Twente oogst lof, PSV pakt de punten Krabbe maakt kans schorsing te ontlopen de NevoBo Fass van Radius kwetsbaar Voetbal B5 Bakhuys de Marco van voor de oorlog Na winst Hiddink kritiek op Vonk B2 Weer winst voor Lammers Bert Funk ZEVENHUIZEN DOMINEERT IN DERBY Sport LEIDSE COURANT MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 WÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊiËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiËiÊÊiKËÊÊÊÊÊÊiÊËÊKÊÊtÊÊÊÊÊÊmmm s Willie Mtolo wint ie: marathon New York id New York De Zuidafrikaan Willie Mtolo heeft de 23ste edi- j- tie van de marathon van New f. York gewonnen in 2 uur 9 mi- ï- nuten en 29 seconden. De Mexi- it caan Andres Espinosa eindigde e als tweede op ongeveer ander- n halve minuut. De wedstrijd bij a de vrouwen leverde in 2 uur 24 d minuten en 40 seconden een i- overwinning op voor de Austra- !- lischeLisaOndieki. n Zie verder B5 0 n Rugby er sterft I' tijdens wedstrijd >- Castricum Tijdens de wed- l- strijd Castricum - Hilversum in is de ereklasse van de rugbycom- ;- petitie is veelvoudig internatio- it nal Eric van der Laan (.26) van i- Castricum door een hartstil- r stand overleden. In de negen- ï- tiende minuut zakte de speler r in elkaar zonder op dat moment i- bij het spel betrokken te zijn. Er i- werd vergeefs reanimatie toe- n gepast. Van der Laan was onge- k huwd. Hij werkte bij de ge meente Amsterdam als milieu- g deskundige, r n Voetballers zijn twee varkens waard n Rome Waar op het Italiaanse ir vasteland voetballers voor mil- t. jarden lires van club wisselen, n is men op het eiland Sardinië )1 teruggekeerd naar betaling in 1- natura. In de lagere regionen ?- van het voetbal verhuisde mid- c. denvoor Romano Medda van y' FC Siddi voor de transfersom dj van twee speenvarkens naar FC ij Gesturi. 1^ Maar ook in Gesturi was de n eindbestemming van de bees- i- ten niet bereikt. De club inves- •rj teerde de varkens door van FC ij Barumini de libero Mario Pin- na aan te trekken. Koopman geveld door reep Mars Maastricht Assistent-trai ner Martin Koopman van Cam- buur Leeuwarden werd in het duel bij MW (1-3) geveld door een uit het publiek gegooide reep Mars. Scheidsrechter Van Vliet zag zich genoodzaakt het duel zes minuten voor tijd te 'j onderbreken. - Koopman lag versuft voor de trainersbank nadat het snoep goed hem had geraakt. De poli- tie pakte de dader op. Koopman zal geen stappen tegen hem on- j dernemen. Oiazabal mag zijn tas zelf sjouwen Sotogrande Caddie Dave Renwick besloot halverwege de derde ronde van het Masters- golftoernooi in Sotogrande na een meningsverschil over de materiaalkeuze, dat zijn Spaan se baas José Maria Oiazabal zijn tas met clubs maar zelf moest sjouwen. De twee, al bijna zeven jaar bij elkaar, kregen op de achtste hole ruzie. „Hij sloeg met een wedge recht vooruit, maar de bal spinde terug, waardoor hij j drie keer moest putten. Toen ontplofte hij. Voor mij was daarmee de maat vol", ver klaarde Renwick. - Piggott gewond, paard overleden Hallandale De beroemde Britse jockey Lester Piggott is tijdens de ren om de prestigieu ze Breeders Cup in Hallandale (Florida) gewond geraakt bij een valpartij toen zijn paard Mr. Brooks in volle vaart een been brak. De bijna 57-jarige Piggott, die in zijn veertigjarige loopbaan meer dan 4400 overwinningen behaalde, moest met verwon dingen aan hoofd, schouder en buik in een ziekenhuis worden opgenomen. Mr. Brooks moest uit zijn lijden worden verlost. Hoge onderscheiding voor Miguel Indurain Oviedo Wielrenner Miguel Indurain heeft in Oviedo van de Spaanse kroonprins Felipe de Borbon de 'Premio Principe de Asturias' voor de sport gekre gen. Dat is de hoogste Spaanse on derscheiding voor degene die in het bijna voorbije jaar een grootse sportprestatie leverde. Indurain, die polsstokspringer Sergei Boebka opvolgde, won de Ronden van Italië en Frankrijk. Ook de Amerikaanse sportlie den Jimmy Connors, Magic Johnson en Carl Lewis waren kandidaat. test, maar had bij die momen ten een passend antwoord. Zo zag de ex-international Polley na een klein kwartier op zich af komen, maar groeide Van Breu- kelen in dat duel uit tot win naar door de aanvaller de bal van de schoen te plukken. Even later had de sluitpost alle geluk van de wereld toen Hoogma met het hoofd net iets te on nauwkeurig mikte. Overmoedig „Misschien", opperde Baan, „werden we na die 1-1 wel iets tè overmoedig". De trainer doelde daarmee niet alleen op zijn spelers, maar ook op zich zelf. „Wij, ik ook, wilden zo graag winnen. Tja, die kopposi tie lonkte natuurlijk toch". In die overmoedige bui vergat Twente zichzelf op het moment waarop om koelbloedigheid werd gevraagd. Polley vormde het beste voorbeeld. In kansrij ke postitie had de Ghanees een wereldgoal in gedachten, maar leverde hij slechts een vuurpijl af. Even later volgde de dom per, toen de vogelvrije Eller- man na een door De Koning slecht gepareerde inzet van Linskens de stemming in het Diekman honderdtachtig gra den liet omslaan. PSV kreeg daarmee te veel van het goede. „Ik had vrede gehad met 1-1", bekende Westerhof, die zijn ploeg eerder dit seizoen (tegen Feyenoord en Willem II) in de slotfase een pur\J zag weg geven. „Nu gaat het een keer andersom. Wat dat betreft was er toch een beetje sprake van gerechtigheid". OPSTELLINGEN: FC Twente: De Koning; Ten Hag, Paus, Hoogma en Karne- beek; Gaasbeek (46. Zwijnen- berg), Van Halst, Arts en Kool; De Boer (70. Pahlplatz) en Pol ley. PSV: Van Breukelen; Jerry de Jong, Van Tiggelen, Faber en Heintze; Linskens en Numan; Ellerman, Romario, Kieft en Hoekstra. Londen De kans dat Katrin Krabbe voor de tweede maal dit jaar een schorsing ontloopt zijn zaterdag gestegen. Die hoop mag de Duitse tweevoudige we reldkampioene op de 100 en 200 meter hardlopen koesteren na dat twee Engelse gewichthef- fers zijn vrijgesproken van het gebruik van verboden midde len. Krabbe werd in het voorjaar vrijgesproken van de beschuldi ging te hebben gemanipuleerd met urinestalen bij een controle tijdens een trainingskamp in het Zuidafrikaanse Stellen- bosch. De atlete en haar clubgenoten Grit Breuer en Manuela Derr werden begin augustus door de Duitse atletiekbond voorlopig uitgesloten en voorgedragen voor een schorsing van vier jaar wegens het gebruik van Clen- butorol. Het drietal heeft het gebruik toegegeven maar verklaarde daarbij tevens niet op de hoogte te zijn geweest van het feit dat het middel verboden was. Vrijgesproken Zaterdag werden Andrew Da- vies en Andrew Saxton, die tij dens de Olympische Spelen in Barcelona naar huis werden ge stuurd, nadat zij positief had den gereageerd op een doping controle waarbij sporen van Clenbutorol waren aangetrof fen, vrijgesproken. De Britse bond gaf geen toelich ting op haar besluit, maar alge meen wordt aangenomen dat men bang was dat het tot een .proces voor de rechtbank zou komen. Professor Arnold Beckett, lid van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité, verklaarde zaterdag dat Clenbutorol niet op de ver boden lijst van het IOC stond op het moment dat de gewichthef- fers het middel gebruikten. Beckett zei in het televisie-in terview verder ervan overtuigd te zijn dat de beslissing van gro te invloed zal zijn bij de behan deling van de zaak van Krabbe c.s, die later deze maand in Duitsland op de agenda staat. Het middel Clenbutorol wordt gebruikt bij de behandeling van astma, maar wordt tevens toe gepast om bij vee extra spier- masse te kweken. Gewichtheffers gebruiken het middel sinds 1988, maar Clen butorol is ookbij topatleten ze ker niet onbekend. Bewijzen De advocaten van Krabbe en haar clubgenoten hebben gerui me tijd geleden verklaard ster ke wetenschapellijke bewijzen te hebben dat Clenbutrol geen anabool steroid is. „Ik heb aanwijzingen dat onze bewijzen zeer sterk zijn", aldus Peter Woessner. Ik ben in het bezit van een wetenschappelijk rapport, waarin twee doktoren duidelijke twijfels hebben over de classificering van het middel als anobool steroid". Mine Jan Lammers heeft op nieuw een race om het Japanse sportwagenkampioenschap op zijn naam gebracht. Een week na zijn bepaald niet geslaagde come-back in de for mule 1-racerij won de Zand- voorter met zijn teamgenoot Geoff Lees in een Toyota de 500 km-race van Mine. De Nederlander en de Brit kwa men door zege in het bezit van de Japanse titel voor sportwa gens. Toyota behaalde de con st ucteurstitel voor concurrent Nissan. De 36-jarige Jan Lammers be schouwde de overwinning als een opsteker voor de Grand Prix van Australië volgende week zondag in Adelaide. Lovende woorden voor FC Twente van de kant van PSV en ook van de eigen aanhang. „Maar wat koop ik daarvoor?", sprak de teleurgestelde FC Twente-trainer Rob Baan, „als je zo schlemielig de boot ingaat". door Teun Staal Enschede Misschien wilde FC Twente te veel. Misschien moest het team van Rob Baan boeten voor zijn overmoed. Baan zag zijn zondagavond in elk geval grondig verpest door een van de spaarzame aanval len die PSV in het tweede be drijf in petto had. FC Twente wist zich onmiddel lijk knock-out na het schot van Linskens, de halve redding van De Koning en de doeltreffende rebound van Ellerman. Het be tekende in de blessuretijd de ontluisterende 2-1, waarmee de aanval op de koppositie in dui gen was gevallen. „En daar was het ons natuur lijk toch om te doen. Winnen we, dan hadden we in theorie toch bovenaan gestaan", zag Baan een stunt de mist in gaan. Maar, voegde hij er onmiddel lijk aan toe, van enige frustratie in het Diekman zal na de twee de nederlaag in dit seizoen geen sprake zijn. Daarvoor leefde toch te zeer het besef dat FC Twente zich een volwassen op ponent voor de landskampioen had getoond. Hans Westerhof was de Tuk kers dan ook dankbaar. „Ik ben blij met een tegenstander als Twentej', zag de trainer van PSV de ontmoeting met de En- schedeërs in Europees perspec tief. „Twente speelde met twee uit stekende spitsen, dat mogen wij woensdag ook van AEK ver wachten. We hadden er bewust foto ANP Van Breukelen weert een aanval van FC Twente af. Prince Polley is te laat. De PSV'er De Jong, Van Tiggelen en Kieft kijken toe. voor gekozen om tegen De Boer en Polley één tegen één te spe len, omdat het tegen die Grie ken naar mijn verwachting net zo zal gaan. Dat werd uitste kend uitgevoerd en geeft ver trouwen voor woensdag. Toch zag Westerhof bij vlagen ook hoe het met PSV woensdag mis zou kunnen gaan voor de kwalificatie voor de Champions league. De Achterhoeker doelde daarbij op de tweede helft toen PSV er niet in slaagde het ni veau van de eerste 45 minuten - toen de landskampioen het duel controleerde en door toedoen van Kieft op voorsprong kwam - door te trekken. De bezoekers zochten in die periode hun heil in blind opportunisme en dat beviel Westerhof allerminst. „Wé maakten constant de fout lange ballen op Romario en Kieft te spelen. Zo moet het te gen AEK natuurlijk niet". PSV illustreerde daarmee dat het de kunst van het doordacht aanvallen slecht verstond. „Twente deed dat een stuk be ter", complimenteerde Wester hof de tegenstander met het op treden na de rust. De thuis ploeg slikte in die periode de domper van de tegengoal inder daad moedig weg en ontketende een offensief dat PSV deed wan kelen. Het gebeurde niet op blinde wijze, maar met verstan dige combinaties, waarvan er één, in de 68ste minuut, PSV te veel werd. Arts vormde toen het succesvolle eindstation van een aanval die door de sterk inval lende Zwijnenberg werd inge leid. Het was de enige keer dat Van Breukelen diende te capitule ren. De doelman werd wel va ker op zijn betrouwbaarheid ge- Woerden Bert Funk heeft met onmiddellijke ingang zijn functie als voorzitter van de Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) neergelegd. De oud-beroepsmilitair uit Zet ten nam deze beslissing naar aanleiding van de financiële problemen bij de Stichting Steun Topvolleybal Nederland (SSTN), waarin de zakelijke be langen van de nationale vrou wen- en mannenteams zijn on dergebracht. Bert Funk, die twee jaar gele den Piet de Bruin als bonds voorzitter opvolgde, besloot zijn functie neer te leggen omdat hij zich medeverantwoordelijk acht voor het gevoerde beleid bij de in financiële zorgen ver kerende SSTN. Funk was gisteren niet bereid commentaar te geven op zijn onverwachte beslissing. Van der Laan scoort weer Emmen ADO Den Haag toonde tegen Emmen verdacht veel overeenkomsten met een sluipschutter die zijn dag niet heeft. Bijna elke minuut had een ADO'er het genadeschot op zijn schoen, maar bij voorbeeld de anders zo zekere beul Harry van der Laan kwam na rust vier keer niet verder dan een schampschot, dat het arme Em men slechts voor korte tijd ver doofde. „Het was om gestoord van te worden", stelde ADO-coach Nol de Ruiter na afloop. „Ik wil niet overdrijven, maar voor rust zag ik zeker vier goede mo gelijkheden en in de tweede helft ben ik maar gestopt met turven. Ik ben uiteraard blij, dat we als ploeg zoveel kansen creëren, maar dan moet je ze wel maken". Nu bleef het bij de 0-1 door een treffer in de eerste helft van topscorer Harry van der Laan, die de bal van twintig meter met veel gevoel in de linkerhoek draaide. De Gouwenaar miste vervolgens drie opgelegde kan sen. Hij was overigens niet de enige. DOOR PlETER VAN DER LAAN Gouda Het verschil in speel- sterkte tussen Rentokil/ZVH en Metalbouw Konsort/Radius is nog steeds aanzienlijk. De landskampioen domineerde in de streekderby en won na an derhalf uur volleybal in drie sets: 11-15, 6-15 en 14-16. Wie twijfelde aan het krachtsver schil kon zaterdagavond in een druk bezette sporthal De Mam moet met eigen ogen vaststel len dat ZVH bij vlagen goed en slecht speelt, ipaar dat de pass van Radius uiterst kwetsbaar is en dat is veel zorgwekkender. Toch hield trainer/coach Cees van der Vlist de moed er in. „Ik weet dat mijn stoppers meer kunnen dan dat zij tegen Zeven huizen hebben laten zien. Eric Gras is normaal gesproken een rots in de branding, maar hij was niet opgewassen tegen de enorme service-druk van ZVH. Ook Marc van Willigen en Fer ry van Hal hadden problemen. Zonder pass is geen goede aan val mogelijk. Daarom was het een kansloos avontuur al moet ik daar aan toevoegen dat ZVH vanavond goed speelde". Gespannen Toon van der Burgt kon die stelling niet onderschrijven. „De service was prima, maar alle andere onderdelen lieten bij ons duidelijk te wensen over. Ik denk niet dat de spelers on danks die 0-3 overwinning te vreden zijn over hun optreden. Ik vond de ploeg zeer gespan nen. De nervositeit, die bij zo'n streekderby hoort, hebben ze niet van zich af kunnen zetten. Ze speelden vooral tegen zich zelf. De punten die Radius scoorde, kunnen we gerust op onze eigen conto zetten". Radius had het 'avondje uit' overigens in ere hersteld. De club had het Boskoopse carna valsorkest 'De Baggerbeugels' binnen de poorten gehaald voor de vrolijke toon en de tribunes waren tot de nok gevuld met toeschouwers. Helaas was het gebodene van beide ploegen niet om naar huis te schrijven. Radius-ZVH was een duel van foto Martin Droog Radius-speler Leon Juffermans ramt de bal tegen het blok van de ZVH-spelers Boutens en Tinkhof. wegzakkers en opvliegers. De Gouwenaars kwamen niet in hun spel vanwege de service- druk, terwijl Zevenhuizen niet voldoende bij de les was om er een veegpartij van te maken. In de eerste set nam Radius brutaal een 5-Ö en 9-4 voor sprong, maar raakte daarna de draad kwijt. Persoonlijke fou ten zorgden binnen enkele mi nuten voor een volledige omme keer. Met name Eric Gras had z'n dag niet en werd er 'uitge pikt' door Zevenhuizen. De 11- 9 stand verdween als sneeuw voor de zon door het blok en de aanvalskracht van de bezoe kers: 11-15. Dreun Radius was die dreun in de tweede set nog niet te boven. Opnieuw bleek de pass het struikelblok en kon Zevenhui zen zonder grote inspanning uitlopen naar 3-10. Gras werd vervangen door Van Hal, maar verder dan een opleving via de verdienstelijk spelende Paul Hamelink kwam de formatie van Van der Vlist niet: 6-15. Even dreigde er een regelrechte afgang voor Radius toen Zeven huizen in de derde set zonder slag of stoot een 0-9 voorsprong nam. Van der Vlist wisselde Ha melink terug voor de zwak ope rerende Risseeutf en wist zo waar de Zevenhuizense machi ne een halt toe te roepen. Radi us kwam terug tot 6-10, bracht Eric Gras wederom in de strijd en wist aangemoedigd door de supporters ZVH voorbij te stre ven. Bij 14-13 liep het echter spaak aan Goudse zijde. Drie fouten achtereen beslisten het duel in Zevenhuizens voordeel: 14-16. „Toch ben ik blij dat we in die derde set nog even onze tanden hebben laten zien", stelde trai ner Cees van der Vlist. „Zoiets blijft toch hangen bij de suppor ters. Ik hoop dat ze er over veer tien dagen tegen Bovo weer zijn om ons aan te moedigen". Toon van der Burgt blikte al vast vooruit naar de Europa Cup-ontmoeting met het ijzer- sterke Shaktar Donetsk ko mende zaterdag om 16 uur in het hart van de Oekraïne. „We zullen in een supervorm moeten steken om die ploeg van het lijf te houden. Het is een ui terst "solide tegenstander met lange mensen en dus een hoge aanval. We kennen het degelij ke speltype van onze vorige op ponenten in Europees verband, Automobilist Leningrad en Dy namo Moskou. Het wordt een heel pittig karwei". Bij Radius nam Leo Priem pu bliekelijk afscheid van de wed strijdsport. Hij kan studie, werk en volleybal niet langer combineren. Voorzitter Wim Hardijzer bedankte Priem voor zijn 'bijzonder waardevolle bij drage' voor Radius in de laatste vijf jaar. Priem kreeg een bos bloemen en een klaterend ap plaus van het publiek. In geval van nood blijft hij beschikbaar.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13