Mensen Voor het Amstel Hotel is niets te dol Montessori in Himalaja-koninkrijkje JOHNSERBROCK MULDER H eeft Linda de Mol haar Duitse tv-publiek bewust voor de gek gehouden? P resentrice Maya Eksteen van 'Lief en leed' is woedend op de Middelburger M. de Bruin, die maandag tijdens de rechtstreekse uitzending van het RTL 4- programma onthulde dat hij zijn verhouding met drie vrouwen had verzonnen. Rijswijk G elukkig is de ambtenaar die ver weg van alles toch nog een winkelcentrum tot zijn beschikking heeft. Hij richt zijn schreden naar het beton en de tegels in de drie kwartier die voor het luchten zijn uitgetrokken. Rijswijk, je tikt er tegen en het ontwaakt heel even uit zijn eeuwige slaap. door Willem Pekelder De nieuwe directeur van het Amstel Hotel is in een ge spreid bedje terecht geko men. De verbouwing is net achter de rug, alles glimt en blinkt, John Serbrock kan aan de slag. Maar eerst moest hij gisteravond nog tallo ze handjes schudden op zijn eigen welkomstreceptie. Tevens werd afscheid genomen van de oude directeur Heinz Strobl, die vice-president wordt van de inter continental hotelgroep regio Cen traal/Oost Europa. Wie komen er zoal op zo'n receptie van hoteliers? Nou, in de eerste plaats veel andere horeca-bazen en verder vooral Harry Mens. Echte beroemdheden, zoals de Phi- lips-topmannen Jan Timmer en Wis se Dekker hadden op het laatste mo ment afgebeld. Te druk met zaken. Dat is iets waarvan John Serbrock (46) zelf ook regelmatig last heeft. Als het om serviceverlening aan de gasten gaat, is de nieuwe directeur niets te dol..Moeilijke gasten be staan niet. De mensen die hier ko men hebben terecht bepaalde ver wachtingen en die willen we heel graag waarmaken. En de ene keer zal je daar wat meer moeite voor LindadeMol Maya Eksteen 'Enkele jaren geleden kwam Elizabeth Taylor logeren. Ze nam zelf de royal suite, die nu 4000 kost en verder huurde ze drie kamers voor haar zes hondjes. Die dieren kregen ieder een eigen bed en roomservice'. moeten doen dan de andere. Zaken doen is aanpassen". Daar kan Jules Farber, die de pr voor het Amstel Hotel verzorgt, over meepraten. „Enkele jaren geleden kwam Elizabeth Taylor logeren. Ze nam zelf de royal suite, die nu vier duizend gulden kost en verder huur de ze drie kamers voor haar zes hondjes. Die dieren kregen ieder een eigen bed en roomservice". Iemand die vele geheimen van be roemdheden kent, maar daar naar de maatstaven van een krant te dis creet mee omgaat is conciërge Simon Meijer, die al 46 jaar in het Amstel Hotel werkt. „Madonna heeft hier Kan deengel Linda liegen? Miljoenen kijkers hielden de adem in toen de populaire televisie presentatrice aan een gummi springkoord tientallen meters de diepte insprong. Voor haar nieuwe show 'Kollegen, Kollegen' is haar nauwelijks iets te dol. Maar het blad Bild heeft de bittere waarheid onthuld: niet Linda, maar een stand- in had die vertoonde sprong gemaakt. Liegen voor de camera's; dat ging het boulevardblad te ver. Aan de hand van uitvergrote filmbeeldjes werd aangetoond dat Linda's opvallende, blonde paardestaart van de ene scène op de andere plotseling opvallend korter was geworden. 'Kan deze engel liegen?', vraagt het blad kwasi-dramatisch. Linda de Mol heeft nu zelf lezers en kijkers opheldering verschaft. „Ik ben wel degelijk gesprongen, maar dat was allesbehalve fraai. We hadden een professionele benji- springster gevraagd en die heeft wel tien keer die dag gesprongen. Onderdelen van haar en mijn Half miljoen voor leprabestrijding Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking heeft gisteren een half miljoen galden geschonken aan de Nederlandse Stichting voor Le prabestrijding (NSL). Hij deed dat bij de aanbieding van het boek van Frank van Rijn, die per fiets 15.000 kilometer door Afrika aflegde. Hij vergaarde hiermee 300.000 gulden voor de leprabestrijding en legde zijn ervaringen vast in het boek 'De knipoog van het nijlpaard'. Opa en oma mogen kleinkind zien Grootouders hebben het recht hun kleinkinderen te bezoeken, ook al is dit tegen de uitdrukkelijke wens van de ouders. Deze wet uit de staat Winconsin is onlangs door het Amerikaanse Hooggerechtshof rechtsgeldig verklaard. Het ging om een zaak over een intussen zevenjarig meisje uit Winconsin, van wie de vader in 1988 is overleden. Tussen haar moeder en grootouders boterde het niet; ma verbood opa en oma het kind te bezoeken. De grootouders togen daarop naar de rechtbank in Winconsin.Schoondochter was intussen hertrouwd en haar man ging ermee akkoord het kind te adopteren. Twee lagere rechtbanken wezen de aanvraag voor het bezoekrecht van de grootouders af. De hoogste rechtbank in Winconsin tenslotte verwierp deze uitspraken, waarop de moeder naar het Hooggerechtshof in Washington stapte omdat ze vond dat er ingegrepen werd in haar recht haar kind naar eigen ideeën op te voeden. Het Hooggerechtshof bepaalde echter dat ook na adoptie het bezoekrecht voor grootouders blijft bestaan. Nederlandse levenslied vandaan komen. Echt leuk is het pas bij de jaarlijkse braderie. Dan zijn er stalletjes buiten, waar rechter schoenen van Portugese makelij, puntig als soeplepels, in slagorde liggen. Ook is er dan vaak een combo. Ernstig kijkende middelbare mannen in crème kleurige jasjes met een keyboard en een drumstel. Zij zijn niet van plan zich ook maar in het minst door Gershwin, Porter en Richard Rodgers te laten ringeloren. Het is te horen. En dan is het al weer half twee. Met stevige tred terug naar het bureau. Over het brede middenstuk van de verkeersweg, waarop geparkeerd mag worden. Soms rijdt een automobilist traag mee op met de ambtenaar. „Gaat u weg, meneer", vraagt de automobilist aan de ambtenaar. Hij smacht naar een parkeerplaats, hier schaars als een trekvogel in het Italiaanse luchtruim. „Nee, ik werk hier", zegt de ambtenaar. De automobilist draait het raampje dicht zonder te groeten en geeft gas. De ambtenaar vervolgt nu iets sneller zijn weg. Hij heeft immers wat vertraging opgelopen. Straks om twee uur is er thee. En Rijswijk snurkt weer rustig vérder. eens geslapen. Een geziene gast, hoe wispelturig ze ook was. 's Morgens ging ze altijd joggen. Ze verliet dan het Hotel via de personeelsingang omdat voor de hoofdingang vele fans zaten te wachten. Maar die waren ook niet gek, en kwamen op een ge geven dag allemaal achter haar aan rennen". Zelfheeft de 61-jarige Meijer een poosje achter Barbra Streisand aan gezeten. „Ze wilde niets in ons gas tenboek, schrijven. Ik wist dat ze vaak ging wandelen langs de Wees- perzijde. Toen ben ik eens achter haar aan gaan lopen met ons gouden boek en heb ik haar vriendelijk ge vraagd of ze toch iets wilde schrij ven. Dat heeft ze uiteindelijk ge daan, zittend op een bankje". Er is ook een tijd geweet dat de 'grande dame' onder de vaderlandse hotels geen pop- of filmsterren wen ste te ontvangen. „De toenmalige di rectie was bang voor alle commotie eromheen", weet Simon Meijer zich te herinneren. „We hebben The Be atles wel eens de deur gewezen. Dat kun je je nu niet meer voorstellen". Nu is iedereen die hier binnenkomt even belangrijk, zegt ook de nieuwe hoogste baas van het Amstel Hotel. Een credo dat John Serbrock, die via functies in Egmond (kelner), Riaad sprongen zijn aan elkaar gemonteerd". Maya Eksteen over verzinsel „De programmamakers houden geen rekening met de gevoelens van de hoofdpersonen en daarom hebben we hen een koekje van eigen deeg gegeven", aldus De Bruin, die na twintig minuten discussiëren demonstratief het toneel verliet. De programmamakers beschuldigt hij van misbruik van de gevoelens van hun gasten. Volgens RTL 4 zette hij met zijn optreden Eksteen, het publiek en de gasten die wel serieus hadden meegepraat over bijzondere relaties voor gek. Zowel Eksteen als het station beschouwt De Bruins optreden als een 'smakeloze grap'. „Vanavond krijgt De Bruin in het RTL 4-mediaprogramma 'De Breed lachend De Fransman Benoit Chamoux (links) en de Italiaan Agostina da Polenza zijn gisteren welgemutst teruggekeerd van hun Himalaya-expeditie. De bergbeklimmers hadden als taak een nauwkeurige meting van 's werelds hoogste top maken. De definitieve resultaten zijn in het voorjaar bekend. Brood tekent voorChabot Schrijver/dichter Bart Chabot en zijn vrouw Yolanda van den Burg hebben een tweede zoon: Maurits, broertje van Sebastiaan. Herman Brood tekende het geboortekaartje. Net als destijds het kaartje bij de geboorte van Sebastiaan en het huwelijk van Bart en Yolanda. Chabot schrijft momenteel een biografie over zijn vriend. Soms op woensdagmiddag als de kinderen vrij van school hebben, stappen er grote Donald Ducken rond in het winkelcentrum. Ook is er wel eens een bestelwagen, j waar de ambtenaar naar binnen kan en waar hem wordt gevraagd of hij ooit overweegt om kunststoffen kozijnen in zijn huis te nemen. Voor de moeite krijgt hij dan een leuke attentie, een j plastic spaarvarken bij voorbeeld met de naam van die firma in kozijnen erop en tevens het adres, vaak gelegen in benedenmoerdijkse regio's waar wielrenners en vertolkers van het f--! .ld te Ze zijn lyrisch over Bhoetan, het kleine koninkrijk in de Himala- ja. Zo'n vijfjaar wonen Hage naar Tom Derksen en zijn Ame rikaanse vrouw Nada in het land dat tussen China en India ligt en dat iets groter is dan Ne- derland. „Qua natuur en cul tuur een fantastisch mooie plek", zeggen ze. Over de Bhoetanezen zijn ze al even opgetogen. En toch was er ook een minpunt: er ontbrak een geschikte kleuterschool voor hun zoontje Ruben. Sinds 1989 is daar in voorzien. Met een groepje andere ouders open de het echtpaar 'The Little Dra gons Montessorischool'. De zes jarige Ruben is die nu ontgroeid, maar zijn zusje Rosey maakt er binnenkort haar entree. De school, geleid door een Brit se, telt inmiddels zestig leerlin gen: vijftig Bhoetanese kinde ren en tien jongens en meisjes van diverse nationaliteiten. „Er is grote belangstelling voor", zegt Tom Derksen. „Als alles volgens plan verloopt, zal er uit eindelijk plaats zijn voor 120 leerlingen. De bedoeling is dat er in een latere fase op andere plekken ook zulke scholen ko men". Er zijn plannen voor meer pro jecten die het welzyn van kinde ren moeten bevorderen. Een in middels opgerichte stichting zorgt ervoor dat die verwezen lijkt worden. Beschermvrouwe van de stichting is prinses Ashi Kezanf Wangmo. Zij is een zus ter van de koning van Bhoetan dat ongeveer 600.000 inwoners heeft. Tom Derksen is velddirecteur bij SNV, de stichting voor ont De familie Derksen zorgde voor Montessori-onderwijs in Bhoetan. wikkelingssamenwerking en be wustwording van het ministerie van buitenlandse zaken. Zijn standplaats is Thimphoe, de hoofdstad van Bhoetan. Het ge zin was de afgelopen tijd in Den Haag, omdat Nada Derksen moest bevallen. De baby is in tussen geboren; deze week is de familie weer vertrokken naar Thimpoe. De SNV biedt technische en fi nanciële hulp aan ongeveer 26 ontwikkelingslanden. Tom Derksen werd als eerste uitge zonden naar Bhoetan. Inmid dels werkt hij met andere Ne derlanders samen en geeft assis tentie op het gebied van onder meer landbouw, drinkwater voorziening en gezondheids zorg. De Montessorischool was een privé-actie van Derksen. Hij kwam op het idee na een bezoek aan Thailand. Hij en Nada ont moetten er een vrouw die daar zo'n school leidde. Zij had daar voor een schriftelijke cursus ge volgd, gegeven door het St. Ni cholas Montessori I Londen. Terug in Bhoetan hield het echtpaar een enthousiast relaas over de Montessori-methode, waarin ieder kind onderwijs op maat krijgt. Andere ouders ble ken ook geïnteresseerd. Derk sen: „Er is in Thimpoe wel een kleuterschool, maar die stijl ligt ons niet. Kinderen van twee, driejaar moeten al tot honderd kunnen tellen. Het wordt er echt ingestampt; ik denk dat dit kinderen eerder misvormt dan vormt". De kleuterschool, waarop En gels wordt gesproken, is geves tigd in een huis. Aan het hoofd staat Janet Monaghan. Zij was leidster van de schriftelijke cur sus in Londen. Nada Derksen, één van haar inmiddels gediplo meerde pupillen, vroeg haar per brief of zij wellicht voor een be roepskracht kon zorgen. Per omgaande post bood Monaghan zichzelf aan. Zij wordt intussen bijgestaan door vijf Bhoetanese leerkrachten, die dankzij bui tenlandse beurzen de opleiding konden volgen. Het specifieke lesmateriaal is voor het grootste deel in het land zelf gemaakt. Maar aanvul ling is altijd welkom. De Haagse Montessorischool Waalsdorp, die Ruben de afgelopen maan den bezocht, schonk de collega's in Thimpoe twee volle dozen. Het geld is de afgelopen jaren letterlijk bij elkaar geschraapt, vertelt Tom Derksen. En nog steeds zijn de ouders op zoek naar nieuwe bronnen. Meestal kloppen zij aan bij het land waar zij vandaan komen. Zo is aan de Japanse overheid financiële steun gevraagd voor de bouw van een echte school. „Japan lijkt over de brug te komen; we krijgen waarschijnlijk 40.000 dollar. We hopen nu nog dat de overheid van Bhoetan ons een stukje grond geeft om de school neer te zetten". Zijn dochtertje Rosey zal die overigens niet lang bezoeken. Volgend jaar juni loopt Derksens contract in Bhoetan af. „Na zo'n zes jaar is er een wisseling van de wacht. Dat is gebruikelijk bij onze orga nisatie. Ik denk dat we dan naar een ander land gaan. Naar welk weten we nog niet; misschien wordt het Laos of Vietnam". foto Harry Verkuylen Makelaar Harry Mens (links) schept tijdens de receptie op over een paar nieuwe pandjes die hij heeft gekocht. Heinz Strobl (midden) luistert geboeid, terwijl de nieuwe directeur Serbrock enigszins lijkt af te dwalen. en Londen (tweemaal hoteldirec teur) terechtkwam in Amsterdam, ook van toepassing verklaart op zijn personeel. ,Ik ga open met mijn medewerkers om. Mijn stijl is mensen in hun waar de laten en zoeken naar consensus. Ik vind het belangrijk dat het perso neel zijn eigen inbreng heeft. Nee, ik ben niet autoritair". Toch doet zijn uiterlijk enigszins aan Hans Wiegel denken. „Dat heb ik vaker gehoord, maar Wiegel is veel knapper. Of ik het leuk of vervelend vind dat ik op hem lijk? Nou, het is voor mij in elk geval geen reden geweest om in het buitenland te vertoeven". Sterker, hij vindt het heerlijk om weer terug te zijn in Nederland. „Amsterdam is een jonge stad in hart en nieren, gevarieerd en inter nationaal. De tijd dat de stad nega tief in het nieuws kwam, is gelukkig voorbij. Amsterdam is niet meer zo revolutionair en daar ben ik blij zevende hemel' de kans zijn optreden te verklaren. Darmoperatie Audrey Hepburn De e Amerikaanse filmster Audrey Hepburn (63) is in een ziekenhuis in Los Angeles geopereerd aan een tumor in haar darmen. Het is nog niet bekend of het om een goed- of kwaadaardig gezwel gaat. Hepburn moet voorlopig nog een week in het ziekenhuis blijven. De actrice kwam onlangs in de publiciteit door haar bezoek aan vluchtelingenkampen in Somalië en Kenia. Er is een warenhuis met twee etages. De ambtenaar weet al vele dienstjaren waar alles ligt of staat en hij zou het niet anders willen. De aanbiedingen zijn het spannende element. Maar alles is betrekkelijk. Bij de cd's liggen al jaren de voordelige schijfjes met obscure Bulgaarse pianisten. Ze worden niet gekocht of ze raken misschien wel nooit op. Er is ook een boekenmarkt met koopjes. Daar liggen hoog opgestapeld de weelderige winkeldochters die altijd al onmogelijk aan de man geraakten. De black outs van de heren uitgevers. Kloeke banden met veel wetenswaardigs over haakwerk voor slechtziende ouderen, over de Hongaarse keuken, over de geschiedenis van de schilderkunst. Voorts dat ene deel uit een incomplete serie van drie over de politionele acties in Indonesië. De Slegte in de buitenwijk. Des winters is er de oliebollenkraam, in het voorjaar de haringkar voor de deur bij het warenhuis en in de hoge zomer hef softijs bij de supermarkt in suikerwerken. Het staat de ambtenaar allemaal tussen kwart voor een en half twee ter beschikking. Hij staat midden in het compsumptieve leven van zijn tijd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19