Parttime-leider voor GroenLinks Brinkman wijst Lubbers op het belang van bezuinigingen Vier zwaargewonden bij treinbotsing Chemische industrie luidt de noodklok „Als ik een lening afsluit, hoeft de hele straat dat toch niet te weten'.' Binnenland Stankklachten na aanvaring bij mist Land van Ooit in Drunen in problemen 80.000 bezoekers bij MotoRAI 92 li Leidse Courant - maandag 2 november 1992 i Brand verwoest Turks centrum EMMEN Een felle uitslaan de brand heeft gisteravond het centrum van de Turkse ge meenschap in Emmen in de as gelegd. Niemand is bij de brand gewond geraakt. Het onderko men bevindt zich in een school gebouw in een buitenwijk van Emmen. Het gebouw was rond 19.00 uur afgesloten door de voorzitter van de Turkse ge meenschap. Een uur later brak de brand uit. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De schade wordt door de politie aanzienlijk genoemd. WILLEMSTAD - Door een aanvaring bij dichte mist tussen een tankschip en een duwstel is dit weekeinde bij de Volkeraksluizen in Willemstad 193 'ton van de brandbare en explosieve stof nafta in het water terechtgekomen. Bemanningsleden van in de buurt liggende schepen moesten wor den geëvacueerd. Een stankgolf veroorzaakte tot in de verre omtrek klachten. Nafta is een vluchti ge, brandbare, explosieve stof die bij inademen hoofdpijn, keelpijn en misselijkheid kan veroor zaken. Op de Oude Maas bij de Botlekbrug in Rotterdam kwam zaterdag 72.000 liter petroleum in het wa ter nadat een duweenheid in dichte mist tegen een dukdalf was gevaren. De morsing heeft niet geleid tot stankklachten. RIJSWIJK Het Land van Ooit in Drunen is in de problemen, omdat de meerderheidsaandeelhouder NKB Investments, een volle dochter van de ING- bank, geen steun meer geeft aan de financiering van het komende seizoen. Aanleiding hiervoor is het te genvallende bezoek; er kwamen 45.000 bezoekers minder dan de geplande 425.000. Daardoor wordt nu een verlies van enkele tonnen geleden. Ooit-direc- teur Marc Tamineau is woedend, vooral over de ti ming van de bank. „Ik kan mij voorstellen dat een bank vindt dat een park als het Land van Ooit niet meer in zijn pakket hoort, maar dan moetje niet op 25 oktober laten weten dat er niks aan de hand is en de volgende dag zeggen datje niets meer doet". Hij verwijt NKB Investments dat het zelfs niet meer be reid is mee te helpen zoeken naar een oplossing. Twee banken van ABN AMRO willen volledig fuseren AMSTERDAM Bank Mees Hope en Pierson, Heldring Pierson willen fuseren. Dat hebben de twee banken vanmor gen in een gezamenlijke verklaring bekendgemaakt. De ban ken, beide onderdeel van ABN AMRO, beogen een „volledige fusie". Bank Mees Hope was voorheen een onderdeel van ABN en Pierson, Heldring Pierson behoorde tot de Amro-stal. ABN en Amro besloten tot fusie in juli 1990. Voor de hand lag dat ook de twee dochterondernemingen Bank Mees Hope en Pierson, Heldring Pierson zouden worden samengevoegd. ABN AMRO heeft echter bij herhaling in alle toonaarden te gengesproken het voornemen te hebben de twee banken in el kaar te laten opgaan. De twee banken hebben zich beide gespecialiseerd in het be heer van grote vermogens, financiering van grote bedrijven, kapitaalmarktactiviteiten, trustzaken en het beheer van geld marktfondsen. AMERSFOORT - GroenLinks krijgt waarschijnlijk een parttime-leider. Ria Beckers, de huidige fractievoorzitter, heeft dat voorstel dit weekeinde gedaan op het congres van haar partij in Amersfoort. Zij denkt dat dit de enige manier is om een goede man of vrouw te vinden die haar volgend jaar kan opvolgen. Beckers wees er zaterdag op dat prominente leden van Groen- len". Dan kan de partij toch andere kandidaten zoeken? Beckers: „Nee, dat is niet de manier waarop wij politiek bedrijven. Wij hebben altijd gepleit voor vernieuwing. Dat het nu anders moet is alleen maar goed. Poli- het erg goed zou zijn als er ie mand zou komen die geen lei der is geweest van één van de oude partijen. „Ina Brouwer bijvoorbeeld is een uitstekend kamerlid, maar ze heeft als na deel dat ze het gezicht is ge weest van de CPN, één van de worden voor mensen' Hoewel zij zelf altijd zo'n tach tig uur per week gewerkt heeft, denkt Ria Beckers dat het heel Links weigeren partijleider of goed mogelijk is in deeltijd frac- zefs kamerlid te worden, omdat tieleider te zijn. „Je kunt je zij deze functies te zwaar vin- minder strak aan de kamera den. „Paul Rosenmöller heeft genda vasthouden, bepaalde tiek moet weer aantrekkelijk oude bloedgroepen van Groen- het ontzettend naar zijn zin bij GroenLinks, maar hij heeft ook vier kleine kinderen. Hij zegt dat hij dat niet rond kan breien met het fractieleiderschap. En ik ken zo vier, vijf mensen van wie ik zeg: best aardig voor een kamerfractie, maar die met pre cies hetzelfde probleem worste- dingen laten lopen, de fractie voorzitter en de vice-voorzitter tot een soort duo maken en dan weekeinddiensten instellen, zo dat je eens een zondag geen te lefoontjes krijgt". Wie Beckers zelf als meest ge schikte opvolger ziet, wilde zij niet onthullen. Wel zei zij dat Links. Welk argument het zwaarste weegt, maakt de partij uit, in het referendum dat vol gend jaar onder alle leden wordt gehouden". De ex-vakbondsman Paul Ro senmöller is volgens velen in GroenLinks de ideale opvolger van Ria Beckers. Hij is jong, heeft aantrekkingskracht op gewone werknemers en heeft geen bindingen met één van de oude partijen. Hij werd in 1989 als rechtstreeks lid van Groen Links in de Tweede Kamer ge- Twee bezoekers van de Motorai buigen zich diep om in het binnenste van een motor te kijken. AMSTERDAM De MotoRAI '92 van 29 okto ber tot en met 1 november is bezocht door 81.052 mensen. Daarmee is de organisatie van deze beurs voor vakhandel en particulieren zeer te vreden. Op de beurs waren behalve primeurs van de fabrikanten ook modeshows en een tentoon stellingvan oude modellen te zien. Van de bezoe kers, zo bleek uit een enquête, bezit 70 procent zelf een motor. Links de zwaar beschadigde stoptrein die bij de botsing bij het station Eindhoven zo'n honderd meter werd teruggeduwd door de vrijwel onbeschadigde intercity (rechts). Bij de botsing raakten 27 mensen gewond. FOTO:ANP EINDHOVEN - Bij een treinongeval in Eindhoven zijn zaterdagmiddag vier mensen zwaar- en 23 lichtge wond geraakt. Van de zwaar gewonden techedelletsel en wellicht een heupfractuur) verkeert niemand in levens gevaar. Rond kwart voor twee kwam de stoptrein van Eindhoven rich ting Helmond frontaal in bot sing met de intercity- Heerlen- Eindhoven. Dat gebeurde op een wissel op het spoorwegem placement Eindhoven op nog geen kilometer van het station Eindhoven. Mede daardoor re den beide treinen niet zo hard. Alle 27 gewonden vielen in de stoptrein naar Helmond. Zij zijn afgevoerd naar vier zieken huizen in Eindhoven, Geldrop en Veldhoven. Vijf gewonden liggen nog in het ziekenhuis. Zij kregen gisteren bezoek van mi nister Maij van verkeer en wa terstaat. Volgens W. Boon, regiodirec teur zuid-oost van de Neder landse Spoorwegen heeft de machinist van de stoptrein de botsing zien aankomen. „Hij is zelf nadat hij de dodemansknop (noodrem) in werking had ge steld naar achteren gelopen en heeft passagiers gewaar schuwd. Aan zijn optreden is het te danken dat de gevolgen niet ernstiger zijn". Dat de gewonden alleen in de stoptrein vielen, is volgens de Boon verklaarbaar. „De loco motief van de intercity weegt alleen al 110 ton. Het hele treinstel van de stoptrein 80 ton. De intercity heeft de ande re trein vanaf de wissel een me ter of vijftig teruggeschoven op zijn eigen spoor". Over de oorzaak van het onge val wilde de Boon nog geen uit spraken doen. Er wordt eerst een uitgebreid onderzoek inge steld. Op het baanvak was ATB (automatische treinbeïnvloe ding) aanwezig. „Wij weten niet hoe het desondanks mogelijk was dat beide treinen bij de wis sel op het zelfde spoor terecht kwamen", aldus Boon. DEN HAAG - CDA-fractie- leider Brinkman heeft pre mier Lubbers gewaarschuwd niet af te dwalen van het be zuinigingspad. Deze mag het land „niet achterlaten zoals het door jou werd aangetrof fen tien jaar geleden". In 1982 verkeerde Nederland in een diepe crisis. Per maand gingen er tientallen bedrij ven failliet en moesten er duizenden werknemers ont slagen worden. De eerste twee kabinetten-Lub- premier. Brinkman wees op de successen van de eerste twee kabinetten-Lubbers ('82-'89). Maar dat mag geen reden zijn nu te verslappen, vindt Brink man. „Tegelijkertijd weet ik dat je nu in een periode zit dat het weer enorm moeilijk is. Waarbij er eigenlijk maar één hoop is die ik zou willen uitspreken op deze feestdag voor jou. Dat is: dat je 'no nonsense' beslissingen blijft nemen ook in deze dagen en in het laatste jaar van dit kabi net". In een interview met het partij blad CD/Actueel verklaarde premier Lubbers vorige week dat er ondanks de internationa le recessie en de valutacrisis wellicht niet zoveel bezuinigd ING sluit ontslagen niet langer meer uit AMSTERDAM - De ING Groep, eigenaar van verzeke raar Nationale-Nederlanden en de ING Bank, is ontevreden over de huidige winstprestatie van het bankonderdeel en wil de kosten omlaag brengen door middel van een zogenaamd „Performance-programma' Bij de reorganisatie gaan ar beidsplaatsen verloren. Ge dwongen ontslagen zijn daarbij niet uitgesloten, aldus L.J. Wijngaarden, hoofd personeel organisatie, in het zaterdag gepubliceerde personeelsblad Banknieuws. Momenteel voert de ING gesprekken met de vak bond over de reorganisatie. Daarbij speelt een in 1990 afge sloten sociale paragraaf een grote rol. Dat akkoord werd na een felle strijd tussen de bon den en de top van het concern in 1990 afgesloten tijdens de fusie van de NMB en de Postbank. Lessen in literatuur door BERT JANSMA Het aloude voorlezen kan leerlingen stimuleren tot lezen. Een stelling van Adriaan van Dis afgelopen vrijdag in Amsterdam op de 'Dag van het literatuuronderwijsIk kan het vooreen deel hart grondig beamen. Ik herinner me met warmte een van de leraren in de eerste klassen van de Haagse Handelsdagschool. Meneer van Wamelen. Hij was al oud, had een boekje over stijlfiguren geschreven dus ik neem aan dat hij een leraar Nederlands met pensioen of ertegen aan was. Maar ons gaf hij een uurtje schrijven per week. Een der laatste Mohikanen, want het was toen al nergens een vak meer op de middelbare school. Meneer van Wamelen gaf het nog met inkt en kroontjespenDunne ophaaltjes omhoog en dikke lijntjes naar beneden. Hij zag waarschijnlijk zeifin dat zijn vak maar matig boeide en greep halverwege de les een boek: hij ging voorlezen. Hij had een grote voorliefde voor het Vlaamse proza van o.a. Ernest Claes plus een zachte g. Zijn sessies met 'De Witte' hóór ik nog. Bij mij 'hielp'het, want literatuur heb ik nog altijd hoogzitten. Als broekje van net over de twintig was ik zelfs twee jaar leraar Nederlands en ik kreeg ook met het literatuuronderwijs te maken. Waaratje niet gemakkelijk. Met het middelnederlands (De Reynaert) lukte het n iet zo best. Het meeste succes had ik met een komische eigen parafrase op de ridderromans. Op de 'boekenlijst'had 'toverigens weinig invloed. Ik moest toch constateren dat mijn leerlingen het tot kunst hadden verheven de allerdunste boekjes uit het Nederlandse taalgebied op te sporen. In Amsterdam stelde Van Dis als variant op dat voorlezen het lezen van toneelstukken voor. Mevrouw Swaving, mijn lieve lerares Frans op het Huygens Lyceum, deed dat klassikaal. Het heeft een groot nadeel. Er zijn op z 'n hoogst een drietal leerlingen tegelijk aan de beurt in zo'n stuk. En aangezien slechts een enkeling met enige verve Racine of Molière kon vertolken, kwam mevrouw Swaving- uit bescherming van haar oren of de Franse taal - steeds bij dezelfden terecht. De rest sliep. In Amsterdam was Midas Dekkers zeer somber over de effecten van het literatuuronderwijs. Hij vindt dat kinderen op de verkeerde leeftijd naar school gaan. Vreemde talen leren ze het beste als ze tussen de één en de vijf jaar oud zijn, stelde hij. En aan literatuur zijn ze pas toe tussen de dertigen de veertig. Ik ben bang dat veel Nederlanders van die leeftijd inderdaad literaire nascholing behoeven. P.S.: Een lezeres zond mij gedichten. Ijverige collega 's gooiden met de enveloppe haar adres weg. Zou zij nog eens kunnen schrijven Dan kan ik haar antwoorden. Suiker niet slecht voor diabetici UTRECHT Voedingsprodukten voor diabetici (het 'suikerhoek je' in de supermarkt) moeten worden geschrapt uit de Warenwet. Suiker is namelijk helemaal niet zo slecht voor diabetici, veel scha delijker is de consumptie van te veel vet. De Voedingsraad brengt binnenkort een advies van deze strekking uit aan van het ministe rie van WVC. Volgens diëtiste M. Lim van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, die dit zaterdagavond bevestigde, verhogen brood en aardappelpuree het glucosegehalte in het bloed nog meer dan suiker. Vrijdag wordt de boodschap er tijdens een congres nog eens ingehamerd: suiker is geen taboe en verantwoord gebruik is best mogelijk. De Voedingsraad ziet zich gesteund door een rapport van het Centraal Begeleidingsinstituut voor de Intercollegiale Toet sing (CBO) dat op het congres zal worden gepresenteerd. ADVERTENTIE bers voerden daarop een strak zou behoeven te worden als tot bezuinigingsbeleid, dat erop ge- dan toe was gevreesd (twee a richt was de financiën van de overheid te saneren en de las ten van het bedrijfsleven te ver lagen. Er gaan nu sterke ge ruchten op het Binnenhof dat drie miljard). Vice-premier Kok stuurde vrijdag een brief naar het kabinet, waarin hij de wen selijkheid van een verdere ver laging van het overheidstekort het huidige kabinet-Lubbers- in 1993 ter discussie stelt. Gro- /Kok van plan is de financiële te, nieuwe bezuinigingen zou den de overheidsinvesteringen kunnen aantasten, waardoor de Brinkman is daar nogal van ge- werkloosheid nog verder zou schrokken. In een programma kunnen oplopen dan het Cen- van de KRO-tv ter gelegenheid van Lubbers' tienjarig ambtsju bileum was hij gisteravond één van de velen die zich mochten richten tot de (niet aanwezige) traal Planbureau nu voorspelt, vreest Kok. Naar verluidt heeft Lubbers veel sympathie voor deze zienswijze. DEN HAAG - Wordt Neder land een technologisch ont wikkelingsland? Ja, volgens de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie (VNCI). Reden voor de vere niging om de noodklok te lui den. Het aantal studenten chemie loopt terug en die trend zet zich door. Open dagen en lespakket ten op de middelbare scholen moeten de leerlingen weer inte resseren voor de chemie. Het afgelopen weekend was er weer de tweejaarlijkse „Open Dag Chemie". In totaal 70.000 mensen gingen een kijkje ne men bij een van de 120 chemi sche bedrijven die hun poorten geopend hadden voor het pu bliek. De helft van de bezoekers was onder de 18 jaar en bezocht de bedrijven ter oriëntatie op hun beroepskeuze. Hoewel het aantal bezoekers 30.000 min der was dan twee jaar geleden, is er volgens een woordvoerd- ster van de VNCI geen reden van een mislukking te spreken. „Twee jaar geleden hadden we een paar grote bedrijven die meededen en flinke aantallen bezoekers trokken. Nu waren er minder deelnemers en min der grote bedrijven". De chemie is een voor Neder land belangrijke bedrijfstak. Er werken 92.000 mensen en vorig jaar werd voor 43 miljard gul den geëxporteerd, 17 procent van de totale Nederlandse ex port. De kracht van de chemie is ook meteen haar zwakte. Door de dominante positie van de chemische bedrijven hebben Nederlanders meer dan andere Europese volken een negatief beeld over chemie. 'Vervuilers en stankveroorzakers' zijn het. Ontsnappende gifwolken en ontploffende installaties doen het imago van de chemische in dustrie ook geen goed. Het imagoprobleem bij het gro te publiek is maar een van de zorgen van de chemische indus trie. Minstens zoveel zorgen maken bedrijven zich over de geringe belangstelling voor che mie bij scholieren. Middelbare scholieren kiezen steeds min der vaak scheikunde in het eindexamenpakket en steeds minder studenten gaan schei kunde studeren. Terwijl er een groeiende vraag is naar chemi ci. Volgens de VNCI leidt dat op termijn tot een tekort aan goed- gekwalificeerde chemische on derzoekers. Dat is een rechts- reekse bedreiging voor de voor aanstaande positie van de che mische industrie. Nu is het al zo dat grote chemische bedrijven als Shell en Akzo grote onder zoeksinstituten in het buiten land hebben. Arbeidsmarkt Hoe groot het dreigende tekort aan chemici is kan niet precies beantwoord worden. „De ar beidsmarkt voor chemici is erg conjunctuurgevoelig. Momen teel worden er mensen ontsla gen in de chemische industrie, als gevolg van de recessie", al dus een woordvoerster van de VNCI. Dat staat weer in schril contrast met pakweg drie jaar geleden. Elke student chemie had toen al een baan op zak voor hij of zij was afgestudeerd. Die grote schommelingen in de vraag naar chemici is ook niet bevordelijk voor de animo om chemie te studeren. „Het grootste probleem is dat scheikunde als saai en moeilijk wordt gezien. Dat terwijl che mie gewoon erg leuk is en tal van nuttige zaken in het dage lijks leven oplevert", aldus de woordvoerster. De chemische industrie heeft daarom voor een langlopende aanpak van het probleem gekozen. „We richten ons nu vooral op de middelbare scholieren. In sa menwerking met de docenten scheikunde kijken we hoe we een bijdrage kunnen leveren aan de verlevendiging van het vak scheikunde. We ontwikke len lesmateriaal en stellen bij voorbeeld videobanden be schikbaar voor het onderwijs. De nadruk ligt op de invloed van de chemie op het dagelijks leven. Kunststoffen zijn bij voorbeeld een produkt van de chemische industrie, maar ook in voedingsmiddelen zit veel chemie, denk aan kleurstoffen of het houdbaar houden van produkten. Op die manier pro beren wé de chemie wat aan- sprekender te maken voor de leerlingen". Voor die verlevendiging van de lessen is de VNCI in grote mate afhankelijk van de docenten scheikunde. Aan die docenten is ook al jaren een tekort, wat het ministerie probeert op te van gen door ze beter te betalen. Een thuisbankier regelt z'n lening gewoon even discreet thuis. Wjnt <ic Po.tbank i t heldere informatie makkelijk gaat dat bij krediet of over de persoonlijke het bot de Postbank. Go alle privacy van krijgt cc lening thuisgestuurd. En u vult. wa schikt, het aanvraagformulier het i i de lening en kwijtschelding (1 de schuld na overlijden. Met andere woorden: als u et aanvraag- doorlopend En behalve dat het erg de makkelijkste weg kie kei ijk is, is lenen bij de vuor de beste. POSTBA kiest Thuisbankieren doe je met de Postbank.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3