Clinton belooft VS nieuw begin A2 A3 A6 A7 A9 A11 B7 Dierenarts bedrijft ethische geneeskunst Trots Little Rock raakt „Bill" kwijt 'Den Haag' tevreden met nieuwe president WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 22 PAGINA'S in twee katernen Antisemitisme laait op in Italië Nederlanders hielpen ANC in geheime operatie Extreem-rechtse Pamjat strekt de tentakels uit KtThP| Resultaat van Akzo hoger dankzij VS Horecagelegenheid in Groen-complex ongewenst Taument blij met 'wereldsysteem' Montessori in Himalaja-koninkrijkje GEESTELIJK LEVEN/OPINIEA2 BINNENLAND A3 BUITENLAND A4/5/6 ECONOMIE A7 BEURS A8 LEIDEN/REGIO A9/10 DIENSTVERLENING A10 SPORT Al 1 UIT 81/3/4/b RTVPROGRAMMA S £cid6c 6ou*a/n£ Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Directeur-hoofdredacteur: J.W.C Leune. 84ste jaargang no 25486. Losse nummers 1,50. Veel bewolking en in de nacht en ochtend mogelijk wat regen of motregen. Minimumtempe ratuur omstreeks 6 graden. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Wind uit zuidwest tot west, matig, kracht 3 a 4. Vooruitzichten tot en met maandag: wolkenvelden en vrijwel overal droog. WD wil debat over illegalen Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Welk beleid staat de regering voor ogen ten aanzien van de verwijde ring van in Nederland woonachtige illegale buiten landers? Deze vraag wil de WD-fractie staatssecreta ris Kosto van justitie voor leggen in een kamerdebat over het illegalenprobleem. Initiatiefnemer kamerlid Wiebenga liet gisteravond weten dat maatregelen niet kunnen uitblijven, aange zien zich in ons land „zeker ruim honderdduizend ille galen" ophouden. Vooraf gaand aan het debat wil hij een brief van de regering waarin het beleid wordt toe gelicht. Het illegalenpro bleem leidde overigens tot enige verdeeldheid in PvdA- gelederen. PvdA-burge meester Van Thijn (Amster dam) en PvdA-partij voorzit ter Rottenberg namen beide afstand van de suggestie van staatssecretaris Kosto als zouden de gemeentebe sturen ook actief moeten op treden tegen n iet-criminele illegalen. Pagina A3: Van Thijn ver baasd over brief van Kosto Vijf nieuwe organen Overplaatsingen voor Amerikaans meisje politie Almere PITTSBURGH - Een meisje van vier jaar heeft gisteren vijf nieuwe organen gekregen tijdens een 17 uur durende operatie. Charlie Fourstar uit Poplar in de staat Montana kreeg een nieuwe lever, dunne darm, dikke darm, alvleesklier en maag. Via haar dunne darm kon ze geen voedsel opnemen in het bloed. De toestand van het meisje is kritiek. Charlie is het eerste kind dat de vijf or ganen krijgt sinds mei 1990, toen het ziekenhuis dergelijke patiënten begon te behandelen met FK 506, een nieuw medicijn dat afstoting van 'gast-organen' sterk tegengaat. Voordat men met FK 506 ging werken, waren gecompliceerde transplantaties gedoehid te mislukken. Sinds de ontwikkeling van dit medicijn hebben drie vol wassenen een meervoudige orgaantransplanta tie ondergaan. ALMERE - Acht politiefunctio narissen uit het korps van Alme re worden overgeplaatst naar an dere korpsen binnen de regio Flevoland, aldus burgemeester De Cloe van Almere. De maatre gel werd geadviseerd door de beoogd korpschef van de regiona le politie Flevoland, G. Hors- tmann. Korpschef E. Wilde kreeg eerder eervol ontslag aangebo den; drie politiemensen werden geschorst na een afluisteraffaire. De overplaatsing heeft volgens De Cloe te maken met de span ningen die nog binnen het korps heersen. Bus stort in ravijn: 34 doden JAKARTA In Indonesië heeft zich gisteren een ernstig ongeluk met een passagiersbus voorge daan, dat het leven heeft gekost aan zeker 34 passagiers. Zeven personen zijn gewond geraakt, heeft de krant Suara Pembaruan vandaag bericht. De bus raakte door nog onbekende oorzaak van de weg en stortte in een ravijn in de buurt van het dorp Lanci- bung, in de provincie Zuidoost- Sulawesi. De bus was onderweg naar Ujung Pandang, de hoofd stad van de provincie, een kleine 1400 kilometer ten noordoosten van Jakarta. BEERTA In het Oostgroninger dorp Beerta is dierenarts Nicolaas Huizinga naar zijn zeggen de eerste dierenartspraktijk op gereformeerde grondslag in ons land begonnen. In de praktijk van Huizinga die zich voornamelijk bezighoudt met kleine huisdieren, worden katten niet langer gecastreerd of gesteriliseerd en is de anticoncep tiepil uit den boze. Ook weigert de dierenarts zijn patiënten zonodig met een spuitje uit hun lijden te verlossen. „Ik ben daar niet voor opgeleid en kan dat niet met mijn geweten in overeenstem ming brengen," zegt de gereformeerde dieren arts. In een paginagrote advertentie in de plaatse lijke kranten om zijn „ethische dierengeneeskun- de" onder de aandacht te brengen. WASHINGTON - Bill Clin ton (46) van de Democrati sche Partij is vannacht geko zen tot de nieuwe (42e) presi dent van de Verenigde Sta ten. Clintons overwinning kwam vast te staan om kwart voor vijf vanochtend, toen zijn aantal verzamelde kies mannen de vereiste grens van 270 overschreed. Op 20 januari, na zijn eedsafleg ging, zal Clinton met echtgeno te Hillary en dochter Chelsey (13) zijn intrek nemen in het Witte Huis. President George Bush (Republikein) is nu de missionair en zal zich eind ja nuari als ambteloos burger te rugtrekken in zijn huis in Ken- nebunkport, in het noordoosten van de Verenigde Staten. Hij toonde weinig emotie toen hij vannacht in een dankwoord aan zijn supporters verklaarde: „Ik word actief in de grootva- derbusiness". De overwinning van Clinton is vannacht op tal van plaatsen in Amerika uitbundig gevierd. Er heerste een stemming in het land waarin de bevolking zich zelf feliciteerde met de moed een president uit de macht te hebben verwijderd die vorig jaar - na de Golfoorlog nog het meest geliefde staatshoofd was dat Amerika ooit had ge kend. Burgers van alle leeftijds groepen en rassen spraken in vreugdevolle reacties de over tuiging uit dat Amerika onder de jeugdige en energieke leiders Clinton en (vice-president) Al Gore weer een gelukkiger en succesvoller land kan worden. Ook op tal van universiteits campussen alom in het land werd intens gefeest, omdat een nieuwe generatie leiders, en met hen de Democratische Par tij, aan het bewind is gekomen. Clinton, heeft 50 procent van alle jeugdstemmen gekregen, tegen Bush 30 en Perot 20. Vier en acht jaar geleden waren de Republikeinse kandidaten Reagan en Bush nog de uitge sproken favorieten van Ameri- ka's jongeren. Zorgen over toe komstige werkgelegenheid en hogere studiekosten hebben de scherpe verschuiving teweegge bracht. 'President-elect' Bill Clinton toonde zich in zijn overwin- ningsspeech voor een zee van juichende aanhangers in zijn woonplaats Little Rock in Ar kansas een leider die de scheu ren binnen de Amerikaanse sa menleving wil dichten. Hij vroeg zijn gehoor om een luid applaus voor president Bush, die hij prees voor zijn levenslan ge toewijding aan Amerika's landsbelang. Clinton sprak van de Herenigde Staten en nodige Republikeinen en onafhankelij- ken uit mee te werken aan een Bill Clinton werd de winnaar in ten minste 29 van de vijftig Amerikaanse deelstaten en in het District of Columbia en ver overde daarmee een enorme meerderheid in het college van 538 kiesmannen. Gemeten in procenten was de landelijke zege van de nieuwe president echter bescheidener: Clinton (ruim) 43 procent, Bush 38 en Perot 18. Pagina A4: Ontgoocheling Re publikeinen enorm VOETBAL OP TV 17.15-19.20 uur Duitsland 1: Praag-Werder Bremen. 19.55-23.00 uur België 2: Sporta vond, met mogelijk directe beel den van FC Antwerp-Admira .Wacker of Standard Luik-Hearts. 19.55-22.10 uur Nederland 2: Reportageflitsen van PSV-AEK, Feyenoord-Luzern en Ajax-Gui- maraes. 20.1-22.00 uur RTL+: Sheffield Wednesday- Kaiserslautern. 20.20-22.25 uur BBC2:Liver- pool-Spartak Moskou. Idoor MARTIJN DELAERE LITTLE ROCK - Hier is het dertien maanden geleden be gonnen, en hier eindigt het, de presidentscampagne van Bill Clinton, hier op het plein voor het Old State House. We staan al twee uur te wach ten, als rolmopsen tegen elkaar gedrukt. De 'tornado'-waar- schuwing is ingetrokken, maar het is koud. „Dit maken we nooit meer mee, dus wachten ADVERTENTIE Tot 12 december 1992 ontvangt u bij iedere aankoop-faktuur van Kwik-Fit een wedstrijdformulier. Denk aan uw veiligheid en maak kans op 'n gratis slipcursus ter waarde van f 275,-. Prettig geregeld. U vindt ons in iedere Gouden Gids. In Little Rock vieren de Democraten Bill Clinton (midden) en Al Gore hun ovenwinning in de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Goden lachten Bush niet toe HOUSTON/DALLAS - Presi dent George Bush was de verkie zingsdag joggend begonnen. Bij het aanbreken van de dag rende hij in Houston een klein half uur met zijn dochter Doro en veilig heidsadviseur Brent Scowcroft. Daarna ging hij met zijn vrouw Barbara naar het stembureau. Bush verklaarde dat hij bijzon der blij was dat de campagne achter de rug is. Hij noemde het afgelopen verkiezingsjaar het onplezierigste uit zijn leven. Op zijn laatste campagnebijeen komst in de Astroarena in Hous ton liet Bush zich niet uit het veld slaan door zijn achterstand in de peilingen. Hij hield zijn aanhangers voor dat hij de pei lingen zou logenstraffen met de „grootste come-back in de Ame rikaanse politieke geschiede nis". „Ik heb een gevoel dat de goden ons toelachen en ik weet dat we zullen winnen", zei Bush. De andere kandidaat die ook zou verliezen, Ross Perot, bracht zijn stem uit in zijn woonplaats Dallas. Aanvanke lijk verklaarde de staf van de rij ke Texaanse zakenman dat hij al eerder een zogeheten 'absentee ballot' per post had uitgebracht. Maar gisteren werd alsnog een groepje fotografen opgetrom meld om Perot in het stemhokje te vereeuwigen. „Ik dacht dat stemmen een privé-aangelegen- heid was. Maar dat gaat tegen woordig zeker niet meer op", grapte Perot in gezelschap van twee dochters tegen de pers. „Als u daden wil, zit u aan mij vast. Als u woorden verkiest, heeft u twee andere keuzen", verklaarde Perot in zijn laatste verkiezingsspot op televisie. we", zucht de slechts in een T- shirt gehulde trucker Robert Boynton. En iedereen wacht op de nieuwe president van de Verenigde Staten, die ons als eersten in de natie zal toespre ken. 'We want Bill, we want Bill', scandeert het publiek. Maar Bill komt niet, nog niet. „Ze zeggen dat hij wacht totdat Bush zijn nederlaag heeft toege geven, maar volgens mij ligt het weer eens aan de CST, de 'Clin ton Standard Time", zegt de verslaggeefster van Eyewitness Channel 4. Cliinton heeft een 'eigen tijdgroep' gekregen om dat hij nooit op tijd is en altijd te lang handen blijft schudden. In de stad van de rassenschei ding in het diepe zuiden zingt een zwart koor 'God Bless Ame rica', niet nadat het publiek het Amerikaanse volkslied heeft meegezongen. Om elf uur, wan neer de eerste toeschouwers zijn flauwgevallen en de came- ralieden van de ontelbare televi siestations elkaar bijna te lijf zijn gegaan, zwaaien de deuren van het Old State House open en komen Bill Clinton en Al Gore bet podium op. 'Ladies and gentlemen, the new presi dent of the United States', schalt het uit de luidspreker boxen. De duizenden toeschou wers brullen wanneer Clinton 'die kleine en prachtige' staat Arkansas bedankt, de staat waar hij twaalf jaSr gouverneur is geweest. Later, terwijl motor agenten de uitgelaten buren van de Clintons bijna omver rij den en wegschreeuwen de geheim-agenten hebben voor goed bezit genomen van de Clin tons stappen Bill en Hillary uit de zwarte limousine om ie dereen uit hun straat de hand te schudden. Bill ziet er verschrik kelijk slecht uit, betraande ogen en een rood opgezwollen ge zicht. Een groepje joggers holt intussen ongeïnteresseerd door. „Wij zien hem iedere dag", roe pen ze. Idoor KEES JONKER VS-handelssancties tegen EG vrijwel onontkoombaar Idoor J0 WIJNEN BRUSSEL De Amerikaanse president George Bush - die be zig is zijn politieke koffers te pakken - zal waarschijnlijk nog deze week economische sanctie maatregelen ter waarde van 300 miljoen tot 1 miljard dollar tegen de EG aankondigen. Op het moment dat de verkie zingsnederlaag van Bush zich tragisch duidelijk begon af te tekenen, gingen de Amerikaan se landbouwminister Ed Madi- gan en EG-landbouwcommissa- ris Ray MacSharry uiteen, na drie dagen vergeefs te hebben geprobeerd een akkoord over de vrijhandel in de wereld te red den. Als gevolg van die misluk king willen de Amerikanen aan de Europese importen in de VS beperkingen opleggen die niet alleen gericht zijn op Franse kaas en wijn, maar ook op Ne derlandse snijbloemen. De VS en de EG zijn de hoofdrolspe lers in de GATT-besprekingen die zich nu al zes jaar voortsle pen. Pagina A7: Impasse in GATT- overleg domper op Uruguay Ronde 71 MuseumladdeR ■f,'i B2 Dollar reageert nauwelijks AMSTERDAM/TOKYO - De overwinning van Bill Clinton bij de Amerikaanse presidentsver kiezingen heeft weinig opschud ding veroorzaakt op de interna tionale financiële markten. De dollarkoers ging in eerste in stantie met bijna een cent om hoog, maar moest later weer te rug onder invloed van winstne mingen. Vanmorgen werd bij het begin van de valutahandel in Europa ongeveer 1,7600 geno teerd, iets lager dan de slotkoers van 1,7640 gisteren in Amster dam. Op de valutamarkt in To kyo bereikte de dollarkoers een hoogtepunt van 1,7720 en DM 1,5745. Valutahandelaren ver wachten dat de maatregelen die Clinton wil nemen om de econo mie te stimuleren zullen leiden tot een stijging van de Ameri kaanse rente, waardoor de dol lar aantrekkelijker wordt voor DEN HAAG - In de Neder landse politiek is verheugd gereageerd op de uitslag van de Amerikaanse presidents verkiezingen. De overwin ning van Bill Clinton stemt alle partijen tevreden. In een druk bezocht en sfeervol Kurhaus in Scheveningen ga ven de fractievoorzitters van PvdA, WD en D66 vanochtend vroeg allen een gelijk signaal af: vreugde zowel om de komst van Clinton als het vertrek van Bush. WD-leider Bolkestein toonde zich enthousiast over de keuze van het Amerikaanse volk. „Als ik Amerikaan zou zijn geweest, had ik ook op Clinton gestemd. Bush heeft laten zien dat hij de problemen van binnenlandse aard, zoals de verpaupering van de binnensteden, de positie van de etnische onderklasse en de teruglopende kwaliteit van het onderwijs niet meer in de hand heeft kunnen houden. Clinton heeft veel meer oog voor die binnenlandse problemen", al dus de liberale voorman, die met diens reactie enige verba zing wekte bij PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens. De PvdA'er, die evenmin klaag de over het einde van het tijd- perk-Bush: „Het is voor mij een verrassing dat Bolkestein voor Clinton is. Want een program ma dat zich richt op thema's als aanpak van armoede en milieu zou je niet direct aan een partij als de WD toedichten. Maar des te beter, dat de WD blij is met Clinton". Volgens Wöltgens zullen in het buitenlands beleid van Ameri ka geen gigantische verschui vingen gaan optreden. Niettemin verwacht Wöltgens dat de VS zich bij toekomstige conferenties a la Rio de Janeiro (de wereldwijde milieubijeen komst van vorig jaar) 'minder gefixeerd afhoudend' zullen op- stelllen. D66 betreurt het vertrek van Bush allerminst. Voorman Van Mierlo verwacht van Clinton dat hij in de VS zal aankoersen op dringend noodzakelijke soci aal-economische hervormingen en een Verlaging van het over heidstekort. „Stabiliteit in de VS is belangrijk voor de stabili teit in de hele wereld", aldus Van Mierlo. CDA-minister Van den Broek van buitenlandse zaken sprak van een 'sprankelende overwin ning van Clinton'. Hij gaat er niet van uit dat het buitenlands beleid van Amerika drastisch van koers zal veranderen. De pogingen van de nieuwe presi dent om in de VS zelf orde op zaken te stellen, juicht Van den Broek toe. Europese socialisten nodigen Clinton uit BRUSSEL De socialistische fractie in het Europese Parle ment heeft Bill Clinton enkele uren na zijn verkiezing tot Ame rikaans president uitgenodigd in januari het parlement in Straatsbrug toe te spreken, aldus een verklaring van fractielei der Jean-Pierre Cot. De socialisten, met 199 afgevaardigden veruit de grootste groep in het EP, juichen Clintons overwin ning toe. Zijn ideeën over sociaal beleid, volksgezondheid, de fensie en milieu sluiten huns inziens nauw aan bij die van Eu ropa. Daarom willen zij volgens Cot graag dat Clinton na zijn beëdiging in januari naar Straatsburg komt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1