Bang voor lager btw-tarief Nederland 81 Spaarders moeten erg goed uitkijken Overheden moeten in 1994 OR's hebben li Economie Begemann koopt Zwitserse trambouwer Tulip schrapt negentig banen Belgische bloementelers: WEEKOVERZICHT Crisisstemming zorgt voor volle prullemand GELD GOED Dochter Dl schrapt 47 arbeidsplaatsen DELFT Bij de dochteronderneming van Delft Instruments, Medical Part Produc tions (MPP), komen in totaal 47 van de 171 arbeidsplaatsen te vervallen. Delft Instru ments (Dl) zegt er door een grotere efficiën- cy in te zijn geslaagd de behoefte aan me chanische onderdelen te reduceren. Voor de 47 personeelsleden, die hierbij zijn betrok ken wil Dl „het gebruikelijke beleid" van (vervroegde) pensioneringen, om- en heren bijscholing, outplacement en in laatste in stantie individueel ontslag toepassen. De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft ge schokt gereageerd op de reorganisatie. Ge dwongen ontslagen zijn voor de bond voor- Aantal arbeidsjaren groeit minder sterk DEN HAAG Het aantal arbeidsjaren dat mensen werkten (alle banen omgerekend tot voltijdbanen) in het tweede kwartaal lag 47.000 hoger dan een jaar eerder. Een derge lijke groei doet zich al drie kwartalen voor. In voorgaande jaren bedroegen de stijgingen van het aantal arbeidsjaren 100.000 tot 130.000, zo heeft het CBS bekendgemaakt. Twee we ken geleden publiceerde het CBS de groeicij fers van de aantallen banen (dus ook daaltijd- banen). De groei ligt thans op gemiddeld 85.000 tot 90.000 (vrijwel uitsluitend banen die door vrouwen worden bezet), tegen 120.000 tot 160.000 in voorgaande jaren. Het aantal arbeidsjaren daalt vooral in de nijver heid (bouw, installatiebedrijven). In het twee de kwartaal bedroeg de daling 9.000. VILLENEUVE - De industriële groep Begemann heeft een prin cipeakkoord bereikt met de Zwitsere Vevey Holding over de over neming van Ateliers de Construction Mécanique de Vevey (ACMV), producent van tram- en treinstellen. Dat heeft een woordvoerder van Begemann gisteren bevestigd. ACMV, dat 300 werknemers in dienst heeft, heeft in Zwitserland twee vestigingen. De vestiging in Vevey, waar lucht- en ruimtevaartonderdelen als mede defensiemateriaal wordt vervaardigd, wordt op termijn ge sloten. Daarbij gaan midden volgend jaar 148 arbeidsplaatsen ver loren. Over de plannen van Begemann met betrekking tot de ande re vestiging wilde de woordvoerder nog geen mededelingen doen. Hij onderstreepte echter dat de overneming past in de strategie van Begemann om de transportsector uit te breiden. Wanneer de definitieve overeenkomst wordt bereikt, durfde de woordvoerder niet te voorspellen. „Dat kan nog maanden duren. Onder meer moeten de Zwitsere autoriteiten nog hun goedkeuring verlenen". DEN BOSCH - Bij Tulip Computers in Den Bosch verdwijnen 90 van de 420 ar beidsplaatsen. De reorganisatie is een ge volg van tegenvallende ontwikkelingen op de Europese pc-markt, die op korte termijn naar verwachting geen krachtig herstel zal laten zien. Met de reorganisa tie is een bedrag van 10 miljoen gulden aan voorzieningen gemoeid. Als gevolg daarvan verwacht de directie voor 1992 een „beduidend verlies", zo heeft de on derneming gisteren bekendgemaakt. Ge dwongen ontslagen zijn niet uitgesloten. Tulip wil door middel van de reorganisa tie „een meer flexibele en slagvaardige organisatie" verkrijgen. De bloementelers in E worden overspoeld. BRUSSEL - De Belgische telers van bloemen en plan ten vrezen na 1 januari 1993 overspoeld te worden door hun Nederlandse concurren ten. Die behouden, wanneer volgend jaar de grenscontro les in de Europese Gemeen schap wegvallen, voorlopig nog het lage btw-tarief van zes procent. Het tarief in Bel gië bedraagt 19,5 procent. De zwarte handel in bloemen en planten, die volgens de Bel gische Boerenbond door het verschil in btw al bestond, zal nog verder toenemen, zo wordt gezegd. De ministers van finan ciën van de EG hebben in het kader van de harmonisering van de btw-tarieven een uitzon dering gemaakt voor Nederland en Duitsland. In de sector snij bloemen en -teelt geldt daar tot eind 1994 het lage btw-tarief van zes procent, terwijl het nor male tarief voor sierteelt in de EG minimaal vijftien procent bedraagt. De consument in Bel gië blijft daardoor dertien pro cent meer betalen voor snijbloe men en planten. De Belgische Boerenbond is bang dat de Nederlanders de Belgische markt langzaam overnemen. Veel kleinschalige bedrijven in België hebben al het loodje moeten leggen of zien zich genoodzaakt voor Neder landse bedrijven te produceren. Een woordvoerder van het Bel gisch Verbond van Siertelers erkent dat de Belgische kwe kers met hun export ook voor deel putten uit het lagere btw- tarief in Nederland en Duits land. België is een belangrijke producent van azalea's, die naar Nederland en Duitsland worden uitgevoerd. Maar de snijbloemen die in België wor den gekweekt, dekken daaren tegen lang niet de nationale be hoefte. Voor snijbloemen en an dere bloemkwekerijprodukten is het land dus aangewezen op import. In een persverklaring sprak de Belgische Boerenbond vorige week de vrees uit dat met het verdwijnen van de grenzen de frauduleuze handel van bloe men en sierplanten vanuit Ne derland zal toenemen. Wat daarmee precies wordt bedoeld en op welke schaal er wordt ge fraudeerd is onduidelijk. De sector in België wil daarover niet veel kwijt om de legale han del met Nederland niet te ver storen. Bij het Verbond van Siertelers wordt gezegd dat de zwarte handel vooral bestaat tussen Nederlandse groothandelaren en Belgische inkopers, die met allerlei trucs de btw omzeilen. Ook de detailhandel in België zou zich daar schuldig aan ma ken. Bij de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwe kerijprodukten in Aalsmeer is niets bekend van frauduleuze praktijken. De Belgische kwe kers van snijbloemen en plan ten hadden gehoopt dat met de harmonisering van de btw-ta rieven een einde zou komen aan de fraude. Zeker nu straks de controles aan de grenzen weg vallen en de douane nog slechts steekproeven houdt op de weg, zal de zwarte handel nog toene men, is de verwachting. Idoor PEET VOGELS DEN HAAG De crisis stemming heeft nu defini tief toegeslagen in Neder land. Het ene na het andere bedrijf meldt forse winstda lingen of recordverliezen en de rekenmeesters van Ne derland, het Centraal Plan Bureau (CPB), waarschu wen voor zware economi sche tijden. Het slechtste nieuws kwam op naam van Hoogovens. Het staal- en aluminiumconcern maakte bekend een recordver- lies van 500 miljoen gulden te zullen lijden in de tweede helft van 1992. Daarmee is het re organisatieplan, 2300 mensen eruit, alweer achterhaald. Ge vreesd mag worden dat er bin nen een jaar nog honderden mensen meer op straat komen te staan. Daags na Hoogovens was het de beurt aan de notoi re brekebeen DSM om de stemming te bederven. Hoe wel het chemiebedrijf inmid dels een reputatie heeft op het gebied van tegenvallende cij fers, was de winstdaling nog. veel groter dan verwacht. „Het is kommer en kwel", al dus een beurshandelaar, „en de toekomst is nog somberder, want het bedrijf sluit een ver lies niet uit". De scherpe winstval en het weinig roos kleurige toekomstperspectief maken DSM een potentiële overnamekandidaat. DSM is te groot voor servet en te klein voor tafellaken. Ook in Heer len kunnen de m^oie plannen voor vernieuwing en aanpas sing in de prullenbak. De prullenmand was al j gevuld met Haagse be tingsvoorstellen. Tot voor week geleden waren het v al de politici die riepen we elkaar geen economii crisis moeten aanpraten", zijn ze 180 graden gedraaii moet de begroting ove daan, bezuinigingen aai scherpt en de cao's voor 1 opengebroken worden. De Haagse paniek is helen gebaseerd op een toekoi voorspelling van het CPB economische groei neemi veel minder toe dan maanden geleden nog gedacht. Economische 1 komstverwachtingen hel een even hoog betrouwb heidsgehalte als de weersv spellingen in de Enkhuizei manak, maar de cijfers het CPB zijn ineens heilig' klaard. Daarmee is de eo mische crisis nu officieel n treden. Het crisisgevoel miste zijn werking niet op de Ams damse effectenbeurs. De k sen van de aandelen moei over een breed front omli Daarmee negeerde de bf de positieve ontwikkeliii die normaliter voor een c ving zorgen. De dollar zit? stevig boven de 1,70 guli de inflatie loopt terug et banken zijn de renteverlq gen eindelijk aan het doo rekenen aan hun klanten lemaal factoren die gun zijn voor de economie. Zelf sterke groei van de An kaanse economie, waar derlandse bedrijven groti langen hebben, kon de s ming niet verbeteren. Crii het en crisis zal het voor! blijven. Voor de gewone spaarder wordt het leven er niet een voudiger op. De vraag waarin spaargeld te beleggen is door de recessie-achtige ontwikke lingen in de economie bepaald niet gemakkelijk te beant woorden. Pietje Secuur zweert bij een spaarrekening of een termijndeposito. Jan zonder Vrees houdt wel van een avontuurtje en belegt in obligaties, aandelen of opties of beleggingsfondsen Jan zit op het ogenblik beslist niet prettig, omdat het beurs- klimaat niet is om over naar huis te schrijven. Ik zal u een sprekend voor beeld geven van de proble men, waarmee Jan al meer dan een jaar wordt geconfron teerd. Ik denk aan beleggin gen in commercieel vastgoed, die eens zo safe waren als de bank. Het predikaat wedu wen- en wezenpapier was er in die jaren ook op van toepas sing. Pietje Secuur had zijn geld toen ook jn commercieel vastgoed kunnen steken. Het is helaas verleden tijd. Dat commerciële vastgoed is thans een bron van grote zorg voor de projektontwikkelaars en de financiers. In die krin gen hangt een rellerige sfeer. Directeuren, commissarissen en aandeelhouders rollen soms vechtend over de straat en schelden elkaar uit voor rotte vis. De verliezen op hun vastgoedbezit zijn als gevolg van grote leegstand en hoge fi nancieringslasten groot. Daarbij komen de wisselkoer sproblemen van de internatio naal opererende ondernemin gen. Verbazing Wie veel langs de weg is kan zich verbazen over de wild groei op het gebied van com mercieel vastgoed. Een voor beeld: rijdend van Amsterdam naar Amstelveen Zuid pas seerde ik ettelijke nieuwe kan toorgebouwen met een totale leegstand van bijna 30.000 vierkante meter. Daarbij moet u bedenken, dat dit een deel van de Amsterdamse agglo meratie is met goed openbaar vervoer (sneltrams en spoor lijnen), terwijl de ringweg met aansluitingen op autosnelwe gen naar alle windrichtingen voor een uitstekende bereik baarheid zorgt. In de rest van de Randstad is de vastgoedsi tuatie geen haar beter en wie nog wat verder kijkt komt tot de ontdekking dat het beeld overal even droevig is. Projectontwikkelaars en ma kelaars in onroerend goed roe pen om het hardst, dat die leegstand tijdelijk is. Natuur lijk, maar dan zal de recessie, die zich thans aankondigt, toch maar beter kunnen uit blijven. Ik denk hierbij aan de Verenigde Staten, waar de gang van zaken sinds begin 1991 steeds triester wordt en keer op keer slechte statisti sche cijfers (werkloosheid, handelsbalans, gering ver trouwen van het publiek in de economie) worden gepubli ceerd. Ook de ontwikkeling in Wall Street is deplorabel - zie slechts de ontwikkeling van het Dow Jones indexcijfer voor 30 grote industrie-aande len. Zelfs de concerns, die con sumentenartikelen op de markt brengen, beginnen de gevolgen van de recessie te voelen. Groot aanbod De eerste schok in de sector van het commerciële vastgoed ontstond in 1991 toen een ein de kwam aan de zogenaamde 'open end' regeling die de fondsen verplichtte aandelen in te kopen, indien tegenover het aanbod op de Amsterdam se effectenbeurs onvoldoende vraag stond. Als de geldmidde len van zo'n fonds op zijn, dan werkt de open end regeling niet meer. Het enorme aanbod van vastgoed-aandelen was toen een duidelijk symptoom van de crisis in dat wereldje. De prijzen zakten steeds ver der weg, terwijl de leegstand, mede door de ongebreidelde nieuwbouw, steeds groter werd. Het bankroet van Olym- pia and York, financiers van het ambitieuze Docklands project in Londen, ondermijn de het vertrouwen verder. Vaste Warden Nederland (VWN) wil nu af van zijn beursnotering. Een ander vastgoedfonds, West-Invest Fortress, verkocht in de eerste helft van dit jaar vastgoed voor 66 miljoen gulden met een mager wnstje van 1,2 mil joen gulden. Niettemin werd in die zes maanden een verlies van 1,9 miljoen gulden gele den als gevolg van hogere fi nancieringslasten, grotere leegstand en opnieuw tegen vallende resultaten in een 50 procents belang in een Deense deelneming. In de gehele sec tor wordt hetzelfde lied ge hoord. Neem Wereldhave, die van een nieuwe aandelene missie afziet als gevolg van het 'huidige beleggingskli maat'. Daarmee wordt ge doeld op de aanhoudende re cessie op de Britse en Ameri kaanse kantorenmarkten. Winkels Een opvallend verschijnsel in de vastgoed sector is de grote belangstelling voor beleggin gen in winkels en winkelcen tra. Wereldhave heeft in de eerste helft van het jaar bij voorbeeld voor ca 10 miljoen gulden geïnvesterd in de be staande winkelportefeuille en in een uitbreiding van een winkelcentrum in Arnhem. Winkels, dat is 't dus. De ING Bank heeft'dezer dagen de in troductie aangekondigd van Winkelfonds Nederland, een projekt van ING-dochter MBO. Dit winkelfonds heeft een landelijk gespreide porte feuille bestaande uit binnen stedelijke winkelcentra, stadsdeel- en grotere wijkcen tra alsmede themaparken. Dit fonds is gestart met een eerste tranche, die bestaat uit zes al enkele jaren in exploitatie zijnde winkelcomplexen met een gezamenlijk investerings volume van ca 340 miljoen gulden. Ik ontleen dit positie ve nieuws aan 'Banknieuws' van de ING Bank, waarin he laas geen gewag gemaakt wordt van de prijzen, waarte gen deze zes projekten in de portefeuille zijn opgenomen. Of met andere woorden: zijn dat de getaxeerde prijzen van nu,1991 of1990? Talloze aandelen en beleg gingsfondsen in andere secto ren van de economie komen eveneens met slechte tot ui terst middelmatige resultaten voor het voetlicht. Het is aar dig te zien hoe beleggend Ne derland zich keer op keer te pletter schrikt als een onder neming met grote internatio nale belangen door de lage koers van dollar en pond slechte resultaten verant woordt. Het jongste voorbeeld is Océ-van der Grinten. De schrik was zo groot, dat de koers vele gulden tegelijk viel. Ik vrees, dat er meer van dit soort 'ongevallen' te verwach ten zijn. Door de recessie wor den grote investeringen in ka pitaalgoederen zoals machi nes, installaties en dergelijke op de lange baan geschoven. Pietje Secuur blijft er dus voorlopig af. Samenwerking tussen Dasa en Fokker ondertekend SCHIPHOL In het verkoop centrum van Fokker op Schip- hol-Oost hebben de directies van Deutsche Aerospace, Fok ker en de plaatsvervangend se cretaris-generaal van het mi nisterie van economische za ken, drs. A. Verberk, gisteren hun handtekening gezet onder het samenwerkingscontract tussen Fokker en Dasa. Het Duitse bedrijf neemt de aande len van de Nederlandse staat in Fokker over. Fokker-topman E.-J. Neder- koorn zei dat de bedrijven hier mee contractueel aan elkaar zijn gebonden, al is er nog een lange weg te gaan. De komende maanden worden de in het" eindakkoord genoemde afspra ken elk afzonderlijk contrac tueel uitgewerkt. Dasa-be- stuursvoorzitter J. Schrempp noemt het contract de tweede belangrijke stap in een hele reeks. Hij gaat er vanuit dat de combinatie Dasa-Fokker tegen de eeuwwisseling een multina tionaal Europees bedrijf zal zijn waarin bedrijven uit vier of vijf landen deelnemen en waarvan de civiele vliegtuigbouw is ge concentreerd in Nederland. Een toost op de ondertekening van het samengaan tussen Fokker en Dasa gisteren op Schiphol-Oost V.l.n.r. de heren M. Bischoff (fina Dasa), J E. Schrempp (voorzitter van de raad van bestuur van Dasa)E.J. Nederkoorn (voorzitter van de raad van bestuur van Fokker) e A. Verberk (plaatsvervangend secretaris-generaal van Economische Zaken)fotc lange en ingewikkelde weg ge- dat hij zich terdege heeft gerea- Maar: „Fokker en Dasa vormen elkaar". Vrijwel direct n; weest naar dit contract, waaro- liseerd hoe emotioneel gevoelig samen een enorm economisch tekenen van het contract ver de gesprekken in februari het opgeven van Fokkers zelf- potentieel. De culturen van de de Duitse delegatie terug Het is volgens Schrempp een begonnen. De Dasa-topman zei standigheid in Nederland ligt. twee bedrijven passen goed bij München. AMSTERDAM - Het kabi net wil de Wet op de Onder nemingsraden (wor) in 1994 ook voor de overheid in wer king laten treden. Vanaf dat moment zal nog een over gangstermijn van twee jaar gelden. In die tijd moeten de diverse overheidssectoren bepalen in welke vorm ze hun ondernemingsraden gie ten. Dat is bekendgemaakt door drs. J. Sikkel, directeur arbeids voorwaarden van het ministe rie van binnenlandse zaken. De tijd tot 1994 is nodig voor het overleg met de ambtenarencen- trales, het advies van de Raad van State en de parlementaire behandeling. Blokkeren Begin september kwam minis ter Dales naar buiten met een wetsvoorstel om de wor, die nu alleen voor de marktsector geldt, ook voor de overheid in te voeren. Op een congres van het Praktijkblad voor Medezeggen schap legde Sikkel uit wat de voordelen van de wor zijn ten opzichte van de huidige, tien jaar oude medezeggenschapsre- gelingen bij de overheden. Een belangrijk verschil is dat de nu bij de rijksoverheid functio nerende dienstcommissies pas een maatregel kunnen blokke ren (instemmingsrecht hebben) als de overlegpartner (het diensthoofd) bevoegd is die maatregel te treffen. In de praktijk, zo schetste AbvaKabo- voorzitter C. Vrins, is het amb telijk management zeer be kwaam in het 'passeren' van het diensthoofd en daarmee het omzeilen van de dienstcommis sie. In de wor is het instemmings recht niet afhankelijk van de bevoegdheden van de overleg partner. De wet omschrijft vrij nauwkeurig wanneer het in stemmingsrecht en wanneer slechts het adviesrecht geldt. Hier schuilt wel een addertje onder het gras. Als op dit mo ment een diensthoofd op veel terreinen bevoegd is, heeft de dienstcommissie bij al die on derwerpen instemmingsrecht. In de wor vallen besluiten over technische, financiële en orga nisatorische zaken onder het adviesrecht. Op dit punt zou den sommige dienstcommissie er dus op achteruit kunnen 1 gaan. Een tweede verschil is dat dienstcommissies geschillen niet kunnen voorleggen aan de rechter. Ondernemingsraden kunnen dat wel. Marktconform Het toepassen van de wor op de overheden past geheel in de trend dat de overheid meer als een gewone werkgever wordt gezien en de ambtenaren dus ook meer als gewone werkne mers. De arbeidsvoorwaarden en -verhoudingen worden meer 'marktconform'. Dat uit zich ook in de-opdeling van de over heid in acht sectoren, die zelf over hun arbeidsvoorwaarden gaan onderhandelen. Nu ge beurt dat nog centraal. Op het congres voorspelden Vrins, Sikkel en ook prof.dr. W.S.P. Fortuyn dat die opde ling weldra nog verder zal wor den verfijnd. Binnen de secto ren zullen specifieke onderde len nog weer aparte regelingen afspreken over zaken als belo ning en werktijden. Binnen de onderwijssector bij voorbeeld doen de universiteiten en hoge scholen dat nu al. Deze ontwikkeling wordt breed gedragen en het toepassen van de wor op de overheid, als on derdeel daarvan, is dan ook vrij wel onomstreden. Aan de uit werking kleven echter nog wel enkele haken en ogen. Zo wil het kabinet de sectoren onder wijs, defensie en de rechterlyke macht niet onder de wor laten vallen, voornamelijk vanwege praktische bezwaren. Volgens Sikkel is het wel de be doeling de speciale medezeg- genschapsregelingen voor die drie sectoren zoveel mogelijk op de wor te laten lijken. Maar lang niet iedereen vindt de praktische bezwaren voldoende relevant. Volgens hoogleraar arbeidsverhoudingen Fortuyn hoef je Defensie als arbeidsor ganisatie niet principieel an ders te zien dan andere. Politiek primaat In 1982 is voor een andere opzet bij de overheid gekozen, omdat het primaat van de politiek (parlement, provinciale staten, gemeenteraden) een 'gewone' regeling van de medezeggen schap in de weg zou staan. Dat idee is nu goeddeels achter haald. Wel wordt geregeld dat de ondernemingsraden bij de overheden straks niet kunnen oordelen over de redelijkheid van politieke besluiten. Wel praten ze mee over de gevolgen. Fortuyn stelde dat de boogde gelijkwaardigheid tussen werk gever en werknemer bij de over heid volstrekt niet strijdig is met het primaat van de poli tiek. Die bemoeit zich nu t weinig met de gang van op bij voorbeeld de depart! ten. Deze zullen, voorspeli meer en meer geleid gaar den door een ambtelijk i ger die met de politiek eei tract afsluit. De politiek zal, door eei aan te nemen, het produk niëren dat de overheid m( leveren, en ook tegen kosten. Zoals in de partic sector de markt dat doet, de hoogleraar. Volgens Fortuyn zal de heid steeds meer een be matige structuur krijgen: lijk zelfstandige werk schappijen binnen een concern. Contractmanagi wordt de regel, met dwin; afspraken over de aard 1 kosten van het af te le produkt. Tegelijk zal de culiere sector zich steeds op de traditionele overhei reinen gaan begeven. O overheidsorganisaties m zich sterk gaan bekomi om hun concurrentieposit Binnen tien jaar, voors Fortuyn, zal het niet rel meer zijn om te spreker) een particuliere en een tieve sector. Dat verschil z in de praktische uitvoeriï heel verdwijnen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8