'Ik mag aannemen dat 3-0 genoeg is tegen Vitória' John van den Brom scoort hattrick binnen het kwartier FC Groningen imponeert weer niet Utrecht duikelt na verlies tegen Eagles uit sub-top Twee records sneuvelen in De Baandert MW: te slap en hardleers Ajax is in Den Bosch gistermiddag ternauwernood aan de tweede competitie-nederlaag ontsnapt. Pettersson redde de Amsterdammers in blessure tijd. Vlak voor de EC-return tegen Vitória vraagt coach Van Gaal het zich hardop af: 'Ik mag toch aannemen dat 3-0 woensdag genoeg is'. QdABT Leidse Courant kjl vjlil maandag 2 november 1992 (j Doelman Vonk van Den Bosch stopt op spectaculaire wijze de Ajacied Pettersson af. doorGijsbert Spierenburg Den Bosch Volendam won j onlangs in de Vliert met 0-5, RKC met 1-3. Ajax kwam in het stadionnetje van Den Bosch gis termiddag op haar beurt niet verder dan een schamel gelijk spel: 2-2. De Zweed Pettersson behoedde de Amsterdammers op de valreep zelfs voor de twee de competitie-nederlaag. De de- gradatie-kandidaat hield flui tend stand, in de tweede helft zelfs met tien man. Voor het eerst sinds september vorig jaar, kort voor de onstui mige opmars van zijn ploeg in het UEFA Cup-toernooi, had Van Gaal bij Ajax weer een oude kwaal geconstateerd. „Het is lang geleden dat ik Ajax zo slap en zonder bezieling heb zien spelen. Er was totaal geen con centratie. Het ontbrak van be gin af aan. In de rust heb ik ge tracht de zaak bij te spijkeren, maar het tij viel jammer genoeg niet meer te keren", aldus de man uit Avenhorn, die gisteren dus aan den lijve ervoer dat ook de inbreng van een topcoach niet moet worden overdreven. Mentaal en fysiek gehavend stapten de Ajacieden in Den Bosch van het veld. In de kleed- Sittard Fortuna Sittard heeft tien wedstrijden nodig ge had om aan een zege te komen. Het was opvallend dat die za terdag in eigen huis juist werd j behaald tegen het nog ongesla gen Sparta. Waardoor in sta dion De Baandert twee 'sei- I zoenrecords' sneuvelden. Het doelpunt was van midden-^ I velder Huub Driessen. Hij pro fiteerde van een blunder van een andere routinier, Edward Metgod. In het nauw gebracht door Anton Janssen speelde Mike Snoei de bal terug op de Sparta-doelman. Deze vergat kennelijk de nieuwe spelregel en pakte de bal in zijn handen. Van veertien meter afstand joeg Huub Driessen vervolgens de bal uit de toegekende vrije trap hoog in de kruising, 1-0. „Een duur misverstand", zei trainer Rob Jacobs later teleur gesteld. „Jammer dat we daar door de boot ingaan, want we speelden hier onze beste uit wedstrijd van het seizoen. We hadden minstens een gelijkspel verdiend". Voor het eerst dit seizoen was Fortuna bereid met elf man de mouwen op te stropen en degra datievoetbal te spelen. In die omgeving voelde ook doelman Ruud Hesp zich weer thuis. Op zijn verjaardag verrichtte hij enkele goede reddingen en I zorgde er mede voor dat Fortu na voor het eerst dit seizoen geen tegentreffer behoefde te incasseren. In de laatste minuut van de wedstrijd, Re'né Hofman had in tussen al twee keer verzuimd Fortuna naar 2-0 te schieten, had de Fortuna-doelman geluk. Edwin Vurens was door de Sit- tardse defensie gebroken en had de gelijkmaker op zijn schoen. Zeker toen Hesp ook nog weggleed, maar met één voet voorkwam de doelman de verdiende tegentreffer. „We hebben de misser van Met god goed afgestraft", meende Fortuna-trainer Chris Dekker na afloop. „Voor ons telde van daag alleen het resultaat, de manier waarop die tot stand kwam was van ondergeschikt belang. Ik ben blij dat de hele groep nu eindelijk eens inzet getoond heeft. We zijn van die hatelijke nul af. In elk geval hebben we nu weer aansluiting met de andere staartploegen". Want Fortuna staat nog altijd laatste. OPSTELLINGEN: Fortuna: Hesp; Maessen, Kic ken, Barmentloo, Szalma, Driessen; Deckers, Van de Heu vel, Anton Janssen; De Jong, Hofman. Sparta: Metgod; Sandel (De Ge trouwe), Bubberman, Veld man, Snoei; Doomernik, Van Mol, Vurens, Valke; Bogarde (Rodriques) en Helder. kamer had de dokter handenvol werk. Een aantal cracks pro beerde de pijn in de ledematen met ijszakjes te verzachten. Kreek, de enige die halfweg was uitgevallen, zat er bij met een gapende wond boven het rech ter oog. De werkelijke schade viel nog niet te taxeren. Van Gaal: „We moeten morgen maar eens be kijken in hoeverre iedereen is hersteld. Ik ben niet van plan om woensdag tegen Vitória gro te risico's te nemen. Ik mag toch aannemen dat de 3-0 over winning van twee weken gele den in Guimaraes voldoende is om ons te kwalificeren voor de derde Europa Cup-ronde". Reserves op De reserves in de Amsterdamse équipe zijn bijna aangesproken. Hanssen en Groenendijk zijn weliswaar aan de beterende hand, maar voorlopig alleen nog in het tweede elftal inzet baar. Petersen, die woensdag tegen VW een veelbelovende indruk achterliet, staat wegens een spierblessure, zijn zoveel ste, weer ten minste twee we ken buitenspel en op de rentree van verdediger Silooy, die node wordt gemist, wordt in elk ge- Arnhem - Met een hattrick binnen het kwartier bezorgde John van den Brom zaterdag 1250 scholieren een leuke avond. De Arnhemse jeugd, door de dringend om enige goodwill verlegen sponsor PGEM van vrijkaartjes voor zien, zag met 3603 betalende toeschouwers Vitesse met 3-0 winnen van Dordrecht '90. Van den Brom, die zijn seizoen- produktie verdubbelde, scoorde drie keer uit een spelhervat ting. Twee keer rechtstreeks, uit door scheidsrechter Uilen berg toegekende strafschoppen. De derde treffer kwam indirect tot stand, nadat Bos de bal bij een vrije trap opwipte en Van den Brom met een onvervalste drop-kick de hattrick afrondde. Vitesse speelde één helft op de waakvlam. De thuisclub slaag de er door het gezapige tempo niet in het gegroepeerde Dordt- se bolwerk te slechten. Vitesse had een optisch overwicht, maar de middenvelders wilden te graag aanvallen en liepen de eigen spitsen in de weg. Collega Berger vond het best zo. „We wisten vooraf dat Vitesse een maatje te groot voor ons zou zijn, dat is geen schande. Maar voor de rust speelden ze ons keurig in de kaart. Vitesse was kennelijk al met de gedach ten bij Mechelen". Na de hervatting bracht Vitesse de woorden van Neumann wel in de praktijk. „Toen kwamen we er niet meer uit", conclu deerde Berger. Vitesse had, niet voor-het eerst dit seizoen, pro blemen met scoren. Van den Brom schoot na een vloeiende combinatie met Latuheru en Van Arum tegen de paal, links achter Vermeulen testte de kwaliteit van de lat. Twintig minuten voor tijd kreeg Vitesse de beloning voor de demarrage. Van den Brom werd in het strafschopgebied gehaakt door Wilsterman. Het buitenkansje werd feilloos be nut. Acht minuten later legde Uilenberg de bal opnieuw op de stip. Hiele greep naar de benen van Laamers en kreeg rood. In valler-doelman De Jongh, ver val woensdag nog niet gere kend. In het enkelgewricht van de Zaandammer huist een mys terieuze bloeduitstorting. Vol gens de medische staf had de ge nezing al lang een feit moeten zijn. Litmanen is wel fit, maar de Fin heeft toestemming ge kregen om woensdag in Tune sië met het nationale elftal aan te treden. Twijfel In de stem van Van Gaal klonk in Den Bosch onverwacht enige twijfel door. Zijn aarzeling komt niet uit de lucht vallen. In de afgelopen week heeft zijn sterrenploeg al vijf doelpunten voor haar kiezen gekregen, woensdag drie in een kwartier tijd nota bene tegen eerste divi sieclub VW, gisteren nog eens twee tegen Den Bosch dat in deze competitie in zeven wed strijden nog niet meer dan ze ven keer succes had gehad. Er komt een gesprek, vandaag of morgen, met de verantwoor delijke verdedigers, Vink en Blind in de eerste plaats. Het tweetal stapelde gistermiddag fout op fout. De onderlinge mis verstanden waren bijna niet te tellen. In de 86ste minuut wa ren beiden er de oorzaak van dat Netten kon uitbreken. De invaller van de Brabanders werd geen strobreed in de weg gelegd en toen Vink in de wan hoop uiteindelijk poogde te red den wat er te redden viel deed hij dat dusdanig onbehoorlijk dat scheidsrechter Blanken- stein er een strafschop in zag, vanger van Mulder, werd door Van den Brom eveneens naar de verkeerde hoek gestuurd: 2- 0. Vier minuten voor tijd be paalde Van den Brom de eind stand op 3-0. Met een prachtig doelpunt. Trainer Berger vond het weg zenden van Hiele onterecht. „Uilenberg wil zo graag conse quent zijn. Maar ik ben in mijn mening bevestigd dat hij dat niet is. Ik heb keepers van top clubs dit seizoen al veel zwaar dere overtredingen zien maken zonder dat er iets gebeurde". Collega Neumann van Vitesse: „Hiele werd nu dubbel gestraft. De scheidsrechter had het best bij die strafschop kunnen la- Weer geblesseerd De rentree van Edward Sturing duurde zaterdag slechts 24 mi nuten. De rechtsachter van de Arnhemmers, die woensdag na stuurd. FC Groningen bleek niet in staat van de numerieke meerderheid te profiteren. Kwartier Het zonder de vaste krachten Huizingh en Ilie (beiden gebles seerd) spelende FC Groningen had na ruim een kwartier al een comfortabele voorsprong van 2- 0. Van Kessel opende de score met een fraai schot vanaf de die aanvoerder Van Eek vervol gens met genoegen benutte (2- 1). Niet alleen Vink en Blind schutterden, ook Bergkamp en Jonk moeten na het debacle bij zichzelf te rade gaan. Het gere nommeerde duo speelde futloos en ongeïnspireerd. Een misver stand tussen beiden leidde al na zes minuten tot een fatale en twee maanden blessureleed het bekerduel met ADO Den Haag afwerkte, kreeg last van een verrekte buikspier. „Na vijf minuten bleek al dat hij niet kon sprinten", zei trai ner Neumann na afloop. „Een terugslag van woensdag. Hij had misschien beter voor de wedstrijd kunnen zeggen dat hij zich niet honderd procent fit voelde". De Duitse trainer kon wel be grip opbrengen voor het zwij gen van de aanvoerder. „Ed ward is heel gemotiveerd om na zo'n lange tijd afwezigheid weer mee te doen. Hij wil altijd spe len. Een voetballer denkt dan dat het wel zal gaan. Helaas bleek dat hier niet het geval". Sturing, die werd vervangen door Van de Looi, is vandaag wel in de bus gestapt die Vitesse naar Mechelen vervoert. Ter plekke wordt bekeken of hij kan spelen. In België wacht de Arn- achterlijn. Via de binnenkant van de paal belandde de bal in doel. Korte tijd later verdubbel de Olde Riekerink het verschil door een vrije trap van twintig meter. Voor het counterende Volendam liet Burleson het af weten in een rechtstreeks gevecht met Lodewijks. Zeven minuten voor het einde kwam nog even spanning door een doelpunt van Reiziger. ten slotte door Derksen verzil verde Brabantse counter. Van Eek: „Dit Ajax was voor ons on herkenbaar. Zodra we ze stevig aanpakten, trokken ze hun be nen terug". Bergkamp voelde bij voortdu ring de hete adem van Verhoe ven in zijn nek. Kort na rust was hij van zijn plaaggeest ver lost, toen de Brabander zo dom hemmers morgen de tweede wedstrijd in de tweede ronde van de strijd om de UEFA-be- ker tegen KV Mechelen. Vitesse verdedigt een voorsprong van 1-0. Voor de Arnhemmers wordt KV Mechelen - Vitesse de derde wedstrijd in zeven dagen. „Zwaar, maar niet onmogelijk. Een Fitte speler moet daar tegen kunnen", aldus Neumann. KV Mechelen speelde al op vrijdag en won de bekerwedstrijd tegen derdeklasser Beringen met 9-0. OPSTELLINGEN: Vitesse: Van der Gouw; Sturing (Van de Looi), Bos, Straal, Ver meulen; Laamers, Van den Brom, Eijer; Latuheru, Van Arum, Cocu. Dordrecht '90: Hiele; Boessen, Barendse, Wilsterman, Mulder (De Jongh); Slagboom, Lange- rak, Schmidt, Van de Merwe; Wouden, Jerry Simons (Van Wattum). OPSTELLINGEN: FC Groningen: Lodewijks; Slor, Boekweg, Wilson, Van Kessel: Van Duren. Olde Rieke rink, Holband, Roossien; Go- nesh (Kraak), Meijer. Volendam: Zoetebier; Van Loon, Pastoor, Stuyt; Den Ou den (Binken), Reiziger, Wasi- man, Sier; Steur, D$ Freitas, Berghuis (Burleson). was een onbetamelijke overtre ding op hem te maken waarvoor Blankenstein hem terecht heenzond. Bergkamp, die ver der wel oppaste, trok alleen de aandacht met zijn doelpunt in de zestiende minuut 1-1In de tweede helft was hij nog een keer het middelpunt van een opstootje. De begeerde international, Maastricht MW heeft wei nig opgestoken van de slappe instelling waarmee de Maas trichtse ploeg zich vorige week woensdag in de bekerwedstrijd tegen Veendam onnodig in de problemen bracht. De ploeg dacht zaterdagavond tegen Ca.mbuur opnieuw met een mi nimum aan inzet een maximaal resultaat te behalen. Tegen de club uit de eerste divisie uit Groningen lukte dat nog wel, tegen de Friezen ging het goed mis (1-3). Cambuur waarschuwde de thuisploeg al na zeven minuten. Trainer De Jong, die De Gier en Hauser op de bank had gelaten, Uhlenbeek geschorst wist en Roembiak en Spork wegens blessures moest missen, zag de behendige Mols door de Maas trichtse defensie slalommen en van 25 meter afstand hard en laag inschieten, 0-1. Meijer, die vorige week een hoofdrol speelde in de wedstrijd bij RKC, kreeg daarop drie kan sen om de opgelopen schade te herstellen, maar vond steeds de uitblinkende Grim op zijn weg. Aan de andere kant had Cam buur meer geluk, want in de 27ste minuut was Van Grins- ven kansloos toen een vrije trap van Haatrecht door de Maas trichtse muur van richting werd veranderd, 0-2. Pas na rust toonde MW bereid heid zich volledig in te zetten en nadat opnieuw Meijer en Schee pers enkele malen hadden ge mist, bracht Lanckohr de span ning terug. Grim kreeg een hard schot van Reijners niet on der controle, waarna Lanckohr van dichtbij 1-2 inschoot. Geluisterd Cambuur liet zich niet gek ma ken door de opgejaagde MW'ers. „Eindelijk hebben mijn spelers goed geluisterd en zich aan de opdrachten gehou den", vertelde trainer De Jong na afloop. De Friezen hadden wel weer de hulp van Grim no dig, want die bracht met enkele fraaie reddingen de MW'ers tot wanhoop. Vier minuten voor het einde leidde een blunder van Reijners de beslissing in. Hij speelde de bal terug op Van Grinsven, maar rekende daarbij buiten de gretigheid van invaller Jack de Gier. Die pikte de bal op en zorgde koelbloedig voor 1-3. Opstellingen: MW: Van Grinsven; Linders (Delahaye), Thai, Benneker, Reijners; Van As, Libregts (Joordens), Lanckohr; Visser, Scheepers, Meijer. Cambuur: Grim; Elzinga, Brou wer, Haatrecht, Roos; Ooster hof, Keizer, Sinkgraven; Crü- den (De Gier), Mols (Bruin) en Abma. zichtbaar geïrriteerd dat er zo veel mislukte, wilde zijn bela ger Van de Heide op zeker ogen blik ter verantwoording roe pen. De Brabantse invaller zou hem hebben beledigd. Aanvoerder Blind bluste het binnenbrandje. Het was de op vallendste daad gisteren van de anders zo betrouwbare aan voerder. door renze l0lkema Utrecht Medici zouden ver baasd staan van zo'n herstel. De voetballerij is echter een we reld op zich. Feyenoord scheur de een paar dagen eerder in het bekertoernooi GA Eagles aan flarden en vernederde de De- ventenaren op een manier die lang zou nawerken. In Utrecht waren de wonden al weer geheeld, zelfs de littekens leken weggewerkt. Het ziekbed waar velen GA Eagles al in waanden, hoeft daardoor na de verdiende 0-2 zege op FC Utrecht niet eens te worden op gemaakt. Waar een aangeslagen GA Eagles werd verwacht, trof FC Utrecht een gedisciplineerde opponent die uit was op eerher stel. De 7-0 nederlaag tegen Feye noord had de ploeg van coach Versleijen niet van zijn stuk ge bracht. Integendeel, GA Eagles liet zich er juist door inspireren. Het doorstond in Utrecht een moeilijke openingsfase waarin Plugboer dichtbij een doelpunt was en speelde vervolgens ge concentreerd de wedstrijd uit. Counter Het was weer typisch zo'n wed strijd die GA Eagles dit seizoen op het lijf geschreven is. Vanuit een goed georganiseerde defen sie bedient Versleijen het liefst de counter. Dat dit niet tot een vervelend potje hoeft te leiden, bewees het duel gistermiddag. Een spektakel van negentig mi nuten waarbij de lucht zwanger was van spanning. Tegenstanders zoals FC Utrecht heeft GA Eagles graag. Een ploeg met meer kwaliteit dat initiatief moet tonen. GA Eagles snoepte in deze competi tie op deze manier al punten af van Feyenoord en FC Gronin gen. GA Eagles stelt zich met het huidige materiaal het liefst op een tegenstander in. Als nieu weling in de eredivisie is dat geen schande en mag je je die opvatting permitteren. Tegen Ajax ging dat ook goed, alleen werden daar kleine fouten di rect omgezet in drie tegentref fers. FC Utrecht is echter van een minder kaliber. Deventer fout jes werden nu slechts Domste- delijke kansjes. Na het eerste Deventer doelpunt, Steinmann schoot in de 23e minuut uit een door Heering breed getikte vrije trap de bal hard en zuiver achter Utrecht-goalie Van Ede, beet GA Eagles zich fanatiek in de thuisploeg vast die daardoor steeds wanhopiger om zich OPSTELLINGEN: Den Bosch: Vonk: Laponder, Volkerink (Van de Heide), Van Eek, Goossens; Meulendijk, Verhoeven. Heine (Netten); Laisina, Derksen, Nijhuis. Ajax: Van der Sar; Vink, Blind, De Boer; Alflen, Jonk, Kreek (Van Loen); Overmars, Petters son, Bergkamp, Davids. heen begon te slaan. Als collectief realiseerde GA Eagles een bewonderenswaar dige prestatie. De vijf flaters van keeper Ensink in De Kuip bleken gisteren een incident. Ensink, die bij verstek van de aan zijn knie geblesseerde Arts aanvoerder was, redde gisteren zeker een punt voor GA Eagles door alert zijn doel te verdedi gen. Flair Aanvaller Heering, door de af wezigheid van Arts, toch in de basis, speelde zijn beste wed strijd van het seizoen. Heering was net als vorige week verban nen naar de linkerflank, maar toonde eindelijk lef en speelde met flair. Mede door Heerings goede spel kon GA Eagles van- üit elke positie een tegenstoot plaatsen. Want Rorije op rechts is al wekenlang in vorm. Dat gold gisteren ook voor Po thoven en Schenning die in de sfeervolle Nieuw Galgenwaard op het middenveld een hoop vuil werk opknapten en de rest in de gelegenheid stelde een dikke voldoende te scoren. Ondanks de schorsingen van Boere en Bosvelt bleef GA Eagles overeind. En dat was een feit dat de technische staf tevoren niet had durven be vroeden. Want met name de ab sentie van Boere blijkt toch niet zo'n probleem te zijn als ieder een in eerste instantie dacht. De jonge Looms ontwikkelt zich al enkele wedstrijden lang tot een waardige vervanger. In de tactiek van GA Eagles is een aanspeelpunt voorin van vitaal belang. Willaarts bleek in dat concept niet geschikt, Looms zeker wel. Bovendien is hij bru taal. De 18-jarige Almeloër dol de gisteren Utrecht-aanvoerder De Koek en maakte bovendien de tweede treffer. Dat kwam omdat Heering, diep in blessu retijd, niet zelfzuchtig was bij een counter van GA Eagles. Het waren gisteren voor GA Eagles de eerste punten bui tenshuis. De nummer elf van de eerste divisie van vorig seizoen, staat nu op negen uit tien in de PTT Telecompetitie. „We had den deze punten hard nodig", aldus Versleijen. „De concur rentie won immers ook". OPSTELLINGEN: FC Utrecht: Van Ede; Roest (Verrips), Liesdek (Bijl), De Koek, Van der Meer; Van der Net, Oosterhuis, Plugboer; De Kruyff, Van der Ark, Smolarek. Go Ahead Eagles: Ensink; Hulshoff, Marbus, Steinmann, Maes; Rorije, Overmars, Schen ning, Pothoven; Looms, Heer ing. Groningen De supporters in het Groningse Oosterpark kun nen niet geïmponeerd zijn door het spel van hun favorieten te gen Volendam. De overwinning van 2-1 vergoedde echter een hoop. Volendam speelde ruim een half uur met tien man nadat Wasiman na twee gele kaarten wegens overtredingen op Olde Riekerink uit het veld was ge- FOTO ANP Scheidsrechter Uilenberg is onverbiddelijk. Hij stuurt Joop Hiele uit het veld na een overtreding op Laamers.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15