Regering-Clinton wil VS 'herenigen' Bush zal worden herinnerd als 'geen groot president' Buitenland Clinton voerde briljante campagne U wilt Wij regelen WASHINGTON - Met pre sident Clinton komt in de Verenigde Staten een leider aan de macht die zijn land zal proberen te genezen van die pe kloven tussen arm en rijk, tussen zwart en blank en tus sen vooruitstrevend en con servatief. Bill Clinton is als mens een ty pische bruggenbouwer en als politicus een man van het mid den. Onder zijn leiding is de De mocratische Partij, die het landsbestuur nu overneemt, omgevormd van een coalitie van veeleisende minderheden tot een pragmatische, resul taatgerichte politieke machine die om te beginnen het lot van de middenklasse wil verbete ren. Clinton gelooft in een weer ac tieve rol van de overheid in de milieu-)technologische, econo mische en maatschappelijke ontwikkeling van zijn land. Al in de eerste honderd dagen van zijn regering - die op 20 januari van start gaat - wil hij een groot aantal initiatieven nemen (waarvan de realisering overi gens veel langer zal nemen): ho gere belasting voor de rijksten, betaalbare ziekteverzekering voor iedereen, ontwikkeling van high tech-projecten als elektronische 'informatiesnel wegen' en fiscale prikkels voor kleine ondernemers. Voor succes zal president Clin ton echter grotendeels afhanke lijk zijn van zijn 'psychologi sche kwaliteit': een breed en thousiasme in het land voor het nieuwe gezicht en de nieuwe ge neratie in het Witte Huis. Zo'n algehele geestdrift kan het Amerikaanse vertrouwen in ei gen kunnen en het geloof in een betere toekomst herstellen. En omdat psychologie 'alles' is in de economie, zou zo'n verhoogd moreel tot een krachtig econo misch herstel kunnen leiden. Een psychologisch geïnjecteer de opleving zal nodig zijn, om dat de regering-Clinton een rampzalige financiële huishou ding erft van de twaalf Reagan- en Bush-jaren, waarin begro tingstekorten en nationale schuld tot ontmoedigende hoogten zijn opgelopen. Om met de goede geesten mee te werken zal president Clinton aanvankelijk het begrotingste kort zelfs nog moeten opvoeren teneinde zijn economische im pulsen te kunnen aanzetten. Maar het is duidelijk dat de fi nanciële ruimte minimaal is en dat er snel resultaten zichtbaar moeten worden, wil alle opti misme van pal na het verkie zingsresultaat niet spoedig om slaan in grandioze ontgooche ling. Populaire leider Bill Clinton zal, mede om van meet af aan reeds aan zijn her verkiezing in 1996 te werken, een populaire leider willen zijn, die veel meer dan voorganger Bush heeft gedaan, het land in zal trekken om van de mensen zelf hun zorgen te vernemen en om ze te inspireren. Hij zal ook veelvuldig en persoonlijk naar het Congres gaan om daar zo breed mogelijke steun te zoe ken van Democraten èn Repu blikeinen voor zijn voorstellen. Op papier wordt Clinton aan zienlijk machtiger dan Bush was, omdat de nieuwe president in beide kamers van het Con gres over een absolute Demo cratische meerderheid beschikt (terwijl diezelfde meerderheid de Republikein Bush zwaar in zijn macht beperkte). Maar eenzijdige Democratische over heersing herbergt het gevaar van maatschappelijke polarisa tie, iets wat direct tegen Clin tons politieke natuur ingaat en wat het landelijke klimaat ver pest waarin hij als leider het beste kan gedijen. Hij zal voor zijn gematigde plannen trou wens ook regelmatig Republi keinse Congresleden nodig'heb- ben om te compenseren voor af vallige linkse Democraten. Van ingrijpende betekenis wordt het dat president Clinton een einde zal maken aan de reeks van benoemingen van ui terst conservatieve rechters in het Hooggerechtshof. Vrouwen lijken daarom nu blijvend ver zekerd van hun recht op abor tus (dat mogelijk onder Bush-2 door het Supreme Court on grondwettelijk zou worden ver klaard). Ook op andere terrei nen van de rechtsstaat - zoals vrijheid van kunstzinnige ex pressie - mag een minder puri teinse atmosfeer worden ver wacht. Groei Amerika's armsten hebben voorlopig -behalve misschien inzake gezondheidszorg - niet veel rechtstreekse hulp te ver wachten van de regering-Clin ton. De nieuwe president neemt naar het Witte Huis een Demo cratische Partijtop mee, die geen heil meer ziet in 'herver deling' van welvaart door de overheid. 'Groei' is het enigè adagium. En die groei kan nu eenmaal niet beginnen aan de onderkant. Evenmin is geble ken dat groei naar beneden druppelt (zoals Reagan-Bush geloofden) als de allerrijksten maar rijker zouden worden, en groei moet nu dus in de midden groepen tot stand komen. Ame rika moet van president Clin ton weer een hoge-lonenland worden, en zal dat worden in dien het land zijn onderwijs en technologische prestatie verbe tert. Of dat resulteert in algehele toename van werkgelegenheid en of die dan wèl gaat doordrup pelen naar het brede meer van armen, dat is meer hoop dan ab solute overtuiging. Zoals het ook meer de hoop dan de over tuiging is dat president Clinton een persoonlijke begeestering zal kunnen overbrengen op bij voorbeeld de zwarte gemeen schap - die sterk heeft bijgedra gen aan Clintons overwinning - om vooral op eigen kracht en met nieuwe trots aan haar veel al uitzichtloze positie te ontstij gen. Aandacht kan meer doen dan dollars. Prikkels Op het gebied van de buiten landse politiek zullen de veran deringen beperkt, maar niet zonder betekenis zijn. Presi dent Clinton zal het aantal Amerikaanse militairen in Eu ropa wat sneller en verder doen slinken dan Bush in een tweede ambtstermijn zou hebben ge daan (terug naar 100.000 in plaats van 150.000). Maar ook Clinton blijft, ondanks zijn gro tere aandacht voor eigen land, beducht voor Amerikaans isole ment. Hij onderschrijft volop de militaire en strategische ver antwoordelijkheid van de VS voor de veiligheid in Europa en elders en hij zal dat zeker dui delijk maken in zijn, nog onbe kende, keuze van een minister van buitenlandse zaken. Op handelsterrein lijkt Clinton iets sneller geneigd tot protec tie van Amerikaanse werkgele genheid tegen 'oneerlijke' con currentie uit Europa, Azië en Latijns-Amerika. Maar veel be scherming zullen Clinton en diens vice-president Al Gore (een echte technologie-man) niet aandurven omdat ze ervan doordrongen zijn hoezeer Ame rika buitenlandse prikkels no dig heeft om zich, vooral op het terrein van consumentenarti kelen, weer op te werken tot wereldkampioen Buitenlandse investeerders in de VS, die tot nog toe vaak fis caal worden bevoordeeld, heb ben echter wel hogere belasting te duchten van de regering- Clinton. Niet voor niets waren veel buitenlandse regeringen en ondernemers in de afgelopen verkiezingsstrijd vóór Bush Bill Clinton kust zijn vrouw nadat hij zijn overwinningstoespraak heeft gehouden. I FOTO: AP (terwijl veel buitenlandse be volkingen voor Clinton waren). Karakter Een groot vraagteken tenslotte is hoe het veelbesproken 'ka rakter' van Bill Clinton hem als president dienstbaar zal zijn. George Bush heeft ontelbare malen gewaarschuwd dat Clin ton het altijd iederèen naar de zin wil maken, elke groepering belooft wat ze horen wil en van elke kwestie beide zijden blijft zien, ook waar soms een princi piële keuze noodzakelijk is. Clinton zou daarom ongeschikt zijn voor het soort besluitvaar digheid dat in tijden van crisis, bijvoorbeeld oorlogsdreiging, wordt vereist. Wat de een ondeugden noemt, zijn echter voor de ander deug den. Clinton is niet bijster prin cipieel en hij is goeddeels een politiek opportunist. Maar hij is daarmee ook, op een bijna inne mende wijze, doorzichtig. En hij weerspiegelt er zijn na-oor- logse generatie mee, die de oude dogma's hebben verworpen, er aanvankelijk nieuwe - linkse - voor in de plaats nam en die thans met het anti-dogma van het pragmatisme door het leven moet. Een realistischer - cynischer wellicht - electoraat heeft geko zen voor een zeer herkenbaar president uit haar eigen mid den. Hij zou 'een grote' presi dent - sommigen zeggen al: een nieuwe Franklin Roosevelt - kunnen worden indien hij in zijn nieuwe witte huis deel blijft uitmaken van die' moderne Amerikaanse bevolking, wier leven ingewikkelder is dan ooit. WASHINGTON - Twee maal in zijn leven heeft Geor ge Buish zichzelf overtroffen. Dat was in december 1941, toen hij zich als 17-jarige knaap na de Japanse aanval op Pearl Habor prompt meld de voor de Amerikaanse ma rine en vijftig jaar later in ja nuari 1991, toen hij als presi dent van de Verenigde Sta ten besliste honderdduizen den Amerikaanse jongelui de oorlog tegen Irak in te stu ren. Beide gebeurtenissen hebben met elkaar te maken. George Bush was een politiek leider wiens persoonlijkheid en maat schappelijke visie goeddeels is gevormd door de Tweede We reldoorlog, waarin hij als mari ne-piloot uiterst riskante aan- valsacties op Japanse eenheden uitvoerde. Twee jaar geleden was George Bush als opperbe velhebber van de Amerikaanse strijdkrachten mede in staat om het bovenmenselijke besluit te nemen zoveel levens van landgenoten op het spel te zet ten, omdat hij ooit ook van zich zelf de ultieme moed had ge vergd. Maar die twee door een halve eeuw gescheiden heldendaden zijn nooit kenmerkend gewor den voor George Bush. Immers, ze suggereren principe, visie, sterke persoonlijkheid en krachtig leiderschap eigen schappen die juist in dit electo rale examenjaar zó opvallend ontbraken in de president, dat de Amerikaanse kiezers hem geen tweede termijn in het Wit te Huis toevertrouwden. En ter vervanging een militaire-dien- stontwijker, Bill Clinton, aan wezen... George Bush is zijn leven lang meer een diplomaat dan een po- George Bush geeft zijn nederlaag toe. liticus geweest. Als Amerikaans ambassadeur in China en bij de Verenigde Naties ontdekte hij zijn aanleg voor het internatio nale diplomatieke leven en zijn passie voor een dienend deelge nootschap aan de hoogste we reldmachten die de grote bewe gingen van de geschiedenis be ïnvloeden. Toewijding Ondanks zijn formidabele per soonlijke eerzucht heeft George Bush nooit moeite gehad met toewijding aan een meester. Acht jaar lang heeft hij trouw en onopvallend als vice-presi dent onder Ronald Reagan ge wacht op zijn beurt in 1988 om zijn uiteindelijke ambitie te kunnen realiseren. Het waren niet zijn eigen uit straling of politieke boodschap, maar het waren de populariteit van Reagan en de onaantrekke lijkheid van Democratisch op ponent Michael Dukakis, waar aan Bush zijn presidentschap te danken had. Veel Amerikanen hebben steeds aangevoeld dat Bush niet beschikte over een krach tig innerlijk kompas, een more le en politieke richtingwijzer. Tijdens zijn presidentschap werd de Golfoorlog in twee op zichten een afwijking van die pere waarheden. Bush toonde zich toen daadwerkelijk dap per, al moest hij in eerste aan leg (na de Iraakse invasie in Ku- wayt) er door Margaret That cher van worden doordrongen FOTO: EPA dat hier groots leiderschap van hem werd verwacht. En Bush liet toen, door de wijze waarop hij persoonlijk telefonisch een Amerikaans-Europees-Arabi sche anti-Saddam-coalitie voor elkaar kreeg, zijn diplomatieke meesterschap zien. Maar na de Golfoorlog werd meteen weer het beperkte poli tieke talent zichtbaar van een George Bush, die zijn volk niet hoorde roepen dat nu Ameri ka's eigen economische en soci ale problemen dringend alle aandacht en energie van hun president nodig hadden. George Bush had letterlijk wei nig belangstelling voor zijn ei gen land en bevolking. Hij ge noot van 'wereldtoppen' met Helmut Kohl en Frangois Mit- terand.en alle andere toppers aan zijn zijde, maar hij vertoon de zich zelden onder zijn eigen gewone 'onderdanen'. En als hij dat laatste deed, dan zocht hij vrijwel nimmer van ellendigen in Amerika's probleemgebie den. Verarming Bush was inderdaad, zoals Bill Clinton vaak heeft gezegd, geen president van alle Amerikanen. Hij was, met zijn goeddeels vol gehouden Reagan-politiek van lage belastingen en overheid- safzijdigheid, een president die de samenleving aan zichzelf overliet en daarmee meer ver deelde dan verenigde. Bush heeft nooit volop erkend dat er in zijn land een economi sche recessie is, welke niettemin bijna elke Ameri kaan dagelijks aan den lijve er vaart. De cijfers gaven de presi dent enigszins gelijk, want de definitie van recessie is arbi trair en de economische terug gang is 'ondiep' gebleven. Maar ze kwam bovenop een stille ver arming die Amerikanen er al twintig jaar toe drijft steeds harder te werken voor eenzelf de welvaart. Twee weken va kantie per jaar is nog altijd de norm, vier banen per echtpaar is meer regel dan uitzondering, per maand verliezen 100.000 Amerikanen wegens geldge brek hun ziekteverzekering. Ook een ondiepe recessie is dan reden tot massale ongerust heid. Een politiek leider die 'ontkent', bewijst geen voeling te hebben met de bevolking en in de gouden kooi van zijn Witte Huis te leven. Er liggen ook arrogantie en an dere lelijke karaktertrekken van George Bush ten grondslag aan zijn stembusnederlaag. Hij heeft simpelweg niet kunnen geloven dat iemand als Bill Clinton de voorkeur zou krijgen boven hemzelf. Met Bush' on ophoudelijke nadruk tijdens de verkiezingscampagne dat 'ka rakter' de doorslag zou moeten geven, bewees hij zijn hoogmoe dige overtuiging dat hij een oor deel kon vellen over de innerlij ke kwaliteit van zijn politieke rivaal en dat zijn eigen morele gehalte superieur is. Zülks terwijl de president voor al op het laatst van de strijd zijn eigen karakter in diskrediet bracht en gebracht zag. Nadere berichten over zijn betrokken heid bij het Iran-Contra-schan- daal en de voor-Golfoorlogse wapenleveranties aan Irak, wekten nieuwe twijfel aan Bush' geloofwaardigheid. En vooral zijn uiteindelijke scheld woorden en beledigingen jegens Bill Clinton en Al Gore, boden een venster op een persoonlijk heid met een donkere kant. Clinton was 'gek' en Gore, die zich net als miljoenen Amerika nen zorgen maakt om het mi lieu, was 'The Ozone Man'. Dat r een heer. WASHINGTON - Het is dat de enquêtes de wereld al ge ruime tijd hadden gepro beerd te wennen aan het idee van een president Bill Clin ton, maar diens stembuszege afgelopen nacht blijft een verbluffend historisch evene ment. Nog maar ruim een jaar gele den leken de oude Republi keinse machthebbers, zich ba dend in de politieke weelde van de gewonnen Golfoorlog, nog onoverwinnelijk. George Bush was de populairste pre sident die de Verenigde Sta ten ooit hebben gekend. Van daag weten hij en de zijnen zich verjaagd uit het Witte Huis en kan de analyse begin nen van hoe het zo gekomen is. Misschien was het fysiek on vermijdelijk dat de bejaarde 'generatie van Pearl Harbour en Frank Sinatra' anno 1992 eindelijk plaats moest maken voor 'de lichting van het Viet nam-protest en van Elvis Presley'. Maar los daarvan is in Amerika sprake van een mentale omwenteling waarin tal van facetten hebben bijge dragen aan het resultaat van plotselinge personele en poli tieke vernieuwing aan de top. Vast staat dat Bill Clinton een briljante campagne heeft ge voerd. Het team van naaste medewerkers dat hij om zich heen had verzameld, zijn per soonlijke talent de bewegin gen van de tijdgeest haar scherp te herkennen, zijn on waarschijnlijke vermogen om zich telkens weer te herstel len van talrijke aanvallen op zijn persoonlijkheid en zijn al even onbegrijpelijke lichame lijke uithoudingsvermogen, het waren (zijn) superieure kwaliteiten zonder welke waarschijnlijk geen wisseling van de hoogste macht ter we reld zou hebben plaatsgegre pen. Clinton is erin geslaagd om ondanks brede volkse gevoe lens van argwaan jegens zijn persoon en meer nog jegens zijn politieke voornemens, de krachtige maatschappelijke zucht naar verandering te vangen in het zeil van zijn ge matigde ideeën en zijn jeugdi ge stijl. Dat hij vaak mee moest waaien met de vele va riaties in 'the winds of chan ge', dat hebben tenslotte de meeste kiezers hem niet kwa lijk genomen, omdat ze inza gen dat Bill Clinton juist daar door het enige vervoermiddel bleef naar althans enige poli tieke en sociale vernieuwing. Initiatief Clinton heeft sedert januari jongstleden dagelijks per soonlijk de toon gezet van zijn campagne. Zijn adviseurs zijn er nooit in geslaagd om het taktische en strategische ini tiatief van de politieke groot meester over te nemen. Dat belooft dan ook een Witte Huis waarin dicipline heerst in de staf en waarin de presi dent zelve 'in control' blijft van het beleid en de inspiratie van het ambt. Kandidaat Clinton heeft ui teraard ook geluk gehad. Als zijn Democratische Partijge noot Mario Cuomo een jaar geleden zijn verwachte kandi datuur had gesteld, was alles mogelijk heel anders gelopen. En Clinton heeft vooral het geluk gehad van wat volgens alle analysten de slechtste verkiezingscampagne is ge weest die de Republikeinse Partij deze eeuw heeft ge voerd. Daar was president Bush verre van heer en mees ter over zijn gedemoraliseerde staf en daar stonden onoplet tende toplui als partijvoorzit ter Rich Bond de coup toe die ultra-rechts pleegde tijdens de Republikeinse Conventie in augustus. Clinton is uiteindelijk ook ge holpen door de derde kandi daat, Ross Perot. Vroeg in dit jaar was de algehele publieke walging in Amerika jegens het stagnerende en 'corrupte' po litieke bestel in Washington zo hoog opgelopen, dat Perot de uitgelezen uitlaatklep kon worden voor een woede die anders ook de traditionele De mocraat Bill Clinton fataal had kunnen worden. Maar toen het verlangen naar ver nieuwing eenmaal in Perot 'geformuleerd' was, maar juist die grillige miljardair zich terugtrok uit de race, bleef alleen Clinton over als het alternatief voor de status quo die George Bush heette. Perot's herintrede bleek toen ook al gauw zinloos. Clinton en Perot samen heb ben de verdienste gehad de campagne te concentreren op waar de bevolking haar in overgrote meerderheid wilde hebben: op Amerika's daad werkelijke (en met name eco nomische) problemen. Het hoge opkomstcijfer gisteren en de duidelijk weer toegeno men waardering van het pu bliek (vooral ook de jeugd!) voor het inhoudelijk gehalte van de verkiezingsstrijd zijn de gelukkige gevolgen. Geor ge Bush heeft daarentegen nooit begrepen dat het de be volking ernst was met haar eis tot ernst en met haar hard nekkige desinteresse in wat een kandidaat 20 jaar geleden aan jeugdzonden zou hebben uitgehaald. Partnerschap Clintons vrijwel uitsluitende nadruk op de economie is een voor de hand liggend succes nummer geweest, zoals ook al de aanvankelijke respons op Perot had laten zien. De vraag is trouwens of het ooit moge lijk was geweest voor George Bush om ook met meer aan dacht voor werkgelegenheid een betere stembuscampagne te voeren, gegeven diens Re publikeinse geloof dat een overheid nu eenmaal niet veel aan een recessie kan verhel pen. Dieper ten grondslag aan de publieke behoefte om weer 'is sues' besproken te zien, ligt zeker een hernieuwde maat schappelijke behoefte om van Amerika weer een samenle ving te maken, in plaats van de verzameling individuen die het land in de Reagan-Bush- jaren die het land niet bracht. Bill Clinton heeft daarop met grote precisie ingespeeld. Zijn vaak met waarachtig idealis me uitgedragen visie van een nieuw 'partnerschap tussen samenleving en overheid', van een Amerika waarin 'alle Amerikanen' zich betrokken voelen en waarin de president 'verenigt in plaats van ver deelt', heeft miljoenen harten beroerd. En heeft Amerika de moed gegeven te veranderen. ADVERTENTIE Golfoorlog George Bush zal herinnerd worden als 'geen groot presi dent' met één grote daad (de Golfoorlog). Er is historisch ge zien tijdens zijn Amerikaanse presidentschap buitengewoon veel gebeurd in de rest van de wereld. Hij heeft daar vaak de eer voor opgeëist, welke hem waarschijnlijk echter door de geschiedschrijving niet zal wor den gegund. Bush heeft zeker zijn eigen Amerika niet op het spoor kunnen zetten naar een nieuwe historische episode, die na de koude oorlog moet volgen. Met hem verdwijnt een genera tie uit de macht die onwaar schijnlijk veel heeft meege maakt en gepresteerd. Maar die net als alle mensen en genera ties ook vol tekortkomingen was en is. En die de bestiering van de wereld eindelijk moet overdragen aan een nieuwe lichting. Teneinde, zoals Geor ge Bush, met welverdiend pen sioen te kunnen gaan. dit jaar uw eigen mensen niet belasten met de verzorging van de kerstpakketten. een aantal jonge mensen die dat werk graag van uw medewerkers overnemen. Als u wilt weten hoe uitzendkrachten ook in uw organisatie creatiever kunnen worden ingezet, belt u dan 06-0607 voor de gratis brochure over dit onderwerp. -»r randstad uitzendbureau

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5