Grote interesse voor vestiging in MediPark 9 Golf van inbraken in Lisse Leidse psycholoog boekt resultaat met oefeningen voor schizofrenen Leiden Omgeving Hoeveel kalk zit er in een glaasje bronwater? Bewoners Klipperwerf pakken inbreker A l Leidse Courant maandag 2 november 1992 Overvallers bij toeval opgepakt LEIDEN De Leidse politie heeft vrijdagmid dag bij toeval de dader van de overval op een si garenwinkel aan de Kooilaan op 27 oktober ontmaskerd. De man zat in zijn auto op de Rijnvreugd in Leiden en hield zich daar vol gens omwonenden op een verdachte manier op. Het kentekennummer bleek te horen bij een in Rotterdam geregistreerde gestolen auto. De politie hield de man even later aan en door zocht de auto. Er werden een groot aantal goe- jderen en een pistool aangetroffen. Een van de 'agenten bekeek de man eens goed en legde een link met het signalement van de dader van de overval op de sigarenzaak. Op het bureau be kende de man, een 23-jarige Rotterdammer, de overval te hebben gepleegd. Hij is gen aan de Rotterdamse politie. Woninginbraken Vrachtwagen in Sassenheim gestolen SASSENHEIM - Een woning aan de Platanenlaan en één aan de Mecklenburg in Sassenheim zijn zaterdag tussen half twaalf 's mor gens en elf uur 's avonds bezocht door inbrekers. Bij beide wonin gen werden de deuren aan de ach terzijde opengebroken. Uit de wo ning aan de Mecklenburg werd de inhoud van een spaarvarken, circa 200 gulden, en enkele sieraden weggenomen. In de andere woning wordt tot op heden nog niets ver mist. Mogelijk zijn de inbrekers gestoord en zonder buit vertrok ken. Geld wat voor het grijpen lag werd niet meegenomen. LEIMUIDEN - Een vrachtwagen met inhoud ter waarde van meer dan een miljoen gulden is gister middag gestolen bij een transportbedrijf aan de Tuinderij in Leimuiden. De dieven braken een deur open om binnen te komen en openden vervolgens een garagedeur. De vrachtwa gen, groen-wit met een oranje gekleurde oplegger, kon toen naar buiten wor den gereden. De oplegger bevatte onderdelen voor de automobielindustrie. Alphense gewond bij aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 73-jarige fietsster uit Al phen is zaterdagavond lichtge wond geraakt aan haar hoofd, nadat ze was aangereden door een auto op de Prins Hendrik straat in Alphen. De bestuurder van de auto, een 21-jarige Alphenaar, reed ach teruit uit een inrit en zag de vrouw die over het fietspad reed, niet aankomen. Bij de aanrijding kwam de vrouw ten val en kwam terecht op haar hoofd. Het slachtoffer is met een hoofdwond afgevoerd naar het Rijnoord ziekenhuis. Jochies vernielen bank in NZH-bus WASSENAAR - Twee jongens van 13 en 14 jaar zijn gis teren door de Wassenaarse poli tie opgepakt nadat ze een bank in een NZH-bus hadden gesloopt. Ze hadden de bekleding kapotge- scheurd en de shuimrubber in houd op de grond gegooid. De po litie kwam in actie nadat de chauffeur alarm sloeg. In overleg met de ouders van het tweetal is besloten de zaak af te doen via het HALT-project. Dat is opgezet om jonge vandalen schade te la ten herstellen, waarmee ze bo vendien vervolging kunnen ont lopen. Inbraken Ter Aar TER AAR In het afgelopen weekeinde zijn diver se inbraken gepleegd in de gemeente Ter Aar. Bij woningen aan de Kerkweg en de Aardamseweg wer den de achterdeuren met grof geweld opengebro ken. Bij de Kerkweg werden de inbrekers schijnlijk gestoord, want er werd alleen een af standsbediening buitgemaakt. Bij de Aardamseweg werden een videorecorder en een hoeveelheid geld buitgemaakt. Verder werd ingebroken in een wo ning aan de Korteraarseweg. De schuifpui werd hier geforceerd, waarna een videorecorder en een kleu rentelevisietoestel werden meegenomen. Buitenlands geld vermist Bewoners van een wo ning aan de Frans Halslaan in Oegstgeest ontdek ten bij hun thuiskomst in de nacht van zaterdag op zondag dat er in hun woning was ingebroken. De in breker moet via het balkon de woning zijn binnen gegaan. Vermist wordt een grote hoeveelheid bui tenlands geld. Gewond na val van dak LISSE Een 46-jarige tim merman uit Hillegom is za terdag tijdens werkzaamhe den gewond geraakt na een val van een dak. Hij was be zig met het plaatsen van een. dakkapel op een woning aan de G. Flinckstr&at in Lisse. Een op het dak geplaatste stellage waarop de man stond, raakte uit balans en schoot los van de verbin dingspunten. Met een gebro ken arm en rugletsel is hij overgebracht naar het Spaarne-ziekenhuis in Heemstede. De bezoekers van de open dag konden het zaterdag zelf vaststellen. Perrier is het kalkrijkste bronwatertje van Nederland foto wim van noort Idoor RENS K0LDENH0F LEIDEN Hoeveel kalk zit er in een glaasje bronwater? Wie het antwoord op die intrigeren de vraag altijd al eens had wil len weten, werd zaterdag in het AZL op z'n wenken bediend. Kalkhaters kunnen beter van Perrier afblijven en zich tot de blauwe Spa beperken. Maar de open dag chemie bood de bezoe ker meer, veel meer. „Vooral veel urinewerk en bloed". Waarnemend afdelings hoofd J. Severijn begint zijn rondleiding direct bij de stoffen die in het Centraal Klinisch Chemisch Laboratorium (CKCL) van het AZL verreweg het meest onder de loep worden genomen. Alhoewel naar een loep in het ultra moderne lab vermoedelijk tevergeefs ge zocht zal worden. De 300 urine- en 1200 bloedmonsters die da gelijks verwerkt in het CKCL worden sowieso bijna niet meer visueel onderzocht. Allerlei ver- LISSE Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde flink huisgehouden in Lisse. In de nacht van zaterdag op zondag werd er ingebroken in woningen aan de Achterweg en de Piustuin. De dieven kwamen nuffige en extreem gevoelige apparatuur kunnen het nauw keuriger, sneller en met steeds kleinere hoeveelheden bloed of urine. Toch is volgens Severijn in het lab nog altijd werk voor net zoveel analysten als pakweg twintig jaar geleden. De enor me toename van de mogelijkhe den zijn daar debet aan. Door Severijn wordt de kwestie of het groeiende aanbod aan onder zoeksmethoden de vraag er naar heeft veroorzaakt, zonder veel aarzeling met nee beant woord. „We voldoen nu aan een al latent aanwezige vraag. Vroeger wilden we ook wel, maar konden we nog niet", meent hij. Nietje De open dag is daarom vooral een beroepskeuze dag. De meerderheid van de bezoekers is jong en een potentieel toe komstig werknemer van het lab. Hier en daar schuiven ook gewone nieuwsgierigen aan bij een van de rondleidingsgroep- binnen via de achterzijde van de woningen. Uit de woningen zijn cd's, diverse papieren zoals een rijbewijs, pasjes en een ge ring geldbedrag ontvreemd. In een andere woning aan de Ach terweg bleef het bij een poging. Als gevolg van inbraakbeveili- jes. Behalve veel techniek krij gen ze ook allerlei rariteiten voorgeschoteld. In de categorie griezelen scoort vooral de ver zameling gigantische nier- en galstenen hoog. Een exemplaar zo groot als een golfbal is ge vormd rond een nietje. Je kunt het zo zien zitten, en de aanblik bezorgt menig argeloze toe schouwer een lichte rilling van afgrijzen. Het verhaal van de Hans Serèe heeft in eerste instantie hetzelf de effect. Het onderzoeken van eiwitten in snot maakt nu een maal niet iedereen lyrisch. Toch is zijn verhaal aardig, om dat het laat zien dat alle appa ratuur ten spijt het nog altijd de mens is die de onderzoeksdoor- braken bewerkstelligd. Het be wuste apparaat werd gebruikt om de ziekte Multipele Sclerose vast te stellen. In Leiden be dacht men een nieuwe functie. Door vast te stellen of er her- senvocht in snot of oorvocht zit, kan men er achter komen of ie mand een inwendige schedel breuk opgelopen heeft. Een ging kon men de woning niet binnen komen. Zondagochtend was een woning aan de Heere- weg het doelwit van inbrekers. Om binnen te komen, werd het slot van de achterdeur vernield. Diverse sieraden zijn hier weg genomen. simpel idee, maar wel èèn met waardevolle gevolgen voor trauma-patiënten Simpel en Leids is ook de ma nier waarop het bloed van dia betes-patiënten onderzocht wordt voor ze een afspraak met hun arts hebben. Vroeger moest iemand daarvoor apart naar het ziekenhuis. Het AZL stuurt sinds enkele jaren bloed- prikkertjes en miniscule plastic buisjes per post naar de patiënt. Deze neemt zelf bloed af en stuurt het monster per om gaande naar het AZL. Werk genoeg Severijn toont een bonte verza meling van enveloppen uit heel de wereld, waaruit de voordelen van de methode blijken. Meer bewegingsvrijheid voor de patiënt en minder medische handelingen in het ziekenhuis. Er resteert nog werk genoeg. De onderzoekers van morgen hebben het zaterdag in het AZL met eigen ogen kunnen zien. Auto-inbraken en vernielingen In totaal zijn 14 auto's in heel Leiderdorp in de nacht van vrijdag op zaterdag het doelwit geweest van vandalen. Uit ze ven auto's werden radio-casset terecorders ontvreemd. Even eens aan zeven auto's zijn ver nielingen gepleegd, zoals het leksteken van banden en het bekrassen. LEIDEN Drie bewoners van een woning aan de Klip perwerf in Leiden hebben za terdagavond een inbreker, Idie bezig was in de woning van de buren, op heterdaad betrapt en aan de politie overgedragen. De bewoners hoorden herrie in jde woning en besloten een kijk je te nemen. De inbreker pro beerde daarop via het dak weg te komen, maar dat lukte niet. Daarna rende hij weg door de achtertuinen, maar liep daarbij Rechtstreeks in de armen van do bewoners. Zij wisten de man, een 25-jarige Hagenaar, vast te (houden tot de politie arriveer- jde. Bejaard paar overvallen LEIDSCHENDAM - Een be haard paar van 73 en 74 jaar oud fis zaterdagavond rond tien voor half tien overvallen op de Zwa luwlaan in Leidschendam. Twee onbekend gebeleven jon gens grepen hun tassen met daarin persoonlijke papieren en een klein geldbedrag. De politie zoekt nog getuigen van het inci- LEIDEN Het bedrijfs leven is zeer geïnteresseerd in het nieuw te bouwen Me diPark op het terrein van de oudbouw van het AZL. „We hebben een hoedendoos vol met bedrijven die belanstel- ling hebben", zegt J. Peters, toekomstig directeur van het park, in Cicero, een uitgave van het AZL. Een probleem is dat een groot aantal van deze bedrijven niet voldoen aan de eisen die worden gesteld aan vestiging in het Me diPark. Zo moeten de gegadig den aantoonbaar bijdragen aan de ontwikkeling van onderwijs, onderzoek en patiëntenzorg. Aan die formule is volgens Pe ters niet te tornen. Niet alleen omdat het ministerie van on derwijs de eisen gesteld heeft, maar ook omdat de formule van het MediPark niet mag verwa teren, aldus Peters in Cicero. Het MediPark zal de komende jaren ingericht worden op de 7 hectaren oudbouw van het AZL. Het moet een themapark worden waar bedrijven die ac tief zijn op medisch terrein zich kunnen vestigen. Een stichting, waarin het AZL en de Rijksuni versiteit Leiden zitting hebben, zal erop toezien dat de formule gehandhaafd blijft. Privè-klinieken Peters sluit niet uit dat ook pri vè-klinieken een plaatje zullen krijgen in het MediPark. „Dat is denkbaar, mits ze nadrukke lijk aansluiten bij de kerntaken van het AZL en de medische fa culteit", citeert Cicero Peters die nu nog voorzitter van de Raad van Bestuur van het AZL is. De kans dat de invloed van de commercie zal leiden tot onoir- bare onderzoekspraktijken in het themapark, acht Peters klein. Daarvoor zou de regelge ving in Nederland te strikt zijn. Bovendien zal ook de toezicht houdende stichting daarop moeten letten. Het eerste gebouwencomplex van het MediPark zal in het voorjaar van 1994 worden opge leverd. Het betreft gebouw 50 aan de Rijnsburgerweg. Vol gens Peters is de beschikbare ruimte al voor de helft ge claimd. Vast staat dat de Poli kliniek Sexuologie, de Stichting Opsporing Erfelijke Tumoren, het Centraal Bureau Verrich tingen Bestand en de bedrijfs gezondheidsdienst van het AZL, het Zilveren kruis, reisbu reau Holland International en de Trombosedienst er onderdak zullen vinden. Volgens Peters zal in het Medi Park ook een congresruimte ge creëerd moeten worden voor 300 mensen. Daarnaast denkt men ondermeer aan de oprich ting van een Facultyclub, waar staffnctionarissen gasten kun nen ontvangen en een hapje eten. LEIDEN „Een schizofreen zag laatst in het park een man lopen met een lange jas aan en dacht onmiddelijk dat hij een geheim agent van de KGB voor izich had." Schizofrenen zien één detail en trekken hun con clusies. Dat zij best kunnen le ren om bepaalde situaties beter te beoordelen, is de conclusie van het proefschrift van de kli nisch psycholoog Mark van der Gaag (39). Daarin beschrijft hij de door hem ontwikkelde trai- ningsaanpak van schizofrenen. Mark van der Gaag is al dertien jaar als klinisch psycholoog ver bonden aan psychiatrisch zie kenhuis Endegeest en heeft vanaf het begin van zijn loop baan veel te maken gehad met schizofrene patiënten. Hij ruimt eerst even een wijdver breid misverstand uit de weg. „Een schizofreen is dus niet ie mand met een gespleten per soonlijkheid. Je ziet zo'n 'multi ple persoonlijkheidsstoornis' vaak in films en boeken, maar dit heeft met schizofrenie niets te maken", aldus de psycho loog. Een schizofreen is iemand die, ruim gezegd, het contact met de werkelijkheid heeft ver loren. „Schizofrenie is eigenlijk moeilijk onder een noemer te vangen. Hoewel één op de hon derd mensen eraan lijdt, heeft een groot aantal geen ziektebe sef', aldus Van der Gaag die schizofrenie liever betitelt als een kwetsbaarheid, die af en toe de kop opsteekt, dan als een ziekte. Schizofrenie komt voor in aller lei gradaties. Binnen de psychi atrie wordt iemand als schizo freen beschouwd als hij tenmin ste twee weken achtereen psy chotisch, oneerbiedig gezegd, 'knettergek' is geweest. „Je moet je voorstellen dat zo ie mand zich bizar gedraagt of rondloopt met waanideeën. Ook hallucineren, bijvoorbeeld het in zijn hoofd horen van stemmen die hem bepaalde op drachten geven, zie je vaak bij schizofrenen". Suikerziekte Schizofrenie manifesteert zich met name bij jongeren tussen de 17 en 25 jaar. Over de oor zaak tast de wetenschap in het duister. „Je kunt schizofrenie vergelijken met suikerziekte. De oorzaak is niet bekend, wel kun je de behandeling regelen met medicijnen". Iemand die lijdt aan schizofrenie is dan ook levenslang aangewezen op me dicatie. Een kwart van alle schi zofrene patiënten is dankzij dat medicijngebruik weer in staat om een volwaardig leven te lei den. Driekwart blijft aangewe zen op voortdurende zorg. Schizofrene mensen voelen zich leeg, kunnen zich niet concen treren en zijn onverschillig. „Het lijkt erop dat de 'batterij en' van schizofrenen erg zwak zijn. Ze zijn snel moe, slapen ook veel meer dan normale mensen. Wel twaalf tot veertien uur". Ze hebben grote proble men met het verwerken van in drukken die op hun afkomen. Zien ze iets gebeuren dan trek ken ze of de verkeerde, of hele maal geen conclusie. Het leggen van sociale contacten verloopt moeizaam doordat net de ver keerde gespreksonderwerpen worden aangesneden en ook de mimiek van de gesprekspartner niet goed wordt geïnterpre teerd. Pakweg vijftien jaar geleden werden schizofrenen nog als ongeneeslijk zieken be schouwd. Een schizofreen werd weggestopt in een inrichting en werd zijn verdere leven ver zorgd. Tegenwoordig ligt het accent op revalidatie en dat is mede een gevolg van de bezuini gingen in de gezondheidszorg. „Het aantal verblijfsbedden moet worden teruggedrongen. Ziekenhuizen moeten wel naar manieren zoeken om zoveel mo gelijk mensen weer in de maat schappij te laten meedraaien. In dat licht moef je mijn onder hoek ook zien", aldus Van der Gaag. Zelfstandig In een poging om schizofrenen bewuster te laten luisteren, voelen en kijken, ontwikkelde de psycholoog een trainingspro gramma met het uiteindelijke doel om deze mensen weer zo zelfstandig mogelijk te laten functioneren. Een groep schizo frene patiënten kreeg in 23 bij eenkomsten van 15 minuten een groot aantal oefeningen voorgeschoteld. „Daarbij zaten veel oefeningen die ook op de kleuterschool worden gebruikt zoals 'Ik zie ik zie wat jij niet ziet' en het herkennen van ge luiden. Van zwembadlawaai tot het gekwaak van een eend". Na afloop bleek de getrainde groep wel degelijk vooruitgang te heb ben geboekt. Ze keken beter, waren actiever en minder afwe zig. „Opvallend was dat de meest gestoorde patiënt ook het meest profiteerde van de trai ning", aldus Van der Gaag, die desondanks meent dat het ef fect van zijn onderzoek vooral niet moet worden overschat. Met name omdat nog niets be kend is over de efecten op de lange termijn. Psychiatrische klinieken elders in het land, on der meer in Assen, die het trai ningsprogramma van Van der Gaag inmiddels hebben overge nomen, zullen ook die effecten meten. Volgens Van der Gaag waren de getrainde patiënten zelf in elk geval blij met het re sultaat. „Ze hadden geleerd dat niets hen meer lukt, en begin nen nergens meer aan. Dat ze door deze training vooruitgaan, al is het maar een beetje, maakt hun eigen leven ook weer wat draaglijker". Mark van der Gaag: ,,Een schizofreen is dus niet iemand met een gespleten persoonlijkheid" foto: wim van noort Joop Riethoven onderscheiden LEIDEN - Sportorganisa- tor Joop Riethoven is zater dag onderscheiden met de eremedaille in goud beho rend bij de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg het lintje opgespeld door burgemees ter C. Goekoop tijdens een voor hem in de Korte Vliet - school georganiseerde feeste lijke huldiging. Aanleiding voor het eerbetoon is het feit dat Riethoven 40 jaar geleden, in 1952, samen met zijn inmiddels overleden broer Jan 'Sportorganisatie' opricht te. Dat was het begin van een roemruchte carrière, als orga nisator van wieier-, maar ook andere sportevenementen en als ploegleider. Riethoven werd in 1964 voor zitter van wielervereniging Swift en leidde die club vijf keer naar het clubkampioenschap van Nederland. In 'zijn' periode bracht Swift renners voort als Bart Zoet, Gerben Karstens en Joop Zoetemelk. In 1973 was hij mede-organisator van de start van de Tour de France in Sche- veningen. Vijf jaar later haalde hij de Tour-start naar Leiden. Een evenement dat hij niet be wust meemaakte, omdat hij en kele uren voor de start getrof fen werd door een hersenbloe ding. Dat jaar, 1978, kreeg hij de erepenning van de gemeente Leiden. Riethoven was naast zijn sport activiteiten 25 jaar lid, van de oudercommissie van de Korte Vlietschool voor zeer moeilijk lerende kinderen. In 1990 nam hij daar afscheid. Daarnaast is hij altijd actief geweest in de dierenbescherming en binnen de stedenband Leiden-Oxford. Riethoven (70) zit nog vol plan- nen binnen enkele jaren wil hij de Tour opnieuw naar de Leidse regio halen, om het dan écht mee te maken. LATEX EXWHATUJ* GtCVES

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9