René Notten wil zijn gelijk bewijzen Karin Klijnoot in voetsporen van vader Karei Sport Pete Sampras hard op weg naar toppositie Valentijn lief voor Jaspers Leidse Courant j Q zaterdag 31 oktober 1992 %j bankgarantie grMaradona Lpch - De internationale balfederatie FIFA heeft Sevilla geëist dat vóór 10 >mber in Italië een bankga- ie wordt afgegeven voor bij- :ht miljoen gulden. Het is [rag dat nog uitstaat voor isfer van Diego Marado- an Napoli naar de Spaanse Sevilla heeft reeds vijf mil- gulden naar Italië overge- ct, maar in de jferovereenkomst is vast- dat het restant, dat in jaar moet worden afbe- door een bankgarantie is gesteld. Aan die ver- ïting is nog niet voldaan. van Barcelona dt onderzocht :elona De strafcommis- in de Spaanse voetbalbond irvraagt in de 'affaire-Te- ;e' onder anderen twee bij larcelona betrokken perso- radio-zender SER ?|dde gisteren de namen van speler Pichi Alonso en be ilid Javier Aguilar. Vol- diverse Spaanse sport- iten is de anonieme schen en 500.000 gulden de eige- een pub in de Cata- kustplaats Castelldefels kfcerblijft hij momenteel in Jico. Spelers van Tenerife ijlden deze week na de laat- Jompeti tie wedstrijd van vo- ileizoen 21 miljoen peseta's ofebben geïnd. ddink krijgt un spelers o incia Guus Hiddink ge- n het vertrouwen van de spe- ;i jroep van Valencia. De II ballers spraken zich una- n« uit tegen de plannen van izitter Arturo Tuzon om de Jerlandse trainer te vervan- Jdoor Roberto Gil. Aanvoer- jl Fernando, Roberto en de -gaar Penev willen dat Hid- k blijft. Tuzon heeft ont- _il dat de positie van Hiddink kt of valt met de resultaten. ■4encia bezet na acht speelda- de negende plaats in de lanse competitie Twente vangt lomNuman tioven PSV heeft met den van een bedrag van lijoen gulden, voldaan aan dichtingen ten opzichte ?C Twente voor de transfer rthur Numan. Tot die uit hak kwam de Commissie ïindende Adviseurs van de in de door de Enschede- ub aangespannen zaak. FC nte had zich tot de commis- ewend, omdat de club vindt r naast de vergoedingssom het openbreken van het ract, ook een transferbe- moest worden betaald dat rereenstemming is met de ctwaarde van de speler. on mag niet ir begrafenis York Mike Tyson, de wereldkampioen boksen in swaargewicht die momen een gevangenisstraf van tar uitzit in de staat India- lag niet naar de begrafenis zijn woensdag overleden r Jimmy Kirkpatrick. De lieband tussen Tyson en ia^ader schijnt overigens niet sterk te zijn. Kirkpatrick tc et zijn echtgenote Lorna en kinderen in 1968, Mike Ty- n vas toen nog geen twee jaar Tyson zag zijn vader pas in I, bij de begrafenis van zijn terug. driebanden Aan de hand van Co Adriaanse werkte coach René Notten vorig seizoen nog als assistent-coach bij ADO Den Haag. Bij Emmen, vanavond op eigen veld tegenstander van de Hagenaars, staat de voormalige prof van onder meer Feyenoord en Ajax voor het eerst op eigen benen. door Henk Lankester Emmen René Notten vond zijn draai snel in Emmen. „Ik ben een Achterhoeker, maar ook in Drenthe is het leven nog goed. Files zijn er niet en als ze er zijn," sta je vooraan. De men sen leven minder gejaagd dan in het westen. Als je de weg vraagt, brengen ze je er het liefst heen. In Den Haag is dat anders. Daar zeggen ze: sorry, ik weet het niet of ze sturen je verkeerd". Als hij zijn woning, een vakan tiehuisje in de buurt van Em men verlaat, staat de trainer bijna direct in de bossen. „Heerlijk, daar kan ik uren ver toeven. Aan de achterkant is een zandafgraving. Daar ligt nu een groot meer en soms zit ik op mijn vrije dag uren met een bootje op het water. Denk ik echt geen minuut aan voetbal. Van het spelletje kan ik snel af stand nemen". De oefenmeester koestert de ge dachte dat er meer is dan voet bal. Al zit het hem nóg dwars dat het bestuur van ADO Den Haag vorig seizoen niet hem koos als opvolger van Adriaan se. „Co had zich sterk gemaakt voor mij en ik vond mezelf ook de meest logische kandidaat. Alles sprak in mijn voordeel. Dan is het een koude douche als ze zeggen dat je te licht bent. Dat vond ik niet prettig, maar zo is het leven. Ik moest verder, al was ik van mening dat ik de klus aan kon". Notten diende zijn contract niet uit bij Den Haag. Hij vertrok voortijdig met Adriaanse, waar na Mark Wotte het seizoen af maakte. Lang was hij niet werkloos. „Binnen een week na mijn vertrek was ik rond met Emmen. Dat heeft geholpen de klap te verwerken. Anders had ik misschien ook als een dood vogeltje op de bank gezeten. Bij Emmen krijg ik de kans te be wijzen, dat men in Den Haag een inschattingsfout heeft ge maakt". Geen druk De voormalige prof van onder meer Ajax en Feyenoord was snel rond met het bestuur van Emmen. „Men wilde van me weten of ik het publiek spekta kel kon bieden. Nadat ik had uitgelegd, dat ik dat geen pro bleem vond, kon ik aan de slag. Piet Buter werkte er toen nog, waardoor ik rustig de club kon doorlichten". Notten wist dat hij de man voor de job was, omdat zijn doelstel ling luidt: probeer één keer meer te scoren dan de tegen stander. „Dat zit in me. Ik kan niet begrijpen, dat sommige trainers anders willen. Al zie ik vaak genoeg dat ploegen met hun kont tegen de zestien krui pen in de hoop op een doeltref fende counter. Zo wil ik niet werken bij een club". Als speler betekende dat offen sieve denken het einde van zijn interlandloopbaan. „Het was tegen Italië. We mochten met twee doelpunten verschil ver liezen om ons te plaatsen voor het EK. Knobel, die toen bonds coach was, had ons verboden de eigen helft te verlaten. In de tweede helft mocht ik Willy van de Kerkhof vervangen en mijn eerste actie was op de helft van Italië. Knobel rende witheet uit de dug-out en zei dat ik alleen mocht verdedigen. Na afloop zei ik dat ik dat belachelijk vond en vervolgens heb ik nooit meer wat gehoord uit Zeist". Offensief De als hoofdtrainer debuteren de Achterhoeker zal zijn spelers nooit met een dergelijke op dracht het veld insturen. „Dat druist tegen al mijn principes in. Ik wil dat mijn ploeg offen sief denkt. Ik borduur voort op de ideeën van Adriaanse. Ik ge loof nog altijd heilig in de aan pak van Co, alleen spreek ik niet van een kerstboomsys teem. Dan krijg je rond de kerst weer de verhalen dat de kluit droog staat, dat de piek er is af gevallen of dat de ballen scheef hangen. Ik noem het 't benut ten van de vrije ruimten, waar bij voorbeeld Michels spreekt over operationele gebieden. Dan bedoelen we, denk ik, het zelfde". „De enige manier om het pu bliek te vermaken is met aan vallend voetbal. Vorig seizoen beleefde Emmen een drama tisch jaar. Slecht voetbal, wei nig punten. Eerst wil ik het pu bliek spektakel bieden, de pun ten komen pas later. Het eerste deel van mijn missie is ge slaagd, alleen besef ik dat ik als trainer niet alleen op mooi voet bal word beoordeeld. Ik zie ver- fotoBertWieringa 'Winnen van de vereniging waar je als trainer of speler actief was, geeft een extra dimensie', zegt Emmen-trainer René Notten. betering. Tegen NAC bleef het 0-0, maar veel supporters klop ten me op de schouder. Trainer, in deze wedstrijd heb ik meer gezien dan onder je voorganger in een heel seizoen". Niet alleen de supporters in Emmen zijn tevreden. Het be stuur wil de overeenkomst met Notten graag openbreken en daar heeft de oefenmeester zelf ook oren naar. „Ik voel me op mijn gemak. Bij Emmen krijg ik de kans om mijn werk af te ma-, ken. De druk is niet zo groot. Het publiek is minder kritisch dan in Den Haag. Als Emmen twee keer achter elkaar onver diend verliest, is er geen man overboord. In Den Haag is er dan paniek in de tent. Die club leeft ook in de stad. Ik ben er van overtuigd, dat veel Hage naars geen hap door hun keel krijgen als bun club verliest. Zo verwant voelen ze zich met de club". „Ik voelde me vorig seizoen rijp genoeg om zelfstandig met een groep om te gaan. Ik heb lang genoeg bij Adriaanse meegelo pen om te weten hoe ik moet handelen. Dit is voor mij een jaar van investeren. Alle spe lerscontracten lopen af. Straks volgt de schifting, maar er kan iets moois bloeien. Daar ben ik van overtuigd". „Volgend seizoen werk ik voor het eerst met mijn eigen groep. Een collectief waar alles inzit. Vechtlust, loopvermogen en een paar jongens met inzicht. Bij Den Haag heb ik een keer in de rust bij het tweede gezegd, dat te weinig spelers hun kop- pie gebruikten. Ik vergeleek het toen met mist. Als je nauwelijks iets ziet, moet'je proberen door de voorruit van de auto voor je te kijken en misschien nog ver der, zodat je meer ziet en beter kan anticiperen. De jongens die dat kunnen, zoals Wim Jonk van Ajax, zijn toppers, hield ik de groep voor. Frans Danen riep toen, dat hij er niets aan had, omdat Den Haag toch niet speelt als het zo mistig is". ADO Den Haag kan vanavond in Emmen de borst nat maken. Na de 3-1 nederlaag tegen Ex celsior ('Alles wat fout kan gaan, ging ook fout', aldus Not ten) en de schlemielige beker nederlaag tegen FC Utrecht (pas drie minuten voor tijd werd het 3-2 door de Pool Smo- larek) is de Drentse club uit op revanche. „Zelf wil ik ook graag. Winnen van de vereniging waar je als trainer of speler actief was, be tekent iets extra's. Bovendien moeten we winnen om contact te houden met de nummers drie en vier. En ik wil sommige men sen toch ook wel even laten zien, dat ik niet te licht ben voor een betaald voetbal organisatie als ADO Den Haag". TENNIS BOKSEN Stockholm Pete Sampras is op twee overwinningen verwij derd van de eerste plaats op de wereldranglijst. De Amerikaan kan die positie bereiken in het toernooi van Stockholm. Sampras won gisteren in de Zweedse hoofdstad de kwartfi nale van Petr Korda na een par tij van meer dan tweeëneenhalf uur en treft in de halve eind strijd Guy Forget, die nog een kwartier langer nodig had te gen Henrik Holm. De Zweed, die twee weken geleden in To kyo Boris Becker nogal pijnlijk pootje had gelicht, had donder dag in Stockholm met 6-4 en 6-3 Jim Courier uitgeschakeld. De nummer zestien van de plaat singsranglijst vroeg ook het ui- terste van Forget, die na twee prijzengeld. BILJARTEN lange sets de derde pas in de tie break won. Sampras, nooit eerder de num mer één van de ATP-ranglijst, speelde een van de eerste tot de laatste minuut boeiende partij tegen Korda, die in de derde set iets minder op de kracht van zijn service kon steunen dan de Amerikaan. Stockholm kan niet alleen de primeur van Sampras' eerste plaats hebben, het toernooi kent ook een onaantastbare nieuwigheid. Voor het eerst in de geschiedenis van de ATP- toernooien zullen alle spelers op het gebruik van doping wor den gecontroleerd. Sancties zijn schorsing, verlies van de be haalde ATP-punten en van het - De Belgische biljart- li lijkt de voornaamste kan- Jat voor de organisatie van nieuwe wereldtitelstrijd J>anden. De Belgen hebben, ,jJ het geval dat het eveme- J daadwerkelijk van de ld komt, een grote geld- Jeter voorhanden. De mon- biljartbond is bereid de en van een dergelijke titel- dd te verkopen aan de prof- nisatie BWA, die in 1986 op itief van dr. Werner Bayer leven werd geroepen. en en Wurth sent bij judo Bosch Twee olympische nemers, Dennis Raven en lony Wurth, doen niet mee de nationale titelstrijd die morgen in Den Bosch lt gehouden. Zwaargewicht 'jjïn is geblesseerd. Bonds- e Jh Wim Visser liet weten dat -^Waarschijnlijk twee opera- •".oet ondergaan. De Zaan- Of'ier is wegens knie-proble- al zes keer onder het mes Halfmiddengewicht ■h denkt na het teleurstel optreden in Barcelona be- 'olgend jaar zijn rentree op it te maken. De judoka uit iluis brengt momenteel meer dan de vereiste 78 kg Theo Meijer ■n Spijkers, de twee andere 'pische judoka's, zijn wel m Bosch present. door Loet van Schellebeek Alphen aan den Rijn - Karin Wijfje-Klijnoot, dat wordt gaan deweg wel duidelijk, is geen ka tje om zonder handschoenen aan te pakken. Maar omdat boksers die dingen gewoonlijk toch al dragen, zou het haar toch best eens vies tegen kun nen vallen, straks, als ze zich als eerste vrouwelijke scheids rechter in Nederland in de ring begeeft. „Maar", waarschuwt ze op voorhand de heren der schepping, „ik ben er niet een tje die met zich laat sollen. Dat pik ik van niemand, ook niet in het dagelijks leven". Vandaag is de Alphense marke- ting-assistente begonnen met zes anderen (onder wie nog twee vrouwen) aan de scheids- rechterscursus die in de Haagse Loevesteinlaan wordt gegeven door... haar vader, IBF-referee Karei Klijnoot. Anders dan haar seksegenoten wil zij niet alleen jureren, veilig aan gene zijde van de touwen, maar wenst ze zich ook in het strijd gewoel te begeven. Tot voor kort was daar geen denken aan. Twee jaar geleden nog werd ze weggelachen toen ze liet doorschemeren er wel iets voor te voelen in de voet sporen van haar vader te tre den. Maar nu stond er opeens in een brief van de Boksbond, dat het toch wel teleurstellend was dat zich nog geen enkele vrouw voor de cursus had opgegeven. „Nou wordt-ie helemaal mooi", dacht ze en per kerende post had de bond haar aanmelding binnen. Haar gedachten bleken al snel niet te stroken met de ideeën, die de NBB over het inschake len van vrouwen had. „Ik voel de er absoluut niks voor om uit sluitend als jurylid op te treden. Ik wilde alles doen, ook scheids rechteren - en niet alleen bij wedstrijden voor vrouwen, waar ze me eerst mee zoet wil den houden. Als ik het doe, wil ik dezelfde rechten en plichten als mijn mannelijke collega's. Ik vind bij voorbeeld, dat vrou- fotoCorVos Karin Wijfje-Klijnoot en haar vader, internationaal arbiter Karei die haar docent is bij de scheidsrechterscursus. welijke scheidsrechters ook naar de Olympische Spelen zouden moeten kunnen. Ja, waarom niet? D'r zal nog wel een paar jaar overheen gaan eer het zo ver is, maar het gaat ge beuren, let maar op. De tijd is er rijp yoor". Kleding Karin Wijfje (bijna dertig, ge trouwd en moeder van een tweeling) tuit preuts haar lip pen als ze vertelt van de proble men, die de heren bondsbe- stuurders maakten over de kle ding die zij in de ring moet gaan dragen. Een rok, dat was na tuurlijk helemaal uit den boze, maar een witte pantalon - zoals haar mannelijke collega's - kon eigenlijk ook niet. „Want stel je voor, dat ze 'ns wat zouden zien, dat het doorschijnend zou zijn. Het wordt dus een zwarte broek, zoals bij de profs. En de kleedkamers, nog zo'n pro bleem. Ik op het toilet of zij? Daar wordt me toch een partij moeilijk over gedaan". Maar wat wil je ook, in een sport waar vrouwen heel vroeger niet eens naar binnen mochten en nog niet zo lang geleden een ver slaggeefster van de ring werd weggestuurd, omdat in de re glementen stond dat vrouwen daar niet mochten zitten. „Er zullen nog wel veel opmer kingen komen", realiseert Ka rin zich, „maar ik heb een brede rug. In de gewone maatschappij zie je ook, dat mannen er moei te mee hebben een vrouw boven zich te accepteren. Ze gaan je dan proberen te pakken op fou ten, die je maakt. De zaal? Daar heb ik maling aan. Ik heb in de horeca gewerkt, nou, daar hoor je ook wel eens wat. Ach, het is een spel. Je moet het meespe len". Met de boksers zelf verwacht ze in feite nog de minste proble men. „Op de voetbalvelden, ja, daar is het gezag ver te zoeken, maar boksen ié zo'n gediscipli neerde sport". Bang om tegen een klap op te lo pen is ze dan ook geen moment. Ze kan wel tegen een stootje. En bovendien: „Hoelang zit jij nu al aan de ring en hoe vaak heb je een scheidsrechter een klap zien krijgen? Nou dan! Waarom zou ik bang zijn om ertussen te springen als het nodig is? Ik gooi gewoon m'n volle gewicht erachter. En ik kan heel hard schreeuwen hoor". Modie sport Karin Klijnoot heeft boksen al tijd een mooie sport gevonden. „Eeén van de mooiste die er is. Je staat er helemaal alleen voor, niemand kan je er bij hel pen. Het is een soort guerrilla met jezelf. Je kunt ook niemand de schuld geven. En je bent van niemand afhankelijk". Heel anders dan bij het korfbal len, dat ze ook nog een tijdje heeft gedaan. Ze hield er een gruwelijke hekel aan teamspor ten aan over. Niks voor haar. Boksen dan maar? „Nee, dat heeft me nooit getrokken. Eer lijk gezegd vind ik het niks, dat vrouwen boksen. Zoals ik da mesvoetbal ook afschuwelijk vind. Maai- scheidsrechteren, ja, dat is heel iets anders". Ze geeft toe dat ze niet objectief is. „Ik ben ermee opgegroeid, ik heb er thuis heel veel van mee gekregen en ik heb altijd ge zegd: dat kan ik ook". Ze zal het bewijzen ook. Karin Klijnoot is vast van plan alles te doen en te laten wat van de heren scheidsrechters ook wordt verlangd. „Want dat is de enige manier om de vrouw geac cepteerd te krijgen", weet ze. „En bovendien voorkom je dan scheve gezichten". Klijnoot se nior immers is, behalve haar docent („Dat kan wat worden, ik heb vroeger bij hem gewerkt, toen vlogen de kroketten door de zaak"), ook voorzitter van de scheidsrechterscommissie en in zowel de ene als de andere hoe danigheid zou hij zijn dochter best eens kunnen voortrekken. De zeven cursisten, die tot en met 27 februari theoretisch en praktisch worden geschoold en daarna net zo lang stage lopen totdat ze klaar zijn om zelfstan dig het land in te gaan, die ze ven vormen slechts een druppel op de gloeiende plaat. Karei Klijnoot (met 2500 amateur- en 600 profpartijen achter de rug) schetst de chronische proble men om wedstrijden te bezet ten, vooral in het noorden, oos ten en zuiden van het land. „Ook deze zeven komen weer allemaal uit het westen. De kos ten om die mensen steeds maar weer het land in te sturen rijzen de pan uit". Karin Klijnoot kan bijna niet wachten. „Als ik tegen "mensen vertel dat ik boksscheidsrech- ter word, dan zeggen ze: ach get, vind je dat niet eng? En sommigen zie je denken: wat een gek wijf, waarom gaat ze niet bloemschikkeTi?" Ja, waarom gaat ze eigenlijk niet bloemschikken? Ze lacht. „Doe ik ook. Ik heb een heleboel hobby's. Een dag duurt voor mij veel te kort". Gent Dick Jaspers speelde met horten en stoten. Zijn vriend en tegenstander Gerwin Valentijn deed het in de achtste finales van het wereld bekertoernooi driebanden in Gent aanmerkelijk beter, maar bood zijn bekendere plaatsge noot toch de mogelijkheid op een plaatsje bij de laatste acht. Jaspers bleef na de „broeder moord" van St. Willebrord (3-1) als enige Nederlander in het toernooi. UITSLAGEN BILJARTEN Gent. Tweede toernooi wereldbeker drieban den, eerste ronde: Mano (Jap) - Koen Ceulemans (Bel) 3-1 (15- 13 15-7 14-15 15- 11/1,255- 1,000). Achtste finales: Caudron (Bel) - Burgman (Ned) 3-0 (15-14 15-8 15-14/1,184-1,000), Dielis (Bel) - Weingart (Fra) 3-1 (15-13 11- 15 15-3 15-10/1,333-1,000), Sang Lee (VSt/4) - Havermans (Ned) 3-2 (14-15 15-10 15-3 13- 15 15-4/1,565-1,044), Raymond Ceulemans (Bel/2) - Habraken (Ned) 3-0 (15-11 15-9 15- 13/1,285-0,970), Vereist (Bel) - Mano (Jap) 3-2 (6-15 15-8 11-15 15-8 15-10/1,169-1,056), Jas pers (Ned/3) - Valentijn (Ned) 3-1 (15-14 10-15 15-12 15- 10/0,964- 0,910), Kobayashi (Jap) - Blomdahl (Zwe/1) 3-0 (15-6 15-6 15- 13/1,956-1,190), Zanetti (Ita) - Forthomme (Bel) 3-1 (10-15 15-2 15-10 15- 11/2,115-1,520). GOLF Sotogrande. Master- stoernooi Valderrama, stand na de tweede dag: 1. Lyle (GBr) 142 slagen, 2. O'Connor jr. (Ier), Brand jr. (GBr) en Feher- ty (GBr) 144, 5. Jimenez (Spa), Rafferty (GBr). Richardson (GBr), Spence (GBr) en West- ner (ZAf) 145. SCHAKEN Enschede. Halve fi- Louis Havermans, Raymond Burgman (0-3 tegen Caudron) en Henk Habraken (0-3 tegen Raymond Ceulemans) namen gistermiddag in de tweede ron de afscheid. Havermans vertrok pas nadat hij de als vierde geplaatste Sang Lee vijf sets had bezig gehou den. „Hij was de speler in vorm, ik had moeilijkheden", verduide lijkte Jaspers zijn de luidruchtige zaal. nale NK, eerste ronde: Van Mil - De Waal 1-0, Lem mers - Bosboom 1/2 -1/2, Sziva - Pliester 0-1, Verdonk - Vanhes- te 0-1, Wagenmakers - Zagema 1/2 -1/2, Riemersma - Barendse 1-0, Van de Werf - Mascini 1/2 - 1/2, Perez Garcia - Hendriks 0- 1, Bertholee - De Bie 1-0, Ver- weij - Dorenberg 1-0. VOETBAL Duitsland: Bayer Leverkusen - Dynamo Dresden 0-0, Schalke '04 - Bayer Uerdin- gen 1-1, Werder Bremen - Wat tenscheid 3-0. IJSHOCKEY Bekercompetitie Rotterdam - Assen 6-3 (2-2 2-1 2-0). Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 175. Strafminu- ten: Rotterdam 10, Assen 14. Van Wely (Rotterdam) en Anand (Assen) scoorden twee keer. Utrecht - Heerenveen 6-3 (4-1 1-1 1-1). Scheidsrechter: En gelsman. Toeschouwers: 250. Strafminuten: Utrecht 32 (10 minuten voor Versteeg en Tim mer), Heerenveen 14. Versteeg scoorde twee keer voor Utrecht Nijmegen - Tilburg 7-3 (1-3 3-0 3-0). Scheidsrechter Schuur- kens. Toeschouwers: 1300. Strafminuten: Nijmegen 12, Tilburg 34 (10 minuten voor Van Galen Last). Noble en Kru- ger scoorden twee keer voor Nijmegen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9