Swingen op The man from Little Rock' Ontgoocheling Republikeinen enorm ^eheeftw,s!oormilieu Buitenland Alles aan Hillary is talent Hele wereld is blij met Bill Clinton Hall of Shame WASHINGTON - Nu hij de race naar het Witte Huis heeft verloren komt George Bush te recht in de zogenaamde „Hall of Shame" van gekozen presi denten die door het Amerikaan se volk slechts een ambtster mijn zijn gegund. Deze eeuw gingen Bush voor: Jimmy Car ter (Dem): gekozen in 1976 en verslagen in 1980 door Ronald Reagan (Rep); Herbert Hoover (Rep): gekozen in 1928 en ver slagen in 1932 door Franklin Roosevelt (Dem); William Taft (Rep): gekozen in 1908 en ver slagen in 1912 door Woodrow Wilson (Dem). Sinds 1929 weer Indiaan in Senaat DENVER Ben Nighthorse Camp bell, een Democraat uit Colorado, is de eerste Indiaan sinds meer dan zestig jaar die is gekozen als lid van de Ame rikaanse Senaat. De 59-jarige Indiaan versloeg gisteren zijn Republikeinse rivaal Terry Considine. Campbell is een overtuigd voorstander van het recht van vrouwen op abortus. Hij was sinds 1987 lid van het Huis van Afge vaardigden. Campbell heeft gezegd slechts één termijn senator te willen zijn. De laatste keer dat een vertegen woordiger van de eerste bewoners van Amerika werd gekozen, was in 1929. Dat was Charles Curtis uit Kansas. Vierde termijn Glenn Come-back Barry WASHINGTON De vroegere astronaut John Glenn is in zijn staat Ohio gekozen voor een vierde ambtstermijn in de Amerikaanse Senaat. De herverkiezing van de 71-jarige De mocraat was een vraag na een campagne waarin zijn banden met de omstreden finan cier Charles Keating ter discussie stonden. Glenn, een gelauwerd gevechtspiloot die een nationale held werd toen hij 30 jaar geleden als eerste Amerikaan in een raket om de aar de vloog, had een taaie tegenstander aan de adjunct-gouverneur van Ohio, Michael DeWi- ne. De vroegere astronaut, die sinds een hoofdwond na een val moeilijk spreekt, trachtte in 1984 de Democratische nominatie voor het presidentschap te behalen maar werd snel uitgeschakeld door de uiteindelijke kandidaat Walter Mondale. WASHINGTON Twee jaar na zijn veroordeling wegens het gebruik van cocaïne heeft ex- burgemeester Marion Barry van Washington een geslaagde come-back gemaakt. De 56-jari- ge zwarte Democraat won met een grote meerderheid een zetel in de gemeenteraad van Was hington. Vorig jaar oktober leek zijn car rière afgelopen, toen hij veroor deeld werd tot een gevangenis straf van een half jaar. Barry, die tussen 1978 en 1990 de scepter zwaaide over de hoofd stad, heeft klaarblijkelijk wei nig aan populariteit ingeboet. Irak: George Bush naar vuilnisbak van de geschiedenis BAGHDAD In Irak wordt geen traan gelaten om het verkiezingsver- lies van president George Bush. De re geringskrant Al-Jumhuriya schreef dat Bush „op weg is naar de vuilnisbak van de geschiedenis". „Hier is hij, de grote crimineel George Bush. Hij komt ten val als president van een staat, als vertegenwoordiger van een partij, als leider van een bende en als agent van de Israëlische geheime dienst. Zijn val is totaal," aldus een commentaar in de krant. In Baghdad heeft men hoop dat Clinton zich soepeler zal opstellen. Succes vrouwen in Californië SACRAMENTO - In Californië was het gisteren voor vrouwen een heuglijke dag. Beide senatoren die in de staat aan de Amerikaanse west kust werden gekozen zijn vrouwen: de Democraten Barbara Boxer (51) en Dianne Feinstein (59). Daarmee schrijft Californië geschiedenis. Nog maar een paar keer eerder is het voorgekomen dat er twee vrouwen te vinden waren onder de 100 sena toren in de Senaat. Nog nooit eerder vaardigde een staat twee vrouwen tegelijk af. Maar ook voor de joodse kiezers in de VS was er reden voor vreugde. Beide vrouwen zijn joods. DEN HAAG - Terwijl Ne derland nog op één oor lag, kwam vanochtend vroeg al de Amerikaanse gemeen schap in ons land bijeen. Ge zamenlijk vierde men de uit slag van de verkiezingen. In het Kurhaus hotel in Scheve- ningen was daartoe door de Amerikaanse ambassade een 'Who is the Presidents-bre akfast' georganiseerd. Buttons van George Bush en Dan Quayle bleken in het Kur haus hotel niet meer aan de man te brengen. „Zelfs niet meer als souvenir", beklaagde een medewerkster van de Ame rikaanse ambassade zich. Daar waar doorgaans vele Duit sers gewoon zijn zich de ge neugten van de Hollandse zo mer te laten aanleunen, had zich nu de Amerikaanse ge meenschap in Nederland verza meld. Ingeklemd tussen vele kingsize tv-schermen die onop houdelijk nieuws spuwden over de overtuigende zege van het koppel Clinton-Gore, deed men zich te goed aan donuts, bacon- and-eggs en koffie. In weerwil van het zeer vroege uur was de stemming onver minderd uitgelaten. Op de to nen van de Amerikaanse High School van Den Haag wilde een enkeling zelfs wel met de voet jes van de vloer. Dat roem vergankelijk is leerde een bezoekje aan de stand van de American Bookshop in een van de vleugels van het hotel. De Bookshop, die door de aan vankelijke ongewisheid over de uitslag in de weken voorafgaan de aan de verkiezing ruim aan titels over beide kandidaten had ingekocht. Prompt bleken de boeken over George Bush nog maar de helft van de prijs te doen. Terwijl het werkje 'The Man Who Would Be President' van de hand van Bob Woodward over vice-presi dent Dan Quayle daarentegen weer een collectors item leek geworden. Maar niet aan te sle pen was de titel 'Putting the People first' van de hand van Bill Clinton zelf, waarin de gou verneur op overzichtelijke wijze zijn programma aan de man brengt. Rocking Op het moment dat diezelfde Clinton zich vanochtend om half zeven Nederlandse tijd offi cieus tot het Amerikaanse volk richtte als de nieuw gekozen president, dromden in de lobby van het Kurhaus hotel de vele honderden genodigden teza men voor de schermen. Syn chroon met de toejuichingen in de Verenigde Staten klonk ook hier bij herhaling applaus op. „We're rocking with the man from Little Rock", zette opeens een zangeres in, en promp sloeg er zoiets als een vonk over rich ting zaal. Toch werd ook George Bush niet vergeten, getuige de mee- deiner 'Deep in the heart of Texas'. Een enkeling betreurde het 'verscheiden' van groot moeder Barbara. Ongetwijfeld moet het verbeel ding zijn geweest, maar temid den van de vele honderden Amerikanen in Schevingen ver zameld troffen wij erg veel type tjes a la Hillary Clinton aan. Geblondeerd, in tweedpakjes, met haarband en namaakpa- rels, gaven vele vrouwen blijk van een treffend stijltje type casting. Wanneer de trend ge signaleerd in Scheveningen op geld doet voor de rest van Ame rika. heeft de Verenigde Staten in Hillary een nieuw 'role-mo- del'. 'Die meid ziet er toch ook fantastisch uit', heette het opeens. Zelfbewustzijn Bij gebrek aan een Amerikaan se ambassadeur voerden meer dere sprekers het woord tijdens de met veel vlagvertoon opge luisterde bijeenkomst vanoch tend. Als verwacht stonden de speeches bol van het nationale zelfbewustzijn van de Amerika nen. Een enkele treurende daargelaten, bleken de meeste aanwezigen zich uitstekend te kunnen vinden in de keuze van Bill Clinton als nieuwe presi dent. „Het werd tijd voor een nieuwe generatie. De Verenig de Staten kan nieuw elan ge bruiken", wist iemand met ze kerheid te melden. En terwijl tegen het ochtend gloren werkend Den Haag sla perig zijn weg vond, zong de Amerikaanse gemeenschap uit volle borst 'God bless America'. Kleine kinderen keken ver baasd op naar hun ouders die zo vroeg opeens al bij stem bleken, terwijl tieners stiekem afspra ken maakten elkaar later op de dag elders te zullen treffen. 'Omdat je op een dag als van daag mag spijbelen'. LITTLE ROCK - Hillary Clin ton is eigenlijk te mooi om waar te zijn. Ze is advocaat, feminist, zakenvrouw, lobbyist, politicus, echtgenote, moeder, vrouw en meisje. Dat alles is Hillary Clin ton met totale toewijding en een schijnbaar onuitputtelijke lichamelijke en geestelijke energie. 'Hillary! Hillary!', scandeert het publiek op meni ge bijeenkomst waar Demo craat Bill Clinton optreedt, maar waar de mensen nog lie ver 'Amerika's first lady' ho ren. Na het schorre geluid van Bill, is het met Hillary's krach tige timbre uit de kleine gestal te alsof Edith Piaff het bevel over de zaal op zich neemt. Al les aan Hillary Clinton (44) is talent. Haar zwaarste test tot nog toe was zeker de al dan niet waarachtige onthulling dat haar man een jarenlange seksu ele verhouding heeft gehad met ene Jennifer Flowers. Maar Hillary's verdediging van Bill, van haar huwelijk met hem en van hun gezamenlijke kans op het Witte Huis, was indrukwek kend en effectief. Elke Ameri kaanse kandidate- of presi dentsvrouw vervult de man- aanbiddende rol, maar Hillary Clinton is er paradoxaal genoeg zo overtuigend in omdat ze weet dat veel Democratische kopstukken in haar een beter president zagen dan in de man die ze (daarom?) zo liefdevol aanmoedigt. In Arkansas is ze nu nog altijd zo'n gevraagd ju riste dat haar inkomen het vier voudige is van dat van haar echtgenoot/gouverneur. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON - In Repu blikeinse kringen die George Bush politiek trouw waren gebleven, was de ontgooche ling enorm. Hoewel de en quêtes al geruime tijd op winst voor Clinton hadden gewezen, overheerste onge loof dat de gouverneur uit uit het kleine Arkansas er daad werkelijk in geslaagd was de zittende president (die twee oorlogen, in Grenada en Ku- wayt, heeft gewonnen) ruim schoots te verslaan. Er mag een grote 'schoonmaak' en hergroepering worden ver wacht in de Republikeinse par tijtop, die een rampzalige cam pagne heeft gevoerd. Met presi dent Clinton (46) en vice-presi dent Gore (44) komt voor het eerst de naoorlogse geboorte golf aan de allerhoogste macht in de VS en daarmee in de wes- terse wereld. Clinton zal een le ger van vierduizend kabinetsle den, topambtenaren, adviseurs en beleidsspecialisten meene men naar de hoofdstad, waar evenveel door de Republikeinse presidenten Reagan en Bush benoemde functionarissen moeten verdwijnen. De regering-Clinton brengt een eind aan een twaalfjarig bewind van de Republikeinse Partij (die in 1980 de macht overnam van de Democratische regering- Jimmy Carter). Clinton zal een beleid voeren waarin de over heid weer actiever gaat deelne men aan het maatschappelijk leven en gaat investeren in 's lands economie. Hij is van plan meteen na 20 januari een 'vliegende start' te maken met een groot aantal initiatieven ter stimulering van het zakenle ven. Op het terrein van de bui tenlandse politiek zullen veran deringen gering zijn. Onmiddellijk kwam vanoch tend in Washington de nog totaal vrijblijvende specula tie op gang over wie president Clinton op de belangrijkste be leidsposten zal gaan benoemen. In de komende dagen en weken zal het karakter en de personele samenstelling van de 'Clinton- administratie' gestalte krijgen. De Democratische Partij bleek vannacht eveneens in de gelijk tijdig gehouden Congresverkie zingen haar absolute meerder- 3 Bush de kiezers op om op de zittende president FOTO: ANP WASHINGTON - In Al Gore krijgen de Verenigde Staten de komende vier jaar een vice-president die er zeer uitgesproken standpunten op nahoudt als het om het milieu gaat. Dan Quale, zijn rivaal voor het vice-presidentschap, noemde hem een „milieu-extremist". Op de wereldmilieutop die dit jaar in Rio de Janeiro gehouden is, speelde Gore een belangrijke rol in de Amerikaanse delega tie. Hij vond dat president George Bush daar veel te veel optrad als afremmer van nood zakelijke maatregelen om het broeikaseffect te reduceren. Gore, wiens slechtste eigen schap is dat hij nogal houterig kan overkomen, kreeg de poli tiek met de paplepel ingegoten. Zijn vader, Albert senior, was van 1939 tot 1970 lid van het Congres. Gore junior, 44 jaar en afkomstig uit Tennesee, heeft op landelijke schaal zijn sporen duidelijk verdiend. In 1976 - hij is dan pas 28 jaar - wordt hij voor de eerste keer ge kozen in het Huis van Afge vaardigden. Herverkiezingen op rij vormen geen probleem, tot hij in 1984 lid wordt van de Senaat. Vrijwel meteen erna begint men in brede kring te speculeren wanneer - niet of - hij de tijd gekomen acht voor een nationale functie. Flink wat indruk maakte Gore op de Democratische conventie deze zomer in New York, nadat hij gekozen was tot running- mate van Bill Clinton. Hij zei daar: „Eigenlijk gaan deze ver kiezingen niet om politiek. Ze gaan zelfs niet om de vraag wie er wint, al gaan wij dat doen. Ze gaan om de verantwoordelijk heid die wij hebben voor elkaar en voor onze kinderen, de op roep aan ons om het land te die nen en om deel te zijn van een gemeenschap die groter is dan wijzelf zijn". Gore is getrouwd met Mary Eli zabeth 'Tipper' Aitcheson, wie kruistocht tegen aanstootge vende songteksten haar ooit be kender maakte dan haar man Ze hebben samen vier kinde ren: de dochters Karenna (19), Kristin (15), Sarah (13) en zoon Albert (10). Toen de jongen in 1989 een ernstig auto-ongeluk kreeg dat hem bijna het leven kostte, trok vader Albert zich enige tijd uit de politiek terug om continu aan het ziekbed te kunnen zijn. ADVERTENTIE heid in zowel Senaat als Huis van Afgevaardigden te hebben behouden en zelfs vergroot, waardoor president Clinton veel grotere macht krijgt dan Republikeins president Bush had. Verzoend Amerika's al driejaar lang stag nerende economie is het centra le thema geweest van de verkie zingen en heeft uiteindelijk de uitkomst ervan bepaald. Kwes ties als Clintons vroegere mili taire dienstontwijking en be weerde huwelijkse ontrouw ble ken ten slotte tot verdriet van de Republikeinen maar heel weinig Amerikanen te in teresseren. Onafhankelijk derde kandidaat Ross Perot heeft in geen enkele deelstaat gewonnen, maar bleek toch nog meer stemmen te hebben vergaard dan de laat ste opiniepeilingen hadden voorzien. Hij liet vannacht blij ken dat hij mogelijk in 1996 op nieuw kandidaat wil zijn. Ook verslagen vice-president Dan Quayle leek te denken aan een poging om over vier jaar presi dent-Clinton een tweede ter mijn te ontzeggen. In zijn felicitatie aan Clinton beloofde president Bush een loyale overdracht van de macht. Hij complimenteerde de over winnaar met diens 'zeer sterke campagne', wenste hem succes in het Witte Huis en riep de Amerikanen op zich achter hun nieuwe president te scharen. Eerder op de dag leek de 67-jari- ge Bush zich reeds verzoend te hebben met zijn spoedige pen sioen, toen hij in zeer ontspan nen en schijnbaar opgeluchte stemming een vishengel en cas settebandjes met countrymu- ziek kocht. De nu aftredende president had tot twee weken geleden in de stembuscampag ne weinig gretigheid getoond om te vechten voor een tweede termijn. Pas op het allerlaatst is hij aan een felle sprint begon nen, die te laat is gekomen. Clinton heeft behalve onder de jongste, ook onder de oudste kiezers hoog gescoord. Dat laat ste vooral dank zij zijn belofte een algemeen betaalbare ziek tekostenverzekering in te voe ren. Verder kreeg hij zo'n 90 procent van de zwarte stemmen en een royale meerderheid van de vrouwelijke stemmen. Blan ke middelbare mannen bleven in meerderheid de voorkeur ge ven aan George Bush. Clinton doorbrak ook in geogra fisch opzicht het monopolie dat de Republikeinen tientallen ja ren hebben gehad in delen van het zuiden en het verre westen. Zijn grootste aantrekkings kracht bleek het nieuwe staats hoofd te hebben in het noord oosten, de 'Midwest' en de westkust. De overwinning van Clinton werd vannacht door opgetogen Democratische campagnelei ders bestempeld als 'de triomf van de serieuze politieke kwes ties', omdat de veelal negatieve stembusstijl van George Bush, waarin deze vooral het karak ter van Bill Clinton aanviel, massaal is afgewezen door de Amerikaanse burgers. De op één na beo te manier om kennLt te maken met Miele keukeno. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar. Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons. als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven. nrc.iiUM Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Denneweg/hoek Hooistraat 2 tel 070-3646154 Miele-Keuken-Centrum „Leiden" Korevaarstraat 11 tel 071-149859 BAGHDAD/JERUZALEM - Uit de hele wereld zijn geluks telegrammen onderweg naar Bill Clinton. De Democraat kan na zijn zege rekenen op felicitaties van de meest uiteenlopende regerin gen, van die van Irak tot die van Israël. Radio Baghdad maakte vanmorgen verheugd de verkie zingsnederlaag van „de crimi neel" George Bush bekend. Israëlische woordvoerders be dankten George Bush voor zijn inspanningen tijdens zijn presi dentschap maar lieten tegelij kertijd merken van Clinton een voor Israël gunstiger politiek te verwachten. Onverholen was de Israëlisch oud-premier Yit- I schak Shamir, die de nederlaag I van Bush verwelkomde. „De i Heer zij geprezen, hij is niet ge kozen", aldus Shamir. De Is raëlische minister van buiten landse zaken, Shimon Peres, sprak de verwachting uit dat de verkiezingen van de Democrati sche kandidaat het vredespro ces in het Midden-Oosten niet zal beïnvloeden. De regering van Japan was een van de weinige die Clinton met terughoudendheid feliciteerde. Tokyo verwacht dat Clinton weliswaar kan zorgen voor een economische opleving in de Verenigde Staten maar rekent tegelijkertijd op meer politieke druk. Minister van financiën Tsutomu Hata zei dat de geko zen Amerikaans president niet moet denken dat hij met meer protectionisme het wereldhan delssysteem kan veranderen. President Boris Jeltsin van Rusland feliciteerde Bill Clin ton als een van de eersten. „De president verwacht dat weder zijds begrip zal ontstaan op de zelfde wijze als de afgelopen maanden al het geval is ge weest", aldus Jeltsins woord voerder Anatoli Krasikov. Jelt sin verwacht tevens dat de sa menwerking tussen Moskou en Washington zal toenemen. Felicitaties voor Clinton zijn verder afkomstig uit Canada, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Mexico. De Duitse minister van buitenlandse za ken Klaus Kinkel zei dat de VS zich waarschijnlijk meer zullen gaan bekommeren om de bin- nenlandse politiek. Hij zei erop te rekenen dat Washington zijn rol in de wereldpolitiek op ver antwoorde wijze zal blijven spe len. De Britse regering liet weten i bijzonder veel belang te hech ten aan handhaving van de bij zondere relatie tussen Was hington en Londen. De Franse minister van milieu, Segolene Royal, toonde zich verheugd over de verkiezing van Al Gore tot vice-president. Het is „een goede boodschap voor milieube schermers", aldus Royal. In EG-kringen is voorzichtig gereageerd op de verkiezing van Clinton. Of Europa met Bill Clinton beter af is, wordt in Brussel betwijfeld. De neiging tot handelsprotectionisme is bij de Democraten veel sterker aanwezig dan bij de Republikei nen. Bovendien zullen de De mocraten pogen door middel van overheidssteun en afspra ken een aantal in het econo misch moeras wegzinkende in dustriële sectoren op de been te houden, iets dat de Bush-rege- ring altijd heeft geweigerd. Congres VS vrouwelijker zwarter en Democratischer WASHINGTON - Het nieuwe Congres van de Verenigde Sta ten komt er vrouwelijker, zwar ter en Democratischer uit te zien. Vrouwen behaalden bij de senaatsverkiezingen duidelijke overwinningen en wonnen vier zetels voor de Democraten in Californië (2), Washington en Illinois. Daarmee komt het aan tal vrouwelijke senaatszetels op zes; in de huidige Senaat, tradi tioneel een conservatief man- nenbolwerk, hebben slechts twee vrouwen zitting. Ook in het nieuwe Huis van Afgevaar digden zullen de vrouwen ster ker vertegenwoordigd zijn. Van de 25 vrouwen die zeker zijn van een zetel, zijn tien voor de eerste keer vertegenwoordigd. Zeker 31 zwarten, onder wie vijftien nieuw gekozenen, krij- j gen een recordaantal zetels in het Hüis van Afgevaardigden. Vijf staten gaven voor het eerst hun stem aan een zwarte kandi daat. In de Senaat tekende zich een meerderheid af van 58 De mocraten tegen 42 Republikei nen; een kleine winst voor de Democraten. In het Huis van Afgevaardigden was de verhou ding 268-166 in het voordeel van de Democraten, en een on afhankelijk lid. De verwachting is dat de Republikeinen hier enige winst boeken. De Leidse studentenvereniging Minerva organiseerde in de eigen sociëteit voor de zevende keer de All American Night. FOTO WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4