Katholieke jongeren gaan te rade bij EO „Veroordeling was tragisch misverstand" 21 Geestelijk Leven/ Opinie Jezus komt niet terug: sekte heft zich op Gereformeerden keren zich tegen theoloog Wiersinga COMMENTAAR Leen bij voorkeur alleen boeken uit, die u SEOUL De Dami-sekte in Zuid-Korea, die vorige week zoveel opzien baarde, heeft besloten in het openbaar haar verontschuldigingen aan te bieden. Ook heft ze zich op, omdat ze abusieve lijk had voorspeld dat de Messias afgelopen woensdag had zullen weerkeren. Volgens een woordvoerder heb ben dominee Chang Man-Ho en andere functionarissen van de sekte, zondag tijdens een verga dering, besloten hun excuses aan te bieden omdat ze de Bijbel slecht hebben uitgelegd en de gelovigen in de waan hadden gebracht dat de terugkeer van Jezus Christus vorige week woensdag om middernacht zou plaatshebben. De sekte wordt ontbonden. De naam van de haald van de tempel in het cen trum van Seoul, aldus de woordvoerder vanmorgen. De Zuidkoreaanse autoriteiten waren in staat van paraatheid gebracht met het oog op even tuele massale hysterie hadden kun nen veroorzaken als Christus niet weerkeerde zoals aange kondigd was door de Dami-Mis- sie en andere profeten. Bijna 15.000 politiemensen waren in het hele land in touw. Ongeveer 20.000 leden van ze ventig kerken hadden in span ning de tweede komst van Christus afgewacht die de ware gelovigen naar het paradijs zou brengen. Een profeet was be laagd en geslagen door teleur gestelde en boze gelovigen. In september had de politie een van de stichters van de Dami- Missie, dominee Lee Chang- Lim, gearresteerd wegens frau de en schending van de wet op de deviezen. Op het moment van zijn aanhouding had hij etellijke tienduizenden coupons in bezit die na 28 oktober verzil verd konden worden. Ongeveer tien andere „profeten" zijn aangehouden omdat ze zich aan soortgelijke delicten hadden schuldig gemaakt. Verscheide ne aanhangers van deze sekten hadden huis en haard opgege ven in afwachting van de Dag des Oordeels. ICTO boos over werving IKV DEN HAAG - Het Interkerke lijk Comité Tweezijdige Ontwa pening is ontstemd over de ma nier waarop het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) donateurs probeert te werven, zo meldt het Hervormd Persbureau. Het IKV heeft van het moderamen van de hervormde synode toe stemming gekregen hervormde kerkleden een folder toe te stu ren. Met een bijgevoegde ac ceptgirokaart kunnen zij een eenmalige gift overmaken, maar zij kunnen ook aangeven dat ze donateur worden. Collegialiteit onder vrouwen door JOKE FORCEVILLE Soms ervaar ik, het is vind ik jammer dat te moeten bekennen, maar eerlijke gewaarwording is het wel, dat mannen onderling nogal eens verdraagzamer zijn dan wij, vrouwen. Ik vermoed dat daar een aantal psychologische en sociologische verklaringen voor te vinden zijn. Heel zakelijke trouwens ook. Mannen oefenen nu eenmaal veel vanzelfsprekender gezag uit dan wij. (Ze accepteren, in hun werksituatie althans, dat gezag ook gemakkelijker). Vaak komt nu in het zakenleven hun die bevoegdheid ook toe. Bovendien zijn ze eeuwen lang in die rol bevestigd. Kijk alleen maar naar onze Moeder de H. Kerk. Vreemde formulering eigenlijk toch, een Moeder in een vaderrol. Naar mijn heilige overtuiging is dat een tegenspraak in de term. Al te zeer heb ik aan den lijve ondervonden, ik die ongeveer tien jaar lang mijn opgroeiend klaverblad in mijn eentje heb moeten opvoeden, dat een mens echt niet tegelijkertijd vaderen moeder kan zijn. Logisch ook, anders had de Lieve Heer wel unisex geschapen! Goed, terug naar de vrouwen. In de veelsoortige contacten die mijn werk met zich meebrengt - wat een voorrecht overigens constateer ik herhaaldelijk dat waar twee mannen moeten samenwerken veel minder snel gespannen situaties ontstaan dan daar waar vrouwen met elkaar een taak moeten verrichten. Ik denk dat hiërarchie bij vrouwen eerder een verdachte term is dan in de mannenwereld. Bovendien, en dat lijkt me geen geringe factor in dezen, laten de heren der schepping hun emoties meestal thuis. Terwijl vrou wen die altijd en overal in haar bagage meenemen. Vind ik dan dat mannen hun emotieloosheid overal en altijd zouden moeten cultiveren O nee, allesbehalve. Ik denk wèl dat zij er gelijk in hebben met hun emoties wat zuinig om te gaan en die ondercontrole te houden in hun dagelijkse arbeid. Als we over ongewenste intimiteiten op het werk spréken, heeft die formulering altijd een bepaalde kleur. Ik zou er ook nog wel een ander tintje aan willen geven. Vermoedelijk kan het werk zelf en zeker de verhouding op het werk van vrouwen onderling, er wel bij varen als minder allerlei van privé-aard, van een zekere intimiteit, zou worden uitgewisseld. Zo kunnen vrouwen voorkomen dat er een bepaalde kwetsbaarheid wordt geschapen, die ik niet zou voorstaan in een zakelijke sfeer. Dit is geen pleidooi vooreen koel, ijzig klimaat in het werkmilieu. Maar een redelijke dosis reserve lijkt me gewenst. Een goede collega is immers niet hetzelfde als een dierbare vriendin En daar heb je het weer: waarom moet iedereen tegenwoordig zo snel tot vriendin, vriend worden gepromoveerd. Gebombardeerd zou je haast schrijven. Een prettige collega betekent iets anders vooreen mens dan een lieve vriendin. Wie sores heeft en wil uithuilen, minstens zich wil uitspreken, moet daarvoor liever niet het werkterrein uitkiezen. De intimiteit van een huiskamer is daar vele malen meer geschikt voor. Het zou verstandig zijn als vrouwen niet al haar emoties van thuis mee naar haar werk sjouwden. Ik denk dat de dichteres Ellen Warmond gelijk heeft: Meer afstand en het hindert minder. - j Priester steunt communisten Dit ongewone beeld was zaterdag op het Rode Plein in Moskou te zien. Een priester van de Russisch-orthodoxe kerk trad op bij een pro-communistische demonstratie, die eindigde bij het mausoleum van Lenin. foto. epa DEN BOSCH - Ongeveer duizend jongeren hebben za terdag in Den Bosch de Ka tholieke Jongerendag bijge woond. „Helaas", zei Jan van den Bosch van de EO- jongerendag, die jaarlijks ruim 20.000 deelnemers trekt. „Het hadden er mak kelijk 10.000 kunnen zijn." Maar dan hadden de parochies, dé bisschoppen en ook de KRO wel meer steun moeten geven aan deze dag, die de Werkgroep Katholieke Jongeren voor de vijftiende keer organiseerde. En dan had het er ook wat vro lijker en enthousiaster aan toe moeten gaan, aldus de bevlogen EO-presentator. Tijdens een forum over jeugd en geloof zat hij geregeld demon stratief z'n hoofd te schudden. Vooral wanneer kardinaal Si- monis zich pessimistisch uitliet over „de kloof tussen de jeugd en het geloof, waar we geen raad mee weten". Van den Bosch: „Ik schrik van de kardi naal. Als we zo gaan reageren, gaan we de uitdaging bij voor baat uit de weg." „We moeten niet gaan doem denken. Kijk naar de evangeli sche en charismatische stro mingen. Het is ongelooflijk wat daar gebeurt! Kijk naar Afrika en Latijns-Amerika. Als de ba sis gezond is, groeit en bloeit het", riep hij uit. Jongeren snakken volgens hem naar het geloof en hebben enorme be hoefte aan grootscheepse ont moetingen met soortgenoten. De toehoorders waren be nieuwd naar de succesformule van de EO, die de jongeren wel massaal weet te bereiken. „Er is geen succesformule. Het is een geheim van drie letters, de Here God", aldus Van den Bosch die tot nu toe zeventien EO-jongerendagen presenteer de. Maar hij gaf toe datje als or ganisator ook moet weten wat er onder jongeren leeft, „wat ze willen horen". Voor directeur Auke Lemstra van Youth for Christ, de organi satie die tijdens het jongste Fle- vo-festival 10.000 christelijke jongeren op de been wist te brengen, schuilt het succes vooral in „hard werken". „Je moet vormen weten te vinden die jongeren waarderen en die aansluiten bij hun behoefte. Dan mag je van God de zegen daarop verwachten." Tot verdriet van kardinaal Si- monis hadden de katholieke jongeren naar dergelijke advie zen geluisterd en enkele gospel groepen uitgenodigd. Hij dacht in Den Bosch „allemaal brave jongens en meisjes" aan te tref fen. „Maar ook hier weer die knalharde muziek. Zou dit pu bliek daar nou werkelijk op zit ten te wachten?" Onder het publiek was er een enkeling die fluitend protes teerde, maar verder kreeg de kardinaal veel applaus. Ook toen hij zei dat jongeren niet overspoeld moeten worden met Derde Wereld-problemen, maar eerst moeten leren met het ge loof om te gaan, „met goed en kwaad, met seksualiteit en vooral het normerend spreken daarover". Het luidste applaus was echter voor de jongeman die zei dat de KRO weer katholiek moet wor den en meer aandacht moet ge ven aan „godgerichte onder werpen". Werd de EO door me nigeen bejubeld - de EO-Ron- duitclub had aan het eind van de dag zo'n 50 nieuwe leden - de KRO had het bij de meesten verbruid. De katholieke omroep had de jongerendag moeten steunen en er op radio en tv vol op aandacht aan moeten schen- Harold Seidel van de WKJ was niet zo blij met de anti-KRO- stemming, want juist op deze jongerendag liepen maar liefst negen KRO-medewerkers rond (radio, tv en pr-afdeling) en zat in het forum de priester Antoi- ne Bodar, die veel programma's voor de KRO maakte. Jongeren moeten niet de kerk of de KRO de schuld geven van de magere opkomst, maar zelf wat enthou siaster zijn en de volgende keer tien anderen meenemen. Bernard Steenhuis van de KRO liet desgevraagd weten dat de relatie met de WKJ langzaam verbetert. De WKJ is minder orthodox en opener geworden en de scherpe kantjes van de po larisatie zijn er een beetje af. Maar de KRO zal nooit een ge tuigende omroep worden. „Er is»bij de KRO een soort verle genheid om te praten over het geloof. Dat is geen kwaadwillig heid, dat is nou eenmaal zo." Paus verleent eerherstel aan Galilei VATICAANSTAD - „In we zen zijn er twee rijken van kennis, „een die zijn bron in de Openbaring heeft en een die de rede op eigen kracht kan ontdekken". Beide rij ken verschillen, maar zijn verenigbaar. Dit stelde paus Johannes Pau- lus II zaterdag in een toespraak bij gelegenheid van de rehabili tatie van Galileo Galilei tot de Pauselijke Academie van We tenschappen waarin formeel er kend werd dat de Rooms-Ka- tholieke kerk het bij het ver keerde einde had toen zij Gali leo veroordeelde, omdat hij aan voerde dat de aarde niet het middelpunt van het universum was maar om de zon draaide. De veroordeling van Galileo vloeide voort uit een „tragisch wederzijds misverstand" en werd het symbool van „de ver meende verwerping van weten schappelijke vooruitgang" door de kerk, aldus de paus. De toespraak is het definitieve woord van het Vaticaan over de zaak, bijna vier eeuwen nadat de astronoom schuldig werd be vonden aan schennis van de kerkelijke leer dat de zon om de aarde draaide. De kerkelijke inquisitie dwong Galileo, die leefde van 1564 tot 1642, in 1633 te zeggen dat hij zijn verklaringen „herriep, ver vloekte en verafschuwde". De paus hield de toespraak na dertien jaar onderzoek van Rooms-katholieke geestelijken, die door Johannes Paulus zelf met deze taak waren belast. De theologen van die tijd, die vol hielden dat de aarde „de centra le positie" innam, hadden het bij het verkeerde einde door te denken dat de „letterlijke inter pretatie van de Heilige Schrift" de fysieke wereld verklaart, zei Johannes Paulus. De natuurkundige Giorgio Sal- vini, voorzitter van de Acade mie van Lincei in Rome, waar van Galileo lid was, noemde de pauselijke rede „niet alleen eer herstel, maar ook een erken ning van fouten en van schuld, waarop lange tijd is gewacht". Galileo bouwde de eerste volle dige astronomische telescoop en gebruikte die om bewijzen te verzamelen ter ondersteuning van Copernicus' theorie dat de aarde om de zon draait. De theorie van Copernicus was in 1616 al veroordeeld als ge vaarlijk voor het geloof en Gali leo was gewaarschuwd tegen het verbreiden van de theorie. Hij negeerde die waarschuwing met de publicatie in 1632 van zijn „Dialogen Betreffende de Twee Voornaamste Wereld Sy stemen", bedoel voor leken. Een jaar later werd hij als ket ter veroordeeld. Galileo voerde in zijn verdedi ging aan dat zijn onderzoek in wezen het religieus begrip zou versterken. Nadat hij was ge- Kerken dringen aan op ruimer toelatingsbeleid vluchtelingen DRONTEN De vrijzinnige opvattingen van de gerefor meerde theoloog dr. H. Wiersin ga mogen niet geduld worden in de Gereformeerde Kerken in Nederland. „Ik vind dat hier de grens van wat kan in onze ker ken verre overschreden is", zei secretaris ds. A.S. Rienstra van het Confessioneel Gerefor meerd Beraad (CGB) zaterdag in Dronten. Wiersinga zet vrijwel alle gere formeerde geloofswaarheden „bij het grof vuil", aldus Rien stra tegenover ruim 1500 be zoekers van de CGB-dag. Dit is „buiten alle perken". „Hij ruimt zoveel zekerheden op, dat er niet veel meer overblijft om in te geloven. Op deze ma nier wordt ons geloof tot en met de laatste steen afgebroken." In zijn boek 'Geloven bij dag licht' schrijft de gereformeerde theoloog, wiens opvattingen in de jaren zeventig ook al slecht vielen bij behoudende geloofs genoten, dat theologische be grippen als de almachtige en drieënige God, erfzonde en de lichamelijke opstanding van Christus uit de roulatie geno men moeten worden. Zij horen thuis in het museum. Ook dr. H.M. Kuitert kreeg er van langs, hoewel Rienstra in diens bestseller 'Het algemeen betwijfeld christelijk geloof toch heel wat traditioneel ge- dachtengoed tegenkwam. Maar bijvoorbeeld Kuiterts visie op de bijbel („het oudste christelij ke zoekplaatje van God") en zijn nadruk op de menselijke er varing zijn „verkeerd" en „griezelig". GENEVE - De Wereldraad van Kerken en de Konferentie van Europese Kerken (KEK) dringen er bij de lidkerken op aan bij hun regering te pleiten voor een ruimer toelatingsbe leid van Bosnische vluchtelin gen. Alle personen die uit de ge vangenenkampen in Bosnië worden vrijgelaten, moeten worden opgenomen in een land buiten het voormalige Joegosla vië, vinden beide organisaties. De beide kerkelijke organisa ties, waarbij respectievelijk ruim 300 en 120 kerken zijn aangesloten, herinneren aan uitlatingen van de speciale VN- rapporteur voor de handhaving van de mensenrechten in het voormalige Joegoslavië, Ta- deusz Mazowiecki. Deze heeft in schrille bewoordingen gewe zen op de bijzonder netelige si tuatie waarin ongeveer 10.000 personen in de gevangenen kampen worden vastgehouden. De meesten zijn moslims, die ten dode lijken opgeschreven, als er niets voor hen wordt ge daan. Het internationale Rode Kruis onderhandelt over de vrijlating van de gevangenen, maar kan weinig doen, zolang landen zich niet bereid verkla ren de vluchtelingen op te ne men. Tot dusver hebben slechts enkele landen toegezegd een zeer klein aantal van deze vluchtelingen op te nemen. De Wereldraad en de KEK wijzen de reactie van sommige regerin gen af dat opneming van grote aantallen vluchtelingen uit Bosnië het proces van etnische zuiveringen zou bevorderen. Dit is een vals dilemma, zeggen zij in navolging van Mazowiec ki, omdat het alternatief de dood van Jeltsin NOG voor hij Sovjet-president Michail Gorbatsjov opvolgde als centrale figuur in Rusland en dus ook in het Gemenebest van Onafhankelijke Staten, rezen er ernstige twijfels of Bo ris Jeltsin sterk genoeg zou staan om lang aan de macht te blijven. Met het uiteenvallen van de Sovjetunie en het com munistische apparaat zijn er niet alleen stormen opgesto ken die zelfs de sterkste figuren dreigen weg te vagen, maar bovendien wordt van alle nieuwe machthebbers in het GOS niemand met meer tegenstand geconfronteerd dan hij. Jelt sin werd vorigjaar wel met overweldigende meerderheid ge kozen tot eerste democratische president van Rusland, maar die persoonlijke populariteit is niet vertaald geworden in even grote politieke macht. Hij heeft nooit kunnen ver hinderen dat de communistische apparatsjiks veel van hun macht behielden. Daardoor is zijn democratische revolutie stilgevallen voor ze werkelijk van start kon gaan, terwijl de economische crisis verdere politieke hervormingen vrijwel uitsluit. Jeltsin zit nu gevangen in de vicieuze cirkel waarin zo vele anderen terecht zijn gekomen: zonder democrati sche structuren kan hij niet verder bouwen aan economi sche ontwikkeling, maar zonder sterke economie heeft hij geen basis voor zijn democratie. EIND vorige week is pas echt duidelijk geworden hoe pre cair Jeltsins situatie is. De oprichting van een Nationaal Reddingsfront, dat zowel communisten van de harde lijn als nationalisten omvat, zet zijn al wankele regering onder zware druk. In de aanloop naar de bijeenkomst van het Con gres van Volksafgevaardigden op 1 december wil het (inmid dels verbóden) Front een campagne beginnen met als enige doel Jeltsin ten val te brengen. Het is lang niet zeker of hij die dreiging met succes kan afwenden. Net als in de andere GOS-republieken is de voedingsbodem gunstig voor een dergelijk monsterverbond. Het ongenoegen over Jeltsins schoktherapie neemt met de dag toe. Meer dan 80 procent van de Russische bevolking heeft zijn levensstandaard zien dalen, er is een enorme inflatie en miljoenen mensen zijn werkloos geworden. In die situatie lijkt Jeltsin ook zijn laat ste troef te verliezen: zijn populariteit. Jeltsin treft zeker niet alle schuld voor de crisis. Hij is voor een groot deel het slachtoffer van de kortzichtigheid van het Westen, dat ge weigerd heeft zijn regering met kredieten en investeringen te steunen. Jeltsin zal er zelf wel niet op gerekend hebben dat de VS en Europa al zijn problemen zouden oplossen, maar door hem goedkope leningen toe te staan had hij wel licht heel wat in infrastructuur kunnen investeren. DE komende weken zijncruciaal voor Jeltsin. Door de milir tie van zijn belangrijksterivaal, parlementsvoorzitter Chas- boelatov, te verbieden, geeft hij te kennen dat hij vastbeslo ten is tot het uiterste te vechten. Hij heeft trouwens geen andere keuze. Als zijn tegenstanders het initiatief nemen, is het voor hem te laat. Net als in de laatste dagen van het Gor- batsjov-presidentschap wordt weer vaak het scenario van een militaire staatsgreep naar voren geschoven. Tegen stand in de hoogste legerkringen is er zeker; daar heeft men het Jeltsin en Gorbatsjov nooit vergeven dat zij de militaire macht van de Sovjetunie hebben afgebroken. Maar ander zijds kan Jeltsin wel rekenen op de steun van de meeste jon gere officieren. Een openlijke burgeroorlog is veel reëler dan een staatsgreep en de gevolgen daarvan zouden niet beperkt blijven tot Rusland of h«t GOS, maar mogelijk heel de we reld meeslepen. In vier GOS-republieken liggen trouwens genoeg kernwapens opgeslagen om de wereld verscheidene keren te vernietigen. Boris Jeltsin bevindt zich nu in een si tuatie die gelijk is aan die van Gorbatsjov vóór hem: zijn overleven als president vordt cruciaal geacht voor de veilig heid van de wereld. De waag is nu of die wereld hem serieus wil helpen, dan wel of zij pas zal reageren als het te laat is. Iefoonnr.071 -122248 ei Paus Johannes Paulus II spreekt de Pauselijke Academie van Weten schappen toe om Galileo Galilei eerherstel te verlenen. foto-epa dwongen zijn uitspraken en ge schriften te herroepen, werd hij tot levenslang veroordeeld, een straf die later in huisarrest werd omgezet. Hij bracht de laatste acht jaar van zijn leven in zijn woning door. Volgens de legende fluisterde hij aan het slot van het proces tegen hem: „En toch beweegt hij." mSr foidóeSowiamt Uitgave. Kantoor redactie: Kantoor advertentie- abonnementenafdeling: Stationsvag 37, Leiden. Telefax: 071 - 134341 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Koopmanstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 071 -13221, 070 - 3190 933 070-390 717. Postbus 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17 00 uur Directeur/hoofdredacteur: J W CLeune (tel 070 - 3190 8' T Pieters en M Roso. Binnen- en buitenland, financièn éi economie (tel 070 - 3190815) A van Rijn (chef), drs R Edens, Avan Holstein, E Huisman, H Jansen, drs. J. Leeuwen - Voorbij. R de Roo. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 83): drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konalinka. Redacties Den Haag en omgeving(tel. 070 - 3190 800), sport (tel 070 - 3190 826) en kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): i samenwerking met redactie Het Binnenhof/ Haagsche Courant. De Leidse Courant maakt verder gbruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -corrispondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en deiieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverbad van negen regionale kranten in Nederland en België De algemene verslaggevrs van Pers Unie zijn H Leber, drs K Swiers, M van de Ven en P. Vogels. Deiarlementaire redactie bestaat uit H. B. in 't Hout (chef), H B Bijleveld, drs. J Feestra, D J Hofland. K Jonker, P Koopman, drs. G. Korevaar, D W van Rietschotn, C.P Visser en K van Wees. Algemeen coördi nator: J.A.L.M. Timmers - het Algemeen Nederlands Persbreau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten irhet buitenland drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), ^Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A HeermgRome), B van Huet (Londen), M. de Koninck (Washington), F Lindenkamp (So Paulo), B Schampers (Brussel). W Voordouw (Parijs), drs R Vunderink (Mosku). W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn),l Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid vaide Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times a The Sunday Times of London Vertaalster: drs M de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/i vr. Vc 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6> btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar n 18.00 tot 19 00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 orden voldaan Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 55 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2