Bush lijkt kansloos Panic verliest vertrouwen van parlement Clinton fluistert na stemverlies A2 A3 A4 A7 A9 A10 A11 B1 B4 Werknemers doen forse concessie voor pomphouders I Minister: hardrijders straffen met oponthoud CDA blijft bij 'twee in één cel' „Rusland misbruikt geld van VS voor chemische wapens" DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 18 PAGINA'S in twee katernen Manfred Stolpe: symboolfiguur van Duitslands hulpeloosheid Kamer vreest bezuiniging aanleg wegen Nederlanders in Angola blijven Mees Pierson wil bank van Europees formaat worden Idee voor Rembrandthuis weggehoond 'PSV'ers staan desnoods premie af Cx. Bill Cosby: Man van 700 miljoen wil magnaat worden Laser repareert ogen Dirigent Jeffrey Tate in 1994 weg bij RPhO geestelijk leven/opinie a2 binnenland a3/6 buitenlanda4/5 beurs a6 economie a7 leiden/regio a8/9 dienstverleninga8 sport aio mensen all rtv-programma s a12 weten werken b1/2/3 cultuur b4 service b5 Auto's negeren inrijverbod WASSENAAR De Wasse- naarse politie heeft gisteren dertien automobilisten op de Rijksstraatweg in Wassenaar op de bon geslingerd die het in rijverbod op de afslag Zijdeweg negeerden. Vanwege werkzaamheden aan het wegdek is de afslag afgezet met hekken. Omdat aan het eind van deze weg een arts is ge vestigd, was een gedeelte van de weg opengehouden. Een groot aantal automobilisten maakte daar dankbaar gebruik van. Enkele auto's kwamen daarbij vast te zitten in de opengebro ken weg, en een auto belandde zelfs in de sloot. £eidóc (Souxont Uitgave Westerpers bv (maakt deel urt van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25485. Losse nummers 1,50. Vannacht enkele opklaringen. Minimumtemperatuur om streeks 4 graden. Morgen wol kenvelden en later mogelijk wat regen of motregen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 12 graden. Wind westelijk, matig, kracht 3 a 4. door HILDEBRAND BIJLEVELD en DICK HOFLAND DEN HAAG De vakcentrales zijn in principe be reid hun looneisen te verlagen tot onder de grens van 2,5 procent prijscompensatie. De werknemers doen die concessie zodra kabinet en werkgevers hen voldoende tegemoet komen aan hun wensen ten aanzien van werkgelegenheid en de wao. Dit is de uitkomst van het gisteren gehouden over leg tussen kabinet, werkgevers en werknemers. In dat overleg werd een acht-punten plan van het ka binet besproken. Daarin werd onder meer voorge steld alle lonen en uitkeringen per 1 januari te be vriezen. Dit houdt in dat er geen enkele bruto loonsverhoging wordt gegeven. Wel is het kabinet (als werkgever) bereid de premie-inhoudingen voor de ambtenaren iets te vertragen waardoor de koop kracht voor de ambtenaren niet wordt verminderd. In het koopkrachtbeeld van het kabinet zouden al leen de uitkeringsgerechtigden er maximaal een kwart procent in koopkracht op achteruit gaan. De werknemers in de marktsector krijgen in dat beeld een kwart procent meer koopkracht. De bevriezing wordt dan goedgemaakt door een lage inflatie (2,25 procent) en de kabinetsmaatregelen als verhoging van de belastingvrije som, btw-verlaging en enkele premie-dalingen waaronder de wao. Minister De Vries van sociale zaken sloot na afloop van het be raad niet uit dat volgende week tot bevriezing van de ambtenarensalarissen en uitkeringen wordt be sloten ook als komende maandag geen akkoord met de werknemers en werkgevers wordt bereikt. Pagina A3: CPB verwacht extra stijging werkloos heid DEN HAAG De Haagse economische politierechter mr. J. van Overbeek heeft gisteren vier pomphouders veroordeeld tot geldboetes tot duizend gulden. De vier bedrijven uit Den Haag, Zoetermeer, Monster en Bodegraven verkochten vorig jaar na zes uur 's avonds goederen, terwijl dat sedert begin 1991 is verboden. Mr. Van Overbeek wenste niet in te gaan op het verzoek van advocaat mr. D. Koningen om de zaken aan te houden, in verband met een belangrijk tussenarrest dat het Haagse gerechtshof onlangs over deze problematiek heeft ge wezen. Het Hof zal begin volgend jaar enkele deskundigen op een zitting horen over de maatregel. Het hof vindt dat niet dui delijk is, welke produkten nu onder het vrijgestelde assorti ment vallen. Bovendien zal er uitleg moeten komen hoe het zit met de positie van het tankstation aan de autoweg en de auto snelweg (waar tabak vrij mag worden verkocht) ten opzichte van de overige tankstations (binnen de bebouwde kom), waar alleen tabak in automaten mag worden verkocht. DEN HAAG De politie moet automobilisten die te hard rijden een flink oponthoud kunnen bezorgen. Vooral zakenlui zouden daarmee meer gestraft worden dan met een geldboete. Dat stelde minister Hirsch Ballin van justitie gisteren voor tijdens de officiële opening van het Aktiecentrum Naleving Snelheidslimieten in Driebergen. Het centrum heeft de opdracht activiteiten te ontwikkelen die een gedragsverandering van de automobilist tot gevolg moet hebben. Enkele proefacties met aankondigingen van snelheidscontroles re sulteerden de afgelopen maanden bijvoorbeeld al in een daling van het aantal overtredingen met 10 procent. Hirsch Ballin zei gisteren dat de sanctie op snelheidsovertredingen zijn afschrikwekkende kracht heeft verloren. In dit verband stelde hij voor ook tijd als sanc tie te gebruiken. De politie heeft weliswaar geen bevoegdheden tot insluiten van een overtreder, maar met het natrekken van het ken teken van de auto en een inspectie van de wagen kan volgens de mi nister ook best een uur voor de automobilist verloren gaan. WASHINGTON - De laat ste opiniepeilingen, die van daag bekend werden ge maakt enkele uren voordat de stemlokalen in de Vere nigde Staten opengingen, ge ven aan dat president George Bush niet op herverkiezing hoeft te rekenen. De door de televisiezenders CBS, NBC, ABC en CNN ge houden peilingen geven Demo craat Bill Clinton een voor sprong van 7 tot 10 punten op Republikein Ëush. De onafhan kelijke presidentskandidaat Ross Perot zit met 14 procent alleen nog maar op de reserve bank. Verwacht wordt dat on geveer 100 miljoen Amerikanen hun stem zullen uitbrengen, dat is bijna 55 procent van alle kiesgerechtigden. Bush steeg een week geleden in de achting van het volk, nadat hij meer over een mogelijk bete re economische toekomst was gaan praten dan over de per soonlijke ondeugden van Clin ton. Alsof de toegenomen kans op verlenging van zijn presi dentschap hem niet zinde, is Bush vervolgens weer zijn De mocratische tegenstanders gaan uitschelden en beledigen. De straf was een nieuwe duike ling in de presidentiële polulari- teit. De allerlaatste dagen riep Bush de Amerikanen niet zozeer op om op hèm te stemmen, maar om tegen de enquêtes te stem men. „Een sterker bewijs dat hij het land niets meer te zeg gen heeft, kan hij moeilijk leve ren", meende Clintons woord voerder Dee Dee Meyers. Dixville Notch Nog voordat het stemmen in de Verenigde Staten officieel mocht beginnen, had president Bush al een monsterzege be haald in Dixville Notch. Hij ver overde 15 van de 30 stemmen in het dorp, wat wel aangeeft hoe zeer zelfs dit bolwerk van de Republikeinse Partij wankelt: bij de vorige verkiezingen kreeg Bush 30 stemmen. In 1960 be vochten de inwoners het recht een dag eerder naar de stembus te gaan om de aandacht van de wereld op zich te vestigen. De niet-partijgebonden kandidaat Ross Perot behaalde acht stem men, een andere partijloze, An- dré Marrou, vijf. De Clinton-ge- zinden waren op de vingers van één hand te tellen: twee. Twee buitenlanders mochten niet stemmen, evenmin als de vijf kinderen van Dixville Notch. Pagina A5: Stembusrace bood ook veel lichtpunten Pagina A7: Wall Street gokt op Bill Clinton Gelaten zit deze uit Jajce gevluchte moslimfamilie bij elkaar op een grasveld bij Split na een tocht van drie dagen door de bergen. BELGRADO De Joegoslavi sche premier Milan Panic is gis teren het vertrouwen opgezegd door de Burgerkamer van het parlement. In afwachting van de stemming in de Kamer der Republieken, die vanmiddag plaats zou hebben, blijft Panic in functie. Van de 117 aanwezige afgevaar digden in de Burgerkamer stemden er 93 tegen en 24 voor Panic. Het is nog onduidelijk wat de stemverhouding zal zijn in de andere kamer, waar de 42 zetels gelijk verdeeld zijn onder Servische afgevaardigden, die Panics pragmatische opstelling in de Joegoslavische burgeroor log verwerpen, en Montenegrij- nen, die hem steunen. Een eer dere motie van wantrouwen werd op 4 september door Mon- tenegrijnse afgevaardigden weggestemd. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (UNHCR) is giste ren begonnen hulpgoederen voor de winter vanuit de Kroa- tisiche hoofdstad Zagreb over te brengen naar de havenstad Split. Vandaar zullen de goede ren worden vervoerd naar de Bosnische stad Travnik, waar duizenden mensen naartoe zijn gevlucht nadat de stad Jajce in handen was gevallen van de Bosnische Serviërs. De Bosnische radio maakte melding van felle gevechten rondom plaatsen die in een wij de boog tén noorden en oosten van Sarajevo liggen: Olovo, Sre brenica, Gradacac, Tuzla en Op een lagere school in New Haven mochten kinderen van vijf tot tien jaar gisteren hun (ongeldige) stem uitbrengen op één van de Amerikaanse presidentskandidaten. President George Bush won dank zij de steun van 206 van de 410 kinderen; 120 kinderen stem den op Ross Perot en 'slechts' 84 kleintjes hadden vertrouwen in fa voriet Bill Clinton. foto: ap WASHINGTON - De laatste campagnedag bood gisteren voor zowel gouverneur Clinton als president Bush een gruwelijk schema. Clinton pendelde in twintig uur tijd tussen negen deelstaten en Bush tussen zes, uiteraard telkens per straal vliegtuig. Op de kaart van Europa gelegd reisde Clinton, wiens stemban den het praktisch niet meer doen, in één dag zo ongeveer van Amsterdam naar Moskou, naar Istanbul, naar Rome, naar Ma drid, naar Parijs, naar War schau, naar Oslo en naar Lon den. Om daar overal juichende menigten toe te fluisteren. Veel waarnemers weten nu zeker dat Clinton gaat winnen. Immers, de Democraat is al twee keer eerder tijdens de maandenlange verkiezingscampagne zijn stem kwijt geweest. Beide keren ging die conditie prompt gepaard met een flinke stijging in de enquê tes. Het Amerikaanse is een meedogend volk. Eigenlijk zijn op alle andere da gen sedert februari (de eerste voorverkiezingsronde in New Hampshire) de reisagenda's voor althans Clinton niet veel lichter geweest. Voor wie zoiets volhoudt moet het Amerikaanse presidentschap zelve per defini tie een makkie zijn. Het wordt vanavond geen ge makkelijk nacht voor de Neder landse ochtendkranten. Vanwe ge de tijdsverschillen met Ame rika zal de einduitslag of zelfs een betrouwbare voorspelling te laat komen voor veel edities van de matineuze bladen. Wel zullen de stembusresultaten van deel staten aan de Amerikaanse oost kust nog heel wat kranten kun nen halen. Alle staten bepalen zelf de sluitingstijd van de kies- lokalen. Meteen na zo'n sluiting wordt de uitslag in die staat offi cieus bekend. Het vroegst slui ten Kentucky en Indiana: om 18.00 uur lokale tijd, 24.00 Ne derlandse tijd. Maar in de meeste oostkuststa ten houdt het stemmen pas om twee uur vannacht Nederlandse tijd op. En in bijvoorbeeld de staat New York pas om drie uur. Daarna komen de staten in het middenwesten (waar het een uur vroeger is) met hun uitsla gen. En zo voorts tot aan de westkust, waar Californië, Ore gon en Washington State (negen uur tijdsverschil met Neder land) pas om vijf uur in de West- europese ochtend uitgestemd zijn. DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer blijft vast houden aan de gedachte dat het onderbrengen van twee gevan genen in één cel vaker moet worden toegepast. Minister Hirsch Ballin en staatssecreta ris Kosto van justitie hebben de afgelopen maanden herhaalde lijk laten weten dat 'celdeling' in principe ongewenst is en al leen bij hoge uitzondering mag plaatsvinden. CDA-kamerlid Marianne Sou- tendijk-Van Appeldoorn zal binnenkort in het debat over de justitiebegroting alsnog een po ging doen door deze barrière heen te breken. Ze verwacht daarbij een ruime kamermeer derheid aan haar zijde te krij gen. „Het komt nog altijd voor dat verdachten van misdrijven die door de politie zijn opgepakt weer moeten worden vrijgela- Vrijwel onveranderde kwartaalwinst Akzo ARNHEM Akzo heeft in het derde kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van 162,1 miljoen, iets meer dan de 161,5 miljoen van dezelfde pe riode van 1991. Ondanks de verslechterde economische om standigheden en de ongunstige invloed van koersdalingen van belangrijke valuta's acht het chemieconcern het nog steeds mogelijk dat de winst vóór bui tengewoon resultaat over heel 1992 boven het niveau van vo rig jaar zal uitkomen, zo bleek vanmorgen uit een toelichting bij de cijfers. De Amsterdam se beurs reageerde vanmorgen onmiddellijk bij aanvang van de handel op de bekendmaking van de cijfers met een koersstij ging van 3,20 tot 3$1. ten omdat er geen cel beschik baar is. De burgers begrijpen daar niets van. Dit ondergraaft de geloofwaardigheid van poli tie en justitie", zegt Soutendijk. Hirsch Ballin en Kosto willen alleen twee gevangenen in één cel onderbrengen als het gaat om mensen die .zich aan geringe vergrijpen schuldig hebben ge maakt. Als voorbeeld noemen zij in de justitiebegroting perso nen die een korte vervangende hechtenis moeten ondergaan. Te denken is dan onder meer aan iemand die consequent heeft geweigerd een aantal boe tes te betalen en die uiteindelijk is veroordeeld tot een weekje brommen. Ook zou een meer manscel volgens de bewindslie den kunnen worden gebruikt om opgepakte illegale vreemde lingen of afgewezen asielzoe kers een paar dagen te huisves ten, in afwachting van hun uit zetting uit Nederland. Dat ge beurt nu trouwens ook al. MOSKOU Een Russische wetenschapper die vorige maand werd gearresteerd na dat hij Rusland had beschul digd van het ontwikkelen van een nieuw chemisch wapen, heeft gisteren verklaard dat Moskou Amerikaanse geld mis bruikt voor verder onderzoek naar chemische oorlogsvoering. De Amerikaanse gelden waren verstrekt om Rusland finan cieel bij te staan bij de vernieti ging van het arsenaal chemi sche wapens, zo stelde Vil Mir- Marianne Soutendijk wil echter verder gaan dan de bewindslie den. „Er zijn heus nog wel an dere categorieën gestraften die je verantwoord bij elkaar zou kunnen zetten. Ik denk bijvoor beeld aan mensen die een straf van hooguit drie maanden moeten uitzitten. In veel geval len gaat het dan om zogeheten 'zelfmelders' die niet op komen dagen. Zelfmelders zijn perso nen die nog een korte gevange nisstraf tegoed hebben, een straf die wegens het cellente kort niet onmiddellijk kon wor den uitgevoerd. Zodra er een cel vrij komt worden die mensen opgeroepen zich op een bepaal de datum bij een half open ge vangenis te melden. Degenen die dat niet doen worden opge spoord, gearresteerd en naar een gesloten inrichting overge bracht. Dergelijke personen zou je mijns inziens gemakke lijk twee aan twee in een cel kunnen plaatsen". zajanov. De Russische veilig heidsdienst pakte op 22 oktober Mirzajanov en diens collega Lev Fjodorov op, nadat dezen in de pers Rusland van het ontwikke len van een chemisch wapen had beticht. De beschuldiging van Mirzajanov staat haaks op de verklaring van de voormali ge Sovjetminister van buiten landse zaken Edoeard Sjevard- nadze, die in 1989 bekend maakte dat de Sovjetunie ge stopt was met de produktie van chemische wapens. Bayer wil meer banen schrappen FRANKFURT - Het Duitse chemieconcern Bayer verwacht dit jaar veel minder winst te maken dan vorig jaar. De onderneming heeft laten weten dat de zwakke wereldeconomie en de hoge koers van de mark zullen leiden tot een resultaat dat niet bevredigend is. Er zullen dit jaar 4000 banen worden geschrapt tegen de eerder aangekondigde 3000. Greenpeace in Cherbourg De milieu-organisatie Greenpeace, met actieschip Moby Dick aan wezig in de Franse havenplaats Cherbourg, heeft de geheimzinnig heid veroordeeld rond de levering van plutonium door Frankrijk aan Japan. Het Japanse vrachtschip dat 1,7 ton van de dodelijke stof komt ophalen in Cherbourg bevond zich volgens de autoriteiten voor de Franse kust in internationale wateren. De Franse regering heeft volgens Greenpeace ten onrechte gezegd dat met dit plutionium geen kernwapens kunnen worden vervaardigd. foto epa

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1