van kleine bedragen. Bovendien neemt een dergelij ke transactie soms weken in be- Eurogiro is volgens de deelne mers snel, efficiënt en kosten besparend. Ten aanzien van concurrent ABN AMRO gaat dat zeker op. ABN AMRO re kent per overboeking één pro mille van het over te maken be drag met een minimum van 15 en een maximum van 150. Verder kan ABN AMRO niet garanderen dat de begun stigde het bedrag binnen vier dagen heeft ontvangen. Vooral de snelheid waarmee buiten landse collega's betalingen af handelen speelt de bank par ten. DEN HAAG Siemens Neder land heeft gisteren van het mi nisterie van binnenlandse za ken de opdracht gekregen het oude sirenenet van de BB (Be scherming Bevolking) te ver vangen door een nieuw waar schuwingsstelsel. Met de aan leg van het nieuwe stelsel is 95 miljoen gulden gemoeid. Daar naast is overeengekomen dat Siemens gedurende twintig jaar het systeem voor 25 miljoen gulden zal onderhouden, zo heeft minister Dales van bin nenlandse zaken gisteren be kendgemaakt. Het kabinet be sloot reeds in april 1990 dat het sirenenet moest worden ver nieuwd, omdat het BB-systeem technisch is verouderd en geen volledige dekking meer heeft. Vooral de buitenwijken van ste den die de laatste jaren flink zijn uitgedijd, worden niet meer door de sirenes bereikt. Ook was het met het oude systeem niet mogelijk de sirenes afzon derlijk te laten loeien. Met het nieuwe systeem zal iedereen moeten worden bereikt. Daar naast wordt het volgens bin nenlandse zaken mogelijk be perkte gebieden te waarschu wen. Als in een bepaald deel van een stad bij voorbeeld een chloortrein ontspoort, zal in de toekomst alleen die wijk kun nen worden gealarmeerd. Het bekende „proefloeien" op elke eerste maandag van de maand zal volgens het ministe rie van binnenlandse zaken ge leidelijk verdwijnen, omdat de technische noodzaak daarvoor vervalt. Minister Dales van bin nenlandse zaken overweegt om uit oogpunt van „het rampen- bewustzijn" nog éénmaal per jaar een proefalarm te houden, eventueel begeleid door een voorlichtingsactie op het gebied van rampenbestrijding. Op 8 maart 1993 zal een landelijke campagne rampenvoorlichting van start gaan, zo meldde het ministerie gisteren. Via radio, televisie en kranten zal burgers worden verteld wat zij in geval van een ramp moeten doen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7