Kamer wil zelf beslissen over Europese munt Ov-kaart geen trajectkaart Nederlanders hielpen ANC in geheime operatie Binnenland SCP wil 50-plussers langer laten werken Politie Aalsmeer stuit op illegalen Van Voorst wil helikopter- vloot snel bestellen Van Thijn verbaasd over brief van Kosto PvdA bepleit uitstel voor korting op wao'ers Fransman Bosio A O Leidse Courant woensdag 4 november 1992 i tl Voor 350 miljoen aan verdachte transacties DEN HAAG De Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) heeft in de eerste acht maanden van dit jaar voor 350 miljoen gulden aan meldin gen van verdachte financiële transacties binnen gekregen. Dat is het resultaat van de overeen komst van de CRI met de bankwereld om alle ver dachte transacties te melden. Vanaf 1 januari wor den de meldingen verplicht volgens de MOT-Wet (Melding Ongebruikelijke Transacties). In juni was het bedrag dat door de banken en financiële instellingen als 'verdacht' was gekenmerkt 176 miljoen gulden. Financiële handelingen worden volgens de CRI tot ongebruikelijke transacties ge rekend, als bijvoorbeeld een groot bedrag in ver dacht kleine of juist verdacht grote coupures wor den gewisseld. Ook als iemands gedrag opvalt, kan de transactie als 'verdacht' worden bestempeld. Krakers eisen schadevergoeding LEEUWARDEN - Krakers van het voormalige Wolters Noord- hoffcomplex in Groningen heb ben gisteren voor het gerechts hof in Leeuwarden een schade vergoeding van 450.000 tot 500.000 gulden geëist van de staat. De 69 krakers eisen een vergoe ding voor de dagen dat ze in voor arrest hebben gezeten wegens openlijke geweldpleging bij de ontruiming van het complex op 26 mei 1990. Het Leeuwarder ge rechtshof sprak de meeste van de ruim 120 krakers en sympathi santen vorig jaar vrij. Nederlanders met hasj gepakt in Algerije ALGIERS/DEN HAAG De Algerijnse douane heeft gis teren bij een grenspost met Marokko een Nederlandse man (34) en vrouw (36) aangehouden nadat tijdens een controle ruim twee ton hasj in hun kampeerauto was aan getroffen. De smokkelaars zijn beiden geboren in Maas tricht, maar hun woonplaats in Nederland is door de dou aneautoriteiten niet gemeld. De kampeerauto had een Nederlands kenteken en was afkomstig uit Marokko. De vangst van bijna 3,4 ton is ter plaatse de grootste sinds 1977. Waar het spul precies verborgen zat, is niet bekend gemaakt. De Nederlandse ambassade in Algiers was gis teren niet op de hoogte gesteld van de arrestatie. Een am bassadewoordvoerder zei dat begin dit jaar in Algerije een Nederlander is veroordeeld tot twaalf jaar cel wegens het smokkelen van 1,3 ton hasj met zijn kampeerwagen. De man werd aangehouden in de haven van Algiers toen hij wilde inschepen op een veerboot naar Marseille. AMSTERDAM Bij invallen in twee bedrijven in Aals meer en één in Kudelstaart is de Aalsmeerse politie ge stuit op zeker vijfentwintig illegale werknemers. In to taal werden vijftig personen aangehouden bij een bloe- menverwerkingsbedrijf in de Aalsmeerse veiling, een kwekerij in Aalsmeer en een bloemenverwerkingsbe- drijf in Kudelstaart. Een aantal werknemers wist te ontvluchten. Vijfentwintig mensen die illegaal in Ne derland verblijven worden op korte termijn uitgezet. Tien mensen worden nog vastgehouden in afwachting van het onderzoek naar hun identiteit en eventuele uit zetting. Een aantal mensen bleek naast de verdiensten in de bedrijven ook een sociale uitkering te hebben. Het onderzoek naar de omvang van de steunfraude en de controle van de boekhouding van de bedrijven, is nog niet a Idoor CHRISTL VISSER DEN HAAG De coalitie partners CDA en PvdA wil len dat de Tweede Kamer be slist of de Nederlandse gul den wordt vervangen door één Europese munt. Zij wil len het besluit daarover niet uit handen geven. Eén munt en één centrale bank zijn het einddoel van de Euro pese Monetaire Unie (EMU), die onderdeel is van het Ver drag van Maastricht. Afgespro ken is dat de lidstaten die er in 1999 monetair en economisch 'klaar' voor zijn die laatste stap ook zetten. De coalitie voelt niet voor een dergelijk automatisme en staat er op dat het Neder landse parlement zelf oordeelt of de gulden wordt geruild te gen een Europese munt. „Het besluit kan nu onmogelijk worden genomen, omdat niet alle relevante feiten bekend zijn", stelde financieel woord voerder Melkert van de PvdA gisteren in de Tweede Kamer tijdens het marathon-debat over het Verdrag van Maas tricht. Eerder heeft premier Lubbers de Tweede Kamer al toegezegd dat de Kamer mag meepraten over de laatste stap. Maar beslissen kon volgens hem niet; 'Maastricht' zou zich daartegen verzetten. Toch stemmen de coalitiepart ners plus D66 in met het Ver drag. De WD houdt formeel nog een slag om de arm. Groen Links en de kleine, christelijke fracties zijn tegen. De PvdA he kelde in de Kamer het groeien de onbehagen over Maastricht. „Daarvan profiteren de dema gogen", stelde PvdA-woord voerder Jurgens spijtig vast. Zijn collega Eisma van D66 be treurde de 'nationalistische ref lexen' waarmee op het Verdrag is gereageerd. Het CDA neemt de twijfelende Durger serieuzer. Volgens woordvoerder Van der Linden is het aangetaste imago van Europa ten dele de schuld van de EG-lidstaten zelf. „Te vaak wordt Europa gebruikt als excuus voor moeilijke maatre gelen of lastenverhoging". Concreet eisen CDA PvdA en D66 dat eerst instemming van de Tweede Kamer wordt ge vraagd voordat Nederland zich in Brussel bindt aan besluiten op het gebied van justitie en binnenlandse zaken. Verder vinden de fracties dat het kabi net zich tot het uiterste moet 1 inspannen om de bevoegdheden van het Europees parlement te versterken. Ook moet duidelijk worden hoe de bevoegdheden binnen de EG verdeeld zijn. De WD onderschrijft die ver langens, maar wil verder gaan. WD-woordvoerder Weisglas bepleitte een 'waterdichte par lementaire controle' op alles wat in Brussel wordt afgespro ken. DEN HAAG De ov-studen- tenkaart wordt niet omgezet in ccn trajectkaart. Dit blijkt uit antwoorden van minister Ritzen op schriftelijke vragen over de begroting van onderwijs. Een van de vragen was of overwogen wordt de ov- jaarkaart te vervangen door een trajectkaart. Ritzen ant woordt daarop dat bij de evalua tie van de OV-studentenkaart alleen gekeken wordt naar de werking ervan. De mogelijk heid om de werking van de kaart te beperken tot woon- naar studieplaats speelt daarin geen rol. Eerder al zei Ritzen dat studenten er niet van uit hoeven gaan dat de kaart duur der wordt. De onderhandelin gen met de NS over de kaart moeten overigens nog gevoerd worden. RIJSWIJK Mensen van boven de vijftig moeten lan ger blijven werken dan nu. Het moet weer vanzelfspre kend worden dat ouderen tot aan het bereiken van de 65- jarige leeftijd betaalde arbeid blijven verrrichten. Deze aanbeveling doet het Sociaal en Cultureel Planbureau in een gisteren verschenen stu die over ouderen en sociale zekerheid. De afgelopen twintig jaar zijn 50-plussers te snel uitgetreden uit het arbeidsproces, vindt drs. A.A M. de Kemp die de SCP-studie heeft verricht. Tus sen 1970 en 1990 is daardoor het aantal uitkeringen aan per sonen ouder van vijftig jaar meer dan verdubbeld: van 1,5 miljoen tot 3,1 miljoen. Dit be tekent dat een op de twee men sen tussen 50 en 64 jaar een uit kering heeft. In 1970 was deze verhouding nog één op de vijf. Om een 'cultuuromslag' te be reiken stelt het SCP voor deel tijd-pensioen mogelijk te ma ken. Ouderen van zestig jaar en ouder zouden de mogelijkheid Idoor CHRISTL VISSER DEN HAAG Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van de fensie hoopt volgende week van de Tweede kamer toestemming te krijgen om dertig transpor thelikopters te bestellen. Met de aanschaf is ruim een miljard gulden gemoeid. In een brief aan de Tweede Ka mer schrijft Van Voorst dat twaalf tot dertien zware trans porthelikopters nodig zijn en zeventien lichtere. Ze zijn voor al bestemd voor de luchtmobie le brigade, de nieuwe, snel in zetbare eenheid van de krijgs macht. Van Voorst heeft haast met zijn bestelling, omdat hij tot eind dit moeten krijgen de arbeidstijd met de helft terug te brengen. Hierdoor ontvangen zij dan een uitkering die gelijk is aan een halve werkloosheidsuitkering: 35 °fc van het laatst verdiende loon. Het bruto inkomen zou dan dus 50 (arbeid) plus 35 (uitkering) is 85 9c bedragen. Ouderen met een laag inkomen zouden daarevenboven een fi nanciële prikkel moeten krin gen om te blijven werken. Daar voor stelt het SCP een heffings korting voor. Een werknemer zou van de bruto te betalen in komensbelasting een vast be drag mogen aftrekken. Hoe ou der iemand wordt hoe hoger deze aftrekpost zou worden. Bij deeltijdpensionering zou de af trekpost naar evenredigheid van de verminderde werktijd mogen worden toegepast. Volgens het SCP blijven de loonkosten voor de werkgevers op deze manier gelijk. Het plan bureau meent dat het ook zaak is voor de werkgevers om oude ren om te scholen en na te gaan welke functies voor ouderen ge schikt zijn. Deze functies zou den dan voor hen gereserveerd moeten worden. jaar een optie heeft op zeven zware Chinook-toestellen, die Canada van de hand wil doen. De tweedehandsjes zijn al ze ventien jaar oud, maar zouden na een opknapbeurt nog twin tigjaar mee kunnen. Bovendien zijn ze, inclusief modernise ring, een kwart goedkoper dan nieuwe Chinooks. Ook bij de nieuw aan te schaffen zware he likopters, denkt Defensie aan Chinooks, maar er is nog niet gekozen tussen de oorspronke lijke Amerikaanse versie of de in licentie gebouwde toestellen van de Italiaanse firma Agusta. Het zal tot begin 1995 voor de nieuwe helikopters worden af geleverd. Tot die tijd moet de luchtmobiele brigade (die nu in opbouw is) oefenen met Franse en Duitse helikopters. Kosto wil twee extra bewaakte gevangenissen DEN HAAG Staatssecretaris I Kosto van justitie wil twee ex tra beveiligde strafinrichtigen (EBI's) speciaal voor zeer vluchtgevaarlijke gedetineer den laten bouwen. In de vier huidige EBI's mag een gedeti neerde met nog maar één mede gedetineerde contact hebben, is de wens van Kosto, die een en ander schrijft in een brief aan de Tweede Kamer. Hij neemt daarmee de adviezen van de commissie-Hoekstra van eind september over. Hij steunt het voorstel van de commissie om beide speciale strafinrichtingen van 24 cellen in de kern van een bestaande of nog te bouwen in richting te bouwen. Daardoor ontstaat een gevangenis binnen een gevangenis, waarbij het omliggende gevangeniscomplex als de tweede beveiligingsring werkt. De plaats voor beide nieuwe EBI's is nog niet be paald. Secundaire arbeidsvoorwaarden onderwijzers ook slechter Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG De secundaire arbeidsvoorwaarden van on derwijspersoneel zijn over het algemeen slechter dan die van rijksambtenaren. Dit zegt het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven (IOO), dat zich op verzoek van de Tweede Kamer boog over de rechtsposi tie van onderwijzers. Alleen de vakantieregeling is in vergelijking met het rijksperso neel uitzonderlijk gunstig. Maar daar staat tegenover dat een onderwijzer geen over werkvergoeding krijgt en geen recht heeft op betaald ouder schapsverlof. Zijn rechtspositie is ook zwakker: hij krijgt min der snel een vaste aanstelling en heeft meer kans ontslagen te worden. Dat de wachtgeldrege lingen uitgebreider zijn, is daar een rechtstreeks gevolg van, al dus het IOO. De Tweede Kamer had ge vraagd om het onderzoek na een rapport van het Leidse bu reau Research voor Beleid waaruit bleek dat onderwijs personeel gemiddeld zo'n tien procent minder verdient dan rijksambtenaren. Met name CDA en WD twijfelden aan die uitkomst. Zij vroegen om nader onderzoek, waarbij niet alleen naar het salaris, maar naar de hele rechtspositie van onder wijspersoneel werd gekeken. DEN HAAG - De PvdA-fractie vindt dat de korting op nieuwe wao-uitkeringen niet onmiddel lijk na inwerkingtreding van de betreffende wet moet ingaan. De PvdA is voorstander van een „wachtperiode" van minimaal een jaar om het bedrijfsleven de tijd te geven een aanvullende wao-verzekering tot stand te brengen. De PvdA doet deze voorstellen in haar eerste (nog vertrouwe lijke) schriftelijke bijdrage aan de voorbereiding van de om streden wao-voorstellen van het kabinet, die later dit jaar in de Kamer aan de orde komen. Uit de PvdA-inbreng blijkt ver der dat de fractie onverkort vasthoudt aan het ongedaan maken van de bevriezing van bestaande wao-uitkeringen, die het kabinet voorstelt. De korting voor nieuwe geval len heeft wel de instemming van de PvdA. Zij ziet hierin een mogelijkheid om - met behulp van aanvullende verzekerin gen - de verantwoordelijkheid van werkgevers en werknemers te vergroten („decollectivise- ring"). „Deze gedachte heeft sterke wortels in zowel het soci aal-democratisch als het chris ten-democratisch denken over sociale zekerheid". Korting op de uitkeringen voor nieuwe wao'ers moet volgens de PvdA echter wachten, totdat er bij cao of anderszins een goede aanvullende voorziening is ge troffen. „Zonder wachtperiode vallen hele categorieën werkne mers tussen de wal en het schip, omdat zij ziek of arbeidsonge schikt raken zonder aanvullen de voorziening". De aanvullende verzekeringen moeten volgens de PvdA vrij willig, maar voor iedereen toe gankelijk zijn. De vormgeving van deze verzekering kan daar om volgens de PvdA niet geheel aan de vrije markt worden over gelaten. Idoor PAUL KOOPMAN ARNHEM De Franse za kenman Bosio, die tot twee weken geleden nog onder werp was van een parlemen tair onderzoek, is uitgewe zen. Na een nachtelijk ver blijf in een politiecel zette de vreemdelingendienst Bosio gisteren op een lijnvliegtuig richting Parijs. De aanhouding, arrestatie en uitwijzing van de Fransman is volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie het logische gevolg van de afwijzing van diens verzoek tot een ver blijfsvergunning. „De heer Bo sio beschikt niet over eigen in komsten en is aangewezen op een uitkering. In juridische ter men ben je dan ongewenst vreemdeling". Tot het laatste moment heeft Bosio nog ge tracht de autoriteiten op ande re gedachten te brengen. Vorige week diende hij een derde ver zoek in voor een verblijfsver gunning. Aangezien op twee eerdere procedures tot aan de Raad van State negatief werd beschikt, kreeg hij per kerende post een afwijzing. AMSTERDAM - In de tweede helft van de jaren tachtig zijn tientallen bekende en onbeken de Nederlanders in het diepste geheim betrokken geweest bij de operatie Vula. Deze specta culaire operatie had tot doel le den van het Afrikaans Natio naal Congres onopgemerkt te laten terugkeren naar Zuid- Afrika om daar leiding te geven aan het verzet. Nederlandse grimeurs, prui kenmakers, acteurs en andere theatermensen zorgden voor vermommingen, stewardessen werkten als koeriers en compu terspecialisten slaagden er zelfs in om voor de ANC-top een be veiligd communicatienetwerk tot stand te bréngen. Dat net werk strekte zich uit tot Nelson Mandela in de Pollsmoorgevan- genis. De operatie werd in Nederland geleid door de voorzitster van de Anti-Apartheids Beweging Tot de arrestatie van Bosio zou zijn overgegaan om te voorko men dat hij zou onderduiken. „De indruk bestond dat hij zich aan uitzetting zou willen ont trekken", aldus Justitie. Het ministerie wijst er op dat Bosio, die al vanaf begin jaren tachtig in Nederland verblijft, na de voorgaande weigeringen van de officiële verblijfstitel werd ge doogd in verband met het nog lopende parlementaire onder zoek. Nederland, Conny Braam, die hier in '86 voor werd benaderd. Ze heeft, na overleg met de ANC-top, haar ervaringen be schreven in het boek Operatie Vula, dat gisteren is verschenen bij de Amsterdamse uitgeverij Meulenhoff. Vula komt van het woord Vulindlela, dat in ver scheidene Afrikaanse talen zo iets betekent als 'open de weg, open de deur'. Braam: „Het algemeen bestuur van het ANC onder leiding van Oliver Tambo had in 1985 be sloten tot de Operatie Vula. Mij werd gevraagd om ANC-leden te helpen aan perfecte vermom mingen, en bovendien te zorgen voor onderduikadressen in Zuid-Afrika en de frontlijnsta- ten". Het werd de eerste stap in wat volgens de AABN de meest spectaculaire en omvangrijkste operatie zou worden van het ondergrondse verzet in Zuid- Afrika, Operatie Vula. Braam Vorige maand concludeerde een parlementaire onderzoekscom missie dat er geen bewijzen wa ren voor de complottheorie waarmee Bosio de Nederlandse overheid al sinds 1982 het leven zuur maakte. De bewering van de zakenman dat zijn bedrijf in airconditioners bewust kapot is gemaakt om de BV vervolgens te gebruiken als dekmantel voor staats )transacties in drugs en wapens, kan volgens de commissie niet onderbouwd worden. zorgde ervoor dat Zuidafri- kaanse verzetsmensen in Ne derland een complete gedaante verwisseling konden onder gaan, zodat ze in Zuid-Afrika konden werken zonder het risi co te lopen te worden herkend. Nog moeilijker vond Braams het opzetten van safehouses in Zuid-Afrika en de frontlijnsta- ten, gezien het grote gevaar waarin de aangezochte mede werkers zich begaven. De Ne derlanders die eraan wilden meewerken moesten huis en haard verlaten en in Zuid-Afri ka een huis inrichten, dat door een of twee ANC-ersricon-wor- den gebruikt als onderduika dres. Ze riskeerden daarmee hun leven. In de zomer van 1990 kwam de Zuidafrikaanse geheime dienst bij toeval op het spoor van de operatie. Enkele kopstukken werden aangehou den, en in de Zuidafrikaanse pers verschenen vage verhalen over het Nederlandse aandeel. In verband met de door Bosio aangekaarte affaire kwamen di verse (oud)bewindslieden in op spraak, onder wie oud-staatsse cretaris Van Zeil van economi sche zaken en oud-minister van justitie Korthals-Altes. Nu het omvangrijke dossier officieel is gesloten, was er volgens Justi tie geen reden meer de zaken man een langer verblijf in Ne derland toe te staan. Vlak voor het betreden van zijn vliegtuig richting Frankrijk liet Bosio weten terug te zullen keren. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG - Van Thijn re ageerde „geprikkeld en ver baasd" op een brief van Kos to waarin deze de gemeente raad oproept niet de indruk te wekken „dat illegaal ver blijf tolerabel is indien men zich niet aan het plegen van strafbare feiten schuldig maal^'. Een dag eerder had Kosto in Utrecht aangekondigd dat zijn partij er op dit punt 'hard te genaan gaat'. „Dat houdt in dat anderen het land zullen moeten verlaten. En niet de schijn wek ken dat het allemaal langs de plezierige, zachte weg kan". Burgemeester Van Thijn vindt de brief van Kosto 'misplaatst', aangezien justitie zelf al onvol doende toegerust is om de cri minele illegalen die meermalen zijn opgepakt, uit te wijzen. „Ik dacht dat we hadden afgeleerd dingen te roepen die we niet kunnen waarmaken. Ik vrees ook dat het leidt tot het aanhou den van mensen die hier legaal verblijven, puur op grond van uiterlijke kenmerken". Begrip PvdA-voorzitter Rottenberg zegt 'begrip' te hebben voor het Amsterdamse beleid waarbij vooral criminele illegalen wor den aangepakt. „De middelen zijn beperkt, zo'n prioriteitstel ling vind ik begrijpelijk". Het willen verwijderen van alle ille galen is een illusie, aldus Rot tenberg. „We kiezen niet voor een razzia, maar willen wel voorkomen dat de voorspelling van 200.000 a een kwart mil joen illegalen over vijf jaar niet uitkomt. Eerlijkheidshalve zeg ik we wel bij dat je altijd een groep van 20.000, 30.000 illega len zal overhouden. Dat hoort bij het leven". Riskant Groen Links-kamerlid Sipkes heeft zich eveneens achter de kritiek van Van Thijn ge schaard. „Er wordt nu een soort discussie gevoerd die niet gebaseerd is op feiten en waar bij wordt uitgegaan van het idee dat Nederland vol is. Er waart een soort angstpsychose door Nederland en overigens ook door heel Europa. Daar op in spelen is erg riskant". Extraatje voor 'herintreders' DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs wil herintredende vrouwen in het onderwijs voor elke twee jaar afwezigheid een ex tra salarisperiodiek geven. Hij hoopt daarmee het aantal vrouwen dat weer terugkeert in het onderwijs te verhogen. Tot nu toe kre gen vrouwen voor elke vier jaar een extra periodiek. Ritzen wil ook de mogelijkheden voor kinderopvang uitbreiden, met name voor vrouwen die terugkeren in het basisonderwijs. Volgens de minis ter zal het basisonderwijs de komende jaren steeds meer gebruik moeten maken van deze zoegnoemde 'stille reserve'. Personeel bezet Nagron Steel Werknemers van het staalbedrijf Nagron Steel B.V. in Rheden tijdens een pauze. Het bedrijf is sinds maandag door het personeel bezet. Het personeel is woedend over de beslissing van de groot-aandeel houder, het Duitse bedrijf Arnold Georg A.G., de staf van het Nagron Steel met een nieuw directielid uit te breiden. Vojgens de werknemers is het onzin om een klein bedrijf als Nagron Steel (60 werknemers), te voorzien van een'tweekoppige directie. Temeer omdat het bedrijf er financieel niet zo'florissant voor staat. Tijdens de bezetting wordt overigens gewoon doorgewerkt. foto: anp De uitgewezen Fransman Bosio wordt door een lid van de Koninklijke Marechaussee begeleid naar een vliegtuig richting Frankrijk. g foto: anp

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3