In het hart van Amerika rouwen weinigen om Bush Buitenland Toekomst Major aan zijden draadje Buitenlanders proberen Luanda te ontvluchten Presidentsverkiezing in VS blijft spannend Buitenlanders proberen Luanda te ontvluchten Vermoorde missie zusters herdacht in Monrovia Tientallen doden bij geweld in Kaukasus U constateert Wij suggereren Boeing 747 verliest motor bij landing Duizend doden bij Turks offensief tegen Kurden 'Week van rust' begint stormachtig in Bosnië Tien gewonden bij aanslag bus Egypte CAIRO Onbekenden hebben gisterer het vuur geopend op een touringcar ir het zuiden van Egypte en tien inzitten den van de bus verwond. De aanslag was identiek aan een aanslag die tien dagen :den door moslim-extremisten in de zelfde streek werd gepleegd. Die aanslag kostte het leven aan een Britse toeriste. Vanuit fundamentalistische hoek is ge waarschuwd dat de aanvallen op toeris ten zullen voortduren, tot de regering en kele gevangen genomen extremisten op vrije voeten stelt en Egypte in een staat op islamitische grondslag transformeert. Sinds juli zijn in het zuiden van Egypte minstens tien aanslagen op toeristen ge- Brand in Paramaribo legt winkels in as PARAMARIBO Een uitslaande brand in het centrum van Paramaribo heeft tien win kelpanden in de as gelegd en voor ongeveer 34 miljoen gulden schade aangericht. Een man moest met ernstige brandwonden worden op genomen en drie mensen worden nog ver mist. De brand startte in een bordeel. De poli tie acht het niet onmogelijk dat de drie ver misten zich niet hebben gemeld omdat zij niet bekend willen maken dat zij tot de clientèle van het bordeel behoorden. De brandweer had grote moeite de houten gebouwen te blus sen omdat er een krachtige wind stond en de brandslangen lek bleken. De Surinaamse re gering heeft aangekondigd dat de brandweer uitrusting wordt gemoderniseerd. LONDEN De politieke toekomst van de Britse premier John Major hangt aan een zijden draadje omdat dwarsliggers in zijn ei gen Conservatieve partij vastbesloten lijken te zijn hem een vernederende nederlaag te bereiden bij een parlementair debat over de Europese Unie. Ondanks een weekeinde van intens lobbyen door Major bleek dat 38 van de Conservatie ve Lagerhuisleden die tegen het Verdrag van Maastricht over nauwere politieke en monetaire samenwerking zijn, bij het debat op woensdag tegen de regering willen stem men. De Conservatieven hebben maar een meer derheid van 21 zetels in het parlement. (Vervolg van de voorpagina) LUANDA Honderden buitenlanders hebben dit weekeinde gepro beerd de Angolese hoofdstad Luanda te ontvluchten. Zo'n 4D0 Brazi lianen werden zaterdagavond per vliegtuig opgehaald en 200 Zuid afrikanen bevinden zich op een hotelboot in de baai van Luanda. Por tugal begon zijn 40.000 ingezetenen te evacueren via het eiland Sao Tomé. Buiten de hoofdstad kwamen zeker 15 mensen om in Lubango in de zuidelijke provincie Huila. De kuststad Benguela werd onder vuur genomen door Unita-strijders met wapens die ze van het Angolese le ger hadden afgenomen. De strijd tussen de regering van de ex-mar xistische MPLA-partij en Unita, die 16 jaar burgeroorlog hebben ge voerd, laaide donderdag op, een maand na de presidents- en parle mentsverkiezingen die het vredesakkoord tussen de twee partijen moest bezegelen. Unita-leider Jonas Savimbi verloor echter en wei gerde zijn nederlaag te aanvaarden. (Vervolg van de voorpagina) LUANDA Honderden buitenlanders hebben dit weekeinde gepro beerd de Angolese hoofdstad Luanda te ontvluchten. Zo'n 4D0 Brazi lianen werden zaterdagavond per vliegtuig opgehaald en 200 Zuid afrikanen bevinden zich op een hotelboot in de baai van Luanda. Por tugal begon zijn 40.000 ingezetenen te evacueren via het eiland Sao Tomé. Buiten de hoofdstad kwamen zeker 15 mensen om in Lubango in de zuidelijke provincie Huila. De kuststad Benguela werd onder vuur genomen door Unita-strijders met wapens die ze van het Angolese le ger hadden afgenomen. De strijd tussen de regering van de ex-mar xistische MPLA-partij en Unita, die 16 jaar burgeroorlog hebben ge voerd, laaide donderdag op, een maand na de presidents- en parle mentsverkiezingen die het vredesakkoord tussen de twee partijen moest bezegelen. Unita-leider Jonas Savimbi verloor echter en wei gerde zijn nederlaag te aanvaarden. ANC overweegt coalitie met NP JOHANNESBURG - Het ANC buigt zich over een plan om met de Nationale Partij van de Zuidafrikaanse president F.W. de Klerk een regeringscoalitie te vor men, zo heeft de anti-apartheidsorganisatie gisteren De ontwerptekst van het plan was volgens een bericht in de Sunday Times vorige week verspreid op een ver gadering van het Afrikaans Nationaal Congres en zus terorganisaties. „Zelfs na de aanneming van een nieu we grondwet kan het machtsevenwicht zodanig zijn dat we moeten proberen een regering van nationale een heid te vormen waarin het ANC en de Nationale Partij de belangrijkste krachten zijn," luidde volgens de Sun day Times een passage in het document. Zaterdag maakte ANC-voorzitter Nelson Mandela bekend dat zijn organisatie op 22 november met leden van de rege ring bijeenkomt voor verdere besprekingen over het beëindigen van het blanke minderheidsbewind. iW a iSfesÉÏ - Langs de weg vanuit Dodge City staan de ontelbare koeien in het door hekken doorsneden kale land op de slachterij. (Vervolgvan de voorpagina) WASHINGTON - De Gal- lup/CNN-peiling wordt in de I Amerikaanse media als de be- 1 trouwbaarste gezien, omdat het een zogenaamde 'tracking poll' is. Daarin wordt dagelijks geën quêteerd en met de resultaten worden de bevindingen van de voorafgaande dagen telkens i ververst. Niettemin hebben alle enquê tes dit jaar een extra handicap, omdat liefst de helft (een re cord) van de telefonisch door bureaus benaderde Amerika- j nen weigert mee te werken aan de peiling. .Computermodellen proberen die 'gemiste' opinies alsnog te rubriceren in de Bush- Clinton- en Perot-kolom. Een ander probleem voor de opinie- peilers is de gebruikelijke lage verkiezingsopkomst in de VS (slechts ruim vijftig procent). Elk enquêtebureau heeft ande re methoden om vast te stellen wie 'waarschijnlijke stemmers' zijn. IHet blijft dus een buitengewoon spannende verkiezing, temeer omdat nog zo'n 10 procent van de stemgerechtigden pas een beslissing zegt te willen nemen I in het stemhokje. Perot zelf heeft vaak laten doorscheme ren dat hij liever Clinton dan I Bush als winnaar zou zien. j Maar veel van Perot's conserva- I tieve volgers lijken heel wat weerzin te moeten overwinnen om op Bill Clinton te kunnen stemmen. Op basis van Clintons huidige stand in de enquêtes zou hij op een grote meerderheid mogen rekenen in het 'college van kies mannen', dat in het Ameri kaanse districtenstelsel door de kiezers wordt samengesteld en SARAJEVO De Bosnische regering heeft gisteren kle ding van Servische makelij afgewezen die door de Vere nigde Naties was aangebo den. Het incident had plaats op de dag die door de UNI CEF was uitgeroepen als het begin van „een week van rust", gewijd aan door de burgeroorlog zwaar getrof fen kinderen. De afwijzing van de kleding, die gezien de intrede van de winter in Sarajevo en de rest van Bos- Democratisch presidentskandi daat Bill Clinton. FOTO: AFP dat formeel de president aan wijst. Om in het Witte Huis te komen heeft een kandidaat 270 kiesmannen (is de helft plus één) nodig van dc in totaal 538 kiesmannen. Volgens de meest recente bere keningen heeft Clinton een on bedreigde voorsprong in zestien deelstaten, waardoor hij al zo wat verzekerd is van 226 kies mannen (43 minder dan nodig). Bush leidt onbedreigd in negen staten (vooral in het zuidoos ten), met in totaal 68 kiesman nen. Van de resterende 25 'on zekere' deelstaten hoeft Clin ton er dus maar een paar kleine of één grote te winnen om zich president te mogen noemen. Bush staat daarentegen voor een veel formidabeler opdracht. Een kleine landelijke trendver schuiving op het laatste mo ment ten gunste van Bush kan echter de indeling van het kies mannen-college radicaal doen omslaan. Overigens is Ross Pe rot in geen van de vijftig Vere nigde Staten favoriet. nië dringend nodig is, illus treert de gevoelens van vijand schap die de inwoners van Sara jevo koesteren jegens de Ser- Etnisch-Servische milities hou den de Bosnische hoofdstad al zeven maanden belegerd en be schieten daarbij niet zelden burgerdoelen .V ice-premier Zlatko Lagumdzija noemde de distributie van Servische goe deren in Sarajevo een gebrek aan goede smaak. Hij wees erop dat de UNICEF, gezien de her komst van de goederen, kenne lijk het internationale embargo Idoor MARTIJN DELAERE GARDEN CITY - Mei en Carol Rupp zijn de 'fly-over- people' van Amerika. Ze le ven met hun dochter Melanie in Kansas, een immense staat in het hart van het land, genegeerd door de elite aan de kusten en slechts be wonderd vanuit de lucht wanneer de zakenlieden van New York naar Los Angeles vliegen. Kansas. De staat van Dodge City, koeien, oneindig lange snelwegen, adembene mende vergezichten en een conservatieve bevolking. De twee senatoren voor de staat zijn Republikeinsen en de staat heeft 26 jaar lang op een Repu blikeinse presidentskandidaat gestemd. Mei (45) en Carol (44) zullen die traditie morgen voortzetten, maar ze zijn moge lijk in de minderheid. De staat van de cowboys zou net als vele andere Republikeinse 'bolwer ken' in het land morgen wei eens George Bush aan de kant kunnen schuiven. De Republi keinen trekken zich de nek- aan-nek-race in dit conservatie ve bolwerk aan. Als Bush hier Verliest, waar wint hij dan in vredesnaam? Meivin en Carol Rupp wonen in een typische middenklasse buurt in Garden City, een 25.000 zielen tellende plaats in het hart van Amerika's 'vlees- schuur'. Ze stemmen Republi keins, maar dat wil niet zeggefi dat ze alle partijstandpunten accepteren. Zo moeten ze niets weten van Bush' standpunt dat abortus in alle gevallen verbo den moet zijn. Abortus mag geen geboorteregelingsmiddel zijn, maar de overheid heeft niets te maken met hun privéle- ven. Vier auto's voor de deur, maar tegen Servië en Montenegro heeft gebroken. „Wat kan cynischer zijn dan deze hulp te geven aan een kind van wie de vader twee dagen ge leden door dezelfde bron is ge dood", aldus Lagumdzija. „Wij waarderen alle hulp die wij kunnen krijgen. Maar er is iets dat wij over hebben, en wat u niet kunt wegnemen, en dat is onze trots". Manuel Fontaine, een vertegenwoordiger van de UNICEF in Sarajevo, bevestig de dat de Bosnische regering de sokken, schoenen en winterkle- Mel typeert zichzelf als „lagere middenklasse", 's Avonds gaan twee levensgrote steakes op de gasbarbecue. Garden City is dé vleesstad van Amerika, waar 35 procent van het slachtvee van daan komt. De grote indus trieën werden uit het oosten van de VS (met name Chicago) naar het afgelegen Kansas ge lokt door de lage lonen. Nu de lonen op een redelijk niveau zijn gebracht, vrezen de arbei ders dat de vleesfabrieken daar om op zoek gaan naar lagelo nenlanden. Vrijhandelsverdrag Ze bekijken het vrijhandelsver drag met Mexico dan ook met veel argwaan. Er is immers geen enkele economische reden waarom deze industrieën niet naar Mexico zouden verhuizen (waar de lonen weer lager zijn). President Bush wil het verdrag ondertekenen, terwijl Bill Clin ton voorzichtiger is om zijn ar beiders-achterban niet te ver liezen. Langs de weg vanuit Dodge City zie je de ontelbare koeien in het door witte hekken door sneden kale heuvelland staan, waar ze worden gevoederd en wachten op de slachterij. De vleesfabrieken staan er pal naast. 'Kansas is trots op zijn rundvlees', staat op de borden langs de weg. Trucks rijden af en aan met nieuwe ladingen koeien. In een omtrek van 160 kilome ter van zuidwest Kansas staan dagelijks een miljoen koeien te wachten op de slachterij. De vleesverwerkende fabriek van Garden City werkt zes dagen per week op volle toeren, en verwerkt dagelijks 23.000 run deren. „Ze worden met mais gevoerd en niet met gras, daardoor zijn het de beste koeien van Ameri ka", zegt Mel Rupp die zijn brood verdient met landbouw- ding voor kinderen had gewei gerd, omdat zij in Servië waren gemaakt. Fontaine bestreed evenwel dat met de aankoop van de goederen in Servië het VN-embargo was geschonden, omdat dit embargo niet geldt voor humanitaire goederen. Hij voegde hieraan toe dat snel an-- dere kleding zou worden ge stuurd. Moslim-verdedigers van Olovo, ongeveer veertig kilometer ten noordoosten van Sarajevo, ga ven via radiozendamateurs een verklaring uit waarin zij drin gend om steun verzochten. Zij verzekeringen. Vlakbij Garden City staat in het plaatsje Hol- comb - bekend van Truman Ca pote's relaas over een massa moord in Kansas" 'In Cold Blood' - de grootste fabriek van de staat. Garden City leeft van de vlee sindustrie. 'Zolang mensen vlees eten gaat het goed met Garden City' is het devies van de familie Rupp. En zo is het. De werkloosheid is met 3,5 pro cent te verwaarlozen. De vlees verwerkende industrieën kun nen met moeite arbeiders vin den voor het slachtwerk. Op de een of andere manier komen ze allemaal uit Mexico, geronseld in Texas, heet het in Garden City. Door de economische onkwets baarheid van de regio, kan pre sident Bush hier nog op vol doende steun onder de midden klasse rekenen. „Zuidwest Kansas heeft altijd Republi keins gestemd, maar dat geldt niet voor het oosten en noor den. Steden als Wichita en Kan sas City stemmen democra tisch, en dat zou dit jaar wel- Rookverbod Het echtpaar Lesay vaart wel bij het in Frankrijk afgekondigde rookverbod. Hun bedrijf heeft het afgelopen weekeinde overuren gemaakt om anti rookstickers te produceren die de Franse openbare gelegenheden voortaan tot rookvrije ruimte bestempelen. Het rookverbod heeft tot een storm van protest geleid onder eigenaars van restaurants, cafés en hotels. Zij zien een boete van maximaal 6000 frank (zo'n 1980 gulden) of gevangenisstraf tegemoet als hun klanten de nieuwe wet aan hun laars lappen. Rokers in openbare gelegenheden kunnen bestraft worden met een boete van tussen de 600 en 1300 frank (tussen de 198 en 492 gulden). De nieuwe wet is gisteren ingegaan. FOTO: EPA spraken van een grootschalig offensief van Servische milities, die de stad zaterdag hevig had den beschoten. Gisterochtend zou Olovo door infanteristen zijn aangevallen. De val van Olovo zou betekenen dat de Bosnische moslim-troe pen rond Tuzla, in het noorden, in een isolement geraken. Tu zla lijkt het volgende doel van de Servische veroveraars. In dien ook Tuzla zou vallen, zou den de moslims bijna alleen nog maar het centrum van Sarajevo in handen hebben. eens de doorslag kunnen geven. Dat vrees ik wel, ja. De mensen zijn kwaad en gefrustreerd". Boerderij Twintig kilometer ten westen van Garden City staat de boer derij van de familie Hands. Va der Fielding, en de zonen Sam, Greg en Cedrick bestieren op een gebied, van 1500 hectare de Triangle H Grain Cattle Company. Sam rijdt in de pick up truck over het land. „In Kansas regent het nauwe lijks, en toch verbouwen we mais voor de koeien. De reden is dat we op waterbronnen zitten, waardoor we goedkoop het ge hele jaar kunnen sproeien. Zon der water zijn we verloren". Oneindige velden, en ook op het land van de Fieldings een enor me 'afwerkingsweide' voor de driehonderd koeien. Een knecht houdt toezicht op de koeien, als een echte cowboy. Te paard, een hoed op, laarzen met sporen. „Als we de koeien naar de vleesfabriek brengen, MONROVIA In Monrovia zijn gisteren in een volgepak te kathedraal de vijf Ameri kaanse nonnen herdacht die in Liberia, waar een hevige burgeroorlog woedt, zijn ver moord. Aartsbisschop Mi chael Francis die het nieuws zaterdag bekendmaakte, be schuldigde direct de guerril laleider Charles Taylor ervan verantwoordelijk te zijn voor de moorden. Een medewerker van de aarts bisschop verklaarde zaterdag: „Drie zusters werden voor de poort van hun verblijfplaats in Gardnersville gedood. De twee anderen iets verder de weg af', zei hij. De stoffelijke overschotten zijn nog niet gevonden. Troepen van de Westafrikaanse samenwerkingsorganisatie Ecomog hebben de hoofdstad Monrovia nog altijd in handen. Maar vanuit de buitenwijken voeren troepen van Taylors guerrilla-organisatie NPFL aanvallen uit. Gisteren werden nog twee raketten afgevuurd op het vliegveld. Op de luchthaven voert de Ecomog troepen en materieel aan. Ecomog heeft naar schatting 10.000 a 12.000 man troepen in Liberia, voor meer dan de helft Nigerianen. „Zij noemen zich vrijheidsstrij ders maar doden onschuldige mensen", zei een emotionele aartsbisschop Francis tot de verzamelde menigte in de ka thedraal. „Het zijn vernietigers en geen opbouwers... diegenen die de zusters hebben ver moord". gaan alle broers te paard om ze op te jagen. We kleden ons dan ook als cowboys", zegt Sam Fielding trots. Gewoonlijk draagt hij, net als iedèreen in Garden City, een honkbalpet. Fielding is de voorzitter van se nator Robert Dole's herverkie zingscampagne in de streek. Bob Dole is de Republikeinse fractievoorzitter in de Senaat. Verandering „Wij zijn tevreden over Bush, hij heeft veel gedaan voor de boeren in" deze streek. Maar onze arbeiders zijn bang voor hun banen. Zij willen verande ring en zullen op Clinton stem men. Ik merk dat Republikei nen niet meer met de president willen worden gezien. Voor Dole maakt het allemaal niet uit, want die is een instituut. Ze hebben Bush opgegeven. Dat is heel slecht. Het is treurig dat ze hun kameraad Bush in de steek laten om hun eigen hachje te redden. Het zal er inderdaad om spannen, maar als ik zou moeten wedden zou ik mijn geld ze worden gevoederd en wachten FOTO: AP niet op Bush zetten". De Rupps en de broers Hands mogen dan twijfelen aan Bush' kansen, ze hopen op een over winning. De Republikein Jim Bloom, hoofdredacteur van de plaatselijke krant The Garden City Telegram, hoopt op een ne derlaag voor de president. „Ik ben een Republikein en heb vier jaar geleden op Bush gestemd, maar dit jaar jaar heb ik geko zen voor Clinton. De reden is de intoleratie die sprak uit de Re publikeinse conventie in Hous ton in augustus. Daar kregen de uiterste rechtse en christelijke leiders een programma goedge keurd dat vooral haat propa geerde. Ik ben niet de enige die er zo over denkt. Veel Republi keinse vrouwen denken er net zo over, bijvoorbeeld vanwege Bush' standpunt over abortus. Ik weet niet wie gaat winnen in Kansas, het zal het spannend worden, maar het maakt ook weinig uit. Bush heeft de ver kiezingen al verloren in de gro te staten in het oosten en wes- MOSKOU Het etnische ge weld in de Kaukasus is dit weekeinde overgeslagen naar de Russische deelstaat Noord- Ossetië waar mogelijk honderd mensen zijn omgekomen bij ge vechten tussen Ossetiërs en In- goesjen. Moskou stuurde 3000 man speciale troepen naar de Noordossetische hoofdstad Vla- dikavkas om te trachten de strijdende partijen te scheiden. Onder bemiddeling van de Rus sische vice-premier Georgi Chizja sloten Ingoesjische en Noordossetische vertegenwoor digers gisteravond een bestand in het dorp Spoetnik, maar vol gens een Noordossetische woordvoerder duurt de vrijdag ontbrande strijd onverminderd voort. De Ingoesjen, die tot voor kort in een gezamenlijke repu bliek leefden met de Tsjetsje- nen, eisen de Noordossetische hoofdstad Vladikavkas op als deel van hun staat Ingoesjië. De oorzaak van het conflict ligt in de deportatie van de Ingoesjen, tesamen met de Tsjetsjenen en andere Kaukasische volkeren, door Stalin in 1944 op beschul diging van collaboratie met de nazi's. Nadat de Ingoesjen wa ren afgevoerd werd een deel van hun grondgebied, het ge bied rond het oosten van Vladi kavkas, toegekend aan de Noord-Osseten. dat uw mensen in het archief vaak te lang naar iets moeten zoeken. om een archivaris een overzichtelijk file-systeem op te laten zetten. Als u wilt weten hoe uitzendkrachten ook in uw organisatie creatiever kunnen worden ingezet, belt u dan 06-0607 voor de gratis brochure over dit onderwerp. -ir randstad uitzendbureau LUXEMBURG Een Boeing 747 van de luchtvaartmaatschappij Cargolux heeft gisteren tijdens de landing bij dichte mist op de luchthaven Findel bij Luxemburg een motor verloren. De vier be manningsleden van het vrachtvliegtuig bleven ongedeerd. Het in Istanbul opgestegen toestel „kreeg tijdens de landing problemen en gleed enkele meters van de landingsbaan af alvorens tot stil stand te komen", aldus een politiewoordvoerder. Functionarissen op de luchthaven zeiden dat het toestel een motor had verloren na dat het de landingsbaan had geraakt. De motor werd op ongeveer honderd meter van het vliegtuig aangetroffen. Volgens een woord voerder van Boeing in Seattle is hetgeen met het vrachtvliegtuig in Luxemburg is gebeurd van een geheel andere orde dan de ramp in de Bijlmer. Hij zei dat zijn maatschappij gehoord heeft dat de Boeing van Cargolux tijdens de landing vermoedelijk of met één van de vleugels of zelfs met de motor de landingsbaan heeft ge raakt, waarna de motor - zoals dat behoort bij een dergelijke 'im pact' - losliet. Schleh voegde daaraan toe dat de motorophanging van het betreffende toestel zeer onlangs was gecheckt en goed be vonden. ANKARA Turkse troepen hebben zaterdag op vier fronten met Turkse Kurden gevochten, waabij enkele honderden Kurden om het leven zijn gekomen, zo heeft het semi-officiele persbureau Anatolia bekend gemaakt. Volgens een militaire zegsman hebben de Kurden in de loop van het twee weken durende offensief m de regio Haftanin in totaal zo'n 1000 man verloren. In het gebied zou den zich ongeveer 2500 guerrilla's ophouden. De rebellen van de Turks-Kurdische Arbeiderspartij (PKK) hebben vanuit hun bases in het noorden van Irak strijd geleverd met de Turkse eenheden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5