Muziek interview/ Metallica Uit B O Leidse Courant woensdag 4 november 1992 LM door Hans Piët De agressie die de in het zwart geklede mu sici van Metallica uitstralen, past perfect in de fantasiewereld die Amerikanen zo graag bouwen. Hollywood is daar het meest spre kende voorbeeld van, maar bij Metallica is het ook allemaal maar schone schijn. Dat blijkt bij een ontmoeting met bassist Jason Newsted, die een jongensachtige vriende lijkheid aan de dag legt als hij mijn hand schudt. Van die stoerdoenerij is in het uur dat volgt niets terug te vinden. Dat onder het licht van de schijnwerpers het vuur in zijn ogen vlamt en zijn gezicht een kwade grimas vertoont, heeft met de muziek te maken. „De agressie in onze composities is een bewuste keuze. Mijn basgitaar moet donderen als het om weer". Toch heeft zich met de komst van producer Bob Rock hij leverde met het vorig jaar verschenen album 'Metallica' een perfecte produktie af, die de hitsingles 'Enter sand man' en 'Nothing else matters' oplever de een mentaliteitsverandering voltrok ken. „De nummers die we spelen, zijn be langrijker geworden dan degenen die ze uitvoeren. Tot voor kort deed iedereen zijn best te laten zien hoe goed hij wel niet was. We wilden allemaal opvallen, de lieveling van het publiek zijm Bob heeft ons geleerd dat je best agressief kan zijn, maar dat de uitwerking ervan zijn doel beter treft als je samenwerkt, misschien individueel wat gas terugneemt. Er is dus een betere balans tussen de instrumenten, waardoor je nu bij voorbeeld mijn basspel ook echt hoort. Vroeger verdronk het tussen de overgemo- duleerde gitaarpartijen. Iedereen vindt in eens dat James Hetfield beter is gaan zin gen. Onzin. Het enige verschil is datje nu hoort waarover de teksten gaan". De maar matige produktie van de eerste el- De mannen in het zwart houden niet van preken. 'We haten het als iemand ons vertelt hoe we moeten leven. Denk je dan dat wij een ander iets willen opdringen Je hoeft dus niet in het zwart gekleed te gaan om Metallica-fan te zijn. Het is zelfs niet nodig onze teksten te begrijpen'. pees heeft het Metallica-succes nooit in de weg gestaan. De reden dat het Amerikaan se kwartet inmiddels de niet onaanzienlij ke tien miljoen grens ruimschoots is gepas seerd en er niet langer raar van opkijkt als een cd dubbel platina wordt, heeft met het podiumkrediet te maken. De groep bouwde onder de schijnwerpers aan zijn toekomst. Na een bezoek aan de Verenigde Staten, deze zomer, blijkt dat Metallica live een sensatie is. Óp het ronde podium vlamde de speedmetal als nooit tevoren en leek het erop dat de groep vooral bezig was de kloof tussen groep en publiek te dichten door on der meer voorafgaande aan het optreden videobeelden te vertonen uit de kleedka mer. „Dat we als gekken rondrennen en dat er zelfs voor Lars verrijdbare drumstel len staan opgesteld, zodat hij niet aan één plek zit gekluisterd, is vooral voor ons ver zonnen. Vergeet niet dat deze wereldtour nee waarschijnlijk twee jaar gaat duren. Het is een perfecte manier om je als muzi kant niet te vervelen". De muziek van Metallica bleek tijdens de Golf-oorlog vooral geliefd bij Amerikaanse piloten. „Een groot aantal vliegtuigen droeg aan de zijkant het logo van onze eer ste elpee 'Kill 'em all' en ik heb met militai ren gesproken die tijdens de luchtaanval len die plaat op hun koptelefoon hadden". De ambities van Metallica reiken ver. „Ik heb nog altijd de pest in dat we onze vorige tournee niet in Moskou zijn begonnen. Dat was namelijk de bedoeling, maar werd op het laatste moment afgeblazen. Daarmee viel een persoonlijke ambitie ooit in Rus land te spelen in het water, maar we komen er nog wel. Andere landen waar we nog niet hebben gestaan, zijn China en Afrika. Ik denk niet dat ze op dat laatstgenoemd con tinent echt op ons zitten te wachten, maar het zou behoorlijk vreemd zijn om daar te spelen. Volgens mij luisteren die Afrikanen liever naar reggae en meer door percussie gedomineerde muziek. Antartica is een an der doel. Spelen voor pinguïns... Lijkt mij grappig". „Een cultuur-shock zal ik er niet van krij gen. Ik ben wel wat gewend. Ik heb jaren in de Bay-area van San Francisco gewoond. Daar zijn zo'n beetje alle culturen uit de wereld bij elkaar gebracht en lopen heel wat vreemde figuren rond. Hoewel, de eer ste keer dat ik in Amsterdam arriveerde, deed de stad mij wel wat. Er gebeuren hier dingen die ik nog niet was tegengekomen. Van die meisjes in verlichte raamkozijnen bij voorbeeld en de homo-scene. Dat was behoorlijk aanstootgevend, zelfs voor mij". Ahoy', Rotterdam: Metallica. Met James Hetfield (zang, gitaar), Lars Ulrich (drums), Kirk Hammett (sologitaar) en Jason Newsted (basgitaar). Op 7 en 8 no vember (20.15 uur). VER UIT 'THE MEMORY OF ROSES' Louis Andriessen schreef speciaal voor de in Amsterdam wonende Ja panse pianiste Tomoko Mukaiyama een compositie, 'The Memory of Ro ses' geheten, die zij 27 november ver tolkt in het Amsterdamse muziekcen trum De IJsbreker (aanvang 20.30 uur). Het is een theatraal muziekstuk. De pianiste streelt eerst de blaadjes van een rode plant of bloem voordat zij naar de piano gaat. En ze speelt dan behalve op een echte piano gelijktijdig op een speelgoed-exemplaar. PLATTEL IN HET THEATER Plattèl, die begin dit jaar veelbelovend debuteerde met haar cd 'In a gentle way', gaat de theaters in. Op 20 no vember staat ze in de Leidse Schouw burg met een programma waarin de zangeres haar liefde voor een grote hoeveelheid muziekstromingen eta leert. Met een groep zet ze haar vocale sensualiteit in een jazzy en funky de cor. Onder het motto: 'geen heavy me tal, maar heavy Plattèl' weet Claar te boeien en baant zy zich langzaam een weg naar de Nederlandse zangtop. (Verwacht onder voorbehoud) 4 NOVEMBER Emf en Pop will eat itself - Paradiso, Amsterdam. 5 NOVEMBER Consolidated - Nighttown, Rotterdam. Robben ford the blue line - Paradiso, Amsterdam. 6 NOVEMBER Robert cray band en B.b. king - Ahoy, Rotterdam. K-creative - Popular, Rotterdam. Die haut- Basement, Rotterdam. Daryll-ann - Sleep-Inn, Amsterdam. Ministry en Helmet - Paradiso, Amsterdam. Lucky dube - Tivoli, Utrecht. 7 NOVEMBER Metallica-Ahoy, Rotterdam. Clouseau- Klaverhal, Zoeterwoude. K-creative - Melkweg, Amsterdam. Tango quatro - Paradiso, Amsterdam. 8 NOVEMBER Metallica-Ahoy, Rotterdam. Edkuepper and the new imperialists - Popular, Rotterdam. Lucky dube - Nighttown, Rotterdam. Consolidated - Melkweg, Amsterdam. 9 NOVEMBER Suzanne rhatigan - Melkweg, Amsterdam. Khaled-Nighttown, Rotterdam. Majorie barnes - Concertgebouw, Amsterdam. Lucky dube - Paradiso, Amsterdam. 10 NOVEMBER Television - Tivoli, Utrecht. 11 NOVEMBER Rene froger-Ahoy, Rotterdam. Margriet eshuus- Schouwburg, Haarlem. Ed kuepper and the new imperialists - Tivoli, Utrecht. Carter the unstoppable sex machine en Sultans of ping fc - Paradiso, Amsterdam. Bettie serveert - Tivoli, Utrecht. 12 NOVEMBER Rene froger - Ahoy, Rotterdam. Maceoparker, Fredwesley, Pee wee ellis-Paradiso, Amsterdam. 13 NOVEMBER Jimi Hendrix Music Festival: Snowy white, Arthur lee, The hamsters, backbone experience en the hobo blues band - Paradiso, Amsterdam. 14 NOVEMBER Manowar en Skyclad - Jaap Edenhal, Amsterdam. Rene froger - Ahoy, Rotterdam. Daryll-ann-Baruch, Rotterdam. Jadis en Shadowland - Paradiso, Amsterdam. Paranoiacs - Tivoli, Utrecht. 15 NOVEMBER Ann Peebles en Arthur ebeling - Paradiso, Amsterdam. 16 NOVEMBER Mick taylor band - Paradiso, Amsterdam. 17 NOVEMBER Walter trout - Vredenburg, Utrecht. Inspiral carpets - Paard, Den Haag. southside johnny the ashbury jukes - Tivoli, Utrecht. King george band - Paap, Den Haag. The shamen - Paradiso, Amsterdam. 18 NOVEMBER Kelvynator en Burma shave - Paradiso, Amsterdam. 19 NOVEMBER Chicks'ntricks, Flesh merchants en Cathouse - Boerderij, Zoetermeer. Les têtes brulées - Paard, Den Haag. Fajerlech - Paradiso, Amsterdam. 20 NOVEMBER Lo'iS lane - Paard, Den Haag. The essence - Boerderij, Zoetermeer. Niagara en And all because the lady loves - Paradiso, Amsterdam. 21 NOVEMBER Radio West Show: Lee towers, Saskia serge, Grant forsyth, Bonnie st. claire, Marco borsato, Corrie konings, Joe bourne, Piet veerman, Albert west en Benny nijman - Philipszaal, Den Haag. Gore en Kong - Paard, Den Haag. Tuxedo buck - Nederland 3, Wateringen. Tribe of dan - Boerderij, Zoetermeer. 22 NOVEMBER Fela kuti - Paradiso, Amsterdam. Elise Lorraine in 'De uitvinders' Officieel wordt het 'vocalise' genoemd, de zangkunst die de uit Engeland afkomstige mezzosopraan Elise Lorraine beoefent. Zingen zonder woorden. Daarbij kunnen we ons nog wel iets voorstellen. Maar wat is in hemelsnaam een Elisestrument, waarop zij zichzelf begeleidt „Een speciaal voor mij door de componist Harry de Wit ont worpen muziekinstrument", luidt haar antwoord. En dan volgt de beschrijving: een verticaal twee meter hoog snaarinstru ment met een buizenframe dat doet den ken aan een harp én een liggend, eveneens met een buizenframe geconstrueerd, snaartoestel. De laatste wordt beroerd met behulp van draaiende glazen wielen op de snaren, die door een elektromotor worden aangedreven. Het verticale instrument is voorzien van een elektrisch apparaatje met metalen lipjes, die op de snaren kunnen worden gezet. „Dat kan ik zelf regelen", zegt Elise. „En ik kan ook die glazen wielen aan- en uitzet ten. Ik tik verder tegen de metalen buizen, raak de snaren aan met mijn vingers zodat hun klank verandert en ik strijk af en toe met een speciaal ontworpen strijkstok over 'de snaren van het verticale instrument. En met al die handelingen kan ik mijzelf bege leiden". Doordat Elise haar stem gewoon gebruikt, dus niet allerlei vreemde klanken uitstoot, ontstaat er een schril contrast tus sen de zang en de soms harde klanken van het Elisestrument. Wie haar wil horen kan vrijdag terecht in het Korzo.Theater. Elise staat daar samen met Harry de Wit en de Slagwerkgroep Den Haag in het program ma 'De uitvinders'. Korzo Theater, Den Haag: 'De uitvinders' m.m.v. Elise Lorraine (sopraan en Elise strument), Harry de Wit (rijdend carillon) en de Slagwerkgroep Den Haag; werken van John Cage en Mauricio Kagel. Op 6 no vember (20.30 uur). LEIDEN E.O. Woensdag 4 november Kapelzaal k&o, Hazewindsteeg Leiden, 20.15: Concert in vocalistenserie. Thea Ekker-van der PlaS, sopraan, en Pavel Steidl, gitaar. Donderdag 5november Kapelzaal k&o, Hazewindsteeg Leiden, 12.45: Lunchconcert door pianiste Riè Tanaka. Vrijdag 6november Zaterdag 7november Lvc, Breestraat 66, Leiden, 21.30: Voorronde Grote Prijs van Nederland. Parktheater. Alphen, 20.30: 'Karin in concert', Karin Bloemen. Maandag 9november Stadsgehoorzaal. Breestraat 60, Leiden, 20.15: Concert in Meesterserie door het Residentie Orkest. Donderdag 12 november Vrijdag 13 november Leidse schouwburg, Oude Vest 43, Leiden, 19.00: 'Carmen' door Opera Skon, familievoorstelling. Stadsgehoorzaal. Breestraat 60, Leiden, 20.15: Pianoconcert door Salvatore Spano. Zaterdag 14 november Leidse schouwburg, Oude Vest 43, Leiden, 20.15: 'Deze kant op dames', door het Willem Breuker Kollektief. Lvc, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Benefietconcert voor Juigalpa met As the Eye, Roots Syndicate, Divaz. De waag, Aalmarkt, Leiden, 21.30: Dick de Graaf Septet. Nederlandse jazz in de traditie van Ellington en de bop. Zondag 15 november Lokhorstkerk. Pieterskerkstraat 1, Leiden, 15.00: Concert William Byrd Vocaal Ensemble. Nieuw programma 'Metamorfosen, werk van Monteverdi, Di Lasso en Marenzio. Zwembad de zijl, Paramaribostraat, Leiden, 14.00: Voorronde mini- playbackshow. Groene kerkje. Haarlemmerstraatweg 3, Oegstgeest, 20.15: Concert door Jacques Zoon, fluit, en Bernd Brackman, piano. Archieffoto Het Willem Breuker Kollektief en Loes Luca staan op 14 november in de Leidse Schouwburg. DEN HAAG Woensdag 4november Korzo, 21.00: 'Buiten Westen'. Drie Senegalese meesters. Paard, 22.00: Popconcert Die Haut, Kid Congo Powers en Alex Hacke. Donderdag 5november Philipszaal. 12.30: Residentie Orkest o.l.v. Muhai Tang m.m.v. Dezsö Ranki (piano); werken van Dvorak, Schumann en Liszt; 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Muhai Tang m.m.v. Dezsö Ranki (piano); werken van Dvorak, Schumann, Liszt en Rachmaninoff. Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Conc.; 19.30: Leerl. Marcel Baudet: voorspeelavond piano. DlLIGENTIA.20.15: Montezuma's Revenge: 'The Third Act' (a capellapop). Korzo, 21.30: Patrick Sedoc's Carribean Quartet. Paard, 22.00: Popconcert Francisco Zumaque. Vrijdag 6november Philipszaal. 20.15: Residentie Orkest (zie 5 nov.). DlLIGENTIA.20.15: Montezuma's Revenge (zie 4 nov.). Korzo, 20.30: 'Geslagen Werk'. Concert De Uitvinders; werken van o.a. Cage en Kagel. Paard, 21.00: Najat Aatabou. Traditionele Arabische klanken. Kon. conservatorium, 20.00: Kapel van de Kon. Luchtmacht o.l.v. kapt.-dir. Henk Heins 'Haagsche Bosch' -inh aalconcert Zaterdag 7november Philipszaal. 20.15: NCRV- concert: Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart. Op progr. 'Symfonie 5' van Mahler. Congresgebouw, 20.15: Popconcert Emerson, Lake Palmer. Diligentia,20.15: Montezuma's Revenge (zie 4 nov.). Korzo, 21.00: 'Who's afraid of...Melodies'; met Jin Hi Kim, Ikue Mori, Zeena Parkins, Jacques Palinckx, Huib Emmer en Peter van Bergen. kon. conservatorium, vanaf 16.00:25-j. jubileum Instituut voor Sonologie. Composities van (oud)studenten en gasten. Paard, 21.30: Popconcert Consolidated. Zondag 8n0vember Diligentia, 14.30: Frank Braley (piano); werken van Haydn, Schubert, Debussy en Rachmaninoff; 20.15: Asad Ali Khan en Gopal Das: 'India klassiek'. Philipszaal, 12.00: Bernard Berkhout and his Swingmates en Dee Daniels. Theater pepun, 11.30: Egidius Pluymen en Gisela Douwes: liederenprogr. 'Damals, Heute'; 15.00: Klaus Flenter The New Generation. Maandag 9november Geen opgaven ontvangen. Dinsdag 10 november Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Conc.; 19.30: Voorspeelavond leerl. VWO/ AVO-school. Woensdag 11 november Philipszaal, 20.15: Schönberg Ensemble en Asko Ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw m.m.v. leden j Nederlands Kamerkoor en Susan Narucki (sopraan). Op progr. 'De Materie' (concertante uitvoering) van L. Andriessen. Diligentia, 20.15: Theaterconcert Conny Vandenbos m.m.v. Di Angelo Band: 'Conny Vandenbos Nu'. Kon. conservatorium, 19.30: Leerl. Rian de Waal: voorspeelavond piano. Theater pepijn, 20.15: Al win Bar (piano). Donderdag 12 november Philipszaal, 20.15: Nieuw Ensemble o.l.v. Ed Spanjaard; werken van Górecki, Ketting, Boulez en De Vries. Diligentia, 20.15: Stanley Hoogland (fortepiano). Schubert-progr. kon. conservatorium, 12.45-13.45: Conc.; 19.30: Voorspeelavond leerl. VWO/ AVO-school. Vrijdag 13 november Kon. schouwburg, 20.15: F ranse chansons door Jean Guidoni. Philipszaal, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. John Nelson m.m.v. Imogen Cooper (piano); werken van Haydn, Mozart en Tsjaikovski. Zaterdag 14 november Kon. schouwburg. 20.15: StaatsoperaLodz:'La Traviata' van Verdi. Philipszaal, 20.15: Residentie Orkest (zie 13 I nov.). Congresgebouw. 22.00- 03.00: Gotham City: 'Dance Classics'. Muziek uit de jaren '80. Paard, 21.30: Supertrio: Tufi Pazo, Baseline en Disturbing Foresights. Television Robert Cray foto Jason Newsted (links): 'De agressie in onze composities is een bewuste keuze. Mijn basgitaar moet donderen als het om weer'.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15