Russische tiener wint het Flipse-concours Meer zeggingskracht in Spaanse dramatiek Hoogstaande koor-prestatie Festival houdt nieuwe koers Cultuur Sublieme poëzie bij Residentie Orkest Meer bezoek voor derde Jazz Mecca I A Leidse Courant I maandag 2 november 1992 DANS foto Robert vmi SrurvEKtERG Winnares Irina Mezueva, met links naast haar Anthony Hughes (tweede) en rechts Frangois du Toit (derde). Adviescommissie voor orkesten Rijswijk Minister d'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) heeft een commissie benoemd die haar moet adviseren over de orkest voorziening in het oosten van het land. Forum en het Gelders Orkest hebben tot nu toe geen overeenstemming kunnen be reiken over de door de bewinds vrouw gewenste samenwer king. De minister wil graag dat de commissie voor 1 december ad vies uitbrengt over de inrich ting van één orkestvoorziening van 145 mensen in het oosten. Daarbij moet zowel artistieke kwaliteit als doelmatigheid in het oog worden gehouden, als mede het plan voor een nieuwe reisopera. In het zuiden van het land zijn de orkesten iets verder in hun dialoog. Het Brabants Orkest en het Limburgs Symphonie Orkest willen de door minister d'Ancona van WVC gewenste samenwerking gestalte geven door de vorming van een college van overleg en de opstelling van convenanten. Beide orkesten willen de artis tieke en organisatorische ver antwoordelijkheid behouden. Voor een goede afstemming van het repertoire en afspraken over de operabegeleiding is één bestuurlijke en organisatori sche constructie 'absoluut niet nodig', vinden de orkesten. De orkesten hebben de minister voorts bericht dat de uitwisse ling van musici niet tot de ver wachte financiële voordelen zal leiden, omdat reizen de werk tijd verlengt. Compensatie van die extra tijd zal het beoogde ef fect verloren doen gaan. Restauratie poppenhuis Haarlem Tiet Frans Halsmu- seum in Haarlem wil het 18de- eeuwse poppenhuis van Sara Ploos van Amstel-Rothé restau reren. Om dat financieel moge lijk te maken is een actie ge start met als belangrijkste on derdeel de uitgave van certifica ten. Daarmee kunnen een of meer voorwerpen uit het pop penhuis financieel worden gea dopteerd. Voor de restauratie- en conserveringswerkzaamhe- den, die naar verwachting een jaar zullen duren, is anderhalve ton nodig. Tot half januari is het poppen huis uit 1743 in Haarlem nog te zien. De twaalf kamers zijn, met uitzondering van de biblio theek, evenwel ontruimd. Bij de grondige opknapbeurt, die waarschijnlijk door het mu seum zelf kan worden uitge voerd, worden alle vertrekken van het poppenhuis schoonge maakt. Ook komen alle duizend voorwerpen uit het huis aan bod. Musea kopen op veiling Amsterdam Het Zuiderzee museum in Enkhuizen en het Van Goghmuseum in Amster dam hebben drie werken ge kocht op een veiling van 19de- eeuwse schilderijen, tekenin gen en aquarellen bij Christie's in Amsterdam. Het Zuiderzeemuseum kocht een aquarel van de hand van Hans Herrmann (1858-1942) voor 4600 gulden. Het stelt een stadsgezicht van Elburg voor. Het Van Gogh kwam in het be zit van twee werken maar wil niets zeggen over welke het zijn. Blauwe Maandag gelooft er niet in Amsterdam De toneelpro- duktie 'Vittoria Corombona' van het Belgische gezelschap Blauwe Maandag Compagnie is afgelast. Daartoe is besloten omdat na negen weken repete ren is gebleken, dat „de produk- tie niet beantwoordt aan de normen die de Blauwe Maan dag Compagnie zichzelf op legt", aldus artistiek leider Luk Perceval van het gezelschap. In Nederland zouden in totaal 41 voorstellingen worden gege ven in Breda, Groningen, Maas tricht, Amsterdam en Arnhem. De première was voorzien op 18 november in de Rotterdamse Schouwburg. Bescherm uw natuur! Hei Zuidhollands Land schap heeft zorg voor de natuur Ook in uw om geving Wij hebben al 60 gebieden rhet een op pervlakte van 2.500 ha veilig gesteld Maar er moet nog véél werk wor den verzet Wordt be gunstiger en help ons. U krijgt er rust en groene ruimte voor terug STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER. Bel 010-4135045. DE DOELEN, ROTTERDAM Finale van het vierde Eduard Flipse Internationaal Pianoconcours. Irina Mezueva, Frangois du Toit en Anthony Hughes met het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen o.l.v. Georges Octors. DOOR DlMITRI VAN DER WERF De 17-jarige Russische pianiste Irina Mezueva heeft op een vol komen overtuigende manier de eerste prijs van het Eduard Flipse-pianoconcours gewon nen. Het concours was dit jaar voor het eerst internationaal van opzet. De groei van interna tionale pianoconcoursen vo rig jaar werden er 72 gehouden, dit jaar al 119 is aan het Ne derlandse muziekleven niet voorbij gegaan. Vierendertig kandidaten schre ven zich in, onder wie zeventien uit Oost-Europa en negen uit KLASSIEK PHILIPSZAAL, DEN HAAG Residentie Orkest o.l.v. Sir Edward Downes, m.m.v. Anne Pemberton Johnsons (sopraan), Bruce Brewer (tenor), Charles van Tassel (bariton). Wout Oosterkamp (bas) en het Nederlands Theater koor; werken van Debussy, Reger en Stravinsky. door aad van der ven Als we aan Debussy denken, denken we waarschijnlijk eerder aan een kleurrijk orkest werk als 'La mer' en aan een aantal subtiele pianostukken dan aan de introverte toneel muziek 'Le martyre de Saint- Sébastien'. Max Reger associëren we eerder met monumentale orgel werken dan met de poëzie van 'Eine romantische Suite'. Gaat het om Stravinsky, dan haalt men eerder het geweld van 'Le sacre du printemps' of het pi kante neo-classicisme van 'Pul- cinella' voor de geest, dan de sprookjesachtige muziek van 'Le rossignol'. Kortom, door 'Le martyre de Saint-Sébastien', 'Eine roman tische Suite' en 'Le rossignol' uit te voeren presenteerde het Residentie Orkest zaterdaga vond een programma dat niet alleen aantrekkelijk was, maar dat ook veel muziekliefhebbers iets wijzer heeft gemaakt. Interessant daarbij was te con stateren, dat deze tussen 1911 en 1914 gecomponeerde wer ken toch iets dichter bij elkaar staan dan men op grond van het beeld dat van deze componisten bestaat zou verwachten. In de kunstwetenschappen wordt nu eenmaal, zeker als het om kunstenaars uit verschillende landen gaat, de individualiteit sterker onderstreept dan de ontvankelijkheid voor wat an deren hebben gemaakt. Nederland. Internationaler had het concours zich niet kunnen presenteren. Onder de drie kandidaten die doorgingen naar de finale, bevond zich geen enkele Nederlander. Na een lang beraad (met de tra ditionele moeilijkheden) van de internationale jury, die onder voorzitterschap stond van Da niël Wayenberg, werden de eer ste prijs, de Nederlandse Prijs en de Persprijs unaniem toege kend aan de jonge Russische. De Nederlandse Prijs werd ge geven voor de beste vertolking van het aardige pianostuk 'Strollin", het 'pièce de con cours', gecomponeerd door Pe ter-Jan Wagemans. Concurrenten Dat Irina Mesueva deze prijzen, samen goed voor 30.000 gulden, in de wacht sleepte, was niet verbazend. Zij stak met kop en schouders boven haar concur renten uit. Mesueva maakte Luisteren we naar 'Le martyre de Saint-Sébastien', dan horen we dat Debussy gefascineerd was door Moesorgski. In 'Le rossignol', die betoverende, op Andersens sprookje 'De nachte gaal' gebaseerde partituur, merken we de invloed van De bussy op Stravinsky. En in 'Eine romantische Suite' ne men we soms een romaanse spi ritualiteit waar, die we niet zo snel met Reger associëren. Het Residentie Orkest stond voor de taak drie zelden uitge voerde, niet eenvoudige compo sities te spelen. Maar als er pro blemen waren, dan viel daarvan weinig te merken. De manier waarop deze drie partituren met al hun subtiliteit en trans parantie gerealiseerd werden was hoogst bewonderenwaar- dig. De Britse dirigent Sir Ed ward Downes heeft m de jaren zeventig enkele malen met Ne derlandse orkesten gewerkt. Maakte hij toen een vooral de gelijke, wat schoolmeesterach tige indruk, zaterdagavond bleek hij de ideale vertolker te zijn voor deze muziek, die zo ge baat is met een onnadrukkelij ke, lichte wijze van musiceren. In de langzame delen van alle drie de werken welden fraaie, poëtische klanken op, weerge geven in een natuurlijke, zwe vende beweging. Maar ook de spanning was er: de 'Danse ex- tatique', ééen van de hier uitge voerde symfonische fragmen ten uit 'Le martyre de Saint- S'ebastien', wordt zelden zo dreigend en opzwepend ge speeld. De orkestklank was beeldschoon, met vooral in De bussy en Stravinsky excellente houtblazers. Bovendien was in 'Le rossignol' de Amerikaanse sopraan Anne Pemberton Johnson een nachtegaal, die de vervoering van de geplaagde Chinese keizer volkomen be grijpelijk maakte. een sterke indruk met haar ver tolking van het derde pianocon cert van Prokofjev. De piano techniek lijkt weinig geheirtien meer voor haar te hebben. Met verbazend gemak sloeg zij zich door de meest virtuoze pas sages heen. Of zij het voorpor taal van de 'tempel van de heili ge kunst' al binnen mag treden, is nog de vraag. Irina Mesueva is een enorm talent, maar poë zie, inspiratie en diepgang zijn niet in even sterke mate aanwe zig in haar pianistiek, die nu nog hoofdzakelijk bestaat uit briljant spel. Maar voor piano concoursen, waar in de eerste plaats het percentage goede no ten en technische zekerheid als beoordelingscriteria gelden, is zij in elk geval uitermate ge schikt. Zouteloos Het is niet waarschijnlijk dat we met Frangois du Töit uit Zuid-Afrika en Anthony Hug- Rotterdam Het Filmfestival Rotterdam gaat in zijn 22ste editie, die plaatsheeft van 28 ja nuari tot 7 februari 1993, door op de weg die de nieuwe direc teur Emile Fallaux dit jaar heeft ingeslagen. Het programma wordt nog overzichtelijker en compacter, met het oog op het trekken van een breder publiek. Te vertonen films worden be oordeeld op hun kwaliteiten en niet ondergeschikt gemaakt aan een bepaald thema. Dit gebeurde wel tijdens het di recteurschap van Fallaux' voor hes uit Groot-Brittannië twee belangrijke Rachmaninov-ver- tolkers rijker zijn geworden. Du Toit (derde prijs) speelde op ze ker en gaf een wel erg zouteloze en kreukvrije versie van de Rapsodie op een thema van Pa- ganini. Anthony Hughes (twee de prijs) had onvoldoende tech niek om gestalte te geven aan zijn afgezaagde visie op Rach- maninovs derde pianoconcert. Georges Octors en het Konink lijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen grepen in hun tem poschommelingen terug op een geheel eigen traditie. Het or kest opende de finale-avond met Verdi's ouverture 'La forza del destino'. Speelde dit ensem ble 'De macht van het noodlot' bij wijze van muzikale over peinzing bij het fenomeen 'mu ziekconcours', de blijkbaar on vermijdelijke drempel die jonge musici moeten nemen om, als alles meezit, tot het muziekle ven door te dringen? ganger, de Italiaan Marco Mül- ler, die vorig jaar na twee festi vals opstapte. De nieuwe aan pak van Fallaux kreeg waarde ring van het publiek gezien een stijging van de kaart'ver koop met dertig procent. Nieuwe films Het hoofdprogramma bevat veel nieuwe films, sommige we reldpremières, andere Europe se premières. Verder is er een selectie van films die veel suc ces hadden tijdens andere film festivals, er zijn komedies uit de islamitische wereld en een re- SCHOUWBURG, ROTTERDAM Catalaans dansensemble Lanonima Imperial (De Keizerlijke Naamloze) met 'Afanya't a poe a poe' 'Schiet op, stukje bij beetje'). Choreografie: Juan Carlos Garcia. Decor en kostuums: Jordi Roig. Herhalingen: onder meer 24 november Leiden (Schouwburg). door Nico S. de Wal Het is een goede zaak als bijzon dere produkties uit een Holland Festival hier vroeger of later te rugkeren. Zo biedt de korte tournee die het Catalaanse en semble Lanonima Imperial thans door ons land maakt een welkome gelegenheid om nader (of voor het eerst) kennis te ma ken met het fascinerende cho reografische drieluik van artis tiek leider Juan Carlos Garcia, dat tot de interessantste ballet- bijdragen van het HF 1991 be hoorde. Nadere kennismaking kan lei den tot de ontdekking, dat deze driedelige danscompositie, 'Af anya't a poe a poe', sedertdien heeft gewonnen aan zeggings kracht. Waaraan kan worden toegevoegd, dat het weer zien van een zo rijk met associatieve beelden beladen werk altijd al nieuwe impressies toevoegt aan de eerste indrukken. In het eerste deel blijven de dansers, tegen een landschap pelijk achterdoek, nog bijna even anoniem als de titel van het gezelschap, maar dat vormt nu veel duidelijker de neutrale opniaat tot wél emotioneel gela den confrontaties in het tweede deel. Met wat zetstukken, zoals een kast en een sofa, verplaatst de handeling zich nu van de buitenwereld naar een binnen wereld. Waarin een harmonisch Maastricht Het derde Jazz Mecca in Maastricht trok de af gelopen drie dagen 18.500 toe schouwers. Het eerste festival van de Acket-organisatie zon der de onlangs overleden Paul Acket haalde daarmee 1500 be zoekers meer binnen in het MECC-gebouw in de Limburg se hoofdstad dan vorigjaar. Het was de laatste wens van Paul Acket dat het festival on danks zijn overlijden gewoon doorgang zou vinden. Of er vol gendjaar een vierde Jazz Mecca plaatsvindt is mede afhankelijk van wat er met de Acket-organi- trospectief van de Amerikaanse cineast Abel Ferrara. 'Grandeur locale' is de naam van een programma-onderdeel dat oude en nieuwe films laat zien, waarin de authentieke, lo kale omgeving met zijn bewo ners een rol speelt. In het vaste festival-onderdeel 'Limits of li berty' is ook dit jaar weer plaats voor films en filmfragmenten die verboden zijn in het land van herkomst. Het festival zal wederom plaatsvinden op en rondom de Rotterdamse Kruiskade en in het theater Lantaren/Venster. duo contrasteert met een agres sief paar en een driehoeksver houding. Welke laatste in het derde deel tot een drastisch ein de blijkt te zijn gekomen: één van de twee mannen hangt voor lijk in de kast. Met name dat tweede deel is zo wel door betere belichting als door scherper geprofileerde uit voering indringender geworden satie gaat gebeuren. Binnen kort zullen de Acket Associates daar mededelingen over doen. Een eerste indruk van de orga nisatoren is dat er meer bezoe kers uit België en Duitsland naar het festival zijn gekomen. Vooral in Duitsland is daartoe de afgelopen maanden een in tensieve publiciteitscampagne gehouden die vruchten afwierp. Jazz Mecca kende dit jaar een nieuwe formule: de eerste dag aparte openingsconcerten door The Brubeck Family Project), daarna twee echte festivalda- gen met jazz in diverse zalen. JAC0BUSKERK, DEN HAAG Residentie Kamerkoor onder leiding van Gerard Akkerhuis en met medewerking van Tina Edebrant-Broman (alt) en Bert Mooiman (orgel) in werken van Langlais, De Klerk, Duruflé, Vierne en Hendrik Andriessen. door Peter Visser Het Residentie Kamerkoor had zaterdagavond zijn thuisbasis, de Kloosterkerk, verwisseld voor de vrijwel daaraan gren zende Jacobuskerk. De reden: het sterk Frans ge tinte programma, waarvoor met name het orgel in laatstge noemde kerk veel meer ge schikt is. Op dit programma vond men ook twee Nederlandse werken. Bij de combinatie Frans-Neder lands denkt men natuurlijk dit jaar direct aan Hendrik An driessen, wiens honderste ge boortejaar vooral in november tot een lawine van uitvoeringen aanleiding geeft. Maar ook zijn opvolger in de Haarlemse Jozefkerk, Albert de Klerk, componeert in een Frans idioom. César Franck De gemeenschappelijke noemer van al de vertolkte werken op deze avond was César Franck. Er was evenwel maar één com ponist, die dit grote composito rische voorbeeld bijna letterlijk navolgde, namelijk Vierne in de Prelude uit zijn eerste orgel symfonie. Voor de rest hadden alle componisten hun persoon lijke moderne stempel gedrukt op Francks erfenis. Een erfenis, die zorgvuldig werd behoed door het Residentie Kamer koor. Wat dit bijna vijftienjarige koor, dat op 11 december in de dan indertijd in de Amsterdam se Stadsschouwburg. Het rau we realisme, de emotionaliteit en het koloriet roepen associa ties op met schilderijen var Goya. En daarmee is deze voor stelling, bij alle universaliteit van de behandelde thema's - zoals liefde, agressie en-dood - door en door Spaans, vol harts tocht en dramatiek. De tijdens de vorige festival.' zwakke vrijdag werd daardooi sterker bezet met vooral lokale bezoekers. De optredens in het Music Pa villion (de grote tent die ook bij het North Sea Jazz Festival wordt gebruikt) waren de grote trekpleister (o.a. de Brecker Brothers). Opmerkelijke ova ties waren er voor vibrafonist en orkestleider Lionel Hamp ton. Hampton was dit jaar we gens ziekte afwezig op de grote festivals. Enkele concerten werden opgenomen door de AVRO (radio en tv). Kloosterkerk het jubileum viert, in dit niet gemakkelijke programma presteerde was be wonderenswaardig. De grote afstand van het hoog gelegen orgelbalkon tot de toe hoorders, voor vele uitvoeren den een handicap, leek bij dit kwaliteitsensemble geen rol te spelen. Niet alleen was de koor klank genuanceerd en krachtig maar ook op het gebied van zui verheid bleven weinig wensen onvervuld. Misschien dat het enige min puntje de vooral bij de stralende sopranen wat onduidelijke arti culatie was. Messiaen Bij alle overeenkomsten waren er natuurlijk toch duidelijke verschillen tussen de diverse werken. Zo oriënteerde de dit jaar overleden organist Jean Langlais zich niet alleen op Franck en het Gregoriaans, maar knipoogt soms ook in de Messe Solennelle naar zijp land- en'generatiegenoot Mes siaen. Albert de Klerk is in zijn canta te 'Super omnia' eenvoudigei en milder: de mystieke tekst van Thomas a Kempis geeft daar aanleiding toe. En ten opzichte van deze bij dit concert aanwezige componist is de stijl van Hendrik Andriessen meer hoekig-lapidair, bij alle Franse invloeden meer Hol lands. Organist Bert Mooiman toonde ook in twee solowerken met zijn subtiele registraties - een rag fijn scherzo van de door zijn Re quiem befaamde Duruflé - veel affiniteit tot dit repertoire. De grote betrokkenheid gold in niet mindere mate de alt Tina Edebrant-Broman, oud-lid van het kamerkoor, die de soli in De Klerk vertolkte. KLASSIEK Koningin en gamelan Met een rondgang over de expositie 'Hofcultuur uit Indonesië' heeft koningin Beatrix zaterdag de Kunsthal Rotterdam officieel geopend. De vorstin nam ruim de tijd voor de tentoonstelling, die is samengesteld uit onder meer bruiklenen uit de historische verzameling van het Huis van Oranje-Nassau. FILM Scène uit het slotdeel van 'Afanya't a poe a poe'.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8