Extreem-rechtse Pamjat strekt de tentakels uit Kroatië weigert Bosnische vluchtelingen uit Jajce Buitenland Majors lot in handen weifelende Tories Zeven Züidafrikaanse forensen vermoord Honderden Grieken seropositief door bloedpreparaten Leidse Courant i woensdag 4 november 1992 Savimbi wil overleg met president Angola LISSABON Jonas Savimbi, de leider van de Angolese oppositiebeweging Unita, is be reid naar de hoofdstad Luanda te reizen voor overleg met president Jose Eduardo dos San tos. Dit heeft een militaire commandant ver klaard voor de Angolese televisie. In vier da gen zijn naar verluidt meer dan 1200 mensen omgekomen bij zware gevechten tussen het regeringsleger van de MPLA (Volksbewe ging voor de Bevrijding van Angola) en een heden van Unita. Het vechten hield in het grootste deel van Angola op nadat de Vere nigde Naties maandag een staakt-het-vuren hadden bewerkstelligd. Savimbi meent dat bij de presidentsverkiezingen, die hij verloor van Dos Santos, fraude is Kenya stemt op 7 december NAIROBI De Kenyanen gaan op 7 december naar de stembus voor de eerste meerpartijenver- kiezingen sinds 26 jaar. De verkiezingen worden gehouden precies een jaar nadat president Daniel arap Moi onder druk van het westen het verbod op oppositiepartijen introk. Om de 69-jarige Moi, die al veertien jaar aan de macht is, tot democratise ring te dwingen, hadden de westerse landen een deel van hun hulp aan Kenya opgeschort. Tegen over Moi staat een sterk verdeelde oppositie met zeker tien partijen. De regerende Kenyaanse Afri kaanse Nationale Unie (KANU) wordt dan ook getipt als winnaar. De belangrijkste uitdagers zijn het Forum voor Herstel van de Democratie (FORD), dat in twee facties is uiteengevallen, en de Democratische Partij (DP) van de voormalige vice-president Mwai Kibaki. Duitse politie verbiedt bijeenkomst neo-nazi's POTSDAM De Duitse politie heeft haar veto uitgesproken over een grote bijeen komst die 2000 neo-nazi's op*15 november willen houden op een begraafplaats in Halbe ten zuiden van Berlijn. Op het kerkhof liggen 20.000 SS'ers en leden van de WehrmachL begraven. Sinds de eenwording van de twee Duitslanden zijn neo-nazi's bijeengekomen in Halbe op de 15e november. Het hoofd van politie van Potsdam, Detlef von Schwerin, verbood de bijeenkomst uit vrees voor ongeregeldheden. Extreem links wil die dag een tegendemonstratie houden. Maar het is ook in het algemeen belang bij eenkomsten van neo-nazi's tegen te houden, aldus Schwerin. Tunnel ontdekt tussen Egypte en Gazastrook JERUZALEM Israël heeft een tun nel ontdekt tussen de door Israël be zette Gazastrook en Egypte. Dit is gis teren uit Israëlische veiligheidsbron nen vernomen. De tunnel werd vol gens Israël door Palestijnen gebruikt om wapens binnen te smokkelen. Ook zouden Palestijnen die door Israël werden gezocht de tunnel als vlucht weg uit Israël gebruiken. Israëlische veiligheidstroepen ontdekten de tun nel enkele dagen geleden bij het vluchtelingenkamp Rafah, niet ver van de grens met Egypte. 'EG moet kijken naar huiswerk' LONDONDERRY Voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie zou zich moeten in zetten voor een gemeenschappelijk EG-beleid ten aanzien van huiswerk. Met deze oproep heeft de 10-jarige schooljongen Hilary uit het Noordierse Londonderry een wedstrijd gewonnen die bestond uit het schrijven van een brief aan Delors. De meesten van de honderden deelnemende kinde ren schreven over de problemen van Noord-Ier- land, zoals de werkloosheid en het politiek terro risme. De jury koos de brief van Hilary, omdat de brief getuigde van een goed inzicht in hoe de EG- politiek werkt en vanwege het originele onder werp. Delors bleek het tijdens een bezoek aan de winnaar niet eens met de strekking van de brief. ,,Het is te danken aan het onderwijs, inclusief het huiswerk, datje deze wedstrijd hebt gewonnen", hield hij Hilary voor. „Russische troepen in '93 uit Litouwen" MOSKOU De Russische president Boris Jeltsin heeft giste ren gezegd dat Russische troepen Litouwen voor eind augus tus 1993 zullen verlaten, zoals aanvankelijk is afgesproken. Dat heeft het persbureau Baltfax gemeld, dat de Litouwse te levisie citeerde. Het bericht kon echter niet bevestigd worden door de Russische minister van defensie, de perswoordvoerder van Jeltsin of de Litouwse ambassade in Moskou. Vorige week gaf Jeltsin nog het bevel de terugtrekking van ex-Sovjettroe pen uit de Baltische staten te staken omdat de rechten van de Russisch-talige bevolking geschonden worden. Bewoners van de gebieden rond de Liberiaanse hoofdstad Monrovia arriveren in de stad, vluchtend voor de opgelaaide burgeroorlog. De Verenigde Staten hebben een amfibie-eenheid van de marine naar het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan gestuurd. Het oplaaien van de bijna drie jaar oude burgeroorlog in Liberia werd niet als reden genoemd, maar het Pentagon liet wel weten dat de eenheid „beschikbaar is om tijdig te voldoen aan uiteenlopende opdrachten, net naar het nationale commando gepast lijkt". Idoor ANNE McELVOY MOSKOU - Haar lompe rubberlaarzen doen het witte kant van de bruid geen recht. Het bruidsmeisje draagt een roze lycra legging en houdt krampachtig een bos ver welkte gladiolen vast terwijl de priester de oude liturgie met zijn mooie sonore bas op dreunt. Slechts het gitzwarte, met me dailles overhangen uniform van de bruidsjonker en de verzame ling nationalistische literatuur en foto's van Servische lijken in het portaal van de kerk wijzen erop dat Tatatia haar teerbe minde Konstantin eeuwige trouw belooft in de kerk die het officieuze hoofdkwartier is ge worden van de extreem-rechtse Russische Pamjatbeweging. De paramilitaire organisatie heeft 400 leden en zegt duizen den aanhangers te hebben. Pamjat heeft geprofiteerd van de chaotische toestand van de Russische democratie en wint aan geloofwaardigheid nu de beweging de krachten heeft ge bundeld met de Orthodoxe Kerk in Ballingschap - de naar de Verenigde Staten uitgewe ken rivaal van de staatsgebori- den Russisch-Orthodoxe Kerk, in diskrediet geraakt na onthul lingen over de betrekkingen van de kerk met de KGB. Priester Aleksej schaamt zich niet voor de banden van zijn kerk met een organisatie die openlijk antisemtisch is. De lei der van de Pamjatbeweging, Di- mitri Vasilijev, volgens eigen zeggen „dichter, metafysicus en regisseur" met het voorko men van een uit z'n krachten gegroeide nachtclubportier, kondigde onlangs aan: „Wij zijn niet bang voor het woord fascis me. Het is een spiritueel feno- Geen enkele organisatie in Rus land vertegenwoordigt meer verontrustend dan Pamjat de bekoring van spiritualiteit doorweefd met brutaliteit en de aantrekkingskracht van het ir rationele in tijden van'sociale onzekerheid. De sympathisan ten van Pamjat drijven een le- Jeltsin waarschuwt voor geweld MOSKOU President Bo ris Jeltsin beschuldigt „mi litante nationalisten" er van het hele zuiden van Rusland in de oorlog te wil len storten. De noodtoe stand en een tweedaags be stand in Noord-Ossetië, dat deel uitmaakt van Rusland, weerhielden de strijdende partijen er niet van hun oorlog in alle hevigheid voort te zetten. Volgens vice-premier Georgi Chizja, die door Jeltsin is belast met het tijdelijke bestuur in het gebied, raken Russi sche legereenheden in ge vechten verwikkeld met In- goesjische militanten in de omgeving van Vladikavkaz, de hoofdstad van Noord- Ossetië. De afgelopen da gen zijn tientallen mensen om het leven gekomen in de strijd tussen Ossetiërs en Ingoesjen. vendige handel in pamfletten in de gore ondergrondse gangen van de stad. In St. Petersburg adverteert de organisatie open lijk haar kijk op de wereld. Deze kijk wordt bondig samen gevat in Vasilijevs woorden dat „zionisme en vrijmetselarij de voornaamste oorzaak zijn van alle wereldproblemen". De ter men 'zionist' en 'vrijmetselaar' worden door Pamjat ruim opge vat en omvatten westerlingen, zwarten, democraten en homo seksuelen, die allemaal het doelwit zijn geworden van ge weld. Leger Pamjat ontstond tien jaar gele den uit de ondergrondse pa triottische beweging Vityazi en de Vereniging voor de Bescher ming van Historische en Cultu rele monumenten. De organisa tie werd jarenlang afgedaan als een groepje excentriekelingen die in een fantasiewereld leef den van historische overwin ningen en hoop op een pansla- vistische revival. Maar de verschuiving naar rechts in de Russische politiek heeft de organisatie nieuw zelf vertrouwen gegeven. Zij heeft nu sympathisanten onder rechtse parlementariërs en in het leger. Daar propageren na tionalisten als kolonel Stanis- lav Terekhov, hoofd van de zeer conservatieve Unie van Officie ren, een gewelddadige machtso vername door „alle krachten vereend voor de zaak van de na tie". De activisten van Pamjat, die tot voor kort in clandestiene groepjes opereerden en geweld dadige acties uitvoerden, gin gen onlangs onuitgenodigd op bezoek bij de burelen van de 'Moskovski Komsomolets', de grote pro-Jeltsin krant. Tijdens de in de media breed uitgeme ten actie beschuldigden ze de „zionistische of tot de vrijmet selaren behorende journalis ten" van een „anti-Russisch" standpunt. Het duurde veertig minuten voor de politie eindelijk ter plaatse arriveerde. De Pamjat- activisten waren toen allang verdwenen. Op de muur was een tekening gekalkt van een joodse hydra die werd vermor zeld door een nazilaars. Veel wijst erop dat de steun voor de organisatie binnen de politie en veiligheidsdienst groeiende is. Veel mensen hebben hun trouw aan het communisme afge schud ten gunste van het nieu we nationalisme. Rouwen Na de bruiloft zegende priester Aleksej het bruidspaar en wen ste hij zijn gehoor vrede en eer toe alvorens de daden van Pam jat te rechtvaardigen. „Onze strijders" noemde hij de leden van de beweging. Op de vraag of het paramilitair karakter van de organisatie niet in strijd is met de kerkelijke boodschap, antwoordde hij dat de „strij ders" zwart dragen „omdat zij rouwen om Rusland zo lang het gebukt gaat onder het juk van atheïsme en communisme". Sasja Nikolajev, een potige knul die slecht gedrukte brochures verkoopt, maakt deel uit van de nieuwe generatie jonge Pamjat- aanhangers. Hij geeft toe dat hij voor zover hij weet nooit met een jood heeft gepraat, maar praat met een achteloze haat over de ,jidden die de macht grijpen" en de „internationale samenzwering tegen Rusland". Hij aanbidt Igor Talkov, de ge talenteerde maar onevenwich tige popzanger die eerder dit jaar bij een ruzie na een concert werd doodgeschoten. Talkov is sindsdien verheven tot de sta tus van rechtse martelaar. Pamjat krijgt nu ook de steun van Aleksandr Nevzorov, de de magogische presentator van de populaire televisieshow '600 se conden' in St. Petersburg. Vori ge week werden de kijkers ge trakteerd op een verdediging van de activiteiten van de groep. De conclusie luidde dat „de ideologische koek van de democratie op is". Met nuttige vrienden op hoge posten, een handjevol onnozele geestelijken en een bevolking die staat te springen om de af leiding die haat biedt van de da gelijkse misère, is het onwaar schijnlijk dat Pamjat in de na bije toekomst verlegen zal zit ten om nieuwe aanhangers. The Times JOHANNESBURG - Onbe kenden hebben gisteren bij de Züidafrikaanse stad Johannes burg zeven zwarte forensen vermoord. Vanuit een trein werden 's ochtends twee men sen doodgeschoten die op het station van Lindela en drie die op het station van Pilot stonden te wachten. Op het station van Katlehong, waar twee mensen door kogels gewond raakten, maakten de aanvallers zich uit de voeten. Later vond de politie langs een spoorlijn de doodge stoken lichamen van twee men sen. Aanslagen in treinen en stations hebben dit jaar al meer dan tweehonderd levens geëist. Ondanks beloften van de politie om de treinreizigers beter te be schermen is er nog geen verbe tering opgetreden. De aansla gen lijken deels een uitvloeisel te zijn van de machtsstrijd tus sen het ANC en de Inkatha- Vrijheidspartij. LONDEN Het lot van de Britse premier John Major ligt in handen van een tiental weifelende Conservatieven. Aan de vooravond van een cruciale stemming over het Verdrag van Maastricht in het Lagerhuis hadden de Tory-rebellen gisteren nog een voorsprong van vier stemmen. Genoeg om de regering in een crisis te storten en Majors po litieke geloofwaardigheid tot nul te reduceren. De oppositie voerende Labour Party is zich maar al te be wust van de kwetsbare rege ringsmeerderheid van 21 ze tels in het 651 leden tellende Lagerhuis en voert aan dat de stemming over Maastricht een stemming voor of tegen de regering is. Indien Major een nederlaag lijdt, zal hij vermoe delijk de vertrouwenskwestie stellen. Veel commentatoren geloven dat Major dan zal af treden, ook al slaagt hij erin het vertrouwen te behouden. Zowel zijn eigen positie als de toekomst van het verdrag zouden immers in toenemen de mate onzeker worden. In een gebaar dat door veel poli tieke waarnemers een ernsti ge blunder is genoemd, heeft Major zijn politieke toekomst min of meer verbonden aan de principiële bekrachtiging van het Verdrag van Maastricht. De Tory-rebellen zijn in meer derheid getrouwen van Ma jors voorganger Margaret Thatcher. Spanje en Frankrijk hebben zich gisteren uitgesproken te gen een wijziging van het Ver drag van Maastricht om tege moet te komen aan de Deense wens voor een speciale status binnen de Gemeenschap. De Spaanse premier, Felipe Gon zalez, verklaarde in Parijs na een onderhoud met president Frangois Mitterrand dat de Deense optie onaanvaardbaar is om bij enkele cruciale pun ten van het verdrag juridisch bindende uitzonderingsposi ties te krijgen. De Deense aanpassingen heb ben een onacceptabele herfor mulering van Maastricht tot gevolg, aldus Gonzalez. De Franse minister voor Europe se zaken, Elisabeth Guigou, liet weten dat Parijs de Deen se voorstellen nader zal bestu deren maar ze sloot een her onderhandeling over Maas tricht uit. De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, verklaarde vorige week dat de Deense kwestie niet uit de we reld wordt geholpen door en kel een protocol aan het Ver drag van Maastricht te hech ten. Alle lidstaten moeten een nieuwe afspraak met Dene marken goedkeuren. Dierentuin Sarajevo verliest laatste dier SARAJEVO Het laatste gekooide dier in de dierentuin van Sa rajevo, een bruine beer, is door ondervoeding om het leven geko men. De beer leefde langer dan andere dieren in gevangenschap in de dierentuin van Sarajevo door twee andere beren op te vreten die zijn kooi deelden. De kooi staat ongeveer honderd meter van de plaats af waar vandaan Servische sluipschutters actief zijn. Een dierenbewaarder werd gedood door een kogel van een sluipschut ter en een tweede raakte gewond toen hij de beesten van voedsel probeerde te voorzien. ZAGREB Kroatië is niet bereid om 4000 Bosnische vluchtelingen uit het groten deels verwoeste Jajce op te nemen. De VN-organisatie voor vluch telingen (UNHCR) deed giste ren een beroep op de Kroatische regering om de bewoners van de in Servische handen geval len stad alsnog toe te laten. De Kroatische regering wil al leen nog Bosnische vluchtelin gen toelaten, als zij per om gaande kunnen doorreizen naar andere landen. Volgens president Franjo Tudjman kan zijn land niet meer vluchtelin gen opvangen. Er bevinden zich nu al 750.000 vluchtelingen uit Bosnië-Hercegovina en Kroatië zelf. Volgens Tudjman is daar mee de grens in zijn 4,7 miljoen mensen tellende republiek be reikt. De president verweet de internationale gemeenschap niet veel te doen, waar Kroatië doet wat het kan. De vluchtelingen uit Jajce heb ben intussen hun heil gezocht in Posusje, 95 km ten zuidwes ten van Travnik. In deze laatste stad hebben zich 35.000 ont heemden gemeld. De Servische radicalen en socia listen zijn er niet in geslaagd premier Milan Panic van klein- Joegoslavië naar huis te sturen. Het hogerhuis van het Joego slavische parlement wees giste ren een motie van wantrouwen tegen Panic af met één stem verschil. De stemming in de zo- steld door de Servische Radica le Partij die daarbij steun kreeg van de Servische Socialistische Partij van Milosevic. Het was de tweede poging van Milosevic- getrouwen om Panic van zijn post te verdrijven. Ze verwijten de premier dat hij het Servische belang verraadt door veel te veel concessies te doen aan de andere partijen in het Joegosla vische conflict. Na een ontmoeting met Cyrus geheten Kamer van de Repu blieken, waar de Montenegrij- nen evenveel stemmen hebben als de Serviërs (20 en 20), bete kent een gevoelige nederlaag voor de Servische president Slo bodan Milosevic. De Servische leider en de Joegoslavische pre mier zijn sinds juli toen Panic aantrad verwikkeld in een sle pende machtsstrijd. De uitslag onderstreept bovendien de ver wijdering die is ontstaan tussen Servië en broederstaat Monte negro, die samen het kleine Joe goslavië vormen. De vertrouwenskwestie was ge- Vance, co-voorzitter van de Joe- goslavie-conferentie, heeft de leider van de Bosnische Ser viërs, Radovan Karadzic, ver klaard het vredesoverleg in Ge- nève toch voort te zetten. Hij waarschuwde wel dat als de be middelaars Vance (voor de Ver enigde Naties) en Lord Owen (voor de Europese Gemeen schap) blijven vasthouden aan hun voorstel voor een opdeling van Bosnië in zes tot tien pro vincies binnen een eenheid- staat, zijn delegatie alsnog zal opstappen. Servische milities hebben van daag in het noorden van Bos nië-Hercegovina hun al dagen aanhoudende offensief voortge zet. Met name rond de stad Tu- zla wordt volgens de Bosnische radio hevig gevochten. In het noordoosten van de republiek zou de stad Olovo onder zwaar artillerievuur liggen. Servische eenheden voerden in het wes ten van Bosnië hun aanvallen op Bihac op. Daarbij is het tot bloedige gevechten gekomen, aldus de Bosnische radio. ATHENE/PARIJS - In Griekenland zijn driehon derd mensen die lijden aan bloederziekte besmet het het HIV-virus door met aids be smette bloedpreparaten van het Franse Mérieux-insti- tuut. Griekenland importeerde ja renlang preparaten van Mé- rieux. De Griekse pers meldde gisteren dat het Griekse minis terie van volksgezondheid ook na 1985 klant van het instituut is gebleven. De Griekse minis ter van volksgezondheid sprak dat tegen. De Franse regering vond het niet nodig in 1985 de exportvergunning van Mérieux in te trekken, hoewel Mérieux het bloed niet testte op het vi rus. Die verplichting voerde de Franse regering alleen door voor bloed van Franse donors. Mérieux mocht geen bloed op Frans grondgebied inzamelen, maar voerde bloed in vanuit de VS. Van alle 657 aidslijders in Grie kenland zouden rond de 400 mensen besmet zijn geraakt door Franse produkten. In Frankrijk zijn 300 mensen die aan bloederziekte leden, aan aids overleden, terwijl 1200 be smet zijn. In de VS loopt het aantal slachtoffers in de dui zenden. Er zijn veel mogelijk besmette bloedpreparaten verkocht. Zo kocht Irak van het Franse cen trum voor bloedtransfusies een voorraad van 4000 verpakkin gen 'faktor VUI', Saudi-Arabië 1100, Egypte 825, Libië en Por tugal elk 200, Italië 117, Tune sië en Argentinië elk 50. Direc teur Michel Garretta werd on langs veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf wegens een soortgelijk bloedschandaal in Frankrijk. Oekraïne wil Tsjernobyl stilleggen MOSKOU Oekraïne wil in 1993 de kerncentrale in Tsjernobyl sluiten. Dat heeft het hoofd van het Oekraïnse bureau voor atoom energie, Michail Oemanez, vandaag verklaard tegenover het Rus sische persbureau ITAR-TASS. Oemanez wees er op dat Kiev tot sluiting overgaat ondanks de huidige energiecrisis in de voormali ge Sovjetrepubliek. Oemanez lichtte toe dat een snellere sluiting van de beruchte kerncentrale niet mogelijk is om technische rede nen. Voor het stilleggen is een hoeveelheid thermische energie no dig die de centrale momenteel niet kan leveren. Kiev nam op 20 ok tober naar aanleiding van een eerdere storing in een kerncentrale bij Sint Petersburg het derde reactorblok van de Tsjernobyl-cen- trale weer in gebruik. Japans plutoniumschip Het Japanse helikopterschip „Shikishima" tankt bij in de haven van Brest voordat het met het plutoni umschip „Akatsuki Maru" de terugreis naar Japan onderneemt. De Akatsuki Maru komt deze week 1700 kilo zwaar radio-actief plutonium ophalen in de havenstad Cherbourg. Het plutonium is gewon nen uit Japans kernafval dat door de Franse firma Cogema wordt opgewerkt. De route die het schip over de halve planeet aflegt, zonder tussendoor een ligplaats aan te doen, wordt geheim gehou den Als er ook maar één gram plutonium in het water van de haven druppelt, moeten alle 80.000 inwoners worden geëvacueerd, aldus Greenpeace die met de Moby Dick in Cherbourg aanwezig is. FOTO EPA Vluchten

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6