Mensen Er zit heel veel liefde in Iris 17 Bolleboos in wereld van hele kleine I tik MARJOLEIN MACRANDER RENEE DE HAAN Oldtimer MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 dor RoyTouker Leuke rollen liggen niet voor het opscheppen. Toch bete kent dat voor Marjolein Macrander niet dat ze alles naar gretig aanpakt wat op haar veg komt. Zorgvuldigheid blijft het sreven van deze jonge actrice, die de vat bleue Eva speelt in de TROS-se- re 'Iris'. Zoiets als 'Goede tijden, slechte tij ten' zou ik niet willen doen. Het is caar één tv-fabriek. In 'Iris' is er andacht, zorgvuldigheid, liefde. Jat koester ik nog steeds levlogen en gedreven is de geboren iutphense als ze het over haar vak leeft. Jaren geleden maakte ze haar <v-debuut in de VARA-serie 'Nieuwe luren'. Later volgden 'De brug', IRO'sKinderkookcafé' en een KON-documentaire. I'e 27-jarige artsendochter greep net raast de hoofdrol in George Sluizers seelfilm 'Spoorloos'. Een jaar deed s op de KRO-radio 'De liefdeslijn'. Het een meningsverschil ging ze caar weg. „Luisteraars kwamen taarin vaak met heel serieuze pro llemen, en dan moest je daar amu sant op reageren. Ik kan dat niet. Zo- ils Paul de Leeuw mensen op een leuke manier te kakken kan zetten, 'Ik vond het heel spannend om met een vakvrouw als Monique van de Ven te werken. Ze is heel warm, vol aandacht. Ik voelde me soms gewoon een oetlul'. daar ben ik niet goed in. Dan ben ik mezelf niet". Oetlul Ruim anderhalfjaar geleden kwam de uitnodiging voor 'Iris'Alleen Mo nique van de Ven was op dat moment nog gecast. „Tijdens mijn screentest moest ik onverwachts een scène met Monique doen. Ik kon geen seconde nadenken en heb het gewoon ge daan. Buiten realiseerde ik me pas dat ik de rol van Eva had. Ik vond het heel spannend om met een vak vrouw als Monique van de Ven te werken. Ze is heel warm, vol aan dacht. Ik voelde me soms gewoon een oetlul". „Het gekke voor mij blijft dat de re acties op 'Iris' nu pas komen, terwijl de serie al meer dan een jaar geleden is opgenomen. Ieder beeldje in die se rie is een herinnering. Ik weet nog precies hoe ik me op zo'n moment voelde. Of de serie me meer rollen oplevert, is de vraag. Ik hoop alleen maar dat de mensen 'Iris' mooi vin den. En als ik niet meer rollen mocht krijgen, dan lig ik niet te treuren. Je geluk kan nooit afhankelijk zijn van je werk". Twijfel Thuis wachten op werk doet ze in ie der geval niet. „Ik onderneem veel zelf. Je moetje als mens blijven ont wikkelen. Ja, ideaal is natuurlijk dat je als actrice in de luxe positie ver keert dat je je eigen rollen kan kie zen. Ik vind nu belangrijk dat ik aan het werk ben. Ik heb ook een periode van twijfels gehad over mijn acteer talent. Ik kreeg toen die rol in 'Nieu we buren', en dacht dat ik het niet zou kunnen. Ik sloot me op. Maar door lessen van de Amerikaanse ac trice en regisseur Candice Derra kreeg ik mijn vertrouwen en de over tuiging dat ik kon acteren terug. Ik ontdekte toen de lol, het plezier van het toneelspelen, mijn eigen creati viteit. Ik ben nu heel gedreven, kan heel diep zijn, wil de kwetsbaarheid Vanavond weer op de televisie, Marjolein Macrander als Eva in 'Iris'. ontdekken". Een jaar na 'Iris' is er veel gebeurd met Maijolein Macran der. Hoogtepunten noemt ze haar rol in het toneelspel 'De lege ruimte' en haar toetreding tot het NOS- jeugdprogramma 'Klokhuis', waar voor zé presenteert en op reportage gaat. „Een programma met een for mule die goud waard is. Er is een enorme behoefte aan goede jonge renprogramma's. De VPRO is daar bijzonder in. Het lijkt mij leuk om een programma te maken voor de pubergroep, maar dan niet zo'n uit zending waarin alles snel en in een house-tempo voorbijkomt. En tegen een mooie rol zeg ik ook geen nee. Film, tv of toneel. Als het script maar goed is. Ik heb zoveel idealen. Maar ik sta ook open voor nieuwe wegen". Rudi Carrell Ria Beckers stapt op Fr, ractievoorzitter Ria Beckers van Groen Links zal in het voorjaar de Tweede Kamer-fractie verlaten. Ze zei dit zaterdag op het Groen Links congres. Opvolger van Beckers wordt Peter Lankhorst, maar slechts tot de Tweede Kamer verkiezingen. Beckers verlaat de Kamer om persoonlijke redenen. Zij zei liever - als gekozene - haar tijd te willen volmaken, maar heeft daar na ampel beraad toch maar vanaf gezien, mede omdat het nu goed gaat met de partij Groen Links en met de kamerfractie van deze partij. Ina Brouwer denkt nog na over een voorzitterschap, maar laat dat afhangen van een vernieuwing, waarbij wordt gedacht aan een deeltijd-kamerlidmaatschap, een deeltijd-fractievoorzitterschap of een roulerend fractievoorzitterschap. De hand van Rudi Carrell Wa Duitstalige sensatiepers raakte er de afgelopen week niet over uitgebabbeld dat 'Der Rudi' enigszins gehandicapt op televisie verscheen. Carrell is enige tijd geleden gevallen en bezeerde daarbij zijn hand zodanig dat die opzette en blauw werd. De kwetsuur geneest maar Niets ernstigs dus, maar bladen als Bild in Duitsland en Bliek in Zwitserland raadpleegden er niettemin vooraanstaande medici Het ijsdansen wordt gekuist De e Internationale Schaats Unie heeft het ijsdansen aan kuisere regels gebonden. Vrouwen moeten een rok dragen, mannen een broek. Dat is niet alles. Blouses en.shirts moeten zijn voorzien van mouwen; het mag niet te bloot en te sexy. Stoeipakjes, leggings en soortgelijke trendy outfits zijn taboe. Als aan de niet aan de voorschriften wordt voldaan, dient de jury dat tot uitdrukking te brengen in het. cijfer voor de artistieke impressie. Ook bij de keuze van de muziek zijn de ijsdansers aan meer regels Archieffoto Zo mag het dus niet meer van de Internationale Schaats Unie. Zouden de nieuwe regels voor het ijsdansen op deze presentatie van het fameuze Engelse paar Jayne Torvill en Christopher Dean zijn toegepast, dan had dat wegens de broek van Jayne en het te bloot van allebei vele tienden van punten gekost. gebonden. Het gebruik van vocale muziek wordt dringend afgeraden en alleen toegelaten als gehum en geneurie op de achtergrond. Muziek waarvan het ritme niet overeenkomt met de bewegingen op het ijs, dient naar het oordeel van de internationale schaatsunie door de jury ernstig te worden bestraft. 'Seks is plezier' stuit op verzet en campagne om het onrustbarende aantal zwangerschappen onder Spaanse teenagers naar beneden te krijgen doet de conservatieven huiveren. Ze jaagt de rooms-katholieke kerk in de gordijnen met de suggestie dat seks fijn is. De campagne die 400.000 gulden kost, welk geld beschikbaar gekomen is via de Jeugdraad en het ministerie van sociale zaken, leidde verder tot een heftige botsing met de gezeten burgerij omdat ze het taboe- onderwerp masturbatie aan de orde stelt. De campagne met de titel „Het is fijn, maar geen spelletje" is veel minder gedurfd dan de laatste poging tot seksuele opvoeding, een anti-aidscondoom-campagne onder de leuze „Doe hem om, doe hem om hem". iedactie .oke Korving IIJDRAGE iOELOF KLEIS Bijna blijven zitten in vwo-vier, met een middelmatige eindlijst vertrekken van deze school, vervolgens cum laude in Utrecht slagen in de moleculaire celbio logie en als klap op de vuurpijl ook nog eens de Unilever-researchprijs winnen. Dat is in een notedop de wetenschappelij ke carrière van Mirjam Nievers (23). Vrijdag 13 november krijgt zij één van de tien aanmoedigingsprijzen uitgereikt op het hoofdkantoor van de multinational in Vlaardingen. „Een aanmoedigingsprijs om in het na tuurwetenschappelijk onderzoek bezig te blijven, maar dat was ik toch al van plan", klinkt het nuchter uit de mond van de winnares. De uitverkiezing kwam onlangs als een volslagen verrassing. Plotseling lag de brief van Unilever in de bus. „Ik was overdonderd. Ik wist niet eens dat die prijs bestond". Navraag leerde al snel dat haar 'eigen' professor A. Verkleij op aandringen van een collega-professor verantwoordelijk was voor de voordracht van de prijs. „Ik krijg die voor mijn studieprestaties. Dat zullen wel de twee negens voor de beide afstudeeropdrachten zijn geweest. Ik moest eerst wel even een brok weg slik ken. Eigenlijk heb ik toch niks bijzonders gedaan. Ik ben niet iemand die zich te pletter leert, het ging altijd vanzelf. Nee, niet op het vwo. In de vierde ben ik zelfs bijna blijven zitten. Als iets móet, dan ben ik minder gemotiveerd. Zelfs voor biologie, mijn leukste vak, ben ik maar met een zesje geslaagd". Tita Tovenaar Na uitgeloot te zijn voor de studie medi sche biologie, 'parkeerde' ze een jaartje als biologie-studente aan de Utrechtse universiteit. Dat bleek zo goed te beval len dat ze bleef en koos voor moleculaire celbiologie, de wereld van het hele kleine. „De beroepentest op de middelbare school wees al uit dat ik geschikt was voor wetenschappelijk onderzoek. Dat is foto Jan van den Brink. 'Ik was overdonderd', zegt Mirjam Nievers over de aan haar toegekende researchprijs. ook de reden dat ik voor de exacte vakken heb gekozen. Ik hou van logisch denken en ik vind het leuk om met het hoofd én met mijn handen te werken. Scheikunde zou ook wel wat voor mij geweest zijn. Een beetje van dit en een beetje van dat, lekker Tita-tovenaartje spelen". De levensprocessen binnen een cel boei en Nievers. „Het is een wonder om je voor te stellen hoe alles werkt, hoe alles op elkaar ingrijpt. Alhoewel we wel nooit volledig achter de waarheid zullen ko men, maar we kunnen er in elk geval naar streven". Een klein stukje van die waarheid ontrafelde ze tijdens een ruim negen maanden durend onderzoek waar ze de prijs van Unilever hoofdzakelijk aan te danken heeft. Doel van dat onderzoek was opheldering te verkrijgen over de signaal-overdracht binnen in een dierlijke cel. Hoe wordt het signaal van buiten de cel, in dit geval een groeifactor, doorgegeven naar de kern, waar vervolgens een celdeling plaats vindt. „Wat aan de rand van de cel gebeurt, is redelijk bekend, maar hoe het signaal vervolgens naar de kern gaat is onduide lijk". Nievers benaderde het probleem door eens te kijken wat er aan het einde van de keten gebeurt in de kern en dan proberen terug te redeneren. Japans Als studiemateriaal werden kankercel len gebruikt afkomstig uit een 85-jarige Japanse vrouw die leed aan baarmoeder halskanker. „Deze vrouw is inmiddels al lang overleden, maar de cellen worden voortgekweekt. We gebruiken daarvoor kankercellen, omdat die ontzettend snel groeien. Het zijn in wezen natuurlijk ontspoorde of zieke cellen. Of dat van in vloed is op het resultaat? Dat is een vraag die je overal in de wetenschap tegen komt. Is het de waarheid die je boven ta fel haalt, of maak je je eigen waarheid". Het resultaat was in elk geval verras send. Nievers vond een hoop enzymen (een bepaalde soort eiwitten) in de kern, die ook aan de binnenkant van de cel- wand voorkomen. Aan het begin en het einde van de keten zijn dus dezelfde stof fen actief. Wat er onderweg gebeurtfis daarmee nog steeds onbekend, maar de weg naar de waarheid is een beetje min der donker. Het onderzoek heeft Nievers een aanstel ling als onderzoeker opgeleverd op de af deling celbiologie in Utrecht. Binnen vier jaar wil zij promoveren tot doctor in de celbiologie. Aan de prijs van Unilever zit een bedrag van vijfduizend gulden vast. Mirjam Nie vers weet al waaraan ze het geld zal uit geven. „Het geld gaat op de bank om over vier jaar het proefschrift en de promotie van te betalen". Lubbers prijst Titus Brandsma Premier Lubbers heeft gisteren pa ter karmeliet Titus Brandsma, die vijftig jaar geleden in het concentra tiekamp Dachau stierf en in 1985 za lig werd verklaard, geprezen als een geleerde, zeer vrome, maar niet we reldvreemde Fries. De wetenschapper Brandsma pleitte altijd voor gezond en nuchter rede neren en ging ervan uit dat mensen, hier en over de grenzen heen, samen de maatschappij moeten vormgeven. In deze zin is Brandsma volgens Lubbers een tegenpool van het he dendaags cynisme dat juist de ver bondenheid tussen de mensen af breekt. Lubbers sprak aan het begin van een eucharistieviering in de Pe trus Canisiuskerk te Nijmegen ter nagedachtenis van Brandsma, die op 26 juli 1942 in het concentratiekamp Dachau een dodelijke injectie kreeg toegediend. Brandsma was geeste lijk adviseur van de rooms-katholie ke journalistenvereniging en kreeg de opdracht de katholieke dagbladen af te houden van samenwerking met de Duitsers en de NSB. Jantje Beton weer op pad De straat is voor kinderen een steeds onveiliger plek. Daarom zijn ze voor hun spel meer en meer aangewezen op allerlei voorzieningen. Het Nationaal Jeugd Fonds, alias Jantje Beton, streeft naar uitbreiding van speelruimte voor de jeugd. Want spelen is voor een kind van levensbelang, aldus het fonds. Onder het motto 'Nu geen speelplek, straks geen toekomst', gaan deze hele week collectanten op pad om geld in te zamelen. Dat zal worden besteed aan o.m. kinderboerderijen, peuterspeelzalen, jeugdcircussen en -theaters. Up zo'n dag dat ik hijgend bedenk dat ik aan mijn pensioen toe ben, hoor ik dat we beter voor onze ouders moeten gaan zorgen. En dat terwijl ik mijn kinderen al nauwelijks de baas ben! Tachtig procent meer aow moet er op tafel komen om de oudjes van straks een vol bord op diezelfde tafel te bezorgen. Althans als we Duisenberg willen geloven. Dat wil ik niet, maar ik doe het wel. Ik ben bij vlagen realist. Ik gun het die zestig-plussers van harte. Een wereld zonder glimlachende bejaarden en kleuters, is mijn wereld niet. Ze zetten de tijd even stil. Ze begrijpen nog dat een bankje in het plantsoen bedoeld is om op te zitten. Voor die blik van rust wil ik graag wat evenwicht in hun portemonnee brengen. De onrust in mijzelf groeit echter met de dag. Want nadat ik de vut heb zien komen en weer zie afvloeien, begint het tot me door te dringen: de kas is echt leeg als ik op leeftijd kom. Wie zorgt er straks voor mij? Ikzelf. Bij dat toekomstbeeld moet ik diep ademhalen. In de hoop dat ik die adem vasthoud tot mijn tachtigste. Het idee dat ik dan stijf en stram nog achter een bureau zit, maakt me giechelig. Het is een streep door de rekening van vrij reizen, recreatie en eindelijk tijd voor macramé. Die streep trekt bovendien een cirkel: terug naar af. Het begon zo mooi voor mijn generatie. De ranja en de tot een velletje opgelapte veterschoenen, werden cola en pumps die je weggooide als de lol eraf was. Het sparen van kwartjeszegeltjes verschoof naar uitgeven, schulden maken, zoveel als je kunt. Het fietsje dat we van de persilemmertjes bijeen wasten, veranderde in een mountainbike. Ik kon het bijna niet bijhouden. We hebben het allemaal zien komen. Blikvoer, melkpakken, vuilniszakken. De argwaan maakte plaats voor gemakzucht. Daar moeten we nu weer argwanend tegenover staan. Omkeren valt niet mee. Of nu de natuur terugslaat dan wel de economie, ik voel me teruggemept in dat hok van toen. Terug naar het omdraaien van de centen, net zolang tot ze schoon zijn. Niks dromen van een huisje in Frankrijk waar je op je vijftigste mijmert, om dan pas te beseffen hoe je geleefd hebt. Werken zal ik. Voor de oudjes van nu, die binnenkortnog veel ouder worden. Voor de kinderen die merkvast in hun sportschoenen blijven staan en die het over een paar jaar zo krap hebben dat ik ze geregeld wat moet toestoppen. Aow, wao, ww, hoe je het ook afkort, gekort kan er niet meer. Alles wat ooit uit de breedte kwam, gaat straks uit de lengte. Ik moet het dus héél lang volhouden, al dat gejakker. Omdat ik de boot gemist heb, of omdat de boot allang vol is. Je kunt daar moe van worden of opveren met een ouderwets elan. Er zit namelijk ook een heel leuke kant aan. Mij kunnen ze straks niet wegstoppen in een bejaardentehuis. Niemand duwt mij weg in een winkel, met zo'n blik van 'u telt niet meer mee, oma'. Ik ben van plan een oldtimer te worden, die keurig opgepoetst doordieselt. Die alle stapjes terug doet, om vrij baan te maken voor een later waarin de arbeidsdagen weer heel laat eindigen. Tjonge jonge, alleen al in gedachten krijg ik het zo druk dat ik geen tijd heb om oud te worden. Of ik dan nooit ophoud met zwoegen? Jazeker. Op de dag dat de door mij onderhouden bejaarden van dat bankje in het park opstaan om te melden dat werken niet gezond is. Dat wordt mijn dood. En die van hen, want wie moet er dan voor ze zorgen?

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7