Godsvrede en de coalitiepartners De pretenties van Wim Kok :*I7 [estboeren makkelijker prooi Lan vuile industrie en auto's Opinie BRIEVEN VAN LEZERS Leidse Courant ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 12 I I slecht met de we ieconomie. De waarden dollar, pond en nog wat i die munten gaan als een p op en neer met de na- ik op néér. Een recessie igt. I Nederland heeft hieronder nlijden. De rekenmeesters van rijk het Centraal Plan eau wezen tot voor kort 'Cds op het mogelijke herstel de internationale conjunc- r. Maar dat vergezicht blééf nu toe een vergezicht. In het aar werd de vrees van velen raarheid. Het Engelse pond ihte, de Italiaanse lire en de anse peseta zakten mee, de nse frank stond onder zeer ire druk. De dollar was en Het Nederlandse ka- tt werd geconfronteerd met rten die in de miljarden lie- 1. Gevolg van lagere econo- che groei, tegenvallende tgelegenheid en verpiete- e aardgasinkomsten, die 1 ners in dollars worden bere- Tot overmaat van ramp is sis nu niet meer een valu- isis maar lijkt het meer een inaire economische recessie rorden. jdens de algemene beschou- igen van enkele weken gele- .a moesten premier Lubbers IIvice-premier Kok melden in een nieuwe 'tussenba- inmiddels herdoopt tot fstbalans' een passend 'oord op de problemen zou IV-tempo Jat laatste stadium verkeert J kabinet op dit moment. De ïwste internationale en na- Ie cijfers zijn binnen, de staat op papier, de clusies kunnen worden ge- Het kabinet heeft zelf de tijd gegeven tot vol de week vrijdag om beslis te nemen. In de politiek jit dat neer op besluitvor- jmet een TGV-tempo. food is dan ook hoog geste- Het financieringstekort igt twee miljard hoger uit te ïen, de druk van belastin- en premies komt zo'n an- ïalf miljard boven het afge- j>ken maximum en de werk- ïeid loopt op. rdat de ministers zich in de se Trèveszaal over bezui- ïgen en aanverwante za- l gingen buigen, wilde 'de po- ik' eerst met werkgevers en fknemers praten. Met als kivraag: Waartoe zijn deze angenorganisaties bereid nu [water zo hoog stijgt? Wat Den zij over voor werkgele- ïeid, concurrentiekracht, jm voor een bijdrage aan iomisch reddingswerk. In het eerste informele overleg met die sociale partners dron gen Lubbers, Kok en minister De Vries van sociale zaken aan op een drastische beperking van de loonstijgingen volgend jaar. Sterker nog, de lonen zou den eigenlijk 'bevroren' moeten worden. Niemand een gulden erbij. Voor ambtenaren en men sen met een uitkering zou dit neerkomen op gelijkblijvende of zelfs dalende koopkracht en voor mensen die in bedrijven werken nog een minieme plus in koopkracht. Het gesprek van woensdaga vond leverde weinig op. Het bleek dat ook werkgevers en werknemers wat wensen had den. De ondernemers vroegen om lastenverlichting, de vak bonden om het achterwege la ten van ingrijpen in de uitkerin gen van huidige arbeidsonge schikten. Misschien dat maan dag, als het overleg wordt voortgezet, duidelijker wordt wie welke prijs gaat betalen. Hansje Naast deze pogingen van de mi nisters om 'de samenleving' in stelling te brengen in de strijd tegen malaise en werkloosheid, staat het verhaal over de bezui nigingen. Het financiële gat moet worden gedicht. Hansje Brinkers kan niet te lang met zijn vingertje in de dijk blijven staan. De schermutselingen zijn vori ge week door niemand minder dan premier Lubbers geopend. In een interview met het CDA- partijblad relativeerde de pre mier de problemen sterk. In de toekomst Sntstaat financiële ruimte door voorspelbare ren tedalingen en daar zou het ka binet vast op vooruit kunnen lo pen. Een iets hoger financie ringstekort zou in die zin tijde lijk acceptabel kunnen zijn, was Lubbers' redenering. Dit zorgde echter snel voor commotie. Vooral CDA'ers als Brinkman en Terpstra kwamen ertegen in het geweer. Hoezo vooruitschuiven naar de toe komst? Nü maatregelen, ant woordden zij de minister-presi dent. Lubbers gaf vorige week vrijdag na de wekelijkse minis terraad een andere uitleg aan zijn woorden. Hij had natuur lijk absoluut niet bedoeld dat de problemen moesten worden weggeschoven. Hij had slechts willen wijzen op de mogelijk heid dat tijdelijke maatregelen voor een tijdelijk probleem vol staan. De dreigende onenigheid werd snel weggenomen. Deze week schreven Lubbers en Kok ge broederlijk in een brief aan de Kamer dat het kabinet zich de vraag diende te stellen 'hoe de randvoorwaarden van het re geerakkoord terzake financie ringstekort en collectieve las tendruk ook in 1993 bereikt kunnen worden'. Maar in de Tweede Kamer is die eenheid die het kabinet mo menteel uitstraalt,' er nog nietf De PvdA houdt het er voorlopig op dat maatregelen ter hoogte van twee miljard, die nodig zijn om het financieringstekort in het gareel te houden, voldoende moeten zijn. Bovendien hoeft echt niet alles nu al geregeld te worden. In de vroege voorjaars nota van Kok kunnen eventueel nog nodige maatregelen wor den getroffen, meent de PvdA- fractie. Rekenmachine Het CDA ziet het een slag an ders. Het probleem bestaat uit een serie onderdelen, zoals te kort, lastendruk en uitstel wao- en ziektewetmaatregelen. Uit de CDA-rekenmachine komt derhalve minimaal 3,5 miljard rollen. De CDA-fractie vindt boven dien dat er zo snel mogelijk flink moet worden bezuinigd. Wachten op de vroege voor jaarsnota spreekt hen niet aan. Een jaar voor de verkiezingen is het niet waarschijnlijk dat er veel enthousiasme zal zijn om tussentijds nog eens pijnlijke maatregelen te nemen. En het is al helemaal een illusie te den ken dat partijen in de begroting voor 1994, het verkiezingsjaar, tot dergelijke ingrepen zullen besluiten, aldus de CDA-fractie. Vooral Brinkman roert op dit terrein de grote trom, zoals bij voorbeeld begin deze week nog op een spreekbeurt te Harder wijk. De CDA-fractieleider heeft ook het meest te verlie zen. Hij weet als gedoodverfd opvolger van Lubbers dat er een grote kans bestaat dat hij in '94 de nieuwe premier zal worden. En hij zal dan alle keien die het huidige kabinet op de weg laat liggen, moeten opruimen. Brinkman wil zijn straatje zo schoon mogelijk hebben bij zijn aantreden. Daarmee hebben de coalitie partners opnieuw de loopgra ven opgezocht die er nog van af gelopen voorjaar liggen. Toen struikelde het kabinet bijna over de inkomensverdeling en aanpalende bezuinigingen. Na die bijna-val hebben de part ners afgesproken het niet meer zo ver te laten komen. Pais en vree zou heersen. Tot nu toe hebben CDA en PvdA zich zowel in het kabinet als in de Kamer aan deze heils- wens gehouden. Maar of de da mes en heren deze Godsvrede (de door kerk en keizer in de Middeleeuwen verordonneerde onderbreking van vijandelijk heden waar weinig krijgsheren zich iets van aantrokken) de ko mende weken weten te bewa ren, moet worden afgewacht. (De auteur is parlementair re dacteur van onze krant). haagsc solidariteit of... fries-Stamboek? Nederland is niet af; de meerderheid der tevredenen moet het in dit land niet voor het zeggen krijgen. Anders volgen de Lage Landen in het voetspoor van de VS, waar inmiddels dertig miljoen mensen in de marge van de samenleving terecht zijn ge komen. Dat was, in een note- dop, de strekking van een fi losofisch getinte rede die PvdA-leider Wim Kok dins dag uitsprak aan de Eras mus-universiteit te Rotter dam. Een rede waar lang en door ve len wat ongeduldig op is ge wacht. Ongeduldig, omdat het lang stil is geweest rondom de PvdA-leider. Waar bleven zijn vergezichten waaraan de partij na de omstreden ingrepen in de wao zo'n behoefte had? Welke richting zou hij de sociaal-de mocratische troepen wijzen, twee jaar nadat Lubbers ons land al in 1990 'ziek' verklaar de? ,,Ik zal mijn visie geven, niet als historicus, noch naar het voor beeld van de Tsjech Havel in de vorm van een droom, maar van uit de huidige situatie zoals ik die zie", beloofde Kok zijn ge hoor aan het begin van zijn be toog. Daarmee nam hij de reali teit als vertrekpunt van zijn po- litiek-maatschappelijke visie. En hoe ziet de realiteit er vol gens Kok uit? Op zijn zachtst gezegd: bedreigend. Hij schet ste een lange reeks nieuwe, snel opkomende problemen zoals het voortgaande milieubederf, de verloedering en segregatie in oude stadswijken, de burgers die hun vertrouwen in de poli tiek hebben verloren. Een voe dingsbodem voor extreem rechts, aldus Kok, hoe zouden de sociaal-democraten daar op moeten reageren? Kok blijkt zijn hoop te hebben gevestigd op de oude stadswij ken waar de 'Habenichtsen' van deze tijd dicht opeengepakt wonen. Daar zal het sociaal-de mocratische vuur weer moeten opflakkeren, meent hij. In deze gebieden stapelen de proble men zich immers op, durven oude mensen niet meer op straat, voelen etnische Neder landers zich in de steek gelaten en gedijt de illegaliteit. Werk aan de winkel voor de PvdA! Meerderheid De nieuwe PvdA-voorzitter Fe lix Rottenberg heeft het al eerder opgemerkt: criminaliteit en veiligheid moeten dé wer vende thema's van de partij in de komende jaren worden En dan niet via het blind opvoeren van de koude oorlog tegen de misdaad meer cellen, meer politie, hogere straffen maar via een structurelere aan pak, mogelijk via de al wat sleets geraakte 'sociale vernieu wing'. De kwellende vraag is natuur lijk of de 'tevreden meerder heid' die de Britse econoom Galbraith in zijn boek 'The fu ture of contentment' zo tref fend in beeld brengt, zich ook maar iets van de ontevreden minderheid in dé oude stadswij ken zal aantrekken. De stads vernieuwing is toch bijna klaar, zo kunnen zij aanvoeren, de wo ningnood toch goeddeels opge lost? In welk westers land zijn bovendien de inkomensver schillen kleiner dan bij ons? Kok maakt zich er blijkens zijn lezing ook wat zorgen over. „Het failliet van het theoretisch alternatief dat het communis me pretendeerde te zijn kan die waan van zelfgenoegzaamheid versterken. Wie de sociaal-de mocratie afschrijft omdat haar doelstellingen bereikt zouden zijn of de mensen waarvoor zij moet opkomen verdwenen, maakt dezelfde fout Waar door het gevaar ontstaat dat Galbraith in zijn boek heeft be schreven". Over de vraag of deze zinnen de voorbode zijn van een krachtig PvdA-offensief voor meer soli dariteit en kleefkracht in de sa menleving, is Kok minder hel der. Het woekerende onheil wil hij vooralsnog te lijf met enkele staatsrechtelijke ingrepen (re ferendum, gekozen burgemees ter), meer van het oude (extra stadswachten en politiemen sen) en de wat gemakkelijke constatering dat mensen „voor hun levensonderhoud in de eer ste plaats op een eigen arbeids inkomen aangewezen zijn". De moedige prententies die Kok in zijn rede formuleert (het voorkomen van gettovorming, verhogen van de veiligheid op straat) worden aldus niet be legd met passende maatrege len. Op zich is dat ook begrijpe lijk. De staatsschuld en het fi nancieringstekort houden de regeringspartijen van Neder land al ruim tien jaar in een wurgende greep, de financiële ruimte om écht puin te ruimen is minimaal. Dit politieke feit leidt al snel tot een pleidooi voor een beetje meer hier en een beetje minder daar, met na venant effect. En voor het dra matisch herleiden van de be langrijkste geldstromen (socia le zekerheid, subsidies) is de PvdA na de wao-ingreep niet meer te porren. Zodoende is Koks bergrede die begon op de duizelingwekkende hoogte van Havel, geëindigd aan de voet, in relatieve staat- sarmoede. Pas na vele jaren, als de staatsschuld is teruggedron gen, ontstaat weer meer ruimte om te kiezen voor investeringen in kwaliteit, aldus Kok. Pas dan komt er weer écht geld vrij voor gerichte scholingsprojecten, in tegratie van minderheden en het serieus dichten van de mil jardentekorten die nu nog openstaan op de posten stads vernieuwing, openbaar vervoer en politie/justitie. Goede doelen Tot die tijd zal het geld voor deze goede doelen moeten ko men uit de collectieve sector: als de burgers minder consume ren blijft er geld over om te in vesteren in de kwaliteit van de toekomst. Of de sociale part ners daartoe bereid zijn, gemo tiveerd door de aanstormende problemen die Kok schetst, is meteen een mooie testcase voor de vitaliteit van het sociaal-de mocratische gedachtengoed. (Paul Koopman is parlementair redacteur van onze krant.) ENK DE KAT gaat nog steeds niet zo met het milieu als zou iten. De weer erger ge- 'en verzuring van de ïen is daar een bewijs luurmomenten legt voor dat fechijnsel de schuld bij de boeren. De stichting ziet als de grote veroorzaker het wegkwijnen van veel pen, omdat de ammoniak uit lest van massale fokbedrij- varkens, pluimvee, koeien) vorm van zure regen neer- lt op de bossen. De agrari- branche erkent dat ook en is inmiddels bereid tot regelen. Zo is vorige week ikele Zuidhollandse boer en een actie gestart die het ik van uitgekiend veevoer pageert, in combinatie met J zorgvuldige mestbehande- jop het bedrijf. |r volgens Natuurmonu- ften zet dat niet voldoende |n aan de dijk. De stichting t dat maar één ding werke- helpt: inkrimping van de tapel. Ook een vorige week ïkomen rapport van TNO teidemij nodigt eigenlijk uit io'n ingrijpende maatregel, twee onderzoeksinstan- B)zijn tot de slotsom gekomen ■|het het te duur wordt om *iale fabrieken te bouwen het mest-overschot zouden pen wegwerken, pmee stapelen de argumen- 95 voor een strenge aanpak r de boeren zich op. Boven dien missen de tv-beelden zieltogende bossen, door shots van sproeiende gier- karren op het land, ook emotio neel hun uitwerking niet. Je voelt aankomen dat de publieke opinie bewust of onbe- wust rijp wordt gemaakt voor een politieke ingreep ten aanzien van het mest-over schot. Verwacht wordt, dat begin 1993 dat debat op kamerniveau zql plaatsvinden. Drukke provincie Vorige week werd in de milieu commissie van Provinciale Sta ten in Den Haag gesproken over de vraag watje nu eigenlijk in een drukke provincie als deze kunt doen tegen de verzuring. Aanleiding was een klaagbrief van de Zuidhollandse Milieufe deratie. Deze organisatie, die jaarlijks flink wat overheids geld krijgt togeschoven om waakhond te spelen, vindt het anti-verzuringsbeleid niet krachtig genoeg. Zuid-Holland blijft maar kijken naar wat het rijk doet. Maar op die manier worden de doelstellingen die minister H. Alders heeft aange geven in zijn NMP's (Nationale Milieubeleids Plannen) niet ge haald, zo zei Wilma Berends van de federatie. „Zowel in de industrie en landbouw als bij het verkeer is tot nu toe onvol doende bereikt. Je ziet aanko men dat de milieu-doelen ook naar het jaar 2000 niet worden De woordvoerders van de poli tieke fracties in de Staten wa ren het daar volmondig mee eens. Van Groen Links tot en met het CDA. Alleen leverde dat concreet weinig op. De reac tie van D66 was een typerende: „We delen de grote bezorgd heid, we zijn ook blij dat we door de Milieufederatie zo strak aan ons jasje worden getrok ken. We zouden wel graag ver der gaan in onze maatregelen, maar we hebben het beklem mende gevoel dat we niet veel meer kunnen, doen. De provin cie zou zich vertillen als bijvoor beeld wordt geprobeerd raffina derijen, een zaak van nationaal belang, zelf strenger aan te pak ken". Milieu-gedeputeerde J.C. van der Vlist schaarde zoch daar achter: „Je kunt de bedrijven in Zuid-Holland niet in zo'n uit zonderingspositie brengen. Het resultaat zou ook moeilijk te meten zijn, omdat de rommel van over de grenzen komt aan waaien". Het verkeer dan? Komt het werkelijk tot een 'rantsoene ring' van verkeer op bepaalde Zuidhollandse wegen, zoals de ambtenaren rond Van der Vlist als suggestie op papier hebben gezet? Nee, ook dat niet. „Geen enkele grote partij kan zich zo'n standpunt veroorlo ven", zei PvdA-Statenlid C. Boerman ronduit. Van der Vlist: „Het enige dat helpt is een schone motor. Wegen af sluiten, dat is niet haalbaar". Bij de provincie ligt inmiddels wel een nieuw 'Mobiliteitsplan' gereed voor discussie, als dik praat-pakket over de noodzake lijke terugdringing van het au togebruik. Maar ook daarin draait het eigenlijk alleen om bestuurlijke maatregelen die pas op de lange duur effect kun nen sorteren: zoveel mogelijk woningbouw in de buurt van treinstations, beter openbaar vervoer, meer vrachtvervoer per spoor en water, stoppen met de bouw van nieuwe arbeidsin tensieve kantoren langs snel wegen. Ook hier dus geen impo pulaire maatregelen. En zeker niet als Zuid-Holland alleen. De situatie is daarmee duide lijk. Beperking van de verzu rende werking van de (pluim veeteelt is zeker nodig, maar de aanpak van de luchtveront reiniging in Nederland zou pas echt consequent zijn indien te gelijkertijd het mes wordt gezet in die twee andere grote vervui lers, de industrie en het ver keer. De realiteit is evenwel dat geen moment wordt gepiekerd over het sluiten van produktie- eenheden van Shell, ook al han gen die in Rijnmond groten deels van gedoogvergunningen aan elkaar. De realiteit is ook dat geen politicus serieus over weegt om wegen af te sluiten, al zitten die dagelijks verstopt met auto's met slechts één 'pop petje' erin. Dergelijke maatregelen tegen de verzuring liggen veel te ge voelig. De industrie heeft een te belangrijke werkgelegenheid, de auto is het heilig bezit van veel kiezers. De boeren en hun overtollige mestproduktie vor men een makkelijker beleids- doelwit voor rigoureuze beper kingen. Zo simpel ligt dat in es sentie. (Henk de Kat is gewestredacteur van onze krant). De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren. Anonieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voor zien van naam, adres en tele foonnummer. Ze dienen gea dresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9,2501 CA Den Haag. Vee Heeft u het ook gelezen in de krant? Belgisch vee met hormonen tot snelle groei gedwongen. Honderden varkens verdron ken in de mest en/of gestikt door de ammoniakdampen, omdat de betonplatenvloer van hun hok inzakte. Boeren omgekomen in de giertank. Een medewerker van een nertsfokkerij bedwelmd en gestikt in een zojuist geleeg de tank. Bossen aan het Nederland. Dit laatste was niet alleen door de overmatige mestuitstoot, maar ook door andere vervui ling (auto, industrie, vliegtui gen). Maar men zou het toch wel gaan denken, dat de tijd dringt om de veestapel op een fatsoenlijke manier in te krim pen en de gesubsidieerde boter en vleesberg te laten verdwij nen! Een goede reden om de in tensieve veeteelt over te laten schakelen naar alternatieven, die er al lang zijn, maar op klei ne schaal: bijvoorbeeld varkens volgens groepshuisvesting ge houden, ecologisch en biolo gisch dynamische methoden, hetgeen betekent dat de hoe veelheid mest zeker met 50 pro cent vermindert, omdat het aantal dieren per m2 minder is.' Simpel! Maar nee! TNO en Hei- demij hebben iets anders ge wrocht, namelijk minder voer, maar „verrijkt met syntheti sche aminozuren dit zal de mest verminderen. Het kost ons een lieve duit en vervolgens de natuur en mijn gemoedsrust in ieder geval, omdat we nog steeds gesubsidieerd dieren kwellen. Kom consument: u herkent dat Belgische hormonenvlees heel gemakkelijk. Koop bij de slager met het I.S.C.-(Int. Scharrel1 vlees Controle)vignet op de winkel! Beter voor het vee, het milieu en uzelf! („of eet eens ve getarisch"). A. v.d. Meer, OUDE WETERING. Rampen De vliegramp in de Bijlmermeer heeft de Nederlanders ge schokt. Mij ook, want het was een ongeluk dicht bij m'n bed! Ver van mijn bed echter sterven dagelijks duizenden mensen een afschuwelijke hongerdood. Zijn de mensen gewend aan dit gegeven? Ik niet in ieder geval. Als je ziet hoeveel publiciteit er wordt gegeven aan de vlieg ramp en hoe weinig wordt ge daan om het honger- en armoe deprobleem op te lossen of pu bliciteit wordt gegeven om de mensen op de hoogte te stellen, verbaast mij dit ten zeerste. Zeker omdat iedereen een bij drage aan de oplossing van dit probleem kan leveren door b.v. Mdx Havelaarkoffie te drinken, Derde-Wereldorganisaties (bijv. Novib) te steunen of geld op een 'groene bank' (eerlijke belegging door de bank) te stor ten. (bijv. ASN). Dit zijn moge lijkheden die binnen een ieders bereik liggen, maar daarvoor dient men begaan te zijn met het lot van de medemens, net zoals dit is gebeurd bij de vlieg ramp. Hopelijk zullen meer mensen zich inzetten om de elke dag terugkerende honger- ramp een halt toe te roepen. Honger hoeft beslist niet, er is meer dan genoeg voor iedereen! Charlotte Nanning, ROTTERDAM. Bus Naar aanleiding van het artikel „Ook witte boorden ontdekken de bus" in uw Vastgoedbijlage van vorige week zaterdag wil ik graag het volgende kwijt: ik reis sinds anderhalf jaar met de sneldienst van en naar mijn werk in Voorburg. Dat wil zeg gen de sneldienst van huis naar Den Haag Centraal Station en vandaar een stukje met de NS Zoetermeerlijn. Over het alge meen reis ik naar tevredenheid, maar er zijn toch regelmatig wat ergernissen te bespeuren. Als opvallende kreet er „steeds meer lachend langs de file" ge noemd, gebaseerd op het tv- reclamespotje. Nu maak ik bij na dagelijks mee dat we's mid dags circa tien minuten in de file staan voor het stoplicht bij de kruising Zwartendijk/Poel- dijkseweg in de gemeente Mon ster. Gezien het feit dat zich op het verdere traject van mijn buslijn (nummer S135) tussen Monster en de gemeentegrens Den Haag geen haltes bevin den, leek het mij wel een aardi ge suggestie de route te verleg gen via de Madepolder. On danks diverse telefoontjes met Westnederland waarin vage be loften ('we zullen er naar kij ken, wordt misschien in de vol gende dienstregeling 1993 opgenomen') werden gedaan, wordt er absoluut geen actie op genomen. Dat terwijl het alleen positieve effecten heeft op de doorstroming. Ook wil ik nog wat kwijt over het op tijd rijden. Mijn buslijn begint in 's-Gra- venzande en rijdt vervolgens naar Monster. De dienstrege ling schrijft hier een reistijd van 5 minuten voor en mijns inziens is dit uitstekend haalbaar. Toch presteert men het om regelma tig vijf tot tien minuten te laat in Monster aan te komen. Nu is het zo dat sommige lijnen wach ten op de aansluiting met de ge wone streekbus in 's-Graven- zande en deze kan inderdaad vertraagd zijn. De bussen die niet op aansluiting wachten zijn echter ook nogal eens te laat en dan sta je toch in de re gen en kou (want in Monster heeft de sneldiensthalte niet eens een wachthok) te wachten op de „langs de files" suizende bus. Mark van Zeijl, MONSTER. Correctie Op de opiniepagina van zaterdag 24 oktober jl. stond abusievelijk onder een bijdrage van mevrouw Eva van der Veen over de sociale dienstplicht, dat zij lid is van de CDA-fractie in de gemeenteraad van Delft. Mevrouw Van der Veen is lid van het CDA-bestuur afde ling Delft. Zij schreef het artikel op persoonlijke titel. Onze veront schuldiging hiervoor. Hoofdredactie

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7