tembusstrijd S wordt nu grof r Buitenland 5 Major vraagt steun voor leidende Britse rol in EG Pinguïns als schoolkinderen in een rij op weg naar de dood Amnestiewet Zuid-Afrika goedgekeurd Tadzjikistan vraagt bescherming aan Rusland gische minister ireaux stapt op IEL De Belgische minister :iale zaken, Philippe Moureaux, gisteren volkomen onverwacht aan gegeven. De Franstalige so- heeft in een brief premier Jean- ihaene gevraagd hem bij de ko- Dor te dragen voor ontslag. Aan- voor Moureaux om op te stap- ïet besluit van de wekelijkse mi- aad om een discussie over zijn or hervorming van de ziektever- iguit te stellen. Moureaux hield in het hervormingsplan. In zijn [brief toont hij zich ontgoocheld opstelling van met name de ,-democratische ministers. Speciale aanklager voor maffia-zaken ROME De Italiaanse justitie heeft gisteren een speciale aan klager benoemd die zich met za ken tegen de maffia bezig zal houden. De 65-jarige Bruno Si- clari was eerder officier van jus titie in Palermo op Sicilië. De functie van speciale aanklager voor maffia-zaken werd eerder dit jaar door de Italiaanse rege ring in het leven geroepen. De belangrijkste kandidaat voor de functie, Falcone, werd in mei door de mafia vermoord. Helft parlement Cuba wordt Aardschokken treffen voortaan rechtstreeks gekozen Marokko en Montenegro HAVANA Het parlement van Cuba heeft gisteren een nieuwe wet aangenomen die rechtstreekse verkiezingen voor de helft van de parlementsleden introduceert. Tot nu toe kozen de, gemeenteraden het parlement, dat uit onge veer 500 leden bestaat. Op grond van de nieuwe kieswet zullen de gemeenteraden voortaan nog maar de helft van het parlement kiezen. In de gemeenteraden zitten men sen die door buurtvergaderingen kandidaat zijn gesteld. In deze buurtorganisaties zijn traditioneel ook talrijke vertegenwoordigers van de communistische partij actief. De kiezers kunnen alleen stemmen op kandidaten van een lijst die door de communistische massa-organisaties zal worden opgesteld. De huidige parlementsleden zijn van mening dat bekende dissidenten of tegenstanders van het huidige eenpartijsysteem nauwelijks kans maken in het parlement-nieuwe-stijl gekozen te worden. RABAT In het zuidoosten van Marokko en langs de kust van de Joegoslavische republiek Montenegro is de bevolking gisteren opge schrikt door enkele aardschokken. In Marokko vielen 45 gewonden, van wie er vijf slecht aan toe waren. In Montenegro werd geen melding gemaakt van schade of slachtoffers. De beving in Marokko had een kracht van 5,4 op de schaal van Richter. De beving had plaats in hetzelfde gebied waar een week geleden een vrouw en haar dochter door een andere beving om het le ven kwamen. Het epicentrum lag tussen Rissa- ni en Erfoud, ten zuiden van Marrakech. De aardschok in Montenegro mat volgens de seis mologische dienst in Belgrado 4,6 op de Rich- terschaal. Verkiezingen Togo uitgesteld LOME Togo heeft de eerste ronde van de vrije par lementsverkiezingen uitgesteld die voor vandaag ge pland waren. Het is de derde kter dat ze uitgesteld worden. Nog geen 12 uur voor het begin van de stem ming heeft de regering echter nog niet officieel beves tigd wat met het uur duidelijker wordt: dat er hele maal nog geen voorzieningen voor de verkiezingen zijn getroffen. Een westerse diplomaat meende dat de verkiezingen „voor onbepaalde tijd" zijn uitgesteld, anderen den ken dat ze begin volgend jaar gehouden zullen wor den, vooral om zodoende meer tijd te hebben de kie zerslijsten te checken. De interim-regering van premier Joseph Kokou Kof- fïgoh zei vorige maand dat de gemeenteraadsverkie zingen van 11 oktober werden uitgesteld om alle energie op het organiseren van de parlements- en presidentsverkiezingen te richten. rolgvan de voorpagina) C DE KONINCK IINGTON Met de gvan de spanning is de an de verkiezingscam- nog veel grover gewor- n tevoren. Bush heeft inmiddels loss Perot als Bill Clin- diens beoogd vice-presi- Gore ronduit voor ach- fcolgens 'gek', 'idioot' en lar' uitgemaakt. Clin- zijn beurt beschuldigt ireneens van 'leugens' en de economische voorne- -an de president 'totaal itally nuts'). t begrip wanhoop vliegt tig heen en weer tussen sidentskandidaten. Vol- linton neemt Bush in zijn lop' toevlucht tot scheld- (n en persoonlijke beledi- Bush verzekert in elke aak dat juist de Democra- anhopig' zijn omdat ze Bush gaf steun aan wapendeal WASHINGTON Een notitie uit 1986 van de toenmalige mi nister van defensie Casper Weinberger, die gisteren werd vrij gegeven, toont aan dat George Bush, die toen vice-president was, steun heeft gegeven aan de geheime afspraken met Iran over de wapens-voor-gijzelaars ruil. De notitie ondergraaft Bush' jarenlange bewering dat de afspraken buiten hem om zijn gemaakt en dat hij niet op de hoogte was van de kritiek van Weinberger en de toenmalige minister van buitenlandse zaken George Shultz op de deal. De affaire, die bekend staat als het Iran-Contra-schandaal, gaat over geheime wapenver kopen aan Iran. De opbrengsten zouden naar de Contra's gaan, die tegen het linkse regime in Nicaragua vochten. Hoe wel steun aan de Contra's door het Congres verboden was. De notitie kwam gisteren boven water als bewijsmateriaal in een nieuwe aanklacht van een federale grand jury. n Perot noemt Bush ipig' omdat de president at hij niet meer kan win- it hij geschiedenis is', dat Bush is gaan inlopen in sedert hij - na het tv-verkiezingsdebat van week maandag -zijn eer- itheid kwijt is, zich ener- agressief toont, minder legt op de karakterei- ippen van Clinton en de vloer aanveegt met inomische programma it|Democraten. Clinton is tscheiden) belastingen- ilng voor de rijken en epscheiden) toename van Isinvesteringen. Vol- ish is zo'n beleid erger dan de kwaal van Amerika's huidige zwakke economie. De president voelt zich de laatste dagen gesteund door enigszins gunstiger economische cijfers. Miljoenen De drie de kandidaten gooien er de laatste dagen nog miljoenen dollars voor tv-reclame tegen aan. Sedert de partijconventies van afgelopen zomer hebben zowel Democraten als Republi keinen zo'n 100 miljoen dollar aan de campagne uitgegeven, waarvan driekwart aan adver tenties. Perot heeft gedurende de laat ste twee weken zijn beide riva len ver overtroffen in adverten tie-besteding. Hij heeft in die korte tijd 30 miljoen dollar uit gegeven aan voornamelijk 'Pe rot-spots' van complete halve en zelfs hele uren op de grote landelijke omroepen tijdens de avonduren met de grootste kijk dichtheid. Toch bewijst Perot ongewild ook dat politieke reclame maar zeer weinig effect heeft. Hij is in de enquetes gaan stijgen tot scores van 20 procent dankzij zijn vrijmoedige optreden in de tv-debatten met Bush en Clin ton. Maar deze week, terwijl zijn adverteer-campagne een hoogtepunt bereikte, is Perot weer gekelderd in de peilingen. Zijn wilde beschuldigingen van 'smerige trucs' aan het adres van de Bush-campagne, hebben hem veel schade berokkend. Beide kanten Bush en Clinton concentreren hun inspanningen deze laatste drie etmalen voor de verkiezin gen op de zogenaamde 'toss- up'-deelstaten, waar de enque tes tonen dat de munt nog beide kanten op kan vallen. Het zijn vooral staten in de Midwest (zo als Ohio en Michigan) en in het zuidoosten (zoals Florida en North Carolina). Clinton hoeft geen tijd meer te spenderen in Californië en New York State, want daar staat zijn winst vast. En Bush heeft inmiddels alle vertrouwen dat hij Texas op zijn naam zal schrijven. KAAPSTAD De Presiden tiele Raad heeft gisteren het omstreden plan van de Zuid- afrikaanse president F.W. de Klerk goedgekeurd om am nestie te verlenen voor poli tieke misdaden begaan onder de apartheid. De raad beval echter wel aan de wet zo te wijzigen, dat de mis drijven van degenen die van de amnestie profiteren, openbaar worden gemaakt. Het parle ment veegde het plan van De Klerk vorige week van tafel, maar de instemming van de door diens Nationale Partij ge domineerde Presidentiele Raad betekent dat De Klerk de am nestie toch tot wet kan verhef fen. Veranderingen zoals aanbevo len door de raad kunnen pas worden aangebracht wanneer het parlement in januari weer bijeen komt. De regering is niet verplicht het advies van de raad op te volgen, maar volgens een raadslid heeft minister van jus titie Kobie Coetsee toegezegd dat de voorstellen gewijzigd zullen worden. Oppositiepartijen in het parle ment en zwarte groepen zijn fel tegen de amnestie, omdat die neerkomt op een generaal par don voor leden van leger en po litie die ter verdediging van de apartheid hebben gemoord en gemarteld. Zij storen zich voor al aan de geheimhoudingsbepa lingen, waardoor alleen de naam van degene die amnestie krijgt openbaar hoeft te worden gemaakt en niet het feit waar aan de betrokkene zich schul dig heeft gemaakt. NAVO bezorgd over rustpauze Rusland bij terugtrekking DOESJANBE Tadzjikistan heeft Rusland gevraagd meer troepen te sturen om te helpen de hoofdstad Doesjanbe te ver dedigen tegen pro-communisti sche opstandelingen. „Zonder hulp van Rusland zijn we niet in staat het huidige con flict op te lossen", zo stelde Ab- doelajanov, premier van de Centraalaziatische republiek gisteren. „Wij vragen de Russi sche regering de hier aanwezige troepen te versterken". Hij liet weten dat de Russische verster kingen de belangrijke wegen rond Doesjanbe moeten contro leren. Momenteel zijn naar schatting 3500 Russische mili tairen in Tadzjikistan gestatio neerd. Aanhangers van het bewind van de voormalige pre sident Rachmon Nabijev vielen afgelopen weekeinde de Tadz- jiekse hoofdstad binnen en be stormden het presidentiële pa leis en het parlement. Na hevi- iter Walraff (ent spionage de Stasi 1 - De vijftigjarige [schrijver Günter Wal- ibètkent in alle toonaar- atlde jaren zestig voor de isl het DDR-ministerie "^Staatsveiligheid, ge werd te hebben. 'e'poor informatie uit link- t leke en literaire kringen Bondsrepubliek zou de —er in de DDR inzage heb- kregen in nazi-dossiers, [noemt de beschuldigin- p gisteren in het boule- id Bild werden gepubli- bure vervalsingen en on- Jcureur-generaal bij het ui® Gerechtshof heeft Zteeld geen actie tegen de te zullen ondernemen, brluidt zouden zijn even- ktiviteiten voor de Stasi Tkjjaard. Walraff zou bij de letlekend hebben gestaan lflöe schuilnaam 'Walkü- feou in 1966 en 1967 voor jnl gewerkt hebben. Toen :n laatste jaar de kritische, i «ke zanger Wolf Bier- bijloor de Oostduitse auto- en werd uitgewezen, zou LONDEN De Britse pre mier John Major heeft giste ren de toon gezet van het de bat, komende woensdag in het Lagerhuis, door de motie te publiceren waarover zal worden gestemd. In de motie, die in krachtige woorden is gesteld, wordt de steun van het parlement ge vraagd voor een „leidende" rol van Groot-Brittannië in Euro pa. De politieke adviseurs van de premier zeiden dat Major het komende debat met hernieuwd vertrouwen tegemoet ziet na de krachtige toespraak die hij don derdag tot zijn partij hield en na een belangrijke rede van zijn minister van financiën, Nor man Lamont, over de kansen op herstel van de Britse economie. De stemming in het Lagerhuis over Majors steun voor het Ver drag van Maastricht over poli tieke en monetaire eenwording blijft een dubbeltje op zijn kant. De oppositionele Labourpartij heeft gezegd tegen te stemmen. En Majors positie, die geba seerd is op een meerderheid van 21 zetels van zijn eigen Conser vatieve Partij, wordt ernstig be dreigd doordat een dertig-tal Tory-backbenchers heeft ge dreigd de kant van de oppositie te kiezen. Met zijn rede van donderdag voor het Comité van Backbenchers in zijn partij had Major echter al laten zien dat hij desondanks de confrontatie niet uit de weg gaat. Hij maan de zijn partijgenoten op te hou den met hun „gekibbel" over Europa en te doen wat het beste is voor Groot-Brittannië. Met de publicatie van de motie van komende woensdag leek de Britse regeringsleider die aan pak nog eens te onderstrepen. Het Verdrag van Maastricht wordt weliswaar niet genoemd, maar er wordt een duidelijke steun voor Majors Europese po litiek gevraagd, en wel in de ge spierde formulering dat Groot- Brittannië in staat moet wor den gesteld zijn leidende rol in de EG te blijven vervullen. De Britse premier, zo werd gis teren duidelijk, koppelt zijn aanpak intussen aan het schep pen van een verwachtingspa troon dat een keuze voor Euro pa ook een keuze betekent voor meer banen en een opleving van de Britse economie. Na een serie wat genante mis sers en zwabberende beslissin- Oefening Oekraïnse soldaten oefenen aan de grens met Rusland. Het was de eerste oefening van de nationale garde van Oekraïne aan de Russische grens. a FOTO: EPA ge gevechten trokken de op standelingen zich weer terug in hun machtsbasis Toersoenza- de, aan de grens met Oezbekis tan. De aanhangers van Nabij ev hebben bij Doesjanbe nog wel de dorpen Javan en Gissan in handen, plus het zuidelijker gelegen Koergan-Tjoebe. gen, zoals het besluit om eerst de rente te verhogen en die ver hoging vervolgens weer snel on gedaan te maken, is het nu ken nelijk tijd voor de ferme toon. Zo werd Majors krachtige aan pak vergezeld van een toe spraak van de minister van fi nanciën Norman Lamont voor een gezelschap van bankiers en kopstukken uit de financiële wereld, waarin hij stelde dat Maastricht van doorslaggeven de betekenis is voor de toe komst van Londen als een van de bank- en verzekeringscentra van de wereld. BRUSSEL - De NAVO is bezorgd over de beslissing van Rusland een pauze in te lassen bij de terugtrekking van de voormalige Sovjet troepen uit de inmiddels on afhankelijke staten langs de Oostzee. De NAVO dringt er bij Rusland op aan onverwijld door te gaan met de terugtrekking van zijn troepen uit Estland, Letland en Litouwen. Dit is vernomen op het hoofdkantoor van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie in Brussel. President Boris Jeltsin van Rusland maakte donderdag bekend dat de terugtrekking van de troe pen is stopgezet omdat de Rus sische minderheden in de Balti- sche staten bescherming behoe ven tegen de 'inheemse' bevol king. Eerder was er vertraging in de terugtrekking ontstaan, omdat er geen huizen en werk voor de terugkerende militai ren waren. De Russische vice-minister van defensie Boris Gromov heeft gisteren gezegd dat het terug trekken van Russische troepen uit de Baltische staten wel ze ven jaar in beslag zou kunnen nemen. De vertraging komt vol gens Gromov door het feit dat de ontmanteling van legerma- teriaal langer zal gaan duren door het gebrek aan rekruten. Walraff zijn gesprekscontacten met de Stasi afgebroken heb ben. Uit het nog lopende voor onderzoek van de federale pro cureur-generaal tegen de voor malige DDR-spionagechef Mar kus Wolf, zou gebleken zijn dat Walraff regelmatig contactper sonen ontmoette op de Leipzi- ger Messe en in een Oostberlijn- se villa. Hij zou daartoe via sluipwegen de DDR zijn bin nengebracht. IC i Wijziging telefoonnummer (heading) Met ingang van 1 november 1992 jlebben wij een nieuw telefoonnummer: 070-3752000 ABNAMR0 AMRO Bank Kneuterdijk I. Kneuterdijk 8. Hofweg I. 's-Gra PATAGONIË - Eén voor één klimmen de kleine ma- gallanese pinguïns uit de ruwe zee op de rotsachtige kust van Pinguïn Eiland om zich te verzamelen voor het naderende broedseizoen. Als schoolkinderen gaan ze in de rij staan en begeven zich zo naar de nesten onder de dor re struiken die het eiland aan de schrale kust van Patago- nië bedekken. In de gure wind paraderen de pinguïns rond een rode vuurto ren die in de zeventiende eeuw door mannen van de Spaanse en Britse koopvaardij werd ge bouwd om het eiland te verlich ten waar pinguïns voor hun olie en hun huiden werden gevan gen genomen en afgeslacht. De pinguïns zijn zich op geen enkele manier bewust van de gevaren waaraan ze tegenwoor dig bloot staan. Volgens milieu deskundigen worden de pin guïns, en met hen vele andere dieren die op de Patagonische kust leven, in toenemende mate bedreigd door met olie vervuild water van de industrie en door afval dat door vissersboten in de Atlantische Oceaan wordt Jaarlijks begeven zich duizen den pinguïns en andere vogels naar de kustlijn en de eilanden in het zuiden van Argentinië, maar hun aantallen nemen sterk af. „Ieder jaar komen er minder pinguïns om te broeden en dui zenden sterven aan aanspoe lende olie en watervervuiling", zegt Miguel Pellerano, lid van een Argentijnse milieu-organi satie. „Eeuwen geleden werden ze afgemaakt voor hun olie. Nu staat hun een langzame, wrede dood te wachten. De olie be schadigt hun waterdichte vacht, zodat ze doodgaan door blootstelling aan de kou". Twee weken geleden deed zich in het noorden van Patagonië, vlak bij de haven van de stad Bahia Blanca. een ernstie geval van olievervuiling voor. Meer dan 700.000 liter ruwe olie stroomde in de oceaan door een lek in een pijp die de haven van petroleum voorzag. „Alle stran den in de omgeving zagen zwart en kleine eilanden die natuur reservaten zijn werden ernstig aangetast", aldus dr. Adam Pu- chi, milieudeskundige aan de universiteit van Bahia Blanca. Broedseizoen Meer dan 10.000 pinguïns stier ven vorig jaar door olievervui ling langs de kust van Patago nië, die drie provincies beslaat: Santa Cruz, Chubut en Rio Ne gro. Deskundigen verwachten dat nog eens duizenden pin guïns dit jaar zullen sterven tij dens het broedseizoen in de cember. Hoewel grote gebieden van Pa tagonië sinds het einde van de jaren zeventig volgens de wet zijn beschermd, zijn er vele wet ten overtreden. Een handjevol milieubewuste Argentijnse con gresleden heeft vorige maand in Buenos Aires tevergeefs ge probeerd hardere milieumaat regelen af te dwingen. De milieudeskundigen pleiten voor strengere controles op oliemaatschappijen en vissers boten. De pinguïns aan de Patagonische kust jzijn zich op geen enkele manier bewust van de gevaren waaraan ze tegenwoordig bloot staan. In het kleine plaatsje Puerto Deseado, gelegen aan een ri viermonding die rijk is aan flora en fauna en die officieel be schermd is, zijn tientallen vis serijbedrijven gevestigd die openlijk afval lozen in de baai van San Jorge. „Dit stadje is ook de woonplaats van zeeleeu wen die op onze stranden jon gen, en van pinguïns en aal scholvers. Maar onze pogingen een einde te maken aan de mi lieuvervuilende praktijken van sommige bedrijven lopen her haaldelijk spaak", zegt een in- Even verderop ligt Comodoro Rivadavia, de grootste petro- leumstad van Patagonië, waar de overgrote meerderheid van de bevolking werkzaam is op de olievelden. „Hier willen de mensen niet over het milieu praten. Hun banen zijn belang rijker", aldus een winkelier. Maar de milieudeskundigen willen alleen meer toezicht om het lozen van afval te voorko men en hebben nooit geëist dat het werk op de olievelden volle dig wordt stopgezet. De stranden van de Atlantische FOTO: SP Oceaan worden ontsierd door olievlekken en roestige stukken afval. De zeeleeuwen die ooit de kusten nu volgebouwd met winkelgalerijen en cafés be woonden, zwemmen verloren langs de havenkant. Sommige liggen op markeringsboeien en koesteren zich in de zon. Maar naarmate de vervuiling van hun woongebied erger wordt neemt hun aantal steeds verder af. Net als dat van de mallage- nese pinguïns op Pinguïn Eiland ten zuiden van Comodo ro Rivadavia. The Times

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5